AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Pirra,Llapi Avdiu dhe arberi fr(Haxhiu)

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Pirra,Llapi Avdiu dhe arberi fr(Haxhiu)   Ven 3 Aoū - 16:25

Avdi( Piro, e o Llapqe ,pse ti ja nis me provokime ja pafsh piken e hajrit)e te sherrit
ēka dole nga tema e Kadriut ne Haxhin ?Ku po te djege zuzica ?
L-7

Kadri Arifi: Nuk di qė SHIK-u tė jetė pėrfshirė nė krim
Kadri Arifi: Nuk di qė SHIK-u tė jetė pėrfshirė nė krim
, mė 30 korrik 2010

Prishtinė, 30 korrik – Ndihmėsdrejtori i pėrgjithshėm pėr Shtyllėn kundėr krimit nė Policinė e Kosovės, Kadri Arifi, thotė se ka prova tė mjaftueshme qė e implikojnė guvernatorin e BQK-sė, Hashim Rexhepi, nė krim tė organizuar. Ai paralajmėron se do tė ketė arrestime tė tjera, ndėrsa numri i rasteve qė po hetohen nga policia ėshtė dyshifror.
Kadri Arifi, zyrtar i lartė nė Policinė e Kosovės, garanton se Kosova nuk rrezikohet nga terrorizmi, ndėrkaq lufta kundėr krimit ka vėshtirėsi nė Mitrovicė pėr shkak tė gjendjes politike. Arifi nė njė intervistė pėr “Kohėn Ditore”, tė publikuar sot, ka folur edhe pėr SHIK-un, takimin me shefin e kėtij shėrbimi, Kadri Veseli, ndėrsa ėshtė shprehur i bindur se kjo organizatė nuk ėshtė e pėrfshirė nė krim. Ai ka folur edhe pėr vjedhjen e provave, pėr kamerat e sigurisė atė natė dhe shumė ēėshtje tė tjera.
I pyetur pėr rezultatet aktuale, udhėheqėsi i Shtyllės kundėr krimit tha se rezultatet e luftės kundėr krimit, Policia e Kosovės i ka pasur nė mėnyrė permanente qė nga koha e transicionit dhe nga ndėrtimi i fuqive vetjake tė luftimit tė krimit.
Rreth aksionit tė fundit i Policisė sė Kosovės, tė vlerėsuar mė i madhi kohėve tė fundit, arrestimi i guvernatorit Rexhepi, Arifi ka thėnė se dyshim se ky ėshtė njėri prej rasteve qė quhen tė mėdha nė kuptimin figurativ pėr hetim. Kjo ėshtė evidente qė ka ngjallur pak mė shumė interesim te publiku pėr shkak se bėhet fjalė pėr arrestimin e guvernatorit tė bankės. Kėto hetime kane filluar nė vitin 2008, ėshtė njė lėndė mjaftė komplekse. Duhet tė kryhen dhe janė kryer shumė veprime hetimore financiare dhe krejt kjo ka tė bėjė me dyshime tė bazuara tė shpėrdorimit tė detyrės zyrtare dhe ushtrimit tė ndikimit, korrupsionit e kėshtu me radhė. Janė kryesisht vepra qė sanksionohen nga kapitulli i asaj qė ne i quajmė korrupsion. Me faktin qė nga gjykata i ėshtė caktuar paraburgimi prej 30 ditėsh kjo dėshmon se Policia ka arritur ta bindė gjykatėn dhe ka prezantuar dėshmi me tė cilat merret seriozisht gjykata dhe ne besojmė qė kjo tė procedohet nė bazė tė ligjit. Policia e ka kryer punėn gjithmonė nė koordinim me prokurorė tė Prokurorisė Speciale tė Kosovės. Jemi munduar dhe jam shumė i sigurt qė hetuesit tanė kanė qenė shumė tė paanshėm, profesionistė dhe tė pandikuar. Kjo do tė marrė ende kohė pėr shkak se duhet tė kryhen shumė veprime hetimore.
Ajo ēka duhet thėnė pėr tė qenė korrekt me publikun ėshtė qė njė numėr i madh i rasteve menaxhohen nė mėnyrė tė veēantė nga Prokuroria Speciale e Kosovės, edhe veprimet hetimore tė Policisė kryesisht janė zhvilluar nga departamenti ekzekutiv i Policisė sė EULEX-it i cili ka kompetenca pėr luftimin e plotė tė krimit. Kėshtu qė duhet tė jetė e qartė edhe pėr neve se Departamenti ekzekutiv i EULEX-it por edhe njėsitė hetimore tė Policisė sė Kosovės veprojnė nėn ombrellėn dhe nėn udhėzimet e drejtpėrdrejta tė Prokurorisė Speciale (Mė gjerėsisht sot nė “Koha Ditore”)

30-07-2010, 14:25 #2
L-7

Policė tė dyshuar si pjesėtarė tė SHIK-ut, tė paprekshėm nga ligji
10 janar 2010

Prishtinė, 10 janar – Struktura e Shėrbimit Informativ tė Kosovės vazhdon tė jetė e paprekshme nga organet e drejtėsisė. Ndonėse nuk janė zbardhur rastet e vrasjeve politike tė pasluftės, pėr tė cilat shpesh ėshtė akuzuar kjo organizatė, organet e drejtėsisė nuk hetojnė as shkeljet mė tė vogla pėr tė cilat ata dyshohen.
Koha Ditore ka raportuar tri javė mė parė pėr dyshimet pėr shkelje ligjore tė dy pjesėtarėve tė policisė, Kadri Arifi, udhėheqės i Shtyllės sė Krimit nė Policinė e Kosovės, dhe Emin Beqiri, drejtor i Policisė sė Kosovės pėr rajonin e Prishtinės, tė cilėt Nazim Bllaca i kishte etiketuar si ish-kolegė tė tij nė SHIK. Tė njėjtėt mė pas kishin ndėrmarrė njė fushatė nėpėr media duke shpėrndarė dokumente konfidenciale, e madje Arifi kishte organizuar edhe konferencė pėr shtyp, ku i kishte quajtur shpifje akuzat e Bllacės.
EULEX-i, qė ėshtė duke e hetuar kėtė rast pa Policinė e Kosovės, ka porositur qė askush nuk duhet tė paragjykojė asgjė nė lidhje me njė rast qė ėshtė duke u hetuar, duke iu referuar rastit Bllaca.
“Nuk jam nė dijeni pėr atė konferencė pėr media, por nė pėrgjithėsi mund tė them se kurdo qė njė rast ėshtė nėn hetime duhet qė tė argumentohet nė bazė tė hetimeve, prandaj drejtėsia duhet ta thotė fjalėn e fundit”, pati deklaruar tri javė mė parė zėdhėnėsja e EULEX-it, Karen Limdal.
Nė anėn tjetėr, kolegu i Arifit, Beqiri, u kishte dhėnė mediave dokumente nė rrugė jozyrtare pėr procedurat hetimore qė ishin zhvilluar ndaj Bllacės, gjė qė sanksionohet me Kod Penal tė Kosovės.
Kryeprokurori i Qarkut nė Prishtinė, Osman Kryeziu i ka thėnė gazetės se institucioni qė ai drejton nuk ėshtė kompetent pėr tė hetuar vepra tė tilla.
“Kjo ēėshtje i pėrket mė shumė Prokurorisė Komunale dhe jo Prokurorisė sė Qarkut, sepse ne merremi me vepra mė tė rėnda”, ka deklaruar Kryeziu.
Mirėpo, pėrgjegjėsinė pėr tė hetuar kėtė rast nuk e ka marrė as kryeprokurori komunal. Ai ka deklaruar se ky rast mund tė hetohet vetėm nėse pala e dėmtuar bėn ankesė.
“Ky rast nuk mund tė ndiqet si kallėzim i sekretit zyrtar pėr shkak se nuk ka ligj pėr mbrojtjen e sekretit zyrtar, mund tė ndiqet si kallėzim i sekretit derisa rasti ėshtė nė procedurė, mirėpo pėr kėtė Kodi Penal parasheh qė rasti mund tė niset nėse ka ankesė nga pala e dėmtuar”, ka deklaruar kryeprokurori komunal, Aleksandėr Lumezi.
Ndėrkohė, personi qė tė paktėn zyrtarisht ėshtė udhėheqės i Beqirit dhe Arifit, drejtori i pėrgjithshėm i Policisė sė Kosovės, Sheremet Ahmeti nuk ėshtė shprehur i gatshėm tė japė sqarime se pse njė person i dyshuar udhėheq Shtyllėn e Krimit dhe pse nuk janė nisur tė paktėn procedura disiplinore ndaj tyre.
“Unė jam nė pushim vjetor dhe nuk mund tė flas asgjė derisa jam nė pushim. Mė vjen shumė keq, por nuk konsideroj qė ėshtė nė rregull tė flas derisa jam nė pushim vjetor”, ka qenė komenti i vetėm i drejtorit Ahmeti.
Ndėrkaq, Zyra pėr media e policisė ka konfirmuar se nuk janė nisur procedura tė brendshme disiplinore.
Analisti pėr ēėshtje tė sigurisė, Agim Musliu, e quan tė metė tė UNMIK-ut, pėr shkak se kėtė rast nuk e kanė proceduar nė prokurori.
Sipas tij, nevojitet vullnet politik qė tė veprojė drejtėsia.
“Nuk mund tė paragjykoj se a frikohet dikush nga SHIK-u, por vėrehet njė hezitim i tė gjitha subjekteve dhe institucioneve. Mendoj qė po tė kishte vullnet tė theksuar politik shumė ēėshtje do tė ishin qartėsuar mė shpejt e qė do tė ishte nė dobi tė gjithė shoqėrisė sonė”, ėshtė shprehur Musliu.
Veprimtaria e SHIK-ut, qė ėshtė e lidhur ngushtė me partinė nė pushtet, Partinė Demokratike tė Kosovės, qysh nga paslufta ka mbetur e errėt pėr opinion dhe nuk ėshtė hetuar apo shpalosur nga askush.
“Vullneti politik”, sipas Qeverisė sė Kosovės, ekziston dhe se kjo qeveri ka prioritet zbatimin e ligjit. Zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi, ka deklaruar se nė Kosovė “asnjė person nuk ėshtė mbi ligjin”.
Ndėrsa, sa i pėrket tė kaluarės sė SHIK-ut, Kuqi ka deklaruar se kjo ēėshtje duhet tė debatohet, por nuk ka treguar nga kush.
“Ėshtė ēėshtje qė mendoj se duhet tė debatohet nga struktura tė tjera, pėr veprimtarinė e secilit individ dhe secilit organizėm nė Kosovė qė tė jetė transparent”, ka thėnė ai.

L-7

Agjentėt” e SHIK-ut nė Polici shkelin ligjin me paragjykimet pėr Bllacėn

Nė vitin 2007, shefi i Shtyllės sė Krimit nė Policinė e Kosovės ishte transferuar nga Shtylla e Krimit nė Logjistikė, pėr shkak se, siē thuhej nė vendim, “takohet vazhdimisht me kreun e SHIK-ut, Kadri Veseli, dhe lėshon informata konfidenciale”. Pas publikimit tė CD-sė sė Bllacės, Arifi kishte organizuar konferencė pėr media duke paragjykuar se Bllaca po shpifte, megjithėse me ligj kjo nuk i lejohet njė polici, i cili nuk ėshtė i kyēur nė hetime
Kastriot Jahaj

Prishtinė, 17 dhjetor – Nė CD-nė qė ishte shpėrndarė nė Kuvendin e Kosovės pėr media, Nazim Bllaca e kishte pėrmendur emrin e drejtorit rajonal tė Policisė sė Prishtinės, Emin Beqiri, si agjent i Shėrbimit Informativ tė Kosovės, (SHIK). Menjėherė pas publikimit tė kėsaj CD-je kishte reaguar Policia e Kosovės, duke organizuar konferencė pėr media, nė tė cilėn megjithėse ishte theksuar se rastin ėshtė duke e hetuar prokurori i EULEX-it, drejtori i Shtyllės sė Krimit nė Polici, Kadri Arifi, kishte paragjykuar duke i cilėsuar si shpifje deklarimet e Bllacės. Ligji nuk ia lejon atij qė tė japė vlerėsime pėr rastin pa u kryer hetimet. Ai madje pa kėrkesėn e gazetarėve kishte publikuar edhe disa raste, ku Nazim Bllaca akuzohej pėr vepra tė ndryshme penale.
Pas konferencės sė Policisė, ku Kadri Arifi e kishte akuzuar pėr shpifje, Nazim Bllaca i kishte thėnė gazetės se njė ndėr informatorėt e SHIK-ut nė Policinė e Kosovės, pėrveē Emin Beqirit nga Lipjani, ėshtė edhe Kadri Arifi, po ashtu nga Lipjani.
Mirėpo i gjithė ky aktivitet i Arifit duket se ėshtė bėrė me qėllim qė ta mbrojė SHIK-un. Nga burime tė gazetės brenda Policisė sė Kosovės ėshtė marrė vesh se pikėrisht pėr shkak tė lidhjeve tė ngushta me krerėt e SHIK-ut, Kadri Arifit i ishte shqiptuar si masė disiplinore njė transferim nga Shtylla e Krimit nė Logjistikėn e Policisė sė Kosovės. Sipas kėtij burimi, kjo masė disiplinore ishte lėshuar me arsyetimin se “Kadri Arifi takohet vazhdimisht me kreun e SHIK-ut, Kadri Veseli, dhe lėshon informata konfidenciale”.
Ky vendim ishte lėshuar nga njė pjesėtar i Njėsitit tė inteligjencės tė Policisė sė UNMIK-ut nė vitin 2006.
I pyetur pėr kėtė nėpėrmjet telefonit, Arifi nuk ka mohuar as nuk ka pohuar asgjė, vetėm ka thėnė se nuk do ta komentojė kėtė nė opinion. “S’merrem me ato sende, s’du me i komentu ato nė opinion. S’ėshtė problem i joti ky”, ka thėnė ai, duke e pėrplasur telefonin. Gazeta ka kontaktuar edhe me Zyrėn pėr media tė Policisė sė Kosovės, tė cilėt kanė kėrkuar qė pyetja nė lidhje me kėtė masė disiplinore ndaj shefit tė Shtyllės sė Krimit t’u drejtohet me shkrim, mirėpo “pėrgjigjja” e vetme e kėsaj zyre ka qenė heshtja.
Gazeta po ashtu ka provuar tė marrė njė pėrgjigje nga Kadri Arifi pėrse i ishte dashur tė organizonte konferencė pėr media pėr t’i quajtur shpifje akuzat e Bllacės nė CD, pėrderisa kėto akuza po hetoheshin nga EULEX-i dhe Bllacės i ishte caktuar masa e arrestit shtėpiak. Ai vazhdimisht e ka mbyllur telefonin dhe nuk ka dashur tė jepte shpjegime.
Ndėrkohė zėdhėnėsi i Policisė sė Kosovės, Brahim Sadria, e ka arsyetuar mbajtjen e konferencės pėr shkak tė kėrkesave tė shumta nga mediat dhe sipas zėdhėnėsit, “pėr tė informuar nė lidhje me pozicionin e Policisė sė Kosovės nė lidhje me rastin Bllaca”. Ai vazhdimisht ka theksuar se EULEX-i ka udhėhequr hetimet dhe jo Policia e Kosovės, mirėpo nuk ka qenė nė gjendje tė sqarojė se pse drejtori i Shtyllės sė Krimit ka paragjykuar, duke i quajtur shpifje deklarimet e Bllacės nė CD.
“PK-ja nuk ka qenė e kyēur nė kėtė rast, sepse ka qenė duke u hetuar nga Prokuroria Speciale e EULEX-it. Lidhur me kėtė deklaratė mund t’i drejtoheni personit tė lartshėnuar, (Kadri Arifi). Nuk kam kompetencė t’i i komentoj deklaratat e tij”, ėshtė shprehur Sadria.

Aktivitetet e Emin Beqirit dhe tė Kadri Arifit kundėr Bllacės

Nė kėtė konferencė pėr media Arifi, i cili ėshtė akuzuar si agjent i SHIK-ut, pa kėrkesėn e mediave, me vetė dėshirė dhe pa autorizim tė prokurorit special tė EULEX-it, i cili udhėheq hetimet, i kishte shpalosur disa raste sekrete. Faredin Gashi, i akuzuar nė CD si vrasės me pagesė i SHIK-ut, e kishte akuzuar Nazim Bllacėn pėr shantazh dhe kėrcėnime.
Shefi i Shtyllės sė Krimit nė Policinė e Kosovės, Kadri Arifi, madje kishte shprehur besimin se EULEX-i do tė marrė vendim tė arsyeshėm nė bazė tė informatave qė marrin nga intervista. Ai kishte bėrė tė ditur se njėri ndėr personat e pėrfolur nga Nazim Bllaca, Fahredin Gashi, mė 10 korrik tė 2009, ka paraqitur nė Polici, nė Ferizaj, njė rast tė shantazhit nga Bllaca, por, sipas tij, aktualisht nė kėtė fazė tė hetimeve nuk do tė jetė e lehtė qė tė japin informacione, megjithėse kėtė tashmė e kishte bėrė pa autorizim tė prokurorit.
Tregimi i sekretit zyrtar pa autorizim, pėrveēse ndalohet me Ligjin pėr Policinė e Kosovės, ėshtė i sanksionuar edhe me Kodin Penal tė Kosovės.
Pas publikimit tė CD-sė sė Bllacės, ku ishte apostrofuar drejtori rajonal i Policisė sė Prishtinės, Emin Beqiri, si agjent i SHIK-ut, Beqiri kishte preferuar tė mos flasė pėr media, duke thėnė se ia lė drejtėsisė tė merret me rastin, mirėpo ishte angazhuar pėr njė fushatė mediale bashkė me Kadri Arifin. Derisa Arifi nė konferencėn pėr media tė Policisė vetėm i kishte pėrmendur rastet ku akuzohej Bllaca nė vitin 2007, Beqiri ishte angazhuar qė t’u japė mediave dokumente tė brendshme tė Policisė pėr rastin Bllaca. Sikur gazeta “Koha Ditore”, ashtu edhe mediat e tjera, kishin marrė dokumente, ku hetuesit i raportonin Emin Beqirit.
Kėto raportime tė hetuesve rajonalė janė bėrė me kėrkesė tė Emin Beqirit, pas publikimit tė CD-sė. Ai u ka ofruar medieve njė dokument me katėr fleta A4, ku hetuesit i kanė shpjeguar gjithēka nė lidhje me Bllacėn dhe hetimet qė janė bėrė ndaj tij nė vitin 2007, si dhe njė dokument tjetėr po ashtu katėr fleta A4, me tė cilin ai shfajėson veten nga akuzat se nuk e ka hetuar rastin. Nė dokumentin e dytė qė ua kishte dhėnė mediave, ėshtė dokumentuar komunikimi i sektorit tė vrasjeve tė Policisė sė Kosovės me Prokurorinė e UNMIK-ut, pėr hetimet qė kanė qenė duke u zhvilluar kundėr Bllacės.
Gazeta kėto dokumente i ka siguruar nga zyrtarė tė zyrės pėr informim, pasi paraprakisht Beqiri ka negociuar me gazetarėt qė tė mos zbulohet burimi i informacionit. “Koha Ditore” nuk i ka publikuar ato informata pėr arsye se ato ditė rasti Bllaca ishte i mbėshtjellė nga shumė paqartėsi dhe se dyshonte se Beqiri po pėrpiqej tė shfajėsohej duke i nxitur mediet nė fushatė kundėr Bllacės.

EULEX-i nuk i pranon paragjykimet, Kodi Penal i dėnon

EULEX-i, qė ėshtė duke e hetuar kėtė rast pa Policinė e Kosovės, ka porositur qė askush nuk duhet tė paragjykojė asgjė nė lidhje me njė rast qė ėshtė duke u hetuar, duke iu referuar rastit Bllaca.
“Nuk jam nė dijeni pėr atė konferencė pėr media, nė pėrgjithėsi mund tė them se kurdo qė njė rast ėshtė nėn hetime duhet qė tė argumentohet nė bazė tė hetimeve, prandaj drejtėsia duhet tė thotė fjalėn e fundit”, ka deklaruar zėdhėnėsja e EULEX-it, Karen Limdal.
Ndėrkohė sipas Kodit Penal tė Kosovės, personat qė publikojnė kėto lloj tė informacioneve pa kurrfarė autorizimi, sipas Kodit Penal tė Kosovės, dėnohen me burgim deri nė 3 vjet.
Sipas nenit 347, pėr zbulimin e fshehtėsisė zyrtare, nė paragrafin e parė thuhet se personi zyrtar, i cili pa autorizim kumton, dėrgon ose nė ndonjė mėnyrė tjetėr i vė nė dispozicion personit tjetėr informacionin i cili pėrbėn njė fshehtėsi zyrtare ose siguron informacionin e tillė me qėllim tė pėrcjelljes te njė person i paautorizuar, dėnohet me burgim deri nė tre vjet. “Nėse vepra penale nga paragrafi 1 i kėtij neni ėshtė kryer pėr pėrfitim personal ose me qėllim tė publikimit a shfrytėzimit tė informacionit jashtė Kosovės, kryerėsi dėnohet me burgim prej njė deri nė pesė vjet. Nėse vepra penale nga paragrafi 1 i kėtij neni ėshtė kryer nga pakujdesia, kryerėsi dėnohet me gjobė ose me burgim deri nė njė vit”, thuhet nė paragrafin 2 dhe 3 tė kėtij

31-07-2010, 05:34 #4
L-7

Prishtinė, 20 korrik 2010 - SHIK-u ėshtė ende aktiv dhe i lidhur ngushtė me zyrtarė tė lartė qeveritarė, ka thėnė David Philips

LOJA E KADRIAJVE KUNDĖR BLLACĖS

Kadri Arifi 17.12.2009 ndihmsdrejtor I pergjithshem ne Policin e Kosoves kunder krimit

Nga burime tė gazetės brenda Policisė sė Kosovės ėshtė marrė vesh se pikėrisht pėr shkak tė lidhjeve tė ngushta me krerėt e SHIK-ut, Kadri Arifit i ishte shqiptuar si masė disiplinore njė transferim nga Shtylla e Krimit nė Logjistikėn e Policisė sė .
Kosovės. Sipas kėtij burimi, kjo masė disiplinore ishte lėshuar me arsyetimin se “Kadri Arifi takohet vazhdimisht me kreun e SHIK-ut, Kadri Veseli, dhe lėshon informata konfidenciale”.

Kadri Arifi, Emin Beqiri 10 janar 2010
udhėheqės i Shtyllės sė Krimit nė Policinė e Kosovės, dhe Emin Beqiri, drejtor i Policisė sė Kosovės pėr rajonin e Prishtinės, tė cilėt Nazim Bllaca i kishte etiketuar si ish-kolegė tė tij nė SHIK. Tė njėjtėt mė pas kishin ndėrmarrė njė fushatė nėpėr media duke shpėrndarė dokumente konfidenciale, e madje Arifi kishte organizuar edhe konferencė pėr shtyp, ku i kishte quajtur shpifje akuzat e Bllacės.

Karen Limdal 10.janar 2010
EULEX-i, qė ėshtė duke e hetuar kėtė rast pa Policinė e Kosovės, ka porositur qė askush nuk duhet tė paragjykojė asgjė nė lidhje me njė rast qė ėshtė duke u hetuar, duke iu referuar rastit Bllaca.
“Nuk jam nė dijeni pėr atė konferencė pėr media, nė pėrgjithėsi mund tė them se kurdo qė njė rast ėshtė nėn hetime duhet qė tė argumentohet nė bazė tė hetimeve, prandaj drejtėsia duhet tė thotė fjalėn e fundit”, ka deklaruar zėdhėnėsja e EULEX-it, Karen Limdal.
Ndėrkohė sipas Kodit Penal tė Kosovės, personat qė publikojnė kėto lloj tė informacioneve pa kurrfarė autorizimi, sipas Kodit Penal tė Kosovės, dėnohen me burgim deri nė 3 vjet.
Sipas nenit 347, pėr zbulimin e fshehtėsisė zyrtare, nė paragrafin e parė thuhet se personi zyrtar, i cili pa autorizim kumton, dėrgon ose nė ndonjė mėnyrė tjetėr i vė nė dispozicion personit tjetėr informacionin i cili pėrbėn njė fshehtėsi zyrtare ose siguron informacionin e tillė me qėllim tė pėrcjelljes te njė person i paautorizuar, dėnohet me burgim deri nė tre vjet. “Nėse vepra penale nga paragrafi 1 i kėtij neni ėshtė kryer pėr pėrfitim personal ose me qėllim tė publikimit a shfrytėzimit tė informacionit jashtė Kosovės, kryerėsi dėnohet me burgim prej njė deri nė pesė vjet. Nėse vepra penale nga paragrafi 1 i kėtij neni ėshtė kryer nga pakujdesia, kryerėsi dėnohet me gjobė ose me burgim deri nė njė vit”, thuhet nė paragrafin 2 dhe 3 tė kė

Kadri ARIFI 30.07.2010

Arifi nė njė intervistė pėr “Kohėn Ditore”, tė publikuar sot, ka folur edhe pėr SHIK-un, takimin me shefin e kėtij shėrbimi, Kadri Veseli, ndėrsa ėshtė shprehur i bindur se kjo organizatė nuk ėshtė e pėrfshirė nė krim.

31-07-2010, 06:07 #5
G-2

L-7

Kadri ARIFI 30.07.2010

Arifi nė njė intervistė pėr “Kohėn Ditore”, tė publikuar sot, ka folur edhe pėr SHIK-un, takimin me shefin e kėtij shėrbimi, Kadri Veseli, ndėrsa ėshtė shprehur i bindur se kjo organizatė nuk ėshtė e pėrfshirė nė krim.[/quote]


ky kadri arifi paska dhen garanti te forta !!
edhe sa dite do te jesh aty ne ate post te pamerituar shoku kadri?!

31-07-2010, 06:52 #6
Llapi

a u knaqe tuj ba monolog more haaaaaa
spo jau rras kush rrenve tua hiq spo te pierdhin ne to ma haaaaaa

A po e shif se SHIKU ishte shum ma profesional se UDB-a tash BIA e juaj heeeee
i shkret kini qen e kini mbet e kini me qen

31-07-2010, 07:47 #7
G-2
Citim:
Postuar mė parė nga Llapi
a u knaqe tuj ba monolog more haaaaaa
spo jau rras kush rrenve tua hiq spo te pierdhin ne to ma haaaaaa

A po e shif se SHIKU ishte shum ma profesional se UDB-a tash BIA e juaj heeeee
i shkret kini qen e kini mbet e kini me qen
nuk e di a e ke me mua apo me l-7 !!
shoku llap se sa profesional ishte shiku u tregoi agjenti juaj -bllaca!!


i rrezoi te gjithe eproret e vet!!
dhe tani eproret e shikut ose eproret e bllaces jane ne kaos shpirtror!!


merre me mend llap se nga mesues fshati multimilioner !!
me dhimset se iu prishen pushimet dajes se jo per tjeter!!

31-07-2010, 10:28 #8
Kosovelli


L-7 , a ashtu eshte duke thane Fadil Syleviqi a...?

31-
Llapi

Citim:
Postuar mė parė nga G-2
nuk e di a e ke me mua apo me l-7 !!
shoku llap se sa profesional ishte shiku u tregoi agjenti juaj -bllaca!!
nji tum ini

31-07-2010, 11:50 #10
L-7

per Llapin


me kėso lloj monologjesh ju jeni ra ne kurthė edhe keni mu ba razie me i kerkue serbin mu kthye e me ju mbrojt juve qe keni vra njer me te mir te keti kombi duke filluar nga xh.mustafa e deri te i fundit intelektual te cilet punuan per kete kosove siē ishte edhe shabna manja ku edhe e dogjet kufomen e tij kjo tregon se ju jeni shkolluar te podrumet e UDB -se se
SHBAN MANĖ Kosova kurr mė nuk do te ket

Gjaku i keture dragojve te kosoves i tha dikujt levizni dhe doli bllaca dhe ti rrezoj te gjitha ato te jakupitt, thaqit, veselit e tė gjithve

ANI I KISHI THAN NĖ YTUBE BLLACES 1 MILJON EURO HARROJE AZEM SYLEN HAHAHAHAH PO INTELEGJENT KISH QEN BLLACA


bile nė mes te Prishtines
DERI NE MAJ 2007 KISH QEN BLALCA NJERI MIR MORE HEHEHEHEH SE ISH TAKUE ME KOKAT E Krimit,,,,,,,,,,,

31-07-2010, 14:08 #11
Llapi
Perjashtuar dhe ka te drejte tu jep pergjigje tjereve e Haxhiun jo si arberi fr

po edhe ai nuk eshte aspak ma i smut psiqikisht se ti
po ku ka nieri normal e qe i thot veti shqiptar e punon per shka si ti e bllaca
haaaaa
at bllacen e keni dergue 2 vite ne serbi me e pregadit me mujt me rrejt qysh ka rrejt veq krejt po u shkoin bosh posht demek
asgja nuk muni ju mei ba askujt ma boll na kini ba sa e kishi edhe policin e ushtrin e gjygjet e juaja te shkaut
tash veq kot mundoheni
a e pat se si e prut bllacebn prej beligradi mu para zgjedhjeve
veq me e dobesue krahun e luftes por populli jau futi gushtin ne prapanic juve UDB-ashave tani po u thirrshi BIA haaaaa dhe ja dha voten per inati te juv edhe ma shum Ēlirimtarve ne krye me Kryēlirimtarin Hsashim Thaēin

31-07-2010, 14:29 #12
L-7

per llapin

po po edhe une morra vesh qysh po thue ti po me doket e kish dergue Kadri relata se ju kish pas mbet edhe gjysm thesi
heheheh

31-07-2010, 14:32 #13
G-2

Operacionet e fshehta dhe interesat e shtetit(njeri nder operacionet e kadri arifit)

Daut Duriqi

Lajmi se SHPK’ja ka kapur tre shtetas gjermanė tė dyshuar pėr vėnien e TNT’sė para dyerve tė ndėrtesės nė Prishtinė ku banon ICO’ja dhe se ata mund tė jenė nė lidhje me BND’nė (Bundes Nachrichten Dienst) ėshtė distribuuar nga shėrbime vėrtet armiqėsore tė Kosovės, sepse implikimi i segmenteve gjermane tė sigurisė nė kėtė aferė spiunazhi nuk shkon nė favor tė Kosovės. Dėmi ėshtė katastrofal.

Aferat e spiunazhit janė mall pėr merak medial, sepse ato forcohen, qoftė edhe duke e sprovuar shtetin dhe qėndrueshmėrinė e demokracisė, apo duke i sfiduar politikat e sigurisė nacionale, sepse gazetat nuk vuajnė nėse bie nga posti njė ministėr, madje ato kanė arsye pėr tė festuar! Derisa njė gazetė e Prishtinės thirrej nė burime “tė sigurta” se njė nga tė dyshuarit ėshtė pjesėtar i BND’sė gjermane, “Kosova sot” e shihte UDB’nė tė fshehur pas “tre gjermanėve”!? Ndėrkaq qė, ėshtė tepėr budallallėk dhe naivitet po se po, i shtetit tė prekur nga operacionet e fshehta, publikimi i tė dhėnave tė servuara nga shėrbimet sekrete konkurrente. Kjo dėshmon diletantizėm nė mbledhjen, ruajtjen, klasifikimin dhe pėrdorimin e informatės nė kohė jo tė duhur dhe pa asnjė dobi politike nga mekanizmat e njė shteti. Publikimi i njė tė dhėne pa i ditur efektet dhe kundėr-efektet e saj politike ėshtė sharritje e degės mbi tė cilėn qėndron vet distributori i kėsaj tė dhėne. Dėmi ėshtė katastrofal. E para, sajesa naive se vetė fakti se tre tė dyshuarit janė gjermanė dhe se nė Kosovė gjendeshin privatisht, ata i ndėrlidh automatikisht me BND’nė ėshtė jologjike dhe dėshmon pėr mungesėn e sensit tė mikpritjes nė njė vend nominalisht liberal. Sjellje kubaneze ndaj qytetarėve tė huaj, qė konsiderohen sipas mendėsitė totalitare a priori si “armiq tė jashtėm.” E dyta, implikimi i “tre gjermanėve” nė operacione tė fshehta ende pa pėrfunduar hetimet, nga media, tė cilave u ėshtė servuar lajmi prej shėrbimeve tjera konkurrente ėshtė thikė me dy tehe, sepse askush nuk i di motivet as pasojat e mundshme tė njė akti tė tillė tė supozuar, qoftė edhe nėse vėrtet shėrbimi sekret gjerman do tė vėrtetohej se ka qenė i pėrzier. E treta, nėse njėri nga gjermanėt fatkeq tė kapur nga SHPK’ja altruiste (polici e UNMIK’ut nė ndėrtim e sipėr dhe me shkallė tė lartė amatorizmi) paskėsh pasur pasaportė diplomatike, kjo ende s’ka tė bėjė asgjė mė BND’nė, sepse pasaporta tė tilla mund tė kenė edhe shtetas tė afėrm tė diplomatėve, bartės tė bizneseve, punėtor humanitarė etj. Dihet se pjesėtarėt e shėrbimeve sekrete kanė identitete tė koduara dhe kurrė askush, pos supozimeve, nuk do ta dijė se vėrtet ai njeri ėshtė zyrtar i BND’sė. Kjo mund tė dihet vetėm nėse shėrbimi si i tillė ėshtė i interesuar ta dekonspirojė pjesėtarin e vet, qoftė pėr efekte tė kundėrspiunazhit ose pėr ta denoncuar tradhtinė brenda atij shėrbimi. Por lajmi ėshtė dhėnė tashmė e njerėzit do ta marrin si punė tė kryer, ndonėse kurrė nuk do tė dihet (sė paku jo pėr disa vjet) se a ka qenė apo jo pjesėtar i BND’sė dhe cilat kanė qenė motivet e atij operacioni tė fshehtė!? Pra kėto tre arsye racionale ende nuk thonė asgjė tė jashtėzakonshme, as motive, as prapavija politike e strategjike dhe as analiza pėr efektet dhe kundėr-efektet e mundshme, pos qė dėshmojnė mungesėn totale tė Raison D’Etat nė Kosovė. Sigurisht se dikush mė i menēur se ne, e ka implikuar BND’nė nė kėtė aferė spiunazhi dhe ne e gėlltisim si njė kapsulė Vitamine C!? Dhe pėrpiqemi tė ndėrtojmė tregime tė pabesueshme se si ne qenkemi aq tė zotėt, me njė polici aq efektive, sa qė BND’nė e paskemi qitė nė kurth. Trishtuese!

Kjo lehtėsi e padurueshme e tė ngrėnmit tė informatave tė tilla “bomba” dėshmon mungesėn e mekanizmve tw ekspertizws totale, pwr interessa interesa vetjake, pa i cenuar interesat e aleatėve tanė!? Thjeshtė, nuk mund tė implikohet njė shėrbim i fshehtė i njė vendi mik si Gjermania (njė nder sponsorėt e pavarėsisė dhe lirisė sė Kosovės) nė akte terroriste, aq mė tepėr kur liderėt kosovarė e paragjykuan rastin mė tė ndodhė, si vepėr tė armiqve tė Kosovės dhe pavarėsisė sė saj!? Turpėruese! Nėse krejt skorien e zhvendosim nga realitetet politike nė fantastikė shkencore atėherė del se nė BND’nė gjermane (njė nder shėrbimet mė kredibile europerėndimore) paska interesa Gazpromi!!! Dhe sa mirė qė, njė aleat besnik si Kosova, ia ka zbuluar ‘kancerin’ shtetit gjerman, nė palcėn e tij kurrizore. Qesharake! Po pėrse BND’ja paska njė qėndrim armiqėsor ndaj Kosovės dhe interesave tė saj, kur shteti gjerman ėshtė nė kėtė proces nė kontinuitet, deri nė njohjen e shtetit tė ri? Cilat mund tė jenė interesat gjermane nė kėtė rast, qė tė kryej operacione tė fshehta kundėr kėtij shteti? Nė realitet operacioni ishte i adresuar ndaj Zyrės Civile Ndėrkombėtare nė Kosovė, por mė kėtė akt po cenoheshin interesat e Kosovės, siguria e saj kombėtare dhe rendi i saj i brendshėm. Ndodhė tė jetė ky akt, diēka qė duhet tė pėrkthehet nga gjuha e koduar tek ajo e rėndomtė, tė cilen e flasin qytetarėt nė komunikimet e tyre. Po eja ta marrim si supozim gjithnjė, se operacioni ka shkuar nė favor tė Kosovės!??? Atėherė kush i lanė gjynahet, se kryrėsit u cilėsuan si armiq tė Kosovės, kurse shėrbimi sekret gjerman i dekonspiruar se ka qenė i involvuar nė njė skandal tė pėrmasave ndėrkombėtare? Shtetet moderne kapin informata nga kundėrzbulimet e tyre, madje edhe shkėmbejnė informacione tė tilla shumė tė ēmueshme, por duke i ruajtur ato si thesare shtetėrore qė i ndihmojnė sigurisė nacionale dhe ndėrkombėtare dhe nuk i qesin pėr t’i shitur nė treg ose n’gazeta, kapin dhe kthejnė mbrapsht agjentė tė shėrbimeve tė shteteve tė ndryshme, kur kjo e rrezikon sigurinė e shtetit pėrkatės por ēdo gjė mbetėt sekret shtetėror. Ndėrkaq qė spektakolarizimi i kėsaj afere nė Kosovė, mund tė jetė ēdo gjė, pos njerės: asnjė dobi pėr Kosovėn. Nėse dikush ka menduar se Kosova kėshtu po dėshmohet me kapacitete fenomenale zbuluese e kundėrzbuluese, kjo ėshtė shkurtpamėsi, sepse tė gjitha shtetet normale i kanė agjencitė inteligjente qė mbledhin informata, por ato i pėrdorin vetėm kur duhet mbrojtur interesat kombėtare ose tė aleatėve, e jo tė distribuohen falas, madje edhe duke i bėrė shėrbime djallit. Kosovarėt janė gjetur mes kryqėzorėve tė spiunazhit ndėrkombėtar dhe kanė treguar se s’marrin vesh nga ky sport. Mėsa pėr ragbi! Policia e Kosovės, me kaēikun e saj, ka bėrė ēfarė ka bėrė, por u tregua e kujdesshme duke mos dhėnė detaje nga spekulimet qė dikush mund t’ua ketė futur nė vesh, por amatorizmi u dėshmua kur u cilėsua pėrkatėsia etnike e tre shtetasve gjermanė, gjė qė pos nė Ballkan, nuk ka asnjė rėndėsi tjetėr ku. Sidoqoftė policia veproi drejt. Tė tjerėt dėshtuan. Skandalin ndėrkombėtar sipas kėtij Spy-tregimi nuk e kanė prodhuar kosovarėt, as nuk dinė kundėr kujt dhe kundėr ēkahit ishte orientuar, haber s’kanė, por ata vetėm dėshmuan se janė tepėr naivė pėr tė marrė pjesė si personazhe nė kėso tregimesh. Po tė kishte Kosova njė shėrbim profesional dhe kredibil inteligjent kėso informatash kurrė s’do tė shiheshin nė faqet e gazetave kosovare, sepse thjeshtė, nuk do tė fitonte lojėn konkurrenca!? E nėse dikush, ka publikuar kėtė lloj informacioni pėr t’u dėshmuar si faktor i domosdoshėm, nė tė cilin duhet llogaritur, krejt llogaritė dalin gabim. Ama bash tė gjitha, sepse ky ėshtė autogol, qė gjunjėzon ekipin, qė mund tė ishte fitues...

31-07-2010, 14:38 #14
Llapi

po pse bre more nuk shkrueni me nji nofk po na e lodht by.then tuj ndrrue her L her G e her lesh etj.
po ato fore kaher i kan kalue njerzia njani ne kosove e tjetri ne belgjik haaaaa

31-07-2010, 15:05 #15
G-2

Citim:
Postuar mė parė nga Llapi
po pse bre more nuk shkrueni me nji nofk po na e lodht by.then tuj ndrrue her L her G e her lesh etj.
po ato fore kaher i kan kalue njerzia njani ne kosove e tjetri ne belgjik haaaaa
pse ore llap nuk merresh me temen !!
fol ne lidhje ne temen e mos devijo!!

31-07-2010, 15:06 #16
L-7

o G2

shpresim uka po thot 1 milion i keni veq me harru emrin e azem syles me kusht kėto fjal mos me dal

ju ka ofrue njanit afati heheheeh veq pi ferkoj duart

i ashtuquajturi komanadant azem syla ju nderrua statusi I DYSHUAR kryesor

inshalla hajr se shtir valla boll deri te merkuren nuk po me rrihet


vresviku - do ti shihni provat tjera lidhur me rastin numer 1 ne EUROP TE BLLACES

31-07-2010, 15:48 #17
pirroja1

Lexone me vemendje kete shkrim te Haxhi Kuēit, udbashit i cili me ēdo kusht eshte munduar te futet ne UĒK, me direktiva te sherbimit sekret serb.

Haxhi Kuēi, me profesion taxsist, ka bartur paramilitare serbe ne veturen e tij, kurse nje rast e ka bartur edhe kriminelin Zheljko Razhnajtoviē Arkanin.

Te gjitha keto i pranon edhe publikisht. Prandaj, nuk eshte ndonje ēudi apo rastesi pse sulmohet UĒK, Azem Syla, Fatmir Limaj, Kadri Veseli, Xhavit Haliti etj.

Ketij bastardi vendore dhe spiuni te Serbise dhe te gjitheve te tjerve si ketij,
duhet t'u hapen gjyqe dhe ajo atyre qe ishin sublimacion kombetar.


Shkruan: Haxhi Kuēi nga Theranda ish Suhareka

Te nderuar bashkatdhetar:
Te gjitha perpjekjet e juaja jane te kota,me vjen keq tua them!Pse sepse gjate luftes ne Kosove per vedi po u flasidhe pse tere jeten time ia kushtova popullit te Kosoves,qe nga viti 1971 kur e mbrojta flamurin e juaje ne pranin e serbeve ,shqiptaret donin t'ma mirrnin shpirtin,sepse kishin frike mos valle serbet pi masakroin,dhe qe atehere Fadil Haxha ,Ymer Gashi,keta i lajmroi Reshit Bytyqi,dhe Muharrem Kuēi,dhe me quajten tradhetar jugosllave!
Me 1972 ne shkollen normale ne vitine dyte erdhi prof. Nezir Rrezja dhe na kerkoi se kush ka shkrue poezi mundemi t'ja dorzoim!Dhe njeren nga poezit ia kisha kushtue Republikes se kosoves,dhe te nesermen ne ore te mesimit me moren policet shqiptar ku me quan ne supin e Prizrenit,duke me malltretue,e serbet i thonin jeri tjetrit shiko ky per shqiptar e shqiptaret dojne me ja nxerr shpirtin dhe kur i thash prof.Adip Krasniqit me tha se keta e kane politike !Kurse ky Adip ka qe sekretar partie ne normale!Me 1979 vendosa kinse te punsohem si mesim dhenes dhe me pranuan ne Peqan ishe ushtrusi i detyres se drejtorit Muharrem Gashi,dhe ne oren e pare hyri brenda dhe me tha a lutem me leshue shkollen sepse Insp. i arsimit Ruzhdi Berisha ,mu ka kercnue si ke guxue me pranue nje antijugosllave,dhe tani ky Muharrem nuk e pranone?
Me 11mars 1981 une i nisa demostratat ne menzen e studenteve ne prishtine,dhe per kete me lajmruan shoket,ku mu keta i moren per siper,dhe atehere dhe tani kane pozita te mira e une si atehere e gjere tani i papershtatshem moralo politike per shqiptar e jo nga ana e serbeve,?
Kur pata hyre ne provim ne kushtetute te Arsim Bajrami me pate thene se ēka po te vyne tye fakullteti duke ma qitur 6noten dhe thene se gjashte te forte me shtylla!
Me 1989 per viziten e minatoreve ,dhe ēka kam fole e dijne:Asllan Shala ,Sali Hoxha,Dem Ndrecaj,por edhe komandiri i policise se Therandes Ramadan Ndrecaj,kur me moren ne polici e me lajmrue fqiu!
Me 1991 kur u mbajt referendumi gjithepopullor,shumica e popullit votonte ne kioskun tim,dhe policet shqiptar ma thyen kioskun per t'mi nxene fletushkat,a me lajmroi polici Gani K.,kurse me malltretoi Skender Krasniqi dhe Basriu,por e dine se ēfare shkelma u kam dhene Qerkin Halil Kuēi!
Ne kete vit fillova te mirrem me taxi edhe pse e dojsha arsimin keta te LDK benin shaka sidomos Magjun Berisha!
Dhe gjate punes time mall kam pas me bartur dike ?pse?sepse shoket e mi iu jipshin me pije policve serb dhe ata jo vetem mua por edhe udhtaret mi malltrtojshin,e sot keta disa jane veshur edhe polic!
Me 1996ne revisten Zeri i Rinise e kritikova marveshjen e Rugoves,dhe per kete erdhi Fehmi Agani ne Suhareke dhe keta me ftuan qe deshiron te bisedoi:Pasi u pershendetem me thaace edhe une kam ēene si ti por po te pyesi a e njehe popullin tend?A eshte ne gjendje me dhene jeten per Kosove?E njoh popullin i thash dhe asnje popull me deshire nuk hyne ne lufte por ka rregulla per kete!Po kete vit edhe dhendurt e mi ishin te lidhur me serb dhe organizuan lojen makabe,duke thyer shtepin e dhendrrit e shtin plicet qe t'me vrajn,kinse une ja kam thye shtepin,per kete eshte deshmitar perkthysi ne gjygje Sedat B.Gashi,ku tha (pranoi)se ka qen i nxitur qe t'me vraje,ky eshte Millan Shipka komandir policie ne Suhareke,i cili ka vra civil ne bashkpunim me komandant piktorin ne


Me 199 me urdherin e drejtorit te SHNP ne gjakove Bajram Ollonit,Mejdi Elezit,Ramadan Mujes me derguan ne Tirane tek Merihan Braha me nje shkrese qe t'ja kerkoi planprogramin e arsimit per KOsove dhe pasi shkova ne zyren e tij me priti sikur nje qen dhe me tha se dje kane hedhur granata ne ambasaden e Kosoves?!
Me 1997 shkrova vepren e pere Leter Popullit T'im.
Dhe me 6mars te vitit1998 filloi lufta ne drenice por jo ne tere Kosoven,dhe nje dite nje shok taxsist fliste e qeshte me polic dhe i thash qen dhe e shtyra per muri,te nesermen nje komand.civil i UēKes me tha sa po i kerkoi deri permbi Semetisht ?I thash 10mgj ,me tha a bane per tri ?Nese nuk ke edhe pa pare(ky me sa me duket eshte Regjepi.)Dhe me tu nisur e nxoren revolen dhe me thane se dojna m'et likvidue,por jo qe iu tutsha sepse nuk e kishte shtie plumin,dhe ia nxirresha ne ēfaredo forme,dhe i thash pse per ēka?Ti po nai rrehish njerezit tane?cilin bre e kam rrahur te UēKesnuk eshte e mundur?Dje Sherif Cikaqit ēka i ke bere ?ēka i kam ba jo atij por edhe vellaut tim ja sh..........apo kush do ēfte,?Ma beri a e dine qe ate e kemi lene me marr informata?po u thash po ai mi ka hyp shtate polic ne kerr vetem me ma marr fytyren,qe me kujtue populli qe une jam me shkie,dhe i dergova gjer ne vend,pastaj ti ēenke trim me thane dhe zemer gjere!

vazhdon

31-07-2010, 15:49 #18
pirroja1

Shkruan: Haxhi Kuēi nga Theranda ish Suhareka


Me 6 qershor erdhi Qaza shofer i autobusit nga Reshtani dhe mu afrue ngadal e me thote:Ne Deberdelan u mbush me UēK?
Mor nuk e kam zgjatur,por kinse nuk po me intereson,e kam marr kerin dhe tim e pluhur,dhe rruges ma qoi doren nje djallosh kur e pyeta ku?Me thote se dua ti bashkohem UēKes e mora edhe ate dhe ne te hyre takova nje nga lagja ime Sami Sali Kuēi, i cili kishte ardhe nga Zvicra dhe pasi u pershendetem me tha se shko lajmrohu ne bashksin e fshatit,dhe u nisa pa pritue!Dhe pasi hyrem brenda aty takova Fatmir Limen,Xhevat kuēin,Xije Shala,Agim Kuēin!Dhe kur me pyeti i thash se sikur ju edhe une kam shprehur qysh nga vegjelia kete dite!Jo me tha nuk kemi arme kurse ate e pranuan!Dhe u ketheva shume i deshpruar,por me tha te lajmrona!Pas disa diteve ka ora 22 e mbremjes me thone disa fqinje se pse nuk i ke largue femit se UēKja ka me sulmue policin e pastaj policia ka me masakrue tere naten duke bere roje,dhe ne mengjez shkova dhe u thash pse bre burra keshtu po doni me na ba sherr?Fatmiri mu kercnue se kinse une po leshoi propagande kundra UēKes dhe dokur me kaploi frika se ēka dreqi i hyra kesaje?O njeri eja dhe shiko ne lagjen time tane kane ik dhe ti tregoi njerezit se kush me thane?Miftar Kuēi dhe NEgjmi Gashi,Nezir Shala,Jashar A.Shala dhe Haxhi Avdyl Shala ku ky me vine Haxhi A.Shal me thote me Jashar Shalen e djalin e vete Gjevatin:Pak ma pare erdhen te UēKes dhe na luten qe Haxhiut ti lajmron se nese gjuaje ne polic serb kena me te shpalle shpiune,dhe bashkpuntor i serbeve,a po kuptoni o njerez(te luftone per liri do t'me quanin tradhetar?!pse ozot)po e di se kur deshta me qelur nje gjelltore te kryqi te kuq nderkombetar Uke Bytyqi e qoi Malush Berishen,Vesel Kryeziun,Ruzhdi Kuēin,Xhem Shalen qe mos ta qeli kete gjelltore se kane me shkrue per mua qe po bashkpunoi me serb(ēka ka lidhje kjo me buke)dhe me detyruan qe te shkoi te bajraktaret e suharekes qe tu betohem se nuk do ta hapi kete.Dhe pas tri diteve e hapen serbet,ja ku e paten qellimin?Vazhdim ku e lash me pare :Pas paraqitjeve te shumta te Fatmir lima nje here me tha se ju taxsistat tane bashkpunoni me shkie dhe e nxori revolen,por fati iu drejtue edhe njerit qe i kishte te veshur shume nga antaret e familjes,dhe kur i thash se ti e ke gabim se nese ky ka ardh me shpionu per antaret e vete ,atehere kuku per neve,aty jane rrok me fjale desh u vrane,dhe u tha edhe ju kundra meje ai mendonte se une kam me ta lidhje ?Dhe kur u thye Uēk po keta qe u kacafyten me Limen me kerkuan qe tu bashkangjitem,por ma vone eshte kjo?Frika qe e kisha vetem nga serbet tani mu dyfishue edhe nga UēKjaU frigosha o zot ku ,ka ti strehoi femitNje here i pata que ne shtepin e Mejdi Elezit ne Prizren,por motra e Bujar Bukoshit me tha se nuk mundemi dhe nuk ka vend ne shtepin tri katshe,pastaje ne Dushanove te motra ime pasi i vendosa e blere 200kg mill te nesermen mi perzuni duke me thene se kane ardhe disa te ne e na kane thene se vellau yt e ka nis luften dhe ku eshte ai?Pra kishin frike mos po e krijoi ndonje grupe!I qova te tezaket ne Sopi e vete vijsha ne shtepi qe te kontriboi per Kosove e jo per ****** time,e kishin trenue djalin e mitur 114vjeqar duke i thene se baben ta kane vra?E ai neper granatime vjen,pastaj,une me djalin neper granatime tue que ne Spoi se u frigojsha nisen pas tij sepse gruaja kishte frike nga une se ku a djali dhe niset per shtepi ,kur mrriva atje zgerdhihen kinse asgje nuk eshte per ta,bile djali idajes Isuf D.Sulaj nga sllapuzhani me thote se pasha zotin tane po thone per tye se ti e ke nisur luften,A ka zot me ndegjue e me pa?
Pas disa diteve me provokoi tezaku kinse une nuk guxoi mu lajmrue ne UēK dhe e detyrova qe te merr diēka nga armatimi ,por i kishte vetem tri granata dhe kur shkuam ne Deberdelan te Fatmir Lima iu luta qe t'me marrin por kundershtuan,e me thane lajmrohu pas disa diteve e kur iu thash merrne kete tezak timin a ti a thuash se ne menjehere e pranoimu ja moren shenimet,dhe kur dolem perjashta me thote tezak ma qive nanen,me morre ne qafe,tani kane m'em lyp policia sepse u regjistrova,e ti ua bane me sy atyre,ti ki lidhje me ta ?oh oh e ktheva kerrin dhe me vete po pse heci me tuli ēfare pisi?Ku po shkon veti se ēfare hamami kam lidhje me ta une qe disa here lajmrona e nuk me pranoin e ti me thojshe po te rreje !Jo te lutem hecim per shpi se nuk ka problem,a ju mesusat dini silur hoxhallaret ia prita!Por edhe ne sopi nuk munda ti duroi prvokimet vendosa te shkoi ne shtepi e te lajmrona te Fatmiri ,thoja ishalla me pranon?Dhe kur shkova me tha se nuk te pranojm,por dikush thonte emrin e Bajram Bekteshit,dhe bana pytje a eshte edhe ai ketu?po me thane!A ka mundesi me mi ba za e te bisedoi me te ?PO me tha Fatmiri dhe dolem me nje shok te normales njefare Bala dhe e dergoi nje ushtar ti beje za!Dhe po i them pse bre burr po paraqiteni me mua,po me duket vetja sikur te kisha bashkpunue me serb?Shiko Haxhi ti ke ba shoqeri me Poetin Avdi Ibrahimin,i cili ka bashkpunue me serb dhe se ky e dine nje buker qe e ka mshef Besim BNdrecaj sa ai ka punue ne MPPSe e dim qe ti je i paq por sherri i tij qendron puna?Ne keto momente erdhi Bajrami u pershendetem dhe i thash se pse bre burr nuk po me inkuadrojn?O Bajram ti me njehe shim mire,dhe e njeh Avdin,bile Avdiun ti e ke ma jaran se mua,e kemi ngrer e fjetur ne shtepin tende,ti o Bajram i veshur e une tue ik sikur krymbi ne lise nuk eshte ne rregulle?Dhe se po me thone se sherri i Avdi Ibrahimit qe paska punue ne MPP e qe e din edhe nje bunker me arme,e veq qe kam ba shoqeri me te nuk me pranoin me luftue?A dine ēka eshte ma mire ta qet mos u perzi se une po e shohe qe kam gabue,dhe pe shohe qe ne rregulle nuk eshte ka shkone?!Po mire i thash leje edhe ti nese nuk eshte tue shkue ne rregulle?Nuk e zgjati ma teper me tha se e presin shtaret se eshte duke i mesue per gjujtje?Dhe ky Bajrami kur u beheshin demostratat shkonte e mirrte leje ne policin serbe,e sot ky shok imi eshte komandant io TMK ne Prizren e Avdi Ibrahimi zevenc drejtorgjeneralit??He,he
U ketheva ne shtepi me shpresa te permuta,dhe sa here qe ikshin njerezit me pare u duhke ti largoi familjet e atyre qe i kishin te veshur djemt e tyre ne UēK,e ne fund femit e mi,dhe nje dite vendosa ti qoi ne Marali te do sternipa te babes,te njfare Hazir D. Olluri,ashtu isha i armatosur,por mendova ta bleje nje automatike dhe dolem ne malisheve me djalin dhe Hazirin,dhe me te hyre ne Malisheve e shohe Cen Deskun,dhe i lutem qe te shkoim ta pim nga nje kafe sepse ne Malisheve ishte si te thuash sikur shtet i pavarur,mirepo me tha se po shkoim ne shtepin e tij,dhe pasi hyrem brenda vinin ushtar sa tue mujt dhe ia linin nga nje arme,ku i palonte ne nje dhome dhe iu luta qe t'ma jep nje e tu bashkangjitem uēkes por me tha se me ma dhene nje armze duhet me ma dhene nje leje te posaqme per mua?Dhe dikur i thash djalit te qohemi se e pash se ēfare atmosfere po zotron!Dolem dhe njerit me nje mercedes me regjistrim te dj ngjyre e bardhe ja bleva me nje qmim prej 1600 marka aty ishte edhe Haziri,mirepo matej ishte njfare shpiuni Shyqeri nga Osterzubi dhe e zamarita tue ja ba me isharete Hazirit,diēka per mua,sepse me Cen Deskun e pata ba nje pajtim te gjakut ne Baje ,Beslim Shales qe ia kishte mbytur me taxsi Rrahim Buzhala,ketij nje vajze dhe ky fare shpiuni kishte shti helem qe te hakmirret,po ia prisha planet!Nuk vonio shume ne Rahovec u banen masakrat dhe me 21 korrik 1998 ne mengjez pa zbardhur dritandegjohej britmat kur dolla i pyesi ēka eshte disa ?Me thote njeri na vran ma te dashurit uēk ja me serbet,ne ato ēaste vjen komandant Kleqka dhe pershendetet;dikush e dergoi aty te une?dhe me thote :Nanen ua kemi k.... shkive?Ky nga Rahoveci:PO ju 100 e ata me ju 4 a 5 mije shqiptar,dhe menjehere u largue kur ia prita zoti ju vraft nese keshtu keni veprue?Te nesermen ne mengjez ende ishte terr ne oden e vete me ftoi djali i Hazirit Dalipi dhe me thote duke qeshur daje dil jasht se po te thrrasin do?I pergjumur ashtu ēka me pa e porta e vogel nje si gjip i policis se UēKes,ma tutje nje kamion qe i kishin bart do civil serb,te porta e madhe traktori oh oh me vete mos hyren forcat serbe ēka u ba ore zot?Pa asnje fjale ma priten merre automatin e eja me ne ne Malisheve se kena pune me tye?pse per ēka keni pune me mua?Ti po done me organizue njerez nga fshati qe nese hyne forcat serbe me iu kundervue,dhe kush je ti qe e bane mend qe nese hyne serbet me iu ba rezistence,ti je ne lidhje me serb ti po shpionon,?E pash se jeta ime d'ot perfundon,jo vetem qe d'ot me vrajn por edhe kane m'em quajtur tradhetar?o zot a je gjalle apo te kane vra tradhetaret?O shok ua bera mos ma merrni fytyren se qe 35 vjet kam punue per juve ,e ju keshtu po paraqiteni me mu ?Ju po mua m'em vra veq edhe ju pasha nje zot po mu kane te vrare,por iju luta qe dua te shkoi ne Reshtane e atje dua mu inkuadrue,se me kane thene tu lajmrohem per sot?A nese shkon atje menjehere te lejoim?mi qelen portat i larguan kamionin,traktorin gjipin dhe shkova ne Reshtane,ku e ftova Uke Bytyqin por ai nuk u lajmronte dhe doli njefare Krasniqi dhe iu luta qe te me pranoi disa here pore ne fund me tha se e kan urdherin qe mua me kusht mos t'me pranoin se kinse une jam i tremt e i shtie me dhune ne lufte me luftue!Nuk shkoi tri dite ,pa i ra serb i gjall UēKes Malisheva u ba pike e pese,pa asnje ushtar te uēkes,por pas nje dite vertete,granatimet dhe tanket sveq sa vinin ma afer Malisheves dhe afer shtepive granatat binin,dhe une u ula dhe nuk dija se ēka te veproja i thoja dikujte qe te organizoim nje prite,me thonin se une jam budall ku u dilet tankeve per balli?por kur i kerkova disa me mortaja te dores ma banin ti po done me na ba sherrin,duke me shtye qe ti marri thmin e te largohem nga aty,harrova tu tregoi se dy dite para kesaj kerkova ndihma nga prishtina dhe i derguan,dhe rruges nese u kujtohet kur u vra dr Shpejtim Robaj,ishte gezim per UēKen,tani pasi filluan granatimet shkova ne Pagarushe,nejta tri dite por situata ishte aq e fliqet sa qe filluan te ēfaqen smundjet ,ishte nje ambulant ku nuk kishte as inekcia ,dhe shkova vete ne Deberdelan ku i morra 500 inekcia,dhe aty uēkja me nuk egzistonte!Te nesermen vendosa te kthehem ne shtepi,ma mire i vdekur se keshtu,apo thash more veq mos mujsha me ik nga kosova se ēka po me bejn keta te uēkes ,buke per mua nuk ka!Nejtem disa dite,dhe nje mbremje erdhe Haziri,kinse e kishte nxen mbremja the kur hyri brenda me thote daje a e lijshe kete shtepi e ikshe ?eu,po shtepin une e kam marue e jo shtepia mua ,nese ma rrezoin e maroi tjetren,dhe ti o Hazir a ke mendue qe prej te mirave kam ardhe te ti?Dhe nuk ta harroi ēka me bere me uēken,ti tue te shtie ai pisi nga osterzubi Shukria?E ka ul koken dhe ma veq pinte duhan!Te nesermen ne mengjez e percolla dhe pas disa diteve serbet nga vreshtat e shirokes me nje tope dhe tri tanke i rrafshuan te gjitha fshatrat e komunes,ku keto granatime u afruan afer lagjes tone,dhe per nje kohe u shpallarmepushim!Dhe ne mengjez fqinjet me bajn za se tere lagja i kane largue,ti ēka po presiesh?Femit u zgjuan dhe po sikur bukla kur ti trazon mijt,lum baba qona ne sopi,u zbrazen te gjitha shtepit,dhe femit ishin ba gati edhe une u bana gati dhe u nisem per sopi dhe kur zbritem poshte,ja Ruzhdi Kuēin ,ku po shkon kush ma bani ne rr.... te sames,dhe i thash se kush eshte i veshur i kane marr edhe te vet me veti,e i pata lutur bile vajzen dhe djalin t'ma marrin por as keta nuk mi mirrshin,bile djali kur kishte shkue mi ndihmue me qel istikame i kishin thene a ke ardhe me shpionue,dhe tue qajt ishte kethye ne shtepi!Kush mos te lutem ti mos u nis se kane me't vra?U ndala ne vend se e dija forte mire se vertete me vrajne,e qova vajzen te thrret Avdulla Kuēin e le te shkoin me familjen e tij ne Sopi!dhe vertete mi mori femit dhe mi qoi deri ne sopi,por une u ula ne gujza dhe u mbeshteta per muri dhe e tymosa nje cigare!,por ne keto ēast vjen nje kumar i imi dhe me thote se kinse une i ppari po i largoi femit e menihere tane suhareka mbas meje,O Muhamet Veliu i thash,ti ku i ke femit e tu?ne shtepi,e dija qe po me genjen,dhe doli nje femer e tyre qe deri dje shoqeronte me serb polic e tani e veshur ne UēK,tani patriote fena,dhe me thote se shpiunat kane mu pushkatue?kush muti je ti?ti po done me thene mama djalin sa nuk me ka thene kurve e shpiun?Dhe se une as babe e babegjysh nuk kemi ba ēka ke ba ti,e familjet e tua,e ti kumar nese mendon qe je ma trim,qysh deshiron mundemi mi pervue forcat,apo edhe nese deshiron me hyre ne lufte eja me mua e u meshoim serbeve ?e ka mbyllgojen dhe shkoi brandaThash te shkoi deri te lumi a po shoh ghe ,por njeri i gjalle nuk ishte,por e shohe Rrahman Kryeziun dhe me tha eja e dhezim nga nje cigare?Hyrem ne ode dhe ja nisem muhabetit dhe i tregova per Muhamet Veliun qe me tha kinse une po i largoi se pari pastaj tane suhareka?Ja nisi e po qesh,dhe me tha a e dine qe ai ka dy jave qe i ka que ne Gjinovc tane familjen e vete ,bile e benem beshk mi que ai mua me tradhetoi?!
U ketheva ne shtepi ishte muaji nentorit ,dhe nje dite vendosa te shkoi e ti marri femit e mi,dhe ashtu ia bera,ku dhe nisem jeten ta vazhdoim seper krisma,duke i mbulue dritaret me gjebe qe mos te shihet drita nga dritaret!Dhe nje dite troket dikush ne dere dhe ēka me pare ja Ahmet Krasniqi,dhe dy perfaqesues te OSCEs,por me origjin turke dhe Ahmeti me thote se e dim qe ke dhoma teper dhe a mbane me ua leshue nje dhome?po i thash pse joI vendosa dhe ua rregullova dy ktreveta si ma mire dhe keta e kishin terenin e shtimes,qe shkonte deri ne Gadime!dhe nje dite u vonuan gjere ne mbremjet e vona te 15 janarit 1999,ne i prisnim per me ngren buke,dhe per nje qast ja kerri i tyre degjohet dhe ua qeli dyrt,hyren brenda dhe lotet iu dilnin,thash iu paska ndodh ne shtepin e tyre diqka ?ēka eshte me tregoni a hma pret Ihsan Aksay,dhe Mehmeti serbet kane pushkatue shume civil pa u ba kurgja,gruaja jau shtroi buken,por menxi hanin pastaj edhe qejin sepse keta kishin ramazan,dhe Ihsani me thote Haxhi nuk po di ēka me ba ,,,,,,,?a mi lajmrue te KS te OKB,qe te vine e ta shikoin kete masakre?PO pse jo te lutem pini njehere qajin se jeni te rraskapitur e pastaje lajmroi.E mor radio lidhjen dhe perafro gjysme ore ka fole dhe besen ma dha se kane me ardhe e me verifikue!
Por une dy dite ma pare e kish ba nje pazar me njefar Liman Elshanin qe vetem nga Hungaria t'me qesi per gjermani dhe kete e kish me daten16 janar,jau lash qelsat e shtepise dhe u thash qe une me familje e kam ndermend me leshue Kosovensepse edhe ata ishin ne dieni se ēka me kishte ba _uēkeja ?Ne mengjez dolem ne vendin ku e kishim caktue dhe erdhi autobusi dhe ate dite kaluam kufirin e serise dhe hyrem ne Hungari!u vendosem ne hotel ku edhe per limanin e bana pagesen,dhe e kishim ne marveshje qe pas tri diteve me'm qit per ne gjermani por ky ishte mesuar me rrena e dredhi me shqiptar,duke me rrejte per ēdo dite,e mashtro duke me lene ne hotel per nje dite e vono e mos u dok ka nje jave sikur ata qe ishin te veshur?A marveshjen e kishim qe perteje kufirit me'mqit me tri kerre sepse 3500e kisha pagu per njeri te rritue e te vegjel ka 2500marka,po ky nje dite mi morri paret dhe me la ne dore te trafikantave,ku ne vend te kereve neper danub me bareke te vogel dhe pastaje ne kamion friz ku ke ka na mbyt te gjitheve sepse ishte marr vesh sigurisht me serb,dhe nga mos durimi sepse ajer ma nuk kishte ne kamion nisen te gjithe te avilanosen sepse 48 veta ishimbrenda,u detyrova me nje thike ta shkyje gomen mese dyrve te frizit ta shyje e ti shpetoi tane?por tue piskat ndihme na degjuan ne kufije dhe qeket na nxuren,kjo ishte dhe shpetim per ne ,dhe nga aty na kethejne per ne Sllovaki ku te nesermen na leshoin dhe prape neper male me bore e furtun me ore te tera i shpetuam vdekjes!Dhe u vendosem ne nje hotel te qekise dhe kur me thote njfare Visar Nexhmedin Krasniqi se me mua e kane deri ketu?kur e thirri Liman ELshanin shofer i kosovatransit ne Prizren e tani ne kete kohe DREJTOR ne KOSOVATRANS te Prizrenit dhe hotel ne prizren dhe ne Durres me paret e hallegjinjeve e tradhetar i treqindfisht,bile emrin Dragan?Kur i them o Liman pse deri ketu me thote se une pe rreje ,deri sa i thote vete ky Visari qe shef i tij ishteBekim Krasniqi nga prishtina!Pastaj e pranon dhe me thote se partet ti qoi pas dy ditve e ne fund me thote se paret ia ka dhene Ahmet Malokut nga Ferizai rr.Sali baliu,dhe se kinse ky ka ble autobus;,dhe ne fund jam detyrue me ba pagesen edhe nje here nga qekiaPor nje qek i cili nuk me genjeu sikur shqiptar serbi?dhe kur shkova ne gjermani une mendojsha se mi japin te drejtat sepse vertete e meritoi kur shkova ne gjygjin gjerman,kur u thash se uēkja nuk me ka lene me luftue?A me thane ti paske dashur lufte?Ma nuk me kane vete,por edhe ausvajsin kur ma dhene ne prani te tyre ua shkyva vetem pse figuronte si shtetas jugosllave,kete ua bera dy here ,nuk ka vonue java me thirren duke nai marr ausvajsat dhe na caktue e nenshkrue se cilen dite mu nis per kosove!Jam detyrue mi marr femit nje dite para afatit e m'ja mesye ne france,por duke ndrrue idenditetin dhe kombesin ne vend te shqiptar ne ate ashkali,sepse kur e pyeta nje advokat me tha se per shqiptar nuk ka te drejte as avokati mi mbrojte ku e kam te inqizuar!Dhe tu them te verteten nisa sa te stabilizohm e te pushoi,por nuk zgjati shume dhe nje mese e imja ,me tha se edhe ajo done me ardh qe me detyroi qe ti dali perpara400 km,edhe pse i thash se me ba me me diktue as ty e as mue nuk na shikoin veq muj me ta tregue se ku mu lajmrue sepse kjo ishte problem kryesor,edhe pse te gjitha ia tregova ,pas nje jave u kishte thene se kinse une e kem nisur luften ne kosove dhe se uēlja me ka ndihmue per me leshue kosoven dhe keta vertete i besuan?dhe te nesermen ne mengjez mi kerkonin dokumente,dhe ne hymjen time ma pruren nje familje Iakjane,e cila familje ishte e porositur qe t'me provokonte dhe ne mengjez me lajmronte kinse femit e mi po e provokonin,deri sa me detyruan ti rrahi burr e grua,por ishte vine sepse djalin ma lidhen per inati tim 12vjeqar,dhe qe 5vjet duke e munduar shpirterisht,dhe nuk guzon asnje avokat t'me mbroi,bile e kam lajmrue edhe keshillin kombetar shqiptaro amerikan,ku i kerkova dndihme qe te iku thane se jane te nxanur me pavaresin e kosoves dhe se jane nje organizat humanitare ?Dhe ku i thash ketij kryetarit se mos valle a duhet perhere qe te vdesin njerezit qe kontribuan per qeshtjen e kombit qeshte si magar,kete e kam te inqizuar,dhe me tha se te bahem deshmitar qe mu ke lajmrue,nuk ka drejtesi e as zot te vertete,por ka bushterizem kurveri ndere kombe,sidomos nder ne.

31-07-2010, 15:55 #19
pirroja1..............Pse Pirroja e nxite Haxhiun te shkruaj kundra Avdiut ?Vete e nise beje me shnet.
Aty afer...

Ja "xhevahiri" Haxhi Kuēi, ēka shkruan per Adem Jasharin:

http://www.bashkimikombetar.com/hist...-t2785-210.htm

Me emra tjere u paraqitem spiunave,qe ti lavdroi per aktivitetin qe e keni tradhetue popullin,dhe a nuk ndegjon bisedat dhe ti me zerin e rrases se zeze kan e mbroni spiunet !!

Adem Jasharin se kam shajte por tek e fundit qe shpifesh as ai nuk me hyne ne koke sepse e shpallet komandant pa ushtri,dhe vdiq si i vetmuar duke luftue me shkie e ju nga malet e qiqavices(qyqeve) e shikojshit se si po vritet!Hajt shitjua petllat me shurre tucave dhe spiunave bosave te tu!

E kush eshte bre Adem Jashari?Po qe hiq ama karuci nuk po ma nin a ndegjon ore qen!Ja keni sharrue mire e tani ne emer te tij kinse doni me na mashtrue e ma na shti nen cenzur si shkijet me juve qe ju hyjshit ne ****!
Une kur nuk ju kam hyre ne **** as shkive as juve ore spiuna!

31-07-2010, 16:02 #20
pirroja1
Aty afer...

Ferkoj duart Haxhi Kuēi, sepse e keni ngren karremin se bashku me UDB-ne!

Shiqon videot me poshte se kush eshte ky provokator:

http://www.vidoemo.com/yvideo.php?i=...me-haxhi-kuin=

https://www.dailymotion.com/video/x63...-bised-me_news
Ndryshuar pėr herė tė fundit nga pirroja1 : 31-07
-2010 mė 16:05.


Derničre édition par Perparimi le Sam 4 Aoū - 3:16, édité 7 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Pirra,Llapi Avdiu dhe arberi fr(Haxhiu)   Ven 3 Aoū - 18:43

pirroja1
Aty afer...

Ja edhe disa video nga Haxhi Kuēi-ingranazhi udbash!

Ky bastard qe nga viti 1999 jeton neper Evrope, me identitet dhe nacionalitet te nderruar si ashkali!

Haxhi KuƧi ne bised me Shefki Stubllen per demost.e 1981 - VidƩo Dailymotion

YouTube - Broadcast Yourself.


YouTube - Broadcast Yourself.

kliko ketu te shikosh videon

YouTube - Broadcast Yourself.e ka shly vete jou tube kete,pse? edhe tjerat biseda ?Mos mi marr vesh populli spiunat

31-07-2010, 16:55 #22
L-7

per pirron1
gjat e paske shkuar po e kuptoj

paske harru me permend edhe njė haxhi kuē tė famir limes
banush berbatovcin ky zotria ėshtė n 50 her mė i madh se hahxi Kuqi


E enjte, 03 Dhetor 2009 16:15

Banush Bėrbatovci ende e ruan njė vėrtetim tė shkruar nė njė letėr A-4 qė beson t’ia ketė shpėtuar jetėn nė nėntor tė vitit 1999. Ky vėrtetim, ėshtė pėrmendur edhe nė DVD-nė e Nazim Bllacės.

Bėrbatovci, ka rrėfyer se si ėshtė futur nė veturėn “Opell Omega”, tė cilėn Bllaca thotė se e kanė pėrdorur pėr vrasje e sulme. Sipas viktimės, mė datėn 3 nėntor 1999 nė orėn 22:30, disa persona kishin trokitur nė derėn e tij, por nuk kishin pranuar tė futeshin nė shtėpi dhe kishin kėrkuar qė ai tė futej nė veturė.

Ai thotė t’u ketė thėnė tė dyshuarve se ka punuar bashkė me 48 shqiptarė tė tjerė deri mė 23 mars 1999 nė orėn 9:30, kur edhe kanė ikur pėr shkak tė bombardimeve tė NATO-s.

Sipas tij, tmerri ka filluar me tė dalė nga fshati Potorofc, tek vendi i quajtur Kėrqevė.

“Tha qitu nale, mirė qenka edhe kėtu. E ka shukur kerrin dhe m’u kanė kthye vozitėsi dhe kolegu i tij pėrpara. Zotėri qitu mbaron jeta jote, me ka thanun vozitėsi dhe bashkėvozitėsi...”, ka thėnė Bėrbatovci pėr “Koha Ditore”.

Deklarata e tij nuk pėrputhet me atė tė Bllacės, pasi viktima thotė se atė natė nuk e ka poseduar vėrtetimin e lėshuar nga Fatmir Limaj.

Sipas Bėrbatovcit, tė dyshuarit kishin kėrkuar qė ai tė dėshmonte rrejshėm pėr krime lufte ndaj njė ish-polici me kombėsi shqiptare dhe i kishin thėnė se nėse nuk e bėn kėtė do ta vrisnin.

“Mė tha kur ėshtė nė pyetje ēėshtja kombėtare duhet me dėshmue edhe rrejshėm. Atėherė me tha ne do tė tė kthejmė nė shtėpi meniherė nėse pranon kėtė, nėse jo ne duhet tė ekzekutojmė. M’u sos rruga dhe u thashė u krye njė punė vetėm tregomėni ku duhet tė paraqitem pėr me dėshmue. Nė Burgun e Lipjanit mė thanė lajmėrohesh nesėr nė orėn 7”, ka rrėfyer Bėrbatovci.

Ai thotė se tė dyshuarit e kishin dėrguar shėndosh e mirė nė shtėpi atė natė pas rreth 2 orėsh dhe pasi kishte menduar mirė se ēfarė tė bėnte, kishte vendosur t’i drejtohej zv. ministrit tė Mbrojtjes, Limaj.

Sipas tij, Limaj nė atė moment i kishte lėshuar njė vėrtetim, tė protokolluar dhe tė vulosur, vėrtetim ky qė ia ka shpėtuar jetėn.


Nė vėrtetimin e lėshuar mė datėn 5 nėntor 1999, me numėr protokolli 219/99, me vulė tė Ministrisė sė Mbrojtjes tė Qeverisė sė Pėrkohshme tė Kosovės si dhe me emrin, mbiemrin e nėnshkrimin e Fatmir Limajt, thuhet se ky person nuk ka lidhje me akuzat, pėr tė cilat ėshtė akuzuar.

“Z. Banush Bėrbatovci, nga Dobraja e Madhe, Komuna e Lipjanit ėshtė person, i cili i ka ndihmuar UĒK-sė. Ky vėrtetim i lėshohet si dėshmi se ky person nuk ka qenė i implikuar nė gjėrat, pėr tė cilat akuzohet”, thuhet nė kėtė vėrtetim.

Sipas Bėrbatovcit, tre net mė vonė, disa persona me veturėn e njėjtė, “Opell Omega”, kishin shkuar nė shtėpinė e tij dhe e kishin kėrkuar sėrish atė.

“Kur e qet shoqja letrėn, e mori ai, kur afrohet te drita e kerrit thotė: E Fatmir, he car!”

31-07-2010, 16:57 #23
L-7

pirro1


kėti i kan thėn mos shko ne perendim se ne jem te garantojm veq manaj lidhjet me beograd

31-07-2010, 17:06 #24
pirroja1

Keshtu deshironit ju me pardonet udbash:sa me shume spiun te vrare nga UĒK, aq me shume do t'i ferkonit duart, per realizimin e qellimeve te juaja antikombetare.

Ja vertetimi i leshuar nga Fatmir Limaj per Banush Berbatovcin. Po ta kishin vrare Banush Berbatovcin, ti me eskorten tende udbashe kishit vajtuar nate e dite ne forum!

Mos mendoni se ka ardhur koha e juaj!
Fotografitė e Bashkėngjitura
banush4.jpg (34.1 KB, 386 lexime)
31-07-2010, 17:13 #25
pirroja1
Aty afer...

Citim:
Postuar mė parė nga L-7
pirro1

kėti i kan thėn mos shko ne perendim se ne jem te garantojm veq manaj lidhjet me beograd
Senzacional je!

Haxhi Kuēi me bishtin nder shale ka ikur, pa e ditur askush.

"Trim" ky Haxhi Kuēi edhe Arkanin e ka endur me veture anekend Kosoves, kur kjo digjej e piqej.

Nejse, nuk kam se ēka te flase une ty per Haxhi Kuēin...!

31-07-2010, 17:13 #26
PLAKU
Mire ėshte puna mireAnėtarėsuar: 19-05-2002
Postime: 2,576

L-7, ketu folet per kadri shikasin te llojit vete relates, ka dulm tash Haxhi Kuqi, po ,beturina sllavo-ruso-enveriste kete e ka tradit nga bashkepunimi em shkie, me shpif e rrejt.
populli ashet lodhe nga keto hienanen tokesor, vetem s eska ka ia mban is hkreti popull, i lutemi Amerikes madhe, si an shpetoj nga shkiet te na ndihemoj te pastrohemi edhe nga ky gjak i prishet qe na ka hy ne mest kombit sot e kusur vjet.
Ky kadri erifi e ka ngul veten mire , fotot mbas azem syles kan me qit para , mos bieni nen nivelin e mbeturines piset kuqalsohe.
haxhi Kuqi i shkreti ska lidhje me ato qe shpifin nen tokesoret stalinist,
tash ia nisin te mallekojn krejt popullin shqyptar lloji gjak prishet , keshtu e kan hienat kur ju dalin te bemat e pista haptas, o kriminel tinzar e frigacak, krejt populli shqyptar ju akuzon si kriminela se era gjak ju vjen. Lene Haxhi Kuqin dhe krejte popullin rehat se nuk ju ak faj qe deshet te pasunohej e te merreni pushtet me gjak me jet njerzish. Ka aredhe koha ti paguani tana te zezat qe ia keni sjell Shqyptaris.

31-07-2010, 17:18 #27
PLAKU
Mire ėshte puna mire

pirro dil em emen si hazhiu qe del pastaj shpif , keshtu me anonimitet sje tjeter perpos 1 sajes kuqalsohe argat i dreqit, kaq di em te then Plaku, kur akuzon diken per tratheti duhet me dal hapetas, nuk ju beson me populli kur juve,ase ju ak besu en te kaluemen, por ju keni pas mbas sigurimin famekeq envero titist dhe keni bo ate qe ju kan perklreah. tahse populli ashet me i lire , nuk ashet koha e hienave komunist, ka me ju vonu pake po kur nuk keni me shpetu drejtesis popullit, frigacaket e kan tradit em shpif me vra mas shpine per interesa vetiake. Perbaju temes per kadri syrrat erifin, Haxhi Kuqi ska lidhje em keto q ena servon ti.

31-07-2010, 17:27 #28
pirroja1

Plaku,

Merre pergjegjesine dhe mbroje Haxhi Kuēin. Pastaj, une jam ketu dhe shkojme me tutje!

Mua nuk mund te ma hedhesh, ashtu siē ua hedhe te tjerve!

Ti si "plak" ndaje kete pleqeri: ku do ta gjene veten Haxhi Kuē-Arkani?

Celulat udbashe!

31-07-2010, 18:06 #29
PLAKU
Mire ėshte puna mire

pirro 1, une se kam nder mend me mborejt kerkan ase edhe haxhi Kuqin, cdo kush duhet ta mbroj veten nga te bemat e te pa bemat e veta po edhe nga shpifjet qe i servoni ju te shtirtit. haxhiu nuk ashet trathetar si mundohej ta paraqiteni me keto fare shpifurinash, haxhiu e ka problemin s ekur nis me fole nuk din te ndalet, ashet i dehsperum pa mase, ndoshta haxhiu ashet ma shqyopetar se uen e ti te dyte.
Shkaku qe reagova ashete se deri kurre keshtu me kesi shpifjesh te poshetra alla enveriste.
mendoni se populli akoma ju beson ketyne poshtersinave?

31-07-2010, 18:10 #30
PLAKU
Mire ėshte puna mire

Sistemi I Drejtesise - Teprice Teknologjike
Idriz Zeqiraj: Sistemi i drejtėsisė - Tepricė teknologjike
E Shtune, 31-07-2010,
SISTEMI I DREJTESISE - TEPRICE TEKNOLOGJIKE
"Sistemi i korruptuar gjyqėsor nuk mund ta luftojė korrupsionin".
Jakup Krasniqi, kryeparlamentar i Kosovės
...Ashtu siē nuk mund ta luftojė korrupsionin njė parlament dhe njė qeveri tė zhytur nė krime dhe korrupsion.
Idriz Zeqiraj, punėtor Baustelle
"Prokurorėt e Kosovės kanė kapacitet, guxim dhe vullnet qė tė merren me lėndet mė tė rėnda tė krimit tė organizuar dhe korrupsionit"!
Ismet Kabashi, kryeprokuror i Kosovės
"Hajde rrenė, hajde"!
Populli nė kor

E vėrteta absolute:
Personeli gjyqėsor janė bij tė kėtij popullit, si gjithė tė tjerėt. Ata janė tė shantazhuar, tė kėrcėnuar, tė frikėsuar, bilėz edhe tė tmerruar nga bandat e kuqe vrastare, tė mbrojtura fort nga pushtetarėt.
Shumė mė tė korruptuar janė pushtetarėt akuzues, se sa gjyqtarėt e akuzuar.

SHKRUAN: IDRIZ ZEQIRAJ
Ende nuk kishte mbaruar lufta, mė sakt - masakra, nė Kosovė. Njė mik i imi, ish-burgaxhi politik, nė njėrėn nga zyrat e Pėrfaqėsisė tė Kosovės, nė Tiranė, mė tha: "Kėta tė UĒK-sė po thonė se pa luftė nuk e lėshojmė pushtetin"! - Po pse, a pak ėshtė gjakosur Kosova, - iu gjegja me habi e trishtim, meqė kisha vėnė re ecejakėt intriguese tė tyre me kallėsit e Shqipėrisė dhe bishtnimin qė i bėnin luftės dhe aksioneve tė tjera nė shėrbim tė saj.
Pėrfaqėsia e Kosovės ishte bėrė si "Hani i Dilit", ku hynin e dilnin,madje, pa pyetur fare, edhe ata qė ēdo ditė hidhnin letra kobzeza pėr zyrtarėt, nė kutinė postare, tė kėsaj Pėrfaqėsie: "Jeni tė dėnuar me vdekje. Nė rastin mė tė parė tė mundshėm, do tė ekzekutoheni"!

Miku im, i cili pėr afro njė dekadė kishte "kullotur" LDK-nė dhe Qeverinė nė mėrgim, tashmė, bėnte flirte me ata qė "pa gjak nuk e lėshojnė pushtetin", ose tė "UĒK-sė", tė cilėt asnjėherė nuk u bėnė pjesė e saj! Sigurisht, ai dinte mė shumė rreth projekteve ogurzeza tė bandės staliniste-enveriste, tė organizuar dhe tė dirigjuar nga Sigurimi Shqiptar dhe SHIK-u i Kosovės. Dhe, kjo u dėshmua bindshėm kur me skenarin e gatshėm, tė marrė nga Partia Komuniste e Shqipėrisė, nė fund tė LDB-re, komunistėt,dhunshėm, zunė karriket sunduese, tani, komunistėt stalinistė tė Kosovės, nėn pėrkujdesjen personale tė presidentit Rexhep Mejdani, krijuan Qeverinė e Pėrkohėshme, pa pėrfillur asnjė kod apo normė tė demokracisė, hynė, pas masakrės serbo-sllave, nė Kosovė dhe vazhduan dhunėn pushtetare, me metoda tipike staliniste-enveriste.
Miku im u konvertua nga e djathta nė tė majtėn, ngjiti shkallėt e karrierės, duke u bėrė edhe anėtar i Kryesisė tė Partisė tė "UĒK-sė"! Thėnė troē, ai kishte qenė "kolonė e pestė" brenda partisė mėshirėmadhe tė dr. Rugovės.
E bėra kėtė parantezė, pėr tė kuptuar fillin nga ku nisė krimi i organizuar politik dhe korrupsioni galopant i tė majtės tė Kosovės, e cila, pėr demagogji e mashtrim tė elektoratit, deklarohet si forcė e djathtė, madje duke kėrkuar edhe legalizim nė organizmėn partiake tė djathtė evropiane.
Sllogani shumė i pėrdorur dhe i pėrfolur se gjyqėsori nė Kosovė ėshtė i korruptuar, tashmė, ka marrė qytetarinė. Me cinizėm tė pacipshėm kryeparlamentari Jakup Krasniqi thotė: "Sistemi i korruptuar gjyqėsor nuk mund ta luftojė korrupsionin". Nė dukje, kjo ėshtė e pėrligjur. Por, shtrohet pyetja tjetėr: A mund ta luftojė korrupsionin njė parlament dhe njė qeveri e zhytur nė korrtupsion dhe nė krim tė organizuar?! Dhe, pėrgjigja rrjedh natyrshėm: KURRE DHE ASNJEHERE".

Nisma e EULEX-it pėr luftė krimit tė organizuar dhe korrupsionit, qė ia ka zėnė frymėn shoqėrisė dhe shtetit tė brishtė tė Kosovės, hasi nė kundėrshtinė ēuditėse tė Partisė nė pushtet. (E pėrsėrisim, LDK-ja ka pushtet fiktiv nė koalicionin aktual, ndaj edhe nuk ėshtė objekt i kėtij shkrimi). Marrėzisht tė zėshėm ishin Jakup kryeparlamentari dhe kryeministri Thaēi. Kjo zgjoi dyshimin e bazuar se krimi dhe korrupsioni nisė qė nė krye, ashtu si "PESHKU QE QELBET NGA KOKA". I pari mbeti besnik i mbrojtjes tė hapur i tė keqes tė madhe, duke hedhur "topin" gjetkė, pra,te "drejtėsia e korruptuar". Ndėrsa i dyti, nėn presionin e opinionit, tė opozitės dhe tė tė gjithė personaliteteve ndėrkombėtare, qė mbikėqyrin Kosovėn, u detyrua tė bėjė ca retushime tė zgjyrosura, vetėn nė fjalor, por, pa e prekur asfare thelbin e ēėshtjes, ēerdhen e krimit! Dhe, kjo ėshtė logjike. NJERIU NUK MUND TA LUFTOJE VETEVETEN.
Pėr ta dendėsua mjegullėn demagogjike, Hashim kryeministri "ndryshoi" brenda natės, duke na lėnė "GOJEHAPUR E VESHPIPEZ" tė gjithėve. Po tė mos shfaqej vizivisht nė ekran, ne do ta vinim nė pikėpyetje ngjyrimin e zėrit: Ėshtė apo jo ai Hashimi i njė dite mė parė, kur ngulmonte se "EULEX-i kėrkon linēime politike, por, unė jam kryeministėr dhe nuk do ta lejoj kėtė"!

Kryeministri ynė, pa mundur ta fsheh artificialitetin e kthesės surprizuese, pėr tė qenė mė i zhurmshėm, angazhoi median e shkruar dhe atė elektronike, tė cilat i ka bėrė ēifigje tė veta, duke i nxjerrė nė ekran ca juristė servilė, dallkaukė, rrenacakė dhe pėrlavdėrues pa mbulesė.
Njėri ndėr ata, Ismet Kabashi, kryeprokuror i Kosovės, lėshoi nė etėr deklaratėn bombastike, gėnjeshtrėn e shekullit: "Prokurorėt e Kosovės kanė kapacitet, guxim dhe vullnet qė tė merren me lėndet mė tė rėnda tė krimit tė organizuar dhe korrupsionit"!!!
Dhe, populli i habitur se nga na doli ky "trim", duke qeshur, deri nė gajasje, lėshoi thirrjen - batutė: "HAJDE RREN; HAJDE"!

Dhe, pyesim "trimin" kaposh se ēfarė provash ka dhėnė deri tani, nė zbulimin dhe ngritjen e akuzave pėr krimin e organizuar dhe korrupsionin, pėr ta besuar atė pėr kapacitet, guxim dhe vullnet nė kėtė luftė jetike pėr fatin e Kosovės?! Janė, tė paktėn, 950 vrasje nė pusira e prapa shpine, me motive tėrėsisht politike dhe pėrfitime materiale, me shėnimin sipėr dosjes "vrasje enigmatike"! Dhe, deri me tani ne nuk kemi dėgjuar zėrin kasnec tė kryeprokurorit Kabashi! Edhe pėr rastet e korrupsiuonit masiv, zotėria nė fjalė ka HESHTUR SI PESHKU!
Denoncimet nė Parlament pėr krime dhe gjobėvėnie, reket, madje me emėr dhe mbiemėr, janė njė shans i humbur, pėr ta shpėrfaqur "trimėrinė" kryeprokurori ynė lavdėraē. Aq bindshėm ishin kallzimet dhe aq kriminale ishin veprimet jo ligjore dhe kundranjerėzore, sa qė njė vend demokratik e ligjor, siē pretendohet e reklamohet Kosova, nga paria qeveritare e shtetėrore, kryeprokurori i vendit do tė fillonte hetimet ende pa mbaruar ajo seancė kuvendore.
Rregulli, ligjėsia e drejtėsia nuk janė monopol i individėve apo i institucioneve tė veēanta, edhepse disa punė e detyrime janė tė ndara dhe kanė adresė. Ēdo qytetar i njė vendi ka mė shumė se obligim moral, nė rast nevoje, tė jetė syēelė dhe tė bėjė detyrėn, nė rastin konkret, tė kallėzimit, tė kėrkojė hetim dhe ndjekje penale. Dhe, kėtė e bėri, e provoi populli i Kosovės, madje masivisht, nė rastin e vrasėsit tė porositur nga SHIK-u Nazim Bllaca. Por, ēuditėrisht, kryeprokurori "trim", tė cilin nuk duhej ta zinte gjumi, nga krimet seriale e makabre tė SHIK-ut, nuk u dėgjua i gjallė, SIKUR TE MOS I BENTE HIJE ME KESAJ BOTE?!!
Kulmor ėshtė rasti i gjykatėsit Rrahman Ratkoceri, nė gjyqin e "Grupit tė Llapit". Pėrkundėr bindjes tė njė gjyqtari profesionist, voton kundėr vendimit tė dėnimit tė kėtij grupi shumė tė pėrfolur. Dhe, i kėrcėnuar, zbulon sekretin e votimit kundėr, duke bėrė shkelje tė rėndė tė normės dhe tė etikės profesionale

Rasti "Ratkoceri" ėshtė matėsi mė i mirė i "lirisė" dhe i "demokracisė" nė Kosovė. Ėshtė rast unikal nė Evropėn demokratike, qė lakuriqėsoi Parlamentin, Qeverinė dhe Shtetin e Kosovės, ku nuk mund tė mbulohen e fshihen mėtej elementet e komunizmit dhe tė fashizmit mjeran.
Ratkoceri nuk meritonte mė pak se aq, pra, bėrjen PERRALLE ME TUPAN, sepse sharti i parė pėr njė mysliman tė devotshėm ėshtė me ia DIJTE HALLIN VETIT! Ai pranoi tė bėhej palė e njė paneli gjyqėsor serioz dhe dėshtoi turpshėm. Ai nuk mund tė fajėsohet pse votoi kundėr, apo pse zbuloi votėn e tij sekrete. Por, asesi nuk i falet pjesėmarrja nė gjykim, meqė e dinte se ata qė kanė vrarė dje shqiptarė tė pafajshėm, mund tė vrasin edhe sot, edhe nesėr, madje pa u trembur fare, meqė jetojmė nė shtetin babiloni - Kosovė, ku gjithēka mund tė kėtė, por vetėm drejtėsi nuk ka, sepse nuk ka kush ta bėjė atė.

Rasti "Ratkoceri" nuk ėshtė individual. Pėrkundrazi, ai ėshtė kolektiv, sepse vuri nė provė tė gjitha institucionet e vendit: Parlamentin, Presidencėn, Kryeministrinė dhe, nė veēanti, Drejtėsinė!!!!
I pari qė duhej tė reagonte, ligjėrisht, duhej tė ishte kryeprokurori i vendit. Ai,me ekipin e tij, duhej tė ngulmonte dhe zbulonte se kush ishin kėrcėnuesit e kolegut tė tyre Rrahman Ratkocerit? Tė njėzėshėm duhej tė ishin edhe institucionet e lartcekura. Tmerrėsisht e dhimbshme, pėr fatin e Kosovės dhe tė popullit tė saj, jo vetėm nuk aktivizuan levat pėrkatėse tė ndjekjes tė rastit, por, pėrkundrazi, morėn nė mbrojtje, madje apriori, tė akuzuarit, duke devalvuar verdiktin e drejtėsisė si dhe duke pėrcjellė mesazhin shumė tė keq, nė shkallė vendi, se kushdo mund tė vrasė shqiptarė, ditėn dhe natėn, nga prapa gardhit apo tė arrestuar e pastaj t“i ekzekutojė ngeshėm, duke ja faturuar dikujt tjetėr krimin, qoftė edhe "jashtėtokėsorėrve"!
Kur kryeparlamentari i Kosovės mbrojti hapur tė akuzuarit tė SHIK-ut dhe, mė vonė, tė korrupsionit, duke akuzuar denoncuesit, qė ishin anėtarė tė ēetės tė kryeēetanikut tė Drenicės - Adem Jasharit, kryeprokurori duhej tė hidhte dyshimin e bazuar, se ky zyrtar, i kapardisur nė ulėsen e parė tė legjislativit, mund tė ishte pjesė e kupolės tė krimit tė organizuar dhe tė korrupsionit nė Kosovė. Dhe, njė hetim profesional, duke llogaritur edhe pasuritė e vėna nė kėto pak vite, do tė rezultonte ana e errėt e zyrtarit nė fjalė dhe tė shokėve tė tij pushtetarė.
Nėn hetim mund tė viheshin edhe njė duzinė tė aktivizuarish partiak, tė zellshėm nė mbrojtjen e krimit dhe tė kriminelėve, duke i konsiderua si marrėdhėnie interesi, madje jo vetėm personal, por edhe grupor.
Sot, pėr tė gjitha tė kėqijat nė Kosovėn tonė, akuzohet sistemi i drejtėsisė, duke u etiketuar, nga pushtetarėt, njėzėshėm, si mė i korruptuari. Asesi nuk pėrjashtohet mundėsia edhe tė ndoca elementėve tė korruptuar e batakēinj nga ky sistem. Por, e vėrteta, madje absolute, ėshtė se personeli gjyqėsor janė bij tė kėtij populli, si gjithė tė tjerėt. Ata janė tė shantazhuar, tė kėrcėnuar, tė frikėsuar, bile tė tmerruar nga bandat e kuqe vrastare, tė mbrojtura fort nga pushtetarėt. Shumė mė tė korruptuar janė pushtetarėt akuzues, se sa gjyqėtarėt e akuzuar.
Dhe, kjo mund tė provohet edhe me pasuritė e palėve nė konflikt. Njerėzit e jurisprudencės kanė njė pėrgatitje solide profesionale, kanė ushtruar detyrėn edhe mė parė, kanė pasur edhe njė pasuri bazė. Ndėsa shumica e pushtetarėve tanė aktual, nė tė shumtėn, zbresin nga fshati, ME ARSIM TE PERGJYSMUAR DHE ME DIPLOMIM TE DISKUTUESHEM; me pasuri hiēe, me nga njė biēikletė tė arnuar gomash, nga shpimet e ferrave tė fshatit, madje ka syrėsh me njė tė kaluar asociale, sidomos ikanakėt e kthyer nga kurbeti.
Sot, shumica e pushtetarėve tanė posedojnė vetura luksoze, disa prej tyre edhe tė blinduara; kanė blerė ose pushtuar, dhunshėm dhe kundraligjshėm, troje tė mėdha hapsinore; kanė bėrė kulla e vila, madhore e luksoze, nė fshat dhe nė qytet, mė sakt, nė kryeqytet; kanė depozitime valutore bankare, nė emra tė farefisnisė; janė aksionarė, tė pa shpallur, nė shumė biznese fitimprurėse, gjė qė njerėzit e sistemit tė drejtėsisė nuk i gėzojnė kėto privilegje, madje edhe po tė duan, nuk arrijnė tė bėhen profiterė korruptivė, nė pėrmasėn qė janė pushtetarėt.
Bėhet fjalė pėr 200 mijė ēėshtje gjyqėsore tė pazgjidhura, ndrėkohė qė janė 320 gjykatės e prokurorė. Mund tė mos jenė tė mjaftueshėm, por edhe tė pakėt nuk janė. Nisur nga autorėsia e krimeve, siē pohojnė nė mirėbesim njerėzit e drejtėsisė, krimet e rėnda dhe ato tė mesme u pėrkasin atyre qė thirrėn nė "UĒK-nė" dhe luftėn. Prandaj, askush prej gjyqtarėve nuk preferon tė meret me shqyrtimnin e atyre dosjeve, duke i konsideruar si "zonė tė rrezikshme", sepse mund ta pėsojnė si kolegu i tyre Ratkoceri. Strategu i luftės, kolonel Tahir Zemaj, Hero i Kosovės, kėtė fakt e ka denoncuar me kohė, por, duke sqaruar se ata janė kriminel rrugash, tė cilėt janė strehuar nė shoqata tė ndryshme, kinse tė dala nga lufta, gjė qė ėshtė falsifikim i turpshėm. Njerėzit e luftės, thoshte heroi Zemaj, nuk janė tė zhurmshėm, daullexhi e dallaveraxhi. Ata, qė, vėrtet, janė rrjeshtuar nė luftė, nuk janė tė rrugės, por tė pushkės dhe tė punės.
Vite me parė, njė ministėr i drejtėsisė, nė vizitėn e bėrė nė burgune sigurisė tė lartė, nė Dubravė tė Istogut, i rrihte krahėt njė vrasėsi tė dyfishtė, duke iu drejtuar personelit policor tė burgut: "E shihni kėtė djalė? Vėrtet, ky, tani ėshtė nė burg, por,mos harroni se ėshtėė ēlirimtar"!!?? Zotėria i partisė vrasėse nuk thoshte se ky i dėnuar ėshtė vrasės i porositur dhe duhet tė trajtohet si tė gjithė kriminelėt tjerė. Pėrkundrazi,linte me kuptuar se nesėr do tė jetė kuadėr, ashtu siē janė shumė vrasės ose urdhėrdhėnės tė vrasjeve seriale nė Kosovė!!

Dhe, partia e krimit do tė pėrgatiste terrenin pėr ta ikur nga burgu vrasėsin e porositur,nga partia vrasėse, gjė qė ashtu edhe ndodhi. Dhe, po ky vrasės, i ikur me ndihmėn e partisė vrasėse, muaj mė parė, sipas njoftimit zyrtar tė policisė, vrau pėrsėsi nė pusi! Dhe, thonė se ka siguri nė Kosovė???!!!


Pėr habinė e tė gjithėve, disa gazetarė, edhepse tė zėshėm, bėjnė lojė fjalėsh, me SHKEL E SHKO sugjerimesh si: "Ėshtė policia e Kosovės ajo qė duhet t`i ndjek vrasėsit dhe hajnat e Kosovės; ėshtė gjyqėsia e Kosovės ajo qė duhet t`i gjykojė ata, ndėrsa EULEX-i vetėm t“i mbikėqyrė", pra, t`i aprovojė pėrrallat "ligjore", me dhėnien e pafajėsisė!
Dhe, kėta gazetarė e dinė mirė realitetin ekzistues nė Kosovė; e dinė qė kjo ėshtė e pamundur tė bėhet, sepse krimi mbrohet nga kupola shtetėrore! Por, si me porosi, e zbusin gjendjen alarmante, promolgojnė zgjidhjen, duke u bėrė argatė e tė sė keqes. Ėshtė kontradiktore kjo, me atė qė dinė e njohin me themel, kur thonė se "Kosova ka imazhin e lidershipit kriminal", ku bėhet fjalė pėr njė "shtet tė shpikur tė banditėve"! Dhe,ky nuk ėshtė vetėm imazh, por edhe realitet.
Ėshtė mė shumė se fatkeqėsi, ėshtė tragjedi e vėrtetė pėr njė popull, pėr njė shtet, i cili, nė vend qė tė udhėhiqet nga norma e ligje bashkėkohore dhe demokratike, zgjedh pėr drejtim metodat tipike tė komunizmit stalinian. Rasti i Shqipėrisė enveriste, ku pėr ēdo gjė vendoste Sigurimi shtetėror, imponoi njė normė e diktaturė staliniste. Polkitikėn e kuadrit nuk e bėnte asnjė institucion, asnjė ministri, por e bėnte Sigurimi pėr tė gjithė kuadrin e lartė (me fakultet) nė shkallė shteti.

Shembull: Ishin vitet `70-a. Ditėt e fundit tė studimeve, autori i kėtij shkrimi, nė njė rast bisede me kolegėt, pėrmendi njė fshat tė izoluar e bjeshkor tė Tepelenės, si hiē tė preferuar pėr tė punuar mėsimdhėnės atje. Dhe, ēuditėrisht, Sigurimi i kudondodhur, do tė "pėrkujdesej" qė pikėrisht nė atė fshat tė bėhet emėrimi! Deri nė kėtė shkallė ishte pėrgjimi.
Mjerisht, stalinistėt e Kosovės u kthyen pėr dekada prapa, duke ia lėnė nė dorė SHIK-ut tė bėjė politikėn emėruese tė kuadrit. Shkarkimi i ministrit Zenun Pajaziti, realisht, nuk ishte i motivuar nga shkaqe objektive. Ne, garda e vjetėr e Lėvizjes, burgaxhinjtė polititikė, jemi tė prekur nga kjo masė e padrejtė, sepse e kemi shenjė tė mikut tonė Kadri Zeka.

Nė lokalet e ministrisė tė brendshme nuk janė vjedhur dėshmitė, por ato janė marrė, madje krejt ngeshėm, sepse aty ėshtė e punėsuar njė armatė e tėrė SHIK-ase. Dhe, ēuditėrisht, edhepse ca syrėsh tė pėrfolur nė rastin "Bllaca", ata pėrsėri vazhdojnė punėn, bilėz pa u trazuar fare! Zoti Pajaziti as nuk iu ka emėruar dhe as qė mund t`i largonte. Aty i ka gjetur dhe ka qenė i detyruar tė bashkėpunojė me atė fole gjarpėrinjėsh.
Nė Shqipėri nuk kishte vijė ndarėse nė mes tė Sigurimit vendor dhe tė Shėrbimit intelegjent. Ato ishin njė dhe kuadri dy palėsh ishte goditės i njėkohshėm mbi shqiptarėt e gjorė. Dhe, ėshtė pėr tė dyshuar se asnjė ndryshim nuk do tė kenė kėto organizma homologe edhe nė Kosovė. Shėrbimi intelegjent i tanishėm, pėrderisa zgjidhet nga kupola staliniste aktuale, nuk mund tė kėtė asnjė besueshmėri. Ashtu siē nuk mund tė kėtė rend dhe ligj, pėrderisa shėrbimet e tilla janė njėpartiake

Ėshtė pėr keqardhje tė madhe mėnyra se si iu qas kėsaj maskarade presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu, sepse nuk mjafton vetėm vullneti i mirė, pėr tė reformuar diēka qė ėshtė jashtė ēdo mundėsie tė individit, qoftė ai edhe presedenti i vendit.

Dramaturgu i njohur ēek, ish - burgaxhiu politik dhe nė post diktaturė, president i Ēekosllovakisė - Vaclav Havel, thoshte se "UNE KURRE NUK E GENJEJ POPULLIN TIM. Jam i hapur dhe i drejtpėrdrejt me popullin". Edhe Presidenti Rugova kishte shumėēka tė pėrbashkėt me Havelin ēek, nė veēanti sinqeritetin me popullin. Gjithēka ēfarė u tha dr. Rugova shqiptarėve nė vitet `90-a, u dėshmuan tė sakta nė pėrmbyllje tė shekullit, nė vitet 2000-a! Ai njihte, deri nė qelizė, popullin, kombin e vet. Ai njihte shkėlqyeshėm historinė shqiptare, madje qė nga lashtėsia dhe deri nė ditėt tona, tė cilėt, pėr fat tė keq, mė shumė kanė qenė tė angazhuar nė luftėra SI MERCENARE, SE SA SI ĒLIRIMTARE. Andaj, shqiptarėt janė mė tė vonuarit nė rajon dhe nė Evropė.

Dr. Rugova i dinte peripecitė e formimit tė shtetit shqiptar, tė cilit, njėsoj si lirinė e Kosovės qė nuk arritėn ta realizojnė vendorėt, gjithashtu edhe pavarėsia e Shqipėrisė iu dhurua nga Evropa, me rrjedhojėn e cungimeve tė dhimbshme dhe tė mėdha territoriale.
Presidenti Rugova e dinte se qeveritė nė Tiranė, nė vitet `20-a, binin edhe pa e mbushur javėn, me tekat alogjike tė krerėve shqiptarė tė kohės. Dhe, ishte vetėm Mbreti i Shqiptarėve - Zogu i I-rė, i cili ia doli tė themelojė shtetin ligjor shqiptar. Mjerisht, pushtimi italian i dha fund kėtij shteti ligjor dhe qė nga ajo kohė kanė rrjedhur plot 71 vjet, pa pasur mundėsi tė funksionimit tė shtetit tė mirėfilltė shqiptar as sot e kėsaj dite!

Prandaj, Presidenti Rugova, profet i shqiptarėve, ashtu siē parashikoi ēlirimin e Kosovės, nga bota demokratike e liridashėse, po ashtu sugjeroi protektorat ndėrkombėtar kalimtar pėr Kosovėn. Polarizimet ndrėshqiptrare, si rrjedhojė e tendencės sunduese tė neokomunistėve nė moshė, por shumė tė vjetėr dhe tė mykur nė mendėsinė e tyre tipike staliniste e anakronike, promolguan skajshėm proceset pėr vetėsundim dhe vetėqeverisje shqiptare.

Sllogani, tashmė, i dalė boje, i pėrsėritur dendur nga presidenti Fatmir Sejdiu, se "askush nuk mund tė jetė mbi ligjin", duhet zėvendėsuar me "luftė pa kompromis kundėr kriminelėve vrastarė politikė e material si dhe korruptivė ekonomikė". Dhe, kėtė mund ta bėjnė vetėm ndėrkombėtarėt.

Presidenti Sejdiu duhet tė mėsojė nga sinqeriteti dhe ēiltėria e ēekut Havel dhe shqiptarit Rugovė, nė raportet me popullin. Ai duhet tė jetė i bindur, tashmė, se edhepse nė koalicion me stalinistėt, partia e tij nuk ka hapėsirė qeverisėse dhe nuk mund tė vendosė pėr asgjė. Edhepse e pa faj, LDK-ja ndanė fajėsinė e mėkateve tė PDK-sė, ndonėse nuk po vendosė pėr shkurorėzim.
Qeveria jonė nuk vjen as nga bota akademike dhe as nga lufta. Ajo vjen nga rruga dhe me metoda tė rrugės, ka marrė edhe pushtetin. Pėr koinēidencė, edhe pasuritė marramendėse, personale e grupore, duke pasur parasysh intervalin kohor, i ka vėnė nė pėrmasat e cilėsisė tė rrugėve. Pra, emėruesi i pėrbashkėt i tė keqes tė madhe, sot nė Kosovė, ėshtė RRUGA!

Kosova ėshtė larg tė qenurit shtet ligjor. Dhe, me kėtė ritėm dhe kėta pushtetarė, as qė mund tė shpresohet tė bėhet shpejt. Drejtėsia ka stagnuar, ka dėshtuar dhe nuk funksionon dhe kjo jo pėr fajin e gjyqėsisė, por tė politikės dhe tė bandave tė saj. Ajo kufizohet me dėnimin e ndonjė shuplakaxhiu apo xhepisti si dhe nė rastet kur krerėt shtetėrorė japin sinjalin kur duan ta heqin qafe dikė

Shėrbimin mė tė madh qė Presidenti mund t`i bėjė popullit tė Kosovės ėshtė kėrkesa pėr dekretimin e ligjit tė nxjerrjes tė sistemit tė drejtėsisė si tepricė teknologjike, me justifikimin se bandat kriminale nė Kosovė janė solide dhe mirė tė organizuara dhe sistemi aktual i drejtėsisė, nuk i pėrballon dot, nuk mund t`i disciplinojė ato. E mira e Kosovės do tė ishte qė krahas NATO-s, nė vend tė EULEX-it, mbikėqyrjen dhe ligjshmėrinė ta ushtronte njėri nga shtetet ēliruese tė Kosovės, duke marrė edhe pėrgjegjėsitė pėrkatėse, nė zbatimin e ligjit, me korrektėsinė qė ka ai shtet pėr qytetarėt e vetė. "E fshehta e Ponishenelės" thuhet pėr njė tė fshehtė qė e dinė tė gjithė. Ose e fshehta publike, siē e ka quajtur i pari zoti Adem Salihaj, veprimtarinė kriminale tė SHIK-ut. Do tė ishte e marrėzishme ēdo fshehje dhe heshtje e mėtejme e kėsaj gjendjeje ngulfatėse pėr popullin e Kosovės, i cili jeton me frikėn e aktivizimit tė ēdokohėshme tė bandave vrastare. Prokurorėt dhe gjyqtarėt shqiptarė tė Kosovės, duhet tė presin kohė mė tė mira, pėr ta ushtruar profesionin e tyre pa frikė dhe pengesa.


Sihariqi i kryeministrit Thaēi se "pavarėsisė tė mbikėqyrur po i vjen fundi", ka gėzuar partinė e tij, SHIK-un dhe bandat kriminale aktive dhe pasive nė Kosovė, por jo edhe masėn tjetėr tė popullit. Populli i Kosovės nuk ka asnjė hamendje se tė gjithė ata qė u vranė nė pusira e prapa shpine, nė rrugė dhe nė oborret e shtėpive tė tyre, pėr motive politike dhe pėrfitime materiale, po tė mos ishin ndėrkombėtarėt nė Kosovė, do tė ekzekutoheshin, eleminoheshin e dėnoheshin legalisht, duke i zgjeruar listat e vdekjes, tė hartuara nga SHIK-u, qysh pa filluar masakra nė Kosovė, tė cilėn, neve po na pėlqen ta quajmė luftė. Dhe, kėto lista, tashmė, janė begatuar me emra tė rinj. Vallė, kush e ka radhėn e linēimit?!

Konfirmimi i Komitetit Amerikan pėr Politikė tė Jashtme, me pėrfaqėsues David Filips, se "nė Kosovė ka krim tė organizuar dhe korrupsion deri nė kupolėn shtetėrore", se "SHIK-u jo vetėm nuk ėshtė shuar, por ai me reket dhe forma tjera kriminale realizon 200 milion Euro nė vit", iritoi nė atė masė kryeparlamentarin e Kosovės, sa foli pėrēart, si njė njeri i ardhur nga rruga: "Secili ta pastrojė shtėpinė e vet"!


Me njė pėrgjigje tė tillė kreu i parlamentit rrėnoi tė gjithė atė qė, mundimshėm, ndėrtoi Hashimi nė Amerikė. Nė pamundėsi pėr t“u kundėrvėnė me fakte, stalinistėt aplikojnė arrogancėn dhe injorancėn. Po kaq marrėzishėm u shpėrfaq para botės edhe shtypi partiak komunist me sharlatanė, mjerisht, edhe deputet. Stalinistėt e Kosovės vetėm me fjalė janė pro amerikan, pro evropiano - perėndirmorė, ndėrkohė qė me mendje dhe zemėr janė lindorė, tė ideologjisė sllave, ruse, aziatike. Dhe, shpėrthimet e pa kontrolluara nxjerrin tė palarat e shpirtit.

Korrik 2010

Sa here shkruan ky njeri ia qellon i lumet pena e dora z Idriz Zeqiraj

sa nga keto hienat te llojit kadri erifave Zoti na shpetofet sa me shpejet se naj muaren ftyren,

01-08-2010, 01:12 #31
G-2

pasi pirroja paska devijuar nga tema vetem e vetem ta mbroi kadri arifin!!
pra qe pirro qka te shkruan ky far margaritari i juaj qka i shkruan margaritarit AVDI IBRAHIMI!!

01-08-2010, 01:18 #32
G-2
i/e regjistruar

Anėtarėsuar: 30-12-2009
Postime: 1,800

PERGJIGJET
HAXHI LATIF KUēI

Ndegjo o Avdi Ibrahimi,o tugjar o genjeshtar i rryer;
Une nuk fabrikoi genjeshtra as per ty e as ndaj kerkujna,pos me argumente ore faqe zi shkruai dhe kurr nuk do ndai kete rrugetim .Une kurgja kundra teje nuk shpifa pos e kam shkrue te verteten se shkaku yt nuk me morri ne lufte Fatmir Lima ne prezencen e Bajram Bekteshit,dhe mesuesit nga deberdelani Balajs.Ka dhe shume deshmitar por emrat e tyre nuk po i qesi njeherit per shkaqe te tjera.E qe ti o Avdi Ibrahimi kerkon qe une ty te paraqesi ne gjygje per kallzim penal,;o sa qesharak qe me koke bere;Por ti a e njeh kete gjygj se cilet persona aty punoin !Ne kete gjygj punoin ata qe dje ishin ne sherbim te milloshit e ti u beson a une jo more koke laker.
Dhe ketu gjarperit i dolen kembet.Se ēfare demshperblimi ti kerkon ishalla del ndopnje shqiptar qe e done drejtesin .
Ti vete o Avdi po te djeg e verteta!Mos me vete se tregon vete e ti po nxihesh me veten!
Po ēfare veterani i luftes na qenke more debil qe dje pate punue ne mbrojtjen popullore te serbise ku vete me ke thene se kam punue ashiqare dhe e ngritish veten si skenderbeg duke ja shkatrrue qerdhen e serbise siq ja kishte shkatrrue Skenderbeu Turqis,sa qesharak qe behesh edhe ketu!Ti edhe tanket serbe i ke ngrere me dhembe a po te bjen mend a.
Per fakte kam inqizime me shoket e tu dhe te mit qe ti me kishe njoftuar o Avdi a deshiron ti qesi siq ja kam qite Rexhep Qosjes dhe ty te vjen rende per ato dhe me thua spiun serb qe kurr ne jeten time me shkije as babe e as babegjysh nuk jemi perqite ,e ti mbaju ne veten o Avdi se po sharron secilen dite vetem teposhte a je ka sheh apo je qorrue ne tru!

Une o Avdi Ibrahimi nuk ika nga shkau por nga sherri yt ,sepse Lima me tha se ti e kishe pas nje telefone ne zyren tende sa kishe punue me serb ne MP te serbise ne vitin 1984 gjere ne vitin 1987 .E ne kete mbrojtje serbija nuk i ka pranue nacionalistet shqiptar e ti si paske mundur te kyqesh ne kete pune!!!!
Une Arkanin nese e kam vozit si taxi ma ke que ti bashk me taksistet shqiptar,vetem qe te me njollosni!e PER TE ME PARE MASA QE KINSE hAXHIU PO SHETIT SERBET ME TAXI?POR KJO NUK U SHITET FARE!
Ty te perkrah edhe shoqja e sandokanit Sanije Rexha,pra edhe kjo nuk na qenka e pastert,sepse pasket luftue kundra shqiptareve e jo kundra serbeve e zoti u vrafte!E per ty e din ma se miri Gafurr Adili se kush je ,e din per ty Bashkimi nga prizreni pse u plagos ne frntin e luftes!

Une tere jeten time kam vjell vrere kundra shpiunave qe i nxitet patriotet te hyne ne konflikt me policin serbe dhe te vriten e ju ti thoni mases se une e nxita se ai nuk kish vdek!E ju te mbesni gjalle dhe tu shkruani kenge ne qiftelija.
Ni kenge ja ke kushtue Besim Ndreces dhe o i poshter a te kujtohet kur une dhe ti e kerkojshim Besimin kur e vrau policin ,qe nese e gjejna ta marrim e ta meshefim!A po fabrikoi genjeshtra !kush po fabrikon perendia ja qift ata robet e shpise,se me nxite ta perlyej edhe fjalorin e gjuhes.
Sa per akademi serb qe i kam vozite,i kam vozite gjer ne Gilan dhe rruges kur i kam ba pyetje se a e meritojna pavaresin ne shqiptaret e kosoves,ata me paten thene se ne serbet nuk guxoim me ua dhurue ashtu si mendoni sepse KS ne denone neve e ne serbet nuk jemi si shqiptaret te jetoim ne roberi.Dhe nese me pasken thene serbet se nese KS na largon nga kosova,ska ma shtet ne bote qe na shtine qe tu rrim gjandar shqiptareve se na kan lodhe duke shpiunue njeri per tjetrin.Ty o Avdi Ibra a pi dojke shume serbet mi pas ne kosove,e zoti te vrafte.kush nuk ua kupton sofizmat e tua me migjin tende!
Une sa e kam dashur kombin shqiptar dhe trojet shqiptare as qe ka me lind ndonje nane shqiptare si une,por leji dallaveret e te vragfte buka qe ma paske ngrere me dallavere.
Avdi se fundi po e leshoi nje fsham;Nese jam ne hak ne shqiptar kurr drite mos pafsha une e as fara ime,e nese ti je ne hak ne mua dhe shqiptaret kurr fara juaja mos mbete pa u farue,dhe kurr lumturi mos paqit.

Avdi ne vitin 1971 jam rrok me serb per flamurin kuq e zi dhe ne vend te sserbeve shqiptaret mu versulen.
Ne vitin 1971 ne normale e pata shkrue poezin per republiken e kosoves.
ne vitin 1981 me 11 mars ne menzen e studenteve une i nisa demostratat.
ne vitin 1989 me formimin e delegacionit ne sallen e flimit shkuam ti vizitojna minatoret dhe u thash qe te dalin te gjithe e une po behem kurbani shqiptareve,prezenc ka qen Shaip Gashi ,Sali Hoxha(kapuqi),Asllan Shala,Dem Ndreca veti ti dhe kush eshte i interesuar,a eshte e vertete apo po fabrikoi genjeshtra.
Me 15 janar 1999 po kete dite mbas masakres se RAQAKU perfaqesuesit e OSCeS qe ishin tue banue ne shtepin time,i shtina qe te intervenoin ne KS dhe ju vrafte e mira ime,e sa per luften tende sot e mijera vite kurr skish mundur te kethehen ne kosove shqiptaret e debuar.Sa per veteranin e luftes sate e te shokeve te tu serbija ishte ne kosove!Po mire ma keni bere a haram u koft e kurr driten e diellit mos e pafshit as liri mos gezofshit.

ete Sinan Bid Kuēin se si kam kecyer nga kulmi i shtepise se tij dhe policeve serb ua kam nxjerr shqiptarin nga kerri.Aty ka qen edhe nje polic shqiptar Feimi nga Ferizoi dhe te tregon a po fabrikoi genjeshtra.
Kam kall edhe tanke serbe dhe kamiona gjate demostratave e din suharaka i madh e i vogel se kush eshte Haxhi Lata e kush Avdi Ibrahimi.
Le te bejne pyetje shqiptaret ne prizren prof dr.Ramadan Mujen kryetarin e prizrenit se kush eshte Haxhi Lata?Dhe per ty le ta vesin prof Bajram Kurtin,Riza Vaten,Bajram Bekteshin,Rexhep Hotin,Haziz Morinen,Afrim Morinen,Adem Demaqin,Rexhep Qosjen,Mervete Dreshen

Ty o Avdi me qindra here po te them nese ke ndonje fakt personalisht ti apo ke ndoni shqiptar si deshmitar qe din diq te keqe per mua qiti ashiqare e mos u merr me prralla ne ajer.

Haxhi Latif Kuēi

01-08-2010, 01:22 #33
G-2

shoku pirroja ky haxhi kuqi qenka nga dera e juaj!!
qenka shok i ramadan mujes tash nuk do kishe bere keq te na tregosh per kete lidhje!!


edhe ky sikur kadri arifi qenka shkolluar e edukuar me buke te shikut!!
u kane dal spijunet dorsh tash po ua futin eprorve te vet!!

01-08-2010, 01:33 #34
G-2


kliko ketu te shikosh videon

01-08-2010, 01:35 #35
G-2

qe shifne pra haxhi kuqin ne bisede me rexhep qosjen!!
kete pirroja me qellim nuk e ka sjell andaj e solla une !!

ketu shihen qarte se bashkepuntor i kujt paska qene!!
ky far haxhi kuqi shoku i AVDI IBRAHIMIT!!

01-08-2010, 02:10 #36
Llapi

Ah shpiunat e poshter
ani neper forume paraqiten kishe jan per bashkim kombetar
kishe nuk jan te knaqur sipas tyne me ket gjysum shteti e lirije
kishe po u dhimbset Mitrovica e po kan frig se mus po ndahet
e shajn flamurin e himnin e Republikes se Kosoves
nuk i njofin ato simbole
nuk e njofin shtetin e Kosoves kinse jan veq per bashkim kombetar
i kritikoin institucionet kinse po punoin pak per ket popull

si puna e UDB-ashve ma qysh din ata vet
e more mjerana si kini lan ven veti ne Kosove e tash sillni neper franc belgjik etj.
dhe disave prej juve qka kini qen ma aktive apo ma te besueshem tek shkau ju kishin gjet edhe pun neper ambasada te shkive neper europ
e disa jan edhe antar te keti forumi
qe shiten patriota a kha i shajn e i urrejn ish pjestaret e UĒK-se dhe shpifin qka ashte nji e zez per ta
e keshtu e kan keta shpiunat qe tash disa jan zan ngusht
siq thon kah ne disa kan mbet as me sheher as me barilev u ka hup rruga neper oborr ne shkretve
hajde tash filloni me i mbroit shpiunat siq kishi fillue me e mbroit atfa hagjije haaaaaaa

01-08-2010, 02:43 #37
PLAKU
Mire ėshte puna mire


Mjafet me me keto shpifje e budallaki nga ma te poshterat.
kerkush si shan clirimetaret perpos skotes enveriste, cdo gje qe ashet kunder qellimeve tyne monstrueze ashet trathetar kjo ashete parolla e vjetrume envero-titiste.
perpos jush qe i perdoreni dhe i perdoret Clirimetaret per interesa vetiake dhje partiake, ideologjike kerkush tjeter, pa u zbulua krimi dhe pa aredh drejtesia ne vened ska liri per popullin shqypetar.Vete jeni tana qato qe ua mevisheni tjereve, tahse ju ak ra pake si ngushet dhe ju vjene nxehete, por dijenei se kjo ashet veq fillimi.

01-08-2010, 05:07 #38
L-7

tė gjith komnetuesve

mbyllne kėtė tem mos u merreni me kadri arifin po pergadituni te dy grupet pėr tė mėrkurė ora 10:00
se ka pas thėn njani

I LUTEM PROKURORIS TĖ MĖ NJOFTOJ MBI EPILOGUN E HETIMEVE
atje ėshtė koka , atje eshte vemendja e familjeve qė humben me te dashurit e tyre vetem e vetem qė mendonin ndryshe dhe ishin LDK nag 12 qershori 1999

01-08-2010, 10:00 #39
pirroja1
Aty afer...
Citim:
Postuar mė parė nga G-2
qe shifne pra haxhi kuqin ne bisede me rexhep qosjen!!
kete pirroja me qellim nuk e ka sjell andaj e solla une !!
ketu shihen qarte se bashkepuntor i kujt paska qene!!
ky far haxhi kuqi shoku i AVDI IBRAHIMIT!!
G-2 dhe haxhikuēa tjere!

Videon me Rexhep Qosjen e kam sjell te paren! Dhe mos genje ashtu siē e ki zakon!
"Burre" i forte ky Haxhi Kuē-Arkani.
Rrofte Gjykata e Hages dhe Holanda, sidomos Masstrichti, sepse ua ka bere shume gjera te mundshme Gelav-2 e Elav-7!

Ja video me poshte:
http://www.forumishqiptar.com/showpo...9&postcount=20
01-08-2010, 16:21 #40
Llapi
Perjashtuar

L-7
po perse more dai po kerkon me e mbyll temen qe vet e ke hap
a veq qe jau ka ba bajat Pirroja a heeee qka ini ju
veq ka edhe asi njerzish qe jau din edhe luget ne kroishe siq thon nji fjal


per llapin

ėshtė e vertet qė kam kerkuar me mbyll se ajo tjetra temė ėshtė mė e nxehtė se na ndajn vetem 48 ore nga personi qė
edhe zyrtarish e ka nderruar statusin jo si qytetar i lirė po si i dyshuar kryesor ne vrasjet e paslufte
mos vet para kujt kish me dal me u pėrball
nasht se i vrajshin njerzit dhe i digjshin
01-08-2010, 23:54 #42
pirroja1

Pa marre parasysh rrethanat, tema nuk duhet te mbyllet. Ka shume per t'u thene, kjo eshte vetem fillimi.
Fillova me Haxhi Kuē-Arkanin, per te vazhduar me "haxhikuēet" tjere!
Ju jeni te tille: ne njeren ane hiqeni sikur nuk keni asgje kunder UĒK-se, por vetem kunder disa njerzve te caktuar qe ishin ne UĒK. Kurse ne anen tjeter ne forma anonime, shani, fyeni dhe denigroni figuren emblematike te UĒK-se siē eshte Adem Jashari!
Ja nje shembull me poshte, se ēka shkruan Haxhi Kuēi:
http://www.bashkimikombetar.com/hist...-t2785-210.htm
Me emra tjere u paraqitem spiunave,qe ti lavdroi per aktivitetin qe e keni tradhetue popullin,dhe a nuk ndegjon bisedat dhe ti me zerin e rrases se zeze kan e mbroni spiunet !!
Adem Jasharin se kam shajte por tek e fundit qe shpifesh as ai nuk me hyne ne koke sepse e shpallet komandant pa ushtri,dhe vdiq si i vetmuar duke luftue me shkie e ju nga malet e qiqavices(qyqeve) e shikojshit se si po vritet!Hajt shitjua petllat me shurre tucave dhe spiunave bosave te tu!
E kush eshte bre Adem Jashari?Po qe hiq ama karuci nuk po ma nin a ndegjon ore qen!Ja keni sharrue mire e tani ne emer te tij kinse doni me na mashtrue e ma na shti nen cenzur si shkijet me juve qe ju hyjshit ne ****!
Une kur nuk ju kam hyre ne **** as shkive as juve ore spiuna!
02-08-2010, 01:52 #43
G-2
PERGJIGJET
HAXHI LATIF KUēI

Ndegjo o Avdi Ibrahimi,o tugjar o genjeshtar i rryer;
Une nuk fabrikoi genjeshtra as per ty e as ndaj kerkujna,pos me argumente ore faqe zi shkruai dhe kurr nuk do ndai kete rrugetim .Une kurgja kundra teje nuk shpifa pos e kam shkrue te verteten se shkaku yt nuk me morri ne lufte Fatmir Lima ne prezencen e Bajram Bekteshit,dhe mesuesit nga deberdelani Balajs.Ka dhe shume deshmitar por emrat e tyre nuk po i qesi njeherit per shkaqe te tjera.E qe ti o Avdi Ibrahimi kerkon qe une ty te paraqesi ne gjygje per kallzim penal,;o sa qesharak qe me koke bere;Por ti a e njeh kete gjygj se cilet persona aty punoin !Ne kete gjygj punoin ata qe dje ishin ne sherbim te milloshit e ti u beson a une jo more koke laker.
Dhe ketu gjarperit i dolen kembet.Se ēfare demshperblimi ti kerkon ishalla del ndopnje shqiptar qe e done drejtesin .
Ti vete o Avdi po te djeg e verteta!Mos me vete se tregon vete e ti po nxihesh me veten!
Po ēfare veterani i luftes na qenke more debil qe dje pate punue ne mbrojtjen popullore te serbise ku vete me ke thene se kam punue ashiqare dhe e ngritish veten si skenderbeg duke ja shkatrrue qerdhen e serbise siq ja kishte shkatrrue Skenderbeu Turqis,sa qesharak qe behesh edhe ketu!Ti edhe tanket serbe i ke ngrere me dhembe a po te bjen mend a.
Per fakte kam inqizime me shoket e tu dhe te mit qe ti me kishe njoftuar o Avdi a deshiron ti qesi siq ja kam qite Rexhep Qosjes dhe ty te vjen rende per ato dhe me thua spiun serb qe kurr ne jeten time me shkije as babe e as babegjysh nuk jemi perqite ,e ti mbaju ne veten o Avdi se po sharron secilen dite vetem teposhte a je ka sheh apo je qorrue ne tru!
Une o Avdi Ibrahimi nuk ika nga shkau por nga sherri yt ,sepse Lima me tha se ti e kishe pas nje telefone ne zyren tende sa kishe punue me serb ne MP te serbise ne vitin 1984 gjere ne vitin 1987 .E ne kete mbrojtje serbija nuk i ka pranue nacionalistet shqiptar e ti si paske mundur te kyqesh ne kete pune!!!!
Une Arkanin nese e kam vozit si taxi ma ke que ti bashk me taksistet shqiptar,vetem qe te me njollosni!e PER TE ME PARE MASA QE KINSE hAXHIU PO SHETIT SERBET ME TAXI?POR KJO NUK U SHITET FARE!
Ty te perkrah edhe shoqja e sandokanit Sanije Rexha,pra edhe kjo nuk na qenka e pastert,sepse pasket luftue kundra shqiptareve e jo kundra serbeve e zoti u vrafte!E per ty e din ma se miri Gafurr Adili se kush je ,e din per ty Bashkimi nga prizreni pse u plagos ne frntin e luftes!
Une tere jeten time kam vjell vrere kundra shpiunave qe i nxitet patriotet te hyne ne konflikt me policin serbe dhe te vriten e ju ti thoni mases se une e nxita se ai nuk kish vdek!E ju te mbesni gjalle dhe tu shkruani kenge ne qiftelija.
Ni kenge ja ke kushtue Besim Ndreces dhe o i poshter a te kujtohet kur une dhe ti e kerkojshim Besimin kur e vrau policin ,qe nese e gjejna ta marrim e ta meshefim!A po fabrikoi genjeshtra !kush po fabrikon perendia ja qift ata robet e shpise,se me nxite ta perlyej edhe fjalorin e gjuhes.
Sa per akademi serb qe i kam vozite,i kam vozite gjer ne Gilan dhe rruges kur i kam ba pyetje se a e meritojna pavaresin ne shqiptaret e kosoves,ata me paten thene se ne serbet nuk guxoim me ua dhurue ashtu si mendoni sepse KS ne denone neve e ne serbet nuk jemi si shqiptaret te jetoim ne roberi.Dhe nese me pasken thene serbet se nese KS na largon nga kosova,ska ma shtet ne bote qe na shtine qe tu rrim gjandar shqiptareve se na kan lodhe duke shpiunue njeri per tjetrin.Ty o Avdi Ibra a pi dojke shume serbet mi pas ne kosove,e zoti te vrafte.kush nuk ua kupton sofizmat e tua me migjin tende!
Une sa e kam dashur kombin shqiptar dhe trojet shqiptare as qe ka me lind ndonje nane shqiptare si une,por leji dallaveret e te vragfte buka qe ma paske ngrere me dallavere.
Avdi se fundi po e leshoi nje fsham;Nese jam ne hak ne shqiptar kurr drite mos pafsha une e as fara ime,e nese ti je ne hak ne mua dhe shqiptaret kurr fara juaja mos mbete pa u farue,dhe kurr lumturi mos paqit.
Avdi ne vitin 1971 jam rrok me serb per flamurin kuq e zi dhe ne vend te sserbeve shqiptaret mu versulen.
Ne vitin 1971 ne normale e pata shkrue poezin per republiken e kosoves.
ne vitin 1981 me 11 mars ne menzen e studenteve une i nisa demostratat.
ne vitin 1989 me formimin e delegacionit ne sallen e flimit shkuam ti vizitojna minatoret dhe u thash qe te dalin te gjithe e une po behem kurbani shqiptareve,prezenc ka qen Shaip Gashi ,Sali Hoxha(kapuqi),Asllan Shala,Dem Ndreca veti ti dhe kush eshte i interesuar,a eshte e vertete apo po fabrikoi genjeshtra.
Me 15 janar 1999 po kete dite mbas masakres se RAQAKU perfaqesuesit e OSCeS qe ishin tue banue ne shtepin time,i shtina qe te intervenoin ne KS dhe ju vrafte e mira ime,e sa per luften tende sot e mijera vite kurr skish mundur te kethehen ne kosove shqiptaret e debuar.Sa per veteranin e luftes sate e te shokeve te tu serbija ishte ne kosove!Po mire ma keni bere a haram u koft e kurr driten e diellit mos e pafshit as liri mos gezofshit.
ete Sinan Bid Kuēin se si kam kecyer nga kulmi i shtepise se tij dhe policeve serb ua kam nxjerr shqiptarin nga kerri.Aty ka qen edhe nje polic shqiptar Feimi nga Ferizoi dhe te tregon a po fabrikoi genjeshtra.
Kam kall edhe tanke serbe dhe kamiona gjate demostratave e din suharaka i madh e i vogel se kush eshte Haxhi Lata e kush Avdi Ibrahimi.
Le te bejne pyetje shqiptaret ne prizren prof dr.Ramadan Mujen kryetarin e prizrenit se kush eshte Haxhi Lata?Dhe per ty le ta vesin prof Bajram Kurtin,Riza Vaten,Bajram Bekteshin,Rexhep Hotin,Haziz Morinen,Afrim Morinen,Adem Demaqin,Rexhep Qosjen,Mervete Dreshen
Ty o Avdi me qindra here po te them nese ke ndonje fakt personalisht ti apo ke ndoni shqiptar si deshmitar qe din diq te keqe per mua qiti ashiqare e mos u merr me prralla ne ajer.
Haxhi Latif Kuēi
pirroja na thuaj diq per lidhjet e haxhi kuqit me ramadan mujen!!
dhe lidhjet e tij me avdi ibrahimin se shoqe i paska haxhi kuqi i juaj!!
mbase e ke qellim qe ta largosh vemendjen nga kadri arifi !!
duke ia nderruar kahjen temes kjo tregon se je i deshpruar dhe zhgenjyer!!
pse ti nuk perqendrohesh ne tema por me cdo kusht, shantazhon mundohesh te
ua ndrosh kahjen kur temat kane te bejne me krimin edhe korupsionin !!
02-08-2010, 05:27 #44
Kosovelli
Citim:
Postuar mė parė nga pirroja1
Lexone me vemendje kete shkrim te Haxhi Kuēit, udbashit i cili me ēdo kusht eshte munduar te futet ne UĒK, me direktiva te sherbimit sekret serb.
Haxhi Kuēi, me profesion taxsist, ka bartur paramilitare serbe ne veturen e tij, kurse nje rast e ka bartur edhe kriminelin Zheljko Razhnajtoviē Arkanin.
e gjitha keto i pranon edhe publikisht. Prandaj, nuk eshte ndonje ēudi apo rastesi pse sulmohet UĒK, Azem Syla, Fatmir Limaj, Kadri Veseli, Xhavit Haliti etj.
Ketij bastardi vendore dhe spiuni te Serbise dhe te gjitheve te tjerve si ketij,
duhet t'u hapen gjyqe dhe ajo atyre qe ishin sublimacion kombetar.
Po kjo eshte metoda e fundit qe ju ka mbete , ketyre udbashave sulmo dhe shpif per te mbrojte veten deri sa te ken dyer ku munden me trokit keta te gjitha kan me i perdore, dhe me u paraqite viktima keta gjakpirsa por keto jan salltat e fundite te tyre, a ka ma vdekje per ta me qene e pavarur Kosova dhe mos me qenen ne ndikimin serb. Per keta kriminel qe mundohen te mbulohen me petkun e viktimes i pengon UCK-ja dhe qdo gje qe lidhet me te, me te gjitha menyrat ata mendohen te diskretitojn nga lufta e UCK-se, dhe inskenimet mundohen me perdor fakte.
02-08-2010, 05:34 #45
Kosovelli
Nuk me befason pse jeni kaq te mjerė kur pa asnjė argument i padisim te gjithė ata njerėz sikur qe benė ky fare L-7 apo edhe G-2. Nuk befasohem as me verbrin e njerėzve qe padite e UDB-se apo padit e Serbisė i pėrdorin si argumente kundėr dikujt qe deri i kanė lexuar kėto padi neper gazeta nuk kanė dėgjuar kurrė pėr kėta njerėz. Ėshtė mjerim pėr ne si popull qe vetėm ata qe janė vrare ne lufte paskan qene te denje dhe te tjerėt i pėrqeshim me fjale te kafeneve dhe pa asnjė fakt vetėm e vetėm qe nuk kemi fuqi dhe dije te mendojmė si qytetare te denje. Pra jo vetėm ky L-7 por kushdo tjetėr qe ka fakte le ti ofroi atje ku edhe duhet e jo ne formėn me te lige te akuzohen ata njerėz qe ne katėr sy me ta do ti lagnin pantallonat nėse veē vishen me pantallona.
02-08-2010, 05:35 #46
Kosovelli
Citim:
Postuar mė parė nga pirroja1
Keshtu deshironit ju me pardonet udbash:sa me shume spiun te vrare nga UĒK, aq me shume do t'i ferkonit duart, per realizimin e qellimeve te juaja antikombetare.
Ja vertetimi i leshuar nga Fatmir Limaj per Banush Berbatovcin. Po ta kishin vrare Banush Berbatovcin, ti me eskorten tende udbashe kishit vajtuar nate e dite ne forum!
Mos mendoni se ka ardhur koha e juaj!
Pėr imagjinatat negative qe i keni dhe pėr inate ėshtė dashtė qe Skėnderbeun me qite te vendosur aty ne arkivol dhe me thane se e ka vra SHIK-u dhe UCK-ja.
Kjo ėshtė hangare e pa kripur, keni sha aq shume dhe keni etiketua sa nuk po dini ēka tjetėr me u marr me lojna te fėmijėve. Por ju kuptoj se jeni shume te lig dhe pėr kėtė veproni me kėtė kapacitet truri...
02-08-2
010, 05:39 #47


Derničre édition par Perparimi le Sam 4 Aoū - 3:07, édité 4 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Pirra,Llapi Avdiu dhe arberi fr(Haxhiu)   Ven 3 Aoū - 19:05L-7

Kosovelli
i/e regjistruar
Citim:
Postuar mė parė nga L-7
tė gjith komnetuesve
mbyllne kėtė tem mos u merreni me kadri arifin po pergadituni te dy grupet pėr tė mėrkurė ora 10:00
se ka pas thėn njani
I LUTEM PROKURORIS TĖ MĖ NJOFTOJ MBI EPILOGUN E HETIMEVE
atje ėshtė koka , atje eshte vemendja e familjeve qė humben me te dashurit e tyre vetem e vetem qė mendonin ndryshe dhe ishin LDK nag 12 qershori 1999
Pėr imagjinatat negative qe i keni dhe pėr inate ėshtė dashtė qe Skėnderbeun me qite te vendosur aty ne arkivol dhe me thane se e ka vra SHIK-u dhe UCK-ja.
Kjo ėshtė hangare e pa kripur, keni sha aq shume dhe keni etiketua sa nuk po dini ēka tjetėr me u marr me lojna te fėmijėve. Por ju kuptoj se jeni shume te lig dhe pėr kėtė veproni me kėtė kapacitet truri...
Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kosovelli : 02-08-2010 mė 05:41.
02-08-2010, 05:42 #48
llapi-pr
Citim:
Postuar mė parė nga L-7
tė gjith komnetuesve
mbyllne kėtė tem mos u merreni me kadri arifin po pergadituni te dy grupet pėr tė mėrkurė ora 10:00
se ka pas thėn njani
I LUTEM PROKURORIS TĖ MĖ NJOFTOJ MBI EPILOGUN E HETIMEVE
atje ėshtė koka , atje eshte vemendja e familjeve qė humben me te dashurit e tyre vetem e vetem qė mendonin ndryshe dhe ishin LDK nag 12 qershori 1999
Disa media nė Kosovė duan ta shėndrrojnė opinionin e Kosovės nė arene koridosh spanjolle,nė publik qė kėrkon gjak edhe me ēmimin e jetėve te pafajshme. Numėrohen javėt,ditėt ,minutat thuajse nuk ėshtė fjala pėr njerėz,djem nenash,prindėr fėmijėsh,familjare,shoke e miq,qe duhet te jetojnė pėrditė apo te vdesin njėqind here ne dite. Nėse vetėm njė nga te pėrfolurit ėshtė i pafajshėm jeni duke bere mėkat mortor sepse secili nga kėta qe ende nuk janė akuzuar kane te sipas drejtėsisė aktuale presumohen tė pafajshėm deri ne momentin qe gjykata vendose ndryshe.
E gazetaret e Kosovės e kane shėndrruar arrestimin e tyre ne njė sfide pėr jete a vdekje.
Disa me siguri janė politikisht te instrumentalizuar dhe shpėrblehen nga porositėsit. Disa tentojnė rritjen e tirazhi apo rrahagjoksen e guximit. PO ku mbeti humaniteti ,kodi etik e moral.
Me cilėn tė drejte linēoni njerėzit ende zyrtarisht te pa akuzuar?Ku keni te drejte ti pėrgatisni arkivolin njerėzve qė ende punojnė dhe mjeket ende nuk i kane trajtuar.
Njėra gazete pėrcakton javėn ,tjetra ditėn e arrestimit. Kjo nuk ėshtė gazetari. Kjo nuk ėshtė humane ,keni kujdes se kjo mund tu kthehet ,se keni edhe ju familje ,fėmije e mos hyni ne gjynah se Zoti ėshtė me i drejte se drejtėsia e kėsaj bote dhe drejtėsia e tij ėshtė e pamėshirshme. Zoti i ruajt te pafajshmit dhe fėmijet por vene dorėn nė zemėr e mos verboni nga urrejtja , lakmia ,smira lėreni drejtėsinė te beje punėn e vete. Mos ngarkoni mėkate se ato janė te renda.
02-08-2010, 08:35 #49
L-7
Per kosovellin
Per llapin-pr
Vallė mos ishin UDB-e kėto figura
Xhemajl Mustafa
Shaban Manaj
Smalj Hajdaraj
Smalj Berbatovci
Haki Ymeri
Bardhyl Ajeti
Ekrem Rexha etj
Tė gjithė kėta kan qen njerzit mė tė afert tė presidentit historik Ibrahim Rugves
Mirpo mos harroni :

njė citat tė Azem Syles me 09 .prill 2001
,,LDK -ja dhe Serbija gjithmon kan luftuar me te gjitha mjetet kundėr UĒK-sė,,
Natyrisht se askush nuk e ka shtyer me zor zoterin Syla tė bėjė thirrje pėr vrasje politike 1999/2005
Mirpo ja I erdhi fundi kesaj loje te gjakosur tė njerzve qė kufomat e vllezerve te tyre ti djegin per ti humbur gjurmet e krimit po ja realiteti
Ndryshuar pėr herė tė fundit nga L-7 : 02-08-2010 mė 09:05.
02-08-2010, 08:50 #50
L-7
Oooooooo llap
Tė merkuren po vjen bashk me Azem Sylen edhe Fatos Klosi e po dojke me I thėn Van Vrejswikit se
Bllaca ka shpif
heheheheh
Ndryshuar pėr herė tė fundit nga L-7 : 02-08-2010 mė 09:06.
02-08-2010, 09:03 #51
L-7
njė citat tė Azem Syles me 09 .prill 2001
,,LDK -ja dhe Serbija gjithmon kan luftuar me te gjitha mjetet kundėr UĒK-sė,,
Natyrisht se askush nuk e ka shtyer me zor zoterin Syla tė bėjė thirrje pėr vrasje politike 1999/2005
Mirpo ja I erdhi fundi kesaj loje te gjakosur tė njerzve qė kufomat e vllezerve te tyre ti djegin per ti humbur gjurmet e krimit po ja realiteti[/quote]
02-08-2010, 09:11 #52
G-2
Citim:
Postuar mė parė nga L-7
njė citat tė Azem Syles me 09 .prill 2001
,,LDK -ja dhe Serbija gjithmon kan luftuar me te gjitha mjetet kundėr UĒK-sė,,
Natyrisht se askush nuk e ka shtyer me zor zoterin Syla tė bėjė thirrje pėr vrasje politike 1999/2005
Mirpo ja I erdhi fundi kesaj loje te gjakosur tė njerzve qė kufomat e vllezerve te tyre ti djegin per ti humbur gjurmet e krimit po ja realiteti
[/quote]
nuk e besoi kete te kete then azem syla!!
se a i erdhi fundi priten te argumentohen akuzat dhe dyshimet !!
02-08-2010, 12:11 #53
pirroja1
Aty afer...
Citim:
Postuar mė parė nga G-2
pasi pirroja paska devijuar nga tema vetem e vetem ta mbroi kadri arifin!!
pra qe pirro qka te shkruan ky far margaritari i juaj qka i shkruan margaritarit AVDI IBRAHIMI!!
Asgje me i mire nuk mund te jete Avdi Ibrahimi, pasiqe ka qene shok me Haxhi Kuēin!
Kjo eshte bindja ime.
02-08-2010, 12:24 #54
pirroja1
Per t'ia arrrite qellimit, Haxhi Kuēi eshte ne gjendje qe veten e tij ta shaje, denigroje dhe ta perule perdhe. Me eshte i njohur mua ky stil dhe nuk eshte hera e pare qe takohem me tipa te tille.
Flet Haxhi Kuēi, kurse paraqitet si Et'hem Kolgeci nga Vraniqi. Ky provokator, ka perdorur te gjitha metodat e lejuara dhe te palejuara, si dhe shantazhet, mashtimet, dezinformimet, vetem e vetem per ta shpetuar fizikun e deformuar te fytyres se tij, qe as formalisht nuk i duket!
Ja video me poshte:
https://www.youtube.com/v/7ihoBm8Ngos
02-08-2010, 19:03 #55
Kosovelli
Citim:
Postuar mė parė nga pirroja1
Per t'ia arrrite qellimit, Haxhi Kuēi eshte ne gjendje qe veten e tij ta shaje, denigroje dhe ta perule perdhe. Me eshte i njohur mua ky stil dhe nuk eshte hera e pare qe takohem me tipa te tille.
Flet Haxhi Kuēi, kurse paraqitet si Et'hem Kolgeci nga Vraniqi. Ky provokator, ka perdorur te gjitha metodat e lejuara dhe te palejuara, si dhe shantazhet, mashtimet, dezinformimet, vetem e vetem per ta shpetuar fizikun e deformuar te fytyres se tij, qe as formalisht nuk i duket!
Ja video me poshte:
https://www.youtube.com/v/7ihoBm8Ngos
Pirro, ky Haxhi Kuēi shume perngjajka me keta L-7 dhe G-2... ne mendime por dhe ne pamje me siguri...
03-08-2010, 00:57 #56
pirroja1(kosovelli shkavelli avdiu vet)pershendet veten
Pershendetje Kosovelli,
Ke goditur mire dhe ekzakt...!
03-08-2010, 02:58 #57
Kosovelli
Citim:
Postuar mė parė nga L-7
Per kosovellin
Per llapin-pr
Vallė mos ishin UDB-e kėto figura
Xhemajl Mustafa
Shaban Manaj
Smalj Hajdaraj
Smalj Berbatovci
Haki Ymeri
Bardhyl Ajeti
Ekrem Rexha etj
Tė gjithė kėta kan qen njerzit mė tė afert tė presidentit historik Ibrahim Rugves
Mirpo mos harroni :
njė citat tė Azem Syles me 09 .prill 2001
,,LDK -ja dhe Serbija gjithmon kan luftuar me te gjitha mjetet kundėr UĒK-sė,,
Natyrisht se askush nuk e ka shtyer me zor zoterin Syla tė bėjė thirrje pėr vrasje politike 1999/2005
Mirpo ja I erdhi fundi kesaj loje te gjakosur tė njerzve qė kufomat e vllezerve te tyre ti djegin per ti humbur gjurmet e krimit po ja realiteti
Vrasjet e disa veprimtarėve tė LDK-sė

Gjatė kėtyre periudhave ndodhėn edhe disa vrasje serike mbi veprimatrėt e dalluar tė LDK-sė siē ishte vrasja e Haki Ymerit, ish - anėtar i degės sė LDK-sė nė Skėnderaj, e Shaban Manajt, anėtar i Kryesisė sė KP tė LDK-sė nė Istog, e kryetarit tė Komunės sė Klines Ismet Rracit, pastaj vrasja e deputetit tė Parlamentit tė Kosovės, Smajl Hajdarajt, Xhemajl Mustafės, kėshilltar pėr informim i presidentit Rugova e deputetit tė LDK-sė, vrasje e Kosovė Zeqirajt dhe Albert Zeqirajt pėrkrahės tė LDK-sė nė Istog...
Kėto vrasje dhe njė varg vrasjesh tjera tė kėsaj natyre, duke pasur edhe motive tė pėrafėrta me to janė vrasje serike tė pėrsėritura, vrasje me porosi nga njė dorė vrastare, prapa tė cilės qėndron hija mbėshtetėse e segmenteve tė forcės, ligjit dhe politikės.
Ė shtė shumė interesante tė thuhet qė tė gjitha kėto ekzekutime janė bėrė nė mėnyrė identike; pra nė hyrje tė banesave tė viktimave. Kur jemi te Xhemajl Mustafa kėsaj radhe nuk do tė flasim pėr kėtė gjė ngaqė mė herėt fveq kemi shkruar sikurse qė dihet qė; ai ėshtė ekzekutuar nga personat e njejtė, tė cilėt kanė kryer urdhėrat e " shefave", tė cilėt kanė qenė ngushtė tė lidhur me " Klanin e Zemunit" dhe me disa nga njerzit kyq tė Partis mė tė madhe nė Kosovė...
Gėrshėtimi i kėtyre interesave ka bėrė qė gjerė mė tani kėto vrasje tė mbeten " tė pa zbuluara" pra vrasje tė ditura por " tė pa ndriqura".
VRASJA E DEPUTETIT SMAJL HAJDARAJ
Shumė herė nė kėtė Forum ėshtė potencuar dhe shkruar se " kush e vrau deputetin Smajl Hajdarajn?" duke aluduar dhe bėrė me gishtė nga njėra palė, sipas porosive tė " padronėve" me qėllim njollosje tė njė kategorie tė njerėzve tė caktuar.
Deputeti i Parlamentit tė Kosovės, Smajl Hajdaraj, para se tė vritej, nė faktė kishte pasur njė varg kėrcėnimesh nga elementė revanshistė qė nga viti 1998 duke e quajtur sabotator tė UĒK-sė, mė pastaj duke e shantazhuar nė punė sa ishte drejtor i Distribucionit tė Elektro Kosovės nė Pejė.
Disa herė kishte pas konflikt tė hapur me qarqe tė ndryshme brenda LDK-sė, pėr ē'gjė vetėm pak kohė para se tė vritej, e kishte njoftuar detajisht me shkrim Kryetarin Rugova
Njė problem tė hapur e kishte pASUR ME ATĖ KLAN edhe gjatė luftės. Tė tillėt edhe pas luftės patėn konflikt tė hapur me Smajl Hajdarajn, madje nuk e lanė as t'i afrohej kryetarit Rugova nė tubimin elektoral nė Pejė gjatė fushatės sė zgjedhjeve presedinciale.
Nė njė rast tjetėr, z. Hajdaraj, ishte kėrcėnuar me vrasje nga disa pjesėtarė tė kėtyre strukturave, pasi nuk i kishte lėnė tė hyjnė mbrenda nė Objektin e Komunės nė Pejė, ditėn kur u bė hapja e Zyrės Flamane nė Pejė, ku ishte i pranishėm edhe kryetari Rugova.
Ngjarja e fundit kishte ndodhur vetėm disa ditė para vrasjes sė deputetit.
Deputeti Hajdaraj nė njė mbledhje tė kryesisė sė LDK-sė dhe tė deputetėve tė LDK-sė, kishte deklaruar se" nėse shkoni me " POVRATAKUN" unė do tė dal publikisht kundėr". Ai nuk vuante nga paragjykimet. Andaj vrasja e tij ishte njė vrasje nėpėrmjet sė cilės mendohej tė goditej unifikimi i faktorėve shqiptarė nė diasporė por edhe nė Kosovė.
Realiteti objektiv qė duhet tė jetė ėshtė - fajtorėt nė burgė.
Smalj Hajdaraj u vra mė 17 janar 2002, ditėn kur njėzet vjet mė parė u vranė edhe Vėllezrit Gėrvalla dhe Kadri zeka. U vra nė hyrje tė banesės sė tij ( njėsoj sikurse Xhemail Mustafa, Ismet Rraci...) nė " lagjen Fidanishtja" tė Pejės, me pistoletė, nga dy persona, tė cilėt analistėt i cilėsuan si " vrasės me porosi"..
Smajl Hajdaraj ishte aktivist i ēėshtjes Kombėtare dhe njėri ndėr organizatorėt e UĒK-sė nė Rugovė. Ditėn e varrimit para mijėra tė pranishmėve, zyrtarė tė lartė tė Kosovės, parlamentit dhe tė partisė por edhe tė UNMIK-ut lexuan telegrame dhe jetėshkrime mbi veprimtarinė e bujshme politike - ushtarake tė deputetit Hajdaraj. Ata u zotuan se nuk do tė shkon larg dita kur para drejtėsisė do tė gjenden ata qė ngrehėn gishtin e krimit dhe e bėnė kėtė vrasje mizore.
Mirėpo, me sa u pa, qė nga ajo kohė e gjer mė sot premtimet mbetėn boshe dhe dhimbja pėr Smajl Hajdarajn i mbeti Familjes dhe farefisit. Nga tė gjithė folėsit nė kėtė tubim mortor, vrasja e tij u cilėsua vrasje me paramendim kurse pėr ndriēimin sa mė tė shpejtė tė rastit ishte zotuar edhe policia e UNMIK-ut.
Vlerėsimet paraprake tė shtypit tė verdhė
Pra, elementet tė lidhura ngushtė me disa nga krerėt e Partis mė tė madhe dhe nė bashkėveprim me " Klanin e Zemunit" kontrollonin edhe njė pjesė tė shtypit. Nė vlerėsimet e shtypit qė mbėshtetnin vijėn partiake, vrasja e Smajl Hajdarajt( ani pse ai veq pak ditė mė parė me shkrim e kishte njohtuar presidentit Rugova pėr kėrcėnimet) u klasifikua si vrasje nga kriminelė tė vijės sė majtė politike" nė Kosovė vijė kjo qė realisht nuk ekzistonte por ishte paragjykuar [b]nga propaganda e disa gazetarėve ( pjesėtar tė klanit) tė cilėt i klasifikonin strukturat tė ish - UĒK-sė dhe luftėtarėt tjerė tė lirisė me sofizma tė tilla si " marksistė - leninistė"," enveristė",, " nanoistė", " stalinistė", " pėr " dhunėn politike" etj... qė kishte qėllimin e caktuar dhe domethanjen e vet tė madhe - hedhjen nė tabor tė armikut tė tė gjithė atyre qė ishin pėrpjekur pėr ēėshtjen kombėtare dhe lirinė e vendit, pėr t'i dhėnė vetės hapėsirė pėr tu veshur me petkun e patriotizmit.
Sofizma tė tillė u ka ra tė dėgjoni dhe tė lexoni po ashtu nga njė pjesė e disa forumistėve, me porosi dhe qėllim tė caktuar, pėr tė mjeguluar sa mė shumė ngaqė " ujku gjuan mė sė miri kur ka mjegull"..
Pėr kėtė gjė, njė forumist i " Folesė sė Qyqeve" vet e pranon qė ka bė gabim, ngaqė ai ka shkruar, jo si ka menduar por se si ia kanė servirur tė tjerėt...
( Duke mos e zbuluar nofken vetėm po ju sjellė njė arsyetim tė tij dėrguan nėpėrmjet mesazhit privat duke dashur tė shfajėsoj vetveten...
Paraqitjet e tilla nė Kosovė dhe jashtė Kosove, ( me direktiva nga " shefat" dhe nga "Klani i zemunit") Ishin edhe njė kurth pėr ta ngjallur dhe thelluar LUFTĖN VLLAVRASĖSE NDĖRMJET VETI, NĖ MĖNYRĖ QĖ ELEMENTĖ TĖ CAKTUAR TĖ SHOQĖRISĖ TĖ PĖRFITOJNĖ NGA FATKEQĖSITĖ E TĖ TJERĖVE
Fatkeqėsisht, pas ēdo akti, janė gjetur persona apo " gazetarė tė pavarur" dhe tė " varur" tė cilėt me qėllim apo pa tė, me paragjykimet e tyre kanė mjegulluar gjendjen dhe kanė thelluar hendekun e ndarjes mes forcave politike, gjė qė gjithnjė u pėrcoll me rrezikun permanent tė inicimit tė pėrshkallzimit tė situatės nė shkallė mė tė gjerė...
**********************
Vrasja e deputetit Hajdari kishte ndodhur nė prag tė marrėveshjės paraprake ndėrmjet udhėheqėsve politikė tė Kosovės pėr krijimin e institucioneve tė Kosovės.
Nė kėtė mes " dikush" sipas asaj qė deklaron bashkėshortja e Smajlit -Kimetja, u kishte thėnė dhe i kishin bindur familjarėt e Smajl Hajdarajt qė tė mos e lejonin TMK-ėn tė marrė pjesė na varrimin e tij.
Ky hap, nė bashkėveprim gjithnjė tė klaneve qė kishin edhe pėrkrahjen e disa nga udhėheqėsit e Partis mė tė madhe dhe sipas kėrkesave tė furnizuesve me mjete materiale, qė e bėnte " Klani i Zemunit" ia arritėn qė tė hapin dhe tė bėjnė njė thellim hendeku ndėrshqiptarė, sesoe njė strukturė njerėzish punonin pėr shuarjen e TMK-sė, pėrkatsisht spastrimin e saj nga elementi UĒK-ė dhe shėndrrimin nė njė strukturė tjetėr pro serbe ( si FARKU bie fjala).
Prandaj mos lejimi i pjesmarrjes sėTMK-sė nė varrimin e deputetit Hajdaraj, bėri qė familja e tij tė bie pre e kurtheve tė shtresave tė caktuara, tė cilat emrin e tij dhe tė njerėzve tjerė tė ndershėm e pėrdorėn pėr t'u ngjitur shkallėve tė karrierės.
Mu ata gjithnjė nė bashkėveprim me " Klanin E Zemunit" ( e dihet qė kriminelėt nuk njohin as fe e as Atdhe) kėtė vrasje do ta cilėsojnė si " Vrasje politike" e kryer nga ana e ish - pjesėtarėve tė UĒK-sė ende pa u zbardhur motivet e vrasjes, qėllimi, as arsyeja.
Ata paragjykonin dhe mu kėto paragjykime shkaktuan huti dhe ngatėrrim ngjarjesh nė opinionin e gjerė. Ata i lanė qė sa kohė vrasjet tė pazbuluara sepse ishte nė dorėn e tyre aq mė parė qė kishin deklaruar nė shtypė se i dinė vrasėsit.
E nėse i dijnė se cilėt janė shtrohet pyetja: se pėrse kėtė gjė se kanė bėrė deri mė tani, pra denoncimin e tyre?
Pėrgjigja ėshtė e thjeshtė: ngaqė vrasėsit gjendeshin nė mesin e tyre!
Shumė nga vrasjet e aktivistėve tė LDK-sė u kanalizuan se janė organizuar nga " terrori i kuq" pėr rritjen e objektivave politike nėpėrmjet dhunės. Nė njė mėnyrė, kjo ėshtė shkala e parė e njohjes apo e dezinformimit pėr ta mbuluar krimin, qė nė gjuhėn e Øshkencės quhet " ASANIM". Nė njė editorial tė kohės nė tė pėrditshmėn " BOTA SOT" ( Gazetė qė finacohej nga vet " Klani i Zemunit") shkruhej se vrasja e martirit tė Kosovės dhe tė kombit shqiptarė Smajl hajdaraj ėshtė bėrė me urdhrin e dhėnė nga tė njejtit urdhėrdhėnės si dhe pėr vrasjet e tjera...
Kush po e saboton zbardhjen e vrasjeve?
Nga mafia politike proserbe dhe nga disa shkrues tė shtypit tė verdhė, urdhėrdhėnėsit janė treguar me gisht, me emėr dhe mbiemėr, me adresė. meqėnėse kriminelet dihen me emėr dhe mbiemėr, atėherė faji ėshtė te gjyqėsia, te policia qė nuk i arreston kryesit e veprave. Dikush po e saboton zbardhjen e vrasjeve qė janė kanalizuar si vrasje politike...
Edhe vrasja e njeriut tė lidhur mishėrisht me serbėt Ahmet Krasniqit, nga qarqe tė caktuara ėshtė munduar tė shfrytezohet qė nė mesin e shqiptarėve tė nxitej vlla-vrasja aq mė parė qė dihet; qė Ai Ahmet Krasniqi iashte i rrethuar me njerėz tė cilėt mė parė ishin direkt tė lidhur me sherbimin sekret serbė.
Tashti familja Krasniqi s'ka nevojė tė ndjejė veten keq ngaqė siē thotė populli " s'ka mal ma derr tė egėr", Ahmet Krasniqi ishte njėri nga ata qė u kishte sherbyer serbėve me besnikėri. Formimi i njė tė ashtuqujture ushtri ( FARKU) e kishte pėr qėllim njė farė lloj ballancimi tė forcave nė mesin e shqiptarėve, diēka e ngjashme si ajo Ushtria e Fikret Abdiqit nė Bosnjė...]/b]
Kėshtu qė edhe pse sot e kėsaj dite kėrkohet tė dihet se si dhe nga kush u vra ky njeri, kjo gjė heshtet.
[b]Ahmet Krasniqin e vrau mafiA SHQIPTARE e lidhur ngushtė me Klanin e Zemunit tė cilėt operonin nė disa pjesė tė Shqiperisė, me qėllim dobėsimi tė UĒK-sė. Aso kohe flitej qė atij i janė dorezuar, 25 miljon marka gjermane dhe pikerisht ngaqė ishte i rrethuar, me njerėz si Tahir Zemaj, kjo edhe ėshtė arsyeja e vrasjes sė dhėndėrit serbė!
Fazli Berisha oficer i APJ-sė nė Gospiq sė bashku me Ahmet Krasniqin dhe njeri nga ata qė kishte qenė gjatė me tė, pra edhe nė Shqiperi, po tė intervistohet mund tė thotė diēka mė shumė... Gjendet nė Gjermani...
Ti kthehemi sėrish Smajl Hajdarajt
Sidoqoftė deklaratat e familjes sė SMAJL HAJDARAJT, gjegjėsisht tė shoqes sė tij, Kumrijes, e cila nė disa intervista ka deklaruar se e ka parė vrasėsin i cili ishte njė njeri me kaēketė ( njėsoj si nė dy vrasjet e tjera tė Xhemail Mustafės,Ismet Rracit, Shefki Popovės...) se atė e ka pritur njė person tjetėr, mė tutje, me tė cilin janė bashkuar mė largė; se ata kanė pasur makinė " ASKONA" me ngjyrė tė kuqe ( ėshtė interesante se tė gjitha makinat kanė ngjyrė tė kuqe... Edhe gjatė vrasjes sė Enver Haradinajt u tha se makina kishte ngjyren e kuqe...); se familja e Smajlit por edhe vet Smajl hajdaraj gjithmonė ju ka frikėsuar hyrjes sė banesės...
Shtrohet pyetja pse? Nga kush? Ēfarė kishte shkruar Smajl Hajdaraj nė atė letrėn me tė cilėn iu kishte drejtuar kryetarit Rugova dhe treguar se cilėt janė personat qė po e kėrcenojnė!
Ndėrsa ekspertėt e policisė kanė deklaruar se nė vendin e ngjarjes kanė qenė dy lloj fishekėsh. Kjo vėrteton se kanė qenė dy persona. familja e deputetit hajdaraj kanė cekur nė opinion se kishin pasur edhe dy telefonata anonime para se tė vritej Smajli.
Kurse vėllai i Smajlit Ademi, nė vargun e kėrcėnimeve dhe presioneve qė ka pasur, kishte cekur njė problem tė Smajlit, nė njė Manifestim nė Loxhė, ku siaps tij, dy pjestarė tė " TMK-sė" ( grupit paramilitar qė mė vonė kishin dalė me uniforma tė kaltra nė varrimin e Tahir Zemės) e paskan kėrcėnuar dhe pastaj kishin dalė tė njofshėm me Smajlin dhe shi pėr kėtė i kishin dhėnė njė Ftesė nė " KULLAT e BARDHA", siē i quan ai, i vėllai i Smajlit Ademi pra, ku deputeti Smajl Hajdaraj nuk kishte shkuar.
Njerėz tė shumtė tė strukturave tė caktuara, u deklaruan nėpėrmjet shtypit por edhe kafeneve, ndejave edhe tubimeve si i dinė vrasėsit e Smajl hajdarajt, por ata vrasjen e tij e pėrdornin pėr marketing politik ( ngaqė vet e kishin vrarė) askush prej tyre nuk shkoi nė polici pėr tė dėshmuar.
Smajl Hajdaraj ishte njeri i ndershėm, ish - epror i UĒK-sė, i biri i ARI REKUT tė Rugovės, i dėnuar pėr ēėshtje politike me shumė vite burgim nė burgun e Golli Otokut. Ishte deputet i LDK-sė, i cili i takonte grupit qė brenda partisė sė tij cilėsohej si " mė nacionalist", i cili kurdoherė asistoi nė aspektin pozitiv tė bashkėqeverisjes sė Kosovės. Duket se kjo politikė nuk u shkonte pėrshtati disa rrymave, gjė qė po shihet edhe sot.
Pse asnjė vrasje nuk ėshtė ndriēuar deri nė fundė?! -
Sepse zakonisht ėshtė penguar qė tė ndriqohet sapo rrugėt hetimore ēonin nė dyert e atyre qė pėrfitonin politikisht nga kėto vrasje, Disa sish bėhen sikur nuk dinė gjė. Por, dielli me shoshė nuk mbulohet, thotė njė fjalė e urtė popullore. Ata qė pėrpiqen tė pėrfitojnė nga vrasjet dhe t'i komprometojnė kundėrshtarėt me ato vrasje, kudo nė botė, zakonisht janė sponzoret e tyre, janė porositėsit e tyre.
Dikush ( kushdo qoftė), po mendon se tėrė jetėn mund ta fshehė fytyrėn e tij.
Kjo po ndodhė edhe me disa politikanė, tė cilėt sado qė po shtiren dhe fshihen prapa akuzave, e dinė se ēka i pret pasjmang
03-08-2010, 03:12 #58
Kosovelli
Citim:
Postuar mė parė nga L-7
Per kosovellin
Per llapin-pr
Vallė mos ishin UDB-e kėto figura
Xhemajl Mustafa
Shaban Manaj
Smalj Hajdaraj
Smalj Berbatovci
Haki Ymeri
Bardhyl Ajeti
Ekrem Rexha etj
Tė gjithė kėta kan qen njerzit mė tė afert tė presidentit historik Ibrahim Rugves
Mirpo mos harroni :
njė citat tė Azem Syles me 09 .prill 2001
,,LDK -ja dhe Serbija gjithmon kan luftuar me te gjitha mjetet kundėr UĒK-sė,,
Natyrisht se askush nuk e ka shtyer me zor zoterin Syla tė bėjė thirrje pėr vrasje politike 1999/2005
Mirpo ja I erdhi fundi kesaj loje te gjakosur tė njerzve qė kufomat e vllezerve te tyre ti djegin per ti humbur gjurmet e krimit po ja realiteti
Xhemail Mustafen e vrane njerzit e presidences ( Sinan Rexhepi - Zhegra)
e din ju me mire se une
ndegjo qka i tha kryetarit te komunes se Pejes ministresha beqaresh kriminelja mili qe te dyt vin nga ldk-ja kriminele _
Sipas Lajēit, Tėrmkolli e ka kėrcėnuar atė, derisa po ulej nė
karrigen e mysafires. "Me mua nuk tė shkon, se ta bėj si Smajl Hajdarajt", tregon Lajēi qfarė i ka thėnė Tėrmkolli.__
Pejė, 12 nėntor 2006
Gazeta Lajm
Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kosovelli : 03-08-2010 mė 03:15.
03-08-2010, 03:20 #59
Kosovelli
Citim:
Postuar mė parė nga Kosovelli
Xhemail Mustafen e vrane njerzit e presidences ( Sinan Rexhepi - Zhegra)
e din ju me mire se une
ndegjo qka i tha kryetarit te komunes se Pejes ministresha beqaresh kriminelja mili
qe te dyt vin nga ldk-ja kriminele __
Sipas Lajēit, Tėrmkolli e ka kėrcėnuar atė, derisa po ulej nė
karrigen e mysafires. "Me mua nuk tė shkon, se ta bėj si Smajl Hajdarajt", tregon Lajēi qfarė i ka thėnė Tėrmkolli.___
Pejė, 12 nėntor 2006
Gazeta Lajm
103 dėshmitarėt
Familja e Smajl Hajdarajt kėrkon qė tė hetohen
103 delegatėt e Kuvendit nė Pejė nė mėnyrė qė
tė vėrtetohet nėse ministrja Melihate Tėrmkolli
ka kėrcėnuar Ali Lajēin se do ta gjej fati i
Hajdarajt. Nėse kjo ėshtė e vėrtet Tėrmkolli
duhet tė jap pėrgjegjėsi, thonė familja Hajdaraj
Pejė, 17 nėntor 2006 — Familja e deputetit
tė vrarė, Smjal Hajdarajt,
kėrkon nga Shėrbimi Policor i
Kosovės nė Pejė qė t`i marrė nė
pyetje 103 delegatėt e pranishėm
nė Kuvendin Zgjedhor, pėr tė
vėrtetuar nėse ministrja Melihate
Tėrmkolli ka kėrcėnuar kryetarin
Ali Lajēi si nė rastin Hajdaraj.
E shqetėsuar se si policia nė Pejė,
nuk ka bėrė asgjė pėr tė vėrtetuar
kėtė, familjarėt e deputetit tė
vrarė, ftojnė organet e hetuesisė
qė sa mė parė tė vėrtetohet nėse
ėshtė kėrcėnuar me vdekje
kryetari i Pejės si nė rastin e vrasjes
sė prindėrit tė tyre.
Shpėtim Hajdaraj i biri i deputetit
tė vrarė, thotė se mediat
dhe disa delegatė qė kanė qenė tė
pranishėm nė Kuvendin Zgjedhor
tė LDK nė Pejė, kanė pranuar
se ministrja ka kėrcėnuar kryetarin
Lajēi, se do pėsoj si babai i tij Smajli,
nėse gjatė kuvendit Lajēi i prish
terezinė Tėrmkollit.
Familja e deputetit nga radhėt
e LDK ėshtė e habitur dhe e indinjuar
se si policia nuk ka bėrė as
hapim mė tė vogėl tash e gjashtė
ditė lidhur me kėtė rast.
“Si familje jemi shumė tė
shqetėsuar dhe tė habitur me kėtė
fakt. Ende nuk kemi ndonjė
veprim konkret tė policisė. Policia
duhet tė marrė nė pyetje 103
delegatėt e pranishėm nė Kuvend.
kėrkojmė zyrtarisht nga ta, qė tė
veprojnė nė kėtė mėnyrė”, thotė
biri i Smajl Hajdarajt.
Shpėtimi tregon se njerėzit qė
kanė qenė tė pranishėm nė Kuvend
e qė janė me krahun e Nexhat
Dacit nuk pranojnė se ministrja
ka kėrcėnuar me vdekje duke
pėrmendur si model vrasjen e Hajdarajt.
“Nėse ka thėnė Tėrmkolli
atėherė kėtu mund tė ketė dicka,
pavarėsisht se kush ėshtė, ēfarė
funksioni ka, duhet policia qė tė
veproj. Nėse ka thėnė ajo duhet
tė jep pėrgjegjėsi nėse kjo ėshtė
shpifje, atėherė pala tjetėr duhet
tė jap pėrgjegjėsi se ka shpifur”,
vlerėson ai.
Mirėpo njerėzit tjerė, delegatėt
e pranishėm nė Kuvend qė janė
me krahun e Fatmir Sejdiut, sipas
tij, konfirmojnė kėrcėnimin, por
asnjėherė pa dashur qė tė identifikohen
me emėr dhe mbiemėr tė
plotė.
“Njėra palė thotė qė e janė me
Tėrmkollin se nuk e kanė dėgjuar
kėrcėnimin ndėrsa tjera qė e ka
dėgjuar kėrcėnim nuk del me
emėr tė tregojė se si ka ndodh
puna. Por kėtė duhet ta vetėtojnė
organet e hetuesisė”, shpjegon Shpėtimi.
Familja e deputetit Smajl Hajdarajt
rrėfen se mė 17 janar tė vitit
tė ardhshėm, bėhen pesė vjet,
kur ėshtė vrarė kryefamiljari i tyre
dhe askush pas gjithė kėsaj kohe
dhe atyre hetimeve nuk ėshtė arrestuar
pėr kryerjen e veprės.
“Ju bėjmė thirrje tė gjitha organeve
tė Kosovės qė ta zbardhin
sa mė shpejt kėtė rast dhe tė
kapen autorėt e vrasjes sė babit
tim”, apelon djali i tij.
Sipas familjes Hajdaraj babai i
tyre nuk ka qenė nė hasmėri me
askėnd, por qė kėrcėnim ka pasur
vazhdimisht nga persona tė
panjohur gjatė luftės dhe pas pėrfundimit
tė luftės.
“Pas luftės ka pas disa kėrcėnime
nga rivalet e tij... krahėt e
luftės.... nga fraksionet ... nga ana
e krahut tjetėr qė ka vepruar nė
Rugovė dhe pas luftės nga disa
njerėz qė vazhdimisht e kanė kėrcėnuar”,
rrėfen Shpėtimi.
Ai tregon se pas gjithė atyre kėrcėnime
qė i janė bėrė babait tė tij
Smajlt, ai ka lajmėruar dhe ka
paraqitur rastet nė polici.
Shpėtimi thotė se Smajli ėshtė ftuar
nė intervistė disa herė nga zona e
tretė mbrojtėse e TMK , por ftesat qė
nuk kanė qenė tė protokolluara dhe
nuk kanė mbajtur asnjė nėnshkrim
nga personat pėrgjegjės.
“Disa herė babai ėshtė ftuar te “Lumi
i Bardh” qė tė intervistohet nga
disa persona tė TMK pėr tė cilat ka
dėshmi edhe nė polici dhe dokumente
pėr kėtė “, thotė ai .
Gati pas shtatė ditėsh policia nė Pejė
ende nuk ka arritur tė verifikoj nėse
ministrja Melihate Tėrmkolli ka kėrcėnuar
me vrasje duke pėrendur deputetin
Smajl Hajdaraj.
Zėdhėnėsi Avni Gjevukaj thotė pėr
Express se ky informacion ka dalė nga
mediat dhe nuk ėshtė arritur qė tė
konfirmohet.
Ai thotė se policia nuk mund tė
marrė nė pyetje tė 103 delegatė e pranishėm
nė Kuvendin Zgjedhor tė LDKsė
nė Pejė pa pasur ndonjė procedurė
juridike.
“Pėr tė ndodh kjo qė kėrkon familja
duhet tė kemi autorizimin e
prokurorit publik pėr tė bėrė kėtė dhe
pėrderisa kjo nuk ndodh ne nuk
mund tė bėjmė asgjė” thotė zėdhėnėsi
Gjevukaj.
Ndryshe ministrja e Shėrbimeve
Publike dhe anėtarja e Kryesisė sė
LDK Melihate Tėrmkolli pėrmes njė
komunikate pėr media ka bėrė tė ditur
se nuk ka kėrcėnuar askėnd dhe
se procesi nė Pejė ka shkuar mirė.
Ajo ka thėnė se do tė ngre padi ndaj
kryetarit tė Pejės Ali Lajēi pėr shpifje.
Mirėpo nė njė takim me gazetarė
vetėm njė ditė pasi qė ishte mbajtur
Kuvendi, Lajēi pat thėnė se ai me
“veshėt e tij” nuk kishte dėgjuar drejtpėrdrejti
kėrcėnimin si nė rastin Hajdarajt
por ka thėnė se kėtė e kanė
dėgjuar tė tjetėr pa dhėnė ndonjė
emėr tė delegatėve qė e kanė ndier
kėtė. Pėr tė hetuar rastin prokurorinė
e ka ftuar qė tė jetė mė e zellshme edhe
parti mė e madhe opozitare ne
vend. Fatmir Limaj ka thėnė se ėshtė
i habitur me organet hetuese se si nuk
kanė bėrė asgjė deri mė tani pėr tė
vėrtetuar nėse ministrja ka kėrcėnuar
kryetarin e Pejės Ali Lajēin si nė rastin
Hajdaraj.
Pas vrasjes sė deputetit tė LDK Smajl
Hajdarajt mė 17 janar tė vitit 2002
janė ndalur tė gjitha kėrcėnimet ndaj
familjes Hajdaraj.
“Pas vrasjes nuk kemi qenė tė kėrcėnuar
asnjėherė caku i tyre ka qenė
babai im Smjali si person” thonė
familja e tij.
Deputeti Smajl Hajdaraj ėshtė vrarė
mė 17 janar tė vitit 2002 derisa po
kthehej pėr nė banesėn e tij nga shėnimi
i pėrvjetorėve tė vrasjes sė
vėllezėrve Jusuf dhe Bardhosh Gėrvalla.
Ai ėshtė vrarė para hyrjes sė banesės
sė tij rreth orės 20 tė mbrėmjes. Nė
atė kohė nė lagjen ku banonte nuk
kishte pasur rrymė.
Pas vetės Smajli kishte lėnė nėntė
anėtarė tė familjes tė cilėt jetojnė nė
qytetin e Pejės.

03-08-2010, 03:23 #60
Kosovelli
Citim:
Postuar mė parė nga L-7
Per kosovellin
Per llapin-pr
Vallė mos ishin UDB-e kėto figura
Xhemajl Mustafa
Shaban Manaj
Smalj Hajdaraj
Smalj Berbatovci
Haki Ymeri
Bardhyl Ajeti
Ekrem Rexha etj
Tė gjithė kėta kan qen njerzit mė tė afert tė presidentit historik Ibrahim Rugves
Mirpo mos harroni :
njė citat tė Azem Syles me 09 .prill 2001
,,LDK -ja dhe Serbija gjithmon kan luftuar me te gjitha mjetet kundėr UĒK-sė,,
Natyrisht se askush nuk e ka shtyer me zor zoterin Syla tė bėjė thirrje pėr vrasje politike 1999/2005
Mirpo ja I erdhi fundi kesaj loje te gjakosur tė njerzve qė kufomat e vllezerve te tyre ti djegin per ti humbur gjurmet e krimit po ja realiteti
ti L-7 bane hajgare shaka edhe me te vdekurit edhe me familjet e tyre prandaj behu serioz e mos u tall meta dhe mos provoko me keso pyetjesh pa lidhje e te pa kuptimta.
L-7
Per kosovellin
Mos u ngut pėr Xhemajl Mustafen tė kisha kshilluar se edhe nje dite me heret te kam thėn mos u mundo me i dhėn tjeter kahje vrasjes se Mustafes , se bageri ja ka nis po gropon po ti nuk je kah i kupton zhvillimet nė teren nė vijen horizontale.
Tė lutem mė njfto mbi epilogun e gjykates per ditė e neserme e merkurė
03-08-2010, 03:58 #62
L-7
Per Kosovellin
Zoteri dihet kush qendron prapa vrasjeve politike .tė antarve tė LDK –se
Mos harro se ISMET ARIFI ishte me 03 .11.1999 dhe ėshtė antar i kryesis sė deges se LDK ne Dardani--- Prishtin
Percille njė YTUBE
nazim bllaca shpresim uka fahruk gashi pranohet atentati

Tė lutem mė njfto mbi epilogun e gjykates per ditė e neserme e merkurė
03-08-2010, 04:55 #63
Llapi
L-7 -G-2-17 etj
ku je simpatiku i forumit
valla fac ish haaaa
ani qysh e kishe zakon mei thierr njerzit ne telefon e me i rrejt se kush je ava va va
tani edhe ketu na kpute tu na rrejt
veq mos te vjen inati se po ti dishin njerzia punt tua ma mire se ti vet
si ti ja kishe pshtiell qaq shum veti punt sa asa vet spo e dish kush je ti haaaa
sa poet sa shpiun sa atdhetar haaaaa
veq tana tani fac ish syret e surat te mier e simpatik kishe
tani e tutje do te thrras simpatiku i forumit se di a te pelqen
03-08-2010, 05:03 #64
ardiana luzha
Antivirus -Llap-
oo Llap hiqu kti se po ta qone naj ftese hahahahah.__________________
2011*Pse tė pėshtyjmė rrugės, kur ka njerėz qė e meritojnė fytyrės ...
03-08-2010, 09:06 #65
llapi-pr
Citim:
Postuar mė parė nga L-7
Per kosovellin
Per llapin-pr
Vallė mos ishin UDB-e kėto figura
Xhemajl Mustafa
Shaban Manaj
Smalj Hajdaraj
Smalj Berbatovci
Haki Ymeri
Bardhyl Ajeti
Ekrem Rexha etj
Tė gjithė kėta kan qen njerzit mė tė afert tė presidentit historik Ibrahim Rugves
Mirpo mos harroni :
njė citat tė Azem Syles me 09 .prill 2001
,,LDK -ja dhe Serbija gjithmon kan luftuar me te gjitha mjetet kundėr UĒK-sė,,
Natyrisht se askush nuk e ka shtyer me zor zoterin Syla tė bėjė thirrje pėr vrasje politike 1999/2005
Mirpo ja I erdhi fundi kesaj loje te gjakosur tė njerzve qė kufomat e vllezerve te tyre ti djegin per ti humbur gjurmet e krimit po ja realiteti
Qe po shihet se sa jemi na tė menēur...zihemi me njeri tjetrin...kjo na shpije nė humnere dhe nuk na lė tė ecim pėrpara. Kjo ėshtė ta quaj traditė e jona me shekuj qė tė huajt e kanė shfrytėzuar, qė tė na shpije nė luftė me njeri tjetrin e qė tė mos kemi kohė tė merremi me agresoret shekullore nė trojet tona. Derisa ne flasim pėr politikanet tanė dhe i quajmė tradhtare etj etj, vetėm ja bėjmė qefin tė huajve dhe agresoreve Serb e Maqedon e Grek, kėshtu qe ju lutem pėrfundoni njėherė e pėrgjithmonė me kėto retorika dhe mundohuni qė energjinė qe keni ta orientoni atje ku duhet, ka zgjedhja e problemeve qė kemi me fqinjėt agresore.
03-08-2010, 16:42 #66
drenicaku
Citim:
Postuar mė parė nga Llapi
L-7 -G-2-17 etj
ku je simpatiku i forumit
valla fac ish haaaa
ani qysh e kishe zakon mei thierr njerzit ne telefon e me i rrejt se kush je ava va va
tani edhe ketu na kpute tu na rrejt
veq mos te vjen inati se po ti dishin njerzia punt tua ma mire se ti vet
si ti ja kishe pshtiell qaq shum veti punt sa asa vet spo e dish kush je ti haaaa
sa poet sa shpiun sa atdhetar haaaaa
veq tana tani fac ish syret e surat te mier e simpatik kishe
tani e tutje do te thrras simpatiku i forumit se di a te pelqen
Po ti o llap trimi
Tan po i ofendon,po kush ***** je ti o berllog,po a ki men ti kry qe kush nuk mendon si ti,ti kercen si plaka ne irak dhe menjeher e shpall armik te shqiptarve.
Shko o balosh e kqyri punet tua se po del kush e po ti ban hundet si patligjan.
Une po quditna qe forumi po te lejon me ofendu njerzit,por mos harro se nje dit mund ti paguash shtrenjet keto fjal te ndyra.
Po kush je ti o kungull me i ofendu njerzit,po a ti je met me mbrojt qeshtjen kombetare,edhe te gjith tjeret ne ket forum qenkan me serbin,kjo duhet ta ndergjegjesoi stafin e ketij forumi dhe per hir te qeshtjes kombetare te largoi nga ky forum pergjithmon.
Ke tejkalua qdo kufij,mos harro se sa je ti trim jan edhe te tjeret,tjeter eshte qe te gjith nuk mund te perdorin te njejten gjuh te ndyr.
Ndryshuar pėr herė tė fundit nga drenicaku : 03-08-2010 mė 16:49.

03-08-2010, 16:59 #67
Llapi
Citim:
Postuar mė parė nga drenicaku
Po ti o llap trimi
Tan po i ofendon,po kush ***** je ti o berllog,po a ki men ti kry qe kush nuk mendon si ti,ti kercen si plaka ne irak dhe menjeher e shpall armik te shqiptarve.
Shko o balosh e kqyri punet tua se po del kush e po ti ban hundet si patligjan.
Une po quditna qe forumi po te lejon me ofendu njerzit,por mos harro se nje dit mund ti paguash shtrenjet keto fjal te ndyra.
Po kush je ti o kungull me i ofendu njerzit,po a ti je met me mbrojt qeshtjen kombetare,edhe te gjith tjeret ne ket forum qenkan me serbin,kjo duhet ta ndergjegjesoi stafin e ketij forumi dhe per hir te qeshtjes kombetare te largoi nga ky forum pergjithmon.
Ke tejkalua qdo kufij,mos harro se sa je ti trim jan edhe te tjeret,tjeter eshte qe te gjith nuk mund te perdorin te njejten gjuh te ndyr.
halito ti je ai qe me ofendon se jo une
po ju kuptoi se ju ka marr malli per Kosoven se as ne beligrad ma spo ta varin
te kan shtrydh si limanin e tash te kan gjue ne pleh
hajde shaj tash siq e ke zakon
04-08-2010, 12:11 #68
drenicaku
Citim:
Postuar mė parė nga Llapi
halito ti je ai qe me ofendon se jo une
po ju kuptoi se ju ka marr malli per Kosoven se as ne beligrad ma spo ta varin
te kan shtrydh si limanin e tash te kan gjue ne pleh
hajde shaj tash siq e ke zakon
po ti bastri pllana ku po gjindesh,qka i ka punet serbia,a po i dhimbset kosova o bastri,pa kqyr bre se njefar vakti je kan kogja ne za e tash je struk ne serbi dikun e permes forumit po han tum,ani edhe patriot po paraqitesh o bastri tradhetari
04-08-2010, 12:23 #69
Llapi
Citim:
Postuar mė parė nga drenicaku
po ti bastri pllana ku po gjindesh,qka i ka punet serbia,a po i dhimbset kosova o bastri,pa kqyr bre se njefar vakti je kan kogja ne za e tash je struk ne serbi dikun e permes forumit po han tum,ani edhe patriot po paraqitesh o bastri tradhetari
haaaaaaaaaaaa
une prej Llapi e me qove ne mitrovic e beleigrad
a thue ku do te nalesh more
Xhavit Belaj lueje lueje
04-08-2010, 17:29 #70
Bsarti
ostuar mė parė nga Llapi
L-7 -G-2-17 etj
ku je simpatiku i forumit
valla fac ish haaaa
ani qysh e kishe zakon mei thierr njerzit ne telefon e me i rrejt se kush je ava va va
tani edhe ketu na kpute tu na rrejt
veq mos te vjen inati se po ti dishin njerzia punt tua ma mire se ti vet
si ti ja kishe pshtiell qaq shum veti punt sa asa vet spo e dish kush je ti haaaa
sa poet sa shpiun sa atdhetar haaaaa
veq tana tani fac ish syret e surat te mier e simpatik kishe
tani e tutje do te thrras simpatiku i forumit se di a te pelqen
kush kujna nuk ja din punet sot haahahaha
04-08-2010, 21:43 #71
beni33
kush osht kyfar pisi bre ky ashiqare po dihet qe ka qen spihun
05-08-2010, 06:38 #72
ardiana luzha
Antivirus -Llap-
EE qe kokshi qarte po Llapi mirret me juve,se juve duhete INJORIM ka te shkrun cka postoni INJORIME_________________
2011*Pse tė pėshtyjmė rrugės, kur ka njerėz qė e meritojnė fytyrės ...
05-08-2010, 11:11 #73
drenicaku
Ja kan nis me qit njeri tjetrin,i ka hin terfurku,hiq mos kini gajle se krejt te zezat kan me ju dal,asgje nuk mbahet mesheft,ka me pas pune eulexi me juve edhe shum koh.
07-08-2010, 10:42 #74
guri79
Artikull i mire per SHIK:
KADRI VESELI I SHIK-ut U PĖRPOQ T'U SHISTE GOGLA SHQIPTARĖVE
Bashkėpunėtorėt e SHIK-ut si rrjetė e merimangave, tashmė brenda institucioneve janė ngritur nė kėmbė, dhe si njė aparat i tėrė shtetėror me gjithė arsenalin e tyre janė vėnė nė luftė kundėr rastit “Bllaca”, pėr ta devijuar nga pista e hetimeve. Nė kėtė luftė po marrin pjesė ministra, zėvendėsministra, zyrtarė policie, deputetė, zyrtarė partiakė, spiunė, gazetarė dhe media. Dhe e tėra kjo ėshtė e orkestruar nga njė dirigjent, nga SHIK. S'do mend se Nazim Bllaca ka pranuar se qe pjesėtarė i SHIK-ut dhe se ėshtė kriminel. Po kėtė profesion e mėsoi nė SHIK. A mos ndoshta e tėra kjo ngjason me njė konflikt spiunėsh dhe kriminelėsh, qė kur i shpenzojnė interesat e sulmojnė njėri tjetrin ?
Nga Blerim Kastrati (MA Shkencave Politike)
Trik spiunėsh. Kjo do tė duhej paralajmėruar nė uverturėn e emisionit tė intervistės sė Kadri Veselit- shef i SHIK shfaqur mė 29 dhjetor, si premierė nga TV KLAN Kosova. Qė nė start tė intervistės u publikua lidhja e ngushtė miqėsore ndėrmjet Kadri Veselit dhe Baton Haxhiut- ish mik i konfirmuar i Jovica Stanishiqit (ish shef i UDB-sė serbe). U pa se Kadri Veseli ja paska zėnė bishtin me derė Baton Haxhiut. Engjėlli, Kadri Veseli filloi tė rrėfehet, dhe sigurisht foli si pjesė e njė skenari tė parapėrgatitur pėr ta devijuar hetimin pėr rastin “Bllaca”. U pėrpoq t'u shiste gogla shqiptarėve. Doli nė ekran, tha se i ka duart e pastėrta. Sepse muajt e fundit nuk fle rehat. I ėshtė prishur qetėsia. Derisa ky fliste pėr gjurmėt, shikuesit shihnin ujkun nė ekran qė aktronte qengjin. Dha pėrshtypjen se s'ka bėrė mėkate. I veshur me kostum, e pa kollare, ishte impresiv me mimikėn e tij tė pa sinqertė prej spiuni. I shfaqur pėr herė tė parė duke dhėnė intervistė nė televizion, ishte mediokėr dhe nuk u dallua pėr ndonjė kapacitet tė thellė intelektual. Foli me njė fjalor tė pasur pėr veprimtarinė e tij patriotike, pėr tė bėmat e tij, dha vetėlėvdata pėr patriotizėm qė zakonisht janė stacioni i fundit i horrave.
“Ndershmėrinė” e tij e prezantoi dhe u promovua si politikan i sė ardhmes, ose spiun zyrtarė. Na rrėfeu fabulėn pėr tė bėmat e tij prej Supermeni, a tė Xhejms Bondit 007, se qe po kaq i shkathėt, e qe infiltruar e depėrtuar nė kabinetet e Koshtunicės dhe Tadiēit nė Beograd?!- Ēudi! Nėse paska punuar pėr sigurinė kombėtare, ēfarė bėri dhe pėrse nuk parandaloi aktivitetin e strukturave paralele serbe nė Kosovė. I rrėshqiti gjuha dhe "konfirmoi" se Nazim Bllaca s'ka qenė bashkpunėtor i tij. "Konfirmoi" se Azem Syla “Daja i Madh” dhe Xhavit Haliti “Zeka” s'kanė qenė nė SHIK. Padyshim se kjo intervistė do shfrytėzohet si dėshmi materiale nė gjyqin “Bllaca”. Ky qe qėllimi bosht dhe prapaskena e tij e daljes publikisht nė TV KLAN. Mė kėtė intervistė Veseli ka synuar tė dėshmojė se ende ėshtė i pushtetshėm duke zėnė nė gojė disa herė mikun e tij Hashim Thaēin, dhe njashtu u pėrpoq ta heq frikėn tė bashkėpunėtorėt e tij, nga ndonjė hetim i mundshėm policor. Dhe njėkohėsisht pėr t'i kėrcėnuar ata tė mos dezertojnė, tė qėndrojnė nė hije e mos flasin publikisht pėr SHIK-un. Engjėlli, Kadri Veseli bėri thirrje pėr zbardhjen e vrasjeve politike, sepse ėshtė i sigurt se mė 24 prill 2009 janė vjedhur dėshmitė nė dhomėn e policisė nė Prishtinė. Dha mesazhe se vazhdon tė "studioj" vazhdimisht, qė nėnkupton se ky e vazhdon ta ushtroj zanatin e vjetėr tė pas kuintave.
Bashkėpunėtorėt e SHIK-ut si rrjetė e merimangave, tashmė brenda institucioneve janė ngritur nė kėmbė, dhe si njė aparat i tėrė shtetėror me gjithė arsenalin e tyre janė vėnė nė luftė kundėr rastit “Bllaca” pėr ta devijuar nga pista e hetimeve. Nė kėtė luftė po marrin pjesė ministra, zėvendėsministra, zyrtarė policie, deputetė, zyrtarė partiakė, spiunė, gazetarė dhe media. Dhe e tėra kjo ėshtė e orkestruar nga njė dirigjent, nga SHIK. Me gjithė dirigjimin shihet njė kakofoni zėrash e akuzash ndaj rastit “Bllaca”, qė reflekton manipulimin e rastit. Kalorėsit e betejės sė “Bllacės”, Gani Geci (LDD) e Adem Salihaj (LDD) kanė trembur SHIK-un, se Viti i Ri do sjellė CD tė re me dėshmi pėr SHIK-un. S'do mend se Nazim Bllaca ka pranuar se qe pjesėtarė i SHIK-ut dhe se ėshtė kriminel. Po kėtė profesion e mėsoi nė SHIK. Tha se vet ėshtė dorasi dhe e ka vrarė spiunin e Serbisė Ibush Kllokoqin (1999) dhe ka vėzhguar spiunin tjetėr Selim Broshin. Por nė intervistėn televizive nė TV Klan Kosova u mėsua se kėta dy persona ishin pėrpunuar nga Kadri Veseli si shef i organizatės SHIK. Ky vet e shpjegoi kėtė nė TV. Atėherė a ka pasur lidhje logjike bashkėpunimi jo tė drejtpėrdrejt nė mes dorasit Nazim Bllaca dhe Kadri Veseli? Kush qe urdhėrdhėnėsi i dorasit? Kjo duhet sqaruar nga EULEX.
19-09-2010, 07:20 #75
arberi_fr
Piros
Citim:
Postuar mė parė nga pirroja1
Asgje me i mire nuk mund te jete Avdi Ibrahimi, pasiqe ka qene shok me Haxhi Kuēin!
Kjo eshte bindja ime.
Piro1 e pranove qe paske qen shok me Haxhiun bravooooo
A na tregon te verteten?A ti e ke pergjue Haxhiun Apo Haxhiu te ka pergjue ty ?
Njerin nga ju dy e ka rekomandue udba e serbit !
Ne storjen filmike ne jou tube qe paska fole ne emer te Hetem Kolgecit;
Me ate spiun qe paska fole Haxhiu,ato ndihma qe i shperndante ky spiun ,ndihmat i kishte prue ne Suharek Haxhiu.Dhe Haxhiu kur ja kerkon nje thes miell,ky i thote shko merr mill te Milloshi.Ty po tu dhimska MELI(Muharrem Shaban shpiun Kuēi)
Ky Muharrem qe e mbrone me fuqin poshteruese,ky ne vitin 1971kur Haxhiu e mbronti flamurin shqiptar nga serbet ,e sidomos nga Nikolla Lubiqiq,ky Muharremi yt e shpalli ne komitetin e sufrekes dhe krahines tradhetar te jugosllavise.Ti i mbron spiunat e serbise sepse vete ke qen spiun e Haxhiu kurr jo ,pos ne lufte kundra serbit dhe rrehe spiunat e serbit.Edin ti kete kur iu kercnove Haxhiut pse ti ka grushtue njerezit(fqinjet) tu qe kishin ba shoqeri me polic serb!
Ti HAXHIUT edhe komandantin e uēk ja ke shti ne kerr qe ta likvidoin vetem e vetem pse Haxhiu i ka rrahur spiunat e serbit.Ja incicialet e ketij komandantit te uēk;Rexh.S.
Avdi kush e vrau heroin Adem Jasharin ?Shoket e tu dhe koleget e tua,Sanija me vella e burr bashk me ty qen .Dhe ti sa per sy e faqe kinse e perkrahesh Adem Jasharin!!!Me manipulue me masen!
Ti edhe me Adem Demaqin luan edhe me shoket e tij!Ti edhe prof Bajram Kurtin loz si me mi e zoti te vrafte ishalla.
Per Haxhiun ske fakte jo ti por as shqiptar i vdekur as i gjalle nuk ka fakte qe ka bashkpunue me shkije ore qen.JO Avdi une dhe as nje sekond nuk kam qen dore e zgjatur e shkive kopilin mbaje ne dhomen tende.
Tani e pranon qe paske qen shok me Haxhiun,por a ti ju ke ngjite si rriqen apo Haxhiu ty tu ka ngjite me marr informata se cili eshte ka pergaditet me ēlirue atedheun ?
storja e zhvilluar me Rexhep Qosjen eshte e vertete qe ka qen ashtu siq eshte biseda,dhe qosja deshti qe Haxhiun ta nxisi ta vrasin serbet duke e rrexue bustin e Vukut ne oborrin e universitetit te Prishtines dhe per ty nese kishte me ba Haxhiu ate gjest dhe nese e vrain serbet,ti Haxhiu me ja kushtue nje kenge me qiftelia siq ja bere Besim Ndreces?E KOPUK E KOPIL SHEJTANI QE JE TI;
juve shpiunave u pengoin patriotet dhe ēdo veprim i Haxhiut ju duket tradheti,sepse Haxhiu vertete eshte antitradhetar.
HAXHIU KURR NUK KA QEN DORE AS E SHIKUT.Haxhiu ka qen parti ne vete dhe ka luftue per shqiptar te roberuar qe ti nxjerri nga roberia,por ju dhe klikat e tua dini qe tradhetirat e juaja ti shendrroni ne realitet permes sofizmit serbo grek!
Ti edhe udheheqesin e sangjakut e ke tradhetue e din mire !Avdi nese thua per Haxhiun qe ka rrehe shpiunat shoket e tu per kete te vertete,por ti je injorante dhe e verteta nuk te ka pelqye kurr dhe ke me mbete perhere keshtu dhe vdekja me infrakt te prete mbaje ne mend!
20-09-2010, 07:55 #76
pirroja1
Arber,
Une nuk kam qene kurre shok me Haxhi Kuēin dhe Avdi Ibrahimin, sepse te dyte kane qene spiun dhe si te tille nuk kane mundur te jene shoke me mua!
Lexo me mire shkrimin tim, sepse t'u kane erresuar syte dhe nuk di se ēka shkruan dhe ēka do te thuash!
21-09-2010, 15:30 #77
arberi_fr
Piro lufta jote me humbje
Po ēka te shtyni te shkruan Per haxhiun ēka ka shkarravite Avdiu?
Po more pis ti je vete Avdi pishpiriku!
Me shume ftyra e shume epitete!Here grua e here jene,e edhe dhelperosh!
Po ti pi thua se Avdiu bashk me Haxhiun qenkan spiuna!
Hajde trego fakte e na rrofshe leshin,per secilin ēka kan punue,per kan,me kon ,kon e kan tradhetue,fakte kopuk e jo vetem futja si buallica baglen kur e gjuan nga *****!
21-09-2010, 15:51 #78
PLAKU
Mire ėshte puna mire
Postuar mė parė nga arberi_fr
Piro lufta jote me humbje
Po ēka te shtyni te shkruan Per haxhiun ēka ka shkarravite Avdiu?
Po more pis ti je vete Avdi pishpiriku!
Me shume ftyra e shume epitete!Here grua e here jene,e edhe dhelperosh!
Po ti pi thua se Avdiu bashk me Haxhiun qenkan spiuna!
Hajde trego fakte e na rrofshe leshin,per secilin ēka kan punue,per kan,me kon ,kon e kan tradhetue,fakte kopuk e jo vetem futja si buallica baglen kur e gjuan nga *****!
arber, i pari i kam kundershtu pirros dhe llomit ti enverist.
Pse kuqaloshet kur nxihen ngushet nuk len gje pa perzi me narafet e veta piso vrastare, Arber, gjitheqeka muned te thuhet per Haxhi Latif Kuqin, por trathetar jo.
Haxhi Kuqi duhet te ndjehet krenar kur hienat enverist merren me ta, trathetaret dihen se kush jan, envero titistet e kan per detyre me mjegullos te vertetat qe ka vuajet komebi shqyptar nga keto pisa.________________
Pa Kosovė e Ēamėri nuk ka Shqipėri
22-09-2010, 09:47 #79
pirroja1
Ndegjo Arber koketuli!
Fakti qe ti gjate luftes e ke shetitur me makine Arkanin neper vija fronti eshte nje tregues se ti je nje kolaboracionist i keq! Avdi Ibrahimi, shoku yt, gjate kohes qe ka punuar ne MPP ka patur nje telefon special qe lidhej me UDB. Ky fakt tregon se ai ka qene spiun si ti.
Ju tere kohen keni qene se bashku me Avdine dhe tash shko merre Avdine dhe shkoni qe te dyte ne te s'emes! Mos e harroni edhe Plakun ta merrni sepse edhe ky eshte nje udbash shume i rafinuar...
22-09-2010, 09:51 #80
pirroja1
Ndegjone me vemendje kete bastard, Haxhi Kuēin e Arkanit dhe shiqoni gjestikulacionet e tij prej sherbetori te UDB-se dhe Serbise!
https://www.youtube.com/v/7ihoBm8Ngos
arberi_fr

avdi qeni
Piro(avdi shpiuni)
More kopuk ndegjoje vete disa here,dhe shkruji fjalet e njerit dhe tjetrit mor qetnik shkavell qe shkruan nga kragujevci!
Haxhiu kurr se ka hyp ne kerr Arkanin kete e kam bere qe ti dhe shoket e tu te me jepni kinse kritika!Me pas hyp Arkani ne kerrin tim shtete pidhait e nanes ja kisha shkerdhyr e din ti mire kete,sepse une jam ky qe ja kam qie nanuqin ne vitin 1971 Nikolla Lubiqiqit per flamurin kuq e zi.Dhe qeky Muharrem eshte que me shqiptaret e tjere per tua plotesue deshirat e shkive me ndoqen qe te me likvidoin pse une e mbrijta flamurin kuq e zi .E ta shkerdheft nanenuqin flamuri kuq e zi!
Per keto fakte ke mundesi ti pyesish keta;Hysen Kolgeci nga vraniqi,Sadik Sylaj,Smail Berisha nga Suhareka, Muharrem Kuēi nga Suhareka,Reshit Bytyqi shefi yt o Avdi pisi,Rexhep Kryeziu me vellaun e tij,Kadri Kuēi nga Suhareka e tjere .Dhe Ky Muharrem bashk me mikun e tij dhe Ymer Gashin dhe Fadil Hoxhen me quajten tradhetar te jugosllavise.Ti Piro sje shqiptar pos spiun leninist,marksist enverist qe e keni patur zakon me iu shpif shokeve he te zuna qe je spiun pa qen fare vetem mi nxite qe te kacafyten me serb dhe te vriten.Dhe ju pisa pastaj ti qitni neper qiftela e ua dhefsha qiftelit e juaja.
Edhe serbet si ti me kan then se po baje _uēk dhe po i qoi rinin shqiptare ne aradhat e saja .Kam que shume te rinje ne uēk e din mire Fatmir Lima,dhe te tjeret /
Sa per ty kam inqizime me Haziz Morinen qe kemi bisedue pse nuk me kan marr shkau yt me luftue kundra spiunave dhe shkaut;Nese don i qesi dhe i ndegjon.
Piros dil hapur e jo si grua e stambollit qe shiten me pare!
Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arberi_fr : 22-09-2010 mė 16:45. Arsyeja: e
23-09-2010, 00:34 #82
pirroja1
Haxhi Kuēi i Arkanit,
Po te isha une si ti dhe Avdi Ibrahimi, te jesh i bindur se do ta kisha varur veten me lak dhe ate pikerisht ne dite pazari. Kurre nuk kam punuar ne ndonje resor shoqeror te Jugosllavise, por perkundrazi kam qene i ndjekur dhe i burgosur nga Jugosllavia!
Fare nuk jam nga ajo ane nga vini ju tandemi i spiuneve Haxhi Kuē e Avdi Ibrahim!
Ka edhe njerez qe me njohin dhe e dine se kush qendron pas kesaj nofke!
Ik mbushu tash me gjithe Avdi Ibrahimin ne te s'emes te dyte!
Ja ku e ke pranuar se Arkanin e ke patur ne makine dhe e ke shetitur, pisi i pisavt-deshmitari i Hages!
http://lajmpress.com/lajme/shqiperi/4557.html
Shkruan Haxhi Kuēi:
E sa per Arkanin e din ti se kush ma ka hyp,dhe a ka qen Arkani apo ndonje personalitet tjeter serb edhe keta shoket e tu ma kan que me shetit se tek e fundit ty per ēdo dite e nate te kam shetit me pare e pa pare qe as benzinen kurr nuk ma ke pague dhe ke ftyre more i poshter qe haptas thua se nuke e njoh Haxhiun dhe skam bere shoqeri ; marre te kofet por ti ske burrerri fare pos interesi dhe ti etiketon njerezit shoket e tu .
23-09-2010, 18:36 #83
G-2
avdi ibrahimi nje spiun serb si ka qene e mundur te jete ne hierarkine e larte te uck-se!!
keta 'patriotat' e forumeve qe i japin zjarr pseudopatriotizmit po dihen qe jane ,ishin dore e serbit!!
23-09-2010, 19:33 #84
Llapi
G-2
qyky pirroja tka ba me fol me vehten tane haaaaaa
ky po jau zbuloike edhe rrajt shpiunave
23-09-2010, 23:22 #85
Brari

duke klikue ne adresen qe ka sjell shoki Pirro gjeta kte shkrim.
Po e sjell ktu megjith komentet.
Kurgja spo kuptoj ne fakt..
Nejse..
Krimet e luftės, EULEX heton nė Durrės
Publikuar/modifikuar 18/05/2010 13:43:00 Madhesia e germave:
Dhjetėra mijėra kosovarė u strehuan nė qytetin e Durrėsit gjatė spastrimit etnik tė Sllobodan Milloshevic nė vitet 98-99.

Por pėrvec civilėve, qyteti bregdetar i Shqipėrisė ka shėrbyer edhe si njė bazė sekrete e Ushtrisė Clirimtare tė Kosovės.
Kėshtu thotė njė shkrim investigativ i BBC-se, sipas tė cilit hoteli “Drenica” ka qenė shtabi i pėrgjithshėm i UCK-sė.
Arrestimi i pak kohėve mė parė i ish-komandantit tė UCK-sė Sabit Geci, si dhe njė hetim nė zhvillim e sipėr i Njėsisė pėr Krimet e Luftės nė misionin EULEX po tregojnė rolin kyc tė qytetit tė Durrėsit nė njė pikėpamje tjetėr.
Sipas hetimit, Geci akuzohet pėr torturimin dhe vrasjen e shqiptarėve tė burgosur nė njė bazė tė UCK-sė nė qytetin e Kukėsit nė vitin 1999, tė cilėt dyshoheshin se punonin pėr organet serbe.
Hetuesit e misionit evropian pėr rendin dhe ligjin thonė se rreth 40 persona, tė cilėt ishin torturuar nė Kukės, ishin mbajtur pėr njė periudhė kohore nga UCK nė Durrės.
Mes tyre kishte edhe tė burgosur serbė, tė cilėt mbaheshin nė Kukės, pasi ishin rrėmbyer dhe transportuar ilegalisht nga Kosova nė Shqipėri.
Nga ana tjetėr, avokatėt e Gecit deklarojnė se ai i ka mohuar tė gjitha akuzat dhe se ndodhej pėr njė trajtim mjekėsor nė Slloveni gjatė periudhės sė pėrmendur nga EULEX, prill-qershor 1999.
Shto tek: Facebook | Furl | Digg | Myspace | Windows Live | Yahoo MyWeb |
Komente (3 publikuar):
Haxhi Kuēi nė 06/06/2010 08:33:34
Avdi Ibrahimovski

Shko ti ne Kragujevc e jep informata e pisi pisave!
Ti dhe ata qe dine mire shkrim e lexim i marrin veshketo forat e tua.
Ti asgje nuk pranone edhe ateherit kur e tradheton shokun dhe mikun e shtepise!Ti i ke kindapue gazetat sidomos albania pressin (albani serbin)
Ty dhe mua personalisht ne njeh mire Afrim Morina dhe pse ky nuk e shkruan nje artikull per neve dyve ?Ti ke persoseshmeri ti ndalon njerezit te shkruain per aktivitetin tend te meshefte !E di qe e ke shpinen e forte nga udaba dhe servilat e tu,por koha po te afrohet njeri dhe mbaju ?Ti i nxite njerezit qe tu dalin me kallasha ne rruge dhe nuk i lini te marrin pjese ne kongrese !Ti intrigant kote e ke me shpifjet e tua kundra meje me njeh shume mire Suhareka dhe Kosova.Ti ikish dhe nderron qytetet her ne Mushtisht,here ne Krushe ,here ne Suharek,e here ne prizren !Ti e ke lexue edhe mergaten e qyqeve,ti ke pire me hoxhen uj te prishte.Ti me ke propozue te bashkohem ne sofren e hajnise qe te behem i pasur,por e kote ishte mendja jote me qellime ogurezeza.Sa ma teper qe te shkruai per ty ty aq ma shume te japi hapsire ne ajer te merr fryme si peshku ne ree .

Shume po qesish materiale te miat,dhe lodhen dashamiret ti lexoin,por shkruaj ato qe kishim ne dy mes nesh e mos dil jashta suazave njerezore,lei keto forat e tua komuniste,sepse une tek e fundit nuk kam punue ne mbrojtjen e serbise e ti po vallahi .
0 Avdi Ibrahimi nė 04/06/2010 07:41:14
Retrospektiv pėr ribotim.Kjo ėshtė pėrgjegjia ime pėr racistin,shizofrenin,shpifarakun,laron, Haxhi Kuēi dhe sojin e kėtij farė palaēosh...
Pėr: Leter Shokut Dr.Begzat Baliu
Reagim ndaj shpifjeve dhe rrenave pa krip tė Haxhi Kuēit !
DREJTUAR: tė ghitha mediave

--- On Sun, 8/24/08, Begzad Baliu <bbaliu@yahoo.com> wrote:
From: Begzad Baliu <bbaliu@yahoo.com>
Subject: Begzadi. Harrova ta dergoj pergjejen time
To: "avdi ibrahimi" <avdiibrahimi@yahoo.com>
Date: Sunday, August 24, 2008, 7:11 PM
O haxhi Kuqi! Une nuk i di marredheniet tuaja as me Avdiun as me Bajram profin, e as me te tjeret qe ti i permend e une as nuk i njoh as nuk i kam njohur (nese nuk i kam harruar) sepse kemi kaluar nje lufte dhe nuk e kemi pasur lehte as paslufte. Po nje gje mund te them: kurre nuk kam dyshuar ne ata qe ua kam hanger buken apo ua kam dhene buken. Nese e kam hanger buken ne shtepine tende, te Bajramit a te Avdise dhe ua kam dhene buken time, nuk kam pasur pse te dyshoj as ne ty as ne ata. Kam mbajtur marredhnie korrekte dhe natyrisht jam perpjekur t'ua beje te miren, njerezve qe kerkuan t'i perkrahi ne kohen kur ishte me se veshtiri. Meqenese fjalia juaj ne fund eshte e pakuptueshme nuk e kuptoj as ne cfare cilisie keni permenduar emrin e gruas sime. Po une te them se ne cilendo menyre qe ju permendni emrin e saj, vetem mund te bini ne provim para respektit qe ajo ka treguar ndej jush te gjitheve. Begzadi

M e 25 gusht 2008.lexova letren tė dėrguar juve, nga ana e Haxhiut. Mė erdhi shum keq qė ky njeri shizofren po etiketon dhe pėrmend emra pa patur qoftė edhe argumentin mė tė vogėl pėr ēfarė ai shkruan nė shkarravinat e tij shizofrenike.Ky shizofren flet kodra pas bregut dhe, po t'i lexosh ēfarė thot dhe shkruan tė krijohet bindja se kemi tė bėjmė me njė psikopat tė nivelit tė ulėt nėn shifrėn zerro.
Nė njė forum"Diskutime shqiptare","Historia e Haxhi Latif- Kuqit-Krasniqi",datė 26 qershor 2006 thotė:
"...Mos harroni hollkaustin e hebrenjve dhe ati nga Kosova,nuk ėshtė bėrė dėbimi pa pelqimin e OKB-sė.Ja ka dhėnė dritėn e gjelbėrt Serbisė...A vepruan kėshtu udhėheqsat e luftės,a krijuan qeverin e re ndonjehere...Ēka ta ban koka ua hjek *****”,
thotė Haxhi shizofreni dhe, vazhdon:
”Unė e ju mundemi mes vete me u pėrqit me rrejt...”
Dhe pėrfundon mesazhin me:
"Tung pėr tėrė popullin shqiptar"!
Ai paraqitet kėshtu sikur tė jetė pėrfaqsuesi i tėrė shqiptarėve,por ja ēka thotė ky maskara pastaj pėr shqiptarėt:
"...Po ta kisha forcėn e zotit/ nė njė gropė/ i kisha shtie tė gjithė shqiptarėt!/ ku ka shqiptar ne kete rruzull toksor/ i kisha bėrė grumbull nė njė gropė/ dhe pėr sė gjalli i kisha varrosė/ sot tri kombe tė prishta ka bota/ franca albanija e gjermani e jan t'pa besė/. “
Ēfarė racisti,ēfarė mendje shkalluar ėshtė Haxhiu,duket kudo nė tė thėnat e shkrimet e tij shkarravitėse.Ja ēka shkruan edhe pėr Kryetarin e Francės, Sarkozin:
"...A deshe nė franc me ba revolucion ore pis,ore jahudi,polaku..."
Mė pastaj i drejtohet Kryeminstrit tė Shqipėrisė Sali Berishės:
" ...Shqiptarėt t'i dhinė tė gjitha tė mirat,raftė njė ASTEROID e jav qift nanen tėrė botės..."
Haxhi shizofrenit i del punė me krejt botėn s'ka asgjė tė mirė nė botė pėr tė pėr kėtė ai kėrkon qe asteroidi ta rrėnoj tėrė botėn pėr hatėr tė Haxhiut,ose njeriut me pseudonimet e tij (minatori,babloku.perparimi,etj.) Dhe s'ndalet duke sharė e shpifur:
" ...Shqiptar vraponi me marr intervista/ e t'mi pini fenat e mia.."
O ,zot a shkruan dhe shprehet kėshtu njė njeri qė e vetquan veten "poet"?! dhe vazhdon avazin e fyerjeve ky fare "poeti “:
"...Si magari si shqiptari farė nuk kan nė kokė..."
Pastaj vetėshkruan biografin e tij,ku mes tjerash i gjori thotė:
"...Veprimtarin time fillova qė nė ditėt e feminisė,veprimtarin kombėtarė e kam vazhduar vetėm vetė,se askujt nuk i kam besuar..."
E more i gjor po urtia popullore thotė,"Trimi i mirė me shok shumė".
Ai mė tej shkruan:
"...shpiunat udheheqesit e kosoves dhe tė luftės i nxisnin serbet qė tė mė maltertojnė..."
Dhe sėrish i drejtohet Berishes:
"...Zoti Sali Berisha...mos prano qė kosovarėt me tė shpall qytetar nderi tė Prishtinės...sepse kam inqizime telefonike me tanė intelektualet e kosovės dhe se intelegjenca e tyre ėshtė e paisur vetėm me tradhti!!!! po kėta qena po na udhėheqin si nė luftėn e parė e tė dytė qiftat e Mark Krasniqit,Fadilave,Rugovave,Thaqjanėve,Fatmirave qe si zagar shkojn e ja puthin ****** si sėrbėve ashtu edhe ndėrkombėtareve...Thaqi me Limen e Rugovė coftinėn,janė tue na pergadit qefina".
Kėto shkarravina idioteske ai i shkruan me 14 qershor 2006. Nė fund shprehet dhe shpik njė komb pėr shqiptarė qė duket qartė se e keqpėrdor liderin e Vetėvendosjes Albin Kurtin ku shprehet me fjalen:
" Rroftė kombi ALBINAS".
Po mė 18 qershor 2006 ai pėrsėri shkruan pėr Berishėn:
"...O zoti Sali Berisha sot njeriut i simbolizon pasqyren e shpirtit,veshur zerin e hyut..."
Po ky shizofren me 27 korrik 2006 e shanė Berishėn:
"...Sala nuk ėshtė hedhur nė mbrojtjen tonė kurre.Veē njė lėmsh bėnė gjithmonė." Ja shizofreni faqe ndėrron dje lavdron dhe sot shanė.Ai shanė rėndė edhe TMK-nė:
"... Edhe nė TMK tanė janė shpiuna..."
Nė forumin "Diskutime shqiptare-politika-vetėvendosja" Ai baltos tė tjerėt dhe vetėlavdėrohet si njė narcisoid i vockėl:
"...E nderuara Kryeziu: Kur unė kam kėrkue Republik pėr Kosovėn as Demaqi nuk ka pase ***** me kėrkue...Kur i nisa demostratat ne menzen e studenteve,unė jam ai studenti qė i ka qėllue qimja nė pjatė...Kam kalle dhe tanke kur shqiptarėt nuk kanė guxue me livrit!...Tani po dalin qenat patriota! me njė fjalė me pas luftue uēk ja nuk ka pas nevojė me ndėrhy NATO..."
Mė 30.04.2006 nė “forumin diskutime shqiptare” Titulli Re: Vetvendosja, Haxhiu shkruan “mesazh”:
“…Kam shum me shkrue por lodhesh, e nese tė kam lodh me fal, sepse un mbeta njė askush, i dėbuar nga shqiptarėt vetėm pse ua desha LIRIN hajde se ke koh e titos,Fadilit,rugovės, nuk kesh i pėrshtashėm,por mori motėr kur u nis lufta edhe kėtu sidomos fatmir Limaj, Uke Bytyēi, Ylfet Fandaj, Bajram Bekteshi nuk me pranuan Pse? Neri me thot je shoqėruar me njė poet spiun, t’i je i trent, A kėta tė gjith janė shokėt e mi, kanė qenė se pėr mua janė vetėm shkije tė serbise ! Avdi Ibrahimi poeti qė sot ėshtė drejtor general nė kek qė me thijshin se ėshtė shpiun…” Ai kėto mesazhe i shkruan z. Kryeziu, duke e pėrshėndetur si ” poet i popullit” Haxhi Latif Kuēi.
Ai vazhdon t’i Shkruan Xhemilit:” …kur shkova ne gjermani,kur u thash se uēkja nuk me ka lene me luftue? A me than ti paske dashur luftė?Ma nuk me kan vete,por edhe asvajsin kur ma kanė dhėnė nė prani te tyre e shkeva vetem pse figuronte si shtetas Jugosllsve…jam detyrue me i marr fėmit e me ja msy nė france,por duke ndrrue identitetin ne vend tė shqiptar ne ate ashkali…”
Hajde Haxhi” patrioti”me bateria tė harxhuar, hajde po pėr kėtė ti dashke t’i varrosish pėr sė gjalli tė gjith shqiptaret, se je tjetėrsuar nė gabel ,pėr atė ti shan e fyen me gjuhen e gabelit…
Mė 8 janar 2008 nė Wikipendia,Enciklopedia e lire Haxhiu shkruan:”…Gjuha shqipe mos u prekni se edhe unė rrjedhi si ju tan eshte gjuhe artificiale siq jane tana gjuhet e ballkanit(sikur e ndėrtojna njė kal artificial)Po pėr tė krijue njė gjuhė tė re nuk eshte kushedi probleme une me j anise e bėje qe do tė quditet tane rruzulli toksor!...” Ja ky njeri i fut hundet kudo edhe aty ku se ka vendin…Ky njeri ėshtė njė Don Kishot qė mė s’mund ta kontrollon mė as veten e tij, gjuha shqipe nuk ėshtė gjuhė artificiale, por je ti ore i mjerė artificial dhe rrenacak gojėfėlliqur.
Nė forumin “ Bashkimi Kombėtar” mė 13.04.2009. i gjori Haxhi shkruan :
“ …Kur kam shkruar nė normale poezi pėr republiken e Kosovės as Demaqi nuk ka guxue me pordh… Unė sa kam ba pėr shqiptari as ZOTI nuk kishte pasur mundėsi tė bėjė…”.
Mė 08.0.2009.Gazeta “Lajm”shkruan EULEX “Nuk ka mosmarrėveshje me qeverinė”. Haxhiu me 11.09.2009.jep koment: “ O shqiptar e magarca. Nxini tan komandantat e uēk e lidhni si qenat nėpėr bandera neper sheshet e qyteteve e fshatrave ju tregoin se pėr ēka kanė luftue ?...”
O’Perėndi kėtė( jo)njeri duhet ta kontrolloj psikologu dhe psikiatri.E nėse ndonjėher shėrohet tė merret ligji me kėtė racist shizofrenik...
I kam lexuar “mesazhet” e mbushura me trillime,rrena,fantazi,provokime,idiotizma,fyerje teper banale, shkruar me fjalor rrugaēi, nga Haxhi Kuēi. Nga kėto shkrime as u trondita as u mbusha me mllef. Pas leximit tė “mesazheve”,shpifarake,ēorientuese, me fjalor tejet banal,po mendoja fare i qetė. Si ka mundėsi qė njė njeri normal tė jetė i mbushur deri nė gryk me mllef vulgar e tė derdh vrer tė zi ndaj gjithė botės njerėzore dhe asj shqiptare qė po pėrpiqet me tė gjitha forcat pėrparimtare qė ta ndryshojnė botėn pėr tė mire ? Ku duhet ta ketė burimin kjo arrogance e papėrmbajtur e Haxhiut ? Pas njė meditimi jo tė gjatė, erdha nė pėrfundimin se rrėnjet e kėsaj arrogance ēorientuese shpifarake duhet tė jenė nga shpirt vogėlsia dhe mendjelehtėsia e ēekuilibruar te”miza pas veshit” e Haxhiut qė nuk pati prapanic tė rreshtohet nė radhet e UĒK-sė. Paēka se ai flet se kam bėrė kėtė e atė..Tė gjitha kėto janė thash e themet e Haxhiut tė sėmurė shpirtėrisht…
I nderuari Begzat nuk lodhem fare se ēfarė shkruan nė letren e Haxhiut dėrguar juve, ku ai pėrmend dhe baltos edhe emrin tim. Pėr vetėn time mburrem pėr gjithēka qė kam bėr nė dobi tė kauzės kombėtare shqiptare, njėkohėsisht ndjehem shumė i nderuar qė kam qenė luftėtar i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės nga ditet e para kur u ēfaqė nė skenė famėmadhja Ushtria jonė ēlirimtare. Pėr kėtė mburrem qė kam statusin e Veteranit tė Luftės dhe, as qė kam nevoj tė pėrshkruaj biografin time ajo ėshtė e pastėr si kristali dhe, pėr kėtė ndjehem shum i qetė, duke mos dashur tė plemizoj me psikopatin Haxhi Kuqin, tė cilit nuk i ka folur askush nė Suharekė se tė gjith e njihnin pėr idiot e psikopat tė tėrbuar, e tė mos flasim mė se pėr tė gjallė ēoftė edhe njė shqiptar nuk i ka besuar,ai njihej nga tė gjithė banorėt e Suharekės edhe si sadist familjar…paēka se ai i permend emrat tanė dhe shpif e rren gjithēka pėr mua dhe shqiptaret nė pėrgjithėsi. Turpi le tu mbetet forumeve qe e lejojnė memdjeshkalluarin Haxhi tė fyen mbarė botėn njerėzore e nė veēanti shqiptarėt. Soji i Haxhive s’kan punė tjera por vetėm janė pėr t’i pėrbaltur tė tjerėt sepse tė tillė ata janė vetė… Ja ēfarė shkruan nė ”mesazhin” e tij dėrguar mua me 21 qershor 2009 nė forumet e lartė cekura:
” Pse o shok nuk me tregove se si duhet bashkėpunonim qe lirin popullit tja dhurojmė,por mshefe ēdo gjė nga shoku yt qe se di pse kur e din se unė nga ju kurgje nuk mshefa por ēdo gjė edhe problemet sekrete te familjes sime ti kam treguar.”
Ja ēfarė ėshtė nė tė vėrtet Haxhiu, mė pare mė shante e tani mė quan shok, po tė ishte shok i yni siē po shprehet nė forum ai do tė ishte krah pėr krah me ne nė luftėn ēlirimtare. Kėtė tė drejt Haxhiut paranoik nuk ja ndalonte askush pėr tė luftuar pėr lirin e atdheut…
Ndėrsa pėr ju dhe familjen tuaj Begzat Baliu kam respekt tė veēant.
Ngelni shoqėrisht tė pėrshėndetur ju dhe familja.
Nga Avdiu - Prizren.

From: shaban shala <shabanshala@live.de>
Subject:
To: avdiibrahimi@yahoo.com
Date: Thursday, September 24, 2009, 4:00 PM
Zotri Avdiu
Jam shaban shala nga ana e Klines dhe nje person qe quhet Haxhi Kuēi shkruan diēka per aktivitetin tend ,a e njef kete njeri(Haxhiun) ?A mos ka bashkpunue me regjimin serb eventualisht ?.
Antar i Shoqates Atedhetare per I te BK
Te fala shoqerore zotri Avdi Ibrahimit

Urtia popullore thot: "Mos e vet se tė tregon vetė". Ja ēka shkruan Haxhi Kuēi pėr veten e tij me datė 15 qershor 2006.viti. nė "diskutime shqiptare"tema: Historia e Haxhi Kuēit (Krasniēit) pyet pėr plagos e Fe. Haxhiu thotė:"Serbet me 1996 Haxhiut i pa
skan thene se n


Derničre édition par Perparimi le Sam 4 Aoū - 2:53, édité 4 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Pirra,Llapi Avdiu dhe arberi fr(Haxhiu)   Ven 3 Aoū - 19:07http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=127096&page=11
minatori Haxhi l. Kuqi thotė:
26 Qershor 2006 @ 10:54 am

Si intelektuali si qobani
ēdo fjale qe flete shqiptari
nga shpirti i tije varg e vije
rrjedhin fliqesirat,me tradhetin

Dhe per fytyre nuk marrohet fare
ja merr gruan e vellaut
e ma e keqja e shet vatanin
e ne fund e vret kombin

Po ta kisha
forcen e zotit
ne nje grope
i kisha shtie te gjithe shqiptaret!

Nuk jane njerez me jetue
se tane botes ere t’keqe i kane leshue
i kan leshue shume te flliqta
rrofsh sa male ore KS.

Rrenca tradhetar u mbush bota
qe u mesuan nga shqiptaret
po t’me ngone kjo pari
ka ,ka shqiptar ne kete rruzull toksor
i kusha bere grumbull ne nje grpe
dhe per se gjalli ne dhe i kisha varrose

Sot tri kambe t’prishta ka bota
franca e albanija e gjermani e jan t'pa bese
qe te trija ore zot nuk e meritojn
me vazhdue ne kete TOKE!
Sujet: Re: Historia e Haxhi Latif Kuēit(Krasniqit) pyet per plagos.e Fe Jeu 5 Oct - 16:31
Per perfundim shkurteombi shqiptar eshte nje popull i vjeter,por enciklopedi re shkruar ne te vertete nuk ka!Flasin si Marin Barleta por si ?Ne gjuhen latine,dhe permendin albanet e jo shqiptaret!Gjuha shqipe mos u prekni se edhe une rrejdhi si ju tan eshte gjuhe artificiale siq jan tana gjuhet e ballkanit(sikurse e ndertojna nje kali artificial)Por per te krijue nje gjuhe te re nuk eshte kushedi probleme une me ja nise e beje qe do quditet tere rruzulli tosor!
Bene pyetje sa te done se nje ta dini se kurrr nga e verteta nuk do te iku!!!Dhe ta dini se akrepat e ores per tan njerezin jan shume afer!
Haxhi l.Kuēi

1 Haxhi Kuēi nė 24/05/2010 09:28:07

Ndegjo Avdi Ibrahimi=Tugjari
Ty po te vika inati qe paskan thene serbet akademika se nese nderkombetaret na largoin nga kosova ,nuk ka kush qe ne shtine ma tu rrim gjandar shqiptareve ne Kosove ,????Kuku ketu veq shqiptaret qetnika nuk doin me kuptue se kush jam une e kush je ti o Avdi servili qe ke punue ne mbrojtjen civile serbe ne Suhareke!
Vete e pranone qe ke punue ne MPP te jugosllavise ne vitin 1984 gjere ne vitin 1987 dhe te kan pranue si iredentist shqiptar qe serbet te kan denue ne sherbimin ushtarak ne vitin 1981.Dhe sa interesant o Avdi patrioti ti behesh si Skenderbe qe serbise ja paske prish qerdhen !Ti i paske mashtrue serbet!
Po more Avdi Ibrahimi une kurgja kundra teje gjere me sote nuk kam thene ,ti ja nise te me etiketojsh ,dhe ra nje kashte e dolen te gjitha per lendine,.Nese une jam apo kam bashkpunue duhet te shkruhen me fakte,une per ty me vagona kam fakte e ti as per nje qime te prapanices time nuk ke . Mos u beni bajate se hala paske msheftesira kush e di se ēfare marrinash paske bere me shoket e tu ndoshta edhe legjendes ja ke pergaditur qullin ,po ma vone do shofim!
Une Haxhiu kam then vetem keto fjale per ty;


Fatmir Lima,Balaj mesuesi nga Deberdelani ne prezenten e Bajram Bekteshit me thene se ne ty ne uēk nuk te marrim se je shoqerue me spiunin Avdi Ibrahimin,sepse per ty thoishin se sa keni punue ne MPP ne Suhareke kerkush ne zyren tende nuk ka guxue me hyre as telefonin ska guxue me ta prek kur te ka cingerrue.Dhe me thane se Avdiu e dine mire se ku i ka meshef Besim Nddreca do arme ne nji bunker sa ky kishe punue ne suharek dhe i vetmi ti i dine se ku i ka mshefur ato armet dhe erdhe ne shtepin tende o Avdi bashk me Aziz Morinen vellaun e Afrim Morines dhe nga shtepia jote kemi ardhe ne shtepin time ku shoqja ime ua shtroi nga nje gote raki dhe nga nje kafe dhe te tregova haptas pse nuk me marrin ne lufte me luftue kundra serbeve .Ti ja bane Azizit se ti Aziz ke hanger mute u ke thene se Avdiu i dine atrmet ku i ka meshef Besim Ndreca <Dhe i the shko me Haxhin ne Deberdelan dhe demantoje .Azizi a tha se po shkojna menjehere ,Une ty bashk me Azizin te quam ne shtepi mbas komunes qe ishte hape nje rruge e re nga uēk dhe kur u kethyem e vazhduam rrugen per ne Deberdelan Azizi me tha ndale kerrin ne Reshtane se nuk dua me ardhe ne Deberdelan me fole me ata bandita .Dhe keshtu per keto sende o Avdi shume here kam shkrue dhe kurrr nuk kam mu ndal.E sa per Arkanin e din ti se kush ma ka hyp,dhe a ka qen Arkani apo ndonje personalitet tjeter serb edhe keta shoket e tu ma kan que me shetit se tek e fundit ty per ēdo dite e nate te kam shetit me pare e pa pare qe as benzinen kurr nuk ma ke pague dhe ke ftyre more i poshter qe haptas thua se nuke e njoh Haxhiun dhe skam bere shoqeri ; marre te kofet por ti ske burrerri fare pos interesi dhe ti etiketon njerezit shoket e tu .
Nje pyetje kombtare po ta beje o Avdi Ibrahimi.Kush ja pergaditi komandanteve kurthat per ti likvidue ?
Une edhe nje here po te them se e di krejte se ēka kam shkrue neper forume e gazeta dhe jam ne gjendje per secilen teme te pergjigjem dhe te japi skjarime e ti ke mbete ne Pate pozite,sepse gungulli nuk shkone perher"e mbi uje o Avdi.
I vete me ke thene siq me kan thene policet serb;Se ke mbete i vetmi njeri ndere shqiptar qe nuk don me ngrere buken e tradhetise!Kurr nuk kam me bere kete as femive te mi nuk do ua leje netashegimi kete gjene te tradhetinse.tere historia i ime dhe e jotja jane ketu se me shkrue ma shume njerezit pritoin te lexoin.
Haxhi L Kuēi

24-09-2010, 04:34 #86
arberi_fr
P
avdi ibra me shume ftyra
drenicaku
Xhavit Belaj
drenicaku;
Xhavit Belaj

Piro,kam pare kam pare shpiuna,ama ti qe je me shume ftyra se kam bere mend fare!
i Avdi paraqitesh here pro,here liri krasniqi,here zevendes i burgut ne prizren,here Leonora Shehu,here brari,here une jam une dhe pike,here here isa ,here balozi detit,eshume e shume ftyra qe perkrah si era ka fryn here me ldk here me aak,e here me pdk!Per bese qenke rrakateli sames,dhe veten e qove vete ne rrote te sames me doren tende jo nga une .


O shqyptar te merdhire a keni fakte per Haxhiun dhe per Avdiun qe kan qen dore e zgjatur e shkavit,e jo me te ndegjume se po i qihet memi shqiptarise shume shpejte mos harroni se KS ne amerike Hashim thaqin,bashk me sejdi keqin i shtinen ti ferkoin duart me borisa e serbin qe kosova me pavaresi,por sovraniteti i mvarur nga pushteti serb!Po u avfrohet ora o shpiuna qe edhe te ndershmeve do ua rrembeni jeten sherri juaj!Nuk keni me pas ma kohe te mirreni me Haxhiun,sepse Haxhiu ju keshilloi ,ju ndihmoi ane e mbane kosoves para luftes ne lufte dhe mbas saj e ju te gjitha te mirat ja peshurrni zoti ka me ua qie nanat popullit shqiptar!Pasi Haxhiut nuk jeni ka ja dini te gjitha te mirat edhe perendia me ju ardhe ne mesin e juaj nuk pasket me ja rras ate majmun!Ju shqiptar nuk keni as drejtesi,as per kete nuk keni as PERENDI,!E nje popull qe tradhetone sipas normave te se drejtes nderkombetare publike,dhe sipas kuranit e bibles keta popuj nuk e kan jeten gjate,sepse vete e zgjodhen rrugen e zhdukjes me deshire!

24-09-2010, 05:00 #87
Llapi

he arber a shum te paska dieg edhe ty a haaaaaa
ja pfshi hajrin se qysh e keni miell keni edhe me e korr

24-09-2010, 05:07 #88
G-2

Citim:
Postuar mė parė nga Llapi
G-2
qyky pirroja tka ba me fol me vehten tane haaaaaa
ky po jau zbuloike edhe rrajt shpiunave
ash u muar vesh se kush na qenka pirroja(avdi ibrahimi) dhe aty del edhe llapi!!
arberi fr po ua ditka zorret ne bark juve avdi ibrahimve!!

kjo po duket se vetem ata qe kane qene spiuna sot thirren ne psudopatriotizem!!
kane nevoi t'i mshefin skenaret e tradhetise duke i akuzuat te tjeret per spiun!!
mos d'vet se te kallxon vet keshtu pat then kadri veseli!!
ata qe i japin zjarr per patriota ata kane damken e tradhetise si klysh te ish serbise!!

24-09-2010, 05:33 #89
Llapi
Citim:
Postuar mė parė nga G-2
tash u muar vesh se kush na qenka pirroja(avdi ibrahimi) dhe aty del edhe llapi!!
arberi fr po ua ditka zorret ne bark juve avdi ibrahimve!!
kjo po duket se vetem ata qe kane qene spiuna sot thirren ne psudopatriotizem!!
kane nevoi t'i mshefin skenaret e tradhetise duke i akuzuat te tjeret per spiun!!
mos d'vet se te kallxon vet keshtu pat then kadri veseli!!
ata qe i japin zjarr per patriota ata kane damken e tradhetise si klysh te ish serbise!!
kah na ne Llap thon i flliqti mundohet me te flliq
por jo ore dylber jo se edhe nkoft hanger pitja tepsia ka mbet
dhe do te vie koha se gjithkush do te lidhet per kungjin e vet
24-09-2010, 05:33 #90
arberi_fr

Citim:
Postuar mė parė nga Llapi
he arber a shum te paska dieg edhe ty a haaaaaa
ja pfshi hajrin se qysh e keni miell keni edhe me e korr
ēka kemi mbjelle more i marrum,ju na vodhet?
Na luftuam kundra shkaut,e ju na kishit pergjue mos kemi krijue ndonji grup ēlirimtar qe ju ta merrni timonin!

Ne mbollem e ju na korret ,na vodhet meritat,na etiketuat ne vend tjuain tradhetar!Na vrat shoket neper prita e ne nxitje me metodat stalinistoenveriste e pse jo edhe rugoviqe!

Ti thua nese pitja eshte ngrere ka mbete tepsia,dhe secili ka mu lidhe ne kungjin e vete!
JU e keni ngre piten dheun e kosoves,ju ju thoni se tepsia eshte e jona dhe nuk u lejoni tjereve qe te perzihen duke iju kercnue nese ju kundershtoin!
Kengen po e di por zani nuk po me shkon se pakes kemi mbete qe ja dojna te miren atedheut te te pareve tone arberor!

Pira qe paska qen i brugosur politike a na rrun leshin e hordhave!
Piro
A na tregon si te burgosen serbet ?,A ua ke dhene besen e shqiptarit qe nuk ke me punue kundra serbit !!hahaaaaa
Pirrros ti pa ua dhene besen serbeve qe nuk ke me qen kundra serbise gugjen time ke mundur te burgosesh nga serbija!hahaaaa

Nese ja ke dhene besen serbeve qe nuk ke mi tradhetue,po serbet kan organizue gazetaret qe te shkruain menihere per ty,kamerat duke inqizue duke te dergue ne burg,qe popullit me ja mpire mendjet qe me thene a Pirrosi pidhici paska qen patriot e semen e semes spiunave pirrosus!Dhe a te kan thene nese nuk na betohesh ne ty nuk te burgosim,sepse nese ty te burgosim ti ne mesin e shqiptareve behesh i larte dhe kur te leshojna nga burgu ne serbet i organizojna spiunat shqiptar qe me te vizitue dhe nga vizitat e shumta ke mu ba pasanik i madhe dhe ne qeverin e kosoves bablokush spiun serb!
Shkoni ne rrote te sames spiunat e serbiaqkes!
Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arberi_fr : 24-09-2010 mė 05:38.
24-09-2010, 05:47 #91
G-2
Citim:
Postuar mė parė nga Llapi
kah na ne Llap thon i flliqti mundohet me te flliq
por jo ore dylber jo se edhe nkoft hanger pitja tepsia ka mbet
dhe do te vie koha se gjithkush do te lidhet per kungjin e vet
kush po te thote ty se je llapjan, i thua vetes dhe mendon se te beson kush !!
nuk mund ta bindesh kend me rrefimet prapa nofkes si llapjan se nuk je nga llapi!!

24-09-2010, 05:50 #92
Llapi

Citim:
Postuar mė parė nga G-2
kush po te thote ty se je llapjan, i thua vetes dhe mendon se te beson kush !!
nuk mund ta bindesh kend me rrefimet prapa nofkes si llapjan se nuk je nga llapi!!
Haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

24-09-2010, 06:06 #93
mebybe

Postuar mė parė nga Llapi
Haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
llapi, ti je qerim Kelmendi apo shok i logjistikes je.
__________________
Nuk me interon partia hiq, por me intereson se pse jan vra shqiptaret mas lufte.

24-09-2010, 06:08 #94
pirroja1

Citim:
Postuar mė parė nga arberi_fr
drenicaku
Xhavit Belaj
drenicaku;
Xhavit Belaj
Piro,kam pare kam pare shpiuna,ama ti qe je me shume ftyra se kam bere mend fare!
i Avdi paraqitesh here pro,here liri krasniqi,here zevendes i burgut ne prizren,here Leonora Shehu,here brari,here une jam une dhe pike,here here isa ,here balozi detit,eshume e shume ftyra qe perkrah si era ka fryn here me ldk here me aak,e here me pdk!Per bese qenke rrakateli sames,dhe veten e qove vete ne rrote te ames me doren tende jo nga une .


O shqyptar te merdhire a keni fakte per Haxhiun dhe per Avdiun qe kan qen dore e zgjatur e shkavit,e jo me te ndegjume se po i qihet memi shqiptarise shume shpejte mos harroni se KS ne amerike Hashim thaqin,bashk me sejdi keqin i shtinen ti ferkoin duart me borisa e serbin qe kosova me pavaresi,por sovraniteti i mvarur nga pushteti serb!Po u avfrohet ora o shpiuna qe edhe te ndershmeve do ua rrembeni jeten sherri juaj!Nuk keni me pas ma kohe te mirreni me Haxhiun,sepse Haxhiu ju keshilloi ,ju ndihmoi ane e mbane kosoves para luftes ne lufte dhe mbas saj e ju te gjitha te mirat ja peshurrni zoti ka me ua qie nanat popullit shqiptar!Pasi Haxhiut nuk jeni ka ja dini te gjitha te mirat edhe perendia me ju ardhe ne mesin e juaj nuk pasket me ja rras ate majmun!Ju shqiptar nuk keni as drejtesi,as per kete nuk keni as PERENDI,!E nje popull qe tradhetone sipas normave te se drejtes nderkombetare publike,dhe sipas kuranit e bibles keta popuj nuk e kan jeten gjate,sepse vete e zgjodhen rrugen e zhdukjes me deshire!
Le mue, po edhe Brarin ma paskan ba Avdi Ibrahim. Apo e shef more Brari keta spiunet e udbes sa zagar te mire jane.
24-09-2010, 06:11 #95
pirroja1
Aty afer...
Postuar mė parė nga G-2
tash u muar vesh se kush na qenka pirroja(avdi ibrahimi) dhe aty del edhe llapi!!
arberi fr po ua ditka zorret ne bark juve avdi ibrahimve!!

kjo po duket se vetem ata qe kane qene spiuna sot thirren ne psudopatriotizem!!
kane nevoi t'i mshefin skenaret e tradhetise duke i akuzuat te tjeret per spiun!!
mos d'vet se te kallxon vet keshtu pat then kadri veseli!!
ata qe i japin zjarr per patriota ata kane damken e tradhetise si klysh te ish serbise!!
Po spiuni i Arkanit, tash e zgjedhe enigmen dhe me gjete!!!

Shko merrne edhe Avdine dhe q. lok. ne Serbi, bashk me Haxhi Kuēin!

24-09-2010, 06:11 #96
Llapi

Postuar mė parė nga pirroja1
[/code]

Le mue, po edhe Brarin ma paskan ba Avdi Ibrahim. Apo e shef more Brari keta spiunet e udbes sa zagar te mire jane.
Citim:
Postuar mė parė nga mebybe
llapi, ti je qerim Kelmendi apo shok i logjistikes je.
ani edhe per mua ja paska qellue haaaaaaaaaaaaaaaaaaa

24-09-2010, 06:20 #97
G-2

Citim:
Postuar mė parė nga pirroja1
Po spiuni i Arkanit, tash e zgjedhe enigmen dhe me gjete!!!

Shko merrne edhe Avdine dhe q. lok. ne Serbi, bashk me Haxhi Kuēin!
une nuk te zbulova ty te zbuloi arberi fr!!
tuk se shane ke humbur peshen dhe je deshifruar tani!!

( tani qe shane ) dhe permende serbine kjo e verteton se je avdi ibrahimi!!
pse a loken ne serbi e ke ore avdi ibrahimi a!!

llap, pirroja ky arberi fr po ua beka fene baski !!

24-09-2010, 06:21 #98
pirroja1..

Anėtarėsuar: 14-03-2006
Vendndodhja: Epir
Postime: 70

Pershendetje Llapi,
E sheh se kane dal jasht kontrolle krejt keta udbash. Keshtu duhet me lujt qoke me ta, se mjaft kane lujt me neve sa kane qene argat te Serbise!

Vetem nje: po me dhimbet Brari, se ua ka majt krahun, kurse tash e paskan "djeg" edhe Brarin!

24-09-2010, 06:41 #99
G-2

[quote=pirroja1;2872553]Pershendetje Llapi,
E sheh se kane dal jasht kontrolle krejt keta udbash. Keshtu duhet me lujt qoke me ta, se mjaft kane lujt me neve sa kane qene argat te Serbise!

pirroja/ avdi ibrahimi/ ketu e verteton edhe njehere se je avdi ibrahimi se ke qene argatos i serbit!!

tregohna pak si u infiltrove ne uck si zavendes komandant i brigades 128!!
24-09-2010, 08:53 #100
mebybe

Citim:
Postuar mė parė nga arberi_fr
ēka kemi mbjelle more i marrum,ju na vodhet?
Na luftuam kundra shkaut,e ju na kishit pergjue mos kemi krijue ndonji grup ēlirimtar qe ju ta merrni timonin!
Ne mbollem e ju na korret ,na vodhet meritat,na etiketuat ne vend tjuain tradhetar!Na vrat shoket neper prita e ne nxitje me metodat stalinistoenveriste e pse jo edhe rugoviqe!
Ti thua nese pitja eshte ngrere ka mbete tepsia,dhe secili ka mu lidhe ne kungjin e vete!
JU e keni ngre piten dheun e kosoves,ju ju thoni se tepsia eshte e jona dhe nuk u lejoni tjereve qe te perzihen duke iju kercnue nese ju kundershtoin!
Kengen po e di por zani nuk po me shkon se pakes kemi mbete qe ja dojna te miren atedheut te te pareve tone arberor!
Pira qe paska qen i brugosur politike a na rrun leshin e hordhave!

Piro
A na tregon si te burgosen serbet ?,A ua ke dhene besen e shqiptarit qe nuk ke me punue kundra serbit !!hahaaaaa
Pirrros ti pa ua dhene besen serbeve qe nuk ke me qen kundra serbise gugjen time ke mundur te burgosesh nga serbija!hahaaaa

Nese ja ke dhene besen serbeve qe nuk ke mi tradhetue,po serbet kan organizue gazetaret qe te shkruain menihere per ty,kamerat duke inqizue duke te dergue ne burg,qe popullit me ja mpire mendjet qe me thene a Pirrosi pidhici paska qen patriot e semen e semes spiunave pirrosus!Dhe a te kan thene nese nuk na betohesh ne ty nuk te burgosim,sepse nese ty te burgosim ti ne mesin e shqiptareve behesh i larte dhe kur te leshojna nga burgu ne serbet i organizojna spiunat shqiptar qe me te vizitue dhe nga vizitat e shumta ke mu ba pasanik i madhe dhe ne qeverin e kosoves bablokush spiun serb!
Shkoni ne rrote te sames spiunat e serbiaqkes!
arber fr, Qaq shume kan luftu me shkije keta te llapit ( qerim kelmendit) sa qe krejt sherbimi serb i ka vra mas lufte. Sa e quditshme kjo pune a!?
__________________
Nuk me interon partia hiq, por me intereson se pse jan vra shqiptaret mas lufte.mebybe

Citim:
Postuar mė parė nga pirroja1
Pershendetje Llapi,
E sheh se kane dal jasht kontrolle krejt keta udbash. Keshtu duhet me lujt qoke me ta, se mjaft kane lujt me neve sa kane qene argat te Serbise!

Vetem nje: po me dhimbet Brari, se ua ka majt krahun, kurse tash e paskan "djeg" edhe Brarin!
Brari per juve eshte zot ketu ne forum. llapi, disa, e kosovelli jan grupa Qerim Kelmendit.
__________________
Nuk me interon partia hiq, por me intereson se pse jan vra shqiptaret mas lufte.

24-09-2010, 10:33 #102
guri79

Per hir te pjesmarrsit tjer te forumit, do ishte mire qe na tregoni me shume per keto emra qe po i lakoni , sepse ka njerz qe nuk din asgje per keto gjera dhe duajn te din. Falimderit

25-09-2010, 02:31 #103
G-2

qerim kelmendi eshte nje 'trim' i cili u martua me gocen e xhaxhait te vet!!
qerim kelmendi eshte nje 'luftetar' qe e hodhi ne pusi adrian krasniqin , tjere!!

25-09-2010, 06:57 #104
mebybe

Citim:
Postuar mė parė nga G-2
qerim kelmendi eshte nje 'trim' i cili u martua me gocen e xhaxhait te vet!!
qerim kelmendi eshte nje 'luftetar' qe e hodhi ne pusi adrian krasniqin , tjere!!
Qerim Kelmendi e ka ba logjistiken dhe e ka organizu vrasjen e Tahir Zemes, Por urdhnat i ka marr nga lart. Ai I ka gjet njerzit, i ka gjet armet dhe automjetet per rast. Do ta qesim dhe cilat vetura dhe cilat shtepija i marr me qira per rastin Tahir Zemaj. Nejse
__________________
Nuk me interon partia hiq, por me intereson se pse jan vra shqiptaret mas lufte.

25-09-2010, 07:00 #105
mebybe
F
Citim:
Postuar mė parė nga guri79
Per hir te pjesmarrsit tjer te forumit, do ishte mire qe na tregoni me shume per keto emra qe po i lakoni , sepse ka njerz qe nuk din asgje per keto gjera dhe duajn te din. Falimderit
Cili emer te intereson!?
__________________
Nuk me interon partia hiq, por me intereson se pse jan vra shqiptaret mas lufte.

25-09-2010, 07:04 #106
toni-as.roma

Citim:
Postuar mė parė nga Llapi
a u knaqe tuj ba monolog more haaaaaa
spo jau rras kush rrenve tua hiq spo te pierdhin ne to ma haaaaaa

A po e shif se SHIKU ishte shum ma profesional se UDB-a tash BIA e juaj heeeee
i shkret kini qen e kini mbet e kini me qen
sjon rrena hiq o llapi se shiku prej pas lufte ja ka vra njerzt ldks po shihen si rasi i Limes qe veten e shpall te pafajshum e i mer 5 avokat 3 amerikan me nam nderkombtare dhe nje anglez po ashtu njeri prej avokatve em te mir ne Angli me thuaj ti nese je i pa fasjshum per diqka a ekishe mar vetem nje avokat a 5 ????
__________________
Shqiptar me emer,Shqiptar me zemer!

25-09-2010, 07:19 #107
G-2

Citim:
Postuar mė parė nga mebybe
Qerim Kelmendi e ka ba logjistiken dhe e ka organizu vrasjen e Tahir Zemes, Por urdhnat i ka marr nga lart. Ai I ka gjet njerzit, i ka gjet armet dhe automjetet per rast. Do ta qesim dhe cilat vetura dhe cilat shtepija i marr me qira per rastin Tahir Zemaj. Nejse
po eshte e vertete kjo qe thoni ju zoteri!!
ka shume faje dhe borxhe, krimesh per te lare, qerim kelmendi!!

25-09-2010, 07:44 #108
guri79

Citim:
Cili emer te intereson!?
1. Qerim KELMENDI, prejardhja e tijna, si dhe funksionet qe i ka ushtruar prej 1990.

2. Avdi IBRAHIMI, prejardhja e tijna, si dhe funksionet qe i ka ushtruar prej 1990.

3. Haxhi KUCI, prejardhja e tijna, si dhe funksionet qe i ka ushtruar prej 1990.

25-09-2010, 07:49 #109
guri79

Citim:
(...) Tahir Zemaj. Nejse
Pak njerz e din ket por i ndjeri Tahir ZEMAJ ka qen ne KOS me funksion kapiten.

25-09-2010, 08:23 #110
G-2

Citim:
Postuar mė parė nga guri79
Pak njerz e din ket por i ndjeri Tahir ZEMAJ ka qen ne KOS me funksion kapiten.

ku more ti keto 'fakte'?!

25-09-2010, 09:01 #111
guri79

Nuk dua te prejudikoi arsyet ose motive se perse eshte vrare Tahir ZEMAJ as nuk dua mi ja hjek meritat ose jo meritat, por nje gje qe eshte,eshte, dhe ky ka qen pjestar i KOS-it .

Fakte sot me te paraqit nuk mundem por besoj qe jan gjera qe do dalin .

25-09-2010, 10:09 #112
G-2

Citim:
Postuar mė parė nga guri79
Nuk dua te prejudikoi arsyet ose motive se perse eshte vrare Tahir ZEMAJ as nuk dua mi ja hjek meritat ose jo meritat, por nje gje qe eshte,eshte, dhe ky ka qen pjestar i KOS-it .

Fakte sot me te paraqit nuk mundem por besoj qe jan gjera qe do dalin .
ti thua se fakte nuk ke por ne anan tjeter thua se ai ka qene ne kos!!
pranej, paragjykon dhe bie ne konflikt me mendimin tend!!

provat dhe faktet nuk i spjegojne 100 verzione per nje fenomen !!
ato e spjegojne me nje kut te verteten si per keq edhe per mire!!

edhe tradhetar edhe kombetar nuk ka !!
laramanet nuk i regjistron historia si pjese kombetare!!

25-09-2010, 10:31 #113
guri79

Citim:
provat dhe faktet nuk i spjegojne 100 verzione per nje fenomen !!
[U"]Fakte sot me te paraqit nuk mundem"[/u]

Deklaratat e mija nuk bazohen ne thashethemesh lokalshe !

Personaliteti i nje figure pershkruhet ne menyr objektive duke i ballafaquar te mirat por edhe te keqijat e tijna...

Do te gjesh ne vijm nje pjese te deklarates te njeriu i cilli ka dhen me se shumti per kete vend, lidhur me Tahir ZEMAJ:

Adem DEMAQI:

"(...)Gjatė fjalimit tė tij, me rastin e shėnimit tė dhjetėvjetorit tė themelimit tė OVLUĒK-sė, veprimtari Adem Demaēi ka thėnė se ėshtė detyrė qė tė bashkohen tė gjithė veteranėt “por qė tė mos lejojmė qė nė mes tyre tė na hyjnė edhe Tahir Zemajt e tė tjerėt”.
“Tahir Zemaj nuk ishte luftėtar. Tahir Zemaj ishte njė njėri i cili i la 600 e sa tė plaguar nė front. E la armatimin mė tė mirė tė vetin, iku gjoja e thirri Bukoshi atje”, ka thėnė Demaēi, duke reaguar kėshtu ndaj dekorimit tė Zemajt me urdhrin “Hero i Kosovės”, nga presidenti i Kosovės Fatmir Sejdiu, gjatė muajit korrik.(...)

Ka pleq te gjalle Kosova, pleq qe nuk i harrojn gjerat Z. G2. Ka dokumenta me lista punojse , ka shume gjera G2 .

25-09-2010, 10:33 #114
guri79

Citim:
1. Qerim KELMENDI, prejardhja e tijna, si dhe funksionet qe i ka ushtruar prej 1990.

2. Avdi IBRAHIMI, prejardhja e tijna, si dhe funksionet qe i ka ushtruar prej 1990.

3. Haxhi KUCI, prejardhja e tijna, si dhe funksionet qe i ka ushtruar prej 1990.
... akoma ne pritje

25-09-2010, 11:13 #115
G-2

Citim:
Postuar mė parė nga guri79
[U"]Fakte sot me te paraqit nuk mundem"[/u]

Deklaratat e mija nuk bazohen ne thashethemesh lokalshe !

Personaliteti i nje figure pershkruhet ne menyr objektive duke i ballafaquar te mirat por edhe te keqijat e tijna...

Do te gjesh ne vijm nje pjese te deklarates te njeriu i cilli ka dhen me se shumti per kete vend, lidhur me Tahir ZEMAJ:

Adem DEMAQI:

"(...)Gjatė fjalimit tė tij, me rastin e shėnimit tė dhjetėvjetorit tė themelimit tė OVLUĒK-sė, veprimtari Adem Demaēi ka thėnė se ėshtė detyrė qė tė bashkohen tė gjithė veteranėt “por qė tė mos lejojmė qė nė mes tyre tė na hyjnė edhe Tahir Zemajt e tė tjerėt”.
“Tahir Zemaj nuk ishte luftėtar. Tahir Zemaj ishte njė njėri i cili i la 600 e sa tė plaguar nė front. E la armatimin mė tė mirė tė vetin, iku gjoja e thirri Bukoshi atje”, ka thėnė Demaēi, duke reaguar kėshtu ndaj dekorimit tė Zemajt me urdhrin “Hero i Kosovės”, nga presidenti i Kosovės Fatmir Sejdiu, gjatė muajit korrik.(...)

Ka pleq te gjalle Kosova, pleq qe nuk i harrojn gjerat Z. G2. Ka dokumenta me lista punojse , ka shume gjera G2 .
z.guri

pra a duhet pranuar edhe teorine/tezen e adem demacit i cili pat then:

nentor,dhjetor,1989, se populli serb eshte popull vella heroik !!

mendimi im eshte se adem demaci nuk din se cka flet !!
e sa ka dhen adem demaci e dijm te gjithe ,prandej edhe ne podujeve po fiton ldk!!

deklaratat e tij jane politike te frymezuara nga muharrem xhemajli etj!!
ademi nuk e tregoi veten si lider ne as nje forum politik qysh kur doli nga burgu!!

ato nuk jane fakte ato jane fjale e shpifje te qerim kelmendve dhe muharrem xhemajlve!!

25-09-2010, 12:21 #116
Llapi

Citim:
Postuar mė parė nga G-2
ku more ti keto 'fakte'?!
KUSH ĖSHTĖ TAHIR ZEMAJ?

Tahir Zemaj, i lindur mė 28. 12. 1952 nė fshatin Strellc i Epėrm tė komunės sė Deēanit me profesion ushtarak. Ka tė kryer Akademinė Ushtarake (drejtimi i kėmbėsorisė) nė Beograd nė vitet (1970-1974). Ka punuar si oficer i Ushtrisė Jugosllave nė vende tė ndryshme tė Jugosllavisė me detyra tė veēanta. Ka shėrbyer njė kohė nė Zajeēar, Knjezhevac dhe Negotin.
Nga viti 1984-85, me gradėn major caktohet me detyrė nė Prishtinė, ku pėr disa vite ka qenė kryeshef i Qendrės sė Mbrojtjes Territoriale nė Hajvali, i emėruar nga ana e serbėve, nė krizėn mė tė madhe pėr Kosovėn.
Tahir Zemaj ka qenė komandant i Njėsisė Speciale tė Policisė Jugosllave me veprim nė Kosovė, pėr shtypjen e “nacionalizmit dhe irredentizmit shqiptar”.
Ishte ndėr oficerėt shqiptarė mė tė privilegjuar nga qeveria serbe. Kryesisht ka punuar nė linjėn e KOS-it me projektet e Klubit tė Ushtarakėve Serbė „Shigjeta e vdekjes“. Kjo ishte edhe arsyeja pse Tahir Zemaj shėrbente nė Kosovė.
Si i tillė Tahir Zemaj nė krye tė Njėsisė Speciale tė Policisė merr pjesė nė drejtimin e operacioneve pėr vrasjen e Tahir e Nebih Mehės nė Prekaz, tė Rexhep Malės e Nuhi Berishės nė Prishtinė, tė Enver Hadrit nė Bruksel, por flitet edhe pėr pjesėmarrjen nė vrasjen e Jusuf e Bardhosh Gėrvallės e Kadri Zekės nė Untregrupenbah tė Gjermanisė etj.

Tahir Zemaj ėshtė i martuar me serbe. Gruaja e parė quhej Gordana Travica – Zemaj; ndėrsa e dyta Liljana Stankoviq – Zemaj, me tė cilėn ka dy fėmijė, tė cilėt edhe sot e kėsaj dite shkollohen nė Zajeēar e Beograd.

Krahas detyrave speciale ushtarake Tahir Zemaj nė fund tė viteve 80-ta lidhet ngushtė me nėntokėn jugosllave e ruse nė Gjermani, duke hyrė thellė nė rrjetin e trafikimit tė drogės qė i sillte fitime tė mėdha, rrjet ky qė edhe sot ėshtė funksional.
Pėr kėtė, mė 4. 5. 1988, Prokuroria Publike e Qarkut nė Prishtinė kishte ngritur aktpadi kundėr grupit tė Tahir Zemajt, tė cilėt e mbanin linjėn kryesore tė kontrabandės me drogė nė relacionin Stamboll – Prishtinė – Beograd – Madrid - SHBA. Destinacioni bazė i kėsaj vije tė trafikimit tė drogės ishte Italia. Nė aktakuzėn e shpallur publikisht mė 14 deri mė 19 korrik 1988, Prokuroria Publike e Qarkut nė Prishtinė kishte shpallur publikisht aktgjykimin kundėr 24 tė akuzuarve nga Kosova, pėr ēka Tahir Zemaj burgoset, por pas njė kohe tė shkurtėr nė rrethana misterioze i mundėsohet “ikja” nga burgu i Dubravės sė Istogut pėr tė kryer detyra tė veēanta. Kalon nė Republikėn Federale tė Gjermanisė dhe shumė shpejt i bashkohet prapė mafias nė Hamburg e Berlin, ku nė shėrbim tė vetin e kishte edhe bandėn e drejtuar nga Musajt e Strellcit. Atje vepron deri nė korrik tė vitit 1998 kur hyn ne Kosovs, me detyra tė sabotimit dhe dėshtimit tė luftės sė UĒK-sė.

Me shpėrthimin e luftės nė ish-Jugosllavi (Slloveni, Kroaci, Bosnje) Tahir Zemaj ishte i pozicionuar nė anėn e serbėve. Nė anėn e forcave serbe Tahir Zemaj ka luftuar edhe nė luftėn e Kninit.

Gjatė qėndrimit dymujor nė Kosovė, Tahir Zemaj nė muajin gusht tė vitit 1998 dy herė kishte shkuar pėrmes OSBE-sė nė garnizonin ushtarak serb tė Pejės pėr tė biseduar me oficerin Vllastimir Gjorgjeviq - RAXHA, shef i resorit pėr Sigurim Publik nė Kosovė, nė kohėn kur Millosheviqi urdhėronte zhdukjen e gjurmėve tė krimeve serbe nė Kosovė. RAXHA karrierėn policore e filloi nė Zajeēar. Punoi nė Beograd me detyra tė veēanta, ku brenda njė kohe tė shkurtėr u gjet nė detyra tė larta tė shėrbimit policor serb. Ishte i ngarkuar pėr ēėshtje tė Kosovės, sidomos pėr ta shtypur kryengritjen e UĒK-sė. Mė vonė e shohim me detyra edhe nė Kosovėn Lindore.
Vllastimir Gjorgjeviq, sipas marrėveshjes me Tahir Zemėn ishte edhe nė Isniq, kur u bė dorėzimi i armėve dhe iniciator pėr formimin e tė ashtuquajturės „lokalno obezbedjenje“ (polici lokale), tė pėrbėrė nga shqiptarėt lojalė tė Serbisė.

Nė kėtė mes Tahir Zemaj ka qenė ndėr hartuest dhe zbatuest kryesor tė planit sekret pėr shuarjen e kryengritjes sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, nė bashkėpunim me Rade Markoviqin, shef i policisė sekrete, Branko Gjurishiqin, shef policie, Dobrica Ēosiqin, ideator i Serbisė sė Madhe, Nebojsha Pavkoviqin etj., instruktorė ushtarakė tė cilėt kishin projektuar planin pėr shurjen dhe dėshtimin e UĒK-sė.
Operacioni pėr eliminimin e UĒK-sė nė Rrafshin e Dukagjinit u shifrua „Olluja“, ku morėn pjesė mbi 15.000 policė, ushtarė e paramilitarė serbė. Nė kuadėr tė kėtij plani Tahir Zemaj organizoi dorėzimin masiv tė armėve tė fshatrave tė Rrafshit tė Dukagjinit nė Isniq dhe formimin e „policisė lokale serbe“, ku pjesa dėrrmuese e njerėzve qė i kishte caktuar Tahir Zemaj nė kuadėr tė Mbrojtjes Territoriale pas 15 gushtit 1998 pėr t’iu bėrė barazpeshė UĒK-sė nėpėr fshatra, nė shtator policia serbe do t’i emėrojė pėrgjegjės nė radhėt e „policisė lokale serbe“ personat: Brahim Tetaj, Elez Balaj, Maxhun Muēaj, Naser Hoxhaj, Sali Haxhosaj etj,
Gjatė gjithė qėndrimit tė Tahir Zemajt nė Kosovė, i vetmi veprim (antiveprim) “ushtarak” ishte lėvizja e tij dhe ushtarėve tė tij nga Prapaqani deri pėrtej kufijve tė Kosovės. Mirėpo shumicėn e ushtarėve i braktisi nė Bjeshkėt e Nemuna, ndėrsa vetė me njė grup tė ngushtė prej 7-8 vetash, me ndihmėn e Ramiz e Sadik Muriqit, pėrmes Ministrit tė Punve tė Brendshme tė Malit tė Zi kaloi nė Shqipėri pėrmes pikės kufitare nė Han tė Hotit, kur, ne te vetmin rast nė histori dekorohet tradhtia. Pėr veprimet dezertuese dhe shkatėrruse tė UĒK-sė, Tahir Zemaj dekorohet nga ministri i mbrojtjes sė Qeverisė sė Kosovės, kolonel Ahmet Krasniqi, me gradėn kolonel. Mirėpo tė njėjtėn ditė nė Tiranė Tahir Zemaj me klanin e tij tė errėt pėrgatit vrasjen e kolonel Ahmet Krasniqit me qėllim tė krijimit tė anarkisė e kaosit, pėr tė dezorientur situatėn, pasi e kishte kryer detyrėn ndaj Tahir Zemės.
Edhe pas pėrfundimit tė luftės (kur njė kohė qėndron nė Shkup) Tahir Zemaj, vazhdon veprimtarinė e vet, duke qėndruar nė krye tė kriminalitetit tė organizuar nė Kosovė, por njėkohėsisht duke pėrdor tė gjitha mjetet pėr shkatėrrimin e pjesėtarėve tė UĒK-sė. Duke organizuar marrjen e deklaratave tė ndryshme me dhunė, por edhe me pagesa tė majme deri nė 100 mijė marka gjermane, kinse persona tė caktuar tė UĒK-sė kanė kryer vrasje tė ndryshme gjatė luftės.
Tahir Zemaj bashkė me Sadik Musajn shumė shpesh shkon nė Qendrėn e Policisė Rajonale tė UNMIK-ut nė Pejė, ku kontakton me komandantin e kėtij stacioni Valeri Korotenki, me njė oficere gjermane tė inteligent service dhe me zėvendėskomandantin e rajonit nga Jordania.KUSH ĖSHTĖ VESEL MURIQI?

Vesel Muriqi, i lindur mė 15 mars tė vitit 1961, nė fshatin Koshutan, komuna e Pejės (tė zhvendosur me banim nė Vitomiricė), nga baba shqiptar dhe nėna serbe. I regjistruar nė librin amzė tė tė lindurve nė Zahaē me emrin Veselin Todoroviq (Todoroviq, mbiemri i vajzėrisė sė nėnės), kombėsia “jugosllave”, e mė vonė do tė marrė edhe emrin Vesel Muriqi (Muriqi, mbiemri i babės).
Pėr periudhėn kohore deri nė vitin 1999, tė paktė janė ata qė e kanė ditur se ēfarė pėrkatėsie kombėtare ka Vesel Muriqi, pasi ai tėrė kohėn ka qenė i shoqėruar me serbė e malazez, shumica prej tyre mė postė zyrtare nė polici e administratėn jugosllave. Edhe ata pak shqiptarė me tė cilėt shoqėrohej Veseli i pėrkisnin tė njėjtės kategori shoqėrore. Duke gėzuar privilegjet e shoqėrisė sė kohės, Vesel Muriqi si punėtor i UDB-sė nė Pejė, qėndronte mbi ligjin, apo ligji mbyllte sytė para veprimeve tė tij, i pėrzier gjer nė maje me kontrabandė droge, armėsh, prostitucion e ēka jo tjetėr, pa u ndarė asnjėherė nga bashkėkombasit nga nėna Bozhana Todoroviq.
Ndėrsa pas luftės del nė skenė me lansimin se Vesel Muriqi i paska shpetuar njė atentati dhe disa bashkėpunėtorėve tė tij nga ana e UĒK-sė. Mirėpo, fatin e Veselit nuk e paskan pas Bashkim Balaj, Rexhė Osaj, Sinan Musaj dhe Ramė Idrizaj.
Njė lansim tė tillė, Vesel Muriqi e bėn nga kryqendra e Malit tė Zi, Podgoricė, nė fundin e vitit 1999, duke qenė nė “mbrojtje” tė ushtrisė dhe sigurimit serb, njėkohėsisht duke shfrytėzuar rastin sipas diktatit tė atyre qė e humbėn luftėn, pėr tė akuzuar persona tė njohur tė UĒK-sė, edhe nė Tribunalin e Hagės. Dhe, nė kėtė drejtim trumbetuesit mė tė medhenj do tė jenė KOS-isti Tahir Zemaj me bashkėpuntorėt e vet.
Duke parė rrjedhėn e mėvonshme tė ngjarjeve, shihet se denoncimi dhe akuzimi i bėrė nga ana e Vesel Muriqit (alias Veselim Todoroviq) ka pasė njė prapavijė tė madhe, me pasoja tragjike.
Pėrderisa Vesel Muriqi, nė shtypin e kohės, sidomos nė “Bota Sot” lavdėrohet si njė shenjtor e luftėtar i dalluar pėr lirinė e Kosovės (jashtė saj), si i tillė gjen strehim dhe pėrkrahje nė Mal tė Zi, pa u ndarė asnjeherė nga sigurimsat serbė e malazez, duke kontrolluar vijat Titograd-Beranė-Rozhajė, pėr t’u futur herėpashere edhe ne Kosovė, gjė qė nuk ka ndodhur me persona tė tjerė.
Gjatė qėndrimit nė Mal tė Zi, shumicėn e kohės nė Beranė, por edhe nė Rozhajė e Bellopole Vesel Muriqi organizon njerez tė veēantė nė rrjetin e mbledhjes sė informatave pėr shėrbimet sekrete serbe.
Njėkohėsisht bashkė me ortakėt e tij serbė blen 60 hektarė mal nga komuna e Rozhajės, por qė mali gjendej brenda territorit tė Kosovės, pėr t’i pėrpunuar nė Mal tė Zi dhe futur nė Kosovė. Duke qenė gjatė gjith kohės nė krye tė agjendave pėr kontrabandė droge e armėsh, madje i zėnė disaherė radhazi nga KFOR-i dhe policia e UNMIK-ut, por i liruar menjėherė dhe duke i lėnė hapėsirė tė pakufizuar veprimi. Duke poseduar leje pėr armėmbajtje (revole, automatik, pancir) edhe kėndej e andej kufirit Kosovė - Mal i Zi, bile duke qenė pjesėmarrės nė njė varg aksionesh tė armatosura, edhe nė vrasje, tė cilat do t’i paraqesim nė vijim.
Vesel Muriqi ka lidhje tė mira me tre personat mė tė urryer nė komunėn e Istogut e me gjerė, veprimet kriminale tė tė cilėve i ka pėrjetuar nė kurriz popullsia shqiptare e kėsaj ane, siē janė Ahmet Mala, Muhamet Zekaj dhe Avdi Rexha, me tė cilėt ka mbajtur dhe vazhdon tė mbajė kontakte tė rregullta, si nė Mal tė Zi ashtu edhe nė Kosovė, tė cilėt pos tė tjerave i ndihmojnė edhe nė kontrabandėn e armėve e drogės nga Mali I Zi nė Kosovė.

Ahmet Mala, nga Istogu, bashkėveprus i forcave paramilitare serbe gjatė lufte nė Istog me rrethinė dhe njėri prej informatorėve kryesor tė kėsaj ane qė vazhdimisht kontakton me oficerėt e UJ-sė dhe tė MUP-it serb qė gjenden nė Mal tė Zi, ku qysh pas pėrfundimit tė luftės qėndron nė Rozhajė e Tutin pjesėn mė tė madhe te kohės. Nė Kosovė (nė Pejė e Istog) hyn vetėm pėr tė kontaktuar me lidhjet e shėrbimeve serbe. Me Ahmet Malėn, Vesel Muriqi ka lidhje tė ngushta pune.

Muhamet Zekaj nga fshati Sushicė (Istog), disa herė gjatė vitit 1998 i prezentuar pėrmes ekranit televiziv tė TV Beogradit, si shqiptar lojal i Serbisė. Bashkėveprues i forcave policore, ushtarake e paramilitare serbe gjatė luftės, tė cilin policia serbe e kishte caktuar edhe “mbikėqyrės” tė popullatės civile tė zėnė rob nga policia serbe nė Istog.
Muhamet Zekaj bashkė me policin paramilitar Millosheviq e policė tė tjerė kanė dhunuar dhjetėra vajza shqiptare tė zėna rob. Ky e ka pru policin tek vajzat e zėna rob gjatė luftės dhe tė gjitha dhunimet janė bėrė nė prezencėn e tij
Edhe pas luftės, gjatė viteve 2000-2001 nė shtėpinė e Muhamet Zekajt herėpashere ilegalisht kanė shkuar oficerė tė MUP-it serb.

Avdi Rexha nga fshati Staradran (Istog), bashkveprus i hapt i forcave serbe, tezak i inspektorit te MUP-it serbė Demė Muja, i cili edhe sot e kėsaj dite mban kontakte tė rregullta me inspektorėt e MUP-it serb Demė Muja e Raēiq qe gjenden ne Tutin.

Vesel Muriqi ka lidhje tė ngushtė me policin ndėrkombtar, pakistanezin Vahid, me shėrbim nė policinė rajonale tė Pejės, i cili bashkė me pėrkthyesin Rifat Berisha nga Klina, tash oficer i Inteligent Service nė Pejė gjatė viteve 1999 –2001 kanė marrė para tė majme pėr pranimin e njerėzve nė polici, duke tentuar me ēdo kusht mospranimin e pjesėtarėve tė UĒK-sė nė SHPK, por tė njerėzve tė shėrbimeve serbe. Edhe femrat qė janė pranuar nė SHPK pėrmes kėsaj linje sė pari ėshtė dashur tė kalojnė nėpėr “duart” e Vahidit, Veselit e Rifatit, duke paguar edhe tarifėn prej 500 – 1000 DM, varėsisht prej pamjes fizike tė tyre. Dhe nuk ėshtė ēudi qė pėrqindjen mė tė madhe tė vendeve nė SHPK nė rajonin e Pejės, e zėnė pikėrisht ato femra qė janė tė njohura pėr historitė e tyre me policė, sigurimsa e paramilitarė serbė.


KUSH ĖSHTĖ RAMIZ MURIQI?!

Ramiz B. Muriqi (1951) nga Koshutani i Rugovės, me banim nė Lagjen Fidanishte nė Pejė ėshtė lidhje e ngushtė e Tahir Zemajt e Vesel Muriqit. Edhe para luftės i njohur pėr koketimet me organet e sigurimit serb dhe pėr marrje me kontrabandė me drogė, falsifikim devizash, rrahje e keqtrajtime tė shumta tė qytetarėve nė Pejė. I lidhur ngushtė me organet mė tė larta tė sigurimit serb. Ramiz Muriqi pėrmes linjės direkte me ministrin e punėve tė brendshme tė Malit te Zi, nė pėrcjellje tė njėsive tė policisė malazeze nė shtator tė vitit 1998 bashkė me Tahir Zemajn kishte kaluar nė Shqipėri.
Ramiz Muriqi ėshtė i vėllazėruar me Hysen Fazliun, apo siē njihet nė Pejė me emrin Hysen Maxhupi, me tė cilin bashkėvepron qe shumė vite.
Mbi familjen e vėllezėrve Hysen e Ibrahim Fazlia, ka pasė kontroll direkt, oficeri i sigurimit serb tė Pejės, Sllavko Baleviq, tė cilėt kanė punuar dhe punojnė nėn urdhrat e tij.
Hysen Fazlia gjatė muajve mars – qershor 1999 bashkė me Ramiz Muriqin, Ismet Ēekun e Irzniqit ėshtė marrė me trafikimin e shqiptarėve nga Shqipėria pėr nė Itali, ku shumė prej tyre i mbytėn nė det, duke i kaluar ilegalisht me skafa. Pėrderisa, gjatė vitit 1998/99 pėr tė kaluar pėrmes Malit tė Zi, qytetarėt shqiptarė pėr tė pasė udhė pa pasoja nga policia serbe ėshtė dashur tė marrin vėrtetime tek gjinekologu Ibrahim Fazlia nė Pejė.
Hyseni me Ramizin edhe para luftės bashkė janė marrė dhe merren me kontrabandė droge, armėsh etj. Ata janė tė pandarė nė veprimet e krimit tė organizuar dhe kriminalitetit ekonomik.
Ramiz Muriqi me Hysen Maxhupin, Zenel Kelmendin e Hamid Kajtazin e Llaushės qė nga ditėt e para tė pasluftės nė lidhje direkte me Tahir Zemajn janė marrė me trafikim armėsh me shumicė, duke filluar nga revolet me shurdhues, pushkėt automatike deri tek armėt mė tė rėnda. Tahir Zemaj armėt i ka sjellė pėrmes lidhjeve tė tij nga Serbia pėr t’i shitur nė Kosovė. Ramiz Muriqi ka edhe njė punėtori nė Pejė pėr prodhimin e pjesėve tė revoleve “TT” dhe atyre “shutgun”.

Tė gjithė pjesėtarėt e grupit tė Ramiz Muriqit e tė Musajve tė Strellcit qarkullojnė tė armatosur me revole e pushkė automatike, mortaja krahu, pushkomitralozė, me kėmisha antiplumb e gjėra tė tjera pa pasė asnjėherė probleme me “ligjin”. Disaherė janė zėnė edhe nga vetė policia e UNMIK-ut dhe KFOR-i me armė tė tilla. Nuk ėshtė e qartė se kėta gangsterė kanė apo nuk kanė leje pėr veprime tė tilla nga ata qė janė tė ngarkuar pėr ruajtjen e rendit dhe qetėsisė nė Kosovė, apo kanė mbrojtjen e ndonjėrit prej tyre. Anėtarėt e kėtij rrjeti rregullisht marrin paga mujore prej 400 – 1200 DM nga Ramiz Muriqi.

Kėta persona vazhdimisht kanė qarkulluar dhe qarkullojnė edhe me automjete me targa tė Malit tė Zi e Serbisė, duke pasė qarkullim tė herėpashershėm edhe nėpėr enklavat serbe nė Gorozhdec, Zveēan, Fushė Kosovė, Hoēė, Graēanicė etj. Njė gjė tė tillė e dėshmon edhe fakti i gjetjes sė targave serbe e maqedone, drogės e armve nga policia gjatė bastisjes nė lokalin e Isuf Kelmendit nė Pejė, bazė ku rrinė Musajt, Muriqėt e Kelmendėt, nė fillim tė vitit 2001:
Targat serbe UR 120-70; BG 415-035; BG 361-973; BG 305-689; BG 423-714; BG 325-249; BG 144-805; BG 220-800; BG 136-279; BG 333-044; BG 203-419; BG 328-607; AR 181-33; NI 104-95; PE 136-00; targat maqedone SK 945-A9 dhe njė sasi droge, dy armė automatike dhe patentėshoferė e pasaporta fallso jugosllave.

Ramiz Muriqi, mė 1 gusht 2000 nė Katundin e Ri nė Pejė tenton ta vrasė me armė zjarri qytetarin Shefqet Veseli nga Qyshku i Pejės, duke e plagosur nė shpatullėn e djathtė. Kėtė akt Ramiz Muriqi e kishte bėrė vetėm pse viktima Shefqet Veseli i kishte kėrkuar qė t’ia lironte rrugėn pėr tė kaluar, qė e kishte bllokuar me makinėn e tij “Ford Scorpio” nė mes tė rrugės. Mirėpo pas kėsaj Ramizi i afrohet Shefqet Veselit duke i thėnė “a e di kush jam unė dhe si guxon tė mė thuash ta largoj makinėn nga rruga”, duke e grushtuar, por edhe duke e qėlluar me armė.

Mė 23 prill 2000, Ramiz Muriqi kishte mbajtur njė takim nė shtėpinė e tij nė Lagjen Fidanishte, ku merrnin pjesė Sadik Musaj, Vesel Muriqi, Sadik Muriqi, Mehmet Sadrijaj, Hysen Kurbogaj, Skėnder Muriqi, Ahmet Mala, Bedri Podrimēaku etj., rreth organizimit tė sulmeve kundėr disa pjesėtarėve tė TMK-sė.

Nė dhjetor tė vitit 2000, nė bodrumin e shtėpisė sė Rexhep Muriqit (kushėri i afėrt i Ramiz Muriqit), nė lagjen Fidanishte nė Pejė, policia e UNMIK-ut ka zbuluar njė poligon ku pjesėtarėt e grupit tė Vesel e Ramiz Muriqit kanė kryer stėrvitje me armė zjarri, me ē’rast ėshtė gjetur edhe njė sasi armėsh.

Enver Shkreli nga Peja, pronar i kafiterisė “Elan” bashėkveprues i ngushtė i Ramiz Muriqit, i njohur si bashkėpunėtor i policisė serbe dhe kontrabandist nė zė. Nė lokalin e tij qė gjendet pėrballė Shkollės Bujqėsore nė Pejė, Enveri, u ofron shėrbime pa pagesė, pastaj u jep vetura, por edhe financime tė tjera.
Vazhdimisht pėr nevoja tė Ramiz Muriqit me shokė ka bėrė dhe bėn kalimin e mallrave tė padoganuara nga Mali i Zi nė Kosovė.

MUSAJT E STRELLCIT

Anėtarėt e familjes Musaj tė Strellcit ka mė se dy dekada qė vazhdimisht kanė kryer veprime tė jashtėligjshme, duke kryer edhe vrasje, dhunime, plaēkitje, keqtrajtime etj., si nė fshatin e vet, si nė Kosovė, por edhe nė Perėndim, ku vetėm nė Zvicėr e Gjermani banda e tyre, ku merrnin pjesė edhe Sadik Musaj, Xheladin Musaj, Naim Musaj, Sami Musaj, Ismet Musaj, Agim Musaj etj., kanė kryer mbi 30 vrasje e plaēkitje tė dhunshme, pėr ēka janė dėnuar me shumė vjet burgim nga gjykatat e kėtyre vendeve, por burgimin asnjėherė nuk e kanė mbajtur nė tėrėsi. Gjatė tėrė kohės kanė pasė mbrojtjen e policisė serbe.
Nė vitin 1986, Musajt e kanė vrarė bashkėfshatarin e tyre Rrustem Mahmutdemaj, kurse Arif Mahmutdemajn e kanė plagosė rėndė, duke e therė me thika. Nė kėtė kohė e kanė vrarė edhe njė vajzė nė njė kafe nė Pejė.
Mė 22 korrik 1996, nė orėn 22.00, Xhavit Musaj kishte konflikt me vėllezėrit Agron e Arben Bozhdaraj nė Strellc, rreth njė femre, nė tė cilin incident ishin pėrdor edhe armėt e zjarrit.

Me 4 tetor 2000 Musajt e Strellcit e kanė therė me thika, duke e plagosė rėndė qytetarin Blerim Matoshi nga Peja nė vendin e tij tė punės.

Mė 8 prill 2000, vajza S. L. punėtore nė barnatoren “Herbo Komerc”, nė Deēan derisa ishte nė vendin e punės kėrcėnohet, rrahet brutalisht nga vėllezėrit Musaj tė Strellcit, tė cilėt tentojnė ta marrin me dhunė. Vajza e sulmuar e paraqet rastin nė polici, por pas njė kohe detyrohet ta tėrheqė padinė nė presionin Musajve.

Nė fillim tė muajit mars 2000 Sadik Musaj me grupin e tij e kanė nė Grykėn e Zhlebit e kanė plagosur qytetarin Lubo Stankaj, me qėllim tė plaēkitjes, duke e rrahur e maltretuar, madje duke ia thyer edhe dorėn. Personi i lartpėrmendur kishte arritur tė shpėtojė vetėm nė saje tė intervenimit tė KFOR-it.

Mė 18 korrik 2001, Sadik Musaj e merr me dhunė njė femėr tė njohur me emrin Afėrditė nga kafiteria “Las Pallmas” nė Pejė, tė cilėn e dėrgon nė shtėpinė e pabanuar tė Haki Povatajt nė Strellc, ku dhunohet gjatė tėrė natės.
Organet e hetuesisė gjatė kontrollit tė mėvonshėm nė kėtė shtėpi kanė gjetur njė sasi tė drogės. Mirėpo Sadik Musaj nuk ėshtė marrė as nė pyetje pėr kėtė rast.

Mė 5 tetor 2000, Musajt e kanė rrahur rėndė gjyqtarin pėr delikte tė vrasjeve nė Pejė.
Pėr veprimtarinė kriminale tė Musajve dėshmojnė edhe shkrimet e botuara nė shtypin zviceran tė kohės (vitet 90-tė) me titujt:
- “Banda e shqiptarėve dhunonte, vidhte dhe vriste, por gjithmonė natėn”
- “Gangu kosovar i dhomave tė fjetjes pėrsėri ringjallet nė Zvicrėn gjermane”
- “Patriarkia e Gangut tė dhomave tė fjetjes lirohet nga burgu pėr mbajtje tė parregullt nė burg…”, ku kryeprotagonistėt e krimit tė organizuar ishin Musajt e Strellcit.
Nė njė artikull tė botuar nė gazeten zvicerane “Tribune De Geneve”, mė 3 dhjetor 2000, duke iu referuar familjes Musaj me titullin “Njė familje kaq sharmante” ndėr tė tjera thuhet:

Kalon si kriminel nė Zvicėr. Me kthimin nė Kosovė, vėllezėrit Musaj janė gjendur nė zemėr tė qėrimit tė hesapeve me dhunė. Tek ne (ėshtė fjala pėr Zvicėr) ata kanė mbjellė terror nėn emrin GANG apo “Gangsterėt e dhomave tė fjetjes”
…Duke hulumtuar arkivat, kemi zbuluar se aktivitetet e tyre kanė zėnė vend nė organet e drejtėsisė zvicerane e gjermane. Sadik Musaj, njeriu qė ka hedhur granatėn, ka qenė nė tė njėjtin grup me disa nga vėllezėrit e tij dhe ai grup ėshtė i njohur pėr ne si “Gangsterėt e dhomave tė fjetjes”.
Njerėz tė cilėt natėn hyjnė nėpėr ferma apo villa tė izoluara dhe terrorizojnė banorėt e tyre dhe ndonjėherė me ritualet e tyre i poshtėrojnė moralisht dhe i torturojnė para se tė plaēkitin dhe marrin paratė dhe tė zhduken nga vendi i ngjarjes.

Vetėm nė Zvicėr, nė fillim tė viteve ’90, kjo bandė e kriminelėve ka kryer rreth 30 sulme tė kėtij lloji. Gjithsejt 12 shqiptarė tė Kosovės kanė qenė tė arrestuar, ndėr ta ishin gjashtė vėllezėr tė familjes Musaj. Tė dėnuar me shumė vite burgim nga gjykatat zvicerane dhe gjermane, ata ia dolėn qė tė kthehen nė vendin e vet, pėr tė gjetur njė vdekje tė dhunshme, sikur qė ėshtė rasti i Ismetit.
Ismet Musaj ka qenė i dėnuar mė 1995 nga Gjykata pėr Kriminelė e Kantonit tė Solyrės me 5 vjet burgim, tė cilit dėnim iu shtua edhe 2 vjet e gjysmė burgim nga Gjykata e Kantonit tė Sant Gallenit. Nė muajin qershor 1992 ai kishte marrė pjesė nė njė agresion tė njė piktori dhe gruas sė tij nė Laupersdorf, nė rajonin e Salerės. Ky ēift bashkėshortor ėshtė sulmuar nė mes tė natės. Burri ėshtė rrahur keq, ndėrsa gruaja ka pėrjetuar dhunime disa herė rresht.
I dėnuar nga Gjykata Kriminale e Pajernės

Sadik Musaj nuk ėshtė vetėm njė familjar nga rajoni i Strellcit; ėshtė edhe njė njeri i madh, i cili ka pėshtjelluar shumėēka para se tė dalė para Gjykatės nė Pajernė.
I lindur mė 1964, i ardhur nė Zvicėr, si azilkėrkues politik nė vitin 1986 ai shumė shpejt u gjend prapa grilave (nė burg) pėr dhunim, hajni dhe lėndime trupore, para se tė lirohet mė 1991.
Dy vjet mė vonė ai u gjend prapė para Gjyqit kriminel nė Pajernė, i akuzuar pėr thyerje tė njė karrocerie tė firmės Broye sė bashku me disa bashkatdhetarė tė tij dhe vjedhje tė njė ferme tė dy vėllezėrve fermerė nė Kantonin e Bernit. Pėr kėrcėnim me armė zjarri dhe me shrafcigerė pėr terrorizmin e kėtyre banorėve dhe pėr rrahjen e tyre me ēykė revoleje dhe mbylljen e tyre nė bodrum dhe nė toalet. Sadiku i mori 10 vjet burg pėr gangsterizėm, vjedhje dhe dėmtim tė pronės.
Ai i mbajti tri vjetėt e para nė Burgun e Orbes nė Zvicėr, siē e konfirmon Andre Valton drejtor i burgjeve tė Kantonit Vaud, e mandej ai ka qenė i transferuar nė njė burg tė kantonit Cug.
Vitin e kaluar, ai shfrytėzoi rastin qė gjatė njė pushimi (kur lėnda e tij ishte nė shqyrtim pėr lirimin e tij me kusht), pėr tė ikur dhe u kthye nė Kosovė. Dhe, kėshtu, siē po e shohim ai iu kthye okupimeve tė tij tė mėparshme, ato ai i njeh mirė dhe kjo konsiston pėr tė shtyrė edhe pjesėtarėt e tjerė tė familjes sė vet, qė tė betohen se do t’i pėrgjigjen gjakut me gjak.
Babai i Sadikut, Ramė Musaj ka qenė i dyshimtė pėr kontrabandė me drogė nga policia e Zvicrės nė fillim tė viteve 90-ta. Sipas disa dėshmive ai ka shkuar personalisht nė Placspic nė Cyrih pėr tė shitur heroinė. Nė vitin 1992 ai ka qenė i arrestuar nė Klloten, nė momentin kur po pėrgatitej tė udhėtonte pėr nė Kosovė dhe me vete kishte njė sasi tė arit. I dėnuar me tri vjet burg nga Gjykata e Bremgartenit kantoni i Argaut ai ėshtė liruar shumė shpejt me pretekst se ishte i sėmurė rėndė. Sot, ai kalon ditė tė lumtura, edhe pse herė-herė nė lėvizje afėr fermės sė tij nė Strellc. Gazetarėt e kanė takuar atė nė mesin e djemve tė vet. Prindi 70-vjeēar ėshtė sipas tė gjitha gjasave shumė mirė me shėndet.

I liruar gjatė gjykimit (brenda nė gjykatė)

Nga tė gjithė njerėzit e klanit tė tij mė i rrezikshmi del i biri i tij Xheladini. Sikurse edhe vėllai i tij, Sadiku, edhe ky ka ardhur nė Zvicėr ka dhjetė vite si kėrkues i azilit politik. Nė vitin 1991 dyshohet tė ketė bėrė njė vrasje, ai ka qenė i arrestuar nė Solyre dhe i liruar pėr mungesė provash. Tri vjet mė vonė, po nė Solyre, ai ėshtė dėnuar, kėsaj radhe mirė, me 17 vjet burg, por prapėseprapė ai nuk ėshtė nė burg.
Me vėllain e tij, Samiun, ai u gjend nė Kėln tė Gjermanisė, ku kanė mbjellė terror para se tė arrestohen nė vitin 1992. Ata kalojnė nė gjyq vitin nė vazhdim kur ata lirohen nga njė shikues i armatosur (gjatė gjykimit) para syve tė gjyqtarėve dhe rojeve tė midis gjykatės sė kėtij vendi nė Kėln. Dhe, prej atėherė ata janė kthyer nė Kosovė.
Njė gazetar, i cili ia ka dalė tė hyjė nė fermėn e Musajve ka pyetur Sadikun pėr veprimtarinė e tij nė Zvicėr e cila e ka nervozuar tej mase dhe gazetari praktikisht ėshtė ndjekur pėrjashta (pėrzėnė nga shtėpia). Pėr sa i pėrket qėrimit tė hesapeve tė 8 korrikut janė paraqitur si tė rrethuar dhe si viktima dhe kanė tentuar qė tė paraqesin kėtė ngjarje si tė natyrės politike para se tė minimizojnė rėndėsinė e saj, padyshim pėr tė pėrfituar njė qetėsi.
…Duke njohur itinerarin e Musajve nė Zvicėr dhe Gjermani ata janė kalitur sikur njė bandė kriminale e kulluar…”

KUSH ĖSHTĖ FATMIR FERIZI?!

Fatmir Ferizin nga lagjja Kapeshnicė e Pejės, tė gjithė nė Pejė e mė gjerė e njohin si bashkėpunėtor dhe bashkėveprues tė hershėm tė forcave serbe, madje edhe gjatė kohės sė luftės, i cili gjatė gjithė jetės sė tij ėshtė marrė me gjėrat mė tė ndyra.
Fatmir Ferizi i ashtuquajtur “RASHA” gjatė luftės ishte i pandarė me policėt kriminelė serbė tė MUP-it tė Pejės Mishko Ivanoviq (Pejė), Miqo Martinoviq (Vitomiricė) dhe me kriminelin e njohur Vidomir Shalipur.
Numri i vajzave shqiptare vetėm nga Peja tė cilat Fatmir Ferizi ua ka qitur me dhunė policėve e paramilitarėve serbė sillet rreth 60-70 sish, njėkohėsisht duke marrė pjesė edhe vetė nė dhjetra dhunime tė tilla.

Familja Ferizi apo siē njihet nė Pejė e mė gjerė Familja e Ullukxhinjve tė Pejės, ėshtė e njohur nė gjithė Pejėn si familje qė ka bashkėpunuar haptazi me policinė serbe. Janė marrė me kontrabandė tė drogės, tė veturave, tė tė hollave qė i kanė sjellė nga Nishi, por edhe qė kanė bashkėpunuar ngushtė me sigurimin dhe policinė serbe. Qytetarėt e kėsaj ane pėrgjithėsisht kanė frikė nga bėmat e tmerrshme tė tyre.

RIZA FERIZI, djali i axhės sė Fatmir Ferizit, i ashtuqujtur “KOSTA” bashkėveprues i forcave serbe para dhe gjatė luftės, ėshtė larguar nga Kosova bashkė me forcat serbe nė qershor tė vitit 1999, pėr t’u kthyer nė Pejė nė vitin 2001.
Lokali i tij “Bar RATKO” (afėr spitalit tė Pejės), gjithnjė ka qenė ēerdhe e policve dhe punėtorėve tė sigurimit serb. Edhe mė 4 dhjetor 1998, Myrvete Maksutaj, vritet nga njėsia intervenuese serbe qė gjendej me qėndrim nė lokalin e “Kostės”, siē e thėrrisnin gjithnjė serbėt. I kėtillė ishte edhe Filo Ferizi.
Pas lufte, nė verėn e vitit 1999, Fatmir Ferizi - „RASHA“ qėllon me armė zjarri ndaj njė patrulle tė KFOR-it nė Pejė, ku gjatė kėtij shkėmbimzjarri plagoset edhe vetė, por nuk merret nė pėrgjegjėsi.
Kėso kohe vėhet nė shėrbim tė plotė tė Tahir Zemajt e Ramiz Muriqit. Bashkėveprues nė vjedhjen e makinave tė shtrenjta, dėrgimin e tyre nė Shqipėri dhe kėmbimin me drogė gjithnjė do ta ketė djalin e Ramiz Muriqit, Musajt e Strellcit dhe njė varg banditėsh nė zė nga Shqipėria. Do tė vazhdon vjedhjet, plaēkitjet, dhunimet, trafikimin e drogės, pėr tė arritur kulmin me vrasjen kriminale tė ish-ushtarit tė UĒK-sė, Xhemajl Buēolli.

Menjėherė pas lufte nė lagjen Kapeshnicė, Filo Ferizi, Nexhat Belegu, Mirsad Honsiq – „KALA“, me urdhėr tė Tahir Zemajt e tė Ramiz Muriqit nė Kapeshnicė e formojnė tė ashtuquajturin „shtab paralel tė UĒK-sė“ nė Pejė - „Kobra“, ku mblodhėn bashkėpuntorėt e policisė serbe pėr tė vazhduar avazin e mėhershėm tė maltretimeve tė qytetarve, kėrcėnimeve dhe plaēkitjes sė pasurisė sė tyre, sidomos tė asaj shtrese qė ua dinin bėmat e tyre me policinė e paramilitarėt serbė. Bashkėunėtore e kėtij shtabi ishte edhe Zyrafete Rraci - “Zuki”, e cila haptazi edhe gjatė lufteės ka shkuar me policė e paramilitarė serbė dhe ka bėrė organizimin e dhunimeve tė vajzave shqiptare nga forcat serbe nė Pejė.


KUSH ĖSHTĖ MEHMET SADRIJAJ – “TUSHI”?!

Mehmet Sadrijaj (1973) – “Tushi”, ėshtė nga fshati Lėbushė i Deēanit, me banim nė fshatin Kryshec tė Pejės. Nip i Ramiz Muriqit. Para luftės kishte lidhje tė ngushtė me shefin e Sigurimit Publik tė MUP-it tė Pejės, Bato Bullatoviq.
Tushi bashkė me tė vėllanė mė tė madh Ilir Sadrijajn ka vite qė janė marrė me kontrabandė droge dhe me kriminalitet tė organizuar, duke qenė nė bashkėveprim tė ngushtė me Sadik Musajn, Xhavit Musajn, Xheladin Musajn, Sami Musajn e tė tjerė nė kuadėr tė mafias tė drejtuar nga Tahir Zemaj me qendėr nė Berlin tė Gjermanisė, tė cilėt ishin nė lidhje tė ngushtė me mafian serbo-jugosllave. Pėr shkak tė veprimtarisė sė tillė Ilir Sadriaj ėshtė dėnuar disaherė me burgim nga gjykatat gjermane, duke pėrfshirė edhe dėnimin e fundit me 100 vjet burg nga gjykatat gjermane bashkė me Xhavit Musajn (alias Xhavit Pashėn) e Strellcit nė vitin 1997, pasi ishin zėnė nga Interpoli nė Shkup. Edhe para kėsaj kohe nė Kosovė i arrestuar disaherė bashkė me Sami Musajn (gjatė viteve 1992, 1993) pėr akte kriminale.

Nė nėntor tė vitit 1999, Mehmet Sadrijaj (Tushi) i kėrcėnohet KFOR-it gjerman nė Prizren me kidnapim tė ndonjė gjermani nėse nuk ia lirojnė tė vėllanė Ilir Sadriajn, i dėnuar me shumė vite burg pėr kriminalitet tė organizuar dhe trafikim droge nė Gjermani.

Me bashkėvepruesit e mėsipėrm. Mehmet Sadriaj nuk do tė ndahet asnjėherė as pas lufte nė Kosovė. Duke qenė nė lidhje tė ngushtė familjare me Ramiz Muriqin, si nip i tij dhe me veprimtari tė pėrbashkėt disavjeēare, Mehmet Sadriaj u bė njėri ndėr ekzekutuesit mė nė zė tė urdhrave tė Tahir Zemajt dhe Ramiz e Vesel Muriqit.
Vlen tė theksohet se mė 26 tetor 2000 nė tubimin promovues tė LDK-sė tė mbajtur nė palestrėn sportive nė Pejė, kryetari i kėsaj partie Ibrahim Rugova truproje i kishte Mehmet Sadriajn “Tushin”dhe Fatmir Ferizin “Rashėn”, tė dy tė implikuar nė njė varg aktesh kriminale nė Pejė e mė gjerė.

Mė 21 qershor 2000, rreth orės 17.00, Mehmet Sadriaj pas njė rrahje qė e kishte nxitur vetė nė Pejė, e qėllon me arm zjarri Blerim Elshanin, duke e plagosur nė kėmbė.
Tė nesėrmėn, mė 22 qershor 2000, rreth orės 11:00, tek stacioni i autobusėve nė Pejė, Mehmet Sadrijaj sėrish e sulmon me armė zjarri Blerim Elshanin qė po kalonte rrugės me makinė, por kėsaj radhe pa pasoja. Po mė 22 qershor 2000, rreth orės 12.00, nė afėrsi tė ndėrtesės sė OSBE-sė nė Pejė, Mehmet Sadrijaj, e sulmon me armė zjarri Adem Elshanin.
Katėr ditė pas kėsaj, policia e UNMIK-ut e bastis shtėpinė e Mehmet Sadriajt nė Kryshec, ku e gjejnė edhe armėn gjysemautomatike me tė cilėn i kishte sulmuar Blerim e Adem Elshanin. Mė 26. 6. 2000 Mehmet Sadrijaj paraburgoset nga policia pėr t’u liruar pas disa ditėsh.
Mė 26 qershor 2000, fill pas arrestimit tė Mehmetit, Sadik Musaj i ishte kėrcėnuar me likuidim fizik, prokurorit publik tė gjykatės nė Pejė, Flamur Kelmendit, qė tė mos merret me ta, nė tė kundėrtėn e pret vdekja.

Nė ndėrkohė tre muaj pas vrasjes sė Virgjil Elshanit, ku nė dy tentim-vrasje ndaj Elshanėve merr pjesė edhe Mehmeti (Tushi), mė 4 janar 2001, nė orėn 17 e 15 minuta nga burgu hetues i Pejės arratisen Mehmet Sadriaj – Tushi nga Krysheci dhe Behar Badallaj nga Prizreni, tė dy tė akuzuar pėr vrasje, tė cilėve dikush prej personelit tė burgut ua kishte hapur portėn e burgut. Para se Mehmeti tė “arratiset” nga burgu, Sadik Musaj i Strellcit dhe Habib Gashi nga Qyshku i Pejės, prej orės 13.00 – 14.00, e kanė vizituar nė burg Mehmet Sadriajn – Tushin.

KUSH ĖSHTĖ ILIR ISUFAJ – “ILIR SHTRIGA”?!

ILIR ISUFAJ i njohur nė Pejė e mė gjerė me emrin “ILIR SHTRIGA”, i lindur mė 15. 8. 1974 nė Katundin i Ri tė Pejės, njihet si bashkėpunėtor i forcave serbe, i cili vazhdimisht ėshtė marrė me trafikun e drogės nė bashkėpunim tė ngushtė me Xhavit Musajn (Xhavit Pashėn) e Strellcit, Ilir Sadriajn, etj. Ėshtė i njohur sidomos pėr lidhjet e tij tė hapta me inspektorin e MUP-it serb tė Pejės, Dushko Armush.
Motra e Ilir Isufajt (Ilir Shtrigės), Kymetja, gjatė tėrė kohės sė luftės ėshtė shoqėruar me policė e paramilitarė serbė.
Kymete Isufaj e martuar me policin serb Pajo Radulloviq, me tė pėrfunduar tė luftės largohet pėr nė Serbi bashkė me forcat serbe.
Ilir Shtriga, edhe pas lufte nė Kosovė e vazhdoi tė njėjtėn veprimtari, me tė njėjtin rreth bashkėvepruesish. Duke qenė i lidhur ngushtė me vėllezėrit Musaj tė Strellcit, Ramiz Muriqin, Mehmet Sadriajn (Tushin) dhe Habib Gashin e Ēyshkut, ka vazhduar kontrabandimin e drogės, armėve, plaēkitjeve tė armatosura, marrjen me prostitucion etj. Kėtu duhet pėrmend plaēkitjet arkave nė fabrikėn e Tjegullave nė Pejė (bashkė me Bedri Isufajn), nė degėn e Elektro-Kosovės nė Pejė etj., gjatė vitit 2000 dhe dhjetėra raste tė tjera tė plaēkitjeve me maska nė rajonin e Pejės.
Nė fshatin e tij vazhdimisht ka shqetėsuar banorėt me tė shtėna tė pakontrolluara armėsh.
Ilir Isufaj (Ilir Shtriga) nė rrjetin e vet ka edhe njė grup kontrabandistėsh tė armėve dhe drogės nga Shqipėria. Ndėr bashkėpunėtorėt e tij mė tė ngushtė nė kėtė drejtim qė ia sjellin dėrgesat nė Kosovė janė shtetasit shqiptarė Luan Tobli (1974) nga fshati Metali, komuna e Hasit; Xhevahir Sylaj (1979) nga fshati Mejdan i Tropojės, dhe Shkėlzen Ukėperaj (1976) nga Hasi.
Mė 30 tetor 2000 Ilir Isufaj, i kėrkuar pėr disa plaēkitje e vjedhje tė rėnda nė Pejė, zihet nga policia kosovare, duke hyrė nė pikėn doganore nė Pejė, me pasaportė tė huaj fallso me emėr tė serbit Goran Millaēiq, kriminel i njohur nga Katundi i Ri.
Pėr falsifikim dokumentesh dhe sulm ndaj policėve, tė njėjtėn ditė Ilir Shtrigės i caktohet paraburgimi prej 40 ditėsh. Mirėpo, mė 24 dhjetor 2000, Gjykata e Qarkut nė Pejė, duke qenė nėn presion tė vazhdueshėm tė bashkėpunėtorėve tė Ilir Shtrigės (por flitet edhe pėr marrje tė shumave tė mėdha tė tė hollave nga ana e gjykatėsve) e liron si tė pafajshėm Ilir Isufajn – “Ilir Shtrigėn”, i cili nė bazė tė veprave pėr tė cilat akuzohej pritej tė dėnohej sė paku me 5 vjet burgim. Tė njėjtėn ditė e braktis Kosovėn dhe kalon nė Gjermani, ku ėshtė i martuar me njė gjermane, pėr tė hyrė herėpashere ilegalisht nė Kosovė.

Ndėr bashkėpunėtorėt mė tė ngushtė tė Musajve janė edhe vllezėrit Skėnder Azem Hoxhaj (1972), dhe Naser Azem Hoxhaj (1973) nga Strellci i Epėrm.
Skėnder Hoxhaj ėshtė i njohur si bashkėpunėtor i hershėm i policisė serbe, sidomos prej vitit 1990 e kėndej. Prej vitit 1991 deri nė vitin 1997 ishte njėri ndėr informatorėt mė aktivė tė policisė serbe nė rajonin e Strellcit e fshatrat e tjera, nė aksionin pėr kėrkimin e armėve tek popullsia shqiptare, tė shifruar “Tragaq”, gjatė tė cilit dhjetėra shqiptarė u maltretuan e u torturuan barbarisht nė stacionet policore serbe.
Mė 15. 12. 1992, Skėnder Hoxhaj, nė Strellc e kishte sulmuar dhe kishte tentuar ta dhunojė tė miturėn K.O. nga fshati Isniq.
Sikurse i vėllai, edhe Naser Hoxhaj, organizator pėr dorėzimin e armėve tė fshatit Strellc, prej tetorit tė vitit 1998 deri nė pėrfundim tė luftės i uniformuar me uniformė tė policisė serbe dhe i sistemuar nė njėsitet e MUP-it serb nė Deēan (nė sektorin e tretė) vazhdimisht ka qarkulluar me automjete zyrtare policore serbe. Me policinė serbe nė Deēan, Naser Hoxhaj ka qėndruar e vepruar edhe nė kohėn e dėbimit masiv tė popullatės civile nė Shqipėri deri mė 12 qershor 1999, kur ka bėrė edhe djegien e dhjetėra shtėpive shqiptare nė Strellc tė Epėrm e tė Ulėt por edhe nė fshatra tė tjera, nė dhunime tė disa vajzave shqiptare bashkė me policinė serbe etj.
Prej kėsaj kohe vėllezėrit Skėnder e Naser Hoxhaj, nuk janė ndarė asnjėherė nga Sami e Sadik Musaj. Nė qershor 1999, ėshtė largu pėr nė Serbi bashkė me forcat serbe pėr t’u kthye pas njė kohe.
Mė 5 mars tė vitit 2000, Mentor Istrefaj nga Strellci e kishte akuzuar Naser Hoxhajn pėr djegien e shtėpisė sė tij bashkė me policinė serbe dhe shtėpive tė tjera tė lagjes Istrefaj, mirėpo ky i fundit e sulmon fizikisht. Gjatė pėrleshjes, Mentori e ther me thikė Naserin. Nė qershor 2000, Naser Hoxhaj, Sami Musaj e tė tjerė e rrahin brutalisht Mentorin nė shenjė hakmarrjeje, duke e kėrcėnuar se nuk guxon mė ta pėrmend djegien e shtėpisė.

Agron Bajraj nga Strellci i Epėrm, i dėnuar para luftės disa here pėr vjedhje tė rėnda, bashkėpunėtor i policit serb Jokiq Veko. Pas luftės i pandarė mga vėllezėrit Sadik e Sami Musaj nėn urdhrat e Tahir Zemajt, nga i cili ėshtė caktuar oficer i zbulim-kundėrzbulimit.

Nė rrjetin e Musajve dhe Ramiz Muriqit bėn pjesė edhe Fetah (Halil) Kamaj – me banim nė rrugėn “Avdullah Shabani”, nė Vitomiricė, i cili gjatė luftės ka vepruar me maska bashkė me forcat serbe. Edhe pas luftės i lidhur ngushtė me Sadik Musajn, tė cilin e viziton shpesh edhe nė shtėpi, Fetahu i ka mbajtur lidhjet me sigurimėsat serbė, tė cilėt e kanė vizituar vazhdimisht dhe i kanė sjellė edhe armė tė ndyshme. Kėtu duhet pėrmendur rastin e datės 5 shtator 2000, kur njė polic serb me shėrbim nė Rozhajė (mik i Fetahut), i cili qarkullon me dokumente fallso tė shqiptarėve, ia ka sjellė tetė revole tė tipit “TT” nga Rozhaja. Ky polic vazhdimisht vjen nė Vitomiricė, ku kontakton ilegalisht me Ramiz Muriqin.

Me Musajt vepron edhe Qazim Metė Idrizaj nga Strellci i Epėrm i cili gjatė luftės nė Kosovė ka vepruar nė kuadėr tė organizatės terroriste serbe “Dora e Zezė” qė ka vepruar nė Pejė, ku ndėr kryesorėt e kėsaj organizate ka qenė edhe inspektori i MUP-it serb tė Pejės, Hamda Musiq, shok i ngushtė i Qazimit. Qazimi vazhdimisht ruan tek Musajt dhe paguhet pėr shėrbimet qė kryen.

DISA NGA VRASJET E HAPTA

VRASJA E VIRGJIL ELSHANIT

TENTIMVRASJA E PARĖ NDAJ FAMILJES ELSHANI

Mė 18 tetor 2000, nė orėt e mbrėmjes nė oborrin e shtėpisė sė vetė Isuf Elshani nga Ozdrimi (Pejė) e gjen tė vendosur njė minė teledirigjuese tė paaktivizuar, pėr ēka e njofton policinė nė Pejė, tė cilėt e bėjnė ēmontimin e saj. Akterėt, kur kishte dalė nga oborri i shtėpisė djali i Isufit, Demė Elshani, mbase pėr ndonjė gabim teknik nuk kishin mund ta aktivizojnė lėndėn plasėse, por as ta tėrheqin mė vonė, sepse ishte vėrejtur nga familjarėt dhe nė vendin e ngjarjes vie policia e SHPK-sė dhe UNMIK-ut.
Sipas deponimeve qė do tė bėhen mė vonė nė polici, por edhe nė gjykatėn e qarkut nė Pejė, nga disa pjesėmarrėsit nė kėtė akt. Nė kėtė tentimvrasje kanė marrė pjesė Vesel Muriqi nga Vitomirica, Rexhep Kelmendi – “Xheka” nga Peja, Mehmet Sadrijaj – Tushi (operues me teledirigjues), njė ekspert pėr mina (45-vjeē) nga Bosnja ose Mali i Zi, qė ka folur nė gjuhėn serbe, tė cilin e ka sjellė Vesel Muriqi, Ilir Selimi nga Vitomirica e Pejės bashkė me tezakun e tij Hysenin nga Isniqi me banim
nė Vitomiricė.
–


Derničre édition par Perparimi le Sam 4 Aoū - 2:48, édité 4 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Pirra,Llapi Avdiu dhe arberi fr(Haxhiu)   Ven 3 Aoū - 19:31

6
TENTIMVRASJA E DYTĖ

Pas tentimit tė realizimit tė atentatit me lėndė eksplozive, nga grupi i lartpėrmendur pason atentati tjetėr, kėsaj radhe sulm me armė zjarri. Gjithēka ndodhi mė 24 tetor 2000, rreth orės 22.30 minuta nė qendėr tė Ozdrimit, me ē'rast nė dy veturat e vėllezėrve Elshani ėshtė qėlluar nga pusia njėkohėsisht nga 5-6 armė automatike. Si pasojė e kėsaj plagoset rėndė Visar Elshani, ndėrsa mė lehtė plagosen Demė Elshani dhe Ramadan Elshani (ushtar i Brigadės "Adrian Krasniqi" tė TMK-sė nė Istog).
Kėtė akt e kryen Sadik Musaj, Mehmet Sadrijaj – Tushi, Vesel Muriqi, Rexhep Kelmendi – Xheka, bashkė me vėllain dhe njė nip tė vetin nga Potėrēi, Ilir Selimi, Hyseni dhe njė person tjetėr.
Pasi familja Elshani i zbulon disa prej pjesėmarrėsve nė dy sulmet e lartcekura, e lajmėron rastin nė polici, me ē’rast arrestohen tre prej tyre (Mehmet Sadriaj, Ilir Selimi dhe Hyseni) tė cilėt nė policinė e UNMIK-ut e pranojnė pjesėmarrjen e vet nė kėto dy sulme, por dėshmojnė edhe pėr pjesėmarrėsit e tjerė, duke dhėnė edhe detajet, se gjatė tėrė kohės kanė komunikuar mesveti me radiolidhje, se e kanė formuar njė grup prej 30 vetash me qellim qė tė kryejnė atentate kundėr pjesėtarėve tė UĒK-sė, TMK-sė, por edhe tė LDK-sė pėr tė nxitur konflikte tė hapta mes tyre etj.

Lidhur me kėtė rast inicohet procedura penale nė Gjykatėn e Qarkut nė Pejė.

ATENTATI I TRETĖ – VRASJA E VIRGJIL ELSHANIT

Mė 10 nėntor 2000 (e premte), gjykimi kundėr personave qė ua kishin vėnė minėn nė oborr dhe i kanė gjuajtur me armė zjarri mė 18 e 24 tetor 2000, ishte paraparė tė fillonte nė orėn 12.00, por qė pėr arsye tė panjohura ishte shtyer nga gjykatėsi pėr dy orė. Nė atė gjykim Demė Elshani me babain e tij Isufin kishin pėr tė dalė nė gjyq si dėshmitar.
Pas pėrfundimit tė seancės, rreth orės 16.20 min., duke u kthyer nga gjyqi, Elshani sėrish sulmohen me armė zjarri. Ata ishin duke udhėtuar me dy vetura: nė tė parėn ishin Isuf e Demė Elshani, ndėrsa nė tė dytėn Virgjil e Granit Elshani. Kur arrijnė nė Ozdrim, vetėm disa dhjetėra metra larg nga shtėpia e tyre, disa persona nga njė veturė „Alfa Romeo“ me ngjyrė tė bardhė (pronė e Musajve tė Strellcit), qė vinte nga drejtimi i Pejės, nė tejkalim e sipėr qėllojnė me armė automatike dhe bomba dore nė drejtim tė veturave tė Elshanėve.
Nga shpėrthimi i bombės dhe plumbat e automatikut plagosėn rėndė Virgjil Elshani (19), ish-ushtar i UĒK-sė, i cili vdes pas 12 orėsh nė spitalin ushtarak tė KFOR-it nė Pejė dhe Granit Elshani (15), tė cilėt gjendeshin nė veturėn e dytė. Ndėrsa Demė dhe Isuf Elshani qė ishin mė pėrpara shpėtojnė, sepse vetura “Alfa Romeo” qė ishte nė tejkalim ndeshet ballė pėr ballė me njė makinė kombi qė vinte nga drejtimi i Mitrovicės dhe veturėn e mbulon zjarri.
Shoferi i vetures “Alfa Romeo” nga tronditja qė merr nga ndeshja vetėm pas disa minutave qė e nxjerrin nga vetura vdes, ndėrsa tre tė tjerėt dėrgohen nė spitalin ushtarak italian.
Nė veturė policia dhe KFOR-i gjejnė tri pushkė automatike me tre karikatorė rezervė, njė tjetėr pushkė automatike tė djegur nė veturė, njė revole gjysmautomatike dhe njė bombė dore.
Kėsaj radhe kryesit e krimit ishin katėr persona nga Shqipėria: Fatbardh Gabraj (1979), nga fshati Geghysen me banim nė Tiranė, Gazmend Luma nga Bajram Curri, Shaqir Bajraj nga Tirana dhe njė person tjetėr.
Tė lartpėrmendurit gjatė marrjes nė pyetje nga KFOR-i dhe policia atė natė kanė pranuar se janė paguar nga Vesel Muriqi dhe Sadik Musaj pėr ta krye njė akt tė tillė. Tė hollat nė vlerė 350 mijė markash gjermane ua ka dhėnė Sadik Musaj. Nė vendin e krimit policia e UNMIK-ut ka zėnė veturėn “Alfa Romeo” tė Musajve me tė cilėn personat nga Shqipėria kanė kryer krimin.

VRASJA KRIMINALE E XHEMAJL BUĒOLLIT NGA RAUSHIQI I PEJĖS

Xhemajl Buēolli nga njė familje e njohur e fshatit Raushiq tė Pejės, ishte njeri qė kurrė nuk ishte pėrzie nė punė tė dikujt tjetėr. Nė kohėn e luftės renditet nė radhėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Ndėrsa pas lufte i kthehet punės. Me djersė e mund duke punuar pandėrprerė fitonte kafshatėn e gojės. Por mizorisht ia ndėrprenė jetėn e punėn.
Derisa mė 5 gusht 2000, ditė e shtunė, Xhemajl Buēolli si ēdo ditė ishte duke punuar (duke bartė zallė) tek Agim Ganiqi nė Pejė, pasdite, Fatmir Ferizi nga Kapeshnica e Pejės bashkė me tre persona tė tjerė nga Puka e Shqipėrisė shkojnė dhe e kėrkojnė Xhemajlin kinse pėr tė punuar diēka. Mirėpo, me t’u larguar Xhemajl Buēollin e vrasin dhe kufomėn e tij e hudhin nė njė pus (bunar) nė Brestovik tė Pejės, vetėm pėr t’ia plaēkitur kamionin dhe pėr ta dėrguar nė Shqipėri.
Prej kėtij grupi kriminelėsh (tre nga Peja e tre nga Shqipėria) dy arrestohen nga policia nė Pejė. Njėri prej tyre, Adrian Nela, tregon rastin e vrasjes, dhe nė bazė tė deklaratave tė tij gjendet kufoma e masakruar e Xhemajlit dhe e hudhur nė pus. Ndėrsa krimineli Fatmir Ferizi pas zbulimit tė vrasjes kalon nė Shqipėri, ku njė kohė qėndron tek Alfred Hasi nė Fushė Arrėz, bashkėpjesėmarrės nė vrasjen e Xhemajl Buēollit. E prej atje kalon nė Bosnje prej nga e ka prejardhjen e pastaj nė Gjermani, ku qėndron deri nė shkurt tė vitit 2002, kur ekstradohet nga policia gjermane nė Kosovė.

VRASJA E SADRI AHMETXHEKAJT NGA ISNIQI

Mė 10 korrik 2000, e martė, nė pikė tė ditės Besnik (Elez) Balaj nga Isniqi, nė tavernėn e lokalit hotelier “Deēani” nė tė hyrė tė Deēanit vrau publikisht me armė automatike bashkėvendėsin e vet Sadri Azem Ahmetxhekaj, luftėtar i UĒK-sė. Dėshmitarėt tregojnė se pas vrasjes makabre, Besniku bėrtiste “e nxora gjakun e vėllaut, e nxora gjakun e vėllaut...”
Lidhur me vrasjen e Sadri Ahmetxhekajt, tė nesėrmėn mė 11. 7. 2000, zėdhėnėsi i Komandės Italiane tė KFOR-it nė Pejė, koloneli Xhanfranko Skalas i tha agjencisė ANSA se fill pas vrasjes ėshtė ndalur shqiptari Besnik Balaj, i cili iu dorėzua menjėherė policisė sė Kombeve tė Bashkuara. (Gazeta “Kosova Sot”, e datės 12. 7. 2000). Por deklarimin e bėrė njė ditė pas vrasjes, zėdhėnėsi i KFOR-it e mohoi tė nesėrmen, duke thėnė se nuk ėshtė zėnė vrasėsi, por ėshtė marrė nė pyetje njė anėtar tjetėr i familjes Bala.
Nė rastin konkret, pėrflitet se njė deklarim i tillė ėshtė bėrė me qėllim qė Besnik Balaj pas vrasjes makabre tė kalon nė Shqipėri pa therrė nė kėmbė.
Baba i vrasėsit Besnik Balaj, Elezi gjatė luftės ka punuar haptazi me policinė serbe, sidomos me kryeshefin e sigurimit tė MUP-it nė Deēan Vukmir Mirēiq – VULA. Elezi e ka bėrė dorėzimin e armėve te policia serbe nė Isniq dhe ėshtė caktuar kryepolic lokal i Serbisė, pėr bashkėsinė lokale tė Isniqit duke poseduar librezė pėrkatėse, revole, por edhe pushkė automatike qė ia jep policia serbe pėr tė luftuar kundėr UĒK-sė.
VRASJA NĖ STRELLC

Mė 14 shkurt 2001, nė orėn 24.30 minuta nga shtėpia e Musajve tė Strellcit shtihet me armė automatike nė drejtim tė veturės “Golf 2” me ngjyrė tė bardh, me regjistrim 145-KS-660, me ē’rast vriten vajzat Sanella Koiq dhe Vjollca Krasniqi, plagoset rėndė Kastriot Krasniqi, ndėrsa mė lehtė Alban Mulliqi dhe Riēard Krasniqi, tė gjithė nga Peja.
Djemtė qė i shpėtuan vdekjes kanė treguar se pesė tė rinjtė po shkonin nė aheng pėr ta festuar Ditėn e tė Dashuruarve dhe ishin ndalur rastėsisht para shtėpisė sė familjes Musaj qė gjendet bri rrugės magjistrale bash te stacioni i autobusėve. Mirėpo sapo vetura ishte ndalė nė parkingun mu para shtėpisė, pasi qė dikujt i kishte rėnė gaca e cigares nė veturė dhe vajzat kishin dalė jashtė pėr t’u shkundur, aty i kishte pritur breshėria e plumbave. Ata me Sanellėn e vdekur nė makinė, kishin udhėtuar deri nė Deēan pėr tė kėrkuar ndihmėn e policisė. Ndėrsa Vjollca kishte vdekur rrugės pėr nė spitalin e Prishtinės.
Pėr kėtė vrasje, policia ka arrestuar Qazim Musajn dhe Isa Hoxhajn, tė cilėt edhe kėsaj radhe kanė pėrsėritur slloganin e njohur “na kanė sulmuar”. Ndėrsa nga Gjykata e Qarkut nė Pejė, dėnohet vetėm Isa Hoxhaj, i cili e merr pėrsipėr aktin e kryer, ndėrsa Qazim Musaj lirohet pa kusht.

Nuk janė tė pakta as rastet e qėrimit tė hesapeve mes pjesėtarėve tė kėtyre bandave. Kėtu duhet pėrmendur rastin, kur nė vjeshtėn e vitit 2000, Musa Zemaj nga Strellci, i pandarė me Sadik Musajn nė shumė vepra kriminale, i qėllon me armė zjarri shokėt e deriatėhershėm tė tij vėllezėrit Agron e Xhafer Bajraj nga Strellci, pasi nuk i ishin pėrgjigjur kėrkesės sė tij pėr t’u ndalė me makinė, duke e plagos rėndė Xhaferin, i cili ka mbetur pėrjetėsisht i lidhur pėr karrocėn invalidore.

Gjatė procesit gjyqėor kundėr Musa Zemajt, pėr tė mos vuajtur dėnimin, mbrojtėsit kanė tentuar ta nxjerrin si person tė sėmurė mental, gjė qė ia kanė arritur, pas lėshimit tė diagnozės nga psikiatrja kroate Nada Morina, mė 1 mars 2001, pėrmes lidhjeve tė Tahir Zemajt, duke ia dhėnė edhe 80 mijė marka gjermane mito.

Rasti tjetėr ka ndodhur po nė vjeshtėn e vitit 2000 (nė tetor), por kėsaj radhe nė mbledhje tė LDK-sė nė Strellc. Pasi qė Ibėr Alimusaj, kryetar i nėndegės sė LDK-sė nė Strellc tė Epėrm, pėrkrahės dhe i pandarė me Musajt, nė njė mbledhje paraprake e kishte njoftuar elektoratin e kėtij fshati se do tė vjen Ibrahim Rugova nė Strellc, nė mbledhjen tjetėr, Ibėr Alimusaj thotė se Rugova nuk bėn me ardhė nė Strellc. Konstatimin e Ibrės e kundėrshton Agim Alimusaj, anėtar kryesie i LDK-sė, edhe ky i pandarė me Musajt, me ē’rast vie deri tek fjalosja nė mes tyre. Pasi qytetari Mustafė Hasanaj nga Strellci i Ulėt u hyn ndėrmjet pėr t’i ndarė, Agim Alimusaj gjuan nė tė me revole, duke e qėlluar me dy plumba.
Agim Alimusaj, mbase pėr shkak tė “imunitetit partiak” pėr kėtė plagosje merret nė pytje nga policia dhe pas njė kohe tė shkurtėr lirohet.

25-09-2010, 13:14 #117
G-2

Kush ėshtė Tahir Zemaj ? kjo eshte e verteta e jo ato gojedhenat e shikut

Ka lindur me 28 dhjetor 1951 nė Strellc tė Epėrm. Shkollėn fillore dhe tetėvjeēare i mbaron nė Strellc dhe Isniq.

Pas tyre ndjek gjimnazin “11maji”, nė Pejė, pas vitit tė dytė orientohet nė drejtimin shkencor. Ai rrjedh nga njė familje punėtore e fshatare, ka katėr vėllėzėr dhe tri motra. Dėshira e babės sė tij, si e ēdo prindi tė etur pėr arsimin e fėmijėve tė vet, ka qenė t’u krijonte mundėsi fėmijėve pėr shkollim. Zemaj pėrmend dėshirėn e babės sė tij qė njėri nga djemtė tė studjonte nė njė akademi ushtarake. “ Vėllai i madh nuk ka qenė shumė i lidhur me familjen dhe prindėrit, ndaj kam pranuar tė konkuroj dhe kam fituar tė drejtėn pėr t’u regjistruar nė Akademinė Ushtarake. Kam kaluar pa asnjė pengesė kontrollet psiqike dhe fizike.

Kėshtu kam filluar studimet nė Akademinė Ushtarako-Teknike nė Zagreb. Gjatė vitit tė parė kam pasur vėshtėrsi tė jashtėzakonshme lidhur me gjuhėn. Tė gjitha provimet i kam dhėnė duke pėrdorur fjalorėt dy gjuhėsh dhe ia kam arritur.
Megjithatė, Zagrebi ishte larg nga shtėpia ime, gjė qė mė pengonte edhe nė mėsime. Ndaj kam kėrkuar tė takohem me gjeneral Ramiz Abdylin, Kryeshef i Akademisė Ushtarake nė Zagreb. Nė atė takim ai mė ka sugjeruar qė tė vazhdoja vitin e dytė nė Beograd nė akademinė e forcave toksore.

Rrjedhimisht vitin e dytė. Me disa provime shtesė, e fillova nė Beograd. Kemi qenė 28 shqiptarė tė regjistruar. Aty kam gjetur edhe Ahmet Krasniqin. Kjo kohė i pėrket vitit 1969. Plan-programi mėsimor ka qenė shumė i ngarkuar. Ka pasur mė tepėr lėndė shkencore se sa ushtarake. Matematika, fizika, mekanika, kibernetika, elektroteknika etj, program i ngjeshur mėsimor qė nuk pėrballohej lehtė nga studentė qė kishin ardhur nga gjimnaze apo shkolla tė mesme pa njė traditė tė konsoliduar.

Nė fund tė vitit tė dytė kemi mbetur vetėm dy vetė, unė dhe Ahmet Krasniqi. Nė vitin e tretė dhe tė katėrt kemi vazhduar specializimin nė Sarajevė, ku edhe jemi diplomuar. Gradėn e parė si “nėntoger” e kemi marrė nė Beograd. Nė qershor tė vitit 1973, kemi filluar punė.

Kam kėrkuar qė tė emėrohem nė Pejė, pėr fatin tim kėrkesa mė ėshtė pranuar dhe kam filluar punė nė kazermėn e Pejės. Aty kam qenė komandues i togės sė pėrzier qė pėrfshinte lloje tė ndryshme armėsh, tė lehta e tė mesme. Nė atė post kam qėndruar njė vit. Nėnkolonel Ali Muhaxheri, i cili ka qenė njė njeri dhe ushtarak i mrekullueshėm, me vizione tė qarta atdhetare, punonte nė degėn e korparmatės sė Kosovės. Kam kontaktuar me tė. Ai njeri ka pasur dije tė gjėra ushtarake, por edhe pėr shumė gjėra tė tjera.

Ai mė ka nxitur tė mėsoj e tė pėrvetėsoj mė thellė disa dije speciale ushtarake. Aty kanė qenė fillesat. Jam promovuar nė postin e komanduesit tė kompanisė. (Nė ndryshim nga terminologjia qė pėrdoret nė Shqipėri, nė ushtrinė Jugosllave tė asaj kohe, pozitat e drejtuesve ushtarak deri nė rang batalioni janė quajtur komandues dhe jo komandant. Njė ndikim i tillė ėshtė reflektuar edhe gjatė luftės nė Kosovė, ku, njė drejtues skuadre ėshtė quajtur komandant – kjo mund ta ketė krijuar edhe atė pėrshtypjen qė ka pasur “shumė komandantė” nė luftėn e Kosovės. Kur janė mbledhur tre veta, njėrin e kanė shpallur komandant ! Rrjedhimisht, ka pasur dhjetėra “komandantė” nė njė fshat). Deri nė nivel batalioni e sipėr, kemi tė bėjmė me komandant, hiearki qė shkon deri nė komandant armate.

Shkallėn e dytė tė kualifikimit ushtarak, magjistraturėn e kam pasė regjistruar nė Beograd dhe ato provime i kam dhėnė me sukses. Nė Sarajevė jam specializuar pėr komandant dhe aty kam njohur edhe njė epror shqiptar, i cili mė vonė ėshtė pėrfshirė nė Shtabin Suprem tė Republikės sė Kosovės, zotin Agim Mehmeti. Ai ka qenė mėsimdhėnės nė akademinė e ulėt ushtarake nė Sarajevė.

Pas pak kohe ai u burgos pėr shkaqe politike, humbi edhe karrierėn ushtarake. Kam qenė komandant nė krahinėn e Timokut, pastaj kam punuar nė organet e zbulimit dhe tė kundėr-zbulimit pranė organit tė Sigurimit pėr shtete ballkanike. Pėrsėri ka qenė Muhaxheri, i cili nė atė kohė bėnte stazhin pėr komandant divizioni pėr tė marrė gradėn e gjeneralit, qė mė ka sygjeruar “t’i lė punėt nėpėr shtabe dhe tė filloj tė aftėsohem pėr komandant – do tė thotė tė punoja me trupat dhe jo nė administratėn ushtarake”.

Propozimi i tij ka qenė qė unė tė kaloja nė njėsitė operative dhe tė merrja postin e zėvėndės komandantit tė batalionit. Vetėm pas njė viti jam emėruar komandant batalioni nė Zajeqar, nė njė moshė shumė tė re pėr atė detyrė. Kjo nė vitin 1980. Nuk kam pėrmendur disa kurse, speciale pėr zbulim dhe kundėr zbulim, pastaj njė tjetėr pėr njė armė-raketėn tokė-tkė tė tipit “malutka” 9K11M, minahedhėsit 82 milimetra, madje kam qenė i vetmi instruktor i kėsaj arme nė Armatėn e Dytė. Armė tė cilėn e kam pėrdorur mė vonė nė luftė kunėr forcave serbe nė Kosovė. Ka qenė e vetmja armė artilerike e kėmbėsorisė, vonė kemi marrė disa minahedhėsa 120 nė luftėn e Kosharės.

Mė kujtohet - thotė Zemaj – i ashtuquajturi « kundėrrevolucion » i vitit 1981 nė Kosovė. Ushtria, edhe pase me kushtetutė e kishte tė ndaluar qė tė pėrzihej nė trazirat e brendshme, i futi hundėt. Eprorėt shqiptarė e kanė kundėrshtuar njė gjė tė tillė duke e paguar disa herė shumė shtrenjtė. Presioni ndajh eprorėve shqiptarė u rrit jasht mase, ndėrkohė, qė nė mėnyrė enigmatike disa kolegė disa kolegė tė mi, oficerė shqiptarė « u zhdukėn » !

Kjo gjė ka ndodhur edhe me shumė ushtarė shqiptarė. Nė Krahinėn e Timokut, ku unė shėrbeja gjatė asaj kohe, nuk kanė ndodhur kėto gjėra dhe jo krejt pėr meritė timen, pasi edhe komandanti i divizionit ka qenė shqiptar. Pėr pesė vite nuk ka ndodhur asgjė, asnjė ushtar i plagosur apo i vrarė, asnjė epror i zhdukur. Sigurisht qė tentimet pėr tė na provokuar, me qėllim qė tė na akuzonin e mė vonė edhe tė na gjykonin nėpėr gjykatat ushtarake, kanė qenė tė shpeshta, por kanė dėshtuar.

Ndoshta kemi qenė edhe me fat, por edhe e kemi mbėshtetur njėri-tjetrin. Ali Muhaxheri avancoi nė gradėn gjeneral dhe u kthye nė Kosovė nė postin e kryeshefit tė Korpormatės sė Kosovės, mė vonė edhe komandant i mbrojtjes territoriale tė Kosovės. Eshtė po ai qė ka kontribuar nė afrimin tim nė Prishtinė, ku fillova punė nė Shtabin e Mbrojtjes territoriale tė Kosovės. (Fq.13-16)

25-09-2010, 13:17 #118
G-2

Nė tymnajėn politike tė 81-shit, shqiptarėve po u ngushtohej laku nga tė gjitha anėt

Duke parė rreziqet qė i kanoseshin popullit shqiptar, pas vitit ’81, mė kujtohet njė detaj, kur gjenerali hynė nė zyrėn time nė shtabin e Korparmatės nė Prishtinė dhe mė thotė : « Deri tani ti mund tė kesh lexuar vetėm kėtė shtyp, duke mė treguar njė gazetė « Politika » qė ndodhej nė tavolinė, tani e tutje dua tė tė shoh duke lexuar sė pari « Rilindjen ». Duhet fillimisht tė flasėsh gjuhėn letrare shqipe, pasi qė tani e tutje ēdo kontakt juaji me shtabet rajonale do tė jetė nė gjuhėn shqipe ».

Shihej nevoja qė eprorėt shqiptarė tė mėsonin sa mė shumė pėr luftėn antiterroriste dhe antidiversioniste, njė lloj i luftės speciale. Mė vonė filluan tė formohen njėsite tė tilla pranė shtabeve komunale dhe rajonale. Kėtė punė e kam udhėhequr nga Komanda nė Prishtinė. Gjatė gjithė kohės qė gjeneral Muhaxheri ka drejtuar nė Kosovė, serbėt nuk kanė mundur t’i fusin shumė hundėt nė aftėsimin e kuadrove shqiptarė, sigurisht qė ka pasur edhe serbė. Nė atė kohė krijuam qendrėn e parė nė Ajvali. Qendra pėr aftėsimin e Kuadrove Ushtarak tė Mbrojtjes territoriale tė Kosovės nėn drejtimin e kolonelIsmail Maliqit, i cili ėshtė vrarė nė rrethana misterioze-me njė pėrplasje me makinė nė dalje tė Tunelit tė Mitrovicės, bashkė me familjen.

Nė kėtė qendėr trajnimi kanė kaluar tė gjithė eprorėt shqiptarė. Kjo ka nisur nė vitin 1985, si projekt i mbrojtjes territoriale deri nė fund tė 1987. Nė vitin 1986 kam pasur rast tė njihem edhe me Sali Ēekun. Njohja ime me tė, qė nga ajo kohė, ka luajtur rol dhe ka pasur peshė. Tek ai, unė vura re dėshirėn e thellė pėr tė pėrvetėsuar tė gjitha programet dhe llojet e luftrave speciale. Mė kujtohet sidomos ēasti, pasi ishte bindur se me mua mund tė fliste hapur, kur mė ka thėnė : « Ne shqiptarėt vetėm me armė mund tė ēlirohemi, veē nuk duhet ta lėmė kurrė prapa as diplomacinė ! »

Nė atė kohė mė thėrret zoti Muhaxheri, i cili mė njofton pėr fjalėt qė qarkullonin rreth meje, pėr tė cilat u garantova se nuk kishin asnjė lidhje me mua, as me tė vėrtetėn. Kam pasur mundėsi tė largohem, « tė arratisem » por nuk kam dashur, sepse e ndjeja veten tė pastėr. Tė nesėrmen mė kanė thirrur pėr bisedė informative e mė kanė dėrguar fillimisht nė Nish, pastaj nė Beograd. Aty pėr aty ėshtė fabrikuar akuza se gjoja « qenkėsha i lidhur me mafian shqiptare, e cila qenka e interesuar pėr tė nduhmuar kundėrrevolucionin nė Kosovė ». Mė thanė se mė kishin parė me atė e me kėtė. Asnjė dėshmi nuk ekziston pėr lidhjet e mia me njerzė tė tillė. Personalisht, kurrė nuk kam besuar se do tė jetė Mafia, ajo qė do tė mund tė bėjė diēka pėr ēlirimin e Kosovės. Jo, veē djemtė dhe vajzat e saj, gjaku dhe djersa e tyre e ndershme mund ta ēlironin dhe e ēliruan.

Megjithatė serbėt formuluan njė akuzė – do ta tregoj aktakuzėn – « keqpėrdorim i detyrės zyrtare dhe financim i kontrarevolucionit nė Kosovė nėpėrmjet kontrabandės ». Jam dėnuar gjashtė vjet. Nė gjykatėn e shkallės sė dytė ma kanė zbritur nė katėr vjet, prej tė cilave tre, i kamė bėrė nė burgjet e Nishit, Leskovcit, Mitrovicės, Prishtinės, Gjyrakovcit, Pejės dhe Dubravės. (Fq.17-18)

25-09-2010, 13:18 #119
G-2

Kush e ka ndihmuar Tahir Zemėn tė arratiset nga Burgu i Dubravės ?

Dezintegrimi i Jugosllavisė sapo kishte filluar dhe serbėt po pėrpiqeshin tė eliminonin tė gjithė personat e rrezikshėm, ata pėr tė cilėt mendohej se do tė rrezikonin edhe me armė kundėr planeve tė tyre. Nė mesin e tyre ka qenė edhe Tahir Zemaj.

Plani ka qenė qė ai tė "transferohej" nė njė burg tjetėr, nė tė cilin ai kurrė nuk do tė mbėrrinte i gjallė. "Kur ka ardhur puna pėr tė mė likuiduar nė burg, me ndihmėn e disa gardianėve shqiptarė, tė cilėt kishin kryer shėrbimin ushtarak nė njėsitė e mia, kam marrė vesh se ishte mbajtur njė mbledhje dhe se "do tė mė transferonin nė burgun e Pozharevcit" nė fakt do tė mė eleminonin. Me ndihmėn e atyre ushtarėve jam arratisur nga burgu i Dubravės".

Zemaj i pėrmend me konsideratė dhe mirėnjohje emrat e Xhavit Balės, mbikqyrės, Mehmet Demaj, Sherif Thaēit si edhe tė komandantit tė burgut tė Dubravės, Sokol Blakaj. Zemaj shpjegon se kjo ka ndodhur nė vitin 1991 dhe historia e arratisjes ėshtė njė sagė e vėrtetė, por sė cilės ai nuk dėshiron t'i kushtojė vėmendje nė kėtė libėr.

Pas tre katėr ditėsh me ndihmėn e familjes dhe tė disa djemve tė fshatit tė tij, largohet nga Kosova pėr nė Slloveni, Zvicėr dhe sė fundi nė Gjermani. Nė Berlin ai strehohet tek disa tė afėrm tė tij. "Nė ato ditė mė janė gjetur shumė njerėz" kujton koloneli. (Fq.19)

25-09-2010, 13:20 #120
G-2

Kontaktet me njerėzit e Qeverisė sė Kosovės dhe projektet e para

Nė atė kohė sa kishte filluar veprimtarinė Qeveria e Republikės sė Kosovės nė ekzil. Me ndihmėn e Ramush Tahirit, ndihmės i Kryeministrit pėr Problemet Ushtarake dhe tė Sigurisė, si dhe tė Sali Ēekut nė Shtutgart, Tahir Zemaj vendos kontaktet e para dhe pajiset me njė pasaportė kroate. Aty ka filluar punėn pėr krijimin e programeve tė vetėmbrojtjes sė popullatės nė kushtet e luftės speciale qė zhvillonte Serbia ndaj popullit shqiptar tė Kosovės. Aty janė vendosur lidhjet me njė pjesė tė madhe tė eprorėve shqiptarė qė e kishin braktisur ushtrinė Jugosllave.

Po aty, Tahir Zemaj ėshtė takuar pėr herė tė parė edhe me Safet Zhulalin, i cili ka premtuar se "do tė ndihmonte me tė gjitha mundėsitė pėrpjekjet e tyre". "Ky premtim i Ministrit tė Mbrojtjes sė qeverisė sė parė demokratike shqiptare tė pas Luftės sė Dytė botėrore - thekson Zemaj, - ėshtė reflektuar me formimin e bėrthamave tė para, nė njė prej tė cilave ka qenė Sali Ēeku". Tahir Zemaj urdhėrohet nga Qeveria e Republikės sė Kosovės pėr tė udhėtuar pėr nė Ēekosllavaki, tė bisedojė pėr kontraktimin e armėve nė vitin 1992. Atje ai ka bėrė pėrzgjedhjen e gjithė arsenalit luftarak qė duhej, ka sjellė gjithė dokumentacionin shoqėrues, katalogjet.

"Ai armatim ka pasur vlerė 2 milion marka, qė nuk u paguan nga qeveria e Bujar Bukoshit, pasi fondi i saj ka qenė nė fillimet e veta. Ato armė u morėn nga disa djem shqiptarė nga Maqedonia dhe me sa di unė ai armatim ka pėrfunduar nė Shqipėri. Nuk e di saktėsisht se ēka ndodhur me tė. Kam marrė vesh mė vonė, qė ai armatim ėshtė ripaguar edhe njėherė pėr tė hyrė nė Kosovė. Ka pasur pushkė snajper, mortaja krahu, automatikė, bomba dore, raketa "Malutka" tė prodhimit rus, antitanke etj. Atė armatim e ka ripaguar pėr sė dyti Ahmet Krasniqi.

Pas shumė hallesh ai armatim pėrfundimisht ka hyrė nė Kosovė" saktėson Zemaj. "Nga Gjermania kemi filluar - siē pėrmenda, kontaktimin me ushtarakėt shqiptarė nė Perėndim, por edhe me ata qė kishin mbetur nėpėr shtetet e ish Jugosllavisė. Nė Kroaci kishim disa kolegė qė ishin pėrfshirė nė luftime krah forcave kroate, shumica e ushtarakėve shqiptarė kishin dezertuar nga ushtria jugosllave, ata qė patėn mbetur qenė njė numėr shumė i papėrfillshėm. Ata me tė cilėt kemi kontaktuar, kanė treguar entuziazėm dhe gatishmėri.

Mirėpo brenda resorit tonė diēka nuk po shkonte nė rregull, kanė ndodhur disa probleme me dorėheqjet, fillimisht ishte Ramush Tahiri, pastaj Nik Gjeloshi. Unė jam ushtarak dhe nuk mund tė gjykoj politikisht eprorėt e mi civil dhe ushtarak, por vėrtetė diku nuk shkonte puna. U bėnė shumė ndryshime, u dhanė dorėheqje, kush ishte shkaktari ? A qe kryetari i Qeverisė shkaktar qė njerėzit dhanė dorėheqje, apo qenė kėta tė fundit qė nuk qenė tė zotėt ta drejtojnė atė resor?

Siē thash nuk jam kompetent pėr tė dhėnė pėrgjigje tė tilla, por di se punėt nuk po shkonin siē duhej, mjerisht u vunė re edhe simptomat e para tė njė smundje tė vjetėr: pėrēarjet.

Megjithatė grupi i Sali Ēekut kishte filluar punėn dhe na informonte vazhdimisht se si shkonte stėrvitja. Personalisht kam kėrkuar qė tė pėrfshihem nė stėrvitjen e ushtarėve dhe oficerėve shqiptarė, por nga Shqipėria na ėshtė thėnė se " nuk ishte e nevojshme pasi ata kishin kuadro tė mjaftueshme dhe tė afta pėr ta bėrė vetė njė punė tė tillė".(Fq.21-22)

25-09-2010, 13:21 #121
G-2

Pse nuk shkoi nė SHBA tė specializohej pėr njė vit Tahir Zemaj ?

Ka qenė vet sali Ēeku qė i ka sugjeruar dhe e ka nxitur Tahir Zemėn tė shkonte pėr bisedime lidhur me ndonjė bashkėpunim tė mundshėm nė interesa tė ēėshtjes shqiptare, me forcat amerikane nė Qendrėn pėr Zbulim dhe Kundėrzbulim pėr Europėn Juglindore nė Ausburg.

Gjėrat qė janė biseduar atėherė me amerikanėt, nė vitin 1993, kanė dal tė vėrteta dhe janė realizuar gjatė luftės nė Kosovė. "Nė parantezė mė duhet tė them se nė intervistėn time gjatė procedurės sė kėrkimit tė azilit politik nė Gjermani - saktėson Zemaj - ka marrė pjesė edhe njė oficer amerikan. Ata qenė tė bindur qė unė isha njė oficer dhe qė dija shumė gjėra qė u interesonin lidhur me ushtrinė Jugosllave, informacione qė u interesonin sidomos njerėzve tė asaj qendre qė pėrmendėm mė sipėr.

Ata mė propozuan tė punoja me ta. Me thėnė tė drejtėn pėrveē qė kam pasur frikė pėr familjen time qė ndodhej nė Kosovė, kam hezituar ta pranoj ftesėn e tyre edhe pėr shkak se unėm isha i angazhuar ushtarakisht dhe kisha nė njė farė mėnyre eprorėt e mi, civil dhe ushtarak. Nuk mund tė veproja mė nė kokėn time, ndaj, e kam refuzuar kėrkesėn e tyre pėr njė specializim njėvjeēar kundėrzbulimi nė Amerikė.

I kam njoftuar eprorėt e mi ushtarak dhe civil pėr ēdo bisedė apo ofertė tė tyre dhe sigurisht qė edhe atyre, amerikanėve, u tregoja se qeshė njeri i angazhuar me institucionet e vendit tim. Nė vitin 1993-94 Ahmet Krasniqi ka qenė nė Kroaci, pa punė, i burgosur dy herė. Kam treguar pėr njohjet e mia me tė. Kam qenė i bindur qė ai mund t'u printe punėve dhe kėtė gjė, edhe e kam sugjeruar. Puna e qeverisė ka pasur herė rėnie e herė ngritje.

Ndėrkohė, Kosova gati zbrazej nga tė rinjtė. Ne nuk mund t'u sugjeronim tė rinjėve tanė tė bėnin shėrbimin ushatrak nė armatėn serbe. Ndėrsa ushtrimi i tyre nė vendet e tjera ka qenė i pamundur. Kemi bėrė pėrpjekje nėpėrmjet disa klubeve tė sporteve luftarake. S'kemi arritur gjė. Jemi pėrpjekur t'i dėrgojmė nė Turqi pėr t'i stėrvitur, por edhe atje kemi dėshtuar. Rrjedhimisht nuk kemi mundur t'i pėrgatitim ata pėr luftė nė Kosovė. Donim tė pėrgatisnim jo mė shumė se dy-tre qind vetė pėr fillim dhe kėta pastaj, do tė mund tė pėrgatisnin tė tjerėt. (Fq.23-24)

25-09-2010, 13:22 #122
G-2

Si u krijua Ministria e Mbrojtjes nė krye tė sė cilės u emėrua Ahmet Krasniqi ?

"Eprorėt dhe ekspertėt tanė ushtarakė kanė qenė gjatė gjithė kohės tė angazhuar, nė tė gjitha shtetet. Nė Gjermani punonte Sali Veseli, nė Zvicėr Agim Mehmeti, nė Slloveni punonte Ismet Ibishi, Kemal Shaqiri punonte nė Kroaci etj. Kėta njerėz kanė bashkėpunuar me njėri-tjetrin dhe me nėnshkrimin e tyre ka ardhur deri tek emėrimi i Ahmet Krasniqit, si koordinator i tė gjithė ushtarakėve brenda dhe jashtė Kosovės. Dokumenti ku ndodhet nėnshkrimi i tyre gjendet nė arkivin e Ministrisė sė Mbrojtjes. Kėshtu ėshtė formuar Kėshilli Drejtues i ushtarakėve pėr t'iu pėrgjigjur situatės kanosėse nė trojet tona.

Personalisht kam qenė i informuar pėr aktivitetin dhe angazhimin e grupeve tė para tė luftėtarėve nė kuadėr tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, pėr bėrthamat e para tė luftėtarėve ndėr tė cilėt kanė qenė Sali Ēeku, Adem Jashari, Zahir Pajaziti etj.

Kanė qenė operacionet e tyre ilegale, si vendosja e eksplozivėve, vrasjet e policėve etj, tė vetmet veprime luftarake nė Kosovė gjatė asaj kohe.

Kur ėshtė dhėnė nėnshkrimi pėr krijimin e kėtij Kėshilli tė Ushtarakėve, aty ėshtė pranuar qė Ahmet Krasniqi tė jetė koordinues pėr gjithė diasporėn si dhe pėr brenda Kosovės, koordinues pėr formimin e Shtabit Suprem dhe Ministrisė sė Mbrojtjes sė republikės sė Kosovės. Kjo gjė ėshtė bėrė nė konsultime edhe me zotni Bujar Bukoshin, kryeministėr i Qeverisė sė republikės sė Kosovės, i cili ka pranuar sygjerimin tonė dhe ka nėnshkruar emėrimin e Ahmet Krasniqit. Dikush mė vonė, dhe pikėrisht Sali Veseli, e ka mohuar faktin qė kryeministri ka firmosur emėrimin e Ahmet Krasniqit. Ai dokument, siē thashė ekziston nė arkivin e Ministrisė sė Mbrojtjes sė republikės sė Kosovės, dhe jo veē Veseli, por kushdo mund ta verifikojė.

Pas vrasjes sė legjendės sė trimėrisė shqiptare Adem Jasharit, Sali Ēeku mė lajmėron dhe mė propozon qė urgjentisht tė takohemi nė shtėpinė e tij nė Shtutgart qė tė mė fliste pėr kontaktet e tij me Adem Jasharin. Unė e kam njohur nėpėrmjet tij thjesht si luftėtar dhe atdhetar, nuk kam pasur dije tjetėr, as pėr aftėsitė e tij ushtarake, as politike. Aty kam marrė informacion mė tė plotė rreth tij. Gjatė gjithė natės nuk kemi fjetur nė pėrpjekje pėr tė gjetur njė mundėsi pėr tė vepruar.

Atė natė kemi marrė kontakt me Zotni Ahmet Krasniqin dhe Agim Mehmetin, qė gjendeshin nė Zvicėr, pasi ato ditė qe formuar grupi koordinues dhe po hidhte themelet Ministria e Mbrojtjes sė Kosovės. Tė nesėrmen kemi udhėtuar pėr nė Zvicėr dhe atje u takuam me zotin Krasniqi. Prezentė kanė qenė Agim Mehmeti, Hilmi Nebihu dhe ushtarakė tė tjerė. Pas shumė voitesh ky ishte takimi i parė me zotni Krasniqi. Kemi shkėmbyer mesazhe tė shkurtėra miqėsore dhe i jemi vėnė punės.

Aty janė marrė vendimet e para pėr t’iu pėrgjigjur detyrave ushtarake dhe pėr njė organizim profesional dhe institucional tė luftės sė armatosur kundėr pushtuesit. Pastaj me zotni Ēeku jemi kthyer nė Gjermani dhe kemi filluar pėrgatitjet pėr luftė.

Ndėrkohė, kolonel Krasniqi me disa oficerė ėshtė nisur pėr nė Oslo pėr t’u takuar me Adem Demaēin. Nė ato bisedime ėshtė rėnė dakord pėr kėto gjėra:

- Sė pari, pėr formimin e shtabit tė pėrbashkėt me qendėr nė Tiranė.
- Sė dyti, do tė njiheshin tė gjitha njėsitė qė vepronin nė Kosovė, emėrtimi i tyre i pėrbashkėt – UĒK dhe stema e saj.
- Sė treti, tė gradoheshin dhe tė plotsoheshin me oficerė profesionistė ato njėsi, pėr tė krijuar kėshtu hierarkinė ushtarake dhe institucionale.
- Sė katėrti, do tė ekzistonin tė dyja fondet, ai i Emėrgjencės qė menazhohej nga Qeveria dhe ai qė thirrej “Vendlindja Thėrret”.
- Sė pesti ēdo informatė apo komunikatė shtypi do tė duhej tė kalonte pėrmes Shtabit nė Tiranė.
- Sė gjashti, tė sigurohej komandimi i tė gjitha njėsive nga oficerė profesionistė.

Kolonel Ahmet Krasniqi, “i armatosur” me kėtė marrėveshje ėshtė nisur pėr nė Tiranė pėr tė ngritur infrastrukturėn e nevojshme pėr vendosjen e Shtabit Suprem. Pėr tė gjitha kėto – thotė Zemaj, - jam informuar nga Tirana, dhe kol. Krasniqi mė ka urdhėruar qė tė nisem menjėherė pėr Tiranė bashkė me Sali Ēekun dhe disa eprorė tė tjerė. (Fq.27-29)

25-09-2010, 13:23 #123
mebybe
FARKAnėtarėsuar: 16-09-2010
Postime: 225

Citim:
Postuar mė parė nga Llapi
KUSH ĖSHTĖ TAHIR ZEMAJ?


Tahir Zemaj, i lindur mė 28. 12. 1952 nė fshatin Strellc i Epėrm tė komunės sė Deēanit me profesion ushtarak. Ka tė kryer Akademinė Ushtarake (drejtimi i kėmbėsorisė) nė Beograd nė vitet (1970-1974). Ka punuar si oficer i Ushtrisė Jugosllave nė vende tė ndryshme tė Jugosllavisė me detyra tė veēanta. Ka shėrbyer njė kohė nė Zajeēar, Knjezhevac dhe Negotin.
Nga viti 1984-85, me gradėn major caktohet me detyrė nė Prishtinė, ku pėr disa vite ka qenė kryeshef i Qendrės sė Mbrojtjes Territoriale nė Hajvali, i emėruar nga ana e serbėve, nė krizėn mė tė madhe pėr Kosovėn.
Tahir Zemaj ka qenė komandant i Njėsisė Speciale tė Policisė Jugosllave me veprim nė Kosovė, pėr shtypjen e “nacionalizmit dhe irredentizmit shqiptar”.
Ishte ndėr oficerėt shqiptarė mė tė privilegjuar nga qeveria serbe. Kryesisht ka punuar nė linjėn e KOS-it me projektet e Klubit tė Ushtarakėve Serbė „Shigjeta e vdekjes“. Kjo ishte edhe arsyeja pse Tahir Zemaj shėrbente nė Kosovė.
Si i tillė Tahir Zemaj nė krye tė Njėsisė Speciale tė Policisė merr pjesė nė drejtimin e operacioneve pėr vrasjen e Tahir e Nebih Mehės nė Prekaz, tė Rexhep Malės e Nuhi Berishės nė Prishtinė, tė Enver Hadrit nė Bruksel, por flitet edhe pėr pjesėmarrjen nė vrasjen e Jusuf e Bardhosh Gėrvallės e Kadri Zekės nė Untregrupenbah tė Gjermanisė etj.

Tahir Zemaj ėshtė i martuar me serbe. Gruaja e parė quhej Gordana Travica – Zemaj; ndėrsa e dyta Liljana Stankoviq – Zemaj, me tė cilėn ka dy fėmijė, tė cilėt edhe sot e kėsaj dite shkollohen nė Zajeēar e Beograd.

Krahas detyrave speciale ushtarake Tahir Zemaj nė fund tė viteve 80-ta lidhet ngushtė me nėntokėn jugosllave e ruse nė Gjermani, duke hyrė thellė nė rrjetin e trafikimit tė drogės qė i sillte fitime tė mėdha, rrjet ky qė edhe sot ėshtė funksional.
Pėr kėtė, mė 4. 5. 1988, Prokuroria Publike e Qarkut nė Prishtinė kishte ngritur aktpadi kundėr grupit tė Tahir Zemajt, tė cilėt e mbanin linjėn kryesore tė kontrabandės me drogė nė relacionin Stamboll – Prishtinė – Beograd – Madrid - SHBA. Destinacioni bazė i kėsaj vije tė trafikimit tė drogės ishte Italia. Nė aktakuzėn e shpallur publikisht mė 14 deri mė 19 korrik 1988, Prokuroria Publike e Qarkut nė Prishtinė kishte shpallur publikisht aktgjykimin kundėr 24 tė akuzuarve nga Kosova, pėr ēka Tahir Zemaj burgoset, por pas njė kohe tė shkurtėr nė rrethana misterioze i mundėsohet “ikja” nga burgu i Dubravės sė Istogut pėr tė kryer detyra tė veēanta. Kalon nė Republikėn Federale tė Gjermanisė dhe shumė shpejt i bashkohet prapė mafias nė Hamburg e Berlin, ku nė shėrbim tė vetin e kishte edhe bandėn e drejtuar nga Musajt e Strellcit. Atje vepron deri nė korrik tė vitit 1998 kur hyn ne Kosovs, me detyra tė sabotimit dhe dėshtimit tė luftės sė UĒK-sė.

Me shpėrthimin e luftės nė ish-Jugosllavi (Slloveni, Kroaci, Bosnje) Tahir Zemaj ishte i pozicionuar nė anėn e serbėve. Nė anėn e forcave serbe Tahir Zemaj ka luftuar edhe nė luftėn e Kninit.

Gjatė qėndrimit dymujor nė Kosovė, Tahir Zemaj nė muajin gusht tė vitit 1998 dy herė kishte shkuar pėrmes OSBE-sė nė garnizonin ushtarak serb tė Pejės pėr tė biseduar me oficerin Vllastimir Gjorgjeviq - RAXHA, shef i resorit pėr Sigurim Publik nė Kosovė, nė kohėn kur Millosheviqi urdhėronte zhdukjen e gjurmėve tė krimeve serbe nė Kosovė. RAXHA karrierėn policore e filloi nė Zajeēar. Punoi nė Beograd me detyra tė veēanta, ku brenda njė kohe tė shkurtėr u gjet nė detyra tė larta tė shėrbimit policor serb. Ishte i ngarkuar pėr ēėshtje tė Kosovės, sidomos pėr ta shtypur kryengritjen e UĒK-sė. Mė vonė e shohim me detyra edhe nė Kosovėn Lindore.
Vllastimir Gjorgjeviq, sipas marrėveshjes me Tahir Zemėn ishte edhe nė Isniq, kur u bė dorėzimi i armėve dhe iniciator pėr formimin e tė ashtuquajturės „lokalno obezbedjenje“ (polici lokale), tė pėrbėrė nga shqiptarėt lojalė tė Serbisė.

Nė kėtė mes Tahir Zemaj ka qenė ndėr hartuest dhe zbatuest kryesor tė planit sekret pėr shuarjen e kryengritjes sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, nė bashkėpunim me Rade Markoviqin, shef i policisė sekrete, Branko Gjurishiqin, shef policie, Dobrica Ēosiqin, ideator i Serbisė sė Madhe, Nebojsha Pavkoviqin etj., instruktorė ushtarakė tė cilėt kishin projektuar planin pėr shurjen dhe dėshtimin e UĒK-sė.
Operacioni pėr eliminimin e UĒK-sė nė Rrafshin e Dukagjinit u shifrua „Olluja“, ku morėn pjesė mbi 15.000 policė, ushtarė e paramilitarė serbė. Nė kuadėr tė kėtij plani Tahir Zemaj organizoi dorėzimin masiv tė armėve tė fshatrave tė Rrafshit tė Dukagjinit nė Isniq dhe formimin e „policisė lokale serbe“, ku pjesa dėrrmuese e njerėzve qė i kishte caktuar Tahir Zemaj nė kuadėr tė Mbrojtjes Territoriale pas 15 gushtit 1998 pėr t’iu bėrė barazpeshė UĒK-sė nėpėr fshatra, nė shtator policia serbe do t’i emėrojė pėrgjegjės nė radhėt e „policisė lokale serbe“ personat: Brahim Tetaj, Elez Balaj, Maxhun Muēaj, Naser Hoxhaj, Sali Haxhosaj etj,
Gjatė gjithė qėndrimit tė Tahir Zemajt nė Kosovė, i vetmi veprim (antiveprim) “ushtarak” ishte lėvizja e tij dhe ushtarėve tė tij nga Prapaqani deri pėrtej kufijve tė Kosovės. Mirėpo shumicėn e ushtarėve i braktisi nė Bjeshkėt e Nemuna, ndėrsa vetė me njė grup tė ngushtė prej 7-8 vetash, me ndihmėn e Ramiz e Sadik Muriqit, pėrmes Ministrit tė Punve tė Brendshme tė Malit tė Zi kaloi nė Shqipėri pėrmes pikės kufitare nė Han tė Hotit, kur, ne te vetmin rast nė histori dekorohet tradhtia. Pėr veprimet dezertuese dhe shkatėrruse tė UĒK-sė, Tahir Zemaj dekorohet nga ministri i mbrojtjes sė Qeverisė sė Kosovės, kolonel Ahmet Krasniqi, me gradėn kolonel. Mirėpo tė njėjtėn ditė nė Tiranė Tahir Zemaj me klanin e tij tė errėt pėrgatit vrasjen e kolonel Ahmet Krasniqit me qėllim tė krijimit tė anarkisė e kaosit, pėr tė dezorientur situatėn, pasi e kishte kryer detyrėn ndaj Tahir Zemės.
Edhe pas pėrfundimit tė luftės (kur njė kohė qėndron nė Shkup) Tahir Zemaj, vazhdon veprimtarinė e vet, duke qėndruar nė krye tė kriminalitetit tė organizuar nė Kosovė, por njėkohėsisht duke pėrdor tė gjitha mjetet pėr shkatėrrimin e pjesėtarėve tė UĒK-sė. Duke organizuar marrjen e deklaratave tė ndryshme me dhunė, por edhe me pagesa tė majme deri nė 100 mijė marka gjermane, kinse persona tė caktuar tė UĒK-sė kanė kryer vrasje tė ndryshme gjatė luftės.
Tahir Zemaj bashkė me Sadik Musajn shumė shpesh shkon nė Qendrėn e Policisė Rajonale tė UNMIK-ut nė Pejė, ku kontakton me komandantin e kėtij stacioni Valeri Korotenki, me njė oficere gjermane tė inteligent service dhe me zėvendėskomandantin e rajonit nga Jordania.KUSH ĖSHTĖ VESEL MURIQI?

Vesel Muriqi, i lindur mė 15 mars tė vitit 1961, nė fshatin Koshutan, komuna e Pejės (tė zhvendosur me banim nė Vitomiricė), nga baba shqiptar dhe nėna serbe. I regjistruar nė librin amzė tė tė lindurve nė Zahaē me emrin Veselin Todoroviq (Todoroviq, mbiemri i vajzėrisė sė nėnės), kombėsia “jugosllave”, e mė vonė do tė marrė edhe emrin Vesel Muriqi (Muriqi, mbiemri i babės).
Pėr periudhėn kohore deri nė vitin 1999, tė paktė janė ata qė e kanė ditur se ēfarė pėrkatėsie kombėtare ka Vesel Muriqi, pasi ai tėrė kohėn ka qenė i shoqėruar me serbė e malazez, shumica prej tyre mė postė zyrtare nė polici e administratėn jugosllave. Edhe ata pak shqiptarė me tė cilėt shoqėrohej Veseli i pėrkisnin tė njėjtės kategori shoqėrore. Duke gėzuar privilegjet e shoqėrisė sė kohės, Vesel Muriqi si punėtor i UDB-sė nė Pejė, qėndronte mbi ligjin, apo ligji mbyllte sytė para veprimeve tė tij, i pėrzier gjer nė maje me kontrabandė droge, armėsh, prostitucion e ēka jo tjetėr, pa u ndarė asnjėherė nga bashkėkombasit nga nėna Bozhana Todoroviq.
Ndėrsa pas luftės del nė skenė me lansimin se Vesel Muriqi i paska shpetuar njė atentati dhe disa bashkėpunėtorėve tė tij nga ana e UĒK-sė. Mirėpo, fatin e Veselit nuk e paskan pas Bashkim Balaj, Rexhė Osaj, Sinan Musaj dhe Ramė Idrizaj.
Njė lansim tė tillė, Vesel Muriqi e bėn nga kryqendra e Malit tė Zi, Podgoricė, nė fundin e vitit 1999, duke qenė nė “mbrojtje” tė ushtrisė dhe sigurimit serb, njėkohėsisht duke shfrytėzuar rastin sipas diktatit tė atyre qė e humbėn luftėn, pėr tė akuzuar persona tė njohur tė UĒK-sė, edhe nė Tribunalin e Hagės. Dhe, nė kėtė drejtim trumbetuesit mė tė medhenj do tė jenė KOS-isti Tahir Zemaj me bashkėpuntorėt e vet.
Duke parė rrjedhėn e mėvonshme tė ngjarjeve, shihet se denoncimi dhe akuzimi i bėrė nga ana e Vesel Muriqit (alias Veselim Todoroviq) ka pasė njė prapavijė tė madhe, me pasoja tragjike.
Pėrderisa Vesel Muriqi, nė shtypin e kohės, sidomos nė “Bota Sot” lavdėrohet si njė shenjtor e luftėtar i dalluar pėr lirinė e Kosovės (jashtė saj), si i tillė gjen strehim dhe pėrkrahje nė Mal tė Zi, pa u ndarė asnjeherė nga sigurimsat serbė e malazez, duke kontrolluar vijat Titograd-Beranė-Rozhajė, pėr t’u futur herėpashere edhe ne Kosovė, gjė qė nuk ka ndodhur me persona tė tjerė.
Gjatė qėndrimit nė Mal tė Zi, shumicėn e kohės nė Beranė, por edhe nė Rozhajė e Bellopole Vesel Muriqi organizon njerez tė veēantė nė rrjetin e mbledhjes sė informatave pėr shėrbimet sekrete serbe.
Njėkohėsisht bashkė me ortakėt e tij serbė blen 60 hektarė mal nga komuna e Rozhajės, por qė mali gjendej brenda territorit tė Kosovės, pėr t’i pėrpunuar nė Mal tė Zi dhe futur nė Kosovė. Duke qenė gjatė gjith kohės nė krye tė agjendave pėr kontrabandė droge e armėsh, madje i zėnė disaherė radhazi nga KFOR-i dhe policia e UNMIK-ut, por i liruar menjėherė dhe duke i lėnė hapėsirė tė pakufizuar veprimi. Duke poseduar leje pėr armėmbajtje (revole, automatik, pancir) edhe kėndej e andej kufirit Kosovė - Mal i Zi, bile duke qenė pjesėmarrės nė njė varg aksionesh tė armatosura, edhe nė vrasje, tė cilat do t’i paraqesim nė vijim.
Vesel Muriqi ka lidhje tė mira me tre personat mė tė urryer nė komunėn e Istogut e me gjerė, veprimet kriminale tė tė cilėve i ka pėrjetuar nė kurriz popullsia shqiptare e kėsaj ane, siē janė Ahmet Mala, Muhamet Zekaj dhe Avdi Rexha, me tė cilėt ka mbajtur dhe vazhdon tė mbajė kontakte tė rregullta, si nė Mal tė Zi ashtu edhe nė Kosovė, tė cilėt pos tė tjerave i ndihmojnė edhe nė kontrabandėn e armėve e drogės nga Mali I Zi nė Kosovė.

Ahmet Mala, nga Istogu, bashkėveprus i forcave paramilitare serbe gjatė lufte nė Istog me rrethinė dhe njėri prej informatorėve kryesor tė kėsaj ane qė vazhdimisht kontakton me oficerėt e UJ-sė dhe tė MUP-it serb qė gjenden nė Mal tė Zi, ku qysh pas pėrfundimit tė luftės qėndron nė Rozhajė e Tutin pjesėn mė tė madhe te kohės. Nė Kosovė (nė Pejė e Istog) hyn vetėm pėr tė kontaktuar me lidhjet e shėrbimeve serbe. Me Ahmet Malėn, Vesel Muriqi ka lidhje tė ngushta pune.

Muhamet Zekaj nga fshati Sushicė (Istog), disa herė gjatė vitit 1998 i prezentuar pėrmes ekranit televiziv tė TV Beogradit, si shqiptar lojal i Serbisė. Bashkėveprues i forcave policore, ushtarake e paramilitare serbe gjatė luftės, tė cilin policia serbe e kishte caktuar edhe “mbikėqyrės” tė popullatės civile tė zėnė rob nga policia serbe nė Istog.
Muhamet Zekaj bashkė me policin paramilitar Millosheviq e policė tė tjerė kanė dhunuar dhjetėra vajza shqiptare tė zėna rob. Ky e ka pru policin tek vajzat e zėna rob gjatė luftės dhe tė gjitha dhunimet janė bėrė nė prezencėn e tij
Edhe pas luftės, gjatė viteve 2000-2001 nė shtėpinė e Muhamet Zekajt herėpashere ilegalisht kanė shkuar oficerė tė MUP-it serb.

Avdi Rexha nga fshati Staradran (Istog), bashkveprus i hapt i forcave serbe, tezak i inspektorit te MUP-it serbė Demė Muja, i cili edhe sot e kėsaj dite mban kontakte tė rregullta me inspektorėt e MUP-it serb Demė Muja e Raēiq qe gjenden ne Tutin.

Vesel Muriqi ka lidhje tė ngushtė me policin ndėrkombtar, pakistanezin Vahid, me shėrbim nė policinė rajonale tė Pejės, i cili bashkė me pėrkthyesin Rifat Berisha nga Klina, tash oficer i Inteligent Service nė Pejė gjatė viteve 1999 –2001 kanė marrė para tė majme pėr pranimin e njerėzve nė polici, duke tentuar me ēdo kusht mospranimin e pjesėtarėve tė UĒK-sė nė SHPK, por tė njerėzve tė shėrbimeve serbe. Edhe femrat qė janė pranuar nė SHPK pėrmes kėsaj linje sė pari ėshtė dashur tė kalojnė nėpėr “duart” e Vahidit, Veselit e Rifatit, duke paguar edhe tarifėn prej 500 – 1000 DM, varėsisht prej pamjes fizike tė tyre. Dhe nuk ėshtė ēudi qė pėrqindjen mė tė madhe tė vendeve nė SHPK nė rajonin e Pejės, e zėnė pikėrisht ato femra qė janė tė njohura pėr historitė e tyre me policė, sigurimsa e paramilitarė serbė.


KUSH ĖSHTĖ RAMIZ MURIQI?!

Ramiz B. Muriqi (1951) nga Koshutani i Rugovės, me banim nė Lagjen Fidanishte nė Pejė ėshtė lidhje e ngushtė e Tahir Zemajt e Vesel Muriqit. Edhe para luftės i njohur pėr koketimet me organet e sigurimit serb dhe pėr marrje me kontrabandė me drogė, falsifikim devizash, rrahje e keqtrajtime tė shumta tė qytetarėve nė Pejė. I lidhur ngushtė me organet mė tė larta tė sigurimit serb. Ramiz Muriqi pėrmes linjės direkte me ministrin e punėve tė brendshme tė Malit te Zi, nė pėrcjellje tė njėsive tė policisė malazeze nė shtator tė vitit 1998 bashkė me Tahir Zemajn kishte kaluar nė Shqipėri.
Ramiz Muriqi ėshtė i vėllazėruar me Hysen Fazliun, apo siē njihet nė Pejė me emrin Hysen Maxhupi, me tė cilin bashkėvepron qe shumė vite.
Mbi familjen e vėllezėrve Hysen e Ibrahim Fazlia, ka pasė kontroll direkt, oficeri i sigurimit serb tė Pejės, Sllavko Baleviq, tė cilėt kanė punuar dhe punojnė nėn urdhrat e tij.
Hysen Fazlia gjatė muajve mars – qershor 1999 bashkė me Ramiz Muriqin, Ismet Ēekun e Irzniqit ėshtė marrė me trafikimin e shqiptarėve nga Shqipėria pėr nė Itali, ku shumė prej tyre i mbytėn nė det, duke i kaluar ilegalisht me skafa. Pėrderisa, gjatė vitit 1998/99 pėr tė kaluar pėrmes Malit tė Zi, qytetarėt shqiptarė pėr tė pasė udhė pa pasoja nga policia serbe ėshtė dashur tė marrin vėrtetime tek gjinekologu Ibrahim Fazlia nė Pejė.
Hyseni me Ramizin edhe para luftės bashkė janė marrė dhe merren me kontrabandė droge, armėsh etj. Ata janė tė pandarė nė veprimet e krimit tė organizuar dhe kriminalitetit ekonomik.
Ramiz Muriqi me Hysen Maxhupin, Zenel Kelmendin e Hamid Kajtazin e Llaushės qė nga ditėt e para tė pasluftės nė lidhje direkte me Tahir Zemajn janė marrė me trafikim armėsh me shumicė, duke filluar nga revolet me shurdhues, pushkėt automatike deri tek armėt mė tė rėnda. Tahir Zemaj armėt i ka sjellė pėrmes lidhjeve tė tij nga Serbia pėr t’i shitur nė Kosovė. Ramiz Muriqi ka edhe njė punėtori nė Pejė pėr prodhimin e pjesėve tė revoleve “TT” dhe atyre “shutgun”.

Tė gjithė pjesėtarėt e grupit tė Ramiz Muriqit e tė Musajve tė Strellcit qarkullojnė tė armatosur me revole e pushkė automatike, mortaja krahu, pushkomitralozė, me kėmisha antiplumb e gjėra tė tjera pa pasė asnjėherė probleme me “ligjin”. Disaherė janė zėnė edhe nga vetė policia e UNMIK-ut dhe KFOR-i me armė tė tilla. Nuk ėshtė e qartė se kėta gangsterė kanė apo nuk kanė leje pėr veprime tė tilla nga ata qė janė tė ngarkuar pėr ruajtjen e rendit dhe qetėsisė nė Kosovė, apo kanė mbrojtjen e ndonjėrit prej tyre. Anėtarėt e kėtij rrjeti rregullisht marrin paga mujore prej 400 – 1200 DM nga Ramiz Muriqi.

Kėta persona vazhdimisht kanė qarkulluar dhe qarkullojnė edhe me automjete me targa tė Malit tė Zi e Serbisė, duke pasė qarkullim tė herėpashershėm edhe nėpėr enklavat serbe nė Gorozhdec, Zveēan, Fushė Kosovė, Hoēė, Graēanicė etj. Njė gjė tė tillė e dėshmon edhe fakti i gjetjes sė targave serbe e maqedone, drogės e armve nga policia gjatė bastisjes nė lokalin e Isuf Kelmendit nė Pejė, bazė ku rrinė Musajt, Muriqėt e Kelmendėt, nė fillim tė vitit 2001:
Targat serbe UR 120-70; BG 415-035; BG 361-973; BG 305-689; BG 423-714; BG 325-249; BG 144-805; BG 220-800; BG 136-279; BG 333-044; BG 203-419; BG 328-607; AR 181-33; NI 104-95; PE 136-00; targat maqedone SK 945-A9 dhe njė sasi droge, dy armė automatike dhe patentėshoferė e pasaporta fallso jugosllave.

Ramiz Muriqi, mė 1 gusht 2000 nė Katundin e Ri nė Pejė tenton ta vrasė me armė zjarri qytetarin Shefqet Veseli nga Qyshku i Pejės, duke e plagosur nė shpatullėn e djathtė. Kėtė akt Ramiz Muriqi e kishte bėrė vetėm pse viktima Shefqet Veseli i kishte kėrkuar qė t’ia lironte rrugėn pėr tė kaluar, qė e kishte bllokuar me makinėn e tij “Ford Scorpio” nė mes tė rrugės. Mirėpo pas kėsaj Ramizi i afrohet Shefqet Veselit duke i thėnė “a e di kush jam unė dhe si guxon tė mė thuash ta largoj makinėn nga rruga”, duke e grushtuar, por edhe duke e qėlluar me armė.

Mė 23 prill 2000, Ramiz Muriqi kishte mbajtur njė takim nė shtėpinė e tij nė Lagjen Fidanishte, ku merrnin pjesė Sadik Musaj, Vesel Muriqi, Sadik Muriqi, Mehmet Sadrijaj, Hysen Kurbogaj, Skėnder Muriqi, Ahmet Mala, Bedri Podrimēaku etj., rreth organizimit tė sulmeve kundėr disa pjesėtarėve tė TMK-sė.

Nė dhjetor tė vitit 2000, nė bodrumin e shtėpisė sė Rexhep Muriqit (kushėri i afėrt i Ramiz Muriqit), nė lagjen Fidanishte nė Pejė, policia e UNMIK-ut ka zbuluar njė poligon ku pjesėtarėt e grupit tė Vesel e Ramiz Muriqit kanė kryer stėrvitje me armė zjarri, me ē’rast ėshtė gjetur edhe njė sasi armėsh.

Enver Shkreli nga Peja, pronar i kafiterisė “Elan” bashėkveprues i ngushtė i Ramiz Muriqit, i njohur si bashkėpunėtor i policisė serbe dhe kontrabandist nė zė. Nė lokalin e tij qė gjendet pėrballė Shkollės Bujqėsore nė Pejė, Enveri, u ofron shėrbime pa pagesė, pastaj u jep vetura, por edhe financime tė tjera.
Vazhdimisht pėr nevoja tė Ramiz Muriqit me shokė ka bėrė dhe bėn kalimin e mallrave tė padoganuara nga Mali
i Zi nė Kosovė.


Derničre édition par Perparimi le Sam 4 Aoū - 2:40, édité 3 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Pirra,Llapi Avdiu dhe arberi fr(Haxhiu)   Ven 3 Aoū - 19:31


MUSAJT E STRELLCIT

Anėtarėt e familjes Musaj tė Strellcit ka mė se dy dekada qė vazhdimisht kanė kryer veprime tė jashtėligjshme, duke kryer edhe vrasje, dhunime, plaēkitje, keqtrajtime etj., si nė fshatin e vet, si nė Kosovė, por edhe nė Perėndim, ku vetėm nė Zvicėr e Gjermani banda e tyre, ku merrnin pjesė edhe Sadik Musaj, Xheladin Musaj, Naim Musaj, Sami Musaj, Ismet Musaj, Agim Musaj etj., kanė kryer mbi 30 vrasje e plaēkitje tė dhunshme, pėr ēka janė dėnuar me shumė vjet burgim nga gjykatat e kėtyre vendeve, por burgimin asnjėherė nuk e kanė mbajtur nė tėrėsi. Gjatė tėrė kohės kanė pasė mbrojtjen e policisė serbe.
Nė vitin 1986, Musajt e kanė vrarė bashkėfshatarin e tyre Rrustem Mahmutdemaj, kurse Arif Mahmutdemajn e kanė plagosė rėndė, duke e therė me thika. Nė kėtė kohė e kanė vrarė edhe njė vajzė nė njė kafe nė Pejė.
Mė 22 korrik 1996, nė orėn 22.00, Xhavit Musaj kishte konflikt me vėllezėrit Agron e Arben Bozhdaraj nė Strellc, rreth njė femre, nė tė cilin incident ishin pėrdor edhe armėt e zjarrit.

Me 4 tetor 2000 Musajt e Strellcit e kanė therė me thika, duke e plagosė rėndė qytetarin Blerim Matoshi nga Peja nė vendin e tij tė punės.

Mė 8 prill 2000, vajza S. L. punėtore nė barnatoren “Herbo Komerc”, nė Deēan derisa ishte nė vendin e punės kėrcėnohet, rrahet brutalisht nga vėllezėrit Musaj tė Strellcit, tė cilėt tentojnė ta marrin me dhunė. Vajza e sulmuar e paraqet rastin nė polici, por pas njė kohe detyrohet ta tėrheqė padinė nė presionin Musajve.

Nė fillim tė muajit mars 2000 Sadik Musaj me grupin e tij e kanė nė Grykėn e Zhlebit e kanė plagosur qytetarin Lubo Stankaj, me qėllim tė plaēkitjes, duke e rrahur e maltretuar, madje duke ia thyer edhe dorėn. Personi i lartpėrmendur kishte arritur tė shpėtojė vetėm nė saje tė intervenimit tė KFOR-it.

Mė 18 korrik 2001, Sadik Musaj e merr me dhunė njė femėr tė njohur me emrin Afėrditė nga kafiteria “Las Pallmas” nė Pejė, tė cilėn e dėrgon nė shtėpinė e pabanuar tė Haki Povatajt nė Strellc, ku dhunohet gjatė tėrė natės.
Organet e hetuesisė gjatė kontrollit tė mėvonshėm nė kėtė shtėpi kanė gjetur njė sasi tė drogės. Mirėpo Sadik Musaj nuk ėshtė marrė as nė pyetje pėr kėtė rast.

Mė 5 tetor 2000, Musajt e kanė rrahur rėndė gjyqtarin pėr delikte tė vrasjeve nė Pejė.

Pėr veprimtarinė kriminale tė Musajve dėshmojnė edhe shkrimet e botuara nė shtypin zviceran tė kohės (vitet 90-tė) me titujt:
- “Banda e shqiptarėve dhunonte, vidhte dhe vriste, por gjithmonė natėn”
- “Gangu kosovar i dhomave tė fjetjes pėrsėri ringjallet nė Zvicrėn gjermane”
- “Patriarkia e Gangut tė dhomave tė fjetjes lirohet nga burgu pėr mbajtje tė parregullt nė burg…”, ku kryeprotagonistėt e krimit tė organizuar ishin Musajt e Strellcit.

Nė njė artikull tė botuar nė gazeten zvicerane “Tribune De Geneve”, mė 3 dhjetor 2000, duke iu referuar familjes Musaj me titullin “Njė familje kaq sharmante” ndėr tė tjera thuhet:

Kalon si kriminel nė Zvicėr. Me kthimin nė Kosovė, vėllezėrit Musaj janė gjendur nė zemėr tė qėrimit tė hesapeve me dhunė. Tek ne (ėshtė fjala pėr Zvicėr) ata kanė mbjellė terror nėn emrin GANG apo “Gangsterėt e dhomave tė fjetjes”

…Duke hulumtuar arkivat, kemi zbuluar se aktivitetet e tyre kanė zėnė vend nė organet e drejtėsisė zvicerane e gjermane. Sadik Musaj, njeriu qė ka hedhur granatėn, ka qenė nė tė njėjtin grup me disa nga vėllezėrit e tij dhe ai grup ėshtė i njohur pėr ne si “Gangsterėt e dhomave tė fjetjes”.
Njerėz tė cilėt natėn hyjnė nėpėr ferma apo villa tė izoluara dhe terrorizojnė banorėt e tyre dhe ndonjėherė me ritualet e tyre i poshtėrojnė moralisht dhe i torturojnė para se tė plaēkitin dhe marrin paratė dhe tė zhduken nga vendi i ngjarjes.

Vetėm nė Zvicėr, nė fillim tė viteve ’90, kjo bandė e kriminelėve ka kryer rreth 30 sulme tė kėtij lloji. Gjithsejt 12 shqiptarė tė Kosovės kanė qenė tė arrestuar, ndėr ta ishin gjashtė vėllezėr tė familjes Musaj. Tė dėnuar me shumė vite burgim nga gjykatat zvicerane dhe gjermane, ata ia dolėn qė tė kthehen nė vendin e vet, pėr tė gjetur njė vdekje tė dhunshme, sikur qė ėshtė rasti i Ismetit.
Ismet Musaj ka qenė i dėnuar mė 1995 nga Gjykata pėr Kriminelė e Kantonit tė Solyrės me 5 vjet burgim, tė cilit dėnim iu shtua edhe 2 vjet e gjysmė burgim nga Gjykata e Kantonit tė Sant Gallenit. Nė muajin qershor 1992 ai kishte marrė pjesė nė njė agresion tė njė piktori dhe gruas sė tij nė Laupersdorf, nė rajonin e Salerės. Ky ēift bashkėshortor ėshtė sulmuar nė mes tė natės. Burri ėshtė rrahur keq, ndėrsa gruaja ka pėrjetuar dhunime disa herė rresht.

I dėnuar nga Gjykata Kriminale e Pajernės

Sadik Musaj nuk ėshtė vetėm njė familjar nga rajoni i Strellcit; ėshtė edhe njė njeri i madh, i cili ka pėshtjelluar shumėēka para se tė dalė para Gjykatės nė Pajernė.
I lindur mė 1964, i ardhur nė Zvicėr, si azilkėrkues politik nė vitin 1986 ai shumė shpejt u gjend prapa grilave (nė burg) pėr dhunim, hajni dhe lėndime trupore, para se tė lirohet mė 1991.
Dy vjet mė vonė ai u gjend prapė para Gjyqit kriminel nė Pajernė, i akuzuar pėr thyerje tė njė karrocerie tė firmės Broye sė bashku me disa bashkatdhetarė tė tij dhe vjedhje tė njė ferme tė dy vėllezėrve fermerė nė Kantonin e Bernit. Pėr kėrcėnim me armė zjarri dhe me shrafcigerė pėr terrorizmin e kėtyre banorėve dhe pėr rrahjen e tyre me ēykė revoleje dhe mbylljen e tyre nė bodrum dhe nė toalet. Sadiku i mori 10 vjet burg pėr gangsterizėm, vjedhje dhe dėmtim tė pronės.
Ai i mbajti tri vjetėt e para nė Burgun e Orbes nė Zvicėr, siē e konfirmon Andre Valton drejtor i burgjeve tė Kantonit Vaud, e mandej ai ka qenė i transferuar nė njė burg tė kantonit Cug.
Vitin e kaluar, ai shfrytėzoi rastin qė gjatė njė pushimi (kur lėnda e tij ishte nė shqyrtim pėr lirimin e tij me kusht), pėr tė ikur dhe u kthye nė Kosovė. Dhe, kėshtu, siē po e shohim ai iu kthye okupimeve tė tij tė mėparshme, ato ai i njeh mirė dhe kjo konsiston pėr tė shtyrė edhe pjesėtarėt e tjerė tė familjes sė vet, qė tė betohen se do t’i pėrgjigjen gjakut me gjak.
Babai i Sadikut, Ramė Musaj ka qenė i dyshimtė pėr kontrabandė me drogė nga policia e Zvicrės nė fillim tė viteve 90-ta. Sipas disa dėshmive ai ka shkuar personalisht nė Placspic nė Cyrih pėr tė shitur heroinė. Nė vitin 1992 ai ka qenė i arrestuar nė Klloten, nė momentin kur po pėrgatitej tė udhėtonte pėr nė Kosovė dhe me vete kishte njė sasi tė arit. I dėnuar me tri vjet burg nga Gjykata e Bremgartenit kantoni i Argaut ai ėshtė liruar shumė shpejt me pretekst se ishte i sėmurė rėndė. Sot, ai kalon ditė tė lumtura, edhe pse herė-herė nė lėvizje afėr fermės sė tij nė Strellc. Gazetarėt e kanė takuar atė nė mesin e djemve tė vet. Prindi 70-vjeēar ėshtė sipas tė gjitha gjasave shumė mirė me shėndet.

I liruar gjatė gjykimit (brenda nė gjykatė)

Nga tė gjithė njerėzit e klanit tė tij mė i rrezikshmi del i biri i tij Xheladini. Sikurse edhe vėllai i tij, Sadiku, edhe ky ka ardhur nė Zvicėr ka dhjetė vite si kėrkues i azilit politik. Nė vitin 1991 dyshohet tė ketė bėrė njė vrasje, ai ka qenė i arrestuar nė Solyre dhe i liruar pėr mungesė provash. Tri vjet mė vonė, po nė Solyre, ai ėshtė dėnuar, kėsaj radhe mirė, me 17 vjet burg, por prapėseprapė ai nuk ėshtė nė burg.
Me vėllain e tij, Samiun, ai u gjend nė Kėln tė Gjermanisė, ku kanė mbjellė terror para se tė arrestohen nė vitin 1992. Ata kalojnė nė gjyq vitin nė vazhdim kur ata lirohen nga njė shikues i armatosur (gjatė gjykimit) para syve tė gjyqtarėve dhe rojeve tė midis gjykatės sė kėtij vendi nė Kėln. Dhe, prej atėherė ata janė kthyer nė Kosovė.
Njė gazetar, i cili ia ka dalė tė hyjė nė fermėn e Musajve ka pyetur Sadikun pėr veprimtarinė e tij nė Zvicėr e cila e ka nervozuar tej mase dhe gazetari praktikisht ėshtė ndjekur pėrjashta (pėrzėnė nga shtėpia). Pėr sa i pėrket qėrimit tė hesapeve tė 8 korrikut janė paraqitur si tė rrethuar dhe si viktima dhe kanė tentuar qė tė paraqesin kėtė ngjarje si tė natyrės politike para se tė minimizojnė rėndėsinė e saj, padyshim pėr tė pėrfituar njė qetėsi.
…Duke njohur itinerarin e Musajve nė Zvicėr dhe Gjermani ata janė kalitur sikur njė bandė kriminale e kulluar…”KUSH ĖSHTĖ FATMIR FERIZI?!

Fatmir Ferizin nga lagjja Kapeshnicė e Pejės, tė gjithė nė Pejė e mė gjerė e njohin si bashkėpunėtor dhe bashkėveprues tė hershėm tė forcave serbe, madje edhe gjatė kohės sė luftės, i cili gjatė gjithė jetės sė tij ėshtė marrė me gjėrat mė tė ndyra.
Fatmir Ferizi i ashtuquajtur “RASHA” gjatė luftės ishte i pandarė me policėt kriminelė serbė tė MUP-it tė Pejės Mishko Ivanoviq (Pejė), Miqo Martinoviq (Vitomiricė) dhe me kriminelin e njohur Vidomir Shalipur.
Numri i vajzave shqiptare vetėm nga Peja tė cilat Fatmir Ferizi ua ka qitur me dhunė policėve e paramilitarėve serbė sillet rreth 60-70 sish, njėkohėsisht duke marrė pjesė edhe vetė nė dhjetra dhunime tė tilla.

Familja Ferizi apo siē njihet nė Pejė e mė gjerė Familja e Ullukxhinjve tė Pejės, ėshtė e njohur nė gjithė Pejėn si familje qė ka bashkėpunuar haptazi me policinė serbe. Janė marrė me kontrabandė tė drogės, tė veturave, tė tė hollave qė i kanė sjellė nga Nishi, por edhe qė kanė bashkėpunuar ngushtė me sigurimin dhe policinė serbe. Qytetarėt e kėsaj ane pėrgjithėsisht kanė frikė nga bėmat e tmerrshme tė tyre.

RIZA FERIZI, djali i axhės sė Fatmir Ferizit, i ashtuqujtur “KOSTA” bashkėveprues i forcave serbe para dhe gjatė luftės, ėshtė larguar nga Kosova bashkė me forcat serbe nė qershor tė vitit 1999, pėr t’u kthyer nė Pejė nė vitin 2001.
Lokali i tij “Bar RATKO” (afėr spitalit tė Pejės), gjithnjė ka qenė ēerdhe e policve dhe punėtorėve tė sigurimit serb. Edhe mė 4 dhjetor 1998, Myrvete Maksutaj, vritet nga njėsia intervenuese serbe qė gjendej me qėndrim nė lokalin e “Kostės”, siē e thėrrisnin gjithnjė serbėt. I kėtillė ishte edhe Filo Ferizi.
Pas lufte, nė verėn e vitit 1999, Fatmir Ferizi - „RASHA“ qėllon me armė zjarri ndaj njė patrulle tė KFOR-it nė Pejė, ku gjatė kėtij shkėmbimzjarri plagoset edhe vetė, por nuk merret nė pėrgjegjėsi.
Kėso kohe vėhet nė shėrbim tė plotė tė Tahir Zemajt e Ramiz Muriqit. Bashkėveprues nė vjedhjen e makinave tė shtrenjta, dėrgimin e tyre nė Shqipėri dhe kėmbimin me drogė gjithnjė do ta ketė djalin e Ramiz Muriqit, Musajt e Strellcit dhe njė varg banditėsh nė zė nga Shqipėria. Do tė vazhdon vjedhjet, plaēkitjet, dhunimet, trafikimin e drogės, pėr tė arritur kulmin me vrasjen kriminale tė ish-ushtarit tė UĒK-sė, Xhemajl Buēolli.

Menjėherė pas lufte nė lagjen Kapeshnicė, Filo Ferizi, Nexhat Belegu, Mirsad Honsiq – „KALA“, me urdhėr tė Tahir Zemajt e tė Ramiz Muriqit nė Kapeshnicė e formojnė tė ashtuquajturin „shtab paralel tė UĒK-sė“ nė Pejė - „Kobra“, ku mblodhėn bashkėpuntorėt e policisė serbe pėr tė vazhduar avazin e mėhershėm tė maltretimeve tė qytetarve, kėrcėnimeve dhe plaēkitjes sė pasurisė sė tyre, sidomos tė asaj shtrese qė ua dinin bėmat e tyre me policinė e paramilitarėt serbė. Bashkėunėtore e kėtij shtabi ishte edhe Zyrafete Rraci - “Zuki”, e cila haptazi edhe gjatė lufteės ka shkuar me policė e paramilitarė serbė dhe ka bėrė organizimin e dhunimeve tė vajzave shqiptare nga forcat serbe nė Pejė.

KUSH ĖSHTĖ MEHMET SADRIJAJ – “TUSHI”?!

Mehmet Sadrijaj (1973) – “Tushi”, ėshtė nga fshati Lėbushė i Deēanit, me banim nė fshatin Kryshec tė Pejės. Nip i Ramiz Muriqit. Para luftės kishte lidhje tė ngushtė me shefin e Sigurimit Publik tė MUP-it tė Pejės, Bato Bullatoviq.
Tushi bashkė me tė vėllanė mė tė madh Ilir Sadrijajn ka vite qė janė marrė me kontrabandė droge dhe me kriminalitet tė organizuar, duke qenė nė bashkėveprim tė ngushtė me Sadik Musajn, Xhavit Musajn, Xheladin Musajn, Sami Musajn e tė tjerė nė kuadėr tė mafias tė drejtuar nga Tahir Zemaj me qendėr nė Berlin tė Gjermanisė, tė cilėt ishin nė lidhje tė ngushtė me mafian serbo-jugosllave. Pėr shkak tė veprimtarisė sė tillė Ilir Sadriaj ėshtė dėnuar disaherė me burgim nga gjykatat gjermane, duke pėrfshirė edhe dėnimin e fundit me 100 vjet burg nga gjykatat gjermane bashkė me Xhavit Musajn (alias Xhavit Pashėn) e Strellcit nė vitin 1997, pasi ishin zėnė nga Interpoli nė Shkup. Edhe para kėsaj kohe nė Kosovė i arrestuar disaherė bashkė me Sami Musajn (gjatė viteve 1992, 1993) pėr akte kriminale.

Nė nėntor tė vitit 1999, Mehmet Sadrijaj (Tushi) i kėrcėnohet KFOR-it gjerman nė Prizren me kidnapim tė ndonjė gjermani nėse nuk ia lirojnė tė vėllanė Ilir Sadriajn, i dėnuar me shumė vite burg pėr kriminalitet tė organizuar dhe trafikim droge nė Gjermani.

Me bashkėvepruesit e mėsipėrm. Mehmet Sadriaj nuk do tė ndahet asnjėherė as pas lufte nė Kosovė. Duke qenė nė lidhje tė ngushtė familjare me Ramiz Muriqin, si nip i tij dhe me veprimtari tė pėrbashkėt disavjeēare, Mehmet Sadriaj u bė njėri ndėr ekzekutuesit mė nė zė tė urdhrave tė Tahir Zemajt dhe Ramiz e Vesel Muriqit.
Vlen tė theksohet se mė 26 tetor 2000 nė tubimin promovues tė LDK-sė tė mbajtur nė palestrėn sportive nė Pejė, kryetari i kėsaj partie Ibrahim Rugova truproje i kishte Mehmet Sadriajn “Tushin”dhe Fatmir Ferizin “Rashėn”, tė dy tė implikuar nė njė varg aktesh kriminale nė Pejė e mė gjerė.

Mė 21 qershor 2000, rreth orės 17.00, Mehmet Sadriaj pas njė rrahje qė e kishte nxitur vetė nė Pejė, e qėllon me arm zjarri Blerim Elshanin, duke e plagosur nė kėmbė.
Tė nesėrmėn, mė 22 qershor 2000, rreth orės 11:00, tek stacioni i autobusėve nė Pejė, Mehmet Sadrijaj sėrish e sulmon me armė zjarri Blerim Elshanin qė po kalonte rrugės me makinė, por kėsaj radhe pa pasoja. Po mė 22 qershor 2000, rreth orės 12.00, nė afėrsi tė ndėrtesės sė OSBE-sė nė Pejė, Mehmet Sadrijaj, e sulmon me armė zjarri Adem Elshanin.
Katėr ditė pas kėsaj, policia e UNMIK-ut e bastis shtėpinė e Mehmet Sadriajt nė Kryshec, ku e gjejnė edhe armėn gjysemautomatike me tė cilėn i kishte sulmuar Blerim e Adem Elshanin. Mė 26. 6. 2000 Mehmet Sadrijaj paraburgoset nga policia pėr t’u liruar pas disa ditėsh.
Mė 26 qershor 2000, fill pas arrestimit tė Mehmetit, Sadik Musaj i ishte kėrcėnuar me likuidim fizik, prokurorit publik tė gjykatės nė Pejė, Flamur Kelmendit, qė tė mos merret me ta, nė tė kundėrtėn e pret vdekja.

Nė ndėrkohė tre muaj pas vrasjes sė Virgjil Elshanit, ku nė dy tentim-vrasje ndaj Elshanėve merr pjesė edhe Mehmeti (Tushi), mė 4 janar 2001, nė orėn 17 e 15 minuta nga burgu hetues i Pejės arratisen Mehmet Sadriaj – Tushi nga Krysheci dhe Behar Badallaj nga Prizreni, tė dy tė akuzuar pėr vrasje, tė cilėve dikush prej personelit tė burgut ua kishte hapur portėn e burgut. Para se Mehmeti tė “arratiset” nga burgu, Sadik Musaj i Strellcit dhe Habib Gashi nga Qyshku i Pejės, prej orės 13.00 – 14.00, e kanė vizituar nė burg Mehmet Sadriajn – Tushin.

KUSH ĖSHTĖ ILIR ISUFAJ – “ILIR SHTRIGA”?!

ILIR ISUFAJ i njohur nė Pejė e mė gjerė me emrin “ILIR SHTRIGA”, i lindur mė 15. 8. 1974 nė Katundin i Ri tė Pejės, njihet si bashkėpunėtor i forcave serbe, i cili vazhdimisht ėshtė marrė me trafikun e drogės nė bashkėpunim tė ngushtė me Xhavit Musajn (Xhavit Pashėn) e Strellcit, Ilir Sadriajn, etj. Ėshtė i njohur sidomos pėr lidhjet e tij tė hapta me inspektorin e MUP-it serb tė Pejės, Dushko Armush.
Motra e Ilir Isufajt (Ilir Shtrigės), Kymetja, gjatė tėrė kohės sė luftės ėshtė shoqėruar me policė e paramilitarė serbė.
Kymete Isufaj e martuar me policin serb Pajo Radulloviq, me tė pėrfunduar tė luftės largohet pėr nė Serbi bashkė me forcat serbe.
Ilir Shtriga, edhe pas lufte nė Kosovė e vazhdoi tė njėjtėn veprimtari, me tė njėjtin rreth bashkėvepruesish. Duke qenė i lidhur ngushtė me vėllezėrit Musaj tė Strellcit, Ramiz Muriqin, Mehmet Sadriajn (Tushin) dhe Habib Gashin e Ēyshkut, ka vazhduar kontrabandimin e drogės, armėve, plaēkitjeve tė armatosura, marrjen me prostitucion etj. Kėtu duhet pėrmend plaēkitjet arkave nė fabrikėn e Tjegullave nė Pejė (bashkė me Bedri Isufajn), nė degėn e Elektro-Kosovės nė Pejė etj., gjatė vitit 2000 dhe dhjetėra raste tė tjera tė plaēkitjeve me maska nė rajonin e Pejės.
Nė fshatin e tij vazhdimisht ka shqetėsuar banorėt me tė shtėna tė pakontrolluara armėsh.
Ilir Isufaj (Ilir Shtriga) nė rrjetin e vet ka edhe njė grup kontrabandistėsh tė armėve dhe drogės nga Shqipėria. Ndėr bashkėpunėtorėt e tij mė tė ngushtė nė kėtė drejtim qė ia sjellin dėrgesat nė Kosovė janė shtetasit shqiptarė Luan Tobli (1974) nga fshati Metali, komuna e Hasit; Xhevahir Sylaj (1979) nga fshati Mejdan i Tropojės, dhe Shkėlzen Ukėperaj (1976) nga Hasi.
Mė 30 tetor 2000 Ilir Isufaj, i kėrkuar pėr disa plaēkitje e vjedhje tė rėnda nė Pejė, zihet nga policia kosovare, duke hyrė nė pikėn doganore nė Pejė, me pasaportė tė huaj fallso me emėr tė serbit Goran Millaēiq, kriminel i njohur nga Katundi i Ri.
Pėr falsifikim dokumentesh dhe sulm ndaj policėve, tė njėjtėn ditė Ilir Shtrigės i caktohet paraburgimi prej 40 ditėsh. Mirėpo, mė 24 dhjetor 2000, Gjykata e Qarkut nė Pejė, duke qenė nėn presion tė vazhdueshėm tė bashkėpunėtorėve tė Ilir Shtrigės (por flitet edhe pėr marrje tė shumave tė mėdha tė tė hollave nga ana e gjykatėsve) e liron si tė pafajshėm Ilir Isufajn – “Ilir Shtrigėn”, i cili nė bazė tė veprave pėr tė cilat akuzohej pritej tė dėnohej sė paku me 5 vjet burgim. Tė njėjtėn ditė e braktis Kosovėn dhe kalon nė Gjermani, ku ėshtė i martuar me njė gjermane, pėr tė hyrė herėpashere ilegalisht nė Kosovė.

Ndėr bashkėpunėtorėt mė tė ngushtė tė Musajve janė edhe vllezėrit Skėnder Azem Hoxhaj (1972), dhe Naser Azem Hoxhaj (1973) nga Strellci i Epėrm.
Skėnder Hoxhaj ėshtė i njohur si bashkėpunėtor i hershėm i policisė serbe, sidomos prej vitit 1990 e kėndej. Prej vitit 1991 deri nė vitin 1997 ishte njėri ndėr informatorėt mė aktivė tė policisė serbe nė rajonin e Strellcit e fshatrat e tjera, nė aksionin pėr kėrkimin e armėve tek popullsia shqiptare, tė shifruar “Tragaq”, gjatė tė cilit dhjetėra shqiptarė u maltretuan e u torturuan barbarisht nė stacionet policore serbe.
Mė 15. 12. 1992, Skėnder Hoxhaj, nė Strellc e kishte sulmuar dhe kishte tentuar ta dhunojė tė miturėn K.O. nga fshati Isniq.
Sikurse i vėllai, edhe Naser Hoxhaj, organizator pėr dorėzimin e armėve tė fshatit Strellc, prej tetorit tė vitit 1998 deri nė pėrfundim tė luftės i uniformuar me uniformė tė policisė serbe dhe i sistemuar nė njėsitet e MUP-it serb nė Deēan (nė sektorin e tretė) vazhdimisht ka qarkulluar me automjete zyrtare policore serbe. Me policinė serbe nė Deēan, Naser Hoxhaj ka qėndruar e vepruar edhe nė kohėn e dėbimit masiv tė popullatės civile nė Shqipėri deri mė 12 qershor 1999, kur ka bėrė edhe djegien e dhjetėra shtėpive shqiptare nė Strellc tė Epėrm e tė Ulėt por edhe nė fshatra tė tjera, nė dhunime tė disa vajzave shqiptare bashkė me policinė serbe etj.
Prej kėsaj kohe vėllezėrit Skėnder e Naser Hoxhaj, nuk janė ndarė asnjėherė nga Sami e Sadik Musaj. Nė qershor 1999, ėshtė largu pėr nė Serbi bashkė me forcat serbe pėr t’u kthye pas njė kohe.
Mė 5 mars tė vitit 2000, Mentor Istrefaj nga Strellci e kishte akuzuar Naser Hoxhajn pėr djegien e shtėpisė sė tij bashkė me policinė serbe dhe shtėpive tė tjera tė lagjes Istrefaj, mirėpo ky i fundit e sulmon fizikisht. Gjatė pėrleshjes, Mentori e ther me thikė Naserin. Nė qershor 2000, Naser Hoxhaj, Sami Musaj e tė tjerė e rrahin brutalisht Mentorin nė shenjė hakmarrjeje, duke e kėrcėnuar se nuk guxon mė ta pėrmend djegien e shtėpisė.

Agron Bajraj nga Strellci i Epėrm, i dėnuar para luftės disa here pėr vjedhje tė rėnda, bashkėpunėtor i policit serb Jokiq Veko. Pas luftės i pandarė mga vėllezėrit Sadik e Sami Musaj nėn urdhrat e Tahir Zemajt, nga i cili ėshtė caktuar oficer i zbulim-kundėrzbulimit.

Nė rrjetin e Musajve dhe Ramiz Muriqit bėn pjesė edhe Fetah (Halil) Kamaj – me banim nė rrugėn “Avdullah Shabani”, nė Vitomiricė, i cili gjatė luftės ka vepruar me maska bashkė me forcat serbe. Edhe pas luftės i lidhur ngushtė me Sadik Musajn, tė cilin e viziton shpesh edhe nė shtėpi, Fetahu i ka mbajtur lidhjet me sigurimėsat serbė, tė cilėt e kanė vizituar vazhdimisht dhe i kanė sjellė edhe armė tė ndyshme. Kėtu duhet pėrmendur rastin e datės 5 shtator 2000, kur njė polic serb me shėrbim nė Rozhajė (mik i Fetahut), i cili qarkullon me dokumente fallso tė shqiptarėve, ia ka sjellė tetė revole tė tipit “TT” nga Rozhaja. Ky polic vazhdimisht vjen nė Vitomiricė, ku kontakton ilegalisht me Ramiz Muriqin.

Me Musajt vepron edhe Qazim Metė Idrizaj nga Strellci i Epėrm i cili gjatė luftės nė Kosovė ka vepruar nė kuadėr tė organizatės terroriste serbe “Dora e Zezė” qė ka vepruar nė Pejė, ku ndėr kryesorėt e kėsaj organizate ka qenė edhe inspektori i MUP-it serb tė Pejės, Hamda Musiq, shok i ngushtė i Qazimit. Qazimi vazhdimisht ruan tek Musajt dhe paguhet pėr shėrbimet qė kryen.

DISA NGA VRASJET E HAPTA

VRASJA E VIRGJIL ELSHANIT

TENTIMVRASJA E PARĖ NDAJ FAMILJES ELSHANI

Mė 18 tetor 2000, nė orėt e mbrėmjes nė oborrin e shtėpisė sė vetė Isuf Elshani nga Ozdrimi (Pejė) e gjen tė vendosur njė minė teledirigjuese tė paaktivizuar, pėr ēka e njofton policinė nė Pejė, tė cilėt e bėjnė ēmontimin e saj. Akterėt, kur kishte dalė nga oborri i shtėpisė djali i Isufit, Demė Elshani, mbase pėr ndonjė gabim teknik nuk kishin mund ta aktivizojnė lėndėn plasėse, por as ta tėrheqin mė vonė, sepse ishte vėrejtur nga familjarėt dhe nė vendin e ngjarjes vie policia e SHPK-sė dhe UNMIK-ut.
Sipas deponimeve qė do tė bėhen mė vonė nė polici, por edhe nė gjykatėn e qarkut nė Pejė, nga disa pjesėmarrėsit nė kėtė akt. Nė kėtė tentimvrasje kanė marrė pjesė Vesel Muriqi nga Vitomirica, Rexhep Kelmendi – “Xheka” nga Peja, Mehmet Sadrijaj – Tushi (operues me teledirigjues), njė ekspert pėr mina (45-vjeē) nga Bosnja ose Mali i Zi, qė ka folur nė gjuhėn serbe, tė cilin e ka sjellė Vesel Muriqi, Ilir Selimi nga Vitomirica e Pejės bashkė me tezakun e tij Hysenin nga Isniqi me banim nė Vitomiricė.

TENTIMVRASJA E DYTĖ

Pas tentimit tė realizimit tė atentatit me lėndė eksplozive, nga grupi i lartpėrmendur pason atentati tjetėr, kėsaj radhe sulm me armė zjarri. Gjithēka ndodhi mė 24 tetor 2000, rreth orės 22.30 minuta nė qendėr tė Ozdrimit, me ē'rast nė dy veturat e vėllezėrve Elshani ėshtė qėlluar nga pusia njėkohėsisht nga 5-6 armė automatike. Si pasojė e kėsaj plagoset rėndė Visar Elshani, ndėrsa mė lehtė plagosen Demė Elshani dhe Ramadan Elshani (ushtar i Brigadės "Adrian Krasniqi" tė TMK-sė nė Istog).
Kėtė akt e kryen Sadik Musaj, Mehmet Sadrijaj – Tushi, Vesel Muriqi, Rexhep Kelmendi – Xheka, bashkė me vėllain dhe njė nip tė vetin nga Potėrēi, Ilir Selimi, Hyseni dhe njė person tjetėr.
Pasi familja Elshani i zbulon disa prej pjesėmarrėsve nė dy sulmet e lartcekura, e lajmėron rastin nė polici, me ē’rast arrestohen tre prej tyre (Mehmet Sadriaj, Ilir Selimi dhe Hyseni) tė cilėt nė policinė e UNMIK-ut e pranojnė pjesėmarrjen e vet nė kėto dy sulme, por dėshmojnė edhe pėr pjesėmarrėsit e tjerė, duke dhėnė edhe detajet, se gjatė tėrė kohės kanė komunikuar mesveti me radiolidhje, se e kanė formuar njė grup prej 30 vetash me qellim qė tė kryejnė atentate kundėr pjesėtarėve tė UĒK-sė, TMK-sė, por edhe tė LDK-sė pėr tė nxitur konflikte tė hapta mes tyre etj.
.............................................................
Lidhur me kėtė rast inicohet procedura penale nė Gjykatėn e Qarkut nė Pejė.

ATENTATI I TRETĖ – VRASJA E VIRGJIL ELSHANIT

Mė 10 nėntor 2000 (e premte), gjykimi kundėr personave qė ua kishin vėnė minėn nė oborr dhe i kanė gjuajtur me armė zjarri mė 18 e 24 tetor 2000, ishte paraparė tė fillonte nė orėn 12.00, por qė pėr arsye tė panjohura ishte shtyer nga gjykatėsi pėr dy orė. Nė atė gjykim Demė Elshani me babain e tij Isufin kishin pėr tė dalė nė gjyq si dėshmitar.
Pas pėrfundimit tė seancės, rreth orės 16.20 min., duke u kthyer nga gjyqi, Elshani sėrish sulmohen me armė zjarri. Ata ishin duke udhėtuar me dy vetura: nė tė parėn ishin Isuf e Demė Elshani, ndėrsa nė tė dytėn Virgjil e Granit Elshani. Kur arrijnė nė Ozdrim, vetėm disa dhjetėra metra larg nga shtėpia e tyre, disa persona nga njė veturė „Alfa Romeo“ me ngjyrė tė bardhė (pronė e Musajve tė Strellcit), qė vinte nga drejtimi i Pejės, nė tejkalim e sipėr qėllojnė me armė automatike dhe bomba dore nė drejtim tė veturave tė Elshanėve.
Nga shpėrthimi i bombės dhe plumbat e automatikut plagosėn rėndė Virgjil Elshani (19), ish-ushtar i UĒK-sė, i cili vdes pas 12 orėsh nė spitalin ushtarak tė KFOR-it nė Pejė dhe Granit Elshani (15), tė cilėt gjendeshin nė veturėn e dytė. Ndėrsa Demė dhe Isuf Elshani qė ishin mė pėrpara shpėtojnė, sepse vetura “Alfa Romeo” qė ishte nė tejkalim ndeshet ballė pėr ballė me njė makinė kombi qė vinte nga drejtimi i Mitrovicės dhe veturėn e mbulon zjarri.
Shoferi i vetures “Alfa Romeo” nga tronditja qė merr nga ndeshja vetėm pas disa minutave qė e nxjerrin nga vetura vdes, ndėrsa tre tė tjerėt dėrgohen nė spitalin ushtarak italian.
Nė veturė policia dhe KFOR-i gjejnė tri pushkė automatike me tre karikatorė rezervė, njė tjetėr pushkė automatike tė djegur nė veturė, njė revole gjysmautomatike dhe njė bombė dore.
Kėsaj radhe kryesit e krimit ishin katėr persona nga Shqipėria: Fatbardh Gabraj (1979), nga fshati Geghysen me banim nė Tiranė, Gazmend Luma nga Bajram Curri, Shaqir Bajraj nga Tirana dhe njė person tjetėr.
Tė lartpėrmendurit gjatė marrjes nė pyetje nga KFOR-i dhe policia atė natė kanė pranuar se janė paguar nga Vesel Muriqi dhe Sadik Musaj pėr ta krye njė akt tė tillė. Tė hollat nė vlerė 350 mijė markash gjermane ua ka dhėnė Sadik Musaj. Nė vendin e krimit policia e UNMIK-ut ka zėnė veturėn “Alfa Romeo” tė Musajve me tė cilėn personat nga Shqipėria kanė kryer krimin.

VRASJA KRIMINALE E XHEMAJL BUĒOLLIT NGA RAUSHIQI I PEJĖS

Xhemajl Buēolli nga njė familje e njohur e fshatit Raushiq tė Pejės, ishte njeri qė kurrė nuk ishte pėrzie nė punė tė dikujt tjetėr. Nė kohėn e luftės renditet nė radhėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Ndėrsa pas lufte i kthehet punės. Me djersė e mund duke punuar pandėrprerė fitonte kafshatėn e gojės. Por mizorisht ia ndėrprenė jetėn e punėn.
Derisa mė 5 gusht 2000, ditė e shtunė, Xhemajl Buēolli si ēdo ditė ishte duke punuar (duke bartė zallė) tek Agim Ganiqi nė Pejė, pasdite, Fatmir Ferizi nga Kapeshnica e Pejės bashkė me tre persona tė tjerė nga Puka e Shqipėrisė shkojnė dhe e kėrkojnė Xhemajlin kinse pėr tė punuar diēka. Mirėpo, me t’u larguar Xhemajl Buēollin e vrasin dhe kufomėn e tij e hudhin nė njė pus (bunar) nė Brestovik tė Pejės, vetėm pėr t’ia plaēkitur kamionin dhe pėr ta dėrguar nė Shqipėri.
Prej kėtij grupi kriminelėsh (tre nga Peja e tre nga Shqipėria) dy arrestohen nga policia nė Pejė. Njėri prej tyre, Adrian Nela, tregon rastin e vrasjes, dhe nė bazė tė deklaratave tė tij gjendet kufoma e masakruar e Xhemajlit dhe e hudhur nė pus. Ndėrsa krimineli Fatmir Ferizi pas zbulimit tė vrasjes kalon nė Shqipėri, ku njė kohė qėndron tek Alfred Hasi nė Fushė Arrėz, bashkėpjesėmarrės nė vrasjen e Xhemajl Buēollit. E prej atje kalon nė Bosnje prej nga e ka prejardhjen e pastaj nė Gjermani, ku qėndron deri nė shkurt tė vitit 2002, kur ekstradohet nga policia gjermane nė Kosovė.

VRASJA E SADRI AHMETXHEKAJT NGA ISNIQI

Mė 10 korrik 2000, e martė, nė pikė tė ditės Besnik (Elez) Balaj nga Isniqi, nė tavernėn e lokalit hotelier “Deēani” nė tė hyrė tė Deēanit vrau publikisht me armė automatike bashkėvendėsin e vet Sadri Azem Ahmetxhekaj, luftėtar i UĒK-sė. Dėshmitarėt tregojnė se pas vrasjes makabre, Besniku bėrtiste “e nxora gjakun e vėllaut, e nxora gjakun e vėllaut...”
Lidhur me vrasjen e Sadri Ahmetxhekajt, tė nesėrmėn mė 11. 7. 2000, zėdhėnėsi i Komandės Italiane tė KFOR-it nė Pejė, koloneli Xhanfranko Skalas i tha agjencisė ANSA se fill pas vrasjes ėshtė ndalur shqiptari Besnik Balaj, i cili iu dorėzua menjėherė policisė sė Kombeve tė Bashkuara. (Gazeta “Kosova Sot”, e datės 12. 7. 2000). Por deklarimin e bėrė njė ditė pas vrasjes, zėdhėnėsi i KFOR-it e mohoi tė nesėrmen, duke thėnė se nuk ėshtė zėnė vrasėsi, por ėshtė marrė nė pyetje njė anėtar tjetėr i familjes Bala.
Nė rastin konkret, pėrflitet se njė deklarim i tillė ėshtė bėrė me qėllim qė Besnik Balaj pas vrasjes makabre tė kalon nė Shqipėri pa therrė nė kėmbė.
Baba i vrasėsit Besnik Balaj, Elezi gjatė luftės ka punuar haptazi me policinė serbe, sidomos me kryeshefin e sigurimit tė MUP-it nė Deēan Vukmir Mirēiq – VULA. Elezi e ka bėrė dorėzimin e armėve te policia serbe nė Isniq dhe ėshtė caktuar kryepolic lokal i Serbisė, pėr bashkėsinė lokale tė Isniqit duke poseduar librezė pėrkatėse, revole, por edhe pushkė automatike qė ia jep policia serbe pėr tė luftuar kundėr UĒK-sė.

VRASJA NĖ STRELLC

Mė 14 shkurt 2001, nė orėn 24.30 minuta nga shtėpia e Musajve tė Strellcit shtihet me armė automatike nė drejtim tė veturės “Golf 2” me ngjyrė tė bardh, me regjistrim 145-KS-660, me ē’rast vriten vajzat Sanella Koiq dhe Vjollca Krasniqi, plagoset rėndė Kastriot Krasniqi, ndėrsa mė lehtė Alban Mulliqi dhe Riēard Krasniqi, tė gjithė nga Peja.
Djemtė qė i shpėtuan vdekjes kanė treguar se pesė tė rinjtė po shkonin nė aheng pėr ta festuar Ditėn e tė Dashuruarve dhe ishin ndalur rastėsisht para shtėpisė sė familjes Musaj qė gjendet bri rrugės magjistrale bash te stacioni i autobusėve. Mirėpo sapo vetura ishte ndalė nė parkingun mu para shtėpisė, pasi qė dikujt i kishte rėnė gaca e cigares nė veturė dhe vajzat kishin dalė jashtė pėr t’u shkundur, aty i kishte pritur breshėria e plumbave. Ata me Sanellėn e vdekur nė makinė, kishin udhėtuar deri nė Deēan pėr tė kėrkuar ndihmėn e policisė. Ndėrsa Vjollca kishte vdekur rrugės pėr nė spitalin e Prishtinės.
Pėr kėtė vrasje, policia ka arrestuar Qazim Musajn dhe Isa Hoxhajn, tė cilėt edhe kėsaj radhe kanė pėrsėritur slloganin e njohur “na kanė sulmuar”. Ndėrsa nga Gjykata e Qarkut nė Pejė, dėnohet vetėm Isa Hoxhaj, i cili e merr pėrsipėr aktin e kryer, ndėrsa Qazim Musaj lirohet pa kusht.

Nuk janė tė pakta as rastet e qėrimit tė hesapeve mes pjesėtarėve tė kėtyre bandave. Kėtu duhet pėrmendur rastin, kur nė vjeshtėn e vitit 2000, Musa Zemaj nga Strellci, i pandarė me Sadik Musajn nė shumė vepra kriminale, i qėllon me armė zjarri shokėt e deriatėhershėm tė tij vėllezėrit Agron e Xhafer Bajraj nga Strellci, pasi nuk i ishin pėrgjigjur kėrkesės sė tij pėr t’u ndalė me makinė, duke e plagos rėndė Xhaferin, i cili ka mbetur pėrjetėsisht i lidhur pėr karrocėn invalidore.

Gjatė procesit gjyqėor kundėr Musa Zemajt, pėr tė mos vuajtur dėnimin, mbrojtėsit kanė tentuar ta nxjerrin si person tė sėmurė mental, gjė qė ia kanė arritur, pas lėshimit tė diagnozės nga psikiatrja kroate Nada Morina, mė 1 mars 2001, pėrmes lidhjeve tė Tahir Zemajt, duke ia dhėnė edhe 80 mijė marka gjermane mito.

Rasti tjetėr ka ndodhur po nė vjeshtėn e vitit 2000 (nė tetor), por kėsaj radhe nė mbledhje tė LDK-sė nė Strellc. Pasi qė Ibėr Alimusaj, kryetar i nėndegės sė LDK-sė nė Strellc tė Epėrm, pėrkrahės dhe i pandarė me Musajt, nė njė mbledhje paraprake e kishte njoftuar elektoratin e kėtij fshati se do tė vjen Ibrahim Rugova nė Strellc, nė mbledhjen tjetėr, Ibėr Alimusaj thotė se Rugova nuk bėn me ardhė nė Strellc. Konstatimin e Ibrės e kundėrshton Agim Alimusaj, anėtar kryesie i LDK-sė, edhe ky i pandarė me Musajt, me ē’rast vie deri tek fjalosja nė mes tyre. Pasi qytetari Mustafė Hasanaj nga Strellci i Ulėt u hyn ndėrmjet pėr t’i ndarė, Agim Alimusaj gjuan nė tė me revole, duke e qėlluar me dy plumba.
Agim Alimusaj, mbase pėr shkak tė “imunitetit partiak” pėr kėtė plagosje merret nė pytje nga policia dhe pas njė kohe tė shkurtėr lirohet.
A po i plaso dosjet qe i ka marr Kadrija nga Tadici e Koshtunica a?! Ti vetem po i perkthen me shqip. Jam i sigurt 1000000% te ishte Tahir Zemaj ne LPK, sot do te ishte gjall dhe ndoshta do te ishte dikun ne qeveri me Grabovcin e me Smajl Elezaj. Por LPK i vrau te gjithe ata qe nuk ishin me ta. Ky eshte fakt i pakundershtushem. nejse
__________________
Nuk me interon partia hiq, por me intereson se pse jan vra shqiptaret mas lufte.

G-2
i/e regjistruar

Anėtarėsuar: 30-12-2009
Postime: 1,800

Formimi i brigadės 134 dhe bėrthamave tė brigadave 133, 131.


Kur ėshtė lajmėruar nė TV-satelitor – rreth katėr muaj me vonesė, - krijimi i Brigadave tė para shqiptare me luftėtarė dhe komandantė profesionistė, nuk ka pasur ditė mė tė gėzuar pėr shqiptarėt. (Fillimet e bėra me datė 21 qershor janė sekuestruar nga bandat e Fatos Nanos dhe paramilitarėt e Fatos Klosit, megjithatė njė kasetė i ka shpetuar sekuestrimit, xhirime qė ēuditėrisht janė lejuar tė transmetohen vetėm pak ditė para vrasjes sė kolonel Ahmet Krasniqit !) Mė sė fundi nė Kosovė do tė luftonin dy ushtri, ajo shqiptare dhe ushtria serbe. Nuk do tė bėhej mė fjalė pėr grupe, pėr ēeta komitėsh, pėr aksione tė veēuara ilegale, pėr masakra etj.

Jo, shqiptarėt mund tė kishin ushtri mė tė vogėl dhe mė pak tė pajisur, por ama do tė kishin ushtrin e tyre e cila do tė rritej dhe fuqizohej ēast pas ēasti, do tė kishin komandė hierarkike dhe organizim e disiplinė ushtarake moderne. Nuk do tė vepronte kush me kokė nė vet, nuk do tė kishte aksione tė dyshimta dhe tė pavlera. Le tė shohim se si u formuan kėto tri brigada, dhe a kishte tė tjera ? Pėrderisa kishte 131, do tė duhej tė kishte edhe 132 ose 130 !!
Ja se si shpjegohet Tahir Zemaj: “Deri me 21 qershor janė bėrė pėrgatitje, kjo datė ėshtė caktuar pėr tė bėrė betimin brigada 134, 131 dhe ajo 133. Kėto kanė qenė brigadat e para nė kuadėr tė Shtabit Suprem tė Ministrisė sė Mbrojtjes sė Republikės sė Kosovės.
Emėrtimi i njė brigade ėshtė njė shifėr. Ajo thjesht ka efekt moral, ndėrsa armikut i krijon hutim. Eshtė njė metodė qė pėrdoret nė tė gjitha ushtritė profesioniste tė botės. Ka pasur tri brigada dhe ato kanė pasur ato numra qė pėrmenda.
Me 21 qershor 1989 caktohet dita e betimit pėr Brigadėn 134 dhe pėr bėrthamat e dy brigadave tė tjera, tė cilat qenė tė plotėsuara me kuadro ushtarake dhe me njė pjesė tė trupave, pjesa tjetėr pritej tė plotsohej. Nė ceremoninė e betimit ka qenė e ftuar edhe kėngėtarja jonė e njohur Leonora Jakupi, e cila ka kėnduar kėngėn-hymn, « Besa-besė, besėn ta kemi dhanė ». I ati i saj, eprori Qazim Jakupi ka rėnė nė krye tė detyrės bashkė me Muharrem Tafėn qė pėrmenda pak mė parė. Komandant i Brigadės 134 me dekret tė Ministrisė sė Mbrojtjes sė Republikės sė Kosovės jam emėruar unė. Ministri i Mbrojtjes, kolonel Krasniqi mė ka dorėzuar flamurin e luftės duke mė urdhėruar qė ai tė mos binte kurrė nė duart e armikut, kam pranuar flamurin dhe jam betuar se ai « kurrė nuk do tė binte nė duart e shkieve ».
Ai flamur bashkė me flamurin kombėtar u ka prirė tė gjitha veprimeve tona luftarake. Ndihmėsi im pėr moral ėshtė emruar Sali Ēeku. Komandant i Batalionit tė Parė ka qenė Sefedin Kuqi, i Batalionit tė dytė Bajram Stojkaj, i tė tretit Fadil Hadėrgjonaj. Farush Thaēi ka qenė kryeshef i artilerisė dhe komandues i njėsitit artilerik pranė brigadės 134. Lumni Surdulli, qė ka rėnė nė betejėn e Loxhės, dhe disa tė tjerė kanė pasur detyrat e drejtuesve tė kompanive. Kanė qenė tė emėruar gjithashtu edhe ndihmėsit e komandantit pėr xhenjeri, sanitet etj.
Nė brigadėn 131 ka qenė emėruar komandant Rrustem Berisha, ndėrsa i brigadės 133 Kemajl Shaqiri bashkė me komandantėt e batalioneve dhe komandėn e tyre. Fillimisht ka qenė paraparė qė brigadat tė hynin nė Kosovė me luftė, pra ta ēanin kufirin dhe tė ruanin shtegun e furnizimit nga Shqipėria. Ky plan u ndryshua pėr shkak tė « ruajtjes » sė paanshmėrisė sė Shqipėrisė, pasi njė sulm nga territori i saj do tė konsiderohej agresion ndaj kufijve ndėrshtetrorė tė njohur botėrisht. Sipas planit tė ri, pėrpiluar nga Ministria e Mbrojtjes, ka qenė vendosur qė tė futeshin nė Dukaxhin kėto tri brigada tė lokacionitdhe mė vonė tė formohej komanda e Korparmatės sė parė. Nė fakt mė vonė u formua Komanda e Zonės sė tretė Operative e Rrafshit tė Dukagjinit.
Pas dhėnies sė betimit, menjėherė jam informuar nga organi pėr zbulim dhe kundėrzbulim, tė cilin e drejtonte Ismet Ibishi, se kishte disa elementė tė dyshimtė qė silleshin rreth kazermės sonė dhe qė do tė mund tė na krijonin probleme gjatė hyrjes sonė nė Kosovė. Para disa ditėve nė Viēidol kisha biseduar me Azem Sylėn, Adem Grabovcin, Jashar Salihun dhe me njė pseudonim, « Qorri ». Aty ka qenė prezent edhe Rrustem Berisha dhe nga fundi ka ardhur edhe Sali Ēeku. Ata kėrkonin qė ne « t’u bashkangjiteshim » dhe na lanė tė kuptonim se nė tė kundėrt, nuk do tė ishim tė mirėpritur ! Nė fakt as nuk e dija se kush ishin dhe as nuk e kisha shumė tė qartė se kė pėrfaqėsonin. Sali Ēeku mė ka sqaruar mė vonė se kush qenė ata nė tė vėrtetė. Megjithatė vendosa tė bėja njė modifikim nė planin e hyrjes nė Kosovė. Kam marrė vendim pėr tė bėrė marshimin deri nė Prapaqan, ku ėshtė formuar edhe komanda e zonės sė tretė. Tė mėrkurėn, mė 24 qershor 1998 nė orėn 02 tė natės, kam urdhėruar qė brigadat tona ta fillojnė marshutėn, tė cilėn e kisha konceptuar nė tri faza.
Faza e parė, nga Papajt deri nė Livadhet e Padeshit. E dyta nga aty, pėrmes vijės kufitare pranė piramidės C2, rrėzė Rrasės sė Zogut, deri nė fshatin Jasiq, brenda territorit tė Kosovės dhe mė pas, faza e tretė, deri nė Isniq e Prapaqan. Ndoshta, po tė kishim hyrė nė luftė nė Kosovė nė atė kohė, shumė mė pak dėme do tė kishim pasuar,pasi forcat e armikut kanė qenė shumė tė dobėta atėherė, por… ai qe njė urdhėr, tė cilit unė i jam bindur,pasi njerėzit qė e kishin dhėnė, Kryeministri dhe Ministri Mbrojtjes, qenė eprorėt e mi. Nė fakt, kemi hyrė jashtė ēdo logjike ushtarake, kemi thyer rrethimin, jo pėr tė dalė prej tij, por pėr tė hyrė brenda rrethimit ! Nė prapaqan kemi qenė tė rrethuar nga tė katėr anėt. Forcat serbe na kishin ndėrprerė tė gjitha furnizimet.

T’i rikthehemi edhe njė herė marshutės. Gjithēka ka qenė e planifikuar me detaje. Kemi qenė mbi 150 persona, ushtarė dhe oficerė. Nė orėn 5 tė mėngjesit jemi ndalur nė Livadhet e Padeshit. Gjatė ditės kemi zhvilluar ushtrime pėr t’u ballafaquar me rste sulmi apo prite, tė cilat mund tė na ndodhnin gjatė fazės sė dytė, pėr kthimin e mbrojtjes nė sulm etj. Nė orėn 2 e 30 tė datės 25 qershor, pas njė shpjegimi tė hollėsishėm tė tė gjitha porosive tė dhėna mė parė, kam mbajtur edhe njė fjalė ku kam kėrkuar zbatimin e tyre me rigorozitet. Nė mesnatė kemi mbėrritur nė kufi. Armiku nga baza e vet nė Koshare, ndezi njė raketė ndriēuese. Menjėherė zumė pozicionet. Pėr pak sekonda kam menduar se ramė nė pritė dhe se tė gjitha pėrpjekjet tona pėr ta ruajtur fshehtėsinė, kishin dėshtuar. P.sh. ndalimi i marshimit nė Padesh ėshtė bėrė vetėm pėr t’iu shmangur vėzhgimit qė na bėhej.
Pak mė vonė kemi dėgjuar disa fishkėllima, njė zė qė thėrriste nė gjuhėn shqipe dhe njė breshėri. Kjo ka ndodhur pak mbi Shkozėn e Jasiqit, jo shumė larg karaullit tė serbėve. Ka qenė njė situatė shumė e paqartė. Komandantėt prisnin urdhėrin tim pėr tė vepruar. Zėrat u dėgjuan pėrsėri dhe shpejt morėm vesh qė ata ishin shqiptarė qė po kalonin kufirin nė mėnyrė tė paorganizuar dhe qė kishin humbur lidhjen me njėri-tjetrin. Pararojėn tonė e drejtonte Sali Ēeku, qė e njihte kufirin, pasi e kishte kaluar me dhjetra herė. Nė krye tė kolonės printe flamuri i brigadės 134. Me tė kemi hyrė dhe kemi luftuar nė Kosovė. Nė 5 tė mėngjesit kemi mbrritur tek Stanet e Jasiqit. Kemi pushuar pak dhe pas dy orėsh kemi pėrfunduar nė Jasiq. Rojet e fshatit na kanė lajmėruar se fshati mund tė sulmohej nga ēasti nė ēast. Tė shtėnat dėgjoheshin qartė.
Pas njė ore pritjeje nuk ndodhi asgjė. Kur zbritėm nė Jasiq na pritėn banorėt. Nuk ka pasur gjė mė tė mrekullueshme se sa ajo pritje. Ata filluan tė qanin, tė puthnin flamurin, shpreheshin se tani qė e kishin pranė ushtrinė e tyre tė rregullt, edhe nėse vdisnin nuk do tė mėrziteshin. Vullnetarė nga fshati kėrkuan tė strehonin luftėtarėt. Ne do tė rrinim disa kohė nė Jasiq nė pritje tė armatimit. Ka paur zėra shumė skeptik, qė mė kishin paralajmėruar se ndoshta ai armatim edhe nuk do tė vinte, por ne e kishim vendosur tė hynim dhe ta prisnim aty armatimin. Instruktova trupat pėr ēdo eveniment. Nė atė kohė nė Jasiq nuk ka pasur luftime, edhe pse krismat e artilerisė serbe dėgjoheshin nga larg. Kemi zhvilluar orė teorie dhe stėrvitjeje fizike me ushtarėt qė iu bashkangjitėn brigadave tona, po ashtu edhe me ata qė shėrbenin nėpėr fshatra.
REPUBLIKA E KOSOVĖS
FORCAT E ARMATOSURA
DREJTORIA INFORMATIVE Kosovė, 15 Qershor 1998
Komunikatė Nr.6
Nė bazė tė urdhėrit nr.3/10 tė Komandantit tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Forcave tė Armatosura tė republikės sė Kosovės, Drejtoria Informative njofton se nė tė gjitha njėsitė do tė pėrdoret njė tekst i betimit. Teksti i betimit ėshtė ky :
TEKSTI I BETIMIT
Unė ……………………………ushtari i popullit tim BETOHEM nė emėr tė ATDHEUT dhe KUSHTETUTĖS, pėrpara ZOTIT dhe FLAMURIT kombėtar, se do tė jem besnik dhe i pakursyer nė luftėn pėr ēlirimin e Kosovės, kundėr pushtuesit dhe tradhtarėve tė vendit, deri nė pikėn e fundit tė gjakut tim.

Do tė jem ushtarė i bindur dhe i diciplinuar, dhe do tė zbatojė me korrektėsi urdhėrat dhe detyrat e komandave eprore qė lidhen me luftėn ēlirimtare, ushtrinė dhe sekretin ushtarak.
BETOHEM
25-09-2010, 13:29 #125
G-2
Beteja e Loxhės – beteja e parė serioze me shkie

Njėri prej veprimeve luftarake mė profesionale dhe mė me shumė bujė nė tė gjitha pėrpjekjet e luftėtarėve tė lirisė nė Kosovė, ka qenė Beteja e Loxhės. Aty serbėt morėn pėr herė tė parė njė leksion tė fortė, njė mėsim tė vyer, se nuk ishte mė koha kur ata luftonin kundėr dy-tre vetėve, qė gjuanin nga larg e pastaj iknin duke e lėnė popullsinė civile nė mėshirėn e “tigrave” tė Arkanit dhe kriminelėve tė tjerė tė policisė dhe ushtrisė serbe. Jo, nė Loxhė serbėt panė me sytė e tyre se ēka do tė thoshte tė ballafaqoheshin me forca tė organizuara, tė pėrgatitura ushtarakisht dhe tė drejtuara me profesionalizėm. Nė betejė kanė marrė pjesė rreth 160 luftėtarė shqiptarė tė brigadės 134, ndėrkohė qė burimet serbe komentonin se qenė ndeshur “me 4-5 mijė forca rebele”. Komandanti i kėsaj beteje, Kolonel Tahir Zemaj shpjegon detajet e asaj faqje tė lavdishme tė luftės sė UĒK-sė, ku dhanė jetėn tre luftėtarė tė lirisė dhe u plagos rėndė njė tjetėr:

“Ne, sa mbėrritėm nė Prapaqan, morėm masa pėr ndėrtimin e kazermės, tė cilėn e kishte nisur mė parė Ramush Haradinaj, pėr krijimin e kushteve pėr jetesė dhe stėrvitje tė luftėtarėve. Si ushtarak, thotė Tahir Zemaj, jam tepėr kėrkues nė kėtė drejtim, kam luftuar gjithmonė qė luftėtarėt t’i kenė tė gjitha kushtet normale tė jetesės dhe tė stėrvitjes, nė pėrshtatje me rrethanat, sigurisht. Kjo mė jepte dorė t’u kėrkoja atyre maksimumin nė stėrvitje dhe nė fushėn e betejės. Pra, sapo kishim filluar tė krijonim kazermėn. Nė fshatin Loxhė vepronte Shaban Shala, i cili udhėhiqte njėsitė e mbrojtjes territoriale. Por ka qenė e pamundur pėr tė dhe pėr forcat qė ai ka pasur nė dispozicion tė bėjė ndonjė rezistencė kundėr armikut. Njė gjysmė orė pas fillimit tė sulmit serb mbi Loxhė, ai ėshtė tėrhequr bashkė me popullsinė dhe ka dėrguar njė korrier nė Prapaqan, i cili pasi kontakton me Zemajn i shpjegon atij gjendjen nė fshat dhe i sjell apelin e zoti Shala, “pėr t’i ardhur nė ndihmė, atij dhe popullsisė sė fshatit !”. Kjo shėnon edhe ēastin e parė tė angazhimit nė betejė tė forcave tė Brigadės 134, betejė e cila ka zgjatur deri ditėn tjetėr nė orėt e para tė mėngjesit.
Ora 5 e 45 minuta e ditės 6 Korrik 1998
Komandant Zemaj pret korrierin e dėrguar nga Shaban Shala nė emėr tė shtabit tė mbrojtjes territoriale tė fshatit Loxhė.
Zemaj informohet se trupa policore dhe ushtarake tė okupatorit kishin bombarduar fshatin Loxhė dhe pastaj me kėmbėsori ishin futur nė qendėr tė tij.
Ora 6 e mėngjesit
Komandant Zemaj jep alarmin dhe rreshton njėsinė nė oborrin e kazermės dhe urdhėron : Batalioni i parė i brigadės 134, me komandant Sefedin Kuqi, i cili nuk ndodhej nė ato ēaste nė kazermė pasi ishte me detyrė tjetėr tė pėrkohshme nė Junik dhe nė Rekė tė Keqe, nė vend tė tij si kryes i detyrės sė komandantit tė atij batalioni ėshtė emėruar Nazif Ramabaja bashkė me eprorėt Faruk Xhemajli dhe Esat Ademaj. Batalionit tė parė i ėshtė dhėnė urdhėr tė pajiset me tė gjitha mjetet e nevojshme luftarake pėr njė batalion kėmėsorie dhe urgjentisht me dy kamionė tė nisej drejt Loxhės.
Ora 6 e 45 minuta
Batalioni ėshtė nisur nėn komandėn e Nazif Ramabajės. Pjesa tjetėr e trupave ka mbetur nė Kazermė. “Komandanti i Strellcit mė kėrkon qė ne tė merrnim pjesė nė varrimin e ushtarit Avni Avdimetaj, i cili qe vrarė njė natė mė parė gjatė kalimit tė kufirit. Fadil Hadėrgjonaj, vazhdon zemaj, ka marrė urdhėr tė pėrgatitė skuadrėn e ceremonisė ushtarake tė varrimit tė luftėtarit tė vrarė”. Fshati Strellc i Ulėt ėshtė shumė afėr Prapaqanit. Varrimi i tij ėshtė bėrė nė orėn 9, dhe vetėm 40 minuta mė vonė ėshtė paraqitur njė korrier e bashkė me tė Esat Ademaj, tė cilėt informojnė Kolonel Zemajn pėr gjendjen nė fushėbetejė.
Ora 9
Batalioni i pėrfshirė nė luftime kishte hasur nė rezistencė tė fortė tė okupatorit. Gjysma e fshatit ishte marrė nėn kontroll nga forcat serbe. Ramabaja ka pasur pak informacione mbi terrenin, pas dy orė luftimesh ai ka raportuar pėrmes korrierit se kishte njė epror tė plagosur, Faruk Xhemajlin dhe kishte humbur njė luftėtar, Enver Alajn nga fshati Drenoc. Enver Alaj ka depėrtuar nė oborrin e njė shtėpie tė fortifikuar dhe ka tentuar tė hedhė bomba ofensive brenda saj. Aty ėshtė goditur nga njė polic i fshehur jashtė shtėpisė, fillimisht me plumba, pastaj edhe me njė bombė. Eprori Faruk Xhemajli ka penetruar edhe ai nė oborrin e njė shtėpie serbe, ku njė shkin iu ka lutur qė ai tė mos e vriste. Ai e ka liruar dhe ajo pasi ka hyrė brenda, nga kati i dytė i shtėpisė e ka goditur me armė duke e plagosur rėndė. Nga ana e armikut kishte dy oficerė tė likuiduar dhe disa mjete radiolidhjeje tė tyre kishin rėnė nė duart e luftėtarėve tanė. Armiku ka kėrkuar pėrforcime, Ramabaja po ashtu i kėrkon komandantit tė tij pėrforcime dhe intervenim tė menjėhershėm, pasi situata paraqitej e rėndė. Forcat serbe po riorganizoheshin dhe po u mbėrrinin pėrforcime.
Rreth orės 10
Eshtė ndėrprerė ceremonia mortore pėr ushtarin dhe tė gjithė janė kthyer nė kazermė, nė Prapaqan. Efektivi ėshtė plotėsuar me ushtarė dhe armatim mė tė rėndė, mitroloza dhe topa pa dridhje.
Oa 11
Fillon marshimi drejt Loxhės. Trupat kėndojnė kėngėn “Besa besė besėn ta kemi dhėnė” morali i tyre qe tepėr i lartė. Askush prej tyre nuk ka treguar as mė tė voglin hezitim. Ata e dinin se po luftonin pėr Kosovėn. Sali Ēeku dhe rrustem Bruēi insistojnė pėr tė marrė pjesė nė betejė, edhe pse kanė qenė tė ngarkuar tė merreshin me njė detyrė tjetėr, formimin e gjyqit ushtarak, pėr tė hetuar dhe gjykuar ngjarjet dhe krimet e ndryshme qė ndodheshin nė rrafshin e Dukagjinit. Qė tė dy kanė qenė juristė. Qė tė dy kanė insistuar dhe kanė marrė pjesė nė betejėn e Loxhės. Edhe vajzat luftėtare, Zyla, Afėrdita, Hava, Kosovarja etj, megjithėse u ėshtė kėrkuar qė tė rrinin nė kazermė dhe tė merreshin me detyra tė tjera, kanė shprehur gadishmėrinė pėr tė marrė pjesė nė betejė pa iu trembur syri, njėlloj si vėllezėrit e tyre.
Orėn 12
Zemaj flet para luftėtarėve: “Kemi njė ushtar tė vrarė dhe njė epror tė plagosur. Gjendja ėshtė e rėndė por ne duhet tė fitojmė kėtė betejė. Logja ėshtė nė duart e serbėve pėr momentin, por ajo ėshtė e jona dhe ne do ta marrim atė.” Pastaj kanė vijuar instruksionet ushtarake dhe organizative. Nazif ramabaja jep informacionet e para, informacione tė pėrftuara nga pjesa e parė e betejės. Ato informacione kanė qenė tepėr tė vlefshme.
Ora 13
Eshtė bėrė evidentimi i pikave tė forta tė armikut, i rrugėve tė lira dhe kalimeve tė bllokuara, rigonicioni i plotė i fushėfultimit. Nė pikėn e vrojtimit kanė qnė komandantėt e batalioneve Ramabaja, Stojkaj dhe Hadėrgjonaj, komandanti i njėsisė artilerike Farush Thaēi. Ndihmės Komandanti i Brigadės pėr Moral Sali Ēeku, rrustem Bruēi etj. Gjithashtu nė marrjen e detyrave kanė marrė pjesė edhe komandantėt e njėsive territoriale tė fshatrave Loxhė, Shaban Shala, i Prapaqanit, Avdi Krasniqi, i fshatit Strellc i Ulėt, hasan Kamaj, i fshatit Krushevc, Baran, Dubovik e Broliq etj. Aty janė dhėnė urdhėrat pėr tė krijuar vijėn e frontit, nė krahun e djathtė tė frontit ėshtė vendosur Fadil Hadėrgjonaj me Batalionin e Tretė, nė Krahun e majtė Bajram Stokaj me batalionin e dytė, nė vijėn e tė frontit ka qenė Farush Thaēi me njėsinė artilierikė, ndėrsa nė vijėn e tretė tė frontit janė zhvendosur forcat, tė cilat deri atėherė kishin qenė tė angazhuara nė luftime, forcat e komanduara nga Nazif Ramabaja. Njė njėsi luftarake e mbėshtetur edhe nga luftėtarė tė fshatrave, ėshtė lėnė nė rezervė. Kėshtu ėshtė bėrė plani pėr sulmin e parė kundėr forcave serbe. Ajo nuk ka qenė njė pritė e fshehtė, as njė luftim mbrojtės, ai ka qenė sulmi i parė i organizuar kundėr forcave tė okupatorit.
Ora 14.07 minuta.
Komandant tahir zemaj urdhėron vartėsit e tij dhe luftėtarėt pėr tė zėnė pozicionet nė vijėn e pėrcaktuar tė frontit. Nė krahun e djathtė ekzistonte mundėsia e penetrimit tė forcave paramilitare serbe nga drejtimi i fshatit Gorazhdevc. Atje janė vendosur njė njėsi e batalionit tė tretė, armatosur edhe me njė top, si dhe disa njėsi tė fshatrave Broliq e Dubovikė:batalioni i dytė ka qenė i pėrforcuar me forca tė fshatrave tė Strellcit,Isniq dhe Prapaqan, pak mė lart nga hyrja e Raushiqit, kanė qenė vendosur vullnetarė nga fshati Krushevc, Loxhė, Beran, Broliq dhe vullnetarė nga qyteti i Pejės dhe i Gjakovės. Ata pengonin prerjen e vijės sė frontit nga forca qė mund tė vinin pas shpine. Komandant tahir zemaj dėshmon se ka pasur vende nė vijėn e frontit, ku distanca e luftėtarėve tė tij nga armiku ka qenė vetėm tre metra. Vetė ai ka qenė veē pak metra larg strehės sė njė shtėpie bunker tė mbushur me snajperistė shkie.
Ora 14
Komandant Tahir Zemaj u bėn thirrje pėrmes njė megafoni forcave armike tė dorėzoheshin,pasi nuk kishin asnjė mundėsi pėr tė shpėtuar dhe i ka garantuar se do tė trajtoheshin sipas tė gjitha konventave ndėrkombėtare, qė merren me trajtimin e robėrve tė luftės. U ka dhėnė pesė minuta kohė. Shkiet nuk kanė pranuar tė dorėzohen. Pas kėsaj kolonel Zemaj u ka “dhėnė kurajo” duke u thėnė: “Atėherė mbahuni pra, shkie !”
Ora 14.15
Ka filluar sulmi mbi forcat armike. Batalionet dy dhe tre kanė vepruar sipas tė gjitha udhėzimeve. Njėsia e vėzhgimit ku merrte pjesė edhe Rrustem Bruēi komunikonte me luftėtarėt nėpėrmjet tabelave, me shenja tė koduara. Radiolidhja nuk ėshtė pėrdorur pėr shkak tė afėrsisė me forcat e armikut. Drejtuesi i kompanisė Cufė Kurtulaj ka bėrė njė shpėrthim tepėr energjik dhe tė guximshėm pėr t’iu afruar shtėpisė tjetėr bunker. Eshtė paralajmėruar nga Komandant Tahir Zemaj qė tė ketė kujdes nga ana e djathtė e tij, nga ku derdheshin breshėri tė pafund zjarri. Ai ka shpėtuar, por nė vėzhgim e sipėr tė lėvizjeve tė tij, ėshtė vrarė Rrustem Bruēi. Bruēi ka qenė vetėm katėr-pesė metra larg Komandant Zemės. Tė gjithė kanė menduar se ai nuk ėshtė vrarė, por veē ėshtė plagosur, pasi rėnia e tij ka qenė shumė e butė (sikur tė mos donte t’i shkaktonte dhimbje tokės pėr tė cilėn dha edhe jetėn). Kėndi i zjarrit tė forcave serbe ishte aq i plotė sa qė tėrheqja e menjėhershme e Rrustem Bruēit, qe tepėr e vėshtirė.
Ora 15
Me urdhėr tė komandantit tė luftimeve, kolonel Tahir Zemajt, janė ndėrprerė veprimet luftarake. Luftėtarėve u ėshtė dhėnė urdhėri tė tėrhiqen deri nė 50 metra larg. Zemaj ka menduar se ekzistojnė akoma shanset pėr ta tėrhequr Rrustem Bruēajn. Si rezultat ka dhėnė urdhėr qė shtėpia-bunker tė mos rrėzohet nga ana e djathtė pasi gėrmadhat e saj mund tė binin mbi trupin e luftėtarit. Eshtė ngarkuar zv. Komandanti i batalionit tė dytė Lumni Surdulli, epror nga Vushtria, tė udhėhiqte grupin pėr rrėzimin e shtėpisė nė anėn e majtė. Goditja do tė bėhej me mortaja krahu. Pas kėtij urdhėri Surdulli merr vet mortajėn e parė, njė mortajė krahu e tipit “Ambruz” amerikan dhe nga njė distancė 7-8 metra larg shtėpisė, godet. Predha prek nė njė objekt tė paparashikuar dhe bėn rikoshetė (ndryshon drejtimin) pa mundur tė godas nė objektiv. Nė kėtė ēast, ai ngre dorėn nė shenjė dėshpėrimi dhe nervozizmi, gjė qė u ka dhėnė mundėsi snajperistėve serbė ta identifikojnė pozicionin e tij dhe ta qėllojnė. Pas rėnies sė Lumni Surdullit ėshtė dhėnė urdhėri plotėsues pėr shkatėrrimin e tė gjitha shtėpive, pėr rrafshimin e tyre.
Ora 16.30
Njėsitė e vendosura nė pritė nga ana e Grozhdevcit, nga ku pritej tė ndėrhynin paramilitarėt serbė, kanė zmbrapsur me sukses njė sulm tė kėtyre tė fundit, duke mos i lejuar ata tė pėrforcojnė trupat serbe qė ishin tė angazhuar nė luftime brenda vijės sė frontit. Nga ana tjetėr kanė ardhur forca tė SUP-it, me njė transportier tė blinduar M-60. Drejtuesi i kėsaj autoblinde ėshtė goditur nga luftėtarėt tanė dhe autoblinda ka mbetur e bllokuar. Drejtuesit e operacionit serb kanė kėrkuar pėrforcime nėpėrmjet radiolidhjes, pėrgjimi i komandave serbe ėshtė bėrė nėpėrmjet atyre aparateve qė ishin zėnė nė luftimet e mėngjesit tė udhėhequra nga Nazif ramabaja. Serbėt nuk kanė pasur dijeni qė ato radio kishin rėnė nė duart tona. Humbja e autoblindės ka shkaktuar goditje psikologjike tek armiku. Armiqtė jepnin urdhra tė pakoduar nė radio, kaq tė zėnė ishin nė luftime.
Ora 17
Dy shtėpitė e para bunker, nė vijėn e parė tė frontit asgjėsohen pėrfundimisht. Mbeten edhe dy tė tjera. Ka pasur informacion se ato qenė edhe mė tė fortifikuara dhe me mė shumė forca armike brenda. Pėr tė siguruar asgjėsimin e tyre pa humbje Kolonel zemaj, urdhėron pushim zjarri, nė pritje tė rėnies sė plotė tė muzgut. Urdhėrohen njėsitė pėr maskim dhe pėrmirsim tė pozicioneve. Janė urdhėruar luftėtarėt tė formojnė “koktejet molotov” dhe bashkimin e bombave ofensive nė formė tė tre-katėr bombave. Ato do tė pėrdoreshin pėr sulmin. Gjatė kėsaj periudhe nuk ka pasur shkėmbime tė fuqishme zjarri nė gjithė vijėn e frontit. Ndėrkohė njė njėsi vėzhgimi e drejtuar nga Cufė Kurtulaj ėshtė urdhėruar tė futej nė prapavijėn e armikut pėr tė vėzhguar se ēfarė mbėshtetje kishin forcat serbe nga prapavija e tyre. Kjo njėsi e ka kryer misionin e saj me sukses duke sjellė prej andej informacione tė rėndėsishme. Nė lajmet e orės 19.30 njė komunikatė e forcave serbe njofton se “njėsitė e tyre nė Loxhė kishin hasur jo nė grupe terroriste si deri atėherė por me njėsi tė rregullta operative”. Janė dėshmitarėt fshatarėt e Pejės dhe tė Berzhenikut qė i kanė parė forcat policore ushtarake serbe duke u tėrhequr tė terrorizuara nga ideja se nė Loxhė tashmė po luftonin njėsi tė rregullta ushtarake, profesioniste shqiptare. Radioja ka dhėnė njė shifėr tė ekzagjeruar tė numrit tė forcave tona, rreth 3 mijė, gjė qė nuk i pėrgjigjej realitetit. Ai ekzagjerim “bazohej” nė fuqinė sulmuese dhe taktikat e pėrdorura gjatė luftimit, tė cilat ishin tė panjohura deri atėherė prej forcave serbe nė Kosovė. Sipas gjithė kėtyre informacioneve, tė pėrfituara nga njėsiti vėzhgues, nga pėrgjimi i urdhėrave dhe bisedave nė radiolidhjen e tyre, nga lajmet e transmentuara, ėshtė kuptuar se armiku kishte pėsuar njė goditje tė rėndė dhe tashmė pritej vetėm kurorėzimi i fitores me ndėrmarrjen e fazės sė tretė tė luftimeve fill pas rėnies sė natės.
Ora 20.30

Fillon faza e tretė e sulmit. Komandantėt dhe drejtuesit e njėsive kanė marrė urdhėra dhe instruksione shtesė. Angazhohet edhe batalioni i vijės sė dytė. Bėhen disa ndėrrime nė vijėn e parė tė frontit. Rifreskohen forcat. Nė luftėn e Loxhės ėshtė dalluar pėrveē tė tjerėve edhe luftėtari Rexhė Osaj, i cili me njė trimėri dhe guxim tė rrallė ka hyrė brenda kėndit tė zjarrit serb dhe ka bėrė pėrfundimisht tėrheqjen e trupit tė Rrustem Bruēit.
Kjo ka ndikuar nė rritjen e ashpėrsisė sė sulmit, pasi deri vonė ėshtė menduar se Rrustem Bruēi ka qenė i plagosur dhe jo i vrarė. Fadil Hadėrgjonaj me njė njėsi ngarkohet tė hedhė “ koktejet molotov”. Edhe Bajram Stojkaj nga njė hangar ka filluar goditjen dhe ndezjen e shtėpive. Mendohej se forcat e fshehura brenda shtėpive do t’i lėshonin ato dhe nė ikje e sipėr do tė asgjėsoheshin.
Ora 21
Janė djegur hangarėt, por njė shtėpi nuk ka marrė flakė kurrsesi. Atėherė ėshtė pėrdorur gjithė fuqia goditėse e njėsive pėr ta rrafshuar atė me dhe. Shtėpitė pėr tė cilat bėhet fjalė, kanė qenė stėpi banimi tė serbėve. Ato shtėpi kanė qenė tė vizituara nga dy tė dėrguar tė shtabit tė fshatit Loxhė, Xhemajl Shala dhe Shaqir Shala, pėr tė biseduar pėr “mossulmim reciprol mes fqinjėve”. Ata dy persona pėr njė kohė janė mbajtur tė arrestuar nga brigada 134, deri sa janė liruar pas ndėrhyrjes sė shtabit tė fshatit Loxhė. Ekzistojnė dokumente me dėshmitė e pyetjes sė tyre. Nė fakt, ato shtėpi serbe jo vetėm qė nuk iu pėrmbajtėn “marrėveshjes”, pėrkundrazi u shndrruan nė pika mė tė forta tė armikut. Shtėpitė janė asgjėsuar pas disa orė luftimesh dhe forcat tona kanė marėnėn kontroll tė plotė gjithė fshatin.
Ora 02.15 minuta e natės
Armikut i janė numėruar 14 trupa tė vrarėsh, pėr tė cilėt ėshtė urdhėruar qė tė varosen. Tė plagosurit dhe tė vdekurit e tjerė nga ana serbe mund tė jenė tėrhequr. Fshati i ėshtė dorėzuar komandantit tė njėsisė territoriale tė fshatit, zotni Shaban Shalės. Atij i janė dhėnė instruksione se cilat objekte duhet tė ruhen, ku duhet tė organizohet mbrojtja etj. Duke parØØe se ai nuk kishte forca tė mjaftueshme dhe ekzistonte mundėsia qė armiku tė pėrpiqej pėr ta rimarrė Loxhėn, Komandant Tahir Zemaj urdhėron njėsitė e pesė fshatrave rėrreth, t’i vinin nė ndihmė dhe tė bėnin shėrbim herė pas here nė Loxhė.
Ora 3
Pas betejės, njė luftėtare shqiptare, Shemsie Shala, (Shema) e cila kishte luftuar gjatė gjithė kohės, me armė nė dorė, pėrgatitė ushqim pėr rreth 300 luftėtarė qė kishin marrė pjesė nė betejėn e Loxhės.
Ora 4
Fillon marshimi drejt kazermės nė Prapaqan. Trupat kėndojnė pėrsėri kėngėn “ Besa – besė, besėn ta kam dhanė “. Tė nesėrmen me 7 Korrik ėshtė bėrė varrimi i luftėtarėve tė rėnė, tek xhamija e e isniqit, ku kanė marrė pjesė mijėra qytetarė tė Rrafshit tė Dukagjinit dhe tė rėnėve u ėshtė bėrė njė nderim dhe ceremoni dinjitoze. Qytetarėve u ėshtė kėrkuar tė shpėrndahen shpejt pėr arsye sigurie. Nė kazermė ėshtė njė analizė e plotė e tė gjitha veprimeve luftarake gjatė betejės dhe ėshtė konsideruar si njė sukses ushtarak. Nga ajo mbledhje i ėshtė dėrguar edhe njė raport i hollėsishėm informues Shtabit Suprem tė Ministrisė sė Mbrojtjes sė Republikės sė Kosovės.

(Nė vijim lexoni dy telegrame tė dėrguara nga Kolonel Tahir Zemaj, i pari me rastin e pėrkujtimit tė dy vjetorit tė betejės sė Loxhės dhe i dyti, nė pėrkujtimin e rėnjės sė tre dėshmorėve tė Loxhės.)

TĖ NDEUAR MOTRA E VĖLLEZĖR !
TĖ DASHUR BASHKĖLUFTĖTARĖ !
E kam pritur me emocion tė veēantė ftesėn tuaj pėr tė marrė pjesė nė pėrkujtimin e dy vjetorit tė betejės sė Loxhės. Nė kėtė ditė pėrkujtimi, mua mė vijnė ndėrmend sė pari ata qė ranė dhe u plagosėn nė betejė.
Kujtoj me dhimbje tė thellė dhe respekt shumė tė lartė rrustem Bruēin, Enver Alajn dhe Lumni Surdullin, kujtoj Faruk Xhemajlin e plagosur dhe mundin e pėrpjekjet e gjithė luftėtarėve dhe eprorėve trima tė brigadės 134, kujtoj Sali Ēekun dhe nazif Ramabajėn, Fadil Hadėrgjonajn, bajram Stojkajn, Esat Ademin, Cufė Kurtulajn, Rexhė Osajn e Shaban Shalėn dhe gjithė komandantėt e mbrojtjes territoriale qė kanė marrė pjesė dhe kontribuar nė fitoren e asaj beteje. Mė lejoni tė kujtoj me respekt luftėtaren trime, Shemsie Shalėn, e cila pasi luftoi 18 orė me pushkė nė dorė, po me pushkė nė dorė pėrgatiti ushqim pėr mė tepėr se 300 luftėtarė. Loxha ka hyrė nė historinė tonė mė tė re si betejė e fituar nga trimėria, menēuria, profesionalizmi dhe pėrkushtimi i luftėtarėve trima tė UĒK-sė, pjestarė tė brigadave institucionale e profesioniste. Ajo u dha shkieve shijen e hidhur tė humbjes, ajo u tregoi atyre se shqiptarėt kishin vendosur tė luftonin e tė vdisnin seriozisht pėr lirinė e Kosovės.
Nė njė zelegram nuk ėshtė e lehtė tė thuhen tė gjitha. Lejomėni tė them diēka: Pėr ju si luftėtarė dhe dėshmitarė, si dhe pėr mua si ushtarak dhe drejtues i luftimeve, beteja e Loxhės ėshtė njė krenari, ėshtė njė ngjarje e lavdishme e cila do tė hyjė nė histori me gjithė madhėshtinė e saj. Ata qė dhanė jetėn nė kėtė betejė, kanė hyrė nė altarin e kombit pėr tė mos vdekur kurrė.
UĒK-ja ėshtė nderi i kombit shqiptarė ndėrsa brigada 134, 133 dhe 131 do tė mbeten krenaria e pėrhershme e UĒK-sė.

Unė sot nuk munda tė vij mes jush, tė festoj e gėzohem me ju, veē mė lejoni tė brohoras bashkė me ju:

Rroftė Amerika dhe NATO-ja qė ēliruan tėrė Kosovėn !
Lavdi e pėrjetshme tė rėnėve tė UĒK-sė !
Rroftė Republika e Kosovės e Lirė dhe e Pavarur !
Zoti e Bekoftė Kombin Shqiptarė !
Kolonel Tahir Zemaj, Berlin me 6 korrik 200
Tė nderuara familje tė dėshmorėve !
Tė dashur motra e vėllezėr !
Ju pėrkujtoni sot rėnjen heroike tė tre luftėtarėve tė atdheut rrustem Bruēi, Enver Alaj dhe Lumni Surdulli. Nėna Kosovė qė i lindi e i rriti krenohet me veprėn e tyre, me jetėn e jetuar ndershėm dhe me rėnjėn e tyre heroike nė emėr tė saj. Ata kishin ėndrra dhe projekte tė mėdha e tė pastra. Dy vjet mė parė, kur po merrja pjesėnė varrimin e tyre mė ėshtė dukur se po varrosja edhe njė pjesė nga shpirti im. Sot ata prehen tė qetė nė altarin e atdheut, nė tokėn e lirė tė Kosovės martire.
Edhe pse fizikisht ata nuk janė mė nė mesin tonė, me ne ėshtė ėndėrra e tyre, ideali i tyre pėr njė Kosovė tė lirė dhe tė pavarur.
Duke pėrkujtuar kėta tre heronj, ne pėrkujtojmė njėherėsh edhe mundin, sakrificat dhe gjakun e derdhur pėr liri tė qindra djemve e vajzave tė Kosovės, luftėtarė tė UĒK-sė dhe viktima tė terrorit shkinor. Pėr mua, personalisht, si bashkėluftėtar i tyre kjo ditė pėrkujtimi ėshtė e pėrzier me dhimbje e me mėrzi, me krenari e me mall. Nė pamundėsi pėr tė vendosur sot njė tufė me lule mbi varret e tyre, lejomėni tė premtoj se do tė jem gjithė jetėn krah idealit pėr tė cilin luftuan dhe ranė bashkėluftėtarėt e mi, vėllezėrit e mi Rrustem Bruēi, Enver Alaj e Lumni Surdulli.
Paqja e Zotit pushoftė mbi shpirtrat e tyre !
Lavdi e nder u qoftė pėr jetė !
Zoti e Bekoftė Kombin Shqiptar !
Kolonel Tahir Zemaj, Berlin 07 07 2000
25-09-2010, 13:32 #126
G-2

Formimi i Komandės sė Drejtorisė Operative tė rrafshit tė Dukagjinit

Duke parė kėtė gjėndje, me 17 korrik 1998 i kam kėrkuar Sali Ēekut, ndihmėsit tim kryesor, tė shkojė nė Shqipėri nė Shtabin Suprem dhe tė kontaktojė drejtėpėrsėdrejti me Ministrin e Mbrojtjes dhe Kryeministrin e republikės sė Kosovės. Unė doja qė zoti Ēeku t’ua sqaronte direkt situatėn, ndėrsa mua tė mė informonte se si qėndronin punėt lidhur me furnizimet.
Zotni Ēeku, shkoi nė Shqipėri dhe pas bisedave qė ka zhvilluar, mė informoi se ishte tepėr e vėshtirė tė dėrgohej armatim dhe se gjithė ato qė ishin premtuar, kanė mbetur pa realizuar si rezultat i njė bllokimi, “prandaj merr masat me ato qė ke, ruaj sa tė mundėsh efektivin dhe popullsinė, ruaj njė farė ekuilibri deri nė njė njoftim tė ri apo deri sa tė mund tė tė dėrgojmė ndonjė furnizim”. Nė atė kohė ofensiva serbe mori pėrmasa shumė tė egra nė rekėn e keqe. Duket se armikut iu hap drita jeshile pėr tė na sulmuar.
Agim Ramadani dhe rrustem Berisha rezistuan dhe luftuan, duke dhėnė njė kontribut shumė tė vyer. Duke qenė i informuar pėr atė gjendje tė rėndė nė rekėn e Keqe, nė konsultim edhe me ramushin, u kam dėrguar njė batalion nė mbėshtetje nėn komandėn e Shkėlzen Idrizit, por batalioni ka hasur nė njėsi tė blinduara tė ushtrisė serbe, duke mos pasur mundėsi t’u ndihmonte shumė. Pas njėfarė kohe ata janė tėrhequr duke shoqėruar dhe mbrojtur popullsinė civile nė drejtim tė Shqipėrisė. Atje ata kanė filluar tė riorganizohen nė kazermėn qė e kishim lėnė para dy muajve nė Papaj.

Pas bisedės telefonike me Sali Ēekun, kam menduar fillimisht pėr spitalin qė ndodhej nė fshatin Irzniq, S’i t’i tėrhiqja tė plagosurit ? Ofensiva serbe avanconte dita-ditės me tė gjitha forcat. Shtabi i Gllogjanit, ai qė rrihet dhe u kėrkonte lejekalimi ushtarėve shqiptarė, i braktisi me shpejtėsi rrufeje tė gjitha pozicionet qė mbante. U tėrhoqėn pa asnjė rezistencė drejt Prapaqanit. Ka qenė pikėrisht nė atė kohė qė njerėzit u ndjenė krejtėsisht tė braktisur prej tyre, prej “ushtrisė dhe komandantėve tė vetėshpallur”. U kėrkua tė bėhej njė takim i zgjeruar nė Prapaqan pėr tė gjetur njė mundėsi pėr tė rezistuar dhe pėr t’iu shmangur masakrave. Ky takim do tė bėhej mes tė gjitha shtabeve tė fshatrave tė Rrafshit tė Dukagjinit, rreth 72 shtabe lokale-fshatrash, Komanda e rrafshit tė Dukagjinit dhe Eprorėt e brigadave.
Takimi ėshtė bėrė me 20 gusht tė vitit 1998. Nė atė takim ėshtė shprehur haptas pakėnaqėsia e popullatės, se deri atėherė ishin bėrė shumė shkelje. Ata me vendosmėri kėrkuan dhe vendosėn qė tė gjithė ata qė kishin luftuar deri atėherė nė atė zonė tė futeshin nėn ombrellėn e shtabit tonė, nėn drejtimin e Brigadave tona. Pjesėmarrėsit kėrkuan qė tė mė “votonin” si komandant, ashtu siē kishin bėrė mė parė me njėri-tjetrin. Unė ua bėra tė qartė se isha ushtarak dhe nuk mund tė zgjidhesha me vota. Ata do tė duhej tė bėnin propozimin e tyre pranė Shtabit Suprem dhe nėse Shtabi mė urdhėronte dhe pranonte kėrkesėn e tyre, atėherė unė do tė isha i gatshėm tė vihesha nė krye tė tyre, mė saktė, nė krye tė pėrpjekjeve tė tyre pėr tė luftuar e mbrojtur me sa mė shumė dinjitet vendin dhe popullsinė tonė. Pjesėmarrėsit kanė formuluar kėrkesat e tyre, mbi bazėn e tė cilave kam bėrė njė informacion dhe e kam nisur pėr nė Shtabin Suprem.

Republika e Kosovės Sekret ushtarak
UĒK Tejet sekret
K.da SH.O.Rr.D
Prapaēan
21.08.1998
Njoftim dhe propozim Ministrisė sė Mbrojtjes
Me 20.08. 1998 nė ora 17.00 nė objektin e kazermės nė Prapaēan, Shtabi Operativ i rrafshit tė Dukagjinit nė njė takim pune me Shtabet lokale tė UCK-sė sė komunės sė Deēanit, Lugut tė Baranit e tė Dushkajės si dhe tė tri K-dave tė brigadave 134, 131 dhe 133 kėrkuan mė kėmbėngulje qė tė formohet K-da e Drejtorisė Operative e Rrafshit tė Dukagjinit dhe tė plotsohet me kuadra profesional nėn udhheqjen e institucioneve tė Republikės sė Kosovės.
I


Derničre édition par Perparimi le Sam 4 Aoū - 2:35, édité 3 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Pirra,Llapi Avdiu dhe arberi fr(Haxhiu)   Ven 3 Aoū - 19:34


sekter ushtarak
(e besueshme)


Mė 28.8.1998
SHTABEVE TĖ MBROJTJES TERRITORIALE

Duke u nisur nga situata aktuale luftarake nė Rrafshin e Dukagjinit, nevoja pėr mbrojtjen e kėtij rajoni, duke pasur parasysh gjendjen momentale dhe shkapėrderdhjen e luftėtarėve nė vijat e frontit. Drejtoria Operative e rrafshit tė Dukagjinit nxjerrė kėtė:

URDHĖRESĖ

Tė mobilizohen nė radhėt e UĒK-sė, Mbrojtja territoriale nė rajon, tė gjithė personat e aftė psiqikisht dhe fizikisht prej moshės 18 deri nė moshėn 55 vjeēare.

Mobilizimit duhet t’i pėrgjigjen tė gjithė personat e kėtij rajoni qė janė tė strehuar nė fshatrat pėrrreth, tė cilėt duhet tė lajmėrohen nė shtabet pėrkatėse.

Ndaj tė gjthė personave qė nuk i pėrgjigjen mobilizimit nė rajon do tė merren masat ndėshkuese nė bazė tė kushtetutės dhe ligjeve ushtarake nė fuqi.

Sipas organizimit mė tė ri tė Mbrojtjes Territoriale nė rajon do tė formohen komandat Mbrojtėse territoriale, tė cilat do tė kenė njė seli, ku do tė koncentrohen fshatrat nė vijėn e frontit.

Nė tė gjitha komandat Mbrojtėse territoriale nė vijat e frontit do tė formohen Njėsitė Operative tė Mbrojtjes Territoriale me strukturė dhe formacion qė do t’i merrni nga kordinatori.

Nė bazė tė gjendjes sė krijuar tė mirren masat pėr ngritjen e gatishmėrisė luftarake si dhe moralit luftarak nė shkallėn mė tė lartė, pėr hirė tė tejkalimit tė kėsaj situate.

Pėr zbatimin e kėsaj urdhėrese urdhėrohen tė gjithė komandantėt e Mbrojtjes Territoriale tė rajonit qė deri me 26.08.1998 nė orėn 8 tė mėngjesit, tė njoftohet Komandanti i Drejtorisė Operative, kolonel tahir zemaj.

Kjo urdhėresė hyn nė fuqi menjėherė
Komandanti
TAHIR ZEMAJ
(nėnshkrimi)

Kėtij mobilizimi duhej t’i pėrgjigjeshin tė gjithė. Sipas riorganizimit do tė formoheshin komandat e mbrojtjes territoriale nė fshatrat qė ishin nė vijėn e frontit dhe bashkė me to edhe njėsitė operative tė mbrojtjes territoriale.

Pas krijimit tė Shtabit tė zonės sė tretė Operative dhe lėshimit tė urdhėresės sė mėsipėrme pėr mobilizim , janė ndarė detyrat mes tė gjithė anėtarėve tė shtabit pėr tė vazhduar bisedimet dhe konsultimet me shtabet e rajoneve. Kolonel tahir zemaj, nė cilėsinė e Komandantit tė Zonės sė Tretė Operative, takimin e parė e ka bėrė nė Shtabin e Jabllanicės sė Gjakovės, ku ėshtė pritur nga Dritan Zeneli.

Zemaj pasi ka pranuar informacionin nga komandanti i trupave, ka bėrė revistėn e 600 luftėtarėve dhe ka folur para tyre. Fjala e tij ėshtė pritur shumė mirė nga luftėtarėt. Pastaj, Zemaj ka inspektuar luftėtarėt nė Bardhaniq, ku ėshtė pritur nga vetė zėvėndėsi i tij, ramush Haradinaj. Zemaj kujton se pas atyre aktiviteteve tė tija dhe tė disa anėtarėve tė tjerė tė shtabit, UĒK-ja ėshtė rigjallėruar dhe institucionalizuar. Ai tashmė kishte mundur tė bashkonte dhe bashkėrendonte punėn e shtabeve, tė institucionalizonte dhe profesionalizonte rezistencėn nė Rrafshin e Dukagjinit.

Furnizimi me armė dhe municion po bėhej gjithnjė e mė i vėshtirė. Nė fakt ai kurrė nuk ka qenė sipas parashikimeve dhe nuk arriti as minimumin e nevojave. Njė sasi armatimi dhe municioni, e nisur nga Shtabi Suprem, ra nė pritė nė bjeshkėt e Belegut. Nė atė pėrleshje me forcat serbe, per tė bėrė tė mundur ēarjen e rrethimit, kanė dhėnė jetėn 6 lutėtarė. Naim Bajraktari, Beqir Mehmetaj, Isa Balaj, Ramush Shala, Hilmi Shala, Naim Gjukaj dhe janė plagosur Idriz Ēelaj dhe Ilir Kameraj.

Duhet pėrmendur-thekson Kolonel zemaj – qė personi qė ka qenė pengesė gjatė gjithė kohės, Sali Veseli, ka vazhduar pėrsėri tė jetė pengesė. AI qe larguar duke e gėnjyer edhe Ramushin se “po shkonte tė mblidhte dhe pėrgatiste ushtarė pėr t’u kthyer me njė ushtri tė madhe nė Kosovė !”. Nė fakt ai nuk u kthye mė as vetė. Eshtė interesant se atė njeri nuk e donte askush, as nė fshatin Somolicė, aty ku kishte lindur. Pėrēarjet dhe pengesat qė ka sjellė ai njeri janė tė pallogaritshme. Nė 4astet e fundit tė takimit, me datėn 21 gusht 1998, Ramushi bashkė me Fatonin kanė pyetur tė gjithė eprorėt se “deri kur kishin ndėrmend ta luftonin shkaun?” Kjo pyetje ishte krejtėsisht e panevojshme, por ata kishin qejf tė shisnin mend me atdhedashurinė e tyre !

Pothuajse tė gjithė janė pėrgjigjur pyetjes, qė e kishin bėrė vetė, nė kėtė mėnyrė: “ne do tė mbajmė pushkėn nė dorė deri ditėn qė do t’i shohim tė bashkuara tė gjitha trojet shqiptare !” Ramushi ka shtuar: “Edhe vetėm nė mbetsha, maleve do tė endem deri nė vdekje me pushkė nė dorė pėr ta realizuar atė ėndėrr !”

Atėherė kėto deklarata janė pritur shumė pozitivisht dhe me ngrohtėsi nga eprorėt e tjerė, veē fallsiteti i tyre duket sot sheshit nė mėnyrė tė neveritshme. Nejse, ėshtė e drejtė e njeriut tė ndryshojė mendim, veē ėshtė dobėsi e njeriut tė jetė me dy fytyra. Atė ditė ai ka deklaruar se nuk kishte asnjėfarė ambicie pėr pushtet dhe pėr poste, nė fakt sot pas njė viti...!

Nė luftėn e rekės sė keqe ėshtė plagosur Naim Maloku. E kam tėrhequr nė spitalin ushtarak tė Prapaqanit, ku ka ndejtur deri sa ka mundur tė shkojė nė spitalin ushtarak tė Drenicės. Eshtė interesante historia e tij. Me humanizėm i kam dhėnė tė gjitha ndihmat e nevojshme pėr ta shpėtuar.Gjatė asaj kohe ka deklaruar se mezi priste tė shėrohej dhe tė tregonte me luftė dhe mirėkuptim se sa i penduar ishte pėr ato qė kishin ndodhur mes nesh. Mė tha se “kishte dėshirė tė mė ndiqte deri nė vdekje”.

25-09-2010, 13:33 #127
G-2

Ke dy minuta kohė pėr tė hequr portretin e Rugovės !!
Nga fundi i gushtit, jam informuar nga vendroja, se po afroheshin disa personaqė kishin shfaqur dėshirė tė mė takonin. I pranova dhe m'u prezentuan si "Shtab i pėrgjithshėm" i Ushtrisė Ēlirimtare. Kisha dėgjuar pak pėr ta por nuk dija se kush ishin tė organizuar etj. Nė pėrbėrje tė tij ka qenė Hashim thaēi, Rexhep Selimi, Bislim Zyrapi etj.

Nė zyrėn time, ish zyra e drejtorit tė shkollės sė Prapaqanit, nė mur kanė qenė tė varura fotografitė e Skenderbeut, Presidentit Rugova dhe fotografia e Jusuf Gėrvallės. Sapo kanė hyrė mė kanė kėrkuar qė tė hiqja fotografinė e Rugovės. "Ke dy minuta kohė pėr tė hequr portretin e Rugovės ! " mė thanė, "Jo u thash, ai ka qenė dhe mbetet pėr mua Komandant Suprem i Forcave tė Armatosura tė Kosovės dhe President i saj !". Nejse ata u tėrhoqėn nga ai qėndrim dhe ne i vazhduam bisedimet diku tjetėr, nė sallėn operative tė shtabit. Fillimisht kanė kėrkuar se pėrse nė tė gjithė dokumentacionin tonė figuronte Republika e Kosovės ?

Ata argumentonin se ne nuk paskeshim republikė ! U deklaruam hapur se ishin kundėr, nuk e njihnin dhe se ishin pėr rrėzimin e qeverisė. Mė kanė pyetur nė se isha edhe unė apo jo pėr rrėzimin e saj. U kam thėnė : "Po, madje jam pėr kapjen dhe dėnimin edhe tė Millosheviēit !" "Jo, nuk po flasim pėr atė mė thanė, a je ti pėr rrėzimin e Bujar Bukoshit ?" I kam thėnė Thaēit se do tė ishte mirė tė flisnim rreth unitetit dhe bashkimit, se sa pėr gjėra tė tilla. I kam deklaruar se, nėse ai angazhohej seriozisht nė atė drejtim, unė do tė ndėrhyja pranė kolonel Ahmet Krasniqit qė ai ta tregonte nė Kosovė, kryeshefin e Shtabit, Halil Bicajn bashkė me disa eprorė tė tjerė, tė bėhej njėherė e mirė unifikimi i shtabeve dhe ne si luftarė tė mos kishim mė kėso problemesh.

Mė kanė pyetur se kush i ka pėrpiuluar disa komunikata tė cilat kishin dalė pa dijenin e tyre. U thashė se ato ishin hartuar nga Faton Mehmetaj, i emruar para disa ditėve si shef i informimit tė Sh.O.Rr.D. Dhe kjo ka qenė e vėrtetė. Fatoni i kishte dėrguar ato komunikata nė Gjenevė tek Xhafer Shatri, ish ministėr i informimit tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės. Fatoni mbante lidhje tė ngushta dhe tė vazhdueshme me tė.

(Bėhet fjalė pėr disa komunikata rreth tė cilave nė atė kohė ėshtė zhvilluar njė polemikė e hapur nė shtyp mes Jakup Krasniqit dhe Xhafer Shatrit). Pastaj bisedimet janė zhvilluar rreth strukturave, rreth profesionalizimit, por ata nuk e kishin hallin atje. Kuptohet qė qysh nė fillim tė atij takimi, ne jemi prezentuar , bashkė me tė gjithė kolegėt e mi ushtarakė.

Ata u prezentuan po ashtu, i vetmi ushtarak mes tyre qe rreshter Bislim Zyrapi, tė tjerėt nuk kishin formim ushtarak. Pėr komandantin e tyre thanė se "ishte sekret" dhe nuk e pėrmendėn. Edhe pėr marrėveshjen tonė tė 20-21 gushtit pėr formimin e Drejtorisė sė Tretė Operative tė Rrafshit tė Dukagjinit deklaruan se do ta shqyrtonin me organet e tyre dhe se nė fakt nuk ishin dakord ! (Fq.93-94)

25-09-2010, 13:35 #128
G-2

H. Thaēi . Do tė luftoj me ty Tahir Zemaj si me shka, me ty dhe njėsitė tua !

Jam larguar dhe pas tre ditėsh mė kanė ftuar nė fshatin Bardhaniq pėr t'I vazhduar bisedimet nė lidhje me kėtė komandė. Unė kam shkuar me tė gjithė kolegėt e mi. Detyrėn e komandantit tė Brigadės sė tretė, pas emėrimit tė Shemsedin Ēekut nė detyrėn e Ndihmės Komandantit pėr Mbrojtjen territoriale, e kryente Musa Gjakova. Pas revistės me brigadėn dhe raportimit tė komandantit tė saj Gjakova, kemi filluar bisedimet. Rexhep selimi qė ishte prezentuar si Inspektor Gjeneral i Ushtrisė sė kosovės, kishte nėnshkruar njė dekret, ku vendi im me atė tė ramush haredinajt ishin ndryshuar. Pra Ramushi komandant ndėrsa unė zėvėndėsi i tij.

Tė gjithė njerėzit e tyre ishin ngritur nė pėrgjegjėsira ndėrsa tanėt ishin ulur ose hequr fare. Pėrderisa bėhej fjalė drejtėpėrdrejtė pėr mua, kam thėnė se nuik kisha kurrfarė kundėrshtimi nėse Komandanti i Shtabit Suprem, apo Kryeministri i Kosovės e urdhėrojnė njė gjė tė tillė, unė si ushtarak zbatoja vetėm urdhėrat. Kanė ndėrprerė takimin dhe me telefon kanė thirruar Zotni Ahmet Krasniqin dhe pėr rreth njė orė nė prezencėn time tė Thaēit dhe Rexhep selimit, kolonel Krasniqi nuk ka pranuar. Ai u ka thėnė atyre se ata po shkelin njė marrėveshje dhe se nuk mund tė zėvėndsonin Tahir Zemėn.

Pėrpara se ta mbaronte bisedėn me Kolonel Krasniqin, Thaqi i ka thėnė telefon : "Me ty shumė shpejt do ta kryej misionin " dhe ka filluar tė shajė. (Nė kėtė moment Tahir Zemaj hap njė parantezė dhe shton : Ėshtė fakt se Hashim Thaēi, njė natė para se tė vritej Kolonel Krasniqi, takohet dhe flen nė Tiranė nė banesėn e Ibrahim Kelmendit, ky person ėshtė i pėrmendur jo rrallė nė histori tė ndyra atentatesha kundėr figurave nacionaliste shqiptare. Zemaj pyet : Ēfarė misioni do ta kryente Thaēi kundėr Kolonel Krasniqit ?! A thua ėshtė thjeshtė rastėsi prezenca e tij nė Tiranė njė ditė para vrasjes sė Krasniqit dhe takimi i Thaēit me Kelmendin ?!

Sigurisht qė pėrgjigjen e pyetjeve tė tilla mund ta japė deri nė fund vetėm drejtėsia, e cila vonon por nuk harron !) Ata e kanė mbyllur dikur telefonin dhe mė janė drejtuar mua, tekstualisht dhe personalisht Hashim Thaēi : " Do tė luftoj me ty Tahir Zemaj si me shka, me ty dhe me njėsitė tua !". Pushka top t'u bėftė i thashė veē po tė them qė ėshtė mirė tė merremi vesh, se unė jam i gatshėm tė luftoj veē kundėr shkieve, qoftė edhe nėn komandėn tėnde. Unė nuk mund t'i tradhtoj eprorėt e mi sa herė mė del rasti, se kėshtu do tė tradhtoja edhe ty nesėr. Prandaj, merruni vesh dhe ejani ta luftojmė shkaun njėherė. Atė "dekretin e tyre" nuk e mora.

I kam thėnė Ramushit tė ngrihej e tė fliste, "ti e di shumė mirė si mendon rrafshi i Dukagjinit, ti e di se sa probleme do tė kemi me komandimin e forcave nė kėtė rajon. Pasi njerėzit do tė respektojnė vetėm marrėveshjen e 20 gushtit. Ramushi u ngrit dhe tha se ai "nuk dinte asgjė, se tė tjerėt e kishin vendosur", e kishte fjalėn pėr Shtabin e Pėrgjithshėm. Atij nė fakt po i pėlqente vendimi i tyre.

Deri nė ato momente ai i zbatonte urdhėrat luftarake qė i kishte marrė nga komanda e pėrbashkėt. U larguam. Ata mbetėn nė Jabllanicė, pa mundur tė qajnė nė drejtim tė Drenicės. Pas dy ditėsh kanė kėrkuar ndihmė prej meje. Ramushi nėpėrmjet njė korrieri mė ka kėrkuar qė t'i dėrgoja njė njėsi nė ndihmė pėr tė pėrballuar ofensivėn qė i qe vėrsulur asaj zone.

Kam dėrguar njė njėsi nėn komandėn e Haxhi Imerajt, i cili ka luftuar dhe kontribuar me sa ka mundur pėr t'i mbrojtur ato fshatra. Ai ka mbetur i bllokuar nė luftime tri ditė dhe veē mė vonė ka mundur tė tėrhiqet, bashkė me njė pjesė tė brigadės sė Musa Gjakovės, matėherė kur ėshtė tėrhequr edhe Ramushi nė Bjeshkėt e Nemuna dhe ka kaluar kufirin pėr nė Shqipėri. Sigurisht kjo situatė pasigurie ka pasur pasoja, por ne jemi mobilizuar qė me luftė dhe rezistencė ta dėshmonim pėrkushtimin tonė ndajqytetarėve tė Kosovės. Pas rėnies sė rekės sė Keqe dhe fshatrave pėrreth ofensiva u shtri nė drejtim tė fshatrave tė Gjakovės dhe Lugut tė Baranit.

Situata u ashpėrsua shumė. Armiku sulmonte nga Loxha. Lugun e Baranit deri nė Dri tė bardhė. Nga ana tjetėr Lugun e dushkajės deri nė Bistricėn e Deēanit. Gjatė kėsaj kohe forcat e Zonės sė Tretė Operative kanė qenė nė kėto pozicione, brigada 131 nė mbrojtje tė Lugut tė Baranit, 133 nė Lugun e Dushkajės, brigada 134 ka qenė e vendosur nė ndihmė tė Lugut tė Dushkajės, njė batalion nė Lumbardhin (Bistricėn) e Pejės, njė tjetėr nė ndihmė tė Lugut tė Baranit. Me datė 8 shtator jemi sulmuar me aviacion. Njėsitė tona gjatė kėsaj kohe kanė qenė gjithė kohėn nė pozicione.

Loxha u sulmua pėr sė dyti. Pėr herė tė parė, siē thashė, ushtria Jugosllave pėrdori edhe aviacionin. Gjatė kėsaj kohe e kemi ndjerė shumė mungesėn e municionit. Kishim armatim tė mjaftueshėm kėmbėsorie por municioni na ishte harxhuar. Kam apeluar pėr municion dhe kam shpjeguar situatėn nė terren. Rreth 50-60 mijė njerėz, (dendėsia e popullsisė nė kėtė rajon ka qenė e tillė, sa qė njė predhė artlerike qė ka rėnė nė oborrin e njė shtėpie nė Prapaqan, ka vrarė 4 persona dhe ka plagosur 3 tė tjerė). Pėr situatėn e rėndė qė zotėronte nė ato rajone tė Kosovės bėn fjalė edhe dokumenti i mėposhtėm, nė anglisht, nga i cili janė pėrkthyer vetėm frazat e nėnvizuara.

Shoqata Pėr Popujt e Rrezikuar

"Ka dhjetėra mijėra refugjatė, pothuajse tØwerėsisht gra, fėmijė, tė moshuar dhe njerėz tė sėmurė nė Lugun e Baranit. Ata kanė ngritur kampe nė qiell tė hapur; nė mes tė vapės, afėr fshatrave Strellc, Isniq, Broliq, Prapaēan, Dubovik dhe Vranoc. Bėhet fjalė pėr tė paktėn 50.000 vetė, por megjithatė mund tė jenė edhe 80.000, i ka thėnė burimi, Shoqatės pėr Popujt e Rrezikuar (GfbV). Gjendja e tyre humanitare ėshtė e tmerrshme."

"Pėrveē kėsaj, artileria serbe ėshtė duke goditur zonat pėrreth. Refugjatėt janė nėn kėrcėnimin e rrezikut tė vazhdueshėm se mos gjinden dhe vriten nga trupat serbe, ndaj njerėzit nuk guxojnė as tė ndezin zjarre tė gatuar."

Society for Threatened Peoples
Human Rights Organisation For Ethnic Minorities
Press Release
Desperate calls fpr help from Kosovo
5,000 refugees unprovided for in the open air in the Barani valley


Göttingen, 17 August 1998

An Albanian journalist in Kosovo turned to the Society for Threatened Peoples ( Gesellschaft für bedrohte Volker; GfbV) by telephone on Monday morning, with a desperate plea for help. He is in the emergency area, Lugu i Baranit (Barani valley) between Decani and Klina in western Kosovo.

According to statements made by the informant, a humanitarian catastrophe is threatening in the coming days. “The International red Cross and the UNHCR must act immediately”, said the President of the GfbV, Tilman Zülch.

There are tens of thausands of refugees, almost exclusively women, children, old people and needy in the Barani valley.
They are camping in the open air, in the heat, near the villages of strellc, Isniq, Broliq, Prapacan, Dubovik and Vranoc. It is a question of at least 50,000 people. It could however be 80,000, the informant told the BfbV. Their humanitarian situation is drastic. They only have the food they were able to bring with them during their flight. The locals tried to share their bread with them, but because of the large number of refugees are in continual danger: Serbian artillery fire is hitting the nearby area. Out of fear of being found and killed by Serbian troops, the people do not dare to light fires for cooking. The GfbV informant described the situation in the Barani valley as extremely tense. From tomorrow it is to be reckoned with that the food will come to an end. There is no medicine, not to mention medical care. Because there are no sanitary facilities, the danger of infectious illnesses is increasing. Amongst the refugees, there are heavily pregnant women: they must give birth in the open air. The area is sealed off by Serbian troops. A group of 6,000 refugees, who were on the way to Montenegro, had already been intercepted by the police in Strellc, shortly before Peja. (Fq.99)

Luftėtarėt e njėsive tė fshatrave duke parė pqfuqinė pėr t’u mbrojtur pėballė sulmeve tė fuqishme artilerike dhe me mjete tė blinduara tė armikut, kanė filluar t’i lėshojnė armėt dhe tė largohen. Me disa qė kam pasur rast tė komunikoj – thotė kolonel Zemaj – u kam thėnė se ata nuk duhej t’i linin armėt ashtu, duhej t’u gjenin njė vend, pasi ato ishin pasuria e tyre, ata duhej tė konsultoheshin me shtabet lokale se si do t’ia bėnin, dhe nuk kishin pse t’i sillnin armėt tek ne. Ne nuk mund tė merrnim kurrfarė pėrgjegjėsie pėr ato armė. Ata qė i kanė hedhur armėt e kanė bėrė kėtė gjė me kokėn e vet, tė friksuar dhe nga nxitimi pėr t’i ndihmuar tė largoheshin pjesėtarėt e tjerė tė familjeve tė tyre. Ka pasur manipulime se gjoja unė paskam urdhėruar njerėzit qė t’i dorėzonin armėt. Kjo nuk ėshtė e vėrtetė.

Thjeshtė, nuk kanė lėnė mjet as moment pa gjetur njė akuzė, si e si tė mė njėllosin. Nė kėto kushte, kur rrezikohej qė populli tė masakrohej dhe njėsitet e UĒK-sė tė ziheshin rob, ose tė vriteshin, ėshtė parė e arsyeshme qė forcat tona tė tėrhiqen pėr nė Bjeshkėt e Nemuna. Prandaj me 8 shtator 1998, nė mes tė natės kam mbledhur shtabin, kemi bėrė analizėn e situatės nė tė gjithė Rrafshin e Dukagjinit dhe kemi informuar Shtabin Suprem pėr kėtė gjendje. E vetmja rrugėdalje ka qenė tėrheqja e njėsive operative drejt Bjeshkėve tė Nemuna pėr t’i shpėtuar ato nga shkatėrrimi i tyre i plotė apo zėnja rob.

Tė nesėrmen e asaj dite, forcat serbe synonin tė merrnin bazėn tonė nė Praraqan. Pas konsultimit me Shtabin Suprem kam sjellė vendimin pėr lėvizjen e trupave pas mesnatės sė datės 8-9, tė kaloj magjistralen Pejė-De4an. Kam bėrė kalim deri nė orėn 4 tė mėngjesit me 6-7 mijė vetė dhe jam vendosur nė bjeshkėt e fshatit Strellc i Epėrm. Rreth mėngjesit forcat serbe e kanė bllokuar kalimin. Kam bėrė revistėn e trupave, kam verifikuar gjendjen e armatimit dhe municionit. Dua tė jap tani njė shifėr tė trupave: Pas formimit tė Zonės sė Tretė Operative, Brigada 134 ka qenė e plotėsuar mė sė miri, ka pasur rreth 600 ushtarė, brigada 131 ka pasur 400 ushtarė, brigada 133 ka pasur 150 ushtarė, por kur kam bėrė atė revistė tė trupave kam parė se numri ishte shumė mė i madh, rreth 1800 ushtarė. I kam pyetur se, cilės njėsi i pėrkisnin? Dhe mė janė pėrgjigjur se “tė gjithė ishin tė njėsive tona!”

Sasia e municionitqė posedonim nuk mjaftonte as pėr tė zhvilluar njė betejė njė orėshe. Kamriinformuar Shtabin Suprem pėr kėtė gjendje. Ata mė kanė urdhėruar edhe njėherė qė bashkė me trupat tė nisesha nė drejtim tė Bjeshkėve tė Nemuna, tė rikthehesha nė Shqipėri, tė bėja rikonsolidimin e efektivit, furnizimin etj. Kam pritur me ankth pėr 24 orė se mos gjendej ndonjė mundėsi pėr tė mė furnizuar me municion. Kur shpresat u shuan vazhdova marshimin drejt Shqipėrisė.

Pėrpara se tė nisesha edhe njėherė jam informuar nga drejtoresha e spitalit ushtarak nė Krushevc, Ryvė Loshaj se spitali ishte evakuar, me tė gjitha mjetet dhe tė plagosurit. Mė ka informuar se vetėn disa, tė plagosurit shumė rėndė kishin vendosur tė rrijnė vetė, me ēdo ēmim, pasi donin tė vdisnin nė Kosovė dhe nuk dėshironin tė pengonin lėvizjen e trupave dhe tė civilėve tė deportuar. I kam thėnė se ne mund t’i merrnim edhe ata por pėrgjigja ka qenė se ata pėrfundimisht e kishin vendosur tė mbeteshin nė Kosovė. Pėr 12 tė plagosurit qė kam pasur me vete mė ėshtė dashur tė angazhoj njė grup shumė tė madh njerėzish pėr mbrojtjen dhe transportimin e tyre. Terreni ka qenė shumė i vėshtirė dhe mjetet me tė cilat i mbartnim shumė primitive. Masat e mėdha tė qytetarėve qė kishin mbetur prapa tė bllokuara nga forcat serbe pėrbėnin shqetėsimin tim kryesorė. Sipas bisedimeve me tre atashe ushtarak tė OSBE-sė, ditė mė parė, ata mė kishin premtuar se, “nėse bashkė me popullsinė civile nuk gjendeshin trupa ushtarake tė UĒK-sė, ata do tė mund tė ndėrhynin pėr tė shmangur masakrimin e popullsisė civile”. Nė fakt, ata kanė ndikuar dhe nuk ka ndodhur ndonjė masakrim masiv siē isha trembur. (Fq. 95-102)
25-09-2010, 13:37 #129
G-2

Tėrheqja e detyruar dhe shmangia e masakrės mbi civilėt

Nė tėrheqje e sipėr, nė Qafė tė Milishevcit, nė Bjeshkėt e Isniqit, nė atė vend ku kishin rėnė nė pritė dhjetėra djem e vajza tė Kosovės qė kalonin pėr t’iu bashkangjitur njėsive tė UĒK-sė apo duke transportuar armė dhe furnizime tė tjera, kemi kaluar pa probleme, pavarsisht se terreni ka qenė shumė i vėshtirė. Qenė marrė tė gjitha masat e sigurimit tė kolonės, e cila pėrpos ushtarėve dhe tė plagosurve (mes tyre ka qenė edhe vėllai i Ramush Haradinajt) kishte edhe 4-5 mijė civlė qė s’mund t’i braktisja maleve. Pararoja ka qenė e pėrbėrė nga njėsia speciale e Brigadės 131. Kemi mbėrritur deri tek vendi i quajtur Huni i Magjupit. Aty na ka zėnė nata. Konfiguracioni i tokės ka qenė tepėr i thyer. Kam dhėnė urdhėr pėr njė pushim deri nė orėt e para tė mėngjesit.

Pararoja jonė tė nesėrmen nė mėngjes ka rėnė nė pritė nė vendin ku takohen kufinjtė e Kosovės, Shqipėrisė dhe Malit tė Zi dhe pas njė shkėmbimi tė fuqishėm zjarri kanė humbur jetėn dy ushtarė, njėri nga Lubeniqi Shpetim Bobaj, tjetri nga Belegu Sadri Mehmet Vishaj. Pas kėsaj prite kam komunikuar me Sali Ēekun, Agim Ramadanin dhe Rrustem Berishėn, tė cilėt ishin ngarkuar nga Shtabi Suprem tė bėnin pritjen e kolonės sė luftėtarėve, civilėve dhe tė plagosurve. Ata ndodheshin rreth 3-4 kilometra larg vendit, ku pararoja jonė kishte rėnė nė pritė. Praktikisht ata kanė qenė tė vendosur pėrmbi Stanet e Stublės. Aty, ata kanė pritur disa ditė kolonėn tonė. Kam urdhėruar njė njėsi tjetėr t’i afrohej tė ngjarjes, tė bėnte tėrheqjen e tė vrarėve dhe tė bėnte tė mundur vėzhgimin e vendit dhe mundėsisht ēlirimin e rrugės. Njėsia e dytė ėshtė komanduar nga eprori Skender Rexhahmetaj. Nga kjo njėsi nė luftime me shkiet, ka rėnė luftėtari Xhevat Musliaj, nga Gllogjani.

Pėr njė kohė shumė tė shkurtėr, armiku ka ndėrhyrė nga ana e Malit tė Zi, nga karaulli i Gjerovicės, me forca tė reja, 12 kamionė me ushtarė qė erdhėn nė pėrforcim tė pritės dhe ėshtė vendosur nė pozicione tė fortifikuara dhe dominuese. Ka qenė shumė e vėshtirė tė merrej aj kalim nėn kontrolll, edhe pse armiku humbi dy ushtarė. Kuptova se ata ishin nė pozitė mė tė favorizuar dhe do tė mund tė na shkaktonin humbje tė mėdha. Kam mbledhur eprorėt dhe kemi ardhur nė pėrfundim se kalimi i asaj prite, pėr shkak tė konfiguracionit tė tokės, dominimit tė pozicioneve tė armikut do tė ishte shumė i vėshtirė dhe me humbje. Menjėherė kam urdhėruar ndarjen e civilėve nga trupat ushtarake, duke i nisur bjeshkėve poshtė nė drejtim tė Malit tė Zi. Bashkė me takam liruar edhe njė pjesė tė ushtarėve qė i kishin tė afėrmit me vete. Kam komunikuar rishtas me Shtabin Suprem, Bujar Bukoshin dhe Xhafer Shatrin, duke i informuar pėr tė gjithaveprimet e mia. Me trupat tjera kam vendosur tė kthehem nė drejtim tė Rugovės.

Gjatė tėrė natės kemi marshuar drejtė Rugovės. Rreth mėngjesit jemi takuar me komandantin e Shtabit tė Rugovės dhe njė pjesė tė anėtarėve tė kėtij shtabi. Kemi vendosur qė ushtarėt tė heqin uniformat dhe tė dorzojnė armatimin. Armatimi i ėshtė dorėzuar kryetarit tė LDK-sė sė Rugovės, Smajl Hajdari, qė ishte edhe komandant i shtabit lokal bashkė me Sulejman Lajqin dhe ramiz Muriqin. Komandantit tė Shtabit i ėshtė dorėzuar i gjithė armatimi i ushtarėve, ai as nuk ėshtė hedhur, as braktisur, por ėshtė depozituar nė depot e shtabit tė Rugovės. Kėta njerėz kanė bėrė mrekullira, pasi kanė shpėtuar jetėn e shumė tė plagosurve, tė cilėt i kanė transportuar pėr nė Shqipėri dhe vende tė tjera tė sigurta.

Ushtarėt kishin mbi 24 orė tė paushqyer, pasi gjatė marshimit, jemi ushqyer veē me boronica bjeshkėve. Fshatarėt e Rugovės kanė pėrgatitur ushqim dhe ka filluar organizimi i grupeve tė vogla tė ushtarėve tė cilėt do tė pėrziheshin me civilėt dhe do tė largoheshin pėr nė Shqipėri, ku do tė rivendosnim kontaktet dhe do tė fillonim riorganizimin e njėsive tona. Kolegėt e mikanė kėrkuar qė tė largohesha i pari nga Rugova, por me thnė tė drejtėn mė ėshtė dashur tė kėmbėngul jashtė mase deri sa i kam bindur se unė do tė isha i fundit qė do tė largohesha, pasi tė kisha marrė vesh se edhe ushtari i fundit gjendej i sigurtė. Lidhur me dorėzimin e armėve ka pasur spekullime. Unė u kam deklaruar tė gjitha shtabeve tė mbrojtjes territoriale tė fshatrave se “ai ėshtė armatimi juaj, se, nėse ju tėrhiqeni, ai armatim duhet tė ruhet, tė depozitohet nė ndonjė vend tė sigurt, pasi ėshtė pasuria e jauaja”. Unė e kam gjetur atė armatim nė duart e tyre dhe pas tėrheqjes e kam lėnė pėrsėri nė duart e tyre. Mėnyra se si ėshtė vepruar me tė ėshtė pėrgjegjėsi personale e atyre qė e kanė poseduar.

Pas tėrheqjes time, duke parė sulmet qė po mė bėheshin, pėr ta informuar opinionin ėshtė lėshuar njė kumtesė e Shtabit Suprem. Nė kumtesė thuhet tekstualisht: “Tahir Zemaj nuk ka ikur, por ėshtė tėrhequr me urdhėr tė Shtabit Suprem dhe tė Qeverisė sė republikės sė Ksoovės, pas situatės sė krijuar. Kushdo qė thotė tė kundėrt e kėsaj tė vėrtete, ka si qėllim thjesht njėllosjen e autoritetit dhe profesionalizimit tė tij.” (Fq.103-106)

25-09-2010, 13:38 #130
G-2

Takimi i fundit me Ahmet Krasniqin

Rrjedhimisht, kam pritur aty me truprojet e mia, me mjeken e spitalit ushtarak Shehrije Sadriaj dhe zėvendėsin tim Nazif Ramabaja. Kur jam informuar nga Shtabi Suprem se tė gjithė eprorėt dhe shumica dėrmuese e ushtarėve kanė kaluar nė Shqipėri kam vendosur tė largohem edhe vetė bashkė me ata njerėz qė pėrmenda.

Me ndihmėn e Ramiz Muriēit dhe disa tė tjerėve, kemi arritur tė kalojmė kufirin dhe tė hyjmė nė Shqipėri ku jemi pritur nga Agim Mehmeti dhe Hilmi Nebihu. Ka pasur njė ēast vėrtet shumė emocional nga takimi im me zotni Ahmet Krasniqin. Fillimisht u shpreh se ndjehej tepėr i lumtur qė po mė shihte edhe njė herė: “Tė kam urdhėruar tė futeshe nė mes tė zjarrit pa pasur mundėsi tė tė ndihmoj !”, mė tha. Kėto fjalė ma kanė zbutur zemėrimin. Nė fakt isha pėrgatitur t’i “vėrsulesha”, t’i thosha “po si komandant... e kėshtu e ashtu”. Premtimet nuk qenė realizuar, unė u kisha thėnė qytetarėve tė Kosovės se shumė shpejtė “ne do t’i shndėrronim kuajt nė kamiona dhe se ndihmat nuk do tė ndaleshin”.

Menjėherė kemi filluar analizėn e tėrė veprimtarisė qė kishim bėrė deri nė ato ēaste. U informova pėr tė gjitha problemet qė kishin ndodhur qė nga ngjarja e Komanit, ku Ahmet Krasniqi bashkė me njė pjesė tė Shtabit Suprem ndeshėn nė njė grup banditėsh qė i kishin plaēkitur, mė informuan pėr grabitjen qė i ishte bėrė zyrave tė Ministrisė sė Mbrojtjes, pėr presionet dhe ēarmatimin e tij, bastisjet, tentimet pėr t’i arrestuar, bllokimin e furnizimeve me armatim etj. Aty ai ka thirrur Shefin e Sigurimit tė Shtabit Suprem dhe i ka thėnė: “Shikoni, mua mund tė mė ndodhė gjithēka, veē kini kujdes qė Komandant Tahir Zemės tė mos i ndodhė asgjė. “Kundėr nesh kishte filluar njė histeri shpifjesh nga mė tė egrat, nga mė tė paparashikueshmet. Veēanėrisht propaganda negative ndaj meje kishte marrė pėrpjestime tė ēuditshme.

Ēdo gabim i joni, sado i vogėl dhe periferik, paraqitej si krim dhe tradhėti e madhe kombėtare. Momentalisht ato sulme qenė tė drejtuara ndaj meje. Pėrpara se tė tėrhiqesha kam pasė lėshuar njė komunikatė nga terreni ku kam shpejeguar arsyet e largimit tonė pėr t’i shpėtuar nga masakrimi 50-60 mijė njerėz. Nė atė analizė kam kuptuar se pse nuk kishte ardhur armatimi, se ku e kishin bazėn ngatėrresat, incidentet dhe kurthet e ndyra qė na kurdiseshin. Ishin po ai grup njerėzish qė kishim takuar nė Kosovė, qė bashkė me Qeverinė Shqiptare kishin bllokuar, minuar gjithė pėrpjekjet tona pėr tė formuar njė ushtri profesioniste dhe tė suksesshme nė luftėn kundėr serbėve. Si ushtarak e kam pasur tė vėshtirė t’i kuptoj kėto gjėra, por po vėreja se nė palėn qė na bėnte karshillėk dominonte aspirata politike pėr eliminimin e institucioneve tė Kosovės, nė vend se tė dominonte aspirata kombėtare pėr ta parė Kosovėn tė lir”nga thundrat serbe.

Shtabi Suprem dhe ministria e mbrojtjes kanė lexuar dekretin e dekorimit dhe tė gradimit pėr mua dhe shumė eprorė dhe luftėtare tė njėsive tona, pėr kontributin qė kishim dhėnė gjatė asaj periudhe qė kemi vepruar nė Kosovė. Kam shprehur dėshirėn qė tė hanim njė darkė sė bashku me tė gjithė oficerėt e Stabit Suprem dhe me zotni Krasniqin po ashtu edhe me oficerėt qė kishin qenė nė luftė. Mbrėmjen qė ishte caktuar kjo darkė, nė orėn tetė tė mbrėmjes, shėrbimi i sigurimit tė Ministrisė sė Mbrojtjes ka ndėrhyrė dhe ka kėrkuar qė unė tė mos merrja pjesė nė atė darkė, dhe mė ėshtė thėnė se do tė ishte mė mirė tė shkoja pranė Pėrfaqėsisė sė Republikės sė Kosovės pėr tė pushuar. Kemi rėnė dakord dhe i kam thėnė zotni Krasniqit se do tė mund tė shiheshim tė nesėrmen pėr tė biseduar mė gjatė. Kam shkuar nė Pėrfaqėsi, aty kam gjetur Iliaz Ramajlin, Muhamet Bicajn, Isa Mustafėn.

Pasi kemi biseduar pė rreth njė orė, kam rėnė pėr tė fjetur. Rreth orės 11 e 3 minuta mė ka zgjzar nga gjumi njė oficer qė merrej me sigurimin e pėrfaqėsisė, Xhevat Ibraj, dhe mė ka dhėnė lajmin pėr atentatin ndaj Ahmet Krasniqit. Kam kėrkuar tė shkoj menjėherė nė vendin e ngjarjes, por nuk mė kanė lejuar. Nuk mund ta besoja ! lajmi mė ka tronditur aq shumė sa qė nuk kam qenė nė gjendje tė kontrolloja valėt e emocioneve dhe tė dhimbjes qė ndjeva. Kam menduar se Kosovės po i pėrgatitej njė kurth i tmerrshėm, po i futej njė thikė e helmuar pas shpine. I pari ministėr i Mbrojtjes sė Kosovės vritet nė zemėr tė kryeqytetit tė Shqipėrisė !?

Kur njeriu ndodhet nė fushėn e betejės, nuk e di se me ēfarė forcash u reziston dhembjeve tė plagėve sa do tė pamėshirėshme tė jenė ato, veē nė atė dhomė tė Pėrfaqėsisė sė Kosovės nė Tiranė, atė mesnatė tė datės 21 shtator kam ndjerė qė dhimbja po m’i bluante eshtart dhe nervat njėkohėsisht. Thjesht qeshė shndėrruar nė njė grumbull tė madh e tė paformė dhimbjeje. Mora vesh se trupin e tė ndjerit e kishin dėrguar nė Spitalin Ushtarak por nuk kishte asnjė shpresė. Pak mė vonė aty kanė ardhur Hilmi Nebihu, Agim Ramadani, Rrustem Berisha, Sali Ēeku, Halil Bicaj, Agim Mehmeti. I kemi shprehur ngushėllimet njėri-tjetrit, kemi biseduar se si do tė vepronim mė tutje. Sė pari ka qenė nė pyetje se si do tė bėnim me varrimin, por edhe pėr probleme tė tjera tė vijimėsisė sė punėve. Nekishim humbur njė njeri shumė tė vyeshėm, kishim humbur Ministrin e Mbrojtjes, por lufta nuk kishte mbaruar, ajo duhej tė vazhdonte deri nė ēlirimin e plotė tė Kosovės. (Fq.107-110)

25-09-2010, 13:39 #131
G-2

Pengesa, akuza, atentate tė dėshtuara !


Mė urdhėruan tė pushoja, vazhdon rrėfimin e tij kolonel tahir Zemaj, pėrkundėr dėshirės time pėr tė rifilluar menjėherė jetėn nė kazermėn e Papajt, pėr tė rivendosur kontaktet me ushtarėt qė kishin filluar tė paraqiteshin ēdo ditė.

Kanė qenė tė caktuar dy eprorė Gani Gjukaj dhe esat Ademaj qė tė pėrcillnin ushtarėt qė paraqiteshin pranė Ministrisė sė Mbrojtjes pėr nė Popaj. Unė jam larguar pėr disa kohė nga Shqipėria, (ushėtimi me skaf drejt Italisė ėshtė njė histori mė vete). Pas disa ditėve jam lajmėruar tek Agim Mehmetaj dhe Halil Bicaj. Ata mė thoshin se nuk ka ardhur koha pėr t’u kthyer. Bicaj, dikur u emrua Ministėr i Mbrojtjes dhe unė kamqenė nė pritje qė ata tė mė thėrrisnin. Kur pash se nuk e kishin ndėrmend, por nuk e di se kur, atėherė vetė jam kthyer nė Tiranė. Kur mė kanė parė janė habitur dhe mė kanė thėnė se “qenkėsha ngutur pasi akoma nuk ishte marrė asnjė vendim, akoma nuk ishin hartuar planet, strategjitė dhe taktikat e reja, se forcat gjendeshin akoma nė mobilizim e sipėr etj, se do tė mė duhej tė prisja edhe pak, dhe e gjitha kjo pėr arsye tė “sigurisė” sime.

Unė nuk i kisha hyrė kujt kurrė nė borxh, nuk kisha shkelur mbi asnjė rregull, urdhėr apo ligj tė Republikės sė Kosovės, gjatė luftės kisha bėrė maksimumin pėr t’iu shmangur incidenteve, kisha luftuar kundėr shkieve dhe kisha mbrojtur popullatėn civile. Kush mė akuzon qoftė edhe pėr gjėnė mė tė vogėl, hyn nė borxh personal me mua, pasi pėrsa i pėrket veprimtarisė, jam i gatshėm tė pėrgjigjem dhe tė mabj pėrgjegjėsi pėr tė gjitha veprimet dhe mos veprimet e mia ushtarake, politike dhe morale. Gjyqin moral unė e kam fituar nga pėrkrahja e gjithanshme qė mė ka dhėnė popullsia, qytetarėt e Kosovės. Zemaj nuk ua ka bėrė asnjėherė tė njohur autorėve tė kėtij libri, faktet qė ai ka, me arsyetimin se “ato nuk janė pėr botim, janė pėr nė gjykatė”. Ajo ditė nuk do tė jetė shumė e largėt. Nuk ėshtė rastėsi qė shumica e njerėzve qė akuzohen pėr krime dhe vepra tė tjera penale gjatė luftės, ata qė me veprimet dhe mosveprimet e veta kanė shkaktuar gjakderdhje, djegie dhe vjedhje, fill pas ēlirimit tė Kosovės kanė vrapuar tė formojnė parti politike duke menduar se kėshtu fitojnė imunitet politik.

Megjithatė, pėr mua qė atėherė, po bėhej gjithnjė e mė e qartė selinja destruktive kishte fituar terren, kishte zėnė vend tė rėndėsishme, paraqitej agresive dhe mjaft e rrezikshme ndaj njerėzve qė nuk ndanin tė njejtat pikėpamje me ta. Elementė tė tillė i vėrejta edhe pranė Ministrisė sė Mbrojtjes. Po pėrpiqesha t’u bėja njė lidheje organike gjitha ngjarjeve qė kishin ndodhur, gjithė atyre qė transmentonte televizioni i Tiranės, i cili ka luajtur njė rol jashtėzakonisht pėrēarės, atyre qė shkruheshin nė shtyp dhe njohjeve tė mia dhe vėrejta se ata qė luftonin pėr rrėzimin e qeverisė sė Bukoshit nė kohėn qė Kosova pėrgjakej nga shkiet, kishin avanczar mjaft. Jam munduar ta arsyetoj atė gjendje duke vlerėsuar gatishmėrinė e institucioneve tona pėr tė krijuar njė gjendje ballance dhe ekuilibri nė tė gjitha aspektet e mundshme, gjė qė shpresohej se do tė sillte ētensionim tė situatės. Mjerisht, ata qė ne i pranuam nė gjirin tonė veē pėr tė arritur pajtimin dhe shmangur pėrēarjen, penguan ēdo inisiativė tė pėrbashkėt, ndėrkohė qė tė nxirrnin sytė pėr tė marrė mjete financiare apo logjistike.

Shumė komandantė janė financuar, duke u deklaruar se janė komandantė tė kėsaj njėsie apo tė atij regjioni. Nė takim me kolegėt e mi, duke e ditur se eprorėt me tė cilėt kisha punuar mė parė ishin nė rrugė tė zotit dhe tė atdheut, vendosėm t’i pėrvishemi punės pėr pėrgatitjet ushtarake nė Papaj. Veē, ēdo tentim i imi pėr tė shkuar nė Papaj ėshtė penguar me gjithėfarėlloj justifikimi, si bie fjala nuk ėshtė e nevojshme, akoma nuk ka aq forca sa tė kėrkohet puna dhe pėrgjegjėsia jote etj. Ata, siē duket kishin depėrtuar deri edhe nė hierarkinė e Ministrisė sė Mbrojtjes duke e shpartalluar atė, pothuajse krejtėsisht. Psh. Rrustem Berisha, financohej, pajisej dhe zbatonte njė pjesė tė urdhėrave tė Ministrisė, veē, siē ėshtė marrė vesh, pas bisedave e takimeve qė ka pasur me Jakup Krasniqin, Azem Sylėn e ndonjė tjetėr, ka ndėrruar qėndrimin, ka vepruar nė krye tė vet, nuk i ka informuar mė eprorėt e tij. Praktikisht ka vepruar pas shpinė sė tyre. Unė mora nė telefon nė Papaj dhe i lajmėrova se do tė shkoja pėr njė vizitė. Kisha vendosur tė merrja pėrsipėr tė gjitha pėrgjegjėsitė qė kisha pasur. Ministria mė tha se nuk ishte mirė tė shkoja, por unče e kisha vendosur.

Duke parė se diēka bluante nėn dhe, bėra njė dredhė tė vogėl. Nuk shkova nė orėn qė kisha lajmėruar se do tė gjendesha atje, por nja 8-9 orė mė vonė. Nė orėn katėr e gjysmė tė mėngjesit, dy ditė para fillimit tė Luftės nė Koshare, jam futur nė kazermė me tetė ushtarė. Kam kontaktuar me disa persona dhe ata mė kanė treguar planin qė ishte pėrgatitur “pėr tė mė pritur mua”. Njė njėsi nėn komandėn e njėfarė Nasim Haradinaj, tė cilin unė nuk e njoh, ka pas pėrgatitur atentatin. Ushtarėt e kishin marrė vesh dhe kishin ndėrhyrė. Ishte krijuar njė situatė shumė e rrezikshme. Me ndėrhyrjen e disa eprorėve ishte shmangur gjakderdhja. U informova me detajerreth kėsaj gjendje dhe duke mos dashur qė problemet tė ndėrlikoheshin edhe mė tej, jam tėrhequr. Tė nesėrmen kam informuar Ministrinė e Mbrojtjes.

Atentate kundėr meje kanė qenė pėrgatitur edhe mė parė, gjatė kohės qė kam qenė nė Dukagjin. Faton Mehmetaj ka pasė futur njė njeri, njė ish bashkėpunėtor tė serbėve, (pėr kėtė atentat tė dėshtuar ekziston njė dosje e plotė), njė njeri i fshatit Kosuriq pėr ta kryer atentatin. Ata kanė pasė vendosur tė mė vrisnin mua dhe Sali Ēekun, tė cilin gjatė gjithė kohės e kanė pasur problem. Donin ta eliminonin, ta largonin, sepse kishin shumė frikė nga potencialet e tij, nga njohjet e gjera, nga cilėsitė dhe virtytet e tij. Ka pasur krime tė tjera, pėr shembull vrasja e Sanie Balė, qė ėshtė vrarė pėr motive tė ulėta, pėr t’ia vjedhur disa deviza, (mė vonė ata e akuzuan se ajo paskėsh bashkėpunuar me serbėt !). Pasi e kanė vrarė, e kanė djegur dhe hedhur nė liqenin e Radoniqit. Janė vrarė njė burrė e njė grua dhe shumė tė tjerė. Hetimin e kėtyre ngjarjeve e kanė bėrė organet e brigadės pėr zbulim dhe kundėrzbulim. Ekzistojnė prova, dėshmi dhe dokumentacion i plotė rreth tyre. Sapo nė Kosovė tė rindėrtohet njė sistem i besueshėm drejtėsie, ata qė kanė vrarė e djegur nė “emėr tė popullit”, kanė pėr tė dhėnė pėrgjigje nė emėr tė po atij populli.


***
REPUBLIKA E KOSOVĖS
UĒK – Brigada 131
Zonės III Operative
Baran 26.08.1998
KOMANDANTIT

Shenim zyrtar

I pėrpiluar nga ana puntorit operativ lidhur me pėrgaditjen e atentatit ndaj Komandantit tė Zonės sė III Operative-kolonel tahir ZEMAJ.

Siē jam informuar nga lidhja ime operative. Faton MEHMETAJ nė cilėsin e komesarit politik, i ka dhėnė leje tė pėrhershme qarkullimi nė tėrė Dukagjinin Sali SHKRELIT dhe djalit tė tij nga fshati Kosuriq. Ky person sipas puntorit zyrtarė dhe tėrė Lugut tė Baranit ishte i njohur si bashkėpunėtor i ngusht i policisė serbe. Gjithashtu ėshtė bėrė rehabilitimi i Sali Shkrelit dhe familjes sė tij nga ana e Faton Mehmetajt, Metė Krasniqit dhe Dr. Dinė Krasniqit, nė shtėpinė e Sali Shkrelit nė fshatin Kusuriq nė shtėpinė e Sali Shkrelit ku qėndruan me orė tė tėra, pėr pėrgaditjen e atentatit ndaj Komandantit tė zonės sė tretė operative – Tahir zemajt. Nė pėrgatitjen e atentatit kanė marrė pjesė vetėm Fatoni dhe Dina. Pas njė kohe Salihu krijon miqėsi tė ngushtė me Metėn dhe i tregon pėr detyrat e marra nga Faton Mehmetaj dhe gjitha imsirat pėr kryerjen e atentatit. Pėr tė gjitha kėto Meta e ka informuar puntorin operativ dhe ky i fundit e ka informuar Komandantin e brigadės 131 nė Baran.

Komandanti i Brigadės 131 kėto informata ia pėrcjell Komandantit Tahir Zemajt pėr tė marrė masa kundėr kėtij plani.


***
Ky shėnim zyrtarė ėshtė i pėrpiluar nga puntori operativ i Brigadės 131.


Kėta persona ngatėrrestar kishin arritur tė fusnin njė njėsit tė tyrin brenda kazermės gati me dhunė, duke pretenduar se edhe ata donin t’i bashkoheshin njėsive tona. Nė fakt qėllimi tyre, siē ėshtė reflektuar gjatė gjithė kohės, nuk ka qenė tė luftojnė pėrkrah nesh, por tė na pėrēajnė dhe tė na sjellin probleme. Vendosa tė krijoja njė njėsi tė re pėr intervenime tė shpejta. Nė njė objekt nė Lezhė, fillova krijimin e njėsisė sė re. Ndėrkohė kishte filluar lufta nė Koshare.

Pas pak kohėsh jam transferuar nė Mamurras, ku numri i ushtarėve ėshtė rritur ndjeshėm si rezultat i pėrgjigjes qė i ėshtė dhėnė thirrjes pėr mobilizim. Ka pasur ushtarė shqiptarė qė kishin ardhur nga tė gjitha anėt e botės, por edhe nga ata qė mė parė kishin luftuar nė tė gjithė Kosovėn, nga Dukagjini, llapi, Drenica etj. Pėr katėr –pesė ditė ėshtė plotėsura Brigada “Mėrgimi” me personel tė kualifikuar ushtarak dhe me armatim tė ri dhe funksional. Ai armatim qė e kishim pritur prej kohėsh, kishte ardhur sė fundi. Nė stėrvitjen e trupave kanė ndihmuar edhe specialistė nga vendet e NATO-s, nga Norvegjia, Suedia, Gjermania etj. Ata qenė specialistė qė nė bashkėpunim me oficerėt tanė i stėrvisnin ushtarėt pėr ndėrhyrje tė shpejta sipas modeleve mė tė avancuara perėndimore.


REPUBLIKA E KOSOVĖS Sekter ushtarak
Ministria e Mbrojtjes Tejet Sekret
05. Nr.11 / 1- 1
Prishtinė 16.05.1999


Nė bazė tė nenit 52 paragrafi 2 tė Dekretligjit tė Mbrojtjes tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės 01. Nr. 17/93 pėr emrimin e kuadrove nė njėsi, lėshoj kėtė

U R D H Ė R

Me kėtė urdhėr caktohen eprorėt tė cilėt do ti kryen detyrat nė organizimin, aftėsimin e njėsive si dhe nė momentin e caktuar tė angazhohen me kėto njėsi nė teritorin e Republikės sė Kosovės


Komandant Tahir Zemaj – BESNIKU
Eprorėt: Rustem Demaj
Burhan Jahiu
Sami Shabanaj
Shaban Shkreli
Bernard Pėrlaskaj
Izet Krasniqi – pėrkthyes pėr instruktorėt Norvegjes e Suedes
Fazli Rugova
Ramadan Behluli
Shaban Morina
Bashkim Thaēi
Avni Kastrati
Sali Rexhaj
Ramadan Sadiku
Alush Myrtaj
Ramiz Muriqi
Sadri Lipaj


Ramadan Behluli pas angazhimit tė brigadės MERGIMI nė Teritorin e Republikės sė Kosovės i mer kompetencat e repartit nė Mamurės.

Ky urdhėr hyn nė Fuqi menjėher

Shtypur nė tri Kopje Ministri i Mbrojtjės
- Arkivit (vula zyrtare) HALIL BICAJ
- 2 X njėsisė

Edhe nė Mamurras ka pasur njė tentativė pėr tė mė bėrė atentat, kjo ka qenė e treta me radhė pas asaj nė Dukagjin dhe nė Papaj. Siē kam pėrmendur, pranė njėsive qė kam drejtuar, gjithmonė kam krijuar organet e kundėrzbulimit, tė cilat mė kanė informuar se nė kazermėn tonė do tė vinin “dy ushtarė tė rinj”, tė ngarkuar pėr kryerjen e atentatit. Ata kanė ardhur dhe ne menjėherė i kemi vėnė nėn mbikqyerje. I kemi ndjekur veprimet e tyre deri nė 4astin, kur ata kanė dashur tė realizojnė punėn e tyre tė zezė, nė bashkėveprim edhe “me forca” tė tjera, jashtė kazermės.

“Ushtari” u ndalua dhe pa kurrfarė dhune ka pranuar, dhe haptas ka deklaruar se “urdhėrin e kam marrė nga shtabi i pėrgjithshėm i UĒK-sė « . Ky person, nga fshati Istog, fillimisht ka qenė i ngarkuar tė survejonte Ministrinė e Mbrojtjes. Kjo ėshtė dokumentuar dhe e xhiruar. Personi tjetėr i zėnė bashkė me tė, me mbiemėr Ademaj nga fshati Vrellė, ka deklaruar se « qe i lumtur qė e kishim zėnė, pasi ai nuk kishte nga t’ia mbante pa e kryer atė punė”. Kam informuar Ministrinė e Mbrojtjes dhe ndaj tij ne nuk kemi marrė nė atė kohė asnjė masė, ve4 e kemi dikumentuar rastin. Ai sot gjendet nė shtėpinė e tij nė Vrellė. Ai ka rrėfyer edhe pėr “instruksione dhe pėrgatitje tė tjera”, por qė deri mė sot me sa di unė ato punė tė zeza kanė mbetur nė tentativė.

Ne vazhduam punėn. Bujar Bukoshi me disa anėtarė tė kabinetit tė tij ka bėrė inspektimin e njėsisė dhe ka qenė i knaqur me nivelin e saj. Ne prisnim vetėmurdhėrin pėr tė hyrė nė luftime. Urdhėr qė nuk erdhi kurrė dhe ka qenė njė dėm i madh, pasi brigadat 131, 134 po luftonin nė Koshare. Efektivat e tyre mbusheshin me ushtarė tė pa stėrvitur. Rrustem Berisha pranonte dhe fuste nė luftime djem e vajza tė papėrvojė, gjė qė ka sjellė edhe humbjen e shumė prej tyre. Ndėrkohė, disa ushtarė dhe eprorė tė cilėt kishin qenė nėn komandėn time nė Zonėn e Tretė Operative gjatė luftės, mė kanė pyetur se ēfarė duhej tė bėnin pasi punėt me rrustem Berishėn kishin ndryshuar ? I kam kėshilluar tė luftonin krah pėrkrah me tė tjerėt, pasi ne ishim njėlloj, luftonim pėr tė njėjtin qėllim dhe se nuk duhej t’ua vinim mendjen gjėrave tė vogla.

Brigadėn “Mėrgimi” nuk e urdhėroi askush tė pėrfshihej nė luftime, edhe pse dihej aftėsia dhe kapacitetet e saj. Pas vrasjes sė Agim Ramadanit, Rrustem Berisha ka tentuar tė fshijė nga historia kontributin e brigadave 131, 134 si dhe tė batalionit diversanto-vėzhgues “Delta”, duke i bashkuar dhe formuar vetėm njė brigadė, me njė numėr tė ri, 138 dhe duke i dhėnė emrin e heroit Agim Ramadani. Nuk kishte asgjė tė keqe qė Brigada 131 dhe 134 tė merrnin emrin e njė prej eprorėve tė tyre mė tė shquar, por rrustem Berisha tentonte tė shuante nga faqja e dheut kontributin e tyre tė mėparshėm, duke mohuar edhe njė pjesė tė kontributit tė tij personal, veē si e si tė akomodohej me rrethanat e reja. Megjithatė, pas daljes nė opinion tė emėrtimeve tė reja nuk kam bėrė asnjė veprim, duke menduar se nuk qe e udhės tė merresha me gjėra tė tilla anėsore, por edhe pėr shkak se ato brigada e kishin shkruar historinė e tyre, jo veē me dekrete, por edhe me gjakun e luftėtarėve tė vet. Askush nuk mund tė fshinte kontributin e tyre nga historia mė e re e Kosovės.

Arsyeja se pse po i kushtoj vėmendje kėtij detaji qėndron nė faktin se dikush po pėrpiqej tė pėrvetėsonte punėn tonė, tė manipulonte me gjakun e tė rėnėve tė brigadave tona, pėr t’i pėrdorur emrat e famshėm tė Sali Ēekut dhe Agim Ramadanit pėr kapital tė mėvonshėm politik, deri edhe pėr shtrembėrim tė realitetit nė dobi tė interesave tė ngushta tė politikės sė vet ditore. Njėkohėsisht donin tė pėrvetsonin kapitullin mė heroik dhe mė profesional tė luftės nė Kosovė, duke hedhur pluhur mbi pėrpjekjet serioze dhe kombėtare tė institucioneve tė republikės sė Kosovės pėr tė organizuar dhe drejtuar rezistencėn e armatosur tė popullit tonė.

Skema sa ėshtė e thjeshtė, ėshtė po aq kriminale. Etiketimet qė i bėheshin Presidentit Rugova, vrasja e Fehmi Aganit, presionet ndaj Bujar Bukoshit, vrasja e Ahmet Krasniqit, deformimi qė pėsoi rrustem Berisha e disa tė tjerė, shantazhi me shpifje dhe fyerje ndaj meje, tė gjitha bashkė synonin tė rrėzonin pėrdhe e tė shkelnin mbi tė gjitha pėrpjekjet, mundin dhe pėrkushtimin e Institucioneve tė republikės sė Kosovės pėr tė mbrojtur qytetarėt e saj. Njėkohėsisht, kjo do tė ndihmonte nė ardhjen nė pushtet tė njė garniture, e cila para dhe gjatė luftės ishte shprehur hapur se luftonte kundėr Institucioneve tė vozuara, tė njohura dhe tė respektuara nga populli i Kosovės. (Fq.111-118)

25-09-2010, 13:42 #132
G-2


Pėrgjigje akuzave nėpėrmjet njė interviste


I pyetur nga Naim Kelmendi nė njė intervistė pėr gazetėn “Bota Sot” se, si u pėrgjigjet Tahir Zemaj akuzave qė ia bėnte njė rrymė politike brenda UĒK-sė pėr “tradhti kombėtare”, zoti Zemaj ėshtė pėrgjigjur se “ato akuza janė tė fabrikuara” nga frika e atyre qė nuk donin qė ushtrinė tonė ta drejtonte profesionalizmi, frikė e cila ka ekzistuar para hyrjes, gjatė kohės sė qėndrimit nė Kosovė dhe mė vonė. Ata i frikėsoheshin profesionalizimit, sepse e ndjenin se do tė dilnin jashtė loje, nuk do tė mund t’i arrinin qėllimet e veta egoiste pėr pushtet.

Gazetari ka kėmbėngulur mė tej duke i kėrkuar shpjegime rreth tėrheqjes sė tij dhe zoti Zemaj ka thėnė: Veprimi i tėrheqjes ka qenė i kushtėzuar nga “kėrcnimi pėr njė katastrofė totale qė i bėhej njė numri prej 60 mijė banorėsh”. Pra, njerėzish, kombėtarisht dhe ushtarakisht i justifikuar – ai veprim nuk mund tė pėrbėjė bazė pėr asnjėfarė lloj akuze aq mė pak tradhtie. Siē ka dėshmuar Kolonel Zmaj nė atė intervistė, vendimet nuk janė marrė sipas dėshirės sė tij, apo kokė mė vete, por nė mėnyrė kolegjiale dhe me sugjerim tė Shtabit Suprem. Intervistuesi ka kėrkuar pastaj tė dijė nėse zoti Zemaj mund tė fliste pėr suksese gjatė kohės sė luftimeve, nė kontekst tė organizimit dhe udhėheqjes sė luftės nė rrafshin e Dukagjinit ? Duke iu pėrgjigjur kėsaj pyetje tahir Zemaj thekson: “ Eshtė mėkat tė tentohet tė injorohen sukseset qė janė arritur (kryer) jo thjesht nga ana ime, por sidomos nga ushtarėt dhe eprorėt qė kanė luftuar.

Do tė pėrmendja luftėn e Loxhės, mbrojtjen e Llukės etj. Tė ndalemi pak tek Loxha, mund tė them se kreu i ushtrisė jugosllave ka shkarkuar personat mė tė lartė ushtarak pėr shkak tė dėshtimit tė tyre nė Loxhė. Pra ka pasur (nga ana jonė) organizim tė mirėfilltė me tėrė forcat ushtarake, ėshtė bėrė njė luftė ku janė pėrfshirė tė gjitha aspektet e artit luftarak dhe me suksesin mė tė lartė janė kryer operacione luftarake brenda 18-20 orėve sa edhe ka zgjatur beteja. “Nė vijim ai pyet “se deri kur njerėzit do tė merren me atė tėrheqje taktike, tė organizuar dhe me plan operativ tė miratuar, veē si e si pėr t’i shpėtuar nga masakra 60 mijė njerėz tė koncentruar nė ato fshatra ?”. Mė vonė zoti Zemaj ėshtė shprehur se “Janė tė tjerė ata qė kanė sakrifikuar popullsinė civile, duke provokuar aksione diversante tė pastudiuara (nuk guxoj tė them se mund tė kenė qenė tė koordinuara me serbėt) veē se si e si tė bien nė sy se janė duke bėrė diēka, qė ditėn kur do tė ndaheshin trofetė, ata tė kishin vend nė tryezėn e fitimtarėve, pa llogaritur se sa qindra njerėz mund ta kenė humbur jetėn si rezultat i veprimeve tė tyre tė papjekura, shpesh edhe aventureske, sa shtėpi dhe fshatra janė djegur e shkatėrruar, veē qė ata (garnitura e komisarėve qė mė akuzon) tė dėshmonin se ishin “duke luftuar” !

Dhe ėshtė vėrtet interesant tė vėrehet se si “shtabsat” kanė shpėtuar tė gjithė gjallė, me pėrjashtim tė atyre qė sipas New York Time-sit, thuhet se i kanė eliminuar vetė, pa u hyrė ferra nė kėmbė asnjėrit, ndėrkohė qė nė njėsitė e tyre, tė pėrbėra nga djemė e vajza tė Kosovės, qė veē dėshirėn e kishin tė madhe pėr tė luftuar dhe kallashnikovin qė ua shisnin me pare nė dorė, kanė humbur jetėn me dhjetėra e qindra, tė tillė.

Njė prej arsyeve pėr humbje tė tilla, mė kryesorja, duhet kėrkuar tek paaftėsia ushtarake e “komandantėve dhe komisarėve”., shumė prej tė cilėve kishin rrokur pushkėn pėr ta rrėzuar pushtetin e Rugovės dhe tė Bukoshit, ndėrkohė qė Kosova digjej flakė tej e mbanė nga serbėt. Kėsi komandantėsh praktikonin urdhėrin “ pėrpara djema”, ndėrkohė qė nė njėsitė e specializuara dhe tė drejtuara nga profesionistėt urdhėrohej: “Pas meje, nė sulm ! “ Ky ndryshim, nė dukje i vogėl nė fakt shpejegon se si Brigadat 131, 133, 134 kanė humbur gjithė ata eprorė, ndėrsa ēetat e komisarėve humbnin pėrgjithėsisht veē ushtarė.

Nė intervistėn e cituar Zemaj pėrmend emrin e njėfar Bilal Hadėrgjonaj, njė njeri qė “pasi regjistrohet nė akademinė ushtarake, pėrjashtohet pėr shkak tė problemeve nuro-psikike”, e qė ėshtė edhe kallauzi i akuzave bashkė me njė rreshter, Bislim Zyrapin, eksperti mė i fortė ushtarak (!) i Shtabit tė Pėrgjithshėm ! “Ky farė Zyrapi le tė ankohet edhe njėherė me Mahir Hasanin, ėshtė shprehur nė njė intervistė pėr “Botėn Sot” (25 mars 2000) dhe tė kujtojnė “ditėt e lumtura” kur dėshmonin sipas oreksit tė prokurorėve ushtarak nė gjyqet e montuara serbe kundėr oficerėve shqiptarė nė Sarajevė”.

Tashmė, zotni Zemaj sqaron se akuzat e tyre nuk bėhen thjesht pėr xhelozi profesionale, prapavija politike e tyre duket nga kampi nė tė cilin bėjnė pjesė kėta dy persona. Nga ai kamp qė kishte vendosur me ēdo kusht ta rrėzonte qeverinė ! Ndėrsa pėr Naim Malokun ai nuk dėshiron tė flas mė, pasi ai nė kulmin e sinqeritetit apo tė shtirjes mė tė ligė, kur ka qenė i plagosur, i ka deklaruar Zemės se “nuk kam pasur mundėsi tė veproj ndryshe, kam qenė i kėrcėnuar fizikisht, i rrahur, prandaj pėr kėtė arsye kam vepruar kėshtu” Kėto fjalė – sqaron Zemaj janė thėnė nė prani tė 24 oficerėve dhe janė tė regjistruara. Veē e kam tė vėshtirė, ėshtė shprehur Zemaj nė intervistėn e cekur, tė kuptoj se si ky njeri del sot e thotė se Tahir Zemaj e ka humbur luftėn nė Kosovė ?

Tahir Zemaj nuk e ka humbur asnjė betejė, le mė luftėn nė Kosovė. “Ai (Naim Maloku) mund tė mirret me politikė dhe shumė mirė qė ka filluar tė merret me kėtė zeje,... sepse dėshtimet e tij nė artin luftarak janė totale dhe s’mund tė thirret kurrė mė nė aftėsitė e tij ushtarake”. “Mjafton vetėm fakti qė gjatė hyrjes sė tij nė Kosovė ai ka humbur 35 ushtarė, akoma pa mundur tė shkrepin njė pushkė pėr Kosovėn. Kjo ka qenė njė humbje e rėndė, luftėrat vėrtetė kanė humbje, por kur vjen puna tek luftėtarėt numri i tyre duhet tė jetė tė paktėn i ekuilibruar nė tė dy anėt. Ndryshe qėndron puna me popullsinė civile.

Pushtuesi ka mundėsi tė vras mė shumė civilė, pasi ata mbeten shpesh herė tė zbuluar, edhe pse kjo gjė, vrasje e civilėve, bie nė kundėrshtim me tė gjitha konventat dhe protokollet ndėrkombėtare tė luftrave”. Eshtė e pabesueshme veē shumė prej komandatėve tė tipit komisar politik, nuk e kanė pasur problem se sa ushtarė vriteshin, madje ata besonin verbėrisht, aq mė heroike do tė qenė betejat e tyre e aq mė shumė mund tė shisninh mend se kanė luftuar. Trimėria dhe heroizmi nė fakt vihen mė sė miri nė spikam, aty ku vriten ushtarėt e armikut. Kjo psikologji stalinisto-sllave, e kopjuar nga shifrat e stėrzmadhuara tė humbjeve tė Bashkimit Sovjetik dhe Jugosllavisė gjatė luftės sė Dytė Botėrore, ėshtė psikologji e viktimės, tipar qė nuk gjendet tek shqiptarėt, veē tek ata qė u ėshtė injektuar nga ideologjia sllave.

…
...dhe rrėfimi do tė vazhdonte edhe mė gjatė, por Tahir Zemaj ndalet e thotė se “shumė gjėra nuk ėshtė akoma momenti pėr t’i thėnė, pėr t’i bėrė publike. Disa prej tyre vetė koha ka pėr t’i kthjelluar, pėr disa tė tjera, qytetarėt e Kosovės do tė kėrkojnė llogari. Prapa mjegullės, tymit dhe errėsirės sė luftės kanė dėshirė tė fshihen vetėm ata qė kanė marrė pjesė nė luftė jo nė pėrgjigje tė thirrjes dhe rėnkimeve tė atdheut, por qė e kanė parė atė si shans pėr tė fituar poste, grada, para. Ata qė planifikonin konstruktimin e njė zgjedhje tė re pėr popullin shqiptar tė Kosovės.

...KĖSHTU FOLI TAHIR ZEMAJ e “Fjala nuk ban mort” thuhet nė kodin e vjetėr juridik tė shqiptarėve, nė Kanunin e Lek Dukagjinit duke e lėnė hapur shtegun pėr tė vepruar e luftuar, shpjeguar e folur pėr tė vėrtetat e luftės sa herė tė jetė e nevojshme. (Fq.127-132)

25-09-2010, 13:49 #133
G-2


argatet qoban te serbise te infiltruar ne uck kane kryer atentate ndaj kosoves!!
kjo eshte vertetuar edhe gjate luftes edhe pas saj!!


kete sot po e deshmojne vet ata qe ishin dore e zgjatur e okupatorit serb!!
dhe sot shumica e akuzave jane qe kane vrare shqiptar e jo serb!!

kjo ishte lufta e gardes staliniste ne krye me azem sylen xhavit halitin adem grabovcin etj!!

25-09-2010, 13:58 #134
mebybe

Citim:
Postuar mė parė nga guri79
1. Qerim KELMENDI, prejardhja e tijna, si dhe funksionet qe i ka ushtruar prej 1990.

2. Avdi IBRAHIMI, prejardhja e tijna, si dhe funksionet qe i ka ushtruar prej 1990.

3. Haxhi KUCI, prejardhja e tijna, si dhe funksionet qe i ka ushtruar prej 1990.
A per keta ishe i interesum a ?! Vetm shkruj emrat ne google e krejt te tregojn.
__________________
Nuk me interon partia hiq, por me intereson se pse jan vra shqiptaret mas lufte.

25-09-2010, 14:01 #135
mebybe

Citim:
Postuar mė parė nga G-2
argatet qoban te serbise te infiltruar ne uck kane kryer atentate ndaj kosoves!!
kjo eshte vertetuar edhe gjate luftes edhe pas saj!!


kete sot po e deshmojne vet ata qe ishin dore e zgjatur e okupatorit serb!!
dhe sot shumica e akuzave jane qe kane vrare shqiptar e jo serb!!

kjo ishte lufta e gardes staliniste ne krye me azem sylen xhavit halitin adem grabovcin etj!!
G-2, e kam nje pytje per ty. Sikur te ishta bere Ramushi me Rugoven menjehere mas lufte, a do te ishin vra te gjithe keta njerz!
Pershendetjet ma te mirat prej meje.
__________________
Nuk me interon partia hiq, por me intereson se pse jan vra shqiptaret mas lufte.

25-09-2010, 15:04 #136
Llapi

Citim:
Postuar mė parė nga mebybe
A per keta ishe i interesum a ?! Vetm shkruj emrat ne google e krejt te tregojn.
une veprova sipas kshillave tuaja dhe me doli kjo:

YouTube - Broadcast Yourself.

25-09-2010, 15:07 #137
mebybe

Citim:
Postuar mė parė nga Llapi
une veprova sipas kshillave tuaja dhe me doli kjo:

YouTube - Broadcast Yourself.
Bashkeangjite edhe deshmin Nazim Bllacese shokot tan o llap.
__________________
Nuk me interon partia hiq, por me intereson se pse jan vra shqiptaret mas lufte.

25-09-2010, 15:09 #138
G-2

Citim:
Postuar mė parė nga mebybe
G-2, e kam nje pytje per ty. Sikur te ishta bere Ramushi me Rugoven menjehere mas lufte, a do te ishin vra te gjithe keta njerz!
Pershendetjet ma te mirat prej meje.

nese ramushi do qendronte ne institucione perseri do te kishte vrasje!!
dhuna politike, vrasjet shantazhet i kishte inicuar lpk-ja, u vra ministri i mbrojtjes ne tirane !!
u vra zedhensi i pare i uck-se ne tirane ali ukaj!!

u vra ne prishtine enver maloku shefi i sherbimit informativ te kosoves!!
u plagos sabri hamiti i cili i shpetoi me te keqes!!
u rrah per vdekje zejnullah rrahmani!!

por vrasje te niveleve te ulta nuk do te kishte ndofta!!
do te ishte e mundshme vet ramushi te ishte viktime e shikut sikur qe eshte tani por ne formen tjeter!!

gjithe te mirat!

25-09-2010, 15:25 #139
mebybe

Citim:
Postuar mė parė nga G-2
nese ramushi do qendronte ne institucione perseri do te kishte vrasje!!
dhuna politike, vrasjet shantazhet i kishte inicuar lpk-ja, u vra ministri i mbrojtjes ne tirane !!
u vra zedhensi i pare i uck-se ne tirane ali ukaj!!

u vra ne prishtine enver maloku shefi i sherbimit informativ te kosoves!!
u plagos sabri hamiti i cili i shpetoi me te keqes!!
u rrah per vdekje zejnullah rrahmani!!

por vrasje te niveleve te ulta nuk do te kishte ndofta!!
do te ishte e mundshme vet ramushi te ishte viktime e shikut sikur qe eshte tani por ne formen tjeter!!

gjithe te mirat!
Une mendoj qe boshti kryesor i vrasjeve eshte kjo ;
Fatos Klosi-Kuduisi Lame- SHIKU- Qerim Kelmendi me logjistiken dhe grupen e tijna.
__________________
Nuk me interon partia hiq, por me intereson se pse jan vra shqiptaret mas lufte.

25-09-2010, 15:35 #140
G-2

Citim:
Postuar mė parė nga mebybe
Une mendoj qe boshti kryesor i vrasjeve eshte kjo ;
Fatos Klosi-Kuduisi Lame- SHIKU- Qerim Kelmendi me logjistiken dhe grupen e tijna.

pajtohem ,por kjo eshte vetem nje pjese e skuadres vrasese organizative!!
kemi edhe nje shaban brahen qe ka qene mentor i xhavit halitve ,
azem sylve etj!


Derničre édition par Perparimi le Sam 4 Aoū - 2:30, édité 2 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Pirra,Llapi Avdiu dhe arberi fr(Haxhiu)   Sam 4 Aoū - 2:08

PLAKU
Mire ėshte puna mire

Anėtarėsuar: 19-05-2002
Postime: 2,576

Po lenje qerimin, se ai vetem ashete nji zbatues detyrash te dhanun nga i vllau Ibrahimi dhe Xhavit haliti. nese doni te zbaerdhen krimet, Ibrahim kelemendi,xhavit haliti jan menyja kryesore, pastaj tjeret vin pase, keto jan mesegjerat klosve.
__________________
Pa Kosovė e Ēamėri nuk ka Shqipėri
mebybe

Citim:
Postuar mė parė nga G-2
pajtohem ,por kjo eshte vetem nje pjese e skuadres vrasese organizative!!
kemi edhe nje shaban brahen qe ka qene mentor i xhavit halitve ,azem sylve etj!!
Po po, por keta jan krysoret. Plako, eshte shume interesan se si Qerimi e ka ba logjistiken e disa vrasjeve.
__________________
Nuk me interon partia hiq, por me intereson se pse jan vra shqiptaret mas lufte.

25-09-2010, 15:53 #143
PLAKU
Mire ėshte puna mire

Anėtarėsuar: 19-05-2002
Postime: 2,576

ai ore qerimi e ak ba me urdhen, zbatues detyrash, koha ashete te zbaredhen peshqit e meddhaj, vrasesi qerimi ashete nji kelysh i vogel ne krahasim me vllaun e vete dhe xhavit halitin
__________________
Pa Kosovė e Ēamėri nuk ka Shqipėri

Llapi

si more trima nuk po u vjen inati te thoni keshtu
ju po i dishi krejt vrasesit
per qdo vrasje qe ka ndodh ne kosove e shqiperi
po perse nuk po ju vjen inati se te gjith qka po i cekni ju jan ne liri kan poste me rendesi kan pasuni dhe po jetoin te liri si bosa
po perse nuk po i denoconi ne polici e mei burgos
perse hajt tregomni
po ju ini te lig bre po ju sini askushi bre
po ju ini zagar te udbes bre
e veq lehni pa kontroll nga metropolet e europes
po qysh nuk po ju vjen inati qe ju po mundoheni ti njollosni disa njerz e populli po i voton mu ata
qka i thoni kesaj pune hajt

25-09-2010, 18:02 #145
mebybe
Citim:
Postuar mė parė nga Llapi
si more trima nuk po u vjen inati te thoni keshtu
ju po i dishi krejt vrasesit
per qdo vrasje qe ka ndodh ne kosove e shqiperi
po perse nuk po ju vjen inati se te gjith qka po i cekni ju jan ne liri kan poste me rendesi kan pasuni dhe po jetoin te liri si bosa
po perse nuk po i denoconi ne polici e mei burgos
perse hajt tregomni
po ju ini te lig bre po ju sini askushi bre
po ju ini zagar te udbes bre
e veq lehni pa kontroll nga metropolet e europes
po qysh nuk po ju vjen inati qe ju po mundoheni ti njollosni disa njerz e populli po i voton mu ata
qka i thoni kesaj pune hajt
I vjen koha gjithqkajes. Ka fillu tashti mas sa viteve komisioni hetimor per masakren e Tivarit.
Mas pak fillon edhe hetimi i metejm me rastin e Blaaces apo Azem Dajes.
__________________
Nuk me interon partia hiq, por me intereson se pse jan vra shqiptaret mas lufte.

L-7
i/e regjistruar

Sipas info. Hetimet ne rastin Bllaca kan perfunduar diku ne fund te gushtit dhe gjykata ka dal me te gjeturat e saj ne rastin Bllaca ku keto hetime kan zgjat diku rreth 10 muaj .

Prokuroret kan paralajmeruar se jane nė pėrfundim tė formulimit te akuzės ne te cilen do te perfshihen diku rreth 12 persona

Gjithmon sipas burimeve gjykata ėshtė e knaqur me dekleratat e Bllaces qe te gjitha jan vertetura si te sakta 100%
Kur ndegjova per kete lajme me erdhi mir se krejt PDK-ja dhe krejt SHIK-u ju kan pas gjue ne shpin Bllaces po drejtesia pas 10 muajve doli ne shesh .
Siq po duket nuk dojn me dal fjalet e Azem Syles , hashim thaqit , jakup krasniqit . rame Bujes , kadri veselit , kadri arfit , buzhalve , hoteve , RTK-jve

pirroja1
Aty afer...

Citim:
Postuar mė parė nga arberi_fr
Brari o Pirruc nuk eshte si fara jote,ti mundohesh te afrosh afer vetes njerez qe ti njollosish!
Brari shkruan do sende qe nuk i njeh mire disa ish komunista e sekretara te partise komuniste jugosllave,per kete me vjen keq per Brarin se eshte pika e shqiptarit dhe ska kurgja te brishte ne shpirtin e tij.
Lufta jote o Avdi eshte e humbure si lufta e pirrosit,babait te aleksandrit,apo skenderbeug avdi pishpiriku!

Llapjan ka trima ,por ka edhe therruca qe shiten patriota ne krahet e shkaut,sepse shkau ua ka dhene besen se nese vran kete patriote ne skemi me te lane ne burg!Keq llapjan keq per bese!
G-2
Dhe
Plaku

Qenkan

barut me ua shkerdhye nanuqkat shpiunave.I kallet shpiunat e shkaut.
A i shihni pisat qe te zezat e veta qe kan ngrere balte me serb ja qesin patrioteve bre qeni nanuqkat ketyre ogurezinjeve.

SPIUNAT I VRAFTE PERENDIA NATEN DUKE FJETE ME METEORA E TE MERITUARIT I SHPETOFTE
QERIM KELMENDI OPA EDHE SHOKU KETI gAFURR eLSHANI KA PUNUE NE SHITOREN E VELLAUT SADRIUT E PIRE ME ME DOSTA?HOPA MASHALLA KUKU NANO PER NEVE QE PO NA MASHTROIN DHE MERR KAFSHATEN NGA GOJA DUKE MENDUE SE NA QLIRUAN KETA TE LEVIZJES POPULLORE?PJELLE E JUGOSLLAVISE?NAIT HASANI THONE DISA SHOK QE KAN QEN NE BURG ME TE .SE AI KA PASUR TE DREJTE TE DALI E TE SHETISI KUR TI TEKET?
Haxhi Kuē-Arkani!

Nuk me ben karte te djegur mua, kur tenton gjoja te me identifikosh me Avdi Ibrahimin, shok i juaj dhe spiun! Tere jeten te gjurmosh, nuk ke per te arritur te identiteti im i vertete!

Ti je turpi i kombit, nje njeri qe ka rrjedhur psiqikisht. Per ta fituar nje lejeqendrim te turpit ne Evrope je paraqitur hashkali (rom), pa lene anash edhe deshmine tende ne Hage!

Ke per te mbetur tere jeten rrugeve te botes, sepse te dukej krenari kur e shetisje Arkanin me makine!

Se kush je ti dhe ēfare perfaqeson fiziku i deformuar i juaj, me se miri e ilustron ky shkrim me poshte! Kete ēka e thua per Adem Jasharin ne kete shkrim, ta ē'jerre masken prej antishqiptari.

Shkruan Haxhi Kuēi:

E kush eshte bre Adem Jashari?Po qe hiq ama karuci nuk po ma nin a ndegjon ore qen!Ja keni sharrue mire e tani ne emer te tij kinse doni me na mashtrue e ma na shti nen cenzur si shkijet me juve qe ju hyjshit ne ****!

http://www.bashkimikombetar.com/hist...-t2785-210.htm
injejti
Perjashtuar

Citim:
Postuar mė parė nga Llapi
si more trima nuk po u vjen inati te thoni keshtu
ju po i dishi krejt vrasesit
per qdo vrasje qe ka ndodh ne kosove e shqiperi
po perse nuk po ju vjen inati se te gjith qka po i cekni ju jan ne liri kan poste me rendesi kan pasuni dhe po jetoin te liri si bosa
po perse nuk po i denoconi ne polici e mei burgos
perse hajt tregomni
po ju ini te lig bre po ju sini askushi bre
po ju ini zagar te udbes bre
e veq lehni pa kontroll nga metropolet e europes
po qysh nuk po ju vjen inati qe ju po mundoheni ti njollosni disa njerz e populli po i voton mu ata
qka i thoni kesaj pune hajt
tash bota i ka ne dor keta , dhe luan me kosoven si te do , ose kerkon burgimin e ketyre,

p.sh. hajnit e fatmir limes, e shum tjera, qe spo i permendi, tah fatmiri me gjeth thaqin e ulin bishtin nder b.... dhe i shkoin per pe te huajve , ose perndryshe te gjith hyjn ne burrg.

PLAKU
Mire ėshte puna mire

Ashete e kote te merret njeri me mbeturinat kuqalosho-envero-miladiniste.
pirro po te kishe vetem pak n moraldhe shqyptari, para se fole per Z.Kuqi dhe bene akuza te pa baza,te indetifikohehse vete me emen dhe mbiemen, kete ta kam thene qysh ne fillim, por narafi envero -titist i peshtjelle me propoganed percarese nuk di ndryshe ,per kete ju jeni edhe te sprovua se si me sulmua mbase shpine, me hudhe gurin e meshefe doren, ua kam thene vetem sa e tregoni veten tuaj, koha ashete qe mbeturinat e mbetjes asaj te keqje envero-titiste te udhet ne venin ku i takon. Ne je burr dil para haxhiut me fakete, jo me ato qe na servon ti, ata vete Haxhi i ka pubeliku ne internet. po race quditesheme qe jeni hej! Ashete interesanet se si djajet e kuq kur nxihen ngushet jan ne gjendje te kafeshojen dhe veten, kjo tregon prapeshtit ideologjis kuqaloshe qe nai servoj shkau permes enverave! Qysh gjete raset e ku ka lidheje ketu ne kete teme Haxhi kuqi !?

Populli sju duron me, kete duhet ta keni te qaret.
__________________
Pa Kosovė e Ēamėri nuk ka Shqipėri

pirroja1
Aty afer...

Plaku, me vjen keq nuk te kuptoj! Kjo shqipe e shkruar nga ti eshte e kampeve te Nishit dhe Podgorices!

mebybe

Citim:
Postuar mė parė nga pirroja1
Plaku, me vjen keq nuk te kuptoj! Kjo shqipe e shkruar nga ti eshte e kampeve te Nishit dhe Podgorices!
Ma mire i kuptoni dosjet dhe dokumentat qe vijna nga Tadiqi e Koshtunica. Bravo
__________________
Nuk me interon partia hiq, por me intereson se pse jan vra shqiptaret mas lufte.

27-09-2010, 17:31 #152
arberi_fr

Po tja shiqoni flamurin e piros nga po shkruan do quditeni,shkruan nga kragujevci ! Piros vetem serbisht !Se ka pas bere dikur dafranga me braqat serb !

Po ti flisni egersisht piros,ky nenshtrohet shpejte,se sa per shqip ska derte kuma i serbeve !A je kan ka ana e hasit o Piro si ja kaloni ?

Haxhiun nuk e njohe,si ti Avdiun Piroooo,por a ke fakte ti personalisht te keqia per haxhiun ?
gjije nji shqiptar ne kosove qe ka fjale te dobeta kundra haxhiut?

Haxhiu eshte i pari qe i ka nise demostratat e para ne menzen e studenteve me 11 mars 1981
Haxhiu eshte i pari ndere shqiptar qe e ka mbrojt flamurin kuq e zi ne brendi te mijera serbeve,dhe shoket e tu ju kan versulur mbi supe Haxhiut ne vend te serbeve!vetem pse e mbrojti flamurin e skenderbeut,qe shqiptaret!

Haxhiu e nxiti naton ta bombardoi shkinin tende tua prishi kumarit tua dhe t' shqipfolesave tu!

Piro hajde shkruaj fakte e jo prrallat e tua qe mundohesh me ngjalle rozafaten,dhe krijuar mite per veten dhe fareflliqesirat e tua !


pirroja1

Citim:
Postuar mė parė nga arberi_fr
Po tja shiqoni flamurin e piros nga po shkruan do quditeni,shkruan nga kragujevci ! Piros vetem serbisht !Se ka pas bere dikur dafranga me braqat serb !

Po ti flisni egersisht piros,ky nenshtrohet shpejte,se sa per shqip ska derte kuma i serbeve !A je kan ka ana e hasit o Piro si ja kaloni ?

Haxhiun nuk e njohe,si ti Avdiun Piroooo,por a ke fakte ti personalisht te keqia per haxhiun ?
gjije nji shqiptar ne kosove qe ka fjale te dobeta kundra haxhiut?

Haxhiu eshte i pari qe i ka nise demostratat e para ne menzen e studenteve me 11 mars 1981
Haxhiu eshte i pari ndere shqiptar qe e ka mbrojt flamurin kuq e zi ne brendi te mijera serbeve,dhe shoket e tu ju kan versulur mbi supe Haxhiut ne vend te serbeve!vetem pse e mbrojti flamurin e skenderbeut,qe shqiptaret!

Haxhiu e nxiti naton ta bombardoi shkinin tende tua prishi kumarit tua dhe t' shqipfolesave tu!

Piro hajde shkruaj fakte e jo prrallat e tua qe mundohesh me ngjalle rozafaten,dhe krijuar mite per veten dhe fareflliqesirat e tua !
Benc-Kuēi!
Nuk jam une nga ata qe frikohem, por jam nga ata qe marrin gjak ne vetulle. Kjo eshte e deshmuar sikur ta dije se kush jam une? Te ishim balle per balle, t'u kishin dridhur kembet sikur lepurit.

Hajde gallate hajde, Haxhi Kuēi, organizator i demonstratave te vitit 1981!!!! Pastaj, sihariqi tjeter Haxhi Kuēi e solli NATO-ne ne Kosove!!!!

Gjej ndonje psikiater te mire!

28-09-2010, 14:03 #154
G-2

Citim:
Postuar mė parė nga pirroja1
Benc-Kuēi!
Nuk jam une nga ata qe frikohem, por jam nga ata qe marrin gjak ne vetulle. Kjo eshte e deshmuar sikur ta dije se kush jam une? Te ishim balle per balle, t'u kishin dridhur kembet sikur lepurit.
ca thue ore, merri gjak ne vetulle ketij udebashit; avdi ibrahimit!! pra pasi qe veq kogja 'trim' i thua vetit !!
po qysh nuk te vjen marre ta dekorosh veten me deshira e qefe!!

02-10-2010, 14:49 #155
mebybe

Organet e drejtėsisė tė Kosovės dhe Eulex nuk vazhdojnė hetimet

Vrasėsi i Sabahate Tolajt dhe Isuf Haklajt gjendet nė liri

Dy oficerėt e vrarė ishin duke hetuar vrasjen e Tahir Zemajt, tė birit tė tij dhe njė anėtari tjetėr tė familjes. Kolegėt e dy policėve tė vrarė pohojnė se nė kohėn kur ata ishin vrarė, kanė qenė shumė afėr zbulimit tė organizatorėve tė vrasjes tė Kolonel Tahir Zemajt, dhe ishin gati pėr t’i paraqitur kėto prova.

“Prishtina Post”
Hetimet nuk vazhdojnė pėr ndryshim nga hera tė tjera siē mund tė jemi mėsuar tė dėgjojmė pas rasteve kriminale nė Kosovė. Rasti i vrasjes sė dy policėve tė Kosovės Sabahate Tolaj dhe Isuf Haklajt, tė vrarė nė vitin 2003, cilėsohet si rast i mbyllur nga institucionet pėrgjegjėse, pėr arsye qė siē thuhet, vrasja e tyre ėshtė ndriēuar dhe vrasėsi ėshtė gjetur. Por pėr ēudi vrasėsi i kėtyre dy policėve gjendet nė liri, madje ka rastisur tė shėtitet rrugėve tė qytetit tė Pejės kanė bėrė tė ditur burime tė gazetės tonė.
Dy oficeret e Policisė sė Kosovės, Sebahate Tolaj dhe Isuf Haklaj u vranė nė nėntor tė vitit 2003, nė rrugėn Pejė - Deēan.
Bedri Krasniqi, i cili ishte identifikuar si vrasėsi i dy oficerėve tė Policisė sė Kosovės nė vitin 2003, ishte dėnuar me 27 vjet burgim nga Gjykata Supreme e Kosovės, kryesuar nga gjyqtari ndėrkombėtarė, Sprenger Gerrit-Marc, i cili konfirmoi mė 1 janar 2010 gjykimin e shkallės sė parė, dhėnė nga Gjykata e Qarkut nė Pejė, ku Bedri Krasniqit i caktoi 27 vite burgim pėr vrasjen e dy policėve dhe pėr tentim vrasjen njė anėtari tjetėr tė Shėrbimit Policor tė Kosovės, nė atė kohė.
Ky rast ėshtė pėrcjellė mė shumė absurditete qė nga fillimi i tij, kur ka ndodhur vrasja e policėve, identifikimi i vrasėsve nuk ishte bėrė drejt, por sipas gjykimit Bedri Krasniqi ishe i vetmi njeri i cili kishte vrarė policėt dhe kishte plagosur tė tretin. Dhėnia e dėnimit u bė nė mėnyrė tė ēuditshme dhe pėr vrasje tė qėllimshme tė dy personave zyrtarė jepen vetėm 27 vite burgim duke mos llogaritur shumė vepra tjera.

Prokuroria dhe EULEX “nuk dinė” pėr rastin

Tė gjitha institucionet pėrgjegjėse nė vendin tonė, shprehėn tė mbyllura saj pėrket kėtij rasti. Prokuroria ėshtė aq e “informuar” sa qė nuk ka njohuri fare se kur ka ndodhur njė rast i tillė. Zėdhėnėsja e EULEX-it Kristina Herodes ishte aq e “informuar” pėr kėtė rast, si pėrgjigje nė pyetjen tonė pėr vrasjen e policėve ajo dėrgon njė aktakuzė pėr njė tė akuzuar tjetėr me emėr tė njėjtė, Bedri Krasniqi, i cili sipas pėrgjigjes sė sajė akuzohej pėr shpėrdorim tė detyrės zyrtare. Pra nuk bėhet fjalė pėr personin i cili ka kryer krimin. Institucionet ndėrkombėtare qė vijnė nė vendin tonė pėr ta menaxhuar drejtėsinė, si duket nuk i trashėgojnė punėt nga njeri tek tjetri, pra kėtu po jep tė kuptohet se UNMIK-u nuk e ka kaluar kėtė rast tek EULEX-i, qė tė hetohet mė tutje.
Dy oficerėt e vrarė ishin duke hetuar vrasjen e Tahir Zemajt, tė birit tė tij dhe njė anėtari tjetėr tė familjes. Kolegėt e dy policėve tė vrarė pohojnė se nė kohėn kur ata ishin vrarė, kanė qenė shumė afėr zbulimit tė organizatorėve tė vrasjes tė Kolonel Tahir Zemajt, dhe ishin gati pėr t’i paraqitur kėto prova. Dhe kėtu menjėherė lind dyshimi mbi motivet se pse ata u vranė kur ishin gati nė pėrfundimin e gjetjes sė provave. Pas rrjedhjes sė mundshme tė informacionit pėr brenda policisė sė Kosovės, atėherė Shėrbimit Policorė tė Kosovės, kėta dy oficerė hetues u ekzekutuan dhe lėnda nė tė cilėn ata ishin duke punuar ėshtė zhdukur, mė asnjė hetues tjetėr nuk u mor mė me atė lėndė. Lėnda pėr vrasjen e Tahir Zemajt ėshtė ‘tretur’, kurse dy oficeret hetues tė Policisė sė Kosovės u likuiduan.

Policin i cili ka mbijetuar, nuk e ftojnė as nė cilėsinė e dėshmitarit

Absurditetet vazhdojnė, polici i cili i shpėtoi ekzekutimit, Hysen Lataj, nuk ėshtė ftuar fare pėr tė dėshmuar, ai ishte bashkė nė veturė me dy policėt tjerė tė vrarė por qė ky kishte shpėtuar vetėm me disa plagė dhe ishte jashtė rrezikut pėr jetė. Lataj nuk ishte ftuar fare nė gjykatė qė tė dėshmoj kundėr vrasėsve qė mund t’i kishte parė se kush ishin ata, pėr ēudi prokuroria nuk e kishte vlerėsuar si dėshmitarė!

Burimi i “Prishtina Post”
Nėse dikush mendon se nė burgjet e Kosovės i dėnuari mund tė izolohet nga bota, atėherė gabohet rėndė, sepse aty mund tė posedosh droga tė tė gjitha llojeve, nė qeli ka telefon celularė ku mund tė flasėsh me tėrė botėn bile pėr njė kriminel ėshtė vend ideal ku nga aty mund ti drejtoj “bizneset” e veta, pra edhe pse ėshtė burg i sigurisė sė lartė kur ėshtė fjala pėr dukuri tė tilla ėshtė pak mė tolerant. Nė burgun e Dubravės nėse njė krimineli nuk i rrihet mė nė burg ai ka mundėsinė qė tė blej me para lirinė e tij fal gardianėve zemėrgjerė, si nė rastin e vrasėsit Bedri Krasniqi, qė pa dyshim edhe kėtu kanė qenė tė implikuar “urithėt”.
Vrasėsi nė liri

Vrasėsi Bedri Krasniqi i ndihmuar nga gardianėt e burgut ėshtė arratisur nė nėntor tė vitit 2008. Katėrmbėdhjetė gardianė tė burgut tė Dubravės ishin suspenduar dhe kishte filluar njė hetim ndaj tyre nėn dyshimin se ata kishin ndihmuar ikjen e tė burgosurve, ka mundėsi qė ata nė kėtė mėnyrė ata kishin pėrfituar para tė majme, por ata nuk u ndėshkuan, dhe nuk u mor asnjė masė ndaj tyre por kjo ēėshtje u shua shumė shpejt. Disa nga gardianet e njėjtė sipas burimeve tė gazetės, vazhdojnė tė punojnė edhe sot nė burgun e Dubravės.

Drejtori i burgjeve tė Kosovės Resmi Hoxha nė njė intervistė pėr gazetėn tonė ka thėnė se pėr njė siguri maksimale nė Institucionet Korrektuese tė Kosovės janė ndėrmarr njė mori masash teknike, fizike dhe nė trajnimin dhe aftėsimin profesional tė stafit. Sipas tij nė Institucione janė ngritur kapacitetet e sigurisė fizike , janė instaluar sistemet e kamerave vėzhguese. “Po ashtu pėr njė siguri sa ma tė mirė tė Institucioneve Korrektuese, nė vend shikimet edhe nė perimetrin e jashtėm tė Institucioneve Korrektuese patrullojnė Oficerėt Korrektues, tė cilėt janė tė armatosur me armė tė gjata”. Ai ka thėnė se Dukurit negative nė Shoqėrinė Kosovare janė prezentė, andaj ato reflektohen edhe nė institucionet e Shėrbimit Korrektues tė Kosovės. “Ne kemi krijuar mekanizma profesional e teknik qė tė zbulojmė dukuritė negative dhe ti luftojmė pa kompromis kėtė dukuri negative , pėrfshirė edhe korrupsionin, i cili nė kėto institucione tona ėshtė shumė pak prezent”, ka thėnė Hoxha.
Ndonėse demokracia ekziston nė vendin tonė dhe liria e shprehjes nuk ėshtė e privuar, ashtu siē thuhet, nė lidhje me kėtė ēėshtje tė ndjeshme, asnjė prej njohėsve tė ēėshtjeve juridike nuk shprehin interesim, apo mė mirė e thėnė nuk kane guxim tė flasin edhe pse bėhet fjalė jo mė shumė se sa interpretimin e disa neneve tė kodit penal tė Kosovės, pėr tė vlerėsuar mė pastaj dėnimin e dhėnė prej 27 vjet burgim, personit i cili ka vrarė qėllimisht dy policė. Ata frikohen tė identifikohen me emėr sepse sipas tyre ēka do qė fillohet tė flitet pėr kėtė rast tė ndjeshėm atėherė fillojnė tė gėrmojnė siē i quajnė ata ‘urithet’ tė cilėt janė nė shėrbim tė partive nė Kosovė.
Duke mos i bėrė emrat publik, njėri nga kėta burime i tha gazetės sonė se “nuk dua tė flas me identitet, sepse nuk dua ta rrezikoj familjen dhe vetėn time”. Sipas tij kjo ėshtė njė vrasje e motivuar politikisht. “ky njeri qė ka vrarė dy policėt e Kosovės nė vitin 2003, ka qenė anėtarė i njė grupi tė njė partie politike, e qė shumė kush e din se cilės parti i ka takuar”. Kjo vrasje sipas tij ka qenė larje hesapesh dhe fshehje e disa vrasjeve tjera nė kohėn e luftės, qė u bė ndaj ushtarėve tė UĒK-sė qė ishin nėn komandėn e Ministrisė sė Mbrojtjes, pėr tė cilat, gjeneral Tahir Zemaj i kishte fakte dhe pėr atė shkak e kanė vrarė atė, e mė vonė edhe dy policėt tė cilėt ishin duke e zbardhur rastin e vrasjes sė Kolonelit dhe familjarėve tė tij.

Kosova sui generis nė tolerimin e vrasėsve

Dėnim me burgim te pėrjetshėm nuk parashihet me Kodin Penal tė Kosovės, prandaj dėnimi me i rende ėshtė dėnimi prej 20 deri ne 40 vjet burgim. Dėnimi me burgim afatgjate prej 21 deri 40 vjet i cili " nuk mund tė parashihet si i vetmi dėnim kryesor pėr njė vepėr tė veēantė penale", dhe ligji mund tė parasheh dėnim me burgim afatgjatė pėr veprat mė tė rėnda penale tė kryera me dashje ose nėn rrethana veēanėrisht rėnduese ose qė kanė shkaktuar pasoja shumė tė rėnda (neni 37 i Kodit Penal te Kosovės).
Dėnim me burgim te pėrjetshėm nuk parashihet me Kodin Penal, prandaj dėnimi me i rende ėshtė dėnimi deri ne 40 vjet burgim. Kėtu mė ose pa dashje ėshtė lėnė njė boshllėk ligjor sepse vepra mė e rėndė merr vetėm 40 vjet burgim. Por nė Kosovėn e pas luftės nuk ka as edhe njė rast ndonjė kriminel qė ka marrė kėtė maksimum prej 40 vjet burg. Sipas eksperteve juridik vepra duhet tė jetė shumė e rėndė pėr tė marrė maksimumin e dėnimit. Por a nuk ėshtė krimi i rėndė vrasja e qėllimshme e dy policėve plagosja e policit tė tretė si dhe shume akuza tjera tė bashkangjitura tė dėmtimit tė pronės, armė mbajtje pa leje, rrezikim i qytetarėve tė tjerė etj... po tė kishte Kosova dėnimin e pėrjetshėm apo dėnimin me vdekje sigurisht qė dorasi i kėsaj vepre do ti meritonte njėrėn ashtu edhe tjetrėn. Por nė kėtė rast atij gjykata i preu vetėm 27 vjet burg. Kėtu vjen nė shprehje pyetja se ēfarė vepre kriminale duhet tė kryhet qė tė merret njė dėnim prej 40 vjetėve. Duke u shprehur me humor tė zi atėherė nė Kosovė ta marrėsh dėnimin prej 40 vjetėsh duhet tė vrasėsh “njė autobus me njerėz”. Por faktikisht dorasi , Bedri Krasniqi pėr kėtė vepėr kriminale vrasje e shkallės sė parė, pėr ēudi nuk e mbajti as edhe njė vit burgim, por u lirua nga gardianet e burgut tė Dubravės, me urdhėr tė “urithėve”.
__________________
Nuk me interon partia hiq, por me intereson se pse jan vra shqiptaret mas lufte.

02-10-2010, 14:55 #156
mebybe
FARK

Bedri Krasniqi, ish-truproje e Ramush Haradinajt, arrestohet nė Prishtinė. Policia ka qenė nė kėrkim tė tij tani e dy vite, pėr dyshime se ka qenė pjesėtar i grupit kriminal tė Florim Ejupit.

Prishtinė 25 mars – Bedri Krasniqi, njė ndėr tė dyshuarit e paktė qė kanė qenė nė arrati, krahas Qerim Kelmendit dhe Bajram Kiēmarit, arrestohet pas njė ikje dy vjeēare nga policia.
Ai ėshtė arrestuar nė njė aksion spontan nė qendėr tė Prishtinės, ndėrsa nė posedim tė tij ėshtė gjetur njė revole pa leje.
Sipas burimeve tė sigurta tė policisės, patrulla tė SHPK-sė, rastėsisht janė vėnė nė pėrcjellje tė Krasniqit, duke dyshuar pėr hajni veturash.
Pas njė pėrcjellje tė shkurtėr, patrulla e SHPK-sė e ndalon ate dhe e legjitimon.
Nė verifikim e sipėr tė identitetit tė tij, nga Prishtina Control, marrin informatėn sė ky nė fakt ėshtė njeni nga personat e kėrkuar pėr pjesmarrje nė aktivitete terroriste dhe bashkpunim nė grup tė organizuar criminal.
Ai ėshtė dėrguar menjėherė nė qendėr tė paraburgimit, ndėrsa pritet tė merret nė pyetje edhe nga prokurori ndėrkombėtar i cili ėshtė duke e udhėhequr ēėshtjen kundėr kėtij grupi.
“Nuk jam nė ngjarje tė ketė ndodhė diēka e tillė. Unė sapo u ktheva nga manifestimi qė kishim nė Gllogjan dhe nuk kam dėgjuar pėr ndonjė arrestim tė mudnshėm” tha Ernest Luma, zėdhėnės i AAK-sė, i kontaktuar nga Ekspress nė oret e vona tė mbremjes.
Policia poashtu nuk jep konfirmim zyrtar tė arrestit.
“Nuk e dinėse ka arrestuar policia ndonjė truproje tė Ramushi Haradinajt”, tha Agron Borovci, zėdhėnės i policis pėr rajonin e Prishtinės.
Sido qė tė jetė, vetėm edhe dy tė arratisur nga grupi i njohur si “Grupi i Florim Ejupit” kan mbetur nė ikje, pėr tu rrumbullakuar njėri nga hetimet mė tė gjata dhe njėkohesisht mė tė suksesshme tė hetuesve tė Sherbimit Policor tė Kosovės.
Ky grup ėshtė pėrbėrė edhe prej ish policit Shkumbin Mehmeti, Agron, Driton dhe Artan Sulejmani, si dhe tė dyshuarve si pjesėtarė tė Armatės Kombėtare Shqiptare: Xhevat Kosumi, Arsim Rashiti dhe Arben Ahmeti. Dy tė fundit ishin tė dyshyar si pjesmarrės nė vrasjen e dy policėvė nė Podujevė, mė 23 mars tė vitit 2004, vetėm disa ditė pas trazirave tė Marsit, sikurse edhe Irfan Ademi, i arrestuar vitin e kaluar.
I gjithė operacioni pėr arrestimin e tyre ka filluar, menjėherė pas ikjes sė Florim Ejupit nga burgu ushtarak nė kampin Bondsteel.
Ai ėshtė arrestuar fillimisht si i dyshuar kryesor pėr hedhjen nė ajėr tė autobusit tė Nish_Ekspres nė Merdare.
Por, kampi ushtarak nuk arriti qė ta mbajė gjatė atė.
Vetėm tre muaj mė vonė ai arratiset, dhe qė nga viti 2001 nuk i bihet nė gjurmė.
Ndėrkohė, grupi tė cilin dyshohej sė ky ėshtė duke e udhehequr, janė tė dyshuar si pėrgjegjės pėr shumė krime tė rėnda, duke filluar nga vrasjet e policėvev nė Raushiq tė Deēanit dhe Podujevė, kidnapimin e Valon Dreshajt sulmin mbi uren nė Zveēan, tentim vrasje, reketim dhe armėmbajtje pa leje.
Xhavit Kosumi ėshtė i kėrkuar pėr vrasje dhe tentim vrasje, Irfan Ademi, ish-zjarrfikės ėshtė kėrkuar pėr armėmbajtje pa leje, vrasje dhe tentim vrasje. Bajram Kiqmari ėshtė i kėrkuar pėr tė njėjtėn vepėr penale duke pėrfshirė edhe disa plaēkitje tė armatosura dhe kidnapime.
Ky grup dyshohet tė ishte kryesuar nga Florim Ejupi, i cili gjatė luftės nė Kosovė ka qėndruar nė Gjermani. Atje ka qenė i burgosur katėr herė pėr shpėrndarje tė drogės, tentim vrasje, plaēkitje tė armatosur dhe sulmit fizik, nė kohėn kur luftimet nė Kosovė sa shkonin e ashpėrsoheshin.
Ai ka qenė i vetmi i cili ka lėnė dėshmi fizike nė vendin e ngjarjes me autobusin e Nish Ekspresit. Njė duē i cigars i gjetur nė vendin ku ėshtė aktivizuar bomba, sė bashku me fletėzat e letrės sė grisur me tė cilat ka qenė i mbėshtjellur teli kanė pasur shenja tė ADN-sė sė tij, i cili ėshtė konfirmuar edhe nė testet laboratorike nė Gjermani.
Por, tani procesi ndaj kėtij grupi ėshtė nė vazhdim e sipėr, dhe parashikohet qė tė pėrfundojė me ngritjen e njė aktakuze tė pėrbashkėt, edhe pse disa pjesėtarė tė kėtij grupi, si Shkumbin Mehmeti tani mė janė dėnuar nga gjykatat e Qarkut nė Kosovė pėr pėr krime tė ndryshme.
Kėsaj aktakuze tani do t’i bashkėngjitet edhe Bedri Krasniqi, qė mė heret ka punuar edhe si truproje e ish-kryeministrit tė Ksovės, Ramush Haradinajt.
__________________
Nuk me interon partia hiq, por me intereson se pse jan vra shqiptaret mas lufte.

02-10-2010, 14:59 #157
mebybe

Kjo eshte grupa dhe logjistika e Qerim Kelmendit.
__________________
Nuk me interon partia hiq, por me intereson se pse jan vra shqiptaret mas lufte.

02-10-2010, 15:01 #158
mebybe

Bajram Kiqmari qė nga fillimi i hetimeve pėr kėtė grup dyshohej si njėri nga pjesėmarrėsit nė vrasjen e dy policėve dhe plagosjen e njė perkthyesi qė ishte gjendur me ta ne momentin kritikk. Nga rafallet e shkrepura tė vdekur mbetėn dy policėt, ndėrsa i plagosur ishte pėrkthyesi qė kishte qėlluar nė veturė.
Po ashtu edhe njėri nga tė dyshuarit ėshtė plagosur pėr vdekje. Kreu i kėtij grupacioni sic e quajnė nė polici ishte Florim Ejupi, i cili u arrestua kohė mė parė nė Tiranė dhe u ekstradua me njė procedurė shum tė shpejtė nė Kosovė.
Grupi i Florim Ejupit dyshohet pėr njė seri vrasjesh dhe vepra tė tjera penale qė nga viti 2001, kur Ejupi edhe arriti tė arratiset nga burgu i kampit Bondsteel.
Ai u arrestua pėr shkak tė dyshimit se ka hedhė nė ajėr autobusin e Nish Express qė vinte nga Beodradi nė Merdare. Gjatė atij sulmi u vranė 11 dhe u plagosen 30 persona.
Pas arratisjes, ai formoi njė grup i cili ka kryer disa vepra penaleqė nga viti 2001.
Disa prej tyre janė vrasje tė policėve, kidnapimi i Valon Dreshajt, plackitje tė armatosura, reketime dhe vepra tė tjera.
Tani pas arrestimit tė Kiqmarit, pritet qė gjykimi pėr kėtė grup tė fillojė sė shpejti.
__________________
__________________
Nuk me interon partia hiq, por me intereson se pse jan vra shqiptaret mas lufte.

02-10-2010, 15:11 #159
mebybe

“Mėnyra nė tė cilėn janė kryer kėto krime, manifesti qė e kishte nė xhep Agron Sylejamni dhe informacionet e marra nga policia pėrmes hetimeve ka bėrė qė prokuroria tė vijė nė konkludim qė kėto krime janė kryer nga njė grup i organizuar terrorist, qė pėrfshin personat e armatosur nė vendin e ngjarjes si dhe tė tjerė qė kanė ofruar ndihmė logjistike dhe financiare para dhe pas kryerjes sė vrasjeve”, vazhdon aktakuza e prokurorisė.
Mė tej nė tė pėrshkruhet nė hollėsi ngjarja e 23 marsit tė vitit 2004, kur u vranė dy policė, njėri ndėrkombėtarė dhe tjetri vendor. Nė kėtė mėsohet tė kenė marr pjesė tė gjithė tė akuzuarit, disa prej tė cilėve nė mes vete gjatė gjithė kohės kanė diskutuar me kode.
“Disa anėtarė tė grupit kanė pas njohuri specifike pėr krimin dhe kanė ndihmuar nė mėnyrė aktive tė tjerėt nė shkatėrrimin apo fshehjen e provave apo nė shmangien e kapjes nga policia”, vazhdon tutje aktakuza.

Ngjarja e 23 marsit 2004
Mė 23 mars tė vitit 2004, nė fshatin Shakovicė tė Podujevės, Possible Kojo Essuman, policė ndėrkombėtar nga Gana, Arsim Rrustolli, Basri Mulliqi dhe njė pėrkthyes kanė qenė duke patrulluar me njė veturė tė policisė sė UNMIK-ut, kur nė ta kanė shtėnė persona tė armatosur, tė cilėt besohet tė kenė qenė njė grup prej sė paku katėr ose pesė personave. Shkėmbime me armė zjarri ka pasur nga tė dyja anėt. Shkak I tyre nė vend ka mbetur i vrarė polici ndėrkombėtar nga Gana, njė pjesėtar i ShPK-sė dhe njėri nga tė dyshuarit, i cili besohet tė ketė qenė Agron Sylejmani. Ky i fundit mė pas ėshtė gjetur i vdekur nė shtėpinė e tij, ndėrsa nga kėtu policia ka konfiskuar njė sasi tė konsiderueshme tė armatimit. “Megjithėkėtė, Agron Sylejmani ka pasur fishekė nė xhepat e tij dhe njė revole e mbushur ėshtė gjetur nėn shpinėn e tij. Nė afri janė gjetur rroba ushtarake dhe policia ka gjetur njė dorėz e cila ėshtė pėrputhur me njė dorėz tjetėr tė gjetur mė parė”, thuhet nė aktakuzė.
__________________
Nuk me interon partia hiq, por me intereson se pse jan vra shqiptaret mas lufte.

02-10-2010, 15:12 #160
mebybe


Ky eshte njeriu i Qerim Kelmendit ne vrasjen e Tahir Zemes.
__________________
Nuk me interon partia hiq, por me intereson se pse jan vra shqiptaret mas lufte.

G-2

Citim:
Postuar mė parė nga mebybe
Ky eshte njeriu i Qerim Kelmendit ne vrasjen e Tahir Zemes.
krejt cka kni thene eshte e sakt dhe ketu dihet se keta ishin sejmenet e shikut!!
here si antare te shikut e here si antere te aksh !!

keta jane njerzit me te cilet kushte lidhje direkte emrush xhemajli!!

arberi_fr

Citim:
Postuar mė parė nga G-2
krejt cka kni thene eshte e sakt dhe ketu dihet se keta ishin sejmenet e shikut!!
here si antare shikut e here si antere aksh !!

keta jane njerzit me te cilet kushte lidhje direkte emrush xhemajli!!
njeri qe i din mire se kush i ka nis demostratat ne menzen e studenteve eshte vellau i Emrush xhemailit, Bajrush xhemaili qe vete i ka thene Haxhiut au ēka te paskan qite me ngrere.Po ky koka pis dhe kikiriket si quran se ka hype nalte dhe tani sja rras drejtesise .Qe sa jan shqiptaret dhe shoket atdhetar!


mebybe

Citim:
Postuar mė parė nga G-2
krejt cka kni thene eshte e sakt dhe ketu dihet se keta ishin sejmenet e shikut!!
here si antare A shikut e here si antere te aksh !!

keta jane njerzit me te cilet kushte lidhje direkte emrush xhemajli!!
• Shef personeli i UĒK-sė dhe TMK-sė Zona e tretė.
Po mendon qe prej ketij posti, apo ma perpara ka qene i lidhun Emrush Xhemajli me keto grupe?!!!
__________________
Nuk me interon partia hiq, por me intereson se pse jan vra shqiptaret mas lufte.
Dashnori_84

Sa keq,as ni politikan qe u vra mas lufte,nuk u zbulue nga shik-u i Kosoves,kur dihet qe shik-u ka ekzistue,dhe shik-u ,esht per me zbulue vrasjet e renda ,e tash kur erdhen ne pushtet thaqi me shik-un,tash edhe vrasje politike ska,pervec naj rrahje apo burgosje.

04-10-2010, 03:56 #165
mebybe

Prishtinė, 3 tetor - Zėvendėsministri i Punėve tė Brendshme tė Kosovės, Fatmir Xhelili ėshtė “vizituar” tė shtunėn nė mbrėmje nga EULEX-i nė shtėpinė e tij nė Shtime, njoftoi Kosovaonline.

Tri vetura me targa tė EULEX-it kanė qėndruar nė oborrin e shtėpisė sė Xhelilit nga ora 20.00 deri rreth orės 23.00, pėrderisa disa civilė janė parė nė oborr dhe brenda nė shtėpinė e zėvendėsministrit.

Burimet tė Kosovaonline kanė bėrė tė ditur se kanė qenė diku rreth 10 policė civilė tė pėrfshirė nė kėtė rast, mirėpo nuk ėshtė marrė vesh nėse me kėtė rast Xhelili ėshtė intervistuar apo nėse ėshtė bastisur shtėpia e tij.

Emri i zėvendėsministrit Xhelili ėshtė pėrmendur nga Nazim Bllaca njė vit mė parė, kur ai ėshtė paraqitur para mediave dhe ka rrėfyer se ka qenė pjesėtar i SHIK-ut dhe ka kryer njė vrasje, si dhe ka marrė pjesė nė pėrgatitjen e disa tė tjerave.

Prokuroria Speciale ka bėrė disa intervista lidhur me kėtė rast. Muaj mė parė e ka intervistuar Azem Sylėn lidhur me rastin “Bllaca”.
__________________
Nuk me interon partia hiq, por me intereson se pse jan vra shqiptaret mas lufte.


arberi_fr

Bajrush xhemaili e din kush i ka nis demostratat e 11 marsit te vitit 1981 dhe shuan,pse e bene kete gjest ēnjerezor o popull shqiptar ?


Gogi
JIU JISTU


Prej 2 milion banoreve po me duket 3 milion dojne me dal qe jane antar te shikut hhahahhaahaha, oo leni kto sene se moti osht shu kjo organizate e ka kry misionin e vet kombtar

Llapi

Citim:
Postuar mė parė nga Gogi
Prej 2 milion banoreve po me duket 3 milion dojne me dal qe jane antar te shikut hhahahhaahaha, oo leni kto sene se moti osht shu kjo organizate e ka kry misionin e kombtar
mire po thue valla por ketyre shpiunave ju ka hy tuta ne asht e po e shofin anderr nga friga SHIK-UN

mebybe

Organet e drejtėsisė tė Kosovės dhe Eulex nuk vazhdojnė hetimet

Vrasėsi i Sabahate Tolajt dhe Isuf Haklajt gjendet nė liri

Dy oficerėt e vrarė ishin duke hetuar vrasjen e Tahir Zemajt, tė birit tė tij dhe njė anėtari tjetėr tė familjes. Kolegėt e dy policėve tė vrarė pohojnė se nė kohėn kur ata ishin vrarė, kanė qenė shumė afėr zbulimit tė organizatorėve tė vrasjes tė Kolonel Tahir Zemajt, dhe ishin gati pėr t’i paraqitur kėto prova.

“Prishtina Post”

Hetimet nuk vazhdojnė pėr ndryshim nga hera tė tjera siē mund tė jemi mėsuar tė dėgjojmė pas rasteve kriminale nė Kosovė. Rasti i vrasjes sė dy policėve tė Kosovės Sabahate Tolaj dhe Isuf Haklajt, tė vrarė nė vitin 2003, cilėsohet si rast i mbyllur nga institucionet pėrgjegjėse, pėr arsye qė siē thuhet, vrasja e tyre ėshtė ndriēuar dhe vrasėsi ėshtė gjetur. Por pėr ēudi vrasėsi i kėtyre dy policėve gjendet nė liri, madje ka rastisur tė shėtitet rrugėve tė qytetit tė Pejės kanė bėrė tė ditur burime tė gazetės tonė.
Dy oficeret e Policisė sė Kosovės, Sebahate Tolaj dhe Isuf Haklaj u vranė nė nėntor tė vitit 2003, nė rrugėn Pejė - Deēan.
Bedri Krasniqi, i cili ishte identifikuar si vrasėsi i dy oficerėve tė Policisė sė Kosovės nė vitin 2003, ishte dėnuar me 27 vjet burgim nga Gjykata Supreme e Kosovės, kryesuar nga gjyqtari ndėrkombėtarė, Sprenger Gerrit-Marc, i cili konfirmoi mė 1 janar 2010 gjykimin e shkallės sė parė, dhėnė nga Gjykata e Qarkut nė Pejė, ku Bedri Krasniqit i caktoi 27 vite burgim pėr vrasjen e dy policėve dhe pėr tentim vrasjen njė anėtari tjetėr tė Shėrbimit Policor tė Kosovės, nė atė kohė.
Ky rast ėshtė pėrcjellė mė shumė absurditete qė nga fillimi i tij, kur ka ndodhur vrasja e policėve, identifikimi i vrasėsve nuk ishte bėrė drejt, por sipas gjykimit Bedri Krasniqi ishe i vetmi njeri i cili kishte vrarė policėt dhe kishte plagosur tė tretin. Dhėnia e dėnimit u bė nė mėnyrė tė ēuditshme dhe pėr vrasje tė qėllimshme tė dy personave zyrtarė jepen vetėm 27 vite burgim duke mos llogaritur shumė vepra tjera.

Prokuroria dhe EULEX “nuk dinė” pėr rastin

Tė gjitha institucionet pėrgjegjėse nė vendin tonė, shprehėn tė mbyllura saj pėrket kėtij rasti. Prokuroria ėshtė aq e “informuar” sa qė nuk ka njohuri fare se kur ka ndodhur njė rast i tillė. Zėdhėnėsja e EULEX-it Kristina Herodes ishte aq e “informuar” pėr kėtė rast, si pėrgjigje nė pyetjen tonė pėr vrasjen e policėve ajo dėrgon njė aktakuzė pėr njė tė akuzuar tjetėr me emėr tė njėjtė, Bedri Krasniqi, i cili sipas pėrgjigjes sė sajė akuzohej pėr shpėrdorim tė detyrės zyrtare. Pra nuk bėhet fjalė pėr personin i cili ka kryer krimin. Institucionet ndėrkombėtare qė vijnė nė vendin tonė pėr ta menaxhuar drejtėsinė, si duket nuk i trashėgojnė punėt nga njeri tek tjetri, pra kėtu po jep tė kuptohet se UNMIK-u nuk e ka kaluar kėtė rast tek EULEX-i, qė tė hetohet mė tutje.
Dy oficerėt e vrarė ishin duke hetuar vrasjen e Tahir Zemajt, tė birit tė tij dhe njė anėtari tjetėr tė familjes. Kolegėt e dy policėve tė vrarė pohojnė se nė kohėn kur ata ishin vrarė, kanė qenė shumė afėr zbulimit tė organizatorėve tė vrasjes tė Kolonel Tahir Zemajt, dhe ishin gati pėr t’i paraqitur kėto prova. Dhe kėtu menjėherė lind dyshimi mbi motivet se pse ata u vranė kur ishin gati nė pėrfundimin e gjetjes sė provave. Pas rrjedhjes sė mundshme tė informacionit pėr brenda policisė sė Kosovės, atėherė Shėrbimit Policorė tė Kosovės, kėta dy oficerė hetues u ekzekutuan dhe lėnda nė tė cilėn ata ishin duke punuar ėshtė zhdukur, mė asnjė hetues tjetėr nuk u mor mė me atė lėndė. Lėnda pėr vrasjen e Tahir Zemajt ėshtė ‘tretur’, kurse dy oficeret hetues tė Policisė sė Kosovės u likuiduan.

Policin i cili ka mbijetuar, nuk e ftojnė as nė cilėsinė e dėshmitarit

Absurditetet vazhdojnė, polici i cili i shpėtoi ekzekutimit, Hysen Lataj, nuk ėshtė ftuar fare pėr tė dėshmuar, ai ishte bashkė nė veturė me dy policėt tjerė tė vrarė por qė ky kishte shpėtuar vetėm me disa plagė dhe ishte jashtė rrezikut pėr jetė. Lataj nuk ishte ftuar fare nė gjykatė qė tė dėshmoj kundėr vrasėsve qė mund t’i kishte parė se kush ishin ata, pėr ēudi prokuroria nuk e kishte vlerėsuar si dėshmitarė!

Burimi i “Prishtina Post”
Nėse dikush mendon se nė burgjet e Kosovės i dėnuari mund tė izolohet nga bota, atėherė gabohet rėndė, sepse aty mund tė posedosh droga tė tė gjitha llojeve, nė qeli ka telefon celularė ku mund tė flasėsh me tėrė botėn bile pėr njė kriminel ėshtė vend ideal ku nga aty mund ti drejtoj “bizneset” e veta, pra edhe pse ėshtė burg i sigurisė sė lartė kur ėshtė fjala pėr dukuri tė tilla ėshtė pak mė tolerant. Nė burgun e Dubravės nėse njė krimineli nuk i rrihet mė nė burg ai ka mundėsinė qė tė blej me para lirinė e tij fal gardianėve zemėrgjerė, si nė rastin e vrasėsit Bedri Krasniqi, qė pa dyshim edhe kėtu kanė qenė tė implikuar “urithėt”.

Vrasėsi nė liri

Vrasėsi Bedri Krasniqi i ndihmuar nga gardianėt e burgut ėshtė arratisur nė nėntor tė vitit 2008. Katėrmbėdhjetė gardianė tė burgut tė Dubravės ishin suspenduar dhe kishte filluar njė hetim ndaj tyre nėn dyshimin se ata kishin ndihmuar ikjen e tė burgosurve, ka mundėsi qė ata nė kėtė mėnyrė ata kishin pėrfituar para tė majme, por ata nuk u ndėshkuan, dhe nuk u mor asnjė masė ndaj tyre por kjo ēėshtje u shua shumė shpejt. Disa nga gardianet e njėjtė sipas burimeve tė gazetės, vazhdojnė tė punojnė edhe sot nė burgun e Dubravės.

Drejtori i burgjeve tė Kosovės Resmi Hoxha nė njė intervistė pėr gazetėn tonė ka thėnė se pėr njė siguri maksimale nė Institucionet Korrektuese tė Kosovės janė ndėrmarr njė mori masash teknike, fizike dhe nė trajnimin dhe aftėsimin profesional tė stafit. Sipas tij nė Institucione janė ngritur kapacitetet e sigurisė fizike , janė instaluar sistemet e kamerave vėzhguese. “Po ashtu pėr njė siguri sa ma tė mirė tė Institucioneve Korrektuese, nė vend shikimet edhe nė perimetrin e jashtėm tė Institucioneve Korrektuese patrullojnė Oficerėt Korrektues, tė cilėt janė tė armatosur me armė tė gjata”. Ai ka thėnė se Dukurit negative nė Shoqėrinė Kosovare janė prezentė, andaj ato reflektohen edhe nė institucionet e Shėrbimit Korrektues tė Kosovės. “Ne kemi krijuar mekanizma profesional e teknik qė tė zbulojmė dukuritė negative dhe ti luftojmė pa kompromis kėtė dukuri negative , pėrfshirė edhe korrupsionin, i cili nė kėto institucione tona ėshtė shumė pak prezent”, ka thėnė Hoxha.
Ndonėse demokracia ekziston nė vendin tonė dhe liria e shprehjes nuk ėshtė e privuar, ashtu siē thuhet, nė lidhje me kėtė ēėshtje tė ndjeshme, asnjė prej njohėsve tė ēėshtjeve juridike nuk shprehin interesim, apo mė mirė e thėnė nuk kane guxim tė flasin edhe pse bėhet fjalė jo mė shumė se sa interpretimin e disa neneve tė kodit penal tė Kosovės, pėr tė vlerėsuar mė pastaj dėnimin e dhėnė prej 27 vjet burgim, personit i cili ka vrarė qėllimisht dy policė. Ata frikohen tė identifikohen me emėr sepse sipas tyre ēka do qė fillohet tė flitet pėr kėtė rast tė ndjeshėm atėherė fillojnė tė gėrmojnė siē i quajnė ata ‘urithet’ tė cilėt janė nė shėrbim tė partive nė Kosovė.
Duke mos i bėrė emrat publik, njėri nga kėta burime i tha gazetės sonė se “nuk dua tė flas me identitet, sepse nuk dua ta rrezikoj familjen dhe vetėn time”. Sipas tij kjo ėshtė njė vrasje e motivuar politikisht. “ky njeri qė ka vrarė dy policėt e Kosovės nė vitin 2003, ka qenė anėtarė i njė grupi tė njė partie politike, e qė shumė kush e din se cilės parti i ka takuar”. Kjo vrasje sipas tij ka qenė larje hesapesh dhe fshehje e disa vrasjeve tjera nė kohėn e luftės, qė u bė ndaj ushtarėve tė UĒK-sė qė ishin nėn komandėn e Ministrisė sė Mbrojtjes, pėr tė cilat, gjeneral Tahir Zemaj i kishte fakte dhe pėr atė shkak e kanė vrarė atė, e mė vonė edhe dy policėt tė cilėt ishin duke e zbardhur rastin e vrasjes sė Kolonelit dhe familjarėve tė tij.

Kosova sui generis nė tolerimin e vrasėsve

Dėnim me burgim te pėrjetshėm nuk parashihet me Kodin Penal tė Kosovės, prandaj dėnimi me i rende ėshtė dėnimi prej 20 deri ne 40 vjet burgim. Dėnimi me burgim afatgjate prej 21 deri 40 vjet i cili " nuk mund tė parashihet si i vetmi dėnim kryesor pėr njė vepėr tė veēantė penale", dhe ligji mund tė parasheh dėnim me burgim afatgjatė pėr veprat mė tė rėnda penale tė kryera me dashje ose nėn rrethana veēanėrisht rėnduese ose qė kanė shkaktuar pasoja shumė tė rėnda (neni 37 i Kodit Penal te Kosovės).
Dėnim me burgim te pėrjetshėm nuk parashihet me Kodin Penal, prandaj dėnimi me i rende ėshtė dėnimi deri ne 40 vjet burgim. Kėtu mė ose pa dashje ėshtė lėnė njė boshllėk ligjor sepse vepra mė e rėndė merr vetėm 40 vjet burgim. Por nė Kosovėn e pas luftės nuk ka as edhe njė rast ndonjė kriminel qė ka marrė kėtė maksimum prej 40 vjet burg. Sipas eksperteve juridik vepra duhet tė jetė shumė e rėndė pėr tė marrė maksimumin e dėnimit. Por a nuk ėshtė krimi i rėndė vrasja e qėllimshme e dy policėve plagosja e policit tė tretė si dhe shume akuza tjera tė bashkangjitura tė dėmtimit tė pronės, armė mbajtje pa leje, rrezikim i qytetarėve tė tjerė etj... po tė kishte Kosova dėnimin e pėrjetshėm apo dėnimin me vdekje sigurisht qė dorasi i kėsaj vepre do ti meritonte njėrėn ashtu edhe tjetrėn. Por nė kėtė rast atij gjykata i preu vetėm 27 vjet burg. Kėtu vjen nė shprehje pyetja se ēfarė vepre kriminale duhet tė kryhet qė tė merret njė dėnim prej 40 vjetėve. Duke u shprehur me humor tė zi atėherė nė Kosovė ta marrėsh dėnimin prej 40 vjetėsh duhet tė vrasėsh “njė autobus me njerėz”. Por faktikisht dorasi , Bedri Krasniqi pėr kėtė vepėr kriminale vrasje e shkallės sė parė, pėr ēudi nuk e mbajti as edhe njė vit burgim, por u lirua nga gardianet e burgut tė Dubravės, me urdhėr tė “urithėve”.
__________________
Nuk me interon partia hiq, por me intereson se pse jan vra shqiptaret mas lufte.


Llapi
gabim me doli dy here
Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Llapi : 04-10-2010 mė 11:58.

Llapi

Citim:
Postuar mė parė nga mebybe
Organet e drejtėsisė tė Kosovės dhe Eulex nuk vazhdojnė hetimet

Vrasėsi i Sabahate Tolajt dhe Isuf Haklajt gjendet nė liri

Dy oficerėt e vrarė ishin hetuar vrasjen e Tahir Zemajt, tė birit tė tij dhe njė anėtari tjetėr tė familjes. Kolegėt e dy policėve tė vrarė pohojnė se nė kohėn kur ata ishin vrarė, kanė qenė shumė afėr zbulimit tė organizatorėve tė vrasjes tė Kolonel Tahir Zemajt, dhe ishin gati pėr t’i paraqitur kėto prova.

“Prishtina Post”

.
po normal po kujna ja nien qe jan vra shpiunat e udbashet e ish policet e serbis pash neren
zoti kersh i baft
po qfar hetimesh per ta more
jan shkue si qeni ne rrush siq thot nji fjal

G-2

cka u ba se pdk po shperbehet ne heshtje!!

XHEMAJL I. PLLANA:

LARGOHEM NGA PARTIA DEMOKRATIKE E KOSOVĖS

Njoftoj Kryesinė, KD dhe gjithė aktivistėt dhe elektoratin e PDK’sė, dega nė Vushtrri dhe opinionin e gjerė se, qė nga data 22. 09. 2010 tėrhiqem nga te gjitha postet e PDK’sė dhe se aktivitetin tim tė mėtutjeshėm politik do ta vazhdoj nė LĖVIZJEN VETĖVENDOSJE.

Jam Xhemajl I. Pllana, Prof. i Gjeografisė, veprimtar ilegal nga viti 1975, pastaj anėtar i ish’LNĒKVSHJ’sė, nga viti 1977 dhe pastaj, nė vazhdimėsi, i LPK’sė, ish i pėrndjekur dhe ish i burgosur, shumė herė i izoluar dhe i diferencuar nga regjimi titist serbosllav; gjatė viteve 1981 dhe 1989, nė kohė lufte ish’ushtar dhe luftėtar i UĒK’sė dhe Drejtor i Drejtorisė pėr Marrėdhėnie me Publikun dhe Administrim Civil nė kuadėr tė ZOSH’ės.

Pas ēlirimit nga okupatori serb kam ushtruar kėto funksione:

· Kryetar i parė i Komunės sė Vushtrrisė,

· delegat i Kuvendit Komunal, i zgjedhur nė tė gjitha mandatet e pasluftės,

· themelues dhe Kryetar i degės sė PDK’sė nė Vushtrri,

· anėtar i KD tė PDK’sė, dhe sė fundi anėtar i Kryesisė sė degės se PDK’sė nė Vushtrri.

Arsyet e tėrheqjes sime nga tė gjitha funksionet e PDK’sė, janė:

· mospajtimi e pakėnaqėsia me mėnyrėn e funksionimit tė PDK’sė,

· me mėnyrėn e ndėrtimit dhe tė funksionimit tė pushtetit lokal,

· me mėnyrėn e funksionimit tė Asamblesė Komunale tė Vushtrrisė,

· me seleksionimin negativ tė kuadrove,

· me familjarizimin dhe nepotizmin e theksuar etj. etj.

Pavarėsisht, pėrpjekjeve tė mia tė vazhdueshme pėr tė ndikuar nė ndryshimin pozitiv, nė mbarėvajtjen dhe funksionimin e degės sė PDK’sė tė administratės dhe tė Asamblesė Komunale, ishte e kotė ngase tani e sa kohė nė Komunėn e Vushtrrisė u vendosė njė klan i caktuar i cili pėr gjithēka merr vendime apriori, (nga lart) pa e pyetur as Kryesinė e Degės, madje as KD dhe as aktivistėt e kėsaj dege tė Partisė.

Mė vjen keq prej tė gjithė veprimtarėve dhe aktivistėve tė sinqertė tė degės sė PDK’sė, por veprimtaria ime ishte gjithnjė e penguar dhe ishte e pamundshme qė tė bėja ēfarėdo ndikimi pozitiv.

-Unė, isha i pėrjashtuar nga ēdolloj avancimi apo posti nė hierarkinė e pushtetit nė tė gjitha nivelet. Arsyet kryesore pėr tė cilat mė diferenconin ishin qėndrimet dhe kėmbėngulėsia ime:

· nė ruajtjen e pronave shoqėrore,

· tė vlerave dhe pasurisė sė qytetarėve,

· lufta kundėr ndėrtimeve pa leje,

· tė uzurpimeve,

· korrupsionit dhe

· dukurive tė tjera negative,

pėr tė cilat pasojat po i vuajmė ne dhe do t’ i vuajnė pasardhėsit tanė. Kėtė pėrpjekje e bėja duke qenė i bindur se i shėrbeja interesave tė partisė dhe qytetarėve nė ndėrtimin e institucioneve tė mirėfillta tė shtetit dhe popullit tim. Dėshiroja, tė isha edhe shembull i veprimtarit tė partisė, i luftėtarit tė lirisė dhe i ndėrtimit tė shėndoshė tė institucionit tė partisė dhe tė shtetit qė, me aq shumė mundime dhe sakrifica e fituam.

Thellėsisht isha i bindur se, kjo qė bėja unė, ishte nė tė mirėn e pėrgjithshme tė popullit dhe shtetit, ishte edhe ideali i udhėheqėsve mė tė lartė tė PDK’sė dhe tani edhe tė pushtetit?!

Besoja edhe nė deklaratat e tyre pėr “zero tolerancė korrupsionit” dhe “Ligji mbi tė gjithė”?! Po, pėr ēudi tė gjitha pėrpjekjet dhe kėmbėnguljet e mia nė kėtė drejtim paskan qenė edhe njė argument mė shumė pėr t’mė eliminuar nga ēfarėdolloj avancimi partiak e institucional! Mbase, tani mė duan servil, tė dėgjueshėm dhe vetėm sa pėr t’iu sjellė vota. Tė gjitha kėto qė i theksova janė vetėm disa nga arsyet kryesore tė tėrheqjes sime nga tė gjitha funksionet nė PDK.

Xhemajl Pllana.

Vushtrri, mė 30. 09. 2010.
__________________________________________________ ______


TĖ NDERUAR DELEGATĖ DHE JU TĖ PRANISHĖM,

PĖRSHĖNDETJE!

Me keqardhje pėr shumė nga kolegėt e mi tė respektuar nė GP tė PDK’sė, ju njoftoj se, qė prej seancės sė sotme, unė nuk do tė jem mė delegat i grupit parlamentar tė PDK-sė. Tani e tutje do tė jemdelegat i pavarur i kėtij Kuvendi.

Besoj se, shumica nga ju i dini arsyet dhe pakėnaqėsitė e mia lidhur me ndėrtimin e administratės komunale, mėnyrėn e vendimmarrjes dhe mėnyrėn e funksionimit tė Kuvendit komunal.

Heshtja ime ishte njė heshtje dėshpėrimi e zhgėnjimi pėr atė se pėr ēfarė kishim luftuar e pėr ēfarė po vepronim nė praktikė: pėr privilegje individuale a grupore. Unė, isha i anashkaluar dhe i diferencuar nga persona tė veēantė tė subjektit tim nga ēdo lloj pozite hierarkike institucionale.

Unė, mbase ndonjėherė edhe kam ditur t“i kritikoja kolegėt e mi, por vėrejtjet ose kritikat i kam bėrė me qėllimet mė tė mira, ato kanė qenė miqėsore e dashamirėse, sepse i bėja pėr interesa tė pėrgjithshme e nė shėrbim tė popullit dhe shtetit tonė, dhe pėr ēudi, pavarėsisht propozimeve e premtimeve, nga lartė e nga poshtė, nuk mė afruan as edhe njė post prej “shėrbėtori” pėr tė qenė i dobishėm!

Pėrveē tė tjerave, unė nė momentet mė tė vėshtira kisha sakrifikuar e luftuar edhe me armė nė dorė pėr lirinė, pėr shtetin dhe pėr institucionet qė po ndėrtojmė, kisha qenė nė postet mė tė larta nė pushtetit lokal, isha njėri ndėr themeluesit e degės sė PDK-sė dhe gjithashtu, isha delegat vendor nė tė gjitha mandatet e pasluftės.

Sa pėr pėrfundim, njė pėrgjigje tė vockėl ia kisha bėrė njė mikut tim, tani nė pushtet, se unė nė jetėn time vėrtet e kam pasur ndonjė “huj”, siē ėshtė shprehur ai, por ai huj ka qenė dhe ėshtė i dyfishtė: ai i kohės sė robėrisė, “huji” im ka qenė pėr tė luftuar armikun, kurse nė kohėn e lirisė ka qenė dhe ėshtė pėr tė luftuar dukuritė negative e pėr tė ndėrtuar institucione tė mirėfillta.
Ndėrsa, pėr disa, tani mbase u dashka qė tė jesh servil, skajshmėrisht i dėgjueshėm dhe pa dinjitet?!

Mua, mbase edhe mund tė mė ketė mbetur ndonjė “huj”, si pasojė e peripecive e tė pėrjetimeve tepėr tė rėnda qė kam kaluar nėpėr birucat e burgjeve tė armikut tonė mizor e shekullor, -megjithatė pėr kėtė nuk do duhej tė ndėshkohesha! Mbase, do duhej tė shpėrblehesha!

Por, qe! Ja, kėshtu qenka jeta!

Prandaj, pėr ketė trajtim ju falėnderojė shumė juve dhe kushdo qoftė nė hierarkinė partiake a shtetėrore!...

Unė, pėr vetėn time e kisha dhe e kam ndėrgjegjen gjithmonė tė pastėr, jam ballėhapur para popullit tim, sepse, nuk jam i pėrlyer me kurrfarė afere, as nuk jam i korruptuar dhe as nuk jam pasuruar, pandershmėrisht. Prandaj, askush dhe pėr asgjė nuk ka asnjė tė drejtė, as morale, as njerėzore dhe as profesionale tė mė injoroj!

Koha po tregon dhe do tė tregojė akoma mė shumė, se kush nga ne kishte tė drejtė. Pavarėsisht tė gjithave, unė edhe me tutje do tė pėrpiqem qė tė jem koleg dhe bashkėpunėtor konstruktiv i juaji dhe nė shėrbim tė institucioneve dhe tė qytetarėve tė vendit tim.

Ju faleminderit!

Xhemajl Pllana.

Vushtrri, mė 30.09.2010

ISMAJL KURTESHI KA DHĖNĖ DORĖHEQJE NGA PDK’ja

Lexoni: Ismajl Kurteshi

Mė 21 shtator 2010, ka dhėnė dorėheqje nga tė gjitha funksionet partiake tė PDK’sė edhe Ismajl Kurteshi - Deputeti i kėsaj partie nė Kuvendin e Kosovės. Deputeti Kurteshi, nė njė njoftim me shkrim – dėrguar Kėshillit Drejtues tė Degės sė PDK’sė nė Gjilan, Kryesisė sė Degės sė PDK’sė nė Gjilan dhe kryesive tė nėndegėve tė PDK’sė, si dhe mediave, ka potencuar se vendimi i tij ėshtė i formės sė prerė. Nė kėtė njoftim ai ka thėnė se jep dorėheqje i pakėnaqur pėr njė kohė tė gjatė me rrjedhat brenda PDK’sė sė kryeministrit Hashim Thaēi dhe mėnyrėn e qeverisjes sė saj.

Ndonėse ka dhėnė dorėheqje nga tė gjitha funksionet partiake dhe tė qenit anėtar i PDK’sė, Ismajl Kurteshi edhe mė tutje do tė vazhdojė tė jetė deputet nė Kuvend ku do tė veprojė si i pavarur, pasi tash nuk i pėrket asnjė subjekti politik. “Duke mos dashur qė edhe mė tej tė identifikohem me mėnyrėn e udhėheqjes sė Partisė dhe tė qeverisjes, si dhe me sjelljet dhe veprimet qė nuk pėrkojnė me konceptin tim mbi udhėheqjen e partisė, qeverisjen dhe sjelljet nė pėrgjithėsi, unė kam vendosur qė t’i jap fund angazhimit tim nė PDK dhe me kėtė tė heq dorė nga tė qenit anėtar i Kėshillit Drejtues tė PDK’sė nė qendėr, i Kryesisė sė Degės, Kėshillit tė Degės, si dhe nga tė qenit anėtar i PDK’sė”, thuhet ndėr tė tjera nė letrėn e dorėheqjes sė deputetit Kurteshi, e cila tashmė ėshtė bėrė publike. Ismajl Kurteshi ėshtė njėri nga themeluesit e degės sė PDK’sė nė Gjilan dhe ish’kryetari i parė i Gjilanit pas lufte.

* * *

Nė prill tė kėtij viti nga pakėnaqėsitė e mėdha, Partinė Demokratike tė Kosovės e kanė lėshuar: veprimtarėt e e orėve tė para tė UĒK’sė Sanije Rexha, Zafir Berisha dhe shumė tė tjerė:

Llapi

ja paska mshel deren PDK-se aaaaaaaaiiiiiiihhhhhhh qka i paska gjet ata
drynin po u deshka me ja ngjit PDK-se haaaaaaaaa

arberi_fr

Luftetaret e vertete paskan qen te kindapuar,dhe nga zullumi kputet thone zingjiri qelikt!
E verteta ka nis me lulue si trandafili.Ku do shkoni ju qe ne emer te serbit paraqiteni si ēlirimtara?

kU KU??? NE HUJE E KENI VENDIN SHUME SHPEJTE SE KUNGULLI NUK SHKON PERHERE MBI UJE
DHE ME ATO PARET E POPULLIT PRAPE NE POPULL KYSMET.

09-10-2010, 11:28 #175
mebybe

Nazim Bllaca ‘shpėrblehet’ me “dėshmitar bashkėpunues”
Publikuar: E premte, mė 08 tetor 2010

Artikuj tė ngjashėm
8 tetor – Guximi pėr t’i denoncuar dhjetėra krime tė pasluftės i ėshtė shpėrblyer Nazim Bllacės. Njeriu qė kishte dalė publikisht tė fliste pėr shumė vrasje e “plagesa” nuk do tė akuzohet pėr, tė paktėn, njė vrasje.
Njė panel gjyqėsor i Gjykatės sė Qarkut tė Prishtinės i kryesuar nga gjyqtari italian, Francesko Florit, e ka aprovuar mė 2 shtator tė kėtij viti kėrkesėn e Prokurorisė Speciale tė Kosovės qė Nazim Bllaca tė shpallet dėshmitar bashkėpunues nė lidhje me vrasjen e Salih Gashit nė qershor tė vitit 1999, dhe tė mos akuzohet pėr kėtė vrasje.
“Nėpėrmjet kėtij vendimi Nazim Bllaca deklarohet dėshmitar bashkėpunues nė lidhje me vrasjen e Salih Gashit, nė bashkėkryerje me Fahredin Gashin nė cilėsinė e pjesėtarit tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, duke hyrė nė shtėpinė e Salih Gashit dhe duke e vrarė me breshėri tė automatikut”, thuhet nė njė vendim tė gjykatės, njė kopje tė sė cilės e ka siguruar “Koha Ditore”.
Vrasja e Salih Gashit mė 15 qershor tė vitit 1999, nė shtėpinė e tij nė Varigovc tė Lypjanit, pėr tė cilėn ngarkohen Nazim Bllaca dhe Fahredin Gashi, ėshtė cilėsuar si krim lufte kundėr popullatės civile.

Trupi gjykues ka thėnė se Nazim Bllaca vullnetarisht dhe nė mėnyrė tė pėrsėritur ka adresuar tek autoritetet e Prokurorisė denoncimin pėr njė numėr krimesh tė pretenduara nė bashkėkryerje me individė tė tjerė, ndonjėherė zyrtarė apo politikanė tė lartė apo anėtarė tė institucioneve tė Kosovės.
Trupi gjykues ka konstatuar se Nazim Bllaca ėshtė njeri normal me nivel intelektual. Ndėrkohė, burime tė “Kohės Ditore” brenda Prokurorisė Speciale tė Kosovės kanė bėrė tė ditur se mė 25 shtator ka filluar hartimi i aktakuzės bazuar nė dėshmitė dhe provat materiale tė ofruara nga Nazim Bllaca dhe nė veprimet hetimore tė gjetjes sė provave shtesė pas daljes publike tė Bllacės.
Sipas kėtyre burimeve, tė gjithė njerėzit e pėrmendur si tė pėrfshirė nė vepra kriminale do tė jenė tė akuzuar kush mė lehtė e kush mė rėndė, varėsisht nga roli qė ka pasur nė krimet e kryera nga viti 1999 deri nė vitin 2007.
Zyrtarė tė EULEX-it ndėrkaq nuk pranojnė tė flasin pėr procesin hetimor.
Gani Geci ka konfirmuar se ka dėshmuar nė Prokurorinė Speciale tė Kosovės pėr njohjen e tij me Nazim Bllacėn dhe veprimtarinė e SHIK-ut. Ai ka thėnė se nuk i duhet kod a shifėr pėr tė dėshmuar nė cilindo proces gjyqėsor.
Geci ka thėnė se prokurorėve u ka treguar krejt ato qė ka thėnė nė media pas publikimit tė CD-sė, nė tė cilėn fliste 38- vjeēari Nazim Bllaca nga Ribari i Lypjanit se kishte punuar nė strukturėn e ekzekutimit, si shtyllė e veēantė nė SHIK, nėn drejtimin e Azem Sylės dhe Xhavit Halitit.
Nė njė vendim tjetėr tė Gjykatės tė siguruar nga gazeta tė datės 29 qershor tė kėtij viti pėr vazhdimin e arrestit shtėpiak pėr Nazim Bllacėn, i nxjerrė nga njė kolegj prej tre anėtarėsh, ka specifikuar akuzat qė bien mbi Nazim Bllacėn dhe personat e tjerė.
Sipas kėtij vendimi, Bllaca ka kryer vrasje tė rėndė nė gusht tė vitit 1999 nė Prishtinė nė bashkėpunim me Faruk Gashin, Bekim Sylėn, Sadik Abazin dhe Shpresim Ukėn. Sipas kėtij vendimi, i pandehuri Nazim Bllaca ia ka marrė jetėn Ibush Kllokoqit duke shtėnė mbi viktimėn disa herė me armė zjarri, duke kryer vepėr penale tinėzare, duke e tėrhequr viktimėn jashtė shtėpisė me njė pretekst fiktiv dhe duke hapur zjarr mbi tė.
“E tėrė kjo duke vepruar nė njė mėnyrė tė koordinuar me shpėrndarjen racionale tė revoleve, ku Nazim Bllaca ka shtėnė nė viktimėn, Shpresim Uka ka luajtur rolin e shoferit pėr arratisje, Sadik Abazi ka folur me viktimėn dhe tė tjerėt kanė ndihmuar veprimet me praninė e tyre”, thuhet nė vendim.
Gjykata thotė se Nazim Bllaca ka kryer edhe vepėr penale tė vrasjes sė rėndė nė tentativė mė 20 korrik 2000 nė Ferizaj, kur kishte filluar ekzekutimin e vrasjes sė Adem Salihajt, e cila mbeti e papėrfunduar, nė bashkėpunim me Driton Hajdarin, Sadik Abazin dhe Shaban Sylėn dhe nėn instruksionet e Ekrem Jasharit dhe Azem Sylės.
“Mė 3 nėntor 1999, nė Prishtinė i pandehuri Nazim Bllaca filloi ekzekutimin pėr vrasjen e Ismet Arifit, por nuk e pėrfundoi atė nė bashkėpunim me Sadik Abazin, Shpresim Ukėn dhe Driton Hajdarin”, thuhet mė tej nė vendim, duke specifikuar akuzat e tjera.
Mbi Bllacėn rėndon dyshimi po ashtu edhe pėr krim tė organizuar si pjesėmarrės nė grup, qė kanė kryer vepra penale.
“I pandehuri Nazim Bllaca ka marrė pjesė nė mėnyrė aktive nė aktivitete kriminale dhe posaēėrisht nė rastet e mėsipėrme penale dhe tė tjera kryesisht kundėr bashkėpunėtorėve tė supozuar serbė tė strukturės speciale tė ekzekutimit brenda SHIK-ut, duke qenė nė strukturėn e njė grupi tė organizuar kriminal”, ka thėnė kolegji gjyqėsor (mė gjerėsisht sot nė “Koha Ditore”)
__________________
Nuk me interon partia hiq, por me intereson se pse jan vra shqiptaret mas lufte.


mebybe


Krejt keto vrasje kan me u lidh me Qerim Kelmendin.
__________________
Nuk me interon partia hiq, por me intereson se pse jan vra shqiptaret mas lufte.

09-10-2010, 12:19 #177
Kosovelli
i/e regjistruar

Anėtarėsuar: 26-10-2009
Postime: 2,384

Une e di qe keta qyqana kan me kthye ne Kosove bash si maxhupt e Rumanis, siq po bone Sarkozi. Po nashte se jau knon kangengen ky pevaqi me sharki agim gashiqi, fik se fik bile me muzike... ky kuqi nga Franca bashk me nje mahall magjup kan me na pru e kena me i strehue ne Plemetin....
taaaraaa taa
at[/size]iiiiiraaaaaaa[/


Derničre édition par Perparimi le Sam 4 Aoū - 2:23, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Pirra,Llapi Avdiu dhe arberi fr(Haxhiu)   Sam 4 Aoū - 2:08

l
]mebybe


Citim:
Postuar mė parė nga Kosovelli
Une e di qe keta qyqana kan me kthye ne A bash si maxhupt e Rumanis, siq po bone Sarkozi. Po nashte se jau knon kangengen ky pevaqi me sharki agim gashiqi, fik se fik bile me muzike... ky kuqi nga Franca bashk me nje mahall magjup kan me na pru e kena me i strehue ne Plemetin....
taaaraaa taaatiiiiiraaaaaaa
Une e di qe vetem Magjupet dhe shkijet kan vra njerz naten dhe ne pabesi sikur qe keni vra Ju.
Kosovell, a po merre me ndonje organizat joqeveritare apo qeveritare!?
__________________
Nuk me interon partia hiq, por me intereson se pse jan vra shqiptaret mas lufte.


arberi_fr

Citim:
Postuar mė parė nga mebybe
Une e di qe vetem Magjupet dhe shkijet kan vra njerz naten dhe ne pabesi sikur qe keni vra Ju.
Kosovell, a po merre me ndonje organizat joqeveritare apo qeveritare!?

Keta vrasetar jan argatet e arkanit,sepse ne kohen kur iken shqiptaret nga kosova pa mbrojtjen e uqk per shipni, arkani shkoi ne brendi A shipnise dhe i vizitoi refugjhatet shiptar ne atedheun mama.Kush e dergoi arkanin ne shipni,avdi une jo ja ti ja adem demaqi,

Ju i keni vrare ata shiptar qe kan qen te pezmatum ne serb e ju servilat e serbit i keni likvidue per mos me pas kundershtar e me marr qeverin ne dore kjo a e verteta a u begeniset apo jo ne rts shkoni spiuna se me ju eshte budallaki me ba dialog se ua rrisim morrin bre qen e derra,k.


kosovelli analizo emertimin e mjofkes del spiun e shkavellali,ja je kA nxjerr vjam informata
Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arberi_fr : 10-10-2010 mė 03:41.

19-10-2010, 05:19 #180
mebybe

Citim:
Postuar mė parė nga Llapi
po normal po kujna ja nien qe jan vra shpiunat e udbashet e ish policet e serbis pash neren
zoti kersh i baft
po qfar hetimesh per ta more
jan shkue si qeni ne rrush siq thot nji fjal
Funksionarė tė BDI-sė dalin si bashkėpunėtorė tė ish-UDB-sė

Publikuar: Sot, mė 19 tetor 2010
Funksionarė tė BDI-sė dalin si bashkėpunėtorė tė ish-UDB-sė


Shkup, `9 tetor - Komisioni pėr lustrimin po verifikon tre dosjet e dorėzuara, nė tė cilat janė emrat e tre funksionarėve tė lartė tė BDI-sė, njofton INA.

Njė anėtarė pranė kėtij komisioni deklaroi sot pėr agjencinė e lajmeve INA se janė hapur kėto materiale, nė tė cilat nėnvizohen emrat e Musa Xhaferit, ministėr aktual i Pushtetit Lokal, Fazli Veliu - deputet i BDI-sė, si dhe njė zyrtari tjetėr tė lartė tė kėsaj partie, tė cilėt potencohen si bashkėpunėtorė tė ish-sigurimit shtetėror ushtarak jugosllav.
__________________
Nuk me interon partia hiq, por me intereson se pse jan vra shqiptaret mas lufte.
mebybe
FARKHahhahahahahahha. Shoket e Xhavitit, Ibrahimit, Azemit, Elshaneve, Xhelileve, Qerimeve e te tjere Lepurushave po na dalin me letra spiuna te UDB-se. Ne keto i kemi ditur dhe i kemi then publikisht, por tash po dalin me dokumenta.
Neser sigurisht se do te dalin edhe ne Kosove.
Nejse
__________________
Nuk me interon partia hiq, por me intereson se pse jan vra shqiptaret mas lufte.


mebybe
FARKAnėtarėsuar: 16-09-2010

Funksionarė tė BDI-sė dalin si bashkėpunėtorė tė ish-UDB-sė
Artikuj tė ngjashėmShkup, `9 tetor - Komisioni pėr lustrimin po verifikon tre dosjet e dorėzuara, nė tė cilat janė emrat e tre funksionarėve tė lartė tė BDI-sė, njofton INA.

Njė anėtarė pranė kėtij komisioni deklaroi sot pėr agjencinė e lajmeve INA se janė hapur kėto materiale, nė tė cilat nėnvizohen emrat e Musa Xhaferit, ministėr aktual i Pushtetit Lokal, Fazli Veliu - deputet i BDI-sė, si dhe njė zyrtari tjetėr tė lartė tė kėsaj partie, tė cilėt potencohen si bashkėpunėtorė tė ish-sigurimit shtetėror ushtarak jugosllav.
__________________
Nuk me interon partia hiq, por me intereson se pse jan vra shqiptaret mas lufte.


Llapi
Perjashtuar

Citim:
Postuar mė parė nga mebybe
Funksionarė tė BDI-sė dalin si bashkėpunėtorė tė ish-UDB-sė

Publikuar: Sot, mė 19 tetor 2010
Funksionarė tė BDI-sė dalin si bashkėpunėtorė tė ish-UDB-sė
Artikuj tė ngjashėmShkup, `9 tetor - Komisioni pėr lustrimin po verifikon tre dosjet e dorėzuara, nė tė cilat janė emrat e tre funksionarėve tė lartė tė BDI-sė, njofton INA.

Njė anėtarė pranė kėtij komisioni deklaroi sot pėr agjencinė e lajmeve INA se janė hapur kėto materiale, nė tė cilat nėnvizohen emrat e Musa Xhaferit, ministėr aktual i Pushtetit Lokal, Fazli Veliu - deputet i BDI-sė, si dhe njė zyrtari tjetėr tė lartė tė kėsaj partie, tė cilėt potencohen si bashkėpunėtorė tė ish-sigurimit shtetėror ushtarak jugosllav.
Pse e ke cungue more cung ket shkrim
po nuk e kini per her te par ju bashkpuntoret e vertet te UDB-es qe falcifikoni dokumente e qka jo
po vall a mos besoni se ju beson kush
jo jo e dini edhe ju vet se kot genjeni e pregaditni dosje e dokumente te falcifikuara as kush sjau var juve ma u ka kalue koha tani u kemi hedh ne deponit e perllogut

Funksionarė tė BDI-sė dalin si bashkėpunėtorė tė ish-UDB-sė

Publikuar: Sot, mė 19 tetor 2010


Shkup, `9 tetor - Komisioni pėr lustrimin po verifikon tre dosjet e dorėzuara, nė tė cilat janė emrat e tre funksionarėve tė lartė tė BDI-sė, njofton INA.

Njė anėtarė pranė kėtij komisioni deklaroi sot pėr agjencinė e lajmeve INA se janė hapur kėto materiale, nė tė cilat nėnvizohen emrat e Musa Xhaferit, ministėr aktual i Pushtetit Lokal, Fazli Veliu - deputet i BDI-sė, si dhe njė zyrtari tjetėr tė lartė tė kėsaj partie, tė cilėt potencohen si bashkėpunėtorė tė ish-sigurimit shtetėror ushtarak jugosllav.

“Fillimisht do tė vėrtetohet autentiteti i kėtyre dokumenteve, pėr shkak se bėhet fjalė pėr kopje, dhe pasi qė tė gjendet origjinali, do tė bėhet verifikimi i fakteve”, deklaroi njė zyrtar i komisionit.

Nga Komisioni i lustrimit nuk bėjnė tė ditur saktėsisht se a do tė sigurohet dhe nė ēfarė forme do tė sigurojnė dokumentin origjinal, pėr shkak se bėhet fjalė pėr dokumentacion i kopjuar nga periudha e ish-Jugosllavisė, dhe qė janė tė arkivuara nė dosjet e ish-UDB-sė dhe shėrbimit ushtarak ish-jugosllav KOS nė Beograd.

Komisioni pėr lustrimin ka bėrė tė ditur se nuk ėshtė organ kompetent pėr tė kėrkuar dosjet nga Beogradi. Kryeministri Nikolla Gruevski dje paralajmėroi se do tė bėjnė pėrpjekje tė gjitha institucionet pėrgjegjėse lidhur me transparencėn dhe sjelljen e dokumenteve nga Beogradi.


mebybe
FARK

Siq po shihet e paske mizen ner kapuq o llapuq( Q.K.).
__________________
Nuk me interon partia hiq, por me intereson se pse jan vra shqiptaret mas lufte.

19-10-2010, 09:28 #185
mebybe
FARK

Bekimi e Besimi prehen nė varr, e kriminelėt shėtisin tė lirė!
Shqipe Osmani
Nėntė vjetori i njė vrasje nė pritė
Mė 19 tetor bėhen nėntė vjet nga vrasja nė pritė e Bekim Kastratit, gazetar i gazetės kombėtare “Bota sot’ dhe Besim Dajakut, pjesėtar i njėsisė pėr mbrojtje tė presidentit Ibrahim Rugova.

Pėrvjetorėt e vrasje tė pasluftės vijnė e shkojnė, tė vrarėve u ka mbirė dheu mbi varre, familjarėt a tyre ua freskojnė varrezat me lule e kurorė, ndėrkaq vetėm vrasėsit nuk janė arrestuar.

Nėntė vjet mė parė nė njė pritė tė organizuar nė hyrje tė Skėnderajt, njė grup kriminelėsh, nė terrin e natės shtinė me armė zjarri nė drejtim tė veturės ku ishin Bekim Kastrati, Besim Dajku, Gani Geci e Shani Geci . Kjo vrasje nė pritė, nė terrin mbrėmjes sė 19 nėntorit tė vitit 2001 ka mbetur ende nė “terr”, e pazbuluar. “Kapuēonjė tė zinj” tė natės, nė dalje tė Skenderajt u dolėn nė pritė dhe shtinė me armė automatike nė drejtim tė veturės ku ishin Bekimi, Besimi, Gani Geci. Bekimi mbeti i vrarė nė vend. Besimi erdhi gjallė deri nė spital, ndėrkaq Gani Geci u plagos nė kėmbė.

Besimi ishte nisur pėr realizuar njė intervistė pėr gazetėn kombėtare “Bota sot”. Ai nuk ndalej duke shkruar pėr gazetėn kombėtare “Bota sot” edhe atėherė kur e kėrcėnonin nė format mė tė rėnda.
Tė zhgėnjyer nė institucione

Nėntė vjet pas kėsaj vrasje pas shpine, familjarėt kujtojnė me zemėr tė thyer e me pikėllim tė madh atė natė tragjike.

Hajrzi Kastrati, babai i Bekimit kujton atė natė me dhembje nė shpirt. “Ēka tė them! Vitet po kalojnė e dhembja po na shtohet. Dhe sa mė shumė qė po kalojnė vitet, vrasja e Bekimit dhe e Besimit po tretet nė harresė nga organet e ndjekjes e tė sigurisė. Nė fillim u bėnė disa hetime e si duket tash kanė humbur tė gjitha dosjet. Ku ka mė keq sesa tė vidhen dosjet e krimeve nė Policinė e Kosovės. Tash kėta tanėt as qė janė interesuar qė tė bėjnė diēka pėr zbulimin e kėsaj vrasje. Veē ne familjarėt dhe gazeta “Bota sot” po e rikujtojmė kėtė vrasje. Vetėm ne po kėrkojmė zbulimin e kriminelėve qė e vranė Bekimin e Besimin” shprehet i zemėruar e me zėmėr tė plagosur xha Hajrizi.

Edhe Liridon Dajaku, vėllau i Besimit shprehet i zhgėnjyer me organet e drejtėsisė vendore e ndėrkombėtare, derisa thotė ai se kanė kaluar nėntė vite dhe asnjė veprim konkret nuk ėshtė arrit.”Pėr ne qė kemi punuar si familje edhe paraardhėsit tanė edhe nga ne pėr t’i krijuar kėto institucione qė i kemi, kėto nuk kanė bėra asgjė pėr tė zbardhur vrasjet e pasluftės. Nuk ėshtė interesuar asnjė institucion nė Kosovė qė tė zbardhin rastin e vrasjes se Besimit e tė Bekimit, por as edhe vrasjet tjera tė cilat janė bėrė pas luftės nė Kosovė.”, thotė Liridoni . Ai nuk shpreson se me njė ritėm tė tillė tė hetimeve mund tė ketė rezultate konkrete nė zbulimin e vrasėsve. Ai pohon se interesimi i familjes sė tij pėr tė mėsuar mė shumė lidhur me hetimet ka qenė i vazhdueshėm, por asnjėherė nuk kanė marrė ndonjė pėrgjigje konkrete. Sipas tij dėshmitė pėr rastin e vrasjes janė dorėzuar nė atė kohė edhe nė policinė e UNMIK-ut dhe atė tė Kosovės, dhe tani dėshmitė janė nė EULEX. Liridoni shpreson se organet e drejtėsisė dhe hetuesisė sė misionit EULEX do tė pėrfundojnė hetimet dhe tė zbardhen vrasja e Besimit dhe tė Bekimit , por edhe vrasjet tjera. Ai thotė se familja e tij nė tė gjitha rastet ėshtė e gatshme pėr bashkėpunim, sikur edhe deri mė tani me tė vetmin qėllim qė kėto vrasje tė zbardhen dhe autorėt e krimit tė dalin para drejtėsisė.

Vazhdimisht na thonė: “Hetimet vazhdojnė!”

Ismajl Kastratai, vėllau i Bekim Kastratit, nuk ndjehet i qete derisa nuk zbulohet se kush ishin vrasėsit e Bekimit . Ai pėrveē barrės sė rėndė qė ka pėr humbjen e vėllait , atė tashmė e mundon edhe mos angazhimi i institucioneve tė vendit pėr tė zbardhur vrasėsit qė ata tė marrin dėnimin e merituar pėr privimin nga jeta e vllahun e tij.

“Baba im ėshtė angazhuar vazhdimisht pėr tė mėsuar pėr hetimet pėr rastin e vrasjes sė Bekimit , por asnjėherė nuk ėshtė thėnė diēka konkrete .Vazhdimisht babait i kanė thėnė se hetimet po vazhdojnė nė zbardhjen e rastit , por deri mė tani asgjė nuk ėshtė bėrė.”Nuk kanė bėrė asgjė deri mė tani pėr tė gjetur vrasėsit e Bekimit , dhe siē po shihet nuk do tė bėjnė asgjė edhe nė tė ardhmen, Nuk janė tė interesuar qė tė zbardhen rastet dhe tė gjenden vrasėsi”, tha Kastrati. Vėllau i Bekimit thotė se babai i tij ka qenė disa herė nė EULEX-, dhe po ashtu ka marrė tė ndejat pėrgjigje, pėr vazhdime te hetimeve nė kėto raste.”Baba ka qenė nė EULEX disa herė dhe ka kėrkuar tė mėsoj mė shumė pėr hetimet, madje pas deklarimeve nė Kuvend se dosjet e vrasjes sė Bekimit e Besimit janė zhdukur, babai ka shkuar dhe ka kėrkuar tė dijė nėse vėrtet nuk eksitojnė ato vrasje, por atje nė EULEX i ėshtė thėnė se dosjet janė dhe hetimet pėr vrasjet po vazhdojnė”, thotė vėllau Ismajli. Ai ka fituar njė bindje se derisa nuk ka asnjė rezultat edhe pas 9 vitesh institucionet pėrkatėse nuk janė tė interesuar qė tė zbulojnė ato vrasje. Ai edhe pse nuk shpreson shumė tek organet e drejtėsisė vendore e ndėrkombėtare , megjithatė thotė ai shpresa mbetet gjithmonė.

Nė nėntėvejtorin e vrasjes sė Bekim Kastratit, dy vajza tė reja vazhdojnė jetėn e tyre jetime. Janė Vesa 10 vjeēe dhe Era 8 vjeē qė tash e nėntė vjet po rriten pa dashurinė prindore. Babai i tyre Bekimi ėshtė vrarė nga njė kriminel i panjohur e ato po rriten me buzėqeshje tė ngrirė nė fytyrė.
18.10.2010
__________________
Nuk me interon partia hiq, por me intereson se pse jan vra shqiptaret mas lufte.

19-10-2010, 09:35 #186
G-2
i/e regjistruar

llap e shef tani te dokumentuar sesi jane filtruar bashkepuntoret e udebes ne uck!!
tash fazli veliu eshte shok i azem syles xhavit halitit , emrush xhemajlit daje i ali ahmetit etj etj!!

edhe ai tjetri komandant i uck paska qene !!
rugova kurr nuk ka fol kot Ai e ka dite se zogjt e udbes jane fut ne uck!!

po te ishit punonjes thot njeri po ju paskeni qene veq bashkpuntor informant hemozamakeq!!

ja pra keshtu ju thirreni ne 'vlera' te luftes se nuk i keni pasur kurr !!
por vlerat e damkat e armikut u kane perquar fund e krye!!


G-2

Ish-pjesėtari i shėrbimit sekret denoncon spiunėt nė BDI

Publikuar: Sot, mė 19 tetor 2010
Ish-pjesėtari i shėrbimit sekret denoncon spiunėt nė BDI
Artikuj tė ngjashėm

* Funksionarė tė BDI-sė dalin si bashkėpunėtorė tė ish-UDB-sė
* Halimi akuzon politikėn diskriminuese serbe ndaj shqiptarėve
* Herman Van Rompuy: BE nuk importon konflikte rajonale

Shkup, 19 tetor - Ish-pjesėtari i shėrbimit sekret, Hisen Musliu reagoi dje kundėr BDI-sė, pasi qė emri i tij pardje u pėrmend si njė nga ideatorėt pėr dosjet e fundit, raporton INA.
Hisen Musliu, ish –pjesėtarė i shėrbimit sekret qė nė periudhėn e ish-Jugosllavisė dhe deri nė vitin 2002 ka sqaruar opinionin lidhur me akuzat e bėra ndaj tij nga ana e pėrfaqėsuesit tė lartė tė BDI-sė, Talat Xhaferi.

“Mua si funksionar mė njeh e tėrė Tetova, e tėrė shoqėria, e tėrė Maqedonia e deri nė federatėn e atėhershme, por kurrė nuk kam qenė spiun apo bashkėpunėtor. I kam kaluar tė gjitha instancat duke filluar nga inspektori deri nė fund me kėshilltar i lartė i ministreshės aktuale Jankullovska, edhe nė kėtė rast shpreh reagimin tim ndaj Talat Xhaferit, i cili bėri padrejtėsisht njė akuzė tė rėndė ndaj meje personalisht, dhe pėr familjen time, pėr djalin tim, i cili ėshtė aktualisht inspektor i rregullt i agjencionit pėr zbulim, qė s’ka tė bėjė me atė qė u tha”, deklaroi Hysen Musliu.

Ai pėrgėnjeshtroi se ka qenė bashkėpunėtor i sigurimit, por punonjės i tij, ndėrsa nga ana tjetėr paralajmėroi ngritjen e kallėzimit penal kundėr deputetit Talat Xhaferi.

“Desha ti parashtroj disa pyetje zotėri Talat Xhaferit aty ku dhembjen mė tė madhe dhe i dhemb mė shumė UĒK-ja, prandaj atė unė do ta pyes se me ēfarė detyre ai u kyē nė UĒK. Tre muaj para se tė kyēet nė UĒK, me cilin funskionarė aktual tė shėrbimit sekret ushatarak tė ARM-sė kaloi bashkėrisht. Ēfarė detyre mori ai qė tė hynte nė UĒK dhe nė UĒK ai u kyē me dy emblema. Njėrėn emblemė para ushtarėve tė UĒK-sė, kurse pėr brenda e kishte emblemėn me yllin e ARM-sė”, theksoi Hysen Musliu.

Sipas tij, Xhaferi u bė komandant i brigadės 116 qė pėrfshinte Gostivarin dhe rrethinėn, por siē thuhet pas likuidimit tė grupit tė UĒK-sė nė Malėsinė e Gostivarit me njė shpėrthim qė ndodhi ku u vranė disa persona mes tyre edhe Naser Ademi nga Negotina.

“Ai e din mė sė miri si dhe pse duhet tė japė sqarime pėr atė krim dhe po ashtu unė do ta pyes Talat Xhaferin se ai nė njė emision tė Alsat-M, ėshtė ballafaquar me njė dosje tė
Bashkėpunėtorit qė e mban pseudonimin Tale. Unė normalisht si profesionist kam punuar nėpėrmjet bashkėpunėtorėve, ajo ėshtė normale, qė tė gjithė shėrbimet e praktikojnė anekėnd botės dhe ato janė mjeti kryesor. Kjo qė ėshtė aktualisht me kėto dosjet, se ku gjinden, si gjinden, nė ēfarė gjuhe janė shkruar, unė kam njohuri po aq sa gjithė ju dhe unė nuk jam fabrikant i atyre dosjeve sepse nuk kam arsye ti fabrikoj, dhe shumė ngjarje i kam tė freskėta ne mendjen time dhe jam dėshmitarė i gjallė i drejtpėrdrejtė dhe jo me thashetheme”, theksoi Musliu, duke shtuar se nuk ka nevojė ai tė merret me dosjet e fundit tė publikuara.

Duke komentuar materialet e fundit tė publikuara, Musliu theksoi se beson nė ato materiale. “Nuk mė takon mua ti komentoj se a janė zyrtare, por nė bazė tė asaj qė i pash njė pjesė e tyre janė tė shėrbimit sekret jugosllav tė cilėt kanė bashkėpunuar edhe nė vazhdimėsi edhe pas shthurjes sė Jugosllavisė. Komunikimi ditor ėshtė bėrė nėpėrmjet depeshave dhe materialeve tė shkruara dhe ato materialet qė u kanė takuar bashkėpunėtorėve ato gjithmonė janė shėrbyer me nofka jo me emėr e me mbiemėr. Unė njoh shumė nofka jo tre nofka”, theksoi Hisen Musliu, duke komentuar tre dosjet qė lidhen me personalitete tė larta tė BDI-sė.
Faleminderit pėr rekomandimin

19-10-2010, 09:40 #188
G-2
i/e regjistruar

Anėtarėsuar: 30-12-2009
Postime: 1,800

sa nofken luftetaret i veshin vetes kjo paska qene qeshtja se paskan qene klysh te udbes!!


mebybe
FARK

Citim:
Postuar mė parė nga Llapi
Pse e ke cungue more cung ket shkrim
po nuk e kini per her te par ju bashkpuntoret e vertet te UDB-es qe falcifikoni dokumente e qka jo
po vall a mos besoni se ju beson kush
jo jo e dini edhe ju A se kot genjeni e pregaditni dosje e dokumente te falcifikuara as kush sjau var juve ma u ka kalue koha tani u kemi hedh ne deponit e perllogut

Funksionarė tė BDI-sė dalin si bashkėpunėtorė tė ish-UDB-sė

Publikuar: Sot, mė 19 tetor 2010


Shkup, `9 tetor - Komisioni pėr lustrimin po verifikon tre dosjet e dorėzuara, nė tė cilat janė emrat e tre funksionarėve tė lartė tė BDI-sė, njofton INA.

Njė anėtarė pranė kėtij komisioni deklaroi sot pėr agjencinė e lajmeve INA se janė hapur kėto materiale, nė tė cilat nėnvizohen emrat e Musa Xhaferit, ministėr aktual i Pushtetit Lokal, Fazli Veliu - deputet i BDI-sė, si dhe njė zyrtari tjetėr tė lartė tė kėsaj partie, tė cilėt potencohen si bashkėpunėtorė tė ish-sigurimit shtetėror ushtarak jugosllav.

“Fillimisht do tė vėrtetohet autentiteti i kėtyre dokumenteve, pėr shkak se bėhet fjalė pėr kopje, dhe pasi qė tė gjendet origjinali, do tė bėhet verifikimi i fakteve”, deklaroi njė zyrtar i komisionit.

Nga Komisioni i lustrimit nuk bėjnė tė ditur saktėsisht se a do tė sigurohet dhe nė ēfarė forme do tė sigurojnė dokumentin origjinal, pėr shkak se bėhet fjalė pėr dokumentacion i kopjuar nga periudha e ish-Jugosllavisė, dhe qė janė tė arkivuara nė dosjet e ish-UDB-sė dhe shėrbimit ushtarak ish-jugosllav KOS nė Beograd.

Komisioni pėr lustrimin ka bėrė tė ditur se nuk ėshtė organ kompetent pėr tė kėrkuar dosjet nga Beogradi. Kryeministri Nikolla Gruevski dje paralajmėroi se do tė bėjnė pėrpjekje tė gjitha institucionet pėrgjegjėse lidhur me transparencėn dhe sjelljen e dokumenteve nga Beogradi.
Vellau yte si i ka punet, a eshte ai ne kete dosje apo ne tjetren. Kuku per juve a.
__________________
Nuk me interon partia hiq, por me intereson se pse jan vra shqiptaret mas lufte.


arberi_fr

Citim:
Postuar mė parė nga pirroja1
Ndegjo Arber koketuli!
Fakti qe ti gjate luftes e ke shetitur me makine Arkanin neper vija fronti eshte nje tregues se ti je nje kolaboracionist i keq! Avdi Ibrahimi, shoku yt, gjate kohes qe ka punuar ne MPP ka patur nje telefon special qe lidhej me UDB. Ky fakt tregon se ai ka qene spiun si ti.
Ju tere kohen keni qene se bashku me Avdine dhe tash shko merre Avdine dhe shkoni qe dyte ne te s'emes! Mos e harroni edhe Plakun ta merrni sepse edhe ky eshte nje udbash shume i rafinuar...
Kam ndegjue e pare ,ama njeriu qe ta shane veten , spiunat e kan ne dore dhe pike!
Se te flasesh se kush ka qen spiun e udbashe,keta vinin ne qeverin e shqiptareve e patriotet ne rrote te sames !Nuk ka drejtesi ne kete bote te shqiptareve !


PLAKU
Mire ėshte puna mire


Anėtarėsuar: 19-05-2002
Postime: 2,576

, pirro kuqaloshi sa mire i di shpiunat, po ere pirro ti ishe kurrieri jem, kur harrove.
o ju zagaret e felliqet qe keni ndjeke kryezagaret I.klmendin,f.Veliun,A. Ahmetin e tjere bandita te zvicres me flamura me yll te proletariatit xhaxhit stalin, nuk jeni ne vete.
Sa te ri shqyptar shoket tuaj keni marre ne qafe,shpirti ka me ju dale atje ka ju del jashteqitja, ju zaten gojen e keni njete , flliqehanat e rrugeve, argat te dreqit ju ka emenu populli. arber se pana pa kete se ak shkru felliqhani enverist , aj i di tana, tashe ju ka mbete rivellazenimi me shkie, e kush ka vaket te merret me mbeturina shkinoro-ruso-sllave

p.s. i nerumi Brari, tahse e shef pse nuk marre pjese ne kete Forum, kjo ashete nje nder shkaqet kryesore. E di s ehape 1 teme ,je ineteresua per Plakun, flm, ska vened per plakun ketu, krejte cfare du me thane jau thua ti i nerumi Brari
__________________
Pa Kosovė e Ēamėri nuk ka Shqipėri


arberi_fr


Citim:
Postuar mė parė nga pirroja1
Ja edhe disa video nga Haxhi Kuēi-ingranazhi udbash!

Ky bastard qe nga viti 1999 jeton neper Evrope, me identitet dhe nacionalitet te nderruar si ashkali!Haxhi KuƧi ne bised me Shefki Stubllen per demost.e 1981 - VidƩo Dailymotion
.


Me mire ashkali se si ti qen shqiptari mi tradhetue shoket dhe kombin .

Vetem ju shpiunat jeni shqiptar,e ne patriotet jemi tradhetar per ju,sepse po ua prishim kumarit me vellznit e juaj shkije .

Pirro ti je edhe njofka Llapi e tjera e tjera,i zoti je perqares i paguari nga serbia e sidomos nga kragujevci.

Bravo po u shkon kungulli mbi uje si anije .


mebybe

Citim:
Postuar mė parė nga PLAKU
, pirro kuqaloshi sa mire i di shpiunat, po ere pirro ti ishe kurrieri jem, kur harrove.
o ju zagaret e felliqet qe keni ndjeke kryezagaret I.klmendin,f.Veliun,A. Ahmetin e tjere bandita te zvicres me flamura me yll te proletariatit xhaxhit stalin, nuk jeni ne vete.
Sa te ri shqyptar shoket tuaj keni marre ne qafe,shpirti ka me ju dale atje ka ju del jashteqitja, ju zaten gojen e keni njete , flliqehanat e rrugeve, argat te dreqit ju ka emenu populli. arber se pana pa kete se ak shkru felliqhani enverist , aj i di tana, tashe ju ka mbete rivellazenimi me shkie, e kush ka vaket te merret me mbeturina shkinoro-ruso-sllave

p.s. i nerumi Brari, tahse e shef pse nuk marre pjese ne kete Forum, kjo ashete nje nder shkaqet kryesore. E di s ehape 1 teme ,je ineteresua per Plakun, flm, ska vened per plakun ketu, krejte cfare du me thane jau thua ti i nerumi Brari
Plako, krejt keta jan Ibara, vujka e majmuna te LPK-se.
__________________
Nuk me interon partia hiq, por me intereson se pse jan vra shqiptaret mas lufte.


arberi_fr


Pirra dhe llapi ketu jane moderator ne kete forum :
Ky qen na shan ne ēka i deshiron nepermjet mesazheve private dhe kete nuk e qortoin,neve na qortoin ne vend te tij !
Shqiptar jane vetem shpiunat e ata qe punoin per shqiptari dhe atdhe jan tradhetar .

Plakun e prijashtoin vetem pse e tregon te verteten dhe ja shlyejn shkrimet se i djegu shpiunat e enver qenit qe e shiti kosoven per nje cigare me nexhmijen dhe vellaznit e tij Milladinin,Mogoshen dhe titon .

LP e kosoves i njoh qe te gjithe dhe te gjithe qe ishin kinse si te burgosur politike se pari iu betuan serbit qe jan servika te shkaut e pastaj me popull manipuloi shkau dhe keta qen duke i mashtrue se jan dashamir te popullit por keta vetem u pasuruan nga parat e popullit dhe ja rraesen popullit qe po shifet mire dhe nuk do kallauzin .


arberi_fr


Llapi
SyrishqiponjesAnėtarėsuar: 08-08-2002
Postime: 14,223


PĖR: Avdi pse nuk paraqitesh si njeri?
Citim:
Postuar mė parė nga arberi_fr
Llapi ja ēka me shane dhe moderatori mua me qorton

ta qift avdia nanen e krejt robt e gjall e te coft
por edhe ti avdis ja qkerdhefsh krejt robt
e edhe rugova jau qif.t robt
edhe ju rugoves ja qifs.hi robt

e more pleshti i kudres i vogel je ti te me zbulosh mua edhe njiher te gjith robt femnim te gjall e te coft ti shkerdh.efsha idiotin e nanes ti po me provokon mua ti po me zbulon mua
ani ne kofsha kush po mendon bimi robt femnim krejt nji nga nji ti shke-rdhej masi po me njofshe pisoooo
__________________
Joseph Biden: Hashim Thaēi Komandant Gjarperi ėshtė George Washingtoni i Kosovės


arberi_fr

Llapi

Ty Sanija ka me ta ba e me ta kthy kete shajtje,me Pantinen.
ti je nje fukaq dhe peder shko ne gjakove e ta prishin virgjinitetin piso .

28-10-2010, 18:45 #197
Llapi

arberi_fr

pse si ke publikue edhe mesazhet tua ne privat qe ma ke dergue ti i pari
e une ta kam kthye veq nja
edhe prap ti them qato fjal si ne privat

kqyr mos mi vono shum

po ti a je fut ne forum me debatue a me zbulue o klyshi i udb-es


arberi_fr


O Laposh

Mos e flliq Llapin po banu burr e shkruj nga vendi qe je origjinal !

Qiti o qen mesazhet qe ti kam dergue dhe le ti vlersoin se cili shajti si qen ?


arberi_fr


NUk eshte ma koha e Milloshit mi zbulue shpiunat se po zbuloheni vete .
Qe keni qen dhe jeni ende duke punue kundra atdheut e u vrafte buka e kosoves,ju kallte uji qe ja pini kesaje kosove te shkrete .
Cili nga ne dy ka qen udbash dhe shpiun i serbit qeni robt e shpise neper tavana ja shkerdhefte,dhe e hankt femiun e vete .


Llapi
Perjashtuar


Citim:
Postuar mė parė nga arberi_fr
NUk eshte ma koha e Milloshit mi zbulue shpiunat se po zbuloheni vete .
Qe keni qen dhe jeni ende duke punue kundra atdheut e u vrafte buka e kosoves,ju kallte uji qe ja pini kesaje kosove te shkrete .
Cili nga ne dy ka qen udbash dhe shpiun i serbit qeni robt e shpise neper tavana ja shkerdhefte,dhe e hankt femiun e vete .
a thua se cilin do te vret buka e uji i kosoves
mua qe prej 81-tes e kendej me mbajten shqiptaret bujar neper fshatra e qytete me buk e uji me plot deshir edhe pse te rrezikuem prej familjes sate qe ishit ne kerkim tonin dhe te atyre familjeve qe na strehonin
a ty qe te mbajti pushteti okupues neper kafene hotele e vila more shpiert shitur

po mbylle se me thmi te shpiunave nuk kam merak ta zgjas
pra po i dha fund me ty si nji antar i nji familje hafish qe keni qen me bab e babgjysh se per ndryshe sot do te ishe ne kosove e jo atje ku te ka dergue serbija si shperblim per deshmit qe keni deshmue rrejshum kunder ish pjestarve te UĒK-s

arberi_fr


A paska pasur uēk ne kosove ?

Per ēka paske luftue ore qen ?
Per qesi kosove !

Pavaresi pa ushtri hahaaaaa!


Pavaresi duke e ēfuqizu uēk hahaa!

Pavaresi duke e coptue kosoven e sidomos Mitrovicen dhe me ftone qe te vij e te luftoim me ēlirue Mitrovicen hahaaa!

Pavaresi pa numer nderkombetar te post telefonise hahaa,ku se pari duhet me hyre ne serbi e pastaj mu kyq me kosoven e pavarure haha!

Pavaresi me hymen pa ze hahaaa!
Pavaresi me flamur te magjupeve dhe tradhetareve hahaaa!

Luften e niset ne ILIRIDE dhe popullin shqiptar te ILIRIDES e riroberuat hahaaa!

E niset kuften ne Luginen e Presheves dhe prape shqiptaret i riroberuat hahaaa qe lufta e shokeve te tu .Dhe me ua thene keto tradhetira na thoni se ne ēenkemi udba te serbise o udbasha kurverin e tradhetin mbaje neper familjet tua te poshterta .Qe Llapi kugjes fakte te gjalla.
Une sherri yt nuk me morren me luftue,sepse ti e kishe pergadit kete golgote ogurezeze !


Me pas luftue pernjemend,shkau ma skish kerkue buke ne kosove e ne viset e tjera,por ju jeni qena dhe na ngarsheni serbet qe mos te bene ze populli shqiptar i shkret .


Ty a te kujtohet rasti i Besim Ndreces ,kur me morre qe ta marrim e ta meshefim,ti je mundua mua kurtha te me qesish !
Ndoshta ti ja ke pergadit kurthen Besim Ndreces se qen i mesheft je !Din ti te nxirresh si qimja nga gjirizi !Ja mua ja ty ka me na denue Haga,dhe kombi shqiptar,sepse ;Njeri nga ne dy eshte kryekomandanti i UDBASHAVE te serbise !!!!

Se di bre te gjithe me shkruajn mesazhe qe ky lyp me pushkatue dhe e lini te jetoi,nuk paska mbete shqiptar ne troje te shkreta .
Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arberi_fr : 29-10-2010 mė 17:30.


Kosovelli
i/e regjistruar

Franca nis deportimin e romėve

Franca ka filluar deportimin e romėve, tė ndaluar nė kuadėr tė njė operacioni kundėr kampeve tė paligjshme brenda vendit.
Grupi i parė ėshtė kthyer me aeroplan nė kryeqytetin e Rumanisė, Bukuresht.

Rreth 700 romė nga Rumania , Bullgaria dhe Kosova janė ndaluar nė Francė qė nga muaji i kaluar, kur presidenti Sarkozy njoftoi planet pėr prishjen e kampeve tė ngritura pa leje.

Nė bazė tė ligjit francez, imigrantėt nga Bullgaria , Rumania dhe Kosova duhet tė pajisen me leje pune nėse qėndrojnė mė shumė se tre muaj.

Grupi i parė i romėve u kthye vullnetarisht. Autoritetet u ofruan atyre njė pagese risistemimi nė vendlindje, 300 euro pėr tė rriturit dhe 100 euro pėr fėmijėt.

Kritikėt e qeverisė thonė se paratė do tė pėrdoren pėr blerjen e biletave pėr t'u kthyer sėrish nė Francė.

Autoritetet kanė thėnė se duan tė zbatojnė njė politikė emigracioni tė ndershme dhe humane.

Franca nuk ėshtė vendi i vetėm qė po i pėrzė romėt. Italia, Gjermania, Suedia dhe Danimarka kanė ndjekur praktika tė ngjashme, suksesi i tė cilave ka qenė i kufizuar.
Fotografitė e Bashkėngjitura
20100819074431france_roma203.jpg (13.6 KB, 112 lexime)


arberi_fr
Perjashtuar

Le ta din tere kombi shqiptar se Gjergj Fishta ma nuk eshte shqiptar,qudi pse tha keshtu!

Le ta din tere kombi shqiptar se ma mire ashkali se shqiptar tradhetar
arberi_fr

arberi_fr

Citim:
Postuar mė parė nga Llapi
a thua se cilin do te vret buka e uji i kosoves
mua qe prej 81-tes e kendej me mbajten shqiptaret bujar neper fshatra e qytete me buk e uji me plot deshir edhe pse te rrezikuem prej familjes sate qe ishit ne kerkim tonin dhe te atyre familjeve qe na strehonin
a ty qe te mbajti pushteti okupues neper kafene hotele e vila more shpiert shitur

po mbylle se me thmi te shpiunave nuk kam merak ta zgjas
pra po i dha fund me ty si nji antar i nji familje hafish qe keni qen me bab e babgjysh se per ndryshe sot do te ishe ne kosove e jo atje ku te ka dergue serbija si shperblim per deshmit qe keni deshmue rrejshum kunder ish pjestarve te UĒK-se

LLapi

More njeri i zymt;Ti po mi njifke baba e babgjysh!
Qudira fbarikoni!

Po nese po mi njifke baba e babgjysh na trego kush na qenkan e nga e paskemi rrenjen ?

Per ty rrenjet e plakut te maleve(Bajram Curri) na qenka hafi,pastaj rrenjet e Ram Bllaces na qenkan hafi !
A e din kush e vrau plakun dhe pse?
A e din kush e vrau Ram Bllacen dhe pse ?
A e din pse ika une nga Kosova,dhe nga kush ?

Hajde o patriot na trego se ēfare hafije qenka fara ime ?

E pastaj per ty do ti tregoi rrenjet e tua se ēfare gjuhe keni fole ne fshatin tend,por ti ske rrenje me gjenin shqiptar arberor !
Nje me mundon shume,pse shqiperia kurr nuk i respektoi patriotet,por i etiketoi dhe i vrau si tradhetar ?!


Llapi

Kur nji Pro-serb me shan dhe e
kritikone punen time per mua kjo
eshte nje mirenjohje e larte.


arberi_fr

Citim:
Postuar mė parė nga Llapi
Kur nji Pro-serb me shan dhe e
kritikone punen time per mua kjo
eshte nje mirenjohje e larte.
Mirenjohje vetes i japish dhe ja bane mama djalin sa nuk me ka thene!
Pse nuk pergjigjesh ne pyetje mos ik si grua o patriot!

qa kontribove per shqiptari ?Hajde fabriko me argumente?

Ti po mi njifke edhe stergjysherit na trego per historikun e gjenit tim,e mos iu ik pergjigjeve edhe nje here po te them.


arberi_fr

Joseph Biden: Hashim Thaēi Komandant Gjarperi ėshtė George Washingtoni i Kosovės


Llapi nga Mushtishti


Avdi e morre ne qafe Thaqin , sepse ti kon e ke lavderue ja ke rras sa te magarit mbrapa !

Limes nese ke mundesi edhe Bajram Rexhepit qateherit ta japi doren,thenk jou Llapi mire je ka hec vazhdo te lumt se ata ty ne fillim e po ua kethen s
i breshka lepri
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Pirra,Llapi Avdiu dhe arberi fr(Haxhiu)   

Revenir en haut Aller en bas
 
Pirra,Llapi Avdiu dhe arberi fr(Haxhiu)
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: