AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Rexhep Balidemaj

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Rexhep Balidemaj   Sam 11 Aoū - 2:29

Lexues tė dashur, tė mos harroj e t’ua pėrkujtoj: se atė vit qė mė larguan nga arsimi, qė ma morėn ditarin nga dora… qė ma vranė ėndrrėn time tė pėrhershme tė ushtrimit tė mėsuesėrisė…ishte viti 1969, njė vit pasi kisha dalur nga burgu, pėr njė ditė sė bashku me villain e Idealit, poetin Rexhep Elmazi, qė u liruam nga burgu i Pozharevcit… Dhe tanimė, ishim nė burgun e madh, tė quajtur KOSOVĖ…(!)… qė kishte filluar tė vlonte e tė ziente pėrbrena si njė Vullkan PlisBardhė… duke qitur flakė tė Kuqe e tym tė Zi… plot(ė)-e-pėrplot(ė)… Flamuj Kuq e Zi… pėr Ribashkimin e Kosovės me Nėnėn SHQIPĖRI; jA! Kjo ishte RRUGAjonė e DRITĖS prej DRITE… drejt Ribėrjes ShtetPlotė tė Nėnė(Z(emėrJonės – SHQIPĖRI ETNIKE.
Gati harrova tė tregoj shkurtimish rrjedhen e promovimit nė Xhami – nė atė Shtėpi-Tempull tė Shenjtė tė fshatit tim, ku imam ishte Mulla Idriz (Krasniqi) Majaci, qė dikur kishte qenė nxėnės i Xhaxhait tim tė dashur, tė ndjerė, Mulla Ramė Gėrvallės, andaj kishte njė respekt tė vaēantė ndaj meje sikurse edhe unė ndaj tij… Dhe vetėm i buzėqeshte fytyra, sepse asnjėherė nuk kishin pasur mė parė njė manifestim tė tillė nė xhami dhe kurrė s’kishte pasur xhematė mė shumė tė tė gjitha moshave e tė dy gjinive, vėllezėr e motra… shqiptarė… pėr ēėshtje shqiptare… “Po! Ishte liruar nga burgu, e kishte kryer dėnimin nipi i Mulla Ramės, Zeqiri, djali i Mixhės Behė, i cili ndėrroi jetė (po, Mixha Behė ) dy-tri javė pasiqė Zeqiri, i vetmi djalė i tij, qė i kishte mbet’ e, qė: u dėnua me 12-vjetė burg tė rėndė nga okupatorja Serbi; se djali i parė Ahmeti, i cili kishte kryer shkollimin pėr hoxhė bashkė me Mulla Idrizin, pra nė moshėn mė tė mirė, posa ishte bėrė hoxhė i ri, kishte ndėrruar jetė…, poashtu mė vonė ndėrron jetė edhe Abdyli 16-vjeēarė, kurse edhe Beqiri, mė i vogli, ende pa i mbushur mirė dy vjeē…; por ajo… vdekja mė e rėndė: qė kishte pėrjetuar Mixha Behė, Urtaku i respektuar i fshatit, ishte vdekja e djalit tė dytė, Halilit, nė lulen e rinisė, nė moshėn 22-vjeēare, i cili 9-muaj para kohe ishte liruar nga ushtria jugosllave, ku kishte qenė ushtar nė Sarajevė, e qė tri herė kishte dalur “Sulmues” ( domethėnė: ushtari mė i mirė- punėtor, sepse edhe ushtatarėt i kishin angazhuar tė punojnė nė ndėrtimin e asaj Hekurudhe tė quajtur “Shamac Sarajeva”; ku asokohe kishin marrė pjesė nė ndėrtimin e saj: edhe rini vullnetare nga Shqipėria Nėnė, sepse ende s’i kishin prishur marrėdhėniet e mira ndėrshtetrore me Jugosllavinė mashtruese…)
… Por, deshi Zoti, Halili e la bimėn e vet pas veti, Ahmetin, ende pa i mbushur dy vjeē e gjysmė… Por, nėna e tij, Azeminja trimėrshė dhe flijimtare, siē janė vetėm nėnat tona shqiptare, siē thonė: u bė kurban i djalit, Ahmetit tė vogėl, dhe e ruajti dhe e rriti me nder edhe nė skamje e varfėri tė rėndė, edhe tė pėrbuzur nga pushteti serbosllavokomunisto-titist, sidomas pas burgosjes sime; qė nė njėfarė mėnyre tė gjitha familjet e tė burgosurėve politikė shqiptar ishin tė presekutuara dhe tė leqitura nga pėrulėsat e pushtetit pushtues…Por, dashuria e madhe bestare ndaj burrit, Halilit dhe shpirti i madh i dashurisė sė nėnės pėr djalin, Ahmetin, ngadhnjeu mbi tė gjitha vuajtjet. Dhe, qe… sot, po nė kėtė promovim tė librit tim, Ahmeti nipi im ( bima e parė e dy shpirtrave besnikė tė dashuruar, Halilit dhe Azeminės): i rritur, i bėrė burrė sė bashku me nėnė Azeminėn bujare e trimėrshė si dhe me krejt familjen, e nė veēanti, me tė bijėn, vogėlushen e bukur, Minushėn 8-vjeēare, e cila recitoi bukur dy poezitė e mia, ishin mė tė gėzuarit pėr kėtė ditė manifestimi si edhe unė pėr ta, sepse vetėm Zoti e di sa kemi vuajtur… e, nė veēanti, Ahmeti; ende i njomė, i ri… duke mė vizituar herė nė njė burg, herė nė njė tjetėr… tė okupatores Serbi…! Por, kurrė tė thyer e tė dorėzuar, po secilėn herė mė tė forte se sa vuajtjet e mundimet, sepse e kishim nė (Z)emėr dashurinė dhe besimin nė ZOTIN NJĖ dhe nė Fitoren e drejtė tė shqitarizmės: drejt (I)LIRISĖ dhe Ribashkimit me Nėnė SHQIPĖRINĖ ETNIKE nė rrugė DRITE….
…Eh, pra! ku e pata fjalėn nė fillim? Baba im, Bajrami, Mixha Behė, ndėrroi jetė tri javė pas gjykimit tim: ku mė dėnuan me burgė tė rėndė 12-vjetė! Pra tė dytė mbetėn me mall e dhembje nė shpirt pėr njėri-tjetrin, e qė kurrė mė s’u pamė! E, sa herė ishim falur sė bashku nė kėtė xhami…E besa, edhe me Mulla Ramėn, mėsuesin tim, hoxhėn tim tė parė… -kėshtu, mė dukej sikur… kur ia lexoja mendimet Mulla Idrizit, imamit tė xhamisė sonė, kur e shikoja… Herė… sikur dikush fliste nė mua…Andaj, edhe, tani… momenatalisht, kur jam duke shkruar kėta rreshta kujtimi… po mė duket sikur jam ndarė nė katėr pesė copė… sikurse qė: e kemi ende tė ndarė AT-MĖMĖ-DHEUN tonė tė dashur, NĖNĖ SHQIPĖRINĖ… e cila: ka shtrirė duart nga Ne dhe po kėrkon ndihmė… prej Nesh…! E Ne, O ZOT, ku jemi?! Ē’po bėjmė…? Ē’po veprojmė…!!! Vallė, jemi… apo, s’jemi… nė Vete… kėsaj J-e-t-e . . .

***
…Dhe, po… nė fund, pas promovimtit, njė ekzemplar tė librit “Prania e sfinkisit” ia dhurova Mulla Idrizit, me njė pėrkushtim shpirtėror, duke i thėnė: - qė kėtė libėr ta ruajė e mbajė pranė rrezatimit tė KUR’AN-it madhėshtor.

***
Po! Reēensionin kryesor pėr librin e mbajti shkrimtari i mirėnjohur, Rushit Ramabaja, me njė analizė tė thellė e fjalė tė bukura frymėzuese sikurse ishte edhe vetė poezia e dalur nga shpirti qė sa mė shumė sprovohet e dhemb - aq mė i forte bėhet… Gjithashtu, njė vėshtrim rreth librit “Prania e sfinksit” e bėri edhe profesori im i nderuar Hazir Shala, bashkėveprimtar I LRBSH-sė. Ndėrsa, poetja e ardhshme, Ibadete Humolli (kusherira e Ylfetes dėshmore ), atėbotė, nxėnse e klasės sė VIII-tė nė Shkollėn tetėvjeēare tė Lluzhanit, doli me njė analizė tė veēantė dhe mjaft interesant pėr moshėn e saj. Pati edhe recitime nga nxėnėsit edhe tė pozive tė mia, edhe recitime tė poezive tė tyre origjinale… Nga djemė e vajza… nxėnės e nxėnse qė e hijeshuan edhe mė shumė atė manifestim. Gjithashtu, atmosferė tė kėndshme krijoi me zėrin e tij tė bukur bashėfshatari im, admirues jo vetėm i poezisė sime, por edhe i gjithė poezisė… Po, ky ishte Sami Kika, atėbotė, student i Gjuhės dhe Letėsisė Shqipe, ( i cili ishte i njohur: recitator i talentuar vetė e me shoqen e tij tė jetės, Syrmien, nga familja e trimit Mujo Ulqinaku – Cikuli): qė e udhėheqi tėrė manifestimin bukur e me fjaė tė zgjedhura duke i pėrshtatur aq bukur fjalėt dhe shprehjet e duhura, pėr lakmi.

***
Po, nė kėtė manifestim: tė gjithė ishin mė tė gėzuar se unė, kėshtu mė dukej mua…Por, mė i angazhuari dhe mė i gėzuari nga tė gjithė ishte Ahmet Gėrvalla, nipi im i dashur, djali vėllait; qė atij i ra hise, qė nė moshėn11-veēare tė vrapojė pas meje prej njė burgu nė njė burg… dimer e verė…nė shi e nė borė… nė acar e fortunė… duke pėrjetuar pritje tė gjata… here-herė… fyerje nga udbashėt serbė…edhe kjo ishte njė e zezė- dhunė… por kurrė s’u pėrkul as u pėrul… por, gjithnjė krenar si njė i pjekur atdhetar e burrrė. Dhe krejt kėtė promovim-manifestim e icizuan me kamerė dhe e lanė kujtim vėllai i idealit Ahmet Haxhiu dhe Ramadan Avdiu, miku jonė, i vėllai shoqes sė Ahmetit, qė edhe ai kishte qenė i burgosur politik… Pra, tė gjithė tė pranishmėve u qeshte fytyra nė atė manifestim atė ditė, e mė sė shumti mė kanė ngelur nė kujtesė kėta shokė ideali: Azem Beqiri, Abdyl Lahu, Selman E. Berisha, Ahmet Haxhiu dhe dy dajat e mi: Fetah e Sallah Ademi – Menxhiqi si edhe nipa e mbesa… Minushja e balit, Azeminja, vajza e Ahmetit, e cila edhe i recitoi aq bukur dy poezi tė mija; gjithashtu: Azemi, Nexhi, Fahriu… Qama, Nexha, Sevdija, Rabija… Nexhipi, Rilindi, Flakroni, Agoni, Jehoni e Festoni…Shqipja, Krenarja…Dijetarja… O tė gjithė… tė gjithė…tė gjithė… m’u duken tė gėzuar… Po,po… Edhe Lumi Popova… edhe Lumi Llap… qė bashkoheshin afėr kėmėve tė Urės sė Hukurt… m’u dukeshin tė gėzuar; edhe mali Kulin(d)a… edhe kodra Rrezja… O, edhe Toka e Qielli i Vendlindjes sime… Ja! qė edhe sot i kam mall nė kėtė mėrgim tė padėshiruar…O ZOT! Si dikur nė burg… nga i armikut dėnim e dhunė…
Por, pėr ēudi (!)… edhe sot…edhe mė shumė… nė kėtė demokraci… pa ngjyrė e fytyrė… pėr ne…edhe tė pa plotė liri… Ah, edhe nė mėrgim…! Ah, edhe nė kėtė mėrgim…! O Vėllai im… O Vėllai im…

***
Po. Tė gjithė emrat e pėrmendur nė kėtė Poemė: janė realė, konkret; ndėrsa ata tė dėshmuarit qė kanė hyrė nė Kujtesė-Historinė e KOMBIT (jam i bindur qė nuk duan shpjegim, sepse: thuajse, s’ka lexuesė qė s’ka njė njohuri pėr Yje e Yllka DRITE tė KOmbit tė Vet…); andaj, po iu themė shpirtėrisht: se njė shumicė prej atyre qė nuk janė tė njohur- janė njerėz tė thjeshtė, tė cilėt i kam njohur personalisht nė kėtė Jetė kaluse (sprovė pėr tė gjithė ne…) e, qė e deshėn: me Mendje-Zemėr e Shpirt SHQIPĖRINĖ ETNIKE; po, e deshen Ribashkimin e tė gjitha Trojeve Tona: IliroShqiptare nė Njė ShtetPlotė-SOVRAN, tė LIRĖ dhe Demokratik me besim nė ZOTIN NJĖ, – pra, ATMĖMĖDHEUN tonė AR(B)DHEAR: me plotė bukuri e begati mbiTokėsore e nėnTokėsore, me klimė tė bukur Katėr-Stinore… me Qiell tė kaltėr pėrmbi…me Diell e Hėnė e Yje…plotė hijeshi…me Ajėr e Ujė tė pastėr… me Tri-Detėt ( Jon, Adriatik dhe Egje ) mrekulli… po, me bregdetėt me plazha zallėshėrues-flori…sikurse ėshtė plazhi Durrėsit, e nė veēanti plazhi i Ulqinit, qė numėrohet: Meka e Evropės… O, ZOT! Dhe, po…tė gjitha kėto Trojetona…me emrin mė tė BUKUR: SHQIPĖRI! pėr Shqipoi e Shqipe - me prejArdhje DijeDRITE: Etruro-Pellazgo-Albano-Iliro-Shqiptarė-e; pėr nė RRUGĖ tė MBARĖ-DRITĖDITURIE-Gjith(Ė)Kombėtare…me gjithė bOtėn Gjith(Ė)Njerėzore: Liridashėse-Paqėsore-Mike… nė baza reciproke… miqėsie…mirėsie…njerėzie… DRITĖ prej D-R-I-T-E . . .
Pra, nga tė gjithė kėta Vėllezėr e Motra, vetėm disa prej tyre dua t’i pėrmend-theksoj nė kėtė shėnim: me emra e mbiemra, sepse, edhe e meritojnė sipas veprave Kombėtare-Njerėzore dhe moshave tė shtyra tej 60-70-dhjetave… e 80-90-dhjetave tė vjetėve… e qė janė mes nesh nė kėtė bOtė kalimtare… Ndėrsa, shumica e tė tjerėve… tanimė: gjenden nė AMSHIM…tė cilėt ikėn nga kjo bOtė… me SyĒelė e mallė tė paSHuar… qė ta shohin: Nėnė SHQIPĖRINĖ tė Ribashkuar, tė Lirė, e tė begatė… E, ShtetPlotė, O ZOT! tė Udhėhequr nga MendjeNdritur-PunėDrejtė e BesėFORTĖ, sikurse jemi tė porositur prej Teje O ZOT! ( Pra, kėta persona: qė ende gjiden mes Nesh - janė Vėllezėrit e mi-tanėt, tė Idealit Kombėtar-Njerėzor… NĖ RRUGĖ DRITE… drejt Ribėrjes ShtetPlot tė (Z)emėrJonės NĖNĖ SHQIPĖRISĖ ETNIKE.
… Duke filluar nga: Adem DEMAĒI, Rexhep HOXHA, Hazir SHALA, Ramė LAHU e Idriz GĖRVALLA, e qė janė: nė Kosovėn-SHQIPĖRI, ndėrsa Rexhep BALIDEMAJ e Ahmet ZHERKA, kėtu – nė Miken AMERIKĖ, kurse Njazi STRAJA, qė nga mosha 7-vjeēare, i shpėrngulur familjarisht me prindėrit nga dhuna satanoserbe, oh, mėrgon-jeton nė Miken TURQI…por, kurrė s’e ndali veprimtarinė gjithėKomėtare pėr Ribashkimin e Kosovės-Ēamėrisė me NĖNĖN SHQIPĖRI, e qė atėbotė ( mė 1964 ), nė Prishtinėn tonė, Kosovė-SHQIPĖRI, u burgos nga UDB-a serbe dhe sė bashku me ne, veprimtarėt e LRBSH-sė, u dėnua 9-vjetė burg tė rėndė, si djalė i ri, qė edhe njė javė ( pra, ishte me vade tė ndarė…) pėr t’u martuar me tė dashuren e tij, e cila si nėpėr legjendat tona kresnike, ajo fisnike e priti me ndershmėri derisa u lirua NjaziVėllai nga ai burg i zi…
***
Po kėshtu, mė parė, me burgun e parė, prej 9-tė vitesh dėnim me burg tė rėndė; edhe kėtij, vėllait tonė, tė madh tė Idealit, tė nderuarit patriot, Rexhep BALIDEMAJT, i pat ndodhur si vėllait Njazi STRAJA; (… po! Ishte i pari oficer pilot, shqiptar 21-vjeēar, me pėrseptivė tė rrallė, Rexhepi ynė, talent me kakallė, qė me Rabėn e tij tė dashur, malsoren 16-vjeēare, me tė cilėn vetėm njėherė ishin parė… dhe ishin pėlqyer e besatuar pėr Dashuri-Besė e Flamur…
….Dhe, po… kur Rexhepi djalė i ri… dėnohet nga regjimi titist i zi… Rabėn e bukur, malėsoren vuthjane po e kėrkojnė nga tė katėr anėt me mėsitė-shkuesė pėr djema tė rinj tė familjeve tė njohura pėr pasuri e burrėri… por, Raba e bukur, e re, qėndresė e karakterfortė, s’po do se s’po do… u bėrėn njė vit a dy… dhe vetėm: - Jo se Jo, - thotė; ndėrsa njė ditė baba i vet po e thėrret e po e pyet: -Po pėrese, moj bija ime, gati qė dy vjetė veē refuzon…?! Ah, or baba im, po mė vjen keq, po s’kam qare Ty drejt pa t’ka kallxue se me njė djalė tė ri qė tri vjetė jemi besatue… me njėri tjetėrin pėr t’u mnartue.. – Po kush ėshtė ai, oj bija e babės? Mė thuaj…! – Po, ai ėshtė ai oficeri i ri, qė ishte tek Axha musafir, e qė aty, nė njė shėtitje atė ditė fundkopshtit tė Axhės u takuam… Dhe, sė parit vetėm me shikime… e pastaj, edhe me dy-tri fjalė u besatuam… -Ah, lumi baba bijė pėr ty! Tash’ma flladite zemrėn e tė kam dy herė mė shumė bijė… Po, a e di ti moj bijė qė ai djalė ėshtė dėnuar nga shkau pėr Ēėshtje tė bashkimit tė Kosovės me Shqipni; ėshtė dėnua 9-tė vjetė burg nė shkini… - Po mu ajo Qėndresė e veprim i tij ma ka shtua edhe mė shumė kėtė dashuri qė e rris pėr tė nė zemėr, nė shpirt… nė gji… dhe njė lot krenarie i vezulloi nė sy… Pastaj, u pėrqafuan babė e bij; - Baba nuk ta prish qefin kurrė ty… Dhe, kėshtu, baba i Rabės, ai burrė malėsor e merr kėtė ēėshtje vet nė dorė…
Pra, babai i Rabės pėrmes miqėve e shokėve bie nė kontakt me familjen Balidemaj tė Rexhepit ( tė atij oficeri tė ri, pilot shqiptar dhe patriot i flakėt atdhetar ); e krijon lidhjen me ta, dhe vet shkon dhe e viziton nė burg Rexhepin dhe ia bėn pėr hajr tė bijėn, Rabėn, e cila tė 9-vjetėt e burgut e priti me nder e dashuri siē dinė e duan me shpirt vajzat dhe vashat tona shqiptare, malėsore, andaj edhe ka plot legjenda pėr to nė gojėdhėna e kėngė popullore… Pra, edhe ato 6-vite burg qė i kishin mbetur Rexhės, ajo Raba, besnikja rregullisht sė bashku me babėn e vet i pėrgatiti pako, i thuri dorėza e ēorapė… dhe ia dėrgonte atje nė burg…kėshtu mendonte dhe qeizohej pėr tė dashurin e zgjedhur vet, e qė tė dytė: me Nėnėn SHQIPĖRI nė zemėr…Dhe, kuptohet, kur e kreu burgun Rexhepi po atė vit u martuan… dhe s’kaluan as dy vite mirė, u lindi fėmija i parė, gėzimi i parė, Naimi; e pas ca viteve ua fali Zoti edhe dy djemė tjerė: Nderimin e Kujtimin; por Rexha mbeti i etur qė ta kishte njė vajzė, cucė malsore qė t’i ngjante Rabės, por atė e gjeti tek djemtė dhe rejat e veta…Pra, edhe tre djemtė iu bėrėn idealista atdhetarė dhe tė shkolluar…I pari Naimi, gazetar, veprimtar dhe poetė…( ku sė bashku punuam disa vite nė gazetėn studentore “Bota e re” nė Prishtnė ), e qė Nderimi ndiqte fakultetin e drejtėsisė, ndėrsa Kujtimi e kreu mjeksinė, dhe specializojė nė Zagreb, i cili u dallua si mė i miri student, krejt me dhjetėshe! Dhe, po... nė diplomimin e tij, ishin tė ftuar dhe morėn pjesė nė atė manifestim edhe tė dy prindėrit, Rexhepi e Raba; qė kur trgonin pėr suksesin e tij dhe pėr fjalėt e mira tė profesorėve pėr tė, pėr Kujtimin tonė kėnaqesha edhe unė, zemra mė bėhej mal…Tė tė lavderojnė Profesoėt e Zagrbit, kjo nuk ėshtė pak… e lavderuan si mė tė mirin student qė kishin pasur ndonjėherė… Dhe, mė besoni, Vėllezėr e Motra, lexuesė tė nderuar, jo vetėm ato ēaste kur Rexhepi e Raba, kėta dy bashkėshortė shembulltyrė, kur mė tregonin ato fjalė tė mira tė profesorėve pėr aftėsitė studentore tė Kujtimit, qė edhe unė ndjeja gėzim e kėnaqėsi… por, edhe tani qė jam duke I shruar kėta rreshta rreshta kujtimi.. po mė gulshon shpirti dhe sytė po mė mbushen me lot krenarie e gėzimi…Kjo mė ndodh shpeshherė: kur dėgjoj apo lexojė pėr sukseset e dalluara tė rinisė sonė shqiptare nė vend… ( Atdhe-Shqipėri Etnike )… si edhe kudo anembanė nėpėr botė…qė jemi tė shpėrndarė… e qė vazhdimisht: jemi nė pėrpjekje e pritje nė RRUGĖ DRITE… pėr Ribashkim Territorial e gjith(Ė)Kombėtar nė NĖNĖ SHQIPĖRINĖ tonė ETNIKE; por, medet! Ende ėndėrr… jo vetėm e Rilindėsve… me shekuj e mot…por, edhe e jona sot… Ndihmona, o ZOT, pėr realizim tė plotė!
… Por, ah…! Vėllezėr e Motra… ē’t’ju themė, tani mė shumė… Edhe Rexhep BALIDEMAJ, sikurse edhe unė… Ja, mbase…po bėhet ēerek shekulli, qė jemi nė mėrgim… tė bėrė mall e shkrum…!!!...Larg Kosovės e Shqipėrisė… e me hallet e dhembjet e tyre nė shpirt…Po! Ne… qė aq shumė e deshem Kosovėn…Shqipėrinė… e qė mbetėm kaq gjatė nė mėrgim…! Ku ėshtė faji? Mos ėshtė jetim?! Jo,jo… s’kam fjalė tė flas unė…Jooooo…joooooooo…..!!!!!!!!..... Po! Rexhep Balidemaj, oficeri i ri, piloti i parė shqiptar nė Jugosllavi, e, qė mohoj ēdo pėrspektivė tė njerka, robėruesja Serbi, dhe jo vetėm qė vuajti burgun e parė prej 9-tė vitesh, por u burgos edhe katėr-pesė herė tjera: me ditė…me muaj e vite… Dhe, sė bashku edhe me Rabėn e tre djemtė mori pjesė, thuajse nė ēdo demonstratė nė Kosovė… Dhe, kur lirohej nga burgu… jo vetėm se u mungonte shokėve tė burgosur tė idealit kur mbeteshin ende duke vuajtur dėnimin, por u mungonte edhe policėve shqiptarė… qė e ndjenin veten shqiptarė… Pra, aq frymėzues e komunikativ qė ishte Rexhep Balidemaj ynė atdhetar dhe patriot i flakėt… E, pushtetarėt aktualė… nė Kosovė e Shqipėri…?!?... S’di… Zoti e di, janė apo s’janė… normalė…!!!... O ZOT! Bjerna nė mend… Na falė! Ti e di, mė sė miri: se kush e meritojmė… dhe ēka meritojmė…
Dhe, po… Kujtimi ynė… Dr.Kujtim Rexhep BALIDEMAJ, kėtu nė Amerikėn Mike, nė midis Bronxit tė NEW YORKUT, sė bashku me tė shoqen, edhe ajo doktoreshė; pra, reparti i tyre ėshtė mė i ngrituri si kardiologė tė specializuar, kėtu, nė Amerikė, pėr zemėr… si dhe mė tė kėrkuarit dhe tė repektuarit nė mesin e kolegėve tė vet… Hej, kjo… ky sukses i Dr. Kujtimit… dhe i shumė Kujtimave… e i Kujtimeve…tė tjerė e tė tjerė…me DijeDituri e (Z)emėr-PRANVERĖ…Jo, jo… askėnd prej tyre… prej nesh…pėr asnjė sukses…Nuk po na kėnaq plotėsisht nė shpirt, larg ATDHEUT…por edhe mė shumė po na dhemb shpirti nė thellėsitė e tij… Pėres…? O, pėrse…?! Pėrse… edhe ne nuk jemi… nė Kosovėn (Z)emėrJonė-ShqipėriJonė-ILIRIJONĖ… edhe me tė BUKUREN Ēamėri… O, hejjj… edhe me MOLLĖN E KUQE… Edhe tej MOLLĖS KUQE…
O ZOT! Kur do ta (ri)bėjmė Nėnė SHQIPĖRINĖ ETNIKE: tė Re, SHtetPlotė, ashtu, tė BUKUR, tė begatė…tė Fortė… O ZOT! O ZOT! O ZOT!

AMERIKĖ (SHBA)
2 – 4 KORR
IK 2012

Fund

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Rexhep Balidemaj   Sam 11 Aoū - 3:10

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Rexhep Balidemaj
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: