AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Pse organizohen lufterat ne toke

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15044
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Pse organizohen lufterat ne toke   Sam 18 Aoû - 3:02

Nje analize e bere nga mendja pse duhet te zhvillohen lufterat ne toke
Dhe po qe se ndalen lufterat çka do ndodhe ne toke ?


Po qe se ndodhe qe ne çdo shoqeri ,te secilit shtet nuk do te ken kundershtime kundra njera tjetres.
Vertete shtrohet pyetja se a dote ndalen konfliktet?Do ndalen konfliktet mesiguri,por i tere ky shtim njerezor ,a do te kishte vend per te ndertue shtepija ne kete toke ?

Po neqoftese vertete ne toke do te kishte çfaredo lloje paqe.Po e shtojme pytjen;Nese ndalen lufterat do shtohet nartaliteti ne ate mase gjere sa nuk do kete vende me jetue as ne ajer e ta lem token e ujin.Po te ndalen lufterat shtimi njerezor ishte bere aq i madhe sa qe nga balta e njerezise do ishin paraqitur smundjet vdekjeprurese.Por edhe tjera variante,nese do ndalen lufterat,nga do merr njerezija buke,uje e gjera tjera elementare per te jetue ?


Lufterat behen te qellimshme qe mos te shkon nartaliteti ne ate shkallen e larte qe njerezia mos te ken vend as me shkue ne taolet dhe ne ndonje rast krize mos te zhduket e tere njerezia.

Per te ardhur gjere tek lufterat ne sistemet e shoqerive kan bere planet e tyre edhe per te ardhmen e njerezise.

Si vjen konflikti ?

Konfliktet pergaditen shume vite me perpara.

E marrim shembullin e trojeve shqiptare;

Qe sa shekuj jetoim ne roberi ?
Qe sa shekuj elitat shqiptare organizuan ushtrit e tyre,kinse per ta çlirue vendin,ne ato luftera pesoi masa civile duke u masakrue e debue nga atedheu,si shkak i tradhetise,dhe marveshja me aleatet antishqiptar.
Prpaganda dhe sllogani i ketyre ushtrive çkirimtare ka qen dhe tani eshte "atdheu ne rrezik" si qellim qe se pari ta plaqkisin masen dhe ta dobesoin qe kundershtimi te kete zbutjen e kundershtimit.

Ne as nje shtet apo si tju them ne as nje shoqeri nuk ka barazi.

1°PO jetuat ne roberi,nje pjese e shqiptareve ishin duke jetue mire parajsen me serb dhe ata qe kerkojshin liri,keta shqiptar ju denojshin ,vrajshin dhe u detyrojshin te emigroni.PO te njejtet njerez e nisen luften duke mos i njohur se kush jan keta ?Po edhe mbas luftes neper vende kyqe si dje ne kohen e Milloshit edhe ne liri keta neper vendet kyqe.
Por edhe nese keni pavaresin e marrim si shembull shqiperin ;Pa dallim edhe vendet e pavarura nuk kan lirin e tere popullit,sepse disa jetoin me pushtetin e tjeret nuk kan vende te punes dhe nga skamja behen kundershtar te ketyre,si shembull kemi me pas konflikte si ne siri, ,libi,egjipt,irak,afganistan e se fundi ne iran ,kosove e shqiperi,serbi e gjetiu.

Masen e paknaqur e armatosin fqinjet duke u premtue jete si te ketyre qe ju shtypin dhe pse mos me pranue sepse sido qe e marrim,tradhetar per tradhetar edhe ne po ja bejm si keta pisa.

Si perfundim po dua tju sqaroi se shteti e ka aparaturen e dhunes si kem nen armiq apo nen udheheqjen e atdhetareve apo spiunave çdo kundershtim kundra qeverive ne qeveri behet shkelje dhe sankcionohet e sankcion dmth me te denue.
si shembull Sadam Hyseni i shtypte tjeret,dhe amerika u ndihmoi qe ta vrasin kete

Gadafin e vrajten franqezet vetem pse ua ndali dollaret,dhe gjeten kundershtar qe ta permbysin
Ne kosove se di a do gjejn kundershtar te Rugoviqave e Thaqistave sepse jan te lidhur,pos sllogani kinse po perlahemi,.Por sidoqoft do del nje shtet qe ti armatos keta qe nuk jan te knaqur me jeten e flliqet dhe si Sadamit edhe ketyre do u vjen koha.As nje shtet imperialist nuk ka mundur te qendroi pergjith koherat,edhe as nje shtypes e as nje qeveri nuk ka mandat sepse vetvetiu zhduket nga vetvetja si qelikun ndryshku..

Pra
Edhe popujt e roberuar e kan te njejten gjeze kinse çohen per tu çlirue,Ne esence nuk qendron e verteta ketu.Pos si qellim me masakrue nje pjese te konsiderushme qe te zbret nartaliteti .

As dhe nje lufte çlirimtare nuk ka mundesi te behet pa bere marveshje me armiq ,kjo marveshje behet tek popujt e riberuar.

As nje revolucion nuk behet pa patur marveshje me qeverin aktuale e aty perzihen lesherat dhe mashtroin njeri tjetrin.

Rastin e keni tek Sadami,tek Gadafi tek afganet,egjipt,siri,iran,shqiperi revolucioni i vonuar...
...............
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15044
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Pse organizohen lufterat ne toke   Dim 19 Aoû - 2:33
Lufta ne kosove pergjegjes jane ata qe e pergaditen kinse per tu çlirue dhe po shihet si na lane ne çdo pjese te trojeve si ne lugine,iliride dhe ne kosove.
Nese duhet te denohen per kete lufte dhe lufterat e tjera ne ish jugosllavi,jane ata njerez te diaspores.Te gjithe ata qe organizuan gjenocid dhe glgote duhet te formohet gjygji i kosoves dhe te gjykoin ata qe jan te pastert nen mbikqyrjen e nderkombetareve dhe pa meshire tu ipet denimi i merituar.E jo te krijohen gjygjet e Hages ,sepse atje nuk duhet e verteta.

Me fjalen lufte jam kunder saj,sepse ajo vetem deme e dhembje shkakton ,ku paraqiten dy lloje njerezish ata qe e nisin luften ne emer te çlirimit qe bashkpunoin me palen kundershtuese dhe ata qe masakrohen kinse nga armiqet,por ne bashkpunim me çlirimtaret.Ndersa ata qe nuk e din mire politiken e luftes perfituese,vrahen se fundi per te mos iu bere kundershtar kesaj elite bashkimbuzukave.Ndersa ne lufte me se shumti si viktime jan grat dhe pleqet me femi(civilet e pambrojtur)Historikisht ne lufte kan pesue keshtu,kurse ushtaret rralle here vriten sepse çdo sulm behet ne marveshje se kur ta nisin nje gje te tille ,kjo eshte rregulla e nderkombetareve.Nuk po dua te kyqem kokengules veten ne luften e kosoves,keni fakte ne afganistan,ku masa civile eshte viktima.Ne irak poashtu,ne siri,ne libi e ne v
endet tjera....

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Pse organizohen lufterat ne toke
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: