AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Se Avni Spahiu kishte qenė bashkėpunėtor i UDB-sė

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Se Avni Spahiu kishte qenė bashkėpunėtor i UDB-sė   Sam 1 Sep - 16:52

Se Avni Spahiu kishte qenė bashkėpunėtor i UDB-sė dhe kishte shėrbyer edhe nė Amerikė gjatė viteve 1984-86, opinionit i ėshtė bėrė e ditur. E gėlltitėn tė kaluarėn e tij duke shpresuar se ky njeri do tė pėrmirėsohet, por tani nuk arsyetohet veprimtaria e tij qė tė mbajė fjalime ku e shtrembėron historinė ė Kosovės.

Ju mbetet institucioneve tė Kosovės qė tė vendosin nėse paratė e taksa-paguesve tė varfėr tė Kosovės po shfrytėzohen nė dėm apo dobi tė tyre.

Marre nga http://qazimdoda.wordpress.com/2012/02/23/ambasadori-avni-spahiu-i-mbrone-interesat-serbe-ne-emer-te-kosoves/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Se Avni Spahiu kishte qenė bashkėpunėtor i UDB-sė   Dim 2 Sep - 8:40

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Se Avni Spahiu kishte qenė bashkėpunėtor i UDB-sė   Lun 17 Sep - 9:38

Mirushe
Anėtar i ri
Numri i postimeve: 149
Age: 27
Vendi: Prizren
Registration date: 17/09/2008


Titulli: Re: Kosova e pavarur apo jo!? Thu Mar 26, 2009 8:50 am
Mirėnjohja e gabuar dhe ballafaqimi i

Avni Spahiut me tė kaluarėn· Pikėrisht me 17 shkurt 2009 nė City Hall (nė bashkinė) nė New York, nga njė grup njerėzish qė nuk kishin aftėsi tė kuptonin se cfarė janė duke bėrė, z.Avni Spahiut iu dha njė mirėnjohje pėr kontributin e tij pėr pavarėsinė e Kosovės, ēfarė falsifikimi i historisė qė na e bėn tė ndjehemi tė turpėruar para tė tjerėve.

Z. Spahiu u pyet nėse ka mundėsi tė jepte ndonjė koment rreth veprimtarisė se tij kundėr mėrgatės shqiptare tė amerikės e si argument iu dhurua njė kopje e artikullit tė cilin e kishte shkruar vetė ai, por pėrgjigja e tij tregon se ai nuk ka tė ndalur duke e sharė kėtė komunitet edhe njėhere me fjalėt mė tė ndyera qė nuk i takon njė diplomati t’i pėrdorė nė fjalorin e vet. Atij iu ofrua poashtu njė mundėsi qė tė kėrkonte falje publike pėr veprimtarinė e tij antishqiptare duke u arsyetuar se ka qenė i detyruar tė bėjė veprime tė tilla, por ai nė asnjė mėnyrė nuk pranoi tė kėrkonte falje duke vazhduar me nėnēmim tė papėrshkruar. Shqiptarėt e amerikės kanė dhėnė njė kontribut tė ēmueshėm nė sensibilizimin e faktorit ndėrkombėtar pėr situatėn nė Kosovė, ata po ashtu e kanė ndihmuar ekonomikisht dhe gjatė luftės edhe me armatim dhe ushtarė. I bie prap pėrgjegjėsia atij klani qė e ka emėruar kėtė njeri dhe nuk e ka marrė parasyshė tė kalaurėn e tij. Artikulli i z. Spahiu kishte pasur aq shumė influencė derisa edhe Kryesia e KK tė LSPP tė Kosovės njė javė mė vonė kishte mbajtur mbledhje enkas pėr ta dėnuar veprimtarinė armiqėsore tė emigracionit shqiptarė nė SHBA.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Se Avni Spahiu kishte qenė bashkėpunėtor i UDB-sė   Lun 17 Sep - 10:20

Te nderuar shqiptar te qeshtjes se Bashkimit Kombetar;

Kosova ka shpallur Pavaresin e saj dhe kjo qeshtje eshte e mbyllur duke falenderue luften se pakomromis qe e beren keta komandanta te uēk-es,e sidomos kuvendi i Kosoves.

Rozuluta 1244 nuk eshte me ne fuqi,te cilen e ka ēfuqizue komandat "Qeliku"bashk me ish komandantet e uēk-es.

Veriu i Kosoves eshte qeshtje dite,ku nje dite do i bashkohet shqiperise(kosoves).

E tera kjo qe po zhvilloet ne pjesen veriore te kosoves eshte nje provokim i nderkombetareve qe tja nxin shpirtin e serbeve qe shqiptareve te kosoves me dekada ua ka nxire jeten serbia.

Avni Spahiu nuk ka qen udbash ,kjo nuk qendron ne realitetin .
Edhe ata qe ne rambuje e nenshkruajten rezuluten 1244 jan patriota,sepse sot keta nuk kan buke me ngrere sepse jan ka mirren me popullin duke u dhene buke e te mira materiale per nje jete te lumtur ,sepse per kete luftuan .

Shqiptar tradhetar ne mesin e trojeve tona kurr nuk ka patur,pos serbet na coptuan pa deshiren ton e bashk me nderkombetaret ,qe na urrejten ne ēdo kohe.
Luftetaret e lirise ,kurr nuk u mposhten nga armiqet,kur nuk na roberuan,por perhere fituan armiqet dhe asnjehere nuk qem nen serbi.

Dikush thote se serbija na ka mbajte me shekuj ne roberi,nuk eshte e vertete,sepse ne krye kemi patur shqiptaret dhe jo serbet,pra kesaj nuk i thuhet se kemi qen nen serbi .Po nese dikushi ma hudhe poshte kete hipotezen time ,ateherit kam te drejte te them se ata njerez qe dje i kemi pasur ne qeverin e krahines se kosoves edhe sot i keni ne qeverin e kosoves.
Lavdi vepra heroike e martireve qe ran per lirin tone.E qe e gezojna sot me te gjitha begatin e zotit.
Sot ēdo gje lulezon ndere shqiptar si ne Kosove qe ēdo familje gezon te gjitha te drejtat per jete normale si ne shtetet e tjera ne rajon dhe me gjere.
Te gjithe ata qe dhan jeten dhe luftuan per kete liri gezoin te drejten e luftetarit.

Edhe ne Iliride ,tani me mire marrin fryme shqiptaret,sepse para luftes ēlirimtare shqiptaret nuk gezonin kurrefare te drejte.As me udhetue.
As me fole shqip neper shtepit e tyre nuk kan guxue ,e tani po a nuk eshte e arritur e luftes ēlirimtare ?

Edhe ne luginen e Presheves,shqiptaret e shofin veten ma te lire se ne kohen e Milloshit,sepse lufta ēlirimtare ua ndryshoi kahjen e jetes se mjerume.
Sot kengetaret nga shqiperia e kosova shkoin atje dhe japin koncerte si Leonora Jakupi e tjeret .Ndersa sa ishte koha e Milloshit kush ka patur guximin e shkue e me kendue ne mesin e serbise ?


Pra rrofte lufta qlirimtare,qe beri kethesa te ndritura per shqiptar ane e mban trojeve shqiptare.
Po mos ta kishin fillue kete lufte sot trojet shqiptare nuk kishin me egzistue mbi kete token e mire.
Pra po dua tju them se kosova po hec hapave te sigurta drejte Bashkimit Kombetar ne krye me kete qeverin e moqme,Dem baba Deme.
Kesaj i thon sllogan" Patriotik"
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Se Avni Spahiu kishte qenė bashkėpunėtor i UDB-sė   Mar 18 Sep - 0:28

Mexhid Yvejsi
Nese nuk keni ditur se profeti Muhamed ka mbledhur rreth vetes njerez me te ditur te asaj kohes,po te them se ka mbledhur shkencetar me te njohur nga te gjitha anet duke u pague e mbajte sikurse ne parajse.
Keta shkencetar kan zbulue e qpikur ato sene ēka jan sot.Por nuk ceken ne kuran.

Thuhet se profeti Muhamedi ka fluturue me Burak,si send i gjall.Nuk eshte e vertete qe Buraku ka qen shtaze,por satelit dhe dhoma e profetit Muhamet ne te.
Nese keni lexue kuran zotri Mexhid Yvejsi

A ju kujtohet ne nje sure ku thuhet ;Atje kesh edhe hereve te tjera.
Kur sidrene e mbuloi ēka e mbuloi,aty e pash parajsen e vertete.
Sidra,sipas teje ēka eshte per ty ?
Tjeter sure thote
O ju njerez e jo o exhin mundeni te depertoni pertej qiejve,por eshte veshtire,sepse u duhet force e madhe.
ēka kupton ti me kete forcen e madhe zotri Mexhid Yvejsi ?

I ka meritat e tija profeti Muhamed,.Po teknika ka egzistue shume miliona vite me pare,pos eshte transferue nga nje vendi ne nje vend tjeter ,me qellim qe civilizimi mos te zhvillohet !

Ka edhe te metat e tija profeti Muhamedi !
E zem kur i adaptuari Zedi qe e kishte adaptue me par A.Hatixhja.
Kur profeti Muhamed ja kishte dhene kusheriren e vete Zedit per grua Zejnepen.
Pasi u shkorurizue Zejdi nga Zejnepja,profeti Muhamed e mer per grua Zejnepen.Une ketu nuk mundem te arsyetohem.

Ndoshta e ka pasur edhe mire ,ma mire vete se ta keqperdorin tjeret e me keperdorue emerin e profetit.
Zejnepja ka qen nga fisi kureshtaj,pa dallim si profeti Muhamed.Doja te shtoj se ,ndere keta 100 njerez nuk na qenka zonja e miresise Nana Tereze !

As patrioti yn Skendebeu qe e mbrojti Europen nga roberia turke.


Na falish zotri Mexhidi;
A bene me na tregue per secilin nga keta 100 njerez ēka kan zbulue ?
Profeti Muhamed ka formue ne emer te Allahut Kuranin(fen e drejte)
Fejen e krishter nuk e di kush ishte ai qe e krijoi ,e dini ju ?

Stalini,Lenini ēka paskan zbulue ?
Ju pasket vendin e pare me shkrime ndoshta nuk pritoni me na shtjellu ma kjaret per emrat e tjer .
nese ke ndonje pyetje urdheroni !

Ju mirepresim
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Se Avni Spahiu kishte qenė bashkėpunėtor i UDB-sė   Mar 18 Sep - 12:07

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Se Avni Spahiu kishte qenė bashkėpunėtor i UDB-sė   Mar 18 Sep - 12:20

Ambasadori Avni Spahiu i mbron interesat Serbe nė emėr tė Kosovės

Posted on February 23, 2012
Ambasadori qė kundėrmon UD

Qazim Doda, New York

23 Shkurt 2012


I kishte shėrbyer pushtuesit pėr mė shumė se dy dekada, por pėr hatėr tė klaneve partiake dhe krahinarizmit po i shėrben edhe popullit kundėr tė cilit kishte hargjuar shumė energji. Avni Spahiu ėshtė shembulli i njeriut qė i mungon forca pėr ta thirrė ndėrgjegjen e vet se cilit popull i takon.

Para se te dėrgohen ambasadorėt nė shėrbimin e tyre i patėn dėrguar nė Tiranė pėr t’i mėsuar se si ta pėrfaqėsojnė Kosovėn mė denjėsisht. Me sa duket Avni Spahiu nuk paska pėrfituar asgjė nga leksionet e diplomacisė.

Skandalet e Ambasadorit Avni Spahiu janė bėrė pėrditshmėri dhe tani nuk po i lėnė pėrshtypje askujt. Ai kohėve tė fundit ka filluar tė bėhet agresiv dhe reagimet e tija i ngjasojnė kohės kur ai i ka sherbyėr regjimit Sllav nė Kosovė dhe shėrbimeve tė tyre jashtė Kosovės.

Fjalimi anti-shqiptar nė Puerto Rico

Nė muajin Gusht tė vitit 2011 gazeta “Daily Sun” nė Puerto Rico boton shkrimin e Stefan Antomattei-t me titull: “Kosovo ambasador visits Puerto Rico.”

Nė shenjė tė falėnderimit tė atyre qė i kishin shėrbyer Jugosllavisė thirret ambasadori famėkeq i Kosovės z. Avni Spahiu i cili nė fjalimin e tij tė mbajtur para audiencės nė universitetin East, pjesė e sistemit universitar Ana G. Mendez nė Puerto Rico foli pėr historinė e Kosovės dhe situatėn aktuale atje.

Ai nuk e la anash betejen e Kosovės tė vitit 1389 pėr tė cilėn foli duke e mbrojtur tezen e akademisė sė shkencave tė Serbisė dhe ndėr tė tjera shtoi:

“ During the medieval period, Kosovo became the center of a Serbian Empire and saw the construction of many important Serb religious sites, including many architecturally significant Serbian Orthodox monasteries. The defeat of Serbian forces at the Battle of Kosovo in 1389 led to Ottoman rule during ėhich large numbers of Turks and Albanians moved to Kosovo. By the end of the 19th century, Albanians replaced the Serbs as the dominant ethnic group in Kosovo. Kosovo’ s current status is the result of the turmoil of the disintegration of Yugoslavia, particularly the Kosovo War of 1998 to 1999. “

{pėrkthimi nė shqip: Gjatė periudhės sė mesjetės, Kosova u bė qendra e Perandorisė Serbe dhe pati njė ndėrtim tė shumė monumenteve fetare, duke pėrfshirė shumė manastire tė rėndėsishme tė kishės ortodokse serbe.Humbja e forcave serbe nė betejėn e Kosovės nė vitin 1389 solli nė sundimin otoman pergjatė tė cilit njė numėr i madh i turqve dhe shqiptarėve u shpėrngul nė Kosovė. Nė pėrfundim tė shekullit XIX-tė shqiptarėt i zėvendėsuan serbėt duke u bėrė grup etnik dominant nė Kosovė. Statusi aktual i Kosovės ėshtė si njė rezultat i trazirave dhe i shkatėrrimit tė Jugosllavisė, nė veqanti lufta e Kosovės e viteve 1998-1999.)

Ndoshta strukturat qė e patėn emruar kėtė ambasador e kanė ditur se cfarė qėndrimesh mbanė ky njeri, por nuk ėshtė e ndershme qė pikėrisht nė njė vend ku kemi mė sė shumti pėrkrahjen diplomatike tė shėrbejė njė njeri me kaq urrejtje pėr Kosovėn.

Gati e kishte rrahur Ramush Tahirin

Gati i kishte rrahur kėshilltarėt e Presidentes Jahjaga nė mes tė restorantit “Palm” nė Washington DC me 17 Dhjetor 2011. Ngjarja kishte filluar kur Ramush Tahiri dhe Arbėr Vllahiu ishin ngritur nė kėmbė nė shenjė proteste se kinse nuk po ju pėlqen restoranti qė ambasada e kishte pėrzgjedhur duke u unkuar se kishte shumė zhurmė.

Me tė parė dhe dėgjuar reagimin e kėtyre dy kėshilltarėve tė Presidentes, Ambasadori Spahiu ngritet furishėm dhe duke i pėrplasur tavolinat dhe karriket ju ishte ofruar atyre duke i ēortuar e sharė dhe nuk kishte pritur ndonjė pėrgjigje por kishte dalur menjėherė jashtė. Askush nuk kishte pasur guximin ta shkėmbente ndonjė fjalė me ambasadorin “fuqiplotė” sepse reagimi i tij kishte qenė shumė serioz. Pasi ishte ftohur pak, ai ishte kthyer brenda por pa ngrėnė darkė me mysafirėt nė shenjė proteste.

Publiku i kėsaj ngjarje gati dramatike kishte qenė i larmishėm duke filluar nga :Atifete Jahjaga, Vlora Ēitaku, Morton Abramoviē, Paul Williams, Ambasadori Dell i cili nė popull quhet “Magjistari i Zarfit” si dhe kishin qenė tė gjithė kėshilltarėt e Presidentes Jahjaga dhe stafi i ambasadės.

E gjithė kjo marrėzi kaloi nė heshtje dhe nuk kishte guximin askush tė reagonte deri mė sot. Nė shenjė hakmarrje mbrojtėsi mė i madh nga Prishtina Ramush Tahiri bashkė me Arbėr Vllahiun ja pėrgatitėn kurthėn duke ia marrė sekretarin e parė Adrian Prenkaj-n dhe ia bashkangjitėn stafit tė “famshėm” tė Presidentes. Prenkaj u kthye nė Kosovė pas largimit tė shefit tė stafit Ilir Deda i cili ishte njė minoritar por qė e zotėronte shumė mirė edhe gjuhėn shqipe dhe anglishten.

Komuniteti i shkretė dhe diplomacia e pafuqishme

Kishte shkruar mė dhjetėra artikuj kundėr komunitetit shqiptar qė e kundėrshtonin Jugosllavinė, kėtu tė gjithė e mbajnė mend veprimtarinė e tij dhe pėr kėtė arsye nuk shihet askund, aty kėtu ndonjė organizatė fantome e thėrret pėr t’u fotografuar me tė dhe me kaq merr fund veprimtaria e tij. Nė New York mbanė akoma lidhjet me ata qė kishin bashkėpunuar me tė pėr tė njėjtin regjim gjatė kohės kur UDB-ja kishte lulėzuar ndėr disa organizata anti-shqiptare.

Nė mbledhjet e Kėshillit tė Sigurimit nė OKB duket shumė rrallė dhe kur vijnė ministri i jashtėm apo kryeministri ai nuk duket pranė tyre ose duket shumė rrallė. Ka njė sistem tė vetin tė veprimtarisė qė askush nuk guxon t’i pėrzihet dhe ka bllokuar shumė njohje pėr Kosovėn.

Grupi i diplomatėve Amerikanė qė deshtėn ta bėjnė njė fushatė lobuese pėr Kosovėn u bllokua nga ambasadori “fuqiplotė.” Ndoshta pėr kėtė gjė do tė duhej tė prononcohet Ministrija e Jashtme e Republikės sė Kosovės, sepse nuk ėshtė e arsyeshme qė tė veprohet kundėr Kosovės nė kohėn kur mė sė shumti ka nevojė pėr njohje tė reja.

Se Avni Spahiu kishte qenė bashkėpunėtor i UDB-sė dhe kishte shėrbyer edhe nė Amerikė gjatė viteve 1984-86, opinionit i ėshtė bėrė e ditur. E gėlltitėn tė kaluarėn e tij duke shpresuar se ky njeri do tė pėrmirėsohet, por tani nuk arsyetohet veprimtaria e tij qė tė mbajė fjalime ku e shtrembėron historinė ė Kosovės.

Ju mbetet institucioneve tė Kosovės qė tė vendosin nėse paratė e taksa-paguesve tė varfėr tė Kosovės po shfrytėzohen nė dėm apo dobi tė tyre.

qazimdoda@journalist.com
......................
.


Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Se Avni Spahiu kishte qenė bashkėpunėtor i UDB-sė   

Revenir en haut Aller en bas
 
Se Avni Spahiu kishte qenė bashkėpunėtor i UDB-sė
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: