AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

  Varri i Jezusit

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Varri i Jezusit   Dim 2 Sep - 6:15

Lost Varri i Jezusit

Nė qoftė se Jezusi nuk u ringjall trupėrisht prej sė vdekurish, atėherė krishterimi ėshtė njė fe e rreme, dhe se si e tillė nuk duhet tė ndjekė atė.

Edhe kurani thote eshte gjalle ne qiellin e shtate . nuk ka vdekur Isai,por ne vendin e tij Perendia e ka kungjue Juden(tradhetarin).E ndere shqiptar tradhetaret sundoin mbi te drejtet.Ne bote nuk ka keshtu keso padrejtesira
.
Ata qe nuk i frigohen Perendise ,do ti frigohen denimit me ligjin e shtetit. .Pra lidhnu diku,ja me zot ja me shtet, se nuk keni zgjidhje tjeter o njerezit e tokes.
Shteti eshte aparati i dhunes,dhe kane deshiron e nxite me besue ne zot .Ndersa ata qe nuk besoin ne zot,ja fute dajakun e ja humbe faren.Shteti dhe feja njera tjetren e mbrojne sepse nuk kan tjeter zgjidhjeje.
Pra
Nje shtrese e njerezve jetone parajsen e tjetra shtrese ferrin .Ndersa ne amshim ende nuk na erdhi njeri e te na tregoi se atje gjindet parajse e ferri, ..Pos e dim si kemi lindur dhe do vdesim.Dhe pas vdekjes, do transferohemi ne tjeter materje..Ringjallja mund te behet permes medicines. nga klonimi .Por kjo eshte e ndaluar me norma nderkombetare per arsyera te ndryshme,.
Ata qe punojne per parajsen e kan parajsen,ata qe kan punue per skllaveri do jetoin ne ferri,ata qe nuk kan kontribue as per njeren as per tjetren nuk jan as me njerez as me shejtan.Por sot ka ndryshue BIBLA e KURANI rrenjesishte!!Shejtanet(tradhetaret) po na shtypin e ne i durojna te jetojm ne roberi.Pra ata ne lirin e plote(parajsen),e ne ne roberi qe as shtaza nuk e duron . Perendija nuk i gjumhaz keta shejtanata, i duron me vite e shekuj.Tani keta shejtanata jan shumue dhe njerez te drejte kan mbetur vetem 10% edhe ndoj vjet 100 per 100 bota ndoshta po shendrrohet ne shejtana .E pastaj kan kon dojne me qeveris keta shejtanata?U farofshin, u vrafshin mes vedi dhe toka ishalla mbetet shkret me shtaze te egra.

Ne Bibel thuhet se Isai eshte djali Perendise,.Kurse ne Kuran thuhet se jo vetem Isa qe eshte djali i perendise,por te gjithe njerezia jemi femit e Perendise.
.Pra secili femi eshte i dikujt(perendise),secila shtepi ka te zotin e vete. .
Secili njeri normal ka te drejte te besoi,apo mos te besoi,.Qellimi eshte te keni mbeshtetje diku se do jeni ma te forte.
Ne Al Bakare thuhet;Une ngjalli ,une ju vdesi
E keni edhe thenjen e kesaj ku thuhet.;Nese ju kan denue me vdekje,dhe vjen atypari nje profet dhe i udherone gjelatet qe te jetoni te lire ,.A nuk i thuhet kesaj ringjallje ?
Kush ka perjetue kete,e beson kete,por besoi se ka shume njerez qe e kan perjetue dhe e dine se si ,si i vdekur eshte ringjallur.Pra e keni pare vdekjen me sy dhe prape po jetoni .
Pra ata qe deshirojne nje jete te lumtur.
Kerkone jeten e lire te mire se kerkush nuk ua dhurone ne pjate.
A ka dallim ai qe dhunon dhe ate qe dikush e ndalon dhunimin ?

Njeriu i drejt qe shkon rruges se perendise(drejtesise) ky eshte Musliman(i drejte)
Te gjithe thone jam musliman,por kur i bene pyetje a ke lexue Kuran e Bibel ,ketu e kam per kataliket ?Te gjithe thone po,por kur hyne ne detaje bejne shaka,e ta bejne hate se nuk po na intereson.
ēdo njeri qe eshte ne shpirt i drejte pamarr parasysh fejen se ciles i takon eshte i dashuri i perendise.
Por sot veshtire eshte te gjesh kesi njerezish.Perendia me dashte tan njerezin e shtin ne rrugen e drejte,nuk len budallenje kerkund .Ai i din me se miri punet e veta.
Kris Rozebrougt
Vjedhjet e identitetit arkeologjike:
"Dokumentari dėshtoi pėrpjekja 'Varri Lost i Jezusit."
Oscar-fituese drejtori James Cameron dhe Emmy Award-fituese gazetar eksploruar Simcha Jacobovici janė bashkuar dhe ka krijuar njė dokumentar nė tė cilin ata thonė se kanė zbuluar varrin e eshtrave fizike tė Jezusit tė Nazaretit. Shfaqja e quajtur "Varri Lost i Jezusit", premierė nė Discovery Channel dielėn, 4 Mars, 2007. viti. Nėse filmi provon tė jetė e vėrtetė, Krishterimi si ne e dimė se ėshtė i dėnuar. Sepse parė Korintasve 15:14-15 Apostull Pali (qė pretendon tė ketė dėshmuar ringjalljen e Jezusit) thotė:

"Dhe nė qoftė se Krishti nuk ėshtė ringjallur, predikimi ynė ėshtė i kotė dhe besimi juaj ėshtė i kotė. Njė ėshtė gjetur dėshmitarė tė rremė tė Perėndisė, sepse kemi dėshmuar pėr Perėndinė, se ai ringjalli Krishtin, tė cilin ai e ngriti kur nuk rritja vdekurit."
Me pak fjalė, ringjallja trupore e Jezu Krishtit ėshtė shtylla qendrore e provave qė shkrimtarėt e Dhiatės sė Re arriti pėr tė mbėshtetur pretendimet e Jezusit tė hyjnisė sė tij dhe pretendojnė faljen e mėkateve, e cila ėshtė ofruar pėr njerėzimin me anė tė gjakut tė derdhur tė Jezusit nė kryq. Pali arsyetuar pretendimet se nė qoftė se Jezusi nuk u ringjall trupėrisht prej sė vdekurish, atėherė krishterimi ėshtė njė fe e rreme, dhe se si e tillė nuk duhet tė ndjekė atė, as i vlerėsuar. ngre pyetje tė rėndėsishme qė kėrkon njė pėrgjigje: "A Cameron dhe Simcha gjetur Jezusin mbetet ose rasti i tyre ėshtė 'unsinkable' Titanic si? " Interneti ėshtė botuar tashmė, ajo ėshtė e mjaftueshme "prova" se ne mund tė fillojė pėr tė nxjerrė pėrfundime, dhe kjo ėshtė ajo qė ėshtė e njohur deri mė tani. 1980 Viti Talipot varri u zbulua brenda mureve tė Jeruzalemit moderne tė cilat pėrmbanin kutitė e eshtrave. Pėr gjashtė prej atyre kutive ishin gdhendur emra, duke zbuluar identitetin e personit tė cilit eshtrat ishin tė pėrfshira nė to. Emrat mbi kuti ishin si vijo

I parė Jezusi, biri i Jozefit,
tė dytė Maria - shkruar nė gjuhėn aramaike
treta Maria - shkruar nė greqisht si Mariamne
katėrt Jose - 'rrallė' Mbyll tė Jozefit
5 Mateu
gjashtė Juda bir i Jezusit
Nė shikim tė parė, emrat e mėsipėrme pasqyrojnė njė ngjashmėri tė habitshme pėr emrat e Dhiatės sė Re. Edhe pse kritikėt kanė theksuar faktin se kėta emra ishin emra tė zakonshme tė njerėzve qė jetonin nė dhe rreth Tokėn e Shenjtė nė shekullin e parė, Simchin dhe Camero nė pėrdorimin dokumentar e provave tė ADN-sė dhe analizave statistikore pėr tė nxjerrė pėrfundimin se ajo ėshtė me tė vėrtetė varri i Jezusit familjes. Ata argumentojnė se probabiliteti i "kjo nuk ėshtė varri i Jezusit" ėshtė shumė i vogėl. rastėsisht duke kėrkuar nė, duket se Simcha dhe Cameron ndėrtuar "si rast shkėmbinj pathyeshėm 'kundrejt pretendimeve tė krishterimit. Por keni shpenzuar edhe pak kohė nė njė analizė kritike tė pretendimeve tė tyre, ju do tė shihni se Cameron dhe Simcha bėri asgjė mė shumė se ndėrtimi i njė shtėpi tė kartave, si ajo nė Kodin e Da Vinēit, i cili mund tė sjellė poshtė edhe goditje tė vogėl. Cilat janė keqkuptime Tregimet historike dhe alternative? raste themeli qė zhvillojnė film bazohet nė analizėn e tij statistikore. Megjithatė, nė mėnyrė Simchina interpretimin statistikor tė kėsaj dėshmie tė jetė e vėrtetė, ne duhet tė supozojmė pesė gjėra nė lidhje me banorėt e varreve.

I parė Ne duhet tė supozojmė se Jezusin dhe Hoze, tė cilėt banojnė nė kėto vėllezėrve varre.
Pse? Sepse, nėse jo vėllezėr, atėherė probabiliteti statistikor se ky ėshtė varri i varrin e Jezusit tė Nazaretit ėshtė njė shumė, shumė tė vogla.
I dytė Ne duhet tė supozojmė se Mariamne, ėshtė Maria Magdalena.
Probabiliteti statistikor qė varri i Jezusit janė fort i varur nė supozime. Provat e paraqitura nga filmbėrėsit pėr tė mbėshtetur kėtė supozim ėshtė nė fakt njė dokument gnostik nga shekulli i katėrt si "Ungjilli i Filipit". Ajo argumenton se emri i vėrtetė i Marisė Magdalenė ishte Marianme. e rėndėsishme tė theksohet se dokumenti qė ishte krijuar 300 vjet pas vdekjes sė Marisė Magdalenė asnjė mėnyrė tė jetė mė autoritativ se dokumentet qė janė shkruar nė shekullin e parė, dhe / ose gjatė jetės sė Marisė. Ėshtė e rėndėsishme tė dini se asnjė nga katėr ungjijtė biblike, dhe tė gjitha janė shkruar menjėherė pas vdekjes dhe ringjalljes sė Jezusit, pėr tė mos pėrmendur Maria Magdalena, si Mariamne.

3 Ne duhet tė supozojmė se Jezusi i Nazaretit ishte i martuar Mariamne, dhe ata kishin njė djalė tė quajtur Juda.
Pėrsėri, nuk ka dokumente autoritative nga shekulli i parė pėr tė mbėshtetur kėtė pohim. Ky pohim ėshtė e ngjashme me Kodin e Da Vinēit se gjetjet serioze historike dhe arkeologjike tė shkencėtarėve.
4 Gjithashtu, ne duhet tė supozojmė se Mateu i cili u gjet nė njė varr nė njė farė mėnyre nė lidhje me nėnėn e Jezusit, pse jo djalin e saj.
Nuk ka asnjė dėshmi tė dokumentuara se familja e Jezusit tek Mateu ndonjėherė ka ekzistuar. Prandaj, kėto drejtorėt duhet tė gjejnė njė mėnyrė pėr tė "shpjeguar atė mė mirė." Prania e tij nė Talipotovoj varr prishin llogaritė e tyre nė teorinė e tyre se ai ishte varri i Jezusit. Prandaj, ata kishin pėr tė prodhuar njė teori qė do tė shpjeguar praninė e tij. Prandaj, drejtorėt duhet tė shpjegojė pse disa njerėz janė zhdukur nė varr, e cila na ēon tek hipoteza e mėposhtme.
5 Ne duhet tė supozojmė se kube James (kuti kockave) erdhi nga varri, edhe pse nuk ka asnjė provė tė vėrtetė se kjo ėshtė e lidhur me faqet arkeologjike.
Kjo ėshtė vendimtare, sepse nė qoftė se ky ėshtė varri i Jezusit familjes, pastaj tre e Jezusit vėllezėrve pashpjegueshme tė zhdukur nga varri. Kėto ishin James, Juda dhe Simon. Drejtorėt bėjė pėrpjekje shtesė nė pėrpjekjen e tij pėr tė provuar se kube James takon nė kėtė varr, sepse ajo redukton numrin e vėllezėrve tė zhdukur, kėshtu qė tani mungojnė vetėm Judėn dhe Simon. Shtesė: Nėse pjesa kube James Talipotovog varr, ėshtė e pamundur qė tė mos tė zbulohet para marsit 1980. kur ai zbuloi Talipotov varrin. Prova tė reja dhe dėshmi qė u paraqit nė gjyqin e Oded Golan , pronar i James kube, nė imitim e provave lashtė arkeologjike () tregon se varri ishte fotografuar nė vitin 1970. vit. " Toronto Star "botuar kohėt e fundit:

"Ish-agjenti i FBI Gerald Richard dėshmoi, se imazhi i James kostrunice, tė vendosura nė shtėpinė Golan, i pikturuar nė vitin 1970;. Pėrfundimi ėshtė nxjerrė nė bazė tė testeve tė kryera nė FOTOLAB FBI gjyqi vazhdon nesėr. ... Nė njė intervistė Jacobovici pranoi se kube ėshtė fotografuar 1970., dhe nuk mund tė gjendet nė varrin e 1980. ".

Rezultati pėrfundimtar i tė gjitha kėtyre supozimeve ėshtė pemė familjare, qė ėshtė. Hartojė treguar banorėve varrin.
Joseph - + - Maria - ? - Mateu
| Yose - Juda - James - | - Simon - Miriam - Salome
| Jezusi - ? - Mariamne
| JudaKjo tabelė ėshtė marrė nga faqja zyrtare e filmit nė Discovery Channel. Lutemi kini parasysh se grafiku ėshtė ende i pasigurt se si ata Mateu dhe Mariamne janė tė lidhura, me banorėt e tjerė tė varrit. Arsyeja pėr kėtė pasiguri ėshtė i dyfishtė. Sė pari, prania dhe Mariamne Mateu nuk pėrshtatet nė raportet e shkruara tė familjes sė Jezusit. Dhe sė dyti, janė rezultate direkte tė analizės sė ADN-sė janė mbledhur drejtorėt. Dikush do tė mendoj se qė nga drejtorėt pėrdorin prova ADN-sė, dhe dėshmi qė mund tė pėrdoret pėr tė mbėshtetur bindjet e tyre. Por ata nuk e bėjnė. Nė faqen zyrtare tė " Discovery kanalin "thotė:" Duke studiuar fragmente ADN e kockave dhe mbetet nga dhomė e nėndheshme, shkencėtarėt mund tė jenė nė gjendje ta dėshmojnė lidhjen farefisnore midis njerėzve tė ndryshėm tė varrosur nė kėtė varr tė lashtė Nėse. Talipotovih varret, hulumtuesit ishin nė gjendje pėr tė hequr kopje pėrdorshme ind nga vetėm dy Talpiot - njė nga "Mariamne" Jozefit dhe Joshua ". Kėto dy kopje janė dėrguar pastaj nė Laboratorin Paleo-ADN-nė " Lakehead University "nė Thunder Bay , Ontario, ajo ėshtė njė institucion qė ėshtė e specializuar nė studimin e mbetjeve tė lashta. Laboratori ėshtė nė gjendje pėr tė zbuluar ADN mitokondriale nė mostrat e studiuar, dhe arriti nė pėrfundimin se tė dy individėt nuk janė tė lidhura nga nėna e farefisnisė. Sipas punėtorėve tė laboratorit, mjekėt Carney Matheson , pasi dy grupe tė mbetet e gjetura nė vendin e kockave, besonin se varri familja, dy burrat janė tė ngjarė tė jenė burri dhe gruaja. " Me fjalė tė tjera, e vetmja gjė qė ishte analiza e ADN-sė vėrtetuar ėshtė se se Jezusi dhe Mariamne, e cila u gjet nė kėtė varr janė tė lidhura maternally. Kjo do tė thotė se Mariamne lidhur me kėtė familje nėpėrmjet martesės. megjithatė, ajo ėshtė edhe krejtėsisht e mundur qė ajo ishte gruaja e Jose, Jude, apo edhe Mateu. kulla e Rrėzohet biletė! Njė i madh aksi of Cameron dhe Simchinih analiza statistikore ėshtė supozimi se Jose, vėllai i Jezusit. Jose Nėse Talipotovog vėllai varri i Jezusit, atėherė mundėsia statistikore se ky ėshtė varri i Jezusit tė Nazaretit ėshtė shumė mė e lartė. Pėrndryshe, atėherė probabiliteti statistikor fillon tė shkėrmoqet. Kjo na ēon nė pyetjen tjetėr tė rėndėsishėm ... Pse duhet tė besojmė se Jose, i cili u gjet nė varrin e vėllait tė Jezusit? Pėrgjigja ėshtė: Nuk ka asnjė arsye nė tė gjitha pėr tė besuar atė! parimi i Occam sė tehut na detyron tė kėrkojė Interpretimi i thjeshte e dėshmive qė na jep varret. Duke pasur parasysh se, le tė shohim nė njė interpretim tė thjeshtė qė i pėrshtatet tė gjitha provat, dhe qė nuk kėrkon qė ju tė regjistroheni pėr njė teori konspirative Tamplierė, ose tė ri-shkruar historia. Simcha gatshme pranon se Jose Mbyll line pėr emrin e Jozefit. tė jetė, pra kuptim shumė mė tė Jose (Jusufi) pranoj Jezusin si njė baba jo, vėllai i tij. Nėse ne bėjmė kėtė, pemė familjare tani do tė duken shumė tė ndryshme nga pema familjare tė Jezusit Nazarenas. Ja se si do tė duken .Jose ------- Mary
|
| ___________________________
| |
| | Jezusi ------ Mariamne Mateu
|
| Juda


Kjo nuk ėshtė vetėm rindėrtimi i pranueshėm nga pema familjare pėr banorėt Talipotovog varrin, por pėrshtatshme tė pėrkryer pėr provat qė ne kemi njė varr. Jose, njė pseudonim pėr Jusufin ishte atje me gruan e tij, dy djemtė, dhe Mateu, Jezusi, dhe nusja Mariamne nipi i tij Judės. rindėrtimit nė kėtė raport kemi vėllezėr tė cilėt janė tė humbur, vjedhur nė eshtrat, martesat qė ishin menduar tė ndodhė, pabesueshme dėshmitė dokumentare okularė , besimi nė lepur Pashkėve, ose tė gjejnė mėnyra pėr tė shpjeguar praninė e njerėzve si Mateu, i cili "nuk duhet tė jetė nė varr." Pra, kur janė rindėrtuar pemė familjare nė mėnyrėn mė tė thjeshtė, me provat nė dispozicion, ajo bėhet e qartė se kjo nuk ėshtė Varri i Jezusit tė Nazaretit. Nė vend tė kėsaj, ėshtė e mundshme se varri i njė familje tė pasur apo tė klasės sė mesme familjen nė Jerusalem nė shekullin e parė. Pra, Simcha dhe Cameron janė tė angazhuar nė diēka qė ėshtė ekuivalent i arkeologjisė "vjedhjet e identitetit", ata janė duke u pėrpjekur pėr tė detyruar 'prova' pėr ēfarėdo ēmimi provuar se varri i Jezusit tė Nazaretit. Megjithėse Jezusi i Nazaretit kishte njė baba me emėr Jozef, kishte njė vėlla tė quajtur Mateu, dhe ai ishte i martuar, dhe pa patur bij. Nėse ai gjeti varrin e familjes sė Jezusit, do tė gjeni edhe vėllezėrit e tij, James, Jose, Simon dhe Juda, sė bashku me Jozefin, atit tė tij dhe nėna e Marisė. Arsyeja pse James, Juda dhe Simon mungon ėshtė shumė e thjeshtė: ata nuk janė tė varrosur aty, sepse ajo nuk ėshtė varri i familjes sė tyre. statistikor analizon qė janė lėshuar bazėn statistikore e "varrit tė humbur tė Jezusit" vetėm tė zhduket sa mė shpejt qė ju tė konsideroni prova tė qarta e varrit. pohon se filmi ėshtė tė ngjarė tė Talipotov varri, varri i Jezusit, ėshtė 600-1, qė ėshtė, nė 599 raste, prej tė 600 ishte varri i Jezusit. Njė nė kėtė numėr erdhi duke pėrcaktuar probabilitetin e secilit prej kėtyre emrave nė varr, dhe duke e shumėzuar probabilities e njėri-tjetrit, dhe tė rregulluar numrin e paqėllimshme pėrjashtime dhe me tė gjitha varret ekzistuese nga shekulli i parė nė Jeruzalem. Duke pasur parasysh se jo as Mateu, as Juda pėrmendur nė mėnyrė specifike nė Ungjijtė, as pėrdorimi i tyre nė statistikor tyre analizon. Ja kėto janė tė ngjarė tė cilin drejtorėt vijnė pėr ēdo person nė varr.


I parė Jezusi - biri i Jozefit - 1 nė 190
tė dytė Mary - 1 nė 4
tretė Mariamne - 1 160
4 Jose - 1 nė 20
Kombinuar "pėrafėrt" probabiliteti pėr tė gjithė kėta njerėz qė shfaqen nė varr ėshtė 1 nė 2.400.000. pastaj tė ndajnė me 2.4 milion deri nė 4 pėr tė rregulluar mospėrputhjet e mundshme tė padėshiruara historike dhe kanė dalė me njė 1 tė fortė nė 600.000. janė shpėrndarė mė pas nė 600.000 1000 nė mėnyrė qė tė lidhur me tė gjithė tė parė tė shekullit varret ekzistuese nė Jeruzalem. raporti i tyre pėrfundimtar ėshtė 600-1 nė favor tė teorisė se ishte varri i Jezusit. tingėllon bindėse, nuk ėshtė? Gjithashtu vini re se Mateu dhe Juda hequr, sepse ata nuk e "shprehimisht "pėrmendet nė Ungjijtė. Por Mariamne mbajė nė formulėn e saj statistikore pavarėsisht nga fakti se ajo nuk ėshtė "nė mėnyrė eksplicite" nuk pėrmendet nė Ungjijtė. . Arsyeja e tyre ishte mbajtur nė formulėn e tij nė bazė tė "provave" nga Ungjijtė gnostik nė shekullin e katėrt pėr kėtė "gatim" statistikat me tė dhėna tė rreme, njerėzit tanė thonė: "statistikat tona krenari, ēfarė ju pėrshkruaj atė." Por, siē kemi pėrmendur mė herėt, tekstet gnostike nga shekulli i katėrt nuk janė vetėm nė gjendje tė "triumfit" tė provave okularė qė ne gjejmė nė Ungjijtė e Dhiatės sė Re. Fatkeqėsisht Simche dhe Cameron , Ungjilli i shekullit tė parė nuk e pėrmend Mariamne, dhe ėshtė njė pėrpjekje pėr tė pėrzierė me Maria Magdalenėn, Mariamne thjesht intelektualisht i pandershėm. Pra, ne shkoi dhe Mariamne. , le tė shohim se si ajo ndikon nė rezultatet statistikore. Rough statistikisht llogari tani ėshtė 1 nė 15.200. Nėse kėsaj i shtohet atyre tė paparamenduara dhe pėr tė hequr tė gjitha varret e mundshme ekzistuese nė Jeruzalem tė shekullit tė parė, dhe pėr tė rregulluar probabilitetin e 1 nė 8, mundėsia statistikore qė Talipotov varri varri i Jezusit tė Nazaretit bie nė 1,5-1 Por prisni, ajo merr mė keq pėr drejtorin e kėtij filmi. probabiliteti statistikor se tė gjitha pesė supozimet alternative "historike" e vėrtetė. Duke pasur parasysh se Simcha dhe Cameron Dam Konkluzionet e bazuar nė "korrektėsinė" film statistikore, ajo do tė jetė e drejtė dhe kontrolloni statistikat e tyre. Kėtu janė rezultatet e kėtyre analizave:* Supozimi # 1 - qė Jezusi dhe Jozefi nė Talipotovom vėllezėrit varr. Mundėsia qė vėllezėrit ėshtė i treti njė Supozimi * # 2 - Mundėsia qė Mariamne Talipotovom varri i Marisė Magdalenė nė Dhiatėn e Re ėshtė 1 nė 1000. * Supozimi # 3 - Mundėsia qė Jezusi i Nazaretit ishte martuar Mariamne nga Talipotovog varrin. Shanset janė 1 nė 1000 se ai ishte i martuar. * Supozimi 4 - Mateu, e cila ėshtė gjetur nė Talipotovom varr nė marrėdhėnie familjare me Marinė, por jo djali i saj. Mundėsia e kjo ėshtė njė 10- * Supozimi 5 - James kube fillimisht pėrshėndet nga Talipot varr. Opsion ėshtė 1 deri nė 2


Kur ne llogarisim probabilitetin statistikor se tė gjitha pesė nga kėto "supozimeve alternative tė historisė" ėshtė e vėrtetė, rezultati i ri i pėrafėrt ėshtė 1 nė 60 milion shans qė tė gjitha pesė vėrtetė. pėrshtatur kur ne shtoni hiqni hutuar historike dhe tė gjitha tė jetė e mundur tė shekullit tė parė varret nė Jeruzalem, ende ne jemi tė majtė me 1 nė 15.000 shans qė tė gjitha pesė nga supozimet e kėtij filmi ėshtė i vėrtetė. Me fjalė tė tjera, 14.999 herė mė 15.000 herė qė Simchine dhe Cameron nė supozimin se historia alternative, e cila ėshtė e nevojshme pėr pėrfundimin se Talipotov varri varri i Jezu Krishtit, tė jetė e rreme. Quite thjesht, dėshmia e ringjalljes sė Jezusit nga tė vdekurit, mbi bazėn e dėshmive tė dėshmitarėve okularė qė gjenden nė Dhjatėn e Re ėshtė ende nė kėmbė. Pėrpjekjet Simche dhe Cameron , edhe pse ju mund tė duket televizor provokuese ($ $ $) objektet, nuk janė ndonjė dėshmi solide e nevojshme pėr tė pėrmbysur deklaratat ekzis
tuese biblike.

Burimi: www.extremetheology.com/aplogetics/.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Varri i Jezusit
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: