AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 ULTIMATUM: Qeverisė sė Kosovės nga Beslidhja e Rilindjes Kom

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15044
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: ULTIMATUM: Qeverisė sė Kosovės nga Beslidhja e Rilindjes Kom   Mar 14 Aoū - 14:24

ULTIMATUM: Qeverisė sė Kosovės nga Beslidhja e Rilindjes Kombėtare
Tuesday, 14 August 2012 14:40 0 Komente Kosova

Vdekje tradhtareve
Liri per popullin e riroberuar


Besėlidhja e Rilindjes Kombėtare
Ultimatum

Republika e Kosovės - Vizioni KosovariMedia.com
Besėlidhja e Rilindjes Kombėtare (BRK) ėshtė organizatė politike qė buron nga Besėlidhja e Lezhės dhe Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit.
Besėlidhja e Rilindjes Kombėtare (BRK), duke analizuar situatėn politike, ekonomike e sociale merr vendim qė nga njė organizatė e heshtur dhe vėzhguese tė proceseve nėpėr tė cilat po kalon vendi jonė, tė shndėrrohet nė organizatė tė zėshme, aktive dhe vepruese!
Politikat e dėmshme ekonomike tė kėsaj klase politike, kanė sjell mjerim dhe varfėri nė tėrė popullin tonė. Ne identifikuam shumė probleme me argumente tė pakontestueshme, qė vijnė nga vendimet e Qeverisė dhe ato janė:
1. Shkatėrrimi dhe degradimi i dinjitetit shqiptarė;
2. Shkatėrrimi i vlerave tė luftės dhe tė paqes;
3. Shitja e aseteve shtetėrore pa kurrfarė analize me ēmime qesharake;
4. Investimi i gabuar i mbi njė miliard euro nė asfalt dhe projekte tjera jo aq tė dobishme dhe tė ngushme pėr mirėqėnien e popullsisė;
5. Bisedimet pėr shitjen e veriut;
6. Papunėsi nė rritje, ēmimet e produkteve bazė tė papėrballueshme, falimentimi i biznesit tė vogėl dhe tė mesėm, eksploatim i skajshėm i punėtorit;
7. Korrupsion nė tė gjitha nivelet e administratės shtetėrore, nepotizėm, anarki nė vjedhje (- secili vjedh askush se shikon askėnd!);
8. Sistemi gjyqėsor nė kolaps tė plotė, kur vetėm qėrimi i hesapeve nė formė fizike si me rastin e vrasjes nė Kuvendin Komunal tė Prishtinės dhe kreut tė Agjencisė Kosovare tė Privatizimit (AKP) duket si mėnyrė e “natyrshme” e drejtėsisė, ēka shton rrezikun e masivizimit tė kėsaj dukurie dhe zhytjen e shoqėrisė nė gjakmarrje si formė e luftės civile dhe vėllavrasėse;
9. Sistemi shėndetėsor jofunksional dhe arsimim i politizuar si nė sektorin publik ashtu edhe nė atė privat;
10. Presion dhe censurė ndaj mediave;
11. Qeverisje jo demokratike me vota te vjedhura, etj.
Kėto krime qė ndodhin ndaj shqiptarėve tė Kosovės dhe shtetit qe e krijuam me aq mund e sakrifica tė mėdha, e shtyjnė BRK-nė qė tė merr vendim dhe tė kėrkoj realizimin e pakusht tė kėrkesave nė vijim:
1. Dorėheqja nga tė gjitha pozitat politike e Hashim Thaēit.
1.1 Formimi i njė paneli ndėrkombėtar tė gjykatėsve, njė prokuror nga vendet mike (*Britani e Madhe, *Gjermani, *Francė ose *SH.B.A) pėr tė gjykuar veprat antikombėtare e kriminale tė Hashim Thaēit mr klanin e tij.
1.2 Formimi i njė porote nga njėqind e njė persona nga shtresa tė ndryshme e vende tė ndryshme tė Kosovės qė e gjykojnė veprėn e Hashim Thaēit.
1.3 Tė gjykohet edhe partneri i koalicionit qeveritar nė inkriminimin e pėrbashkėt me Qeverinė e tanishme pėr shitjen e vendit, kriminin e organizuar dhe shfrytėzimin e institucioneve tė popullit pėr interesa individuale, klanore dhe tė mafiozėve tė huaj;
2. Dorėheqja e zyrtarėve tė lartė tė PDK-s qė dyshohen pėr krime dhe agjitacion nga tė gjitha pozitat si: Xhavit Haliti, Adem Grabovci, Azem Syla, Shaip Muja, Kadri Veseli, etj.
2.1 Tė gjykohen dhe kėta me formulėn e Hashim Thaēit.
3. Tė rishqyrtohet ose anulohet “Pakoja e Ahtisarit”.
4. Tė vendosen simbolet kombėtare shqiptare si simbole tė Kosovės.
5. Tė jetė vetėm gjuha shqipe gjuhė shtetėrore e Republikės sė Kosovės, dhe ajo angleze pėr ndėrkombėtarėt. Gjuhėt tjera si ajo serbisht mund te pėrdoren si gjithė zyrtare aty ku jetojnė serbėt.
6. Tė kontrollohet veriu i vendit.
7. Tė anulohen tė gjitha marrėveshjet me Serbinė.
8. Tė kėrkohet dėmshpėrblim nga Serbia pėr luftėrat nga 1912 e deri ne 1999.
9. Tė shtetėzohen 51 tė aksioneve tė korporatave tė mėdha qe u privatizuan paslufte (si Feronikeli, Distribucioni i KEK-ut, etj)
10. Tė ulen 70% kamatat e kredisė financiare nė tė gjitha bankat.
11. Tė ulet TVSH-ja dhe tė rritet tatimi nė fitim pėr tė krijuar njė mirėqėnie ekonomike mė e mirė dhe mė e baraspeshuar pėr qytetarėt.
12. Tė krijohet ushtria me sė paku dhjetė mijė efektiv dhe tė armatoset si duhet pėr tė qenė e gatshme nė reagim nga kėrcėnimet e jashtme meqenėse prezenca ushtarake e KFOR-it shkon kah zvogėlimi i madh dhe rreziku i tėrheqjes sė tij tė plotė.
13. Tė lejohet armėmbajtja nėpėr shtėpi pasi ėshtė traditė e lashtė shqiptare. Kjo ėshtė edhe nevojė pėrballė pamundėsisė sė pushtetit tė tanishėm pėr t’u ofruar mbrojtje dhe siguri fizike qytetarėve tė Kosovės, sidomos nė pjesėt ku ka enklava serbe dhe ku familjet serbe mbajnė armė.
Kuvendi dhe qeveria kanė gjashtėdhjetė (60) ditė ultimatum qė tė plotėsojnė tė gjitha kėrkesa tona. Nėse kalohen gjashtėdhjetė (60) ditė dhe kėto kėrkesa nuk plotėsohen BRK-ja e konsideron vetėn nė luftė me kėtė Qeveri antikombėtare e kriminale.
Ultimatumi hynė nė fuqi nga 13.08.2012.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
ULTIMATUM: Qeverisė sė Kosovės nga Beslidhja e Rilindjes Kom
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: