AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Marveshe me eulex qeveria ndryshe skan jete

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Marveshe me eulex qeveria ndryshe skan jete   Sam 8 Sep - 1:17

http://www.zeriamerikes.com/content/kosovo-supervised-independence-/1501363.htmlE shtunė, 08 shtator, 2012
Web TV
Lajme / Ballkani

Forumi 2015: Si duhet tė jetė Kosova pa mbikėqyrje
Njė grup organizatash joqeveritare tė mbledhura rreth Forumit 2015, thanė se veriu i Kosovės nuk duhet tė diskutohet me Serbinė
Shtype
E-mail
Komente (1)
Ndani:

Forumi 2015
MADHĖSIA E GĖRMAVE
Leonat Shehu
04.09.2012


Njė grup organizatash joqeveritare, publicistė e analistė tė mbledhur rreth Forumit 2015, thanė sot se pėrmbyllja e mbikėqyrjes sė pavarėsisė sė Kosovės, nuk duhet tė shėnojė edhe fundin e angazhimeve pėr zbatimin planit tė kryenegociatorit tė Kombeve tė Bashkuara Martti Ahtisaari, nė bazė tė tė cilit edhe ėshtė shpallur pavarėsia e Kosovės.

Njė nga hartuesit e raportit, Agron Bajrami, kryeredaktor i tė pėrditshmes Koha Ditore, tha se ēėshtja e veriut tė Kosovės tė banuar me shumicė serbe, duhet tė zgjidhet pikėrisht nė kuadėr tė kėtij plani.

“Pakoja e Ahtisaarit ėshtė zgjidhja qė duhet tė implementohet edhe pėr veriun. Kjo zgjidhje dhe implementimi i kėsaj pakoje ėshtė diēka qė duhet edhe zyrtarisht dhe publikisht edhe nga faktori ndėrkombėtar sikurse Bashkimi Evropian i cili deri tani ka qenė mjaft i paqartė lidhur me pozicionin e vet pėr zbatimin e pakos sė Ahtisaarit dhe situata nė veri dhe zbatimi i pakos atje nuk duhet tė jetė ēėshtje e negociatave nė dialogun qė Kosova e ka dhe do ta ketė me Serbinė”.

Zoti Bajrami tha se Prishtina duhet tė jetė e kujdesshme edhe nė synimet e saj pėr tė diskutuar mė pėrfaqėsuesit lokal serb nė veri.

“Ēdo dialog i brendshėm edhe me pėrfaqėsues legjitim mund tė ndodhė vetėm nė njė kontekst ku ekzistojnė zgjedhje tė Kosovės nė veri dhe kryhet procesi i decentralizimit. Kėto mund tė shkojnė paralelisht, nuk ka nevojė tė pritet mbajtja e zgjedhjeve atje dhe krijimin e komunės sė Mitrovicės Veriore dhe votimin e pėrfaqėsuesve legjitim. Njė proces i niveleve tė ndryshme sigurisht se mund tė hapet, mirėpo rekomandimi im ėshtė qė ai nuk mund tė jetė i qėndrueshėm nėse bėhet me pėrfaqėsues tė cilėt nuk janė legjitim dhe tė cilėt pėrfaqėsojnė struktura paralele dhe ilegale”, tha zoti Bajrami.

Raporti i publikuar sot tėrheq vėmendjen nė ēėshtjet qė mbeten tė hapura siē janė edhe trashėgimia qė i takon Kosovės nga ish Jugosllavia, ēėshtja e pronės, dokumenteve etj.

Njė nga hartuesit e raportit, Lumir Abdixhiku, tha se edhe pėr kėto ēėshtje duhet ngulur kėmbė nė zbatimin e planit tė zotit Ahtisaari.

“Ne rekomandojmė tri fusha. Sė pari qė tė caktohet njė ndėrmjetėsues ndėrkombėtar i nivelit tė lartė nė marrėdhėniet e Kosovės, jo vetėm me Serbinė por edhe vendet tjera tė ish-Jugosllavisė pėr tė definuar, ēėshtjen e borxhit tė jashtėm, atė tė sukcesionit apo marrjen e pasurisė, hises sė Kosovės nė ish-Jugosllavi dhe pėr tė kthyer kopjet origjinale tė kadastrės nė Kosovė”, tha zoti Abdixhiku.

Fisnik Korenica nga Grupi pėr Studime Ligjore dhe Politika, tha se sfidė pas pėrmbylljes sė mbikėqyrjes ėshtė baza juridike e misionit tė EULEX-it nė Kosovė.

Dje presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga, i dėrgoi njė letėr shefes sė politikės sė jashtme tė Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, me tė cilėn mirėpret vazhdimin e mandatit tė EULEX-it. Tashmė njė pėrgjigje pozitive ėshtė hartuar nga zonja Ashton dhe ky letėrkėmbim pritet tė votohet nė formėn e njė marrėveshjeje nė Parlamentin e Kosovės.

Zoti Korenica thotė se kjo nuk ėshtė e mjaftueshme. “Raporti ynė tregon se pėr tė bėrė legjitim misionin e EULEX-it nė nivel tė brendshėm nevojitet qė tė ketė njė marrėveshje bilaterale ndėrkombėtare ndėrmjet Bashkimit Evropian dhe Kosovės dhe qė realisht prezenca e tillė tė jetė e kufizuar nė kohė dhe tė mos ketė asnjė bazė nė rezolutėn 1244 dhe nė kapitullin e shtatė tė kartės sė Kombeve tė Bashkuara, meqė EULEX-i ėshtė mision teknik i shtet-ndėrtimit dhe nuk pėrbėn njė mision paqeruajtės siē ka mundur tė ishte nė vitin 1999”, tha zoti Korenica.

Nė raport, Forumi 2015, thotė se sfidė ėshtė edhe prania ushtarake ndėrkombėtare, pasi legjitimiteti i KFOR-it ka buruar nga Rezoluta 1244 e Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara dhe Marrėveshja Ushtarake Teknike e Kumanovės e nėnshkruar nga NATO-ja dhe ish Republika Federale Jugosllave.

Sidoqoftė, tė hėnėn mė dhjetė shtator, pritet te marrė fund mbikėqyrja ndėrkombėtare, ndėrsa tė premten, mė 7 shtator, pritet tė pėrmbyllet procesi i ndryshimeve kushtetuese e ligjore, qė mundėsojnė kėtė pėrfundim dhe mė shumė sovranitet pėr instituci
onet e Kosovės.


Derničre édition par Perparimi le Sam 8 Sep - 1:27, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Marveshe me eulex qeveria ndryshe skan jete   Sam 8 Sep - 1:26

nga: Haxhi Kuēi nga: fr
05.09.2012 20:10
Saiperket pavaresise se mbikqyrure qe mendoni se perfundon me 10,apo 15 shtator une edhe ne fillim ju tregova se;Atifetja e Dellit dhe e Jakup Pasaportes sot e miratuan vendimin qe eulexi te rrine ne kosove me nje mandat prej dy vjetesh.Me kete dihet se ende nuk ka perfundue mbikqyrja e pavaresise se kosoves.
E dine mire kjo qeveri qe nuk ka aftesi per ta mbrojtur sovranitetin teritorial,po edhe nese amerika do i armatos me arme berthamore shqiptaret e merdhire.
Dhe qe thoni se ka mbarue rezuluta1244 enderra shihni edhe diten ju zotri,ajo do zbatohet dhe do e shihni veten ne sketerr .
Nese u mbrone amerika pergjithemone keni shancen e mbajtes se qeverise mbi masen e lodhur se administrimi vete tregon perdorimi i dhunes se papare mbi ēdo kend.Pra pamarr parasysh a jeni ne roberi apo te pavarur.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Marveshe me eulex qeveria ndryshe skan jete
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: