AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Zvaritja e pavaresise se Kosoves_p.nje lufte te re me permas

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Zvaritja e pavaresise se Kosoves_p.nje lufte te re me permas   Lun 28 Aoū - 2:14


Xhevat Kryeziu,Cen Desku,Une Haxhiu,dhe Rrahim Buzhala,ne nje pajtim ne Baje te Malisheves,dhe foto e dyte _ mars 1997 ne promovimin e vepres:Eshte Prof Mejdi Elezi
http://www.freeblognetwork.com/drenica/715/
http://www.freeblognetwork.com/Albanian/1241/#c23139http://freeblognetwork.com/drenicaZvaritja e pavaresise se kosoves paraqet nje lufte te re me permasa katrastofike?!


Zhvillimi i luftes se kosoves kinse per pavaresin e saje,qe e udhehoqen matrapazet dhe gjelatet shqiptar,pastaje nenshkrimi i rozulutes ne Rambuje 1244 qe kosova duhet te mbesi prape si pjese e serbise mbas disa vjetesh gjere sa mardhenjet mes du popujve te zbuten.Tjetra:Dhenja dhurate e mijera hektareve toke nga pala serbe dhuruar pales maqedone ,duke bere pazar ne pranin e pales nderkombetare,dhe forcat ēlirimtare ku jane mshehur?,pastaje:Krijimi i komunave te reja dhe decentralizimi i tyre ,ēka d.m.th. keto komuna do't qeverisen nga serbet dhe nese dikush dot udhetoi per Prishtine ,apo ne brezovice ne hyrje te ketyre komunave keni mu malltretue nga policia serbe ma zi se ne kohen e Milloshit,e te Rugoves e Fatmir Limajve ku Lima ne Kleqke thote se ne jemi ma tolerante dhe u japim serbeve ma shume kopetenca,qe prape t'na shtypin ?
Tjeter:papunesia e popullit dhe ngushtimi i trojes se kosoves,e gjithe kjo paraqet nje krize te mbrendshme ne kosoves,ēka kuptoje se ne keto qaste e marrin kosoven forcat kozervative siq jane Mahmutat ,Agim Zatriqat,Mark Krasniqat,Rugovasit, sepse kane para dhe e mashtrojn popullin sikur delet me nje shtalbe miser,!Dhe
Pastaje:Pasi palet ,udheheqesia dhe popull qe sundohet e shtypet nga keta dhe dhe mosdurimi ndermet ketyre dhe qeshtja per tu hakmarr ne serb qe kane masakrue ne kosove,secilen dite veq sa shtohen deshira per hakmarrje,pra qellimi i nderkombetareve eshte qe sa ma teper dy popuje :serb,dhe shqiptar te kete urrejtje dhe kur te arritet kjo urrejtje grupet qe paguhen ne raste qe niset ndonje kryengritje palet armatosen dhe lufta te zhvillohet gjere ne ate mase qe te kete vrasje sa ma te madhaja ndere dy a tri palesh.E tere kjo eshte metode e moqme por ka efikasitet per tu zhvillue ēfaredo lufte,por tek e fundit nuk pyetet kush edhe me qellim te shtijne ne lufte dhe nuk ke ēka i bane ketyre ,sepse na kane ne dore ,jo vetem neve shqiptareve por tane popujt e ketije planetit dhe te ,e na bane ēka deshirojne sepse kur shumohen popujt duhet bere nje zgjidhje,por nje po me vjen inati pse kjo bashkesi ndere shqiptar nuk po ndryshon asgje:Ata shqiptar qe na shtypen ,prape keta i shtijne me na sundue,se per serb nuk eshte problem,keta diku e lene nje gjidavi vetem per me nise trazira neper bote dhe keshtu,!Kush me kupton let me kuptoje,kush done mu paraqite qe nuk done me'm kuptue e paste veten ne qafe,dhe kush e kupton luften dhe qellimin e saje le te pervishet se ēka me bere!


Derničre édition par le Lun 19 Fév - 10:02, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Zvaritja e pavaresise se Kosoves_p.nje lufte te re me permas   Lun 28 Aoū - 2:30

Te burgosurit politike

Te gjithe te burgosurit politike,pa ua dhene besen seciles do udheheqesije nuk ke shanca me u burgosur,as nga ana e armiqeve e as nga pala e udheheqesise se popullit tend.
Kete po ua them nga pervoja ime:Sa kam punue kundra serbise,mundem mu matur me cilin do shqiptar dhe ne vend qe te me rrahin serbet ,shqiptaret me kane rre,apo kane tentue t'me rrahin ,burgosin,por ka pase raste qe edhe t'me likvidojne,sidomos maqedonet qe jane ma te rrezikshem per shqiptar ,por ua kam shtie tmerrin maqedoneve dhe as qe kane pasur guximmem shikue.
,!Dhe kur ne 1972 e shkrova nje poezi kushtuar republikes se kosoves ,per me botue per diten e shkolles NORMALE ne Prizren,ket poezi ja pata dhene prof.Nezir Rrezjes gjuhetarit dhe jo qe nuk ma botoi pos nje te dashurise qe ja pata kushtue se dashures Drites,erdhen mbas dite policet shqiptar civil dhe me derguan ne supin e prizrenit nr.9 dheper ēdo dite duke me malltretue.
Ne vitin 1971 ne nje akcion vullnetar ne Sutjeske pas dy diteve na rrethuan brigadat serbe dhe na dhane ultimatum qe deri neser nese nuk e hekimflamurin shqiptar kane me na masakrue?Dhe e banen bisede qe te tane shqiptaret ēka ishim nja 50 shqiptar dhe vendosen ma mire e hekim nje pelene per me fshie bythen,dhe shkojna gjalle neper shtepijat e tona.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Zvaritja e pavaresise se Kosoves_p.nje lufte te re me permas   Ven 17 Nov - 15:17

Shpati
Sa per te bindur tye e tjeret,po te japi sa te done zemra,por me randesi eshte qe populli eshte i hutuar nga skamja e tepert qe kete eh ia kan pergaditur me qellim qe mos ti bie ndermend per pavaresin e kosoves!!!!!!
http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?s=&threadid=17263
Martesa tė pėrziera

Nė Serbi, sipas studimeve tė kryera nė vitin 2001, sipas analistėve ekziston njė distancė e tmerrshme etnike ndaj pakicave tė tjera etnike. Kryesisht kundėr shqiptarėve. Kėshtu ėshtė qė prej 20 vjetėsh. Mė shumė se njė e katėrta e tė anketuarve nuk do tė "rrezikonte " martesėn me jo serbėt. Rreth 60 % martesėn me muslimanėt. Martesa e parė shqiptaro-serbe nė Jugosllavi ėshtė regjistruar nė vitin 1945, kur diplomati Elham Nimani u martua me Sonjėn, e bija i mitropolitit tė Karlovcit (qytet nė Kroaci-shėnimi im. Xh. F.) Rajiē, e cila pati ardhur asokohe nė Kosovė me ushtrinė jugosllave. Nė Beograd, ndėrsa vazhdonin studimet, u martuan me serbe studjuesi i letėrsisė shqipe Anton Ēeta (mė vonė u divorcua dhe u kthye nė Prishtinė, i biri i tij, Llazari edhe sot e kėsaj dite jeton nė Beograd), etnografi Mark Krasniqi (u divorcua dhe u kthye nė Prishtinė, e bija Drita edhe sot jeton nė Beograd), orientalisti Hasan Kaleshi (dy djem Eroli dhe Damiri), aktori Bekim Fehmiu me aktoren Branka Petriē (dy djem Uliks dhe Hedon), aktori Faruk Begolli me balerinėn Zoja (divorcuar), piktori Matija Rodiqi (djali Kolė), piktori Isak Asllani. Disa politikanė shqiptarė, tė cilėt kanė jetuar ose vazhdojnė tė jetojnė nė Beograd, janė martuar me serbe nga Kosova, ndėrmjet tyre Ali Shukrija me Dushankėn (djemtė Zeqir dhe Luan) , Kolė Shiroka me Dushkėn (ka djalė e vajzė, Ilirėn dhe Jugosllavin), Alush Gashi me Lelėn (tre djem Agimin, Skenderin dhe Fatmirin, njėra nga mbesat e tij ėshtė Nora Gashi). Halil Fejzullahu me Danicėn (kanė njė vajzė Katjushėn, njė djalė tė quajtur Korēagin, i cili pat vdekur nė njė aksident automobilistik dhe djali tjetėr Petriti basketbollisti i njohur i Crvena Zvezdės) etj. Ka patur shumė pak martesa ndėrmjet serbėve dhe shqiptareve.

Per Idriz Ajetin


Si lektor me honorar u caktua dr. Xhevat Korēa, ish drejtor i Gjimnazit tė Shkodrės, i cili pėr arsye politike banonte nė Beograd asokohe. Seminari u rinovua nė vitin shkollor 1948/49, ku jepte mėsim pėr gjuhėn shqipe Vojisllav Danēetoviē, sepse Henrik Bariēin, Gjyqi i Nderit i Universitetit tė Beogradit e largoi pėr arsye politike. Si asistentė u emėruan Idriz Ajeti dhe Anton Ēeta, i cili mė vonė do tė japė mėsim nė Fakultetin Filozofik nė Prishtinė. Nė fillimin e vitetev 60-tė ky Seminar u shndėrrua nė degė e kulturės dhe letėrsisė shqipe. Shef i kėsaj dege nė vitin 1974 u bė Halit Ternovci, i cili akoma edhe sot udhėheq kėtė katedėr. Deri nė vitin 1990 nė kėtė katedėr vinin pėr tė dhėnė mėsim Latif Mulaku (gjuhė shqipe) dhe Latif Berisha (letėrsi).


---------- gazeta TEMA ------------


Tjeter per Idriz Ajetin qe ne Rambuje e nenshkroi roberin tende dhe te kosoves se mjere;


idriz ajeti edhe ky nenshkroi rezuluten 1244Page 1 sur 1 résultats ·Options ·Avancé ·Recherche sécurisée - ModéréRecherchiez-vous idris ajeti edhe ky nenshkroi rezuluten 1244 ?Résultats
Albanian - Flamuri Kombėtar - FreeBlogNetwork.com
13)Idriz Ajeti naqalnik odelenje ne univerzitetin e beogradit,i ... ta nenshkruain delegatet shqiptar te kosoves ne Rambuje rezuluten 1244 ... Ėshtė ky edhe njė fakt se pushtetlinjtė shqiptarė dhe ...

www.freeblognetwork.com/Albanian/1241 · Page en cache


Albanian - Flamuri Kombėtar - FreeBlogNetwork.com
Kush jane patriotet qe ne Rambuje te frances e nenshkruanrezuluten1244 Po ja nisim me ... 13)Idriz Ajeti naqalnik odelenje ne univerzitetin e beogradit,i cili pasi specializohet vjen me detyra te ...

www.freeblognetwork.com/Albanian/1241 · Page en cache
Ko su pregovaraci
... nagrada, ili su iz partizanskih porodica, ili su u Rambuje ... Albanske partije se ne smeju odreęi slogana 'Kosovo ... Dr Idriz Ajeti je predsednik skupštine "Republike Kosovo". Rošen je ...

www.vreme.com/arhiva_html/434/3.html · Page en cache
New Page 1
... Rugova, Rexhep Qosja, Anton Ceta, Luljeta Pula, Hajrullah Gorani, Idriz Ajeti, Mark Krasniqi, Veton. Surroi, etj. Nė ... Shirley dhe unė shkuam nė Rambuje ne Shkurt tė vitit 1999 pėr t’i thėnė ...

www.aacl.com/Zeri_shqip.htm · Page en cache
bibliotheca albanica
Ajeti, Idriz; Shqiptaret dhe gjuha e tyre. (Prishtine 1994) Ajvazi, Fehmi; Portreti i luftetarit te ... Kosova nga Dejtoni ne Rambuje. (Koha, Tirane 1999) Baliu, Begzad; Gustav Majeri dhe albanologjia ...

hb6.seikyou.ne.jp/home/iura/biblioa.htm · Page en cache


Serbishten nese e dine ja i ke me rend qe nga Rugova e kalon Idrizin si kryetar te republikes se kosoves ne rambuje!!!!
http://www.vreme.com/arhiva_html/434/3.html


shtojce shqip

http://www.aacl.com/Zeri_shqip.htm


Résultats
SHQIPERIA ONLINE - SHQIPERIA IME - SHQIPERIA SOT - SHQIPERIA - Radio ...
... qe na shtypen,kush shqiptaret ish komunista,sepse ata dhe jugosllavin e paten krijue,dhe tani jane ne ... qe e nenshkruan ... rezuluten 1244 dhe nuk shkruan ne kete rezulute 1244 qe kosova te mbesi si pjese e ...

www.freeblognetwork.com/shqiperia/1050 · Page en cache

Tjeter as nje gazete nuk shkruan ne gjuhen shqipe se kush jane ata qena qe ne rambuje te frances e nenshkruan rezuluten 1244 qe ta roberoin kosoven!Pse nuk ka shkrime?Pse e mshefin te verteten?Tradheti ndej popullit,ndaj vendit,dhe ndaj vetevetes e fares se vete e ju pshurresha faren e spiunave.....

http://www.freeblognetwork.com/shqiperia/1050/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Zvaritja e pavaresise se Kosoves_p.nje lufte te re me permas   

Revenir en haut Aller en bas
 
Zvaritja e pavaresise se Kosoves_p.nje lufte te re me permas
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: