AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Gafurr Adili;vdiq titisti Arben Xh.A.Kurti ngushllon si tita

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 14609
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Gafurr Adili;vdiq titisti Arben Xh.A.Kurti ngushllon si tita   Sam 8 Sep - 1:55

VDIQ TITISTI SHQIPFOLĖS, ARBEN XHAFĖRRI…!
August 22, 2012 | Filed under: OPINIONE | Posted by: FDBK
Vdiq titisti shqipfolės, Arben Xhaferri…, dhe tė gjithė politikanėt titista shqipfolės, tė Tiranės, Prishtinės, Tetovės dhe…, edhe Albin Kurti dhe Kreshnik Spahiu, i bėnė lėvdata dhe homaxhe, gjoja se ai ishte njė “rilindės” dhe njė “kombėtar” i madh, madje duke thenė dhe duke sugjeruar se gjoja amanetin pėrribashkim kombėtar shqiptar e kemi prej tij…Kėto epitete dhe lėvdata nuk janė aspakrealiste dhe as tė vėrteta, sepse….
Arben Xhaferri ishte ideatori i titizmit jugo-sllav me veshje tė reja “multietnike” t’ashtuquajtura demokratike . Ai, Arben Xhaferi, e ka krijuar partinė etij PDSH, duke bėrė bashkėpunim me sllavo-maqedonasit dhe duke mos punuar asnjėsekondė pėr ribashkim kombėtar shqiptar.
Ai, titisti shqipfolės, jo Arbėr, por Arben Xhaferi, ka udhėhequr (me vite) partinė qė ishte nėqeveri mė sllavo-maqedonasit, duke e reduktuar statusin e popullit shqiptar tė Shqipėrisė Lindore nėn IRJM nė njė “minoritet”tė dorės sė dytė, tretė dhe…
Ai, Arben Xhaferri, nuk mund tė jetė njė “rilindės”,sepse vite me rradhė ka vazhduar tė njėjtėn politikė servile antikombėtare ndaj sllavo-maqedonasve.
Rilindasit kurrė nuk kanė qenė tė mposhtur nga pushtuesve, kurse Arbni kavazhduar, deri nė fund tė jetės tė jetė sė tij, tė ideator i vėllazėrimit-bashkimit alla titist, sidomospas luftės clirimtare, kur ka qenė njėri prej nėnshkruesve tė “Marrėveshjes sėOhrit”, qė njohu se “sovraniteti dhe integriteti i Maqedonisė duhet tė ruhet” (Neni 1.2 i “Marrėveshjes sė Ohrit”).
Ai, rahmetliu Arben Xhaferi, edhe nėkohėn e luftės clirimtare nė Luginėn e Vardarit pati njė ndikim negativ gjatėkursit tė luftės, duke mos dalė kurrė prej qeverisė sllavo-maqedonase, dukedrejtuar akuza ndaj UCK-sė dhe duke bėrė marrėveshjen e Prizrenit me liderėt tėUCK-sė, pėr tia nėnshtruar kėtė ushtri clirimtare politikės servile dhe nėnshtrueseantishqiptare.
Politika e hollė shqipfolėse dhe antikombėtare e ka pėrkujtuar ate, rahmetliun Arben Xhaferri, si njė “kombėtar” vetėm pėr tė fshehur rolin e tij nėnshtrues gjatė aktivitetitdhe veprimtarisė politike, sepse tė tillė, si rahmetliu Arben Xhaferi, janė tė gjithė poltikuajt aktual tė Tiranės, tė Prishtinės, tė Tetovės dhe…, tė cilėt i derdhėn “Lotėt e Krokodilit” pėr titistin shqipfolės Arben Xhaferri, ashtu siq dikur edhe pėr titistin (rahmetliun) Ibrahim Rugova, korit tė tė cilit, tė kukuvajkave titiste, iu bashkuan edhe dy titistėt mė tė rinj, Albin Kurti i LVV tė Prishtinė dhe Kreshnik Spahiu i AKZ tė Tiranės.
Vetėm tre burra shqiptarė, Gafurr Adili i FDBK, Koco Danaj i LSHN (nga Tirana) dhe Avni Klinaku i Lėvizja pėr Bashkim (nė Prishtinė), heshtėn, sepse qė tė tre, edhe mė mirė se unė, e kanė njohur titistin shqipfolės Arben Xhaferri.
As Rilindja dhe as Zgijimi Kombėtar nuk mund tė realizohetme politikanė titistė, tė llojit Arben Xhaferri dhe…
Rilindja Kombėtare e dytė do tė arrihet vetėm me REVOLUCIONARĖ, qė e vazhdojnė rrugėn e drejtė tė ribashkim kombėtar tė trojeve etnike shqiptare dhe tė ShqipėrisėHistorike.
*Anėtare e Frontit Demokratik pėr Bashkim Kombėtar (FDBK).
Shqipėri Etnike (Gjakovė),
21gusht 2012
.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 14609
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Gafurr Adili;vdiq titisti Arben Xh.A.Kurti ngushllon si tita   Sam 8 Sep - 5:56

Arbėn Xhaferi, fryma evropiane e politikės shqiptare Artikujt tjerėShqiptarėt i dhanė lamtumirėn Arbėn XhaferitZjarret nė Ballkan marrin pesė jetėPaqartėsi rreth dialogut Serbi-KosovėBeogradi mban strukturat paralele nė KosovėPresione ministrit Besimi pse nderoi dėshmorėt e UĒK-sėArbėn Xhaferi, fryma evropiane e politikės shqiptare BE: Pa ndryshme tė njėanshme tė marrėveshjeve Beograd-Prishtinė Ngushėllimet e Jahjagės dhe AAK-sėRumania – njė lėmsh ballkanikZyra serbe reagon pėr arrestimin e BullatoviqitPublikuar: 16.08.2012 - 08:42
Prishtinė, 16 gusht – Ka ndėrruar jetė tė mėrkurėn pasdite filozofi, politikani dhe publicisti shqiptar Arbėn Xhaferi. Vetėm pak minuta pasi ka folur Damjanoski, Partia Demokratike Shqiptare ka dalė me njė deklaratė. Ajo ka konfirmuar vdekjen e ish-liderit tė saj. “Sot mė 15 gusht 2012 pushoi sė rrahuri zemra e kryetarit tė kuvendit qendror tė PDSH-sė z. Arbėn Xhaferi”, ka shkruar PDSH-ja e cila tash udhėhiqet nga Menduh Thaēi. “Me rastin e vdekjes sė rbėn Xhaferi mė 16 gusht 2012, nė orėn 12.00 nė Pallatin e Kulturės nė Tetovė do tė mbahet mbledhja komemorative, kurse kortezhi pėr pėrcjelljen e tė ndjerit do tė niset nga qendra e Tetovės nė orėn 13.30 pėr nė varrezat e qytetit tė Tetovės”.

Me keqardhje tė thellė ta ketė marrė lajmin pėr ndarjen nga jeta tė tij tė respektuar, ka shkruar nė njė letėr ngushėllimi qė i ka dėrguar PDSH-sė menjėherė kryetari i Bashkimit Demokratik pėr Integrim, Ali Ahmeti. Lideri i BDI-sė ka thėnė se duke u bazuar nė kėto vlera largimi nga kjo jetė i Arbėn Xhaferit ėshtė njė humbje pėr politikėn dhe mendimin intelektual shqiptar jo vetėm nė Maqedoni, por edhe mė gjerė.

Pėr Xhaferin vlerėsimet mė tė larta i kanė dhėnė edhe nė Kosovė dhe nė Shqipėri. Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, nė njė letėr ngushėllimi pėr familjen e tė ndjerit, ka shkruar se me vdekjen e Arbėn Xhaferit u shua njė nga mendjet mė tė ndritura tė qytetėrimit shqiptar. Sipas tij, vdekja e hershme e Arbėn Xhaferit ėshtė humbje e jashtėzakonshme pėr familjen, pėr botėn shqiptare, pėr miqtė dhe tė gjithė ata qė e kanė njohur dhe kanė vepruar me tė.

Me fjalė tė zgjedhura Xhaferin e ka pėrshkruar edhe presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga, nė njė telegram ngushėllimi familjes Xhaferi. “Intelektuali dhe politikani Arbėn Xhaferi ka dhėnė njė kontribut tė ēmuar nė skenėn politike shqiptare e sidomos nė krijimin dhe udhėheqjen e politikės sė shqiptarėve nė Maqedoni”, ka shkruar Jahjaga.

Me hidhėrim tė thellė vdekjen e Xhaferit ka thėnė ta ketė marrė edhe kryetari i Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Isa Mustafa. Ngushėllime familjes, miqve dhe bashkėpunėtorėve tė Xhaferit u ka shprehur edhe Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės. Pėr Lėvizjen “Vetėvendosje”, Arbėn Xhaferi do tė mbahet nė mend si ndėrtuesi i platformės pėr demokraci konsensuale, si kushti pėr parandalimin e tendencave margjinalizuese tė aplikuara kundrejt shqiptarėve nė Maqedoni. Kryeministri shqiptar, Sali Berisha, i ka dėrguar pasditen e sė mėrkurės njė mesazh, familjes sė tė ndjerit, Arbėn Xhaferi, si dhe kreut tė PDSH, Menduh Thaēi dhe tė gjithė anėtarėve tė PDSH-sė. Ai e ka quajtur Xhaferin avokat tė shqiptarėve tė Maqedonisė.

Njė humbje tė madhe pėr botėn shqiptare e ka cilėsuar kreu i Partisė Socialiste, Edi Rama, ndarjen nga jeta tė Arbėn Xhaferit. Aleanca, Kuq e Zi i ka shprehur menjėherė ngushėllimet mė tė thella familjarėve tė Arbėn Xhaferit.eArbėn Xhaferi u shtrua nė klinikėn e Shkupit tė mėrkurėn e javės qė shkoi pas njė goditjeje cerebrale qė pėsoi nė banesėn e tij nė Tetovė. Ai prej shtatė ditėsh gjendej nė gjendje kome. Mjekėt kishin paralajmėruar se gjendja ishte e rėndė dhe nėse i ndjeri do tė kishte kaluar shtatė deri nė dhjetė ditė nė kėtė gjendje mundėsitė pėr pėrmirėsim tė shėndetit do tė ishin mė tė mėdha.Mė mund tė lexoni sot nė “Koha Ditore”
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 14609
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Gafurr Adili;vdiq titisti Arben Xh.A.Kurti ngushllon si tita   Sam 8 Sep - 6:42

Arbėn Xhaferi ėshtė ithtar i lirisė, mendimtar i ndritur, qė lirinė e vet e kėrkon tė barabartė me lirinė e tjetrit, duke kėrkuar mos cenim apo respekt reciprok tė hapėsirė sė lirisė edhe nė nivel individual edhe nė nivel nacional.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Gafurr Adili;vdiq titisti Arben Xh.A.Kurti ngushllon si tita   

Revenir en haut Aller en bas
 
Gafurr Adili;vdiq titisti Arben Xh.A.Kurti ngushllon si tita
Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: