AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 2 korriku data e pėrmbylljes sė pavarėsisė sė mbikėqyrur

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: 2 korriku data e pėrmbylljes sė pavarėsisė sė mbikėqyrur   Dim 24 Juin - 1:28

2 korriku data e pėrmbylljes sė pavarėsisė sė mbikėqyrur (me video)
Prishtinė, (Kosovapress) 12 Qershor 2012 11:08

Kryeministri i vendit, Hashim Thaēi, nė mbledhjen e Qeverisė sė Kosovės, ka thėnė se kanė mbetur edhe tri javė deri nė pėrmbylljen e pavarėsisė sė mbikėqyrur tė Kosovės, ndėrkohė ka theksuar se ekzekutivi i vendit i ka kryer tė gjitha obligimet dhe i mbetet Kuvendit tė Kosovės qė tė kryejė detyrat qė i takojnė. Gjithashtu ai ka kėrkuar nga ministrat qė tė sjellin Ligjin pėr nivelizimin e pagave pėr agjencionet, nė mėnyrė qė mos tė marrin paga marramendėse.

Po ashtu nė kėtė mbledhje, tė mbajtur tė martėn, edhe ministrja e Integrimeve Evropiane, Vlora Ēitaku ka informuar kabinetin qeveritar pėr dorėzimin e pyetėsorit.

Shefi i Qeverisė ka thėnė se data 2 korrik ėshtė data kur do tė mblidhet Grupi Drejtues Ndėrkombėtar pėr pėrmbylljen e pavarėsisė sė mbikėqyrur dhe deri nė atė kohė duhet tė kryhen tė gjitha detyrat.

“Kanė mbetur mė pak se tri javė deri nė takimin e Grupit Drejtues Ndėrkombėtar mė 2 korrik. Qeveria e Kosovės ka kryer tė gjitha obligimet karshi kėtij procesi. Presim qė edhe Kuvendi i Kosovės dhe tė gjitha komisionet parlamentare t’i kryejnė obligimet e veta. Prandaj mund t’iu them se ėshtė njė proces qė po pėrmbyllet me sukses tė plotė me meritėn dhe angazhimin e gjithė spektrit politik tė Kosovės, shoqėrisė civile dhe mekanizmave mbėshtetės”, ka theksuar kryeministri Thaēi.

Pėr mė tepėr ai ka shtuar se pėrmbyllja e mbikėqyrjes sė pavarėsisė do tė hap agjendėn konkrete evropiane pėr Republikėn e Kosovės.

Gjithashtu ai nė emėr tė Qeverisė ka shpreh urimet mė tė mira pėr zgjedhjen e Presidentit tė Shqipėrisė, Bujar Nishani dhe duke uruar qė tė kryejė obligimet karshi kombit dhe atdheut.

Por kryeministri ka pas edhe njė kėrkesė pėr ministrin e Administratės Publike, Mahir Jagxhillar dhe atė Financave, Bedri Hamza, pėr sjelljen e Ligjit pėr nivelizimin e pagave. Sipas tij nuk do tė lejohet qė tė ketė marrin paga marramendėse disa zyrtar tė agjencive.

“Nuk mund tė lejojnė edhe mė tutje laramani tė pagave tė bartėsve tė posteve politike. Prandaj duhet ta kemi javėn e ardhshme Projektligjin pėr nivelizimin e pagave, pėr gjithė bartėsit e pėrgjegjėsive politike, por edhe institucioneve qė janė duke marrė paga marramendėse dhe vetė pėrcaktuese, e kėshtu qė nuk mund ta tolerojmė dhe javėn tjetėr duhet ta sillni”, ka thėnė ai.

Ndėrkohė ministrja e Integrimeve Evropiane, Vlora Citaku ka raportuar pėr pėrgjigjet pėr pyetėsorin, duke thėnė se janė dorėzuar rreth 500 pėrgjigje tė Komisionit Evropian.

“MIE, nė emėr tė institucioneve tė Kosovės ka dorėzuar pyetėsorin, pėrgjigjet nė tė, mė 8 qershor tė kėtij viti. Pėrgjigjet nė rreth 500 pyetje nė 150 fusha tė ndryshme janė pėrgatitur dhe janė dorėzuar”, ka thėnė Ēitaku.

Pėr mė tepėr ajo ka shtuar se hapi i radhės ėshtė drejt finalizimit tė studimit tė fizibilitetit. Me kėtė rast do tė jetė njė mision faktmbledhės nga BE-ja nė Kos
ovė./S.Shkodra/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
2 korriku data e pėrmbylljes sė pavarėsisė sė mbikėqyrur
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: