AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Vėllai i Komandant “Kumanovės”, 372 pyetje pėr Limajn

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Vėllai i Komandant “Kumanovės”, 372 pyetje pėr Limajn   Mar 12 Juin - 6:05

Vėllai i Komandant “Kumanovės”, 372 pyetje pėr LimajnArtikujt tjerėUNMIK-u pajtohet me shuarjen e UAM-it “Grupi i Llapit” rigjykohet nė korrik Chris Murphy : SHBA duhet t’i fuqizojė lidhjet me KosovėnTė martėn Komiteti Ushtarak i NATO-s viziton KosovėnMinistri Agani nė vizitė zyrtare nė SHBA Kryeministri Thaēi uron Bujar NishaninThaēi uron kosovarėt me rastin Ditės sė PaqesJahjaga, nė hapjen e konferencės “Frontiers in Development”Udhėrrėfyesi tė enjten - Kosova synon kriteret pėr vizatReichel: Nuk lėvizen kufijtė nė BallkanPublikuar: 10.06.2012 - 18:43
Prishtinė, 10 qershor - Vėllai i Ismet Jasharit, komandant “Kumanova”, Murat Jashari, pėrmes njė letre publike, ia ka parashtruar 372 pyetje deputetit tė Kuvendit tė Kosovės nga radhėt e PDK-sė, Fatmir Limaj. Ai ka thėnė se me pyetje tė tilla do tė pėrballen edhe Hashim Thaēi, Azem Syla, Ali Ahmeti dhe shumė tė tjerė.

Kėto pyetje – testament, qė sot po ia pėrcjelli z. Fatmir Limaj, paralajmėroj opinionin publik se me pyetje tė kėsaj natyre – nė ditėt nė vijim, do tė pėrballen edhe Ali Ahmeti, Xhavit Haliti, Azem Syla, Adem Grabovci, Hashim Thaēi, Emrush Xhemaili, Gafurr Elshani, Ibrahim Kelmendi, Jakup Krasniqi, Fazli Veliu, Ramush Haradinaj (urojmė qė sa ma shpejt tė lirohet si i pafajshėm nga gjyqi i Hagės) dhe Musa Xhaferi (tė cilin as kujdestar nėpėr demonstrata nuk e kemi lėnė), ka shkruar nė letrėn e tij me 372 pyetje Murat Jashari, transmeton “Zėri”.1. Cili ėshtė vendi ku u organizua tubimi pėr themelimin e partisė suaj dhe emėrtimi i tij (fshati, mahalla apo qyteti, lagjja apo bjeshka. etj)?2. Si quhet pronari i vendit ku ju u tubuat?3. Nga ju erdhi ideja pėr tė formuar kėtė parti?4. Na thuani emrat e gjithė tė tubuarve ose tė atyre qė ju mbani mend?5. Sa delegatė patė nė atė „kuvend“ themelues tė partisė?6. A flitshin tė gjithė delegatėt shqip, pra a e kishin gjuhė amtare – shqipen?7. Cili ishte mbajtėsi i protokollit?8. Sa delegatė kombėtar (Kosovarė) ishin nė Kuvend?9. Prej trojeve shqiptare, kishte delegatė nė kuvend – qė gjuhė amtare kishin shqipen?10. Patėt tė ftuar mysafir kombėtar, tė vllaznim-bashkimit e ndėrkombėtarė nė atė kuvend?11. Prej sa Republikave tė Jugosllavisė kishit mysafirė aty?12. Prej cilave Republika?13. Cilėt ishin organet e partisė?14. Kė e zgjodhėt kryetar?15. Sa veta pati kundėr pėr zgjedhjen e kryetarit?16. Kishte Partia Statut e Program?17. Cili ishte motivi dhe objektivi i partisė ?18. Sa herė kini bėrė mbledhje pas themelimit tė partisė?19. A keni zhvilluar Mbledhje tė Pėrgjithshme apo Kongres tė partisė dhe ku e kur i keni mbajt ato?20. A keni pasur anėtarėsi tė obliguar ndaj aderimit nė parti?21. Sa anėtarė nė vitė keni regrutuar?22. Kur e formuat partinė, kushė ua ndante detyrat?23. Sa vetė kanė qenė qė pranuan informatat e juaja?24. Pranuesit e informatave a flitshin gjuhėn shqipe?25. Gra a meshkuj ishin ata/ato?26. Sa gra?27. Sa meshkuj?28. Pėr informatat e dhėna, me ēka ju shpėrblejshin?29. Keni kryer shkollėn e mesme?30. Keni bashkėpunuar me Shėrbimet Informative tė shteteve tė botės?31. Tė Europės?32. Po me tė shteteve sllave?33. Me cilat?34. Ēfarė nxėnėsi keni qenė?35. Mė 1981 ka pasur demonstrata gjithėpopullore, a dinit pėr to?36. Si i ndjenit ata demonstrata?37. A ishit pjesėmarrės, edhe se keni qenė shumė i Ri?38. Po vėzhgues?39. Keni pasur tė familjes e farefisit nė ato demonstrata?40. Kanė qenė tė burgosur apo tė vrarė ndonjėri?41. Kush ishte i burgosur?42. Kush i vrarė?43. Nė demonstratat gjithėpopullore tė viteve 1988-89, a ishte partia e juaj pjesėmarrėse?44. Vėzhgues pėr tė mbledhur informata?45. Mė 2 Nėntor 1989 kur u vranė Afrim Zhitia e Fahri Fazliu, ku ishe?46. Kush ta dha lajmin pėr vrasjen e tyre?47. A e ke ditur se Afrim Zhitia e Fahri Fazliu ishin Drejtuesit Politik tė LPRK-sė?48. A i ke njohur kėta dy burra tė mdhejė?49. A ja ke njohur shpirtin kėtyre dy viganėve?50. Nė kohėn e grevės sė minatorėve – shkurt 1989, me atė parti ku ishit?51. Mė 23. 03. 1989, kur u hoq Autonomia, ku ishit ju anėtarėt e kėsaj partie?52. Nė protesta gjithėpopullore mbas hekjes sė autonomisė, ku ishit ju me atė adalet parti?53. Pjesėmarrės apo vėzhgues?54. Nė pranverė tė vitit 1990 kur vriteshin nė protesta me flamur nė dorė trimat e trimreshat, ali ajetėt e ilfete humollėt ku ishit ju me atė parti?55. Ēfarė veprimtarie konspirative bėnte partia e juaj?56. A keni patur tė afėrm ose tė familjes tuaj qė kanė qenė dhe kanė mbet policė tė shkaut deri nė ditėn qė u ēlirua Kosova?57. Keni pasur e ndėrruar femra kur keni qenė tė rinj?58. Sa gjithėsejt ke pasur?59. Keni mashtruar e bėrė pėr vehte femrat e shokėve?60. Keni mashtruar e bėrė pėr vehte gratė e shokėve?61. Keni tentuar pėr tė mashtruar gratė e shokėve, apo ju kanė refuzuar?62. Ēka ju kanė thėnė?63. Jeni tė martuar?64. Keni fėmijė?65. Keni tradhėtuar gruan ndonjėherė?66. Nėse po, sa herė?67. Keni fėmijė jashtė martesore?68. Nėse po, Sa?69. Dinte gruaja pėr kėta fimijė? Po fėmijėt e gruas me tė cilėn ke lidh kurorė, a din pėr kėta fėmijė?70. Nėse po, a i keni njoftuar?71. Shoqėrohen tani?72. Po nėnat e tyre?73. Kur filloi lufta ēlirimtare kush ishte kryetar i partisė suaj dhe si u koordinuat me LPK?74. Nėse ėshtė e vėrtetė qė e kishit krijuar partinė qysh nė vitin 1988 apo 1989 ishit pionerė apo rini?75. Cili ka qenė koordinatori i juaj me LPK-nė?76. Cili ka qenė koordinatori juaj me Shtabin Qendror (Shtabin e Pėrgjithshėm) tė cilin e ka bėrė me dije Rexhep Selimi vitin e kaluar?77. Ju si parti a e njihnit veprimtarinė e LPK-sė deri atėherė apo kini vepruar jashtė strukturave tė saj?78. Nėse ėshtė e vėrtetė qė patėt krijuar parti para 12 vitesh (1988), atėherė a mund tė sqaroni (popullin) nėse Xhavit Haliti dhe Azem Syla a bėnin pjesė nė atė partinė tuaj. Nėse po, prej fillimit apo ma vonė?79. Po Hashim Thaēi dhe Kadri Veseli (Luli) kur janė antarėsuar nė partinė tuaj?80. Kur Hashimi e Luli shkuan nė Mbledhjen e LPK-sė nė Tiranė, mbajtur te Klubi i Shkrimtarėve, mė 23 maj 1998, a kishin qenė deri atėherė anėtarė tė partisė suaj? Nėse ishin, ju i ēuat qėllimisht pėr tė marrė nėn kontroll LPK-nė bashkė me Azemin dhe Xhavitin?81. Cili ka qenė fondi i juaj financiar, emėrtimi, sa para grumbulluat pėr luftėn, kush e drejtonte atė fond, sa para keni harxhuar dhe sa humbėn nė fund tė luftės?82. A kishit ndėrmend qė ta prisnit daljen nga burgu tė Ukshin Hotit mė 17 maj 1999 dhe nėse nuk e kishit, pse nuk e kishit parashikuar?83. Nė mbledhjen e Shtabit tė Pėrgjithshėm, kur u emrua Ekrem Rexha (Komandant Drini) komandant pėr Zonėn e Pashtrikut, a ke qenė prezent?84. Kush e propozoi? Po nė Shtab tė Pėrgjithshėm mė pas, kush e emroi?85. A e dinit se Ekrem Rexha ishte anėtar i partisė sė Mira Markoviēit?86. Nėse jo, Pse jo? Dhe me ēka merrej Luli?87. A keni pasur G2-sh?88. Anėtarėt e SHP a e kanė analizuar si ra nė pritė Remzi Ademi (Komandant Petriti) mė 15 Gusht 1998?89. Anėtarėt e SHP tė UĒK-sė a e kanė analizuar si ra nė pritė Mujė Krasniqi (KAPUĒI) me bashkėluftėtarėt nė kufirin Shqipėri-Kosovė, nė dhjetor 1998? A bashkėveproi Azem Syla dhe Zeka me ata brenda se nisej kollona dhe a e dinit qė pėrgjoheshit nė telefon? Kur e dinit pse flisnit hapur?90. Edhe sa tė kėtillė ngjarje-incidente ka pasur nė frontet e luftės?91. SHP i UĒK-sė pse nuk i ka shqyrtuar e analizuar kėto raste?92. A keni patur evidentim tė regullt pėr ēdo ngjarje, aksion dhe mosveprim? Nėse po, pse ende nuk janė bėrė publike, pėr ēka i ruani?93. Mė 23. 03. 2000 shkuat nė Gjilan me Hashim Thaēin, Halil Selimin e tė tjerė. Urgjentisht ftuat udhėheqėsit politik e ushtarak tė UĒPMB-sė, apo jo? Pse aq urgjent?94. Kėrkuat ndėrprerjen e luftės ēlirimtare, a po jo?95. Kush ju detyroi?96. Pse e penguat dhe e ndėrpretė atė luftė ēlirimtare?97. Pse asnjė kallash tė Brigadės 121 „Komandant Kumanova“ nuk e dhatė pėr nisjen e luftės ēlirimtare nė Zonėn e vendlindjes sė Komandantit tėndė, „Ismet Jasharit – Kumanovės“?98. Tri herė t’i kam dėrguar udhėheqėsit e kėtij Sektori, a po jo?99. Pse pengove ti dhe antarėt e tjerė tė Drejtorisė Politike luftėn ēlirimtare tė UĒ Kombėtare? Pėr ēfarė e keni nis Hoxhėn nė Sharr kur luftohej nga UĒ Kombėtare dhe ēka u ka raportuar kur ra Kalaja e Tetovės?100. Pse e ke „ndėrsye“ Komandant Kumanovėn me e vra Gani Krasniqin?101. Komandant Kumanova a u kėrkoi telefon?102. Pse nuk i dhatė telefon? Kush tė urdhėroi qė tė mos i jepni telefon?103. Fillim korriku 1998. Aksionet ushtarake (me eksploziv) qė janė kryer nė IRJM, nė Shkup te hekurudha, nė Tabanocė, nė hekurudhė, dhe nė kazermėn ushtarake nė Kumanovė, mbrenda rrethojės 16 m. Pėr kėto aksione a ke ditur?104. A e ke ditur se kėto tri aksione janė krye nė njė kohė?105. A e ke ditur se kush i ka udhėheq kėto aksione ?106. A e ke ditur se kėto aksione i ka udhėhequr Komandant Kumanova?107. Pse SHP pengojė, qė mos tė dilet me Komunikatė?108. Mos ishte Marėveshja e Crans-Montana, e Zvicrrės – pengesė?109. Apo tjetėr problem ka pasur?110. A e dini nė detaje ku ka qėndrue problemi?111. Komandant Kumanova ka mesi i Gushtit 1998 ka pasur me ardhė nė Zvicėr, pėr kontroll mjekėsor pėr dorėn, a ke pas dijeni pėr kėtė?112. Ai ėshtė bėrė gati me ardhė nė Zvicėr pėr disa ditė. Ka hekur mjekrėn. Unė pasaportėn ja pata lėnė nė vend tė sigurtė. Ismeti e ka ditur se ku. Po ti a ke qenė nė dijeni?113. Pse nuk i dhatė leje pushimi?114. Nė natėn e 24/25 Gusht 1998 pėr ēka shkoi Elmi Reēica nė Kleēkė?115. Ēfarė misioni kishte Elmi Reēica atė natė?116. Mė 25 Gusht ėshtė vrarė Komandant Kumanova, a po jo?117. A keni bėrė Raport tė hollėsishėm pėr rrethanat se si u vra? Nėse po, kujt ia ke dorzuar atė raport? Nėse jo, pse nuk e ke bėrė atė raport?118. Kush ta dha lajmin i pari pėr vrasjen e Komandant Kumanovės? Po ti ku u ndodhe kur u vra Kumanova?119. Mė 02 dhjetor 1998 Shukri Buja (Gazetari), i ka dhėnė lajmin familjes pėr vrasjen e Ismet Jasharit. A ėshtė kėshtu?120. Pse me 100 ditė vonesė?! Ku ėshtė arsyeja?121. Herojt e Popullit nuk janė tė mahallave, a po jo?122. Komandant Kumanovėn e shpallėt Hero tė Kosovės, a po jo?123. Si ishte betimi i luftėtarėve tė lirisė me Emblemėn e UĒK-sė, a e mban mend?124. Kur vjenė nė Kosovė gruaja e Komandant Kumanovės, Habibja, me fėmijėt e vetė, me bė homazhe dhe me vendos lule te varri i Burrit dhe i Babait tė vajzave tė Komandant Kumanovės (Donika, Monika, Marigona, Margarita e Arta) pse duhet tė paguajn nė kufi Maqedoni-Kosovė 50 Euro, apo s’e dini kėtė?125. Ēfarė Statuti dhe tretmani nė Kosovė ka familja e Komandant Kumanovės?126. Ndėrtimin e shpijės nė Orizare pėr familjen e Komandant Kumanovės, qe katėr vjetė e ke nisur, a po jo?127. A duhet t’ju jemi si familje mirėnjohės pėr mosmbarimin e saj, a po jo?128. Pse nuk u pėrfundua ajo shtėpi? Kush tė dha urdhėr mos me e viju ndėrtimin?129. Mė 2001 e pata sjellė familjen e Komandant Kumanovės nė Shqipėri, qė tė jenė mė afėr vendlindjes sė Babės sė tyre. Tė dėgjojnė krismat e pushkėve tėluftėtarėve tė lirisė – tė Brigadės 113 „Ismet Jashari“, me Emblem tė UĒKombėtare. Nė atė shtėpi ku kanė ndejtur familja e Ismet Jasharit, kanė qenė edhe prindėrit e tu me dy vajzat e tyre, e ke ditur, a po jo?130. Aty afėr ke qenė edhe ti, bėjshe qejfe nė hotele, e Adem Grabovci 200 DM pėr hotel natėn ta paguante, a po jo?231. Pse nuk erdhe me e vizitue familjen e Kumanovės?232. A e dini se sa dėshmorė tė kombit, janė vrarė me Emblem tė UĒK-sė?233. A e dini se sa familje tė dėshmorėve tė kombit – tė vrarė me Emblem tė UĒK-sė ndodhen nė Mėrgatė?234. Sa vajza dhe djem janė gjithėsejt bij dhe bija tė dėshmorėve tė kombit, rėnė nė luftėn pėr ēlirimin e Kosovės, 1997-1999?235. A e dini se si jetojnė familjet e dėshmorėve?236. A e dini se sa invalidė tė luftės sė lavdishme tė UĒK-sė ka?237. Sa fėmijė gjithėsejt tė familjeve tė kėsaj kategorie ka aktualisht?238. Sa djem e sa vajza?239. Si jeton kjo kategori e luftės?240. Sa veteranė tė luftės sė lavdishme tė UĒK-sė ka dhe sa tė tjerėve ua keni dhėnė padrejtėsisht kėtė tė drejtė?241. Sa fėmijė janė tė kėsaj kategorie tė luftės?242. Sa djem e sa vajza? Sa janė tė mitur dhe sa janė tė rritur? A keni evidenca tė tilla ju dhe shoqatat e drejtuara nga ju?243. Sa prokurorė, gjygjtarė e policė tė kohės sė Millosheviqit janė emėruar e punėsuar nė Qeverinė ‘Thaēi 1′ dhe ‘Thaēi 2′?244. A e din ti kėtė?245. Nėse jo, Pse jo?246. Sa deputetė tė PDK-sė janė bėrė milionerė, kurse nė Zvicėr e Perėndim kanė jetuar prej ndihmave sociale?247. A e din ti kėtė?248. Nėse jo, Pse jo?249. Si u pasuruan Kryetarėt e komunave dhe kėshilltarėt komunal?250. A e din ti kėtė?251. Nėse jo, Pse jo?252. A e keni bėrė pas luftės Raportin Financiar pėr shpenzimet gjatė luftės?253. Nėse jo, pse nuk e keni ba? Arsyet.254. A janė zhvilluar Kuvende apo Mledhje tė Pėrgjithėshme tė Veteranėve tė UĒK-sė, sa dhe kur?255. A keni dhėnė llogari nė ato kuvendet e Veteranėve se sa para (Dollarė USA, Franga Zviceriane, Marka Gjermane, Rubla etj) janė grumbulluar nė tė gjithė degėt e Fondit ‘Vendlindja Thėrret’? A i keni kėto evidenca. A u keni dhėnė dėshmi tė gjithė atyre qė kanė kontribuar? A i kini kopjet e atyre grumbullimeve?256. Sa para u harxhuan pėr luftėn dhe sa mbetėn nė fund tė luftės?257. Sa para i keni dhėnė secilės Zone Operative tė UĒK-sė, cilėve ua keni dorzuar, sa u keni dorzuar, si janė harxhuar, a ka raportime nga ata, apo i keni dhėnė qesim?258. Sa para u keni dhėnė secilit Antar tė Shtabit tė Pėrgjithshėm, pėrse ua keni dhėnė dhe si i kanė harxhuar, a ka evidenca nga ata dhe raporte po nga ata? Po kur QPK erdhi nė Prishtinė, sa para u gjetėn nė bankėn e Kosovės, kujt ia shpėrndatė dhe nga sa u dhatė?259. Sa para u kanė dhėnė personalisht Antarėt e Shtabit tė pėrgjithshėm komandantėve tė zonave nė dorė dhe a kanė dokumenta pėr kėto?260. A ka ndodhur qė ndonjė veteran i UĒK-sė tė ketė kėrkuar tė jepet llogari nė Kuvendet e Veteranėve tė saj dhe ē’pėrgjigje u keni dhėnė, apo i keni denigruar?261. Po nė Kryesinė e PDK, e cila pėrbėhet nga ish Drejtoria Politike e UĒK, a e keni diskutuar kėtė lloj llogaridhėnie pėr fondet e grumbulluara gjatė luftės?262. Nėse e keni diskutuar, nė ēfarė pėrfundime keni dalė dhe ēfarė vendime keni marrė dhe si i keni zbatuar ato?263. Nė Qeverinė e Pėrkohėshme, kryeministėr ka qenė Hashim Thaēi, a po jo?264. Ministėr i Finasave ka qenė Adem Grabovci, a po jo?265. Ky Grabovci a ka raportuar ndonjėherė si gjatė luftės edhe pas saj se sa para ka pasur dhe si i ka harxhuar, ku i ka harxhuar, sa kanė mbet dhe si i keni pėrdorur pas lufte?266. Nėse ka raportuar pse nuk i bėni publike ato raportime?267. A e dini sa veprimtarė tė Fondit „Vendlindja Thėrret“ kanė qenė? Mujė Rogovėn pėr atė mosraportim e keni shpėrbly me pozitėn e rektorit tė Universitetit tė Prishtinės?268. Nėse jo, Pse jo?269. Sa mjete janė grumbulluar nga secili prej tyre? A ka evidenca tė sakta rreth tyre?270. Nėse s’ka, pse nuk janė ba ato evidenca?271. A e dini veē e veē pėr shtete se sa veprimtarė tė tillė kishte?272. Nėse jo, Pse jo?273. Sa persona (familje) kanė kontribuar brenda Kosovės pėr luftėn, me ēfarė kanė ndihmuar? Kush ishte caktuar me i evidentuar ato?274. A dihen tė gjitha familjet me emra qė kanė mbėshtetur luftėn dhe si i kanė mbėshtetur?275. Po familjet qė e kanė kundėrshtuar UҪK-nė a janė tė evidentuar? Po personat qė i kanė shėrbyer haptas Serbisė gjatė luftės, a i keni nė evidencė?276. Sa ka kushtuar lufta?277. A e din ti kėtė?278. Nėse jo, Pse jo?279. A ishte Komandant i Pėrgjitshėm i UĒK-sė Azem Syla (Daja) dhe Kush e emroi?280. Pse ky alamet Komandanti nuk kėrkojė tė bėhet Raporti pėrfundimtar pėr luftėn?281. Pse nuk e ka bėrė ai vetė, pasi ishte edhe Ministėr dhe ty tė kish zevendės ministėr, apo jo? Cili ėshtė kontributi yt nė kėtė mosraportim dhe mos bėrje analize? Po kryeministri i QPK, ēfarė urdhėra u ka dhėnė lidhur me mos kryerjen e asaj analize?282. Po nga Shtabi Pėrgjithshėm analiza e luftės a ėshtė bėrė? Po ndonjė akademi shkencore pėr atė luftė pse nuk keni organizuar kėto 13 vjet pas lufte?283. Agim Ēekun kush ua rekomandoi pėr tė zevendėsuar Bislim Zyrapin dhe pse njė muaj pasi patėn filluar bombardimet e NATO-s? Ku ishte ai mė herėt?284. Mjetet e mbetura tė Fondit „Vendlindja Thėrret“, qė ishin pare tė djersės e gjakut, ku i ēutė?285. A keni bėrė Raport pėr ēdo luftėtar tė vrarė, tani dėshmorė; rrethanat e vrasjes, si u vra, nė cilėn betejė? Apo mshifeni pas librave qė boton Redaksia e Dėshmorėve pranė Radio Kosova e Lirė? A e keni financuar atė Redaksi dhe pėr sa vėllime?286. A keni bėrė Raport veē e veē pėr ēdo tė plagosur; ku u plagu, nė cilėn betejė, ku i ka plagėt? A ka raport mjekėsor pėr secilin tė plagosur?287. Pse Jo?288. Nga kush u erdhi urdhėri me i arrestu Behajdin Allaqin e Shaban Shalėn kur ata mbrritėn nė Kleckė?289. Behajdin Allaqit e Shaban Shalės natėn kush ja ēojke qebet, e ditėn ia merrke?290. Kur erdhėn me e marrė dy vetė te burgu i Kleēkės, Behajdin Allaqi e Shaban Shala a i kishin kambėt tė lidhura, sikurse i kishin edhe duart?291. A e ke ditur se Behajdin Allaqi ka qenė antėtar i Komitetit Drejtues sė LPK-sė?292. A e ke ditur se Afrim Zhitia krahė tė djathtė ka pasur Fadil Vatėn e Xhemajli Berishėn?293. A e ke ditur se Afrim Zhitia nė krahė tė majtė ka pasur Behajdin Allaqin e Arif Seferin (ky i fundit nga Kumanova)?294. Ku mbetėn antarėt e tjerė tė Komitetit Drejtues tė LPK-sė?295. Mbledhja e III-tė e Pėrgjithshme e LPK-sė u mbajt mė 4 tetor 1991, nė Ujmir (Klinė), nė shtėpinė e Sadri Shalės, ke qenė i informuar pėr kėtė mbledhje dhe nga kush?296. Partia e juaj kishte tė deleguar ose pėrfaqėsues nė atė mbledhje, nė Ujmir?297. A mund tė na i japėsh tė deleguarit me emėr e mbiemėr?298. A kanė raportuar nė kryesinė e Partisė suaj kėta delegatė, kur dhe ku?299. Mbledhja Konsulltative e LPK-sė, u mbajt nė Kollare (Kėrēovė) nė prill tė vitit 1993, ke ditur pėr kėtė mbledhje?300. Partia e juaj kishte delegatė nė atė mbledhje?301. Cilėt ishin ata delegatė, emri dhe mbiemri?302. Delegatėt e Partisė suaj qė ishin nė atė mbledhje a kanė raportuar nė Kryesi?303. Kjo Mbledhje, Behajdin Allaqin kishte caktuar anėtar tė Komisionit pėr organizimin e Mledhjes sė IV-tė tė LPK-sė. A dinit ju pėr vendimet e asaj mbledhjeje?304. Mbledhja e IV-tė e Pėrgjitshme e LPK-sė ėshtė mbajtur nė korrik tė vitit 1993, te Kodra e Trimave nė Prishtinė, nė shtėpinė e Maliq Brajshorit. Ke ditur ti dhe Hashimi pėr kėtė mbledhje?305. Keni pasur tė deleguar nga partia e juaj pėrfaqėsues nė atė mbledhje?306. Cilėt ishin delegatėt e partisė, emri dhe mbiemri?307. Delegatėt e asaj mbledhje, a kanė raportuar nė kryesin e Partisė suaj?308. A e dini sa veprimtarė tė LPK-sė e LKĒK-sė janė arrestuar qė kishin marrė pjesė nė kėto tri mbledhje?309. Ku ėshtė Xhavit Haziri ???310. A i ke njohur Ali Ukėn e Remzi Hoxhėn? Kur u vra Ali Uka nė Tiranė, me cilin flinte nė banesė dhe a ishte ky person anėtar i partisė suaj? A tė ka tregu gja ai person rreth vrasjes sė Aliut?311. Po anėtarėt e Kryesisė sė Partisė suaj a i kanė njohur Ali Ukėn e Remzi Hoxhėn?312. A e din ti dhe kryesia e partisė tuaj si janė zhdukur nė Shqipėri kėta tė dy?313. Ke qenė Drejtor (Drejtorisė Politike) i Policisė Ushtarake, a ėshtė kėshtu?314. Pse nė Qershor 1999 nė Prizren i bėtė atentat nėnės biologjike tė UĒK-sė?315. Vetėm pse e kishte LPK-ja nė Program pėr ta bėrė realitet Programin e Lidhjes sė Prizrenit?316. Ēfarė faji pat bėrė LPK qė ia ndėrrut programin?317. LPK ishte armikja e pėrbetuar e pushtuesve sllavė. A ėshtė kėshtu?318. Ēfarė tė keqe e mėkati kishte bėrė Komandanti Legjendar Adem Jashari, pse ishte anėtar i LPK-sė, nuk e mbėshtesnit dhe nuk e furnizonit apo jo?319. A nuk e dėshmoj LPK-isti Adem Jashari se ėshtė pėr ēlirim e bashkim kombėtar? Po ju pėr ēfarė ishit qė nuk e mbėshtesnit?320. Kur ėshtė vrarė Adem Jashari, a pati pjestarė tė partisė suaj qė e festuan atė natė?321. Cili?322. Cili Shėrbim Informativ ju kėshillojė ta bėnit atentatin mbi LPK-nė?323. Populli shqiptar mbi 2000 vjet i pushtuar nga romakėt. Mbi 530 vjet i pushtuar nga osmanėt. Pėr 100 vjet nėnėn pushtime sllave. Kurrė gruaja e martuar shqiptare nuk e kishte ulur kokėn e ta shese nderin femror pėr t`iu siguruar kafshatėn fėmijėve. A e keni vėrejtur kėtė fenomen trishtues z. Limaj? Tani pas luftės ēlirimtare po thoni se populli ėshtė i lirė. Pse po ndodhė ky fenomen i prostituimit tė gruas shqiptare? Pėr kėtė luftuat? Kjo pyetje i parashtrohet tė gjithė politikajve qė kanė marrė dhe do tė kėrkojnė votėn e popullit, pėr me u ulė nė karriken e pushtetit qendrorė e lokal!!!???!!324. Nė janar tė vitit 2000, nė odėn e Xhelė Shalės, nė Banjė, aty ka ora 03.30 e mėngjezit, mė pate thėnė se pėr stinėn e verės qė e pritshmi, pra pėr pushime, do t’i bėje gati dy banesa nė Prishtinė. Njė pėr familjen e Ismetit, njė pėr familjen time. Ta ktheva menjiherė pėrgjigjen, apo jo, dhe a tė kujtohet ēfarė tė thashė?325. Ato Banesa janė tė tuat tash?326. Tė babės tėnd i ke?327. Apo „miraz“ i ke?328. Nuk e derdhi gjakun vėllai jem pėr banesa, o Fatmir shoku, por vetėm me ēlirue e me bashkue popullin tonė. A ishte kėshtu? (Atėherė, pse nė kushtetutėn tuaj e keni vendos se nuk do tė bėni asnjė lloj bashkimi dhe ndryshimi kufijsh dhe nuk ia lini popullit tė vendos)?329. Po atė natė, nė Banjė, tė thashė; kujdes Fatmir, kėta qė po ta rrehin shpinėn, pėr atė histori ēka ke bėrė gjat luftės, kanė me u ngritur nga dalė lart ku e kanė synimin, nė pushtet dhe dikur kanė me tė hudh ndoshta edhe nė burg. A ėshtė kėshtu? A tė ndodhi kėshtu?330. Sa bodigarda i ke?331. Shtėpinė nė Bajė me tė kujt pare e ndreqe?332. Po Villėn ku banon me familje nė Prishtinė me ēka e bane?333. Po edhe gjashtė Villat tjera me paret e kujt i bane? A ke evidencė Bankare?334. Po veturat?335. Djalin pėr shkollim nė SHB-a me tė kujt pare e financove?336. E shumė tė tjera, a po?337. Po shokėt e tu tė partisė ku i kanė nė shkollė fėmijėt?338. Kanė bėrė shokėt e partisė tande pasuri?339. A i keni vizituar familjet e Tahir Sinanit e Indrit Carės, (tė dy Dėshmorė tė kombit), ndonjėherė? Po ata qė kanė mbet gjallė a i keni thirrė ndonjėherė?340. Nėse jo, Pse jo?341. Pse jo, apo ngaqė i kishte shkolluar e edukuar Enver Hoxha?342. Po ata Oficerė e Gjeneralė tė Shqipėrisė londineze, qė i kishte shkolluar Enver Hoxha dhe ishin tė gatshėm nė beteja e fronte jetėn me dhėnė dhe qė luftuan bashkė me ju, a ua mbani mend emnat?343. A i keni ftuar tė gjithė sėbashku, tė paktėn njėherė dhe me ua shtrėngue dorėn e me u thanė falemnerės qė na ndihmuat?344. Kemi dėgjuar e marrė vesh se tė gjithė ata oficerė qė patėn ardhė me luftu nė Kosovė i keni ndjek dhe nė vend tė tyne keni marrė do tjerė qė u kanė lėpi tė prapmen, a ėshtė e vėrtetė? Mandej kėtyne laperėve u paskit lidhė edhe pension, a s’ėshtė kėshtu?345. Kur Partia e juaj e famshme nė Parlamentin tragjiko-komik tė ‘Kosovo *1244′ shpalli Pavarėsinė e Kosovės, a i ftuat familjen e Zahir Pajazitit, Edmond Hoxhės, Hakif Zejnullahut, Agim Ramadanit, Fehmi Lladrovcit, Xheve Krasniqi-Lladrovcit, Sali Ēekut, Ramush Haradinajt, Muj Krasniqit-Kapuēi, Adrian Krasniqit, Tahir Sinanit, Andrit Carrės, Komandant Kumanovės, Jusuf e Bardhosh Gėrvallės, Kadri Zekės, Rexhep Malės, Nuhi Berishės, Tahir Mehės, Zija Shemsiut, Afrim Zhitisė, Fahri Fazliut, Xhemajli Berishės, XHAVIT HAZIRIT, Ali Ajetit, Ahmet Axhiut, Behajdin Allaqit, Arif Seferit, gjeneralė e oficerė tė Shqipėrisė londineze, qė ishin nė fronte lufte me emblem tė UĒK-sė, gjithė veteranėt e LPK-sė si dhe gjithė veteranėt tjerė tė ēėshtjes kombėtare tėtrojeve etnike, apo u mjaftuat veē me vėllaun e Adem Jasharit? Adem Jashari po tė ishte gjallė nuk do tė bėnte sikur ju, apo jo?346. Po ndonji fletė mirėnjohjeje a u keni shpėrnda oficerave prej Shqypnie qė morrėn pjesė nė luftė, sikurse keni ba me tė gjithė rugovistėt qė u kanė dhėnė pare pas lufte dhe i keni ba edhe veprimtarė tė luftės?347. Nėse jo, Pse jo?348. Po kur e festoni ēdo vit festėn e “pavarėsisė” sė Kosovės, a i keni ftu ndonjiherė ata tė Shqypnisė?349. Pėr kė e keni shpallė „Pavarėsinė e Kosovės“?350. Pėr horrat e dilinxhitė?351. Tė gjithė tė moshuarit e tė rinjtė, qė takoj mė thėrrasin Baca Murat. Nė gjithė hapsirėn shqiptare ka tė shkojė. Po, po edhe tė Mėrgatės, o Fatmir shoku. A ėshtė kėshtu? Po ju pse na keni harru?352. Nuk u kam kėrku as veturė dhe as bodigarda ! A e dini kėtė?353. Ma i varfėri prej shqiptarėve materialisht nė Zvicėr unė jam! A e dinė kėtė? A e din se gjithė pasuninė teme ua dėrgova juve atje nė malet e Kosovės?354. Me ndihma sociale jetoj. A e din kėtė?355. Kanjėherė nuk kam pare as pėr bukė e cigare, por kurrė nuk ju kam thėnė dhe pėrkulur. A e din pėr kėtė?356. Unė i takoj asaj shtrese e kategorie tė popullit tim, qė jam i pasur nga mendja, shpirti dhe zemra. Kasollė nuk kam mundėr tė ndreqi, por shtėpi kam zemrat e rinisė sė artė tė popullit liridashės! Pėr ēėshtje tė popullit e Atdheut, aqė sa dij, nuk lėshoj rend! A e din kėtė?357. Vėllaun tim Xhemalin, qė e dua ma shumė se fėmijėt e mi, para vdekjes tė sėmurė e tė shtrirė nė spital e kam pasur. I ēova tė fala, duke i thėnė: „I thuani Xhemės, nė tjetėr botė shihemi! Nuk e kam koritur! Atje ku shkojnė njerėzit me ftyrė e emėr takohemi e kėnaqemi!“ A e din kėtė, o Fatmir shoku?358. Po, ama, jam faqe bardhė dhe shumė krenarė pėr emrin qė e mbaj, qė mė ka pagėzuar Nėnemadhja Nurije! A ėshtė kėshtu?359. Lėviz i lirė e nuk frikohem prej askujt. Vetėm prej Zotit – e mos tė gaboj diē pėr popullin! A ėshtė kėshtu?360. Jetėn e jetojė nė liri. A ėshtė kėshtu?361. Ftyra, nderi e emri e mbajnė njeriun dhe njerėzimin. A ėshtė kėshtu?362. Kėto virtyte njerėzore i ruaj me xhelozi e fanatizėm, o Fatmir shoku! A e ke kuptuar kėtė?363. Po ti si e jeton jetėn?364. Po shokėt e partisė tuaj, para luftės, gjatė luftės si jetuan, e mbas luftės si jetojnė?365. Keni halle e derte?366. A ju merr gjumi?367. Nga paraardhėsit e juaj, a keni pasur „rob“ tė gjakut tė huaj?368. Nga familja e nėnės keni pasur „rob“ tė gjakut tė huaj?369. Nga dajallarėt e nėnės keni pasur „rob“ tė gjakut tė huaj?370. Nga dajallarėt e babės keni pasėur „rob“ tė gjakut tė huaj?371. A e keni bėrė testin e ADN-sė?372. Cilit popull po i takojshit, qė nuk keni treguar asnjė pikė respekti pėr tė rėnėt nė luftė dhe shokėt e luftės? … /Telegrafi/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Vėllai i Komandant “Kumanovės”, 372 pyetje pėr Limajn
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: