AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Rifat Berishen e vrau tradhtari Smajl Gajraku

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Rifat Berishen e vrau tradhtari Smajl Gajraku   Dim 12 Aoū - 11:49

Rifat Latif Berisha
E pashqyrtuar
Rifat Latif Berisha, lindi nė fshatin Berishė, Drenicė 1910, ishte aktivist shqiptar gjatė Luftės sė Dytė Botėrore.
Rifat Berisha (1910-1949) u lind nė Berishė tė Drenicės. Ishte biri i Latif dhe Hasime Berishės, tė dalluar pėr mbarėvajtjen e familjes, tė ekonomisė shtėpiake, tė edukimit tė fėmijėve dhe tė mikpritjes tradicionale.Mė 1926, falė ndihmės sė Tahirit, shkon nė Shqipėri pėr shkollim.
Ishte nipi i Tahir Berishės, talentit mė tė madh tė filozofisė popullor nė shekullin e tij. Nėn pėrkujdesjen e xhaxhait tė shtrenjtė, mėsoi pėr veprimtarinė e personaliteteve mė tė shquara historike tė kohės, si Azem Galica e Ferat Draga, Hasan Prishtina e Ilaz Agushi, Miftar Bajraktari e Nazim Gafurri, Ramadan Shabani e Sadik Rama, Shaban Polluzha e Shtjefėn Gjeēovi. Mėsimet fillestare i mori nė Mejtep tė Negrofcit, ndėrsa tė mesmet nė Medrese tė Gjakovės.
Mė 1931 e kryen Akademinė Ushtarake nė Tiranė. Ishte oficer nė Gjirokastėr, ku, mė 1933, martohet me Mirijen, bijėn e Xhelal Ēanos, epror ushtarak nė pension. Shėrbeu edhe nė Kukės, Lushnjė, Pukė, Sarandė, Shkodėr, Tiranė e Vlorė. Mirija dallohej me virtyte mė tė larta njerėzore e kombėtare. I patėn katėr fėmijė: Muhameri, qė u lind nė Gjirokastėr mė 1935, Afėrdita nė Shkodėr mė 1938, Shpresa nė Gjilan mė 1942 dhe Ylberi nė Prishtinė mė 1946.
Rifat Latif Berisha, gjatė Luftės sė II-tė Botėrore ishte i njohur si aktivst i angazhuar si kryetar i Frontit Popullor pėr Kosovė (1949). Ishte njė nga organizatorėt e Konferencės se Bujanit,nė te cilėn u zgjodh edhe nenkryetar. Nė mbarim tė luftės ishte nėnkryetar i Kosoves. Nuk u pajtua kurrė me tradhetinė qė iu bė Konferencės sė Bujanit dhe vendimeve tė saj,pėr ēka edhe u vu nė shėnjestėr tė OZNA-s.Aktiviteti i tij ne vazhdim,sidomos lidhjet qe ai mbante me ilegalitetin e vendosin ne qender te vemendjes se sigurimit jugosllav derisa pas nje tentative per ta arrestuar qe perfundon me perleshje ai behet pjese e ilegalitetit.Pėr veprimtari tė tij, kundėr luftės speciale tė Doktrinės sė shenjt serbe, Berisha nė 17 maj tė 1949-ės, pėrderi sa ishte ne fshatin Gajrak sė bashku me njė njėsit prej gjashtė vetėsh, nėpėrmjet tradhetisė sė tė zotit tė shtėpisė Smajl Gajraku e rrethon njė ekspeditė policore e sigurimit tė brendėshem shteteror tė Jugosllavisė (nė atė kohė e njohur si OZNA), tė cilen e drejtonin Ēedo Topalloviē dhe Ēedo Mijoviē. Njėsiti pėrbėhej krejtėsisht nga djem tė familjes Berisha: vėllezėrit Rifat,Mustafė e Islam Berisha, Brahim Berisha i biri i Islamit e po ashtu Halit dhe Jahir Berisha kusherinj tė pare. Pas gati njė dite luftimesh njėsiti tenton tė qaje rrethimin ku edhe bien heroikisht Rifat,Islam,Mustafe e Brahim Berisha.Arrijnė tė largohen vetėm Halit e Jahir Berisha. Kuptohet nė vazhdimesi njė terror e represion mbuloi tė gjithė fisin Berisha e po ashtu miqtė
e kėsaj familje
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Rifat Berishen e vrau tradhtari Smajl Gajraku
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: