AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Atifetja eulekxi te rrine ne kosove,Jakupi refuzone

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Atifetja eulekxi te rrine ne kosove,Jakupi refuzone   Mar 4 Sep - 3:03

Jahjaga kėrkon qė EULEX-it t’i zgjatet jeta edhe pėr dy vjet tė tjera

Kryetarja, Atifete Jahjaga i ka nisur dje njė letėr Catherine Ashtonit, pėrmes tė cilės kėrkon nga BE vazhdimin e mandatit tė EULEX-it edhe pėr dy vjet tė tjera. Burime nga presidenca kanė thėnė se kjo letėr ėshtė nėnshkruar dje, ndėrkohė qė baronesha Ashton do tė kthejė pėrgjigje brenda dy ditėve tė ardhshme. Tė premten kur Kuvendi miraton pėrmbylljen e mbikėqyrjes sė pavarėsisė, do tė miratohen edhe kėto letra qė ia zgjasin jetėn EULEX-it edhe pėr dy vjet tė tjera.

Kundėr vazhdimit tė misionit tė EULEX-it
Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi duke komentuar rezolutėn qė do ta zgjasė praninė e EULEX-it edhe pėr dy vjet tė tjera nė Kosovė, ka thėnė se Qeveria duhet tė sjellė materialin nė Kuvend, ku dhe do tė diskutohet. Sipas tij, kjo do tė duhej tė ndodhte para 10 shtatorit, dita kur pritet tė bėhet pėrmbyllja e mbikėqyrjes sė pavarėsisė. Megjithatė, Brukseli ende nuk ka dhėnė ndonjė qėndrim zyrtar pėr zgjatjen e mandatit tė misionit tė tij. Partitė opozitare janė shprehur nė tė mirė tė vazhdimit tė mandatit tė misionit evropian, pėrveē Vetėvendosjes, e cila ka theksuar se ky mision nuk i duhet Kosovės, pėr shkak se ka dėshmuar qė ės
htė i dėmshėm.

http://radiokosovaelire.com/?nav=1
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Atifetja eulekxi te rrine ne kosove,Jakupi refuzone   Mar 4 Sep - 3:06

Jane marr vesh mes vedi Atifete kurva dhe Jakup pis udbashi,sepse pa nderkombetar serbija e merr kosoven per nje ore.Pse e merr ?Sepse udbashet frigohen mos i masakron serbija e din keta pse ?....................
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Atifetja eulekxi te rrine ne kosove,Jakupi refuzone   Mar 4 Sep - 3:09

Krasniqi: Marrėveshja pėr kryetaren nuk ka qenė e gabuar

Jakup Krasniqi si kurvat e stambollit ndryshon fjalet here nuk e deshirom eulexin here eshte mire ēka thote Atifetja

Kreu i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi ka theksuar se marrėveshja midis tre liderėve pėr zgjedhjen e kryetares, Jahjaga nuk ka qenė e gabuar. Ai ka shtuar se politika e vendit duhet ta respektojė kėtė marrėveshje si dhe vendimin e Kuvendit.

Ditė mė parė autoritetet e Kosovės dhe ato tė Bashkimit Evropian kanė finalizuar tekstet e letėrkėmbimit pėr vazhdimin e mandatit tė EULEX-it. Nė kėtė finalizim parashihet edhe mundėsia e vazhdimit tė mandatit tė EULEX-it edhe pas 15 korrikut tė viti 2014 por nėse kėtė e vlerėsojnė bashkėrisht Prishtina dhe Brukseli. Pajtueshmėria ėshtė arritur gjatė njė vizite qė ka zhvilluar nė Kosovė komandanti i operacioneve civile nė Bashkimin Evropian, Hansjorg Haber. Pos me zėvendės-kryeministrin Hajredin Kuēi, gjatė dy ditėve zyrtari evropian ka takuar edhe kryeministrin Hashim Thaēi, dhe zyrtarė tė lartė tė dy partive opozitare – LDK-sė dhe AAK-sė nga tė cilėt ėshtė garancia se dokumenti qė do t’i garantojė mandat EULEX-it, do tė marrė sė paku 80 vota nė Kuvend.
..
...............
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Atifetja eulekxi te rrine ne kosove,Jakupi refuzone   

Revenir en haut Aller en bas
 
Atifetja eulekxi te rrine ne kosove,Jakupi refuzone
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: