AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Ibrahim Kelmendi mbron Ali Ahmetin, kerkon tja falim serbit

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Ibrahim Kelmendi mbron Ali Ahmetin, kerkon tja falim serbit   Mar 11 Sep - 2:11


Shikoni: Vojvoda Menduh Thaēi


Pėrse Menduh Thaēi e inkriminon kaq brutalisht
Kryengritjen e vitit 2001…?

Me 14 nėntor 2010, Menduh Thaēi u intervistua nga Radio “Evropa e Lirė“. Nė pyetjen, “nėse drejtuesit e UĒK’sė kanė qenė bashkėpunėtorė tė UDB’sė, del se edhe konflikti i armatosur i vitit 2001 ishte konstrukt i shėrbimeve sekrete serbe...”, Menduh Thaēi, i papėrgjegjshėm siē po dėshmohet, pėrgjigjet: “Ėshtė e vėrtetė, e kam thėnė atėherė dhe tani e pėrsėris, segmente tė caktuara tė shėrbimit sekrete serbe e iniciuan 2001-shin.”


Lexoni: Thaēi: Shėrbimet sekrete serbe iniciuan 2001’shin


Kjo ėshtė vėrtetė akuzė e rėndė, obstruksion ordiner, qė tashmė nuk lėndon vetėm individ, por pothuajse gjithė popullin tonė. Edhe mua me ka hidhėruar deri nė egėrsim, prandaj dėshiroj t’i pėrgjigjem me tė njėjtėn “monedhė”! Veproj kėshtu sepse mė bėhet sikur po dėgjoj tek rėnkojnė varret e dėshmorėve tė asaj Kryengritjeje, sepse sikur po ndiejė riplagosjet e rigjymtimet e invalidėve tė Kryengritjes, sepse kjo akuzė ordinere i ka lėnduar e hidhėruar Shoqatėn e veteranėve, familjet e dėshmorėve dhe invalidėve dhe mezi po e pėrmbajnė hidhėrimin e tyre, sepse janė hidhėruar tė gjithė shqiptarėt qė e pėrkrahėn dhe u krenuan me atė Kryengritje. E, mund tė heshtin vetėm konformistėt e frikacakėt! E, mund tė heshtin vetėm ata qė mendojnė se duke injoruar Menduh Thaēin, e kanė kundėrshtuar mė se miri. E, mund tė miratojnė kėtė akuzė vetėm mercenarėt e ithtarėt e mashtruar tė Menduh Thaēit!

Deklartatė e vojvodės Menduh Thaēi
Klikoni mbi foto:Kjo shpifje kaq e rėndė kurrsesi nuk mund tė arsyetohet si mjet nė luftėn politike pėr pushtet. Ajo fyen heronj, dėshmorė, viktima, fyen tė gjithė ish ushtarėt, fyen gjithė popullin qė u gėzua pėr fitoret qė u arritėn dhe sidomos pėr vrasjen e atėhershme tė frikės nga pushteti nacionalist maqedonas...
Patjetėr duhet shtruar pyetjen:
Pėrse Menduh Thaēi e inkriminon kaq brutalisht Kryengritjen e vitit 2001, e cila pėrcaktim tė saj kryesor kishte arritjen e barazisė nacionale tė shqiptarėve tė diskriminuar nė Maqedoni!? Kėsaj radhe duhet dhėnė pėrgjigjėn e merituar! Pėrndryshe, Menduh Thaēi do tė vazhdoj tė shpėrdoroj vetėpėrmbajtjen, sidomos tė kuadrove dhe ushtarėve tė Ushtarisė Ēlirimtare Kombėtare dhe tė pėrkrahėsve tė asaj Kryengritjeje tė lavdishme.
Pėr ata qė nuk e dinė, Partia e Menduh Thaēit nė kohė tė Kryengritjes ishte nė “koalicion” qeveritar dhe prandaj ishte pjesė e pushtetit nacionalist e shovinist maqedonas, kundėr tė cilit u bė Kryengritja e armatosur. Meqė kjo ėshtė e vėrtetė, mund tė konstatohet se PDSH’ja, si vasale e pushtetit , ishte armike, kundėr tė cilės qe luftuar. Kur plasi Kryengritja Menduh Thaēi ishte njė vojvodė (siē e thėrriste shumica e shqiptarėve nė Maqedoni), tė cilit i jepej njė pjesė e plaēkės qė ai pushtet fashist ua grabiste qytetarėve. Dhe ia jepte shpėrblimin e fėlliqur pėr tė paguar pėrkrahjen pa rezervė tė udhėheqjes se PDSH’sė. Nė kuadėr tė kėtij shpėrblimi mercenarit Menduh Thaēit i ishte ndarė edhe njė copė hapėsirė pėr tė bėrė reketim, kriminalitet e kontrabandė vulgare.
Kėto shpėrblime ia mundėsuan Menduh Thaēit tė formojė njėsi mercenare paramilitare, tė cilat terrorizonin vetėm qytetarėt shqiptarė. Kėtė lloj organizimi kriminal, ēuditėrisht, strukturat shtetėrore maqedonase po vazhdojnė ta tolerojnė edhe tani. Dhe pse po ndodh kjo, nuk denjon kush tė jep tė paktėn shpjegime. E vėrteta ėshtė se edhe tani strukturave nacionaliste, komanduese, tė pushtetit maqedonas sikur po u konvenon njė vojvodė shqipfolės, nė krye tė njėsive tė tij paramilitare mercenare, qė tė vazhdojnė se terrorizuari shqiptarėt. Kėto struktura nacionaliste duan qė shqiptarėt t’i mbajnė nėn ethe e tension, duan t’i pėrēajnė ata, duke i paaftėsuar sa mė shumė, pėr t’u dal zot mė me sukses tė drejtave tė tyre nacionale, kulturore, arsimore, ekonomike. Me njė fjalė, duan t’i defaktorizojnė shqiptarėt.
Ky pėrcaktim i strukturave nacionaliste e shoviniste maqedonase, tė cilat edhe tani dukshėm po komandojnė pushtetin maqedonas, po i jep gjithė kėtė “trimėri” vojvodės Menduh Thaēi, po i lėnė atij hapėsirė e terren tė lirė pėr tė fyer e denigruar kaq rėndė popullin shqiptarė. Pjesėtarėve tė njėsive tė tij paramilitare u ėshtė lejuar e po u lejohet hapėsirė pėr tė reketuar dhe pėr tė kontrabanduar, u lehet hapėsirė pėr tė terrorizuar votuesit shqiptarė gjatė fushatave e gjatė ditėve tė votimit, u lihet hapėsirė pėr tė terrorizuar tė gjithė ata qė guxojnė tė flasin kundėr tyre.
Tė kujtojmė kėtu paramilitarin kriminel, Agim Krasniqin, i cili terrorizonte e bėnte krime nga mė tė shėmtuarat, por, ēuditėrisht, komandantėt nacionalistė tė policisė maqedonase e toleronin, i lejohej atij hapėsirė mediale pėr tė “pėrfaqėsuar” (baltosur) shqiptarėt nė Maqedoni. Edhe atė kriminel e afirmonte, e yshte dhe e trimėronte vojvoda Menduh Thaēi. E, ngjajshėm me atė kriminel, kishte dhe ka nė radhėt e paramilitarėve tė vojvodės. Edhe krimet groteske tė Brodecit, dhe tė tjera, ngjashėm me te, si dhe vrasjet e shumta “misterioze” tė ish ushtarėve tė UĒK’sė, qytetarėt shqiptarė nė Maqedoni ia mveshin vojvodės Menduh Thaēi. Po pra, edhe pėr krimin e fundit ndaj Komandan “Kushtrimit”/Harun Aliut, pėrgojohet edhe vojvoda.
Prej vitesh qytetarėt shqiptar nė Tetovė e rrethinė jetojnė nė frikė e ankth, se kur do tė sulmohen nga paramilitarėt e zi tė vojvodės, tė maskuar me maska, tė cilėt “identifikohen” si “alfa” (polici speciale maqedonase), natėn e ditėn, nė dyer tė banesave, kidnapojnė dhe i rrahin pėr vdekje kundėrshtarėt politik ose ata qė rezistojnė tė mos paguajnė reketin. Pėrmasat e frikės dhe ankthit janė tė atyre pėrmasave, sa pėr tė tilla veprimtari kriminale nuk guxohet as tė flitet e tė protestohet hapur. Jo vetėm analistėt, gazetarėt, por as pjesėtarėt e strukturave drejtuese tė BDI’sė nuk guxojnė tė flasin e tė protestojnė, pavarėsisht faktit se partia e tyre ėshtė nė koalicion qeveritar. Dhe kjo frikė duhet tė jetė njėra nga arsyet qė pėrdhunon BDI’nė, qė tė jetė tani pjesė virtuale e koalicionit qeveritar, nga se dalja nė opozitė bartė me vete terrorin e sforcuar tė kėtyre bandave kriminale paramilitare. Pėr ata qė njohin gjendjen nė gjithė imtėsitė e saj, nė Tetovė edhe policėt u frikėsohen kėtyre bandave paramilitare dhe disa policė bashkėpunojnė me kriminelėt e kėtyre bandave...
Ndoshta tė gjitha kėto nuk i dinė politikanėt, analistėt, gazetarėt, nė Tiranė e Prishtinė, prandaj, ndonjėri prej tyre, e joshin vojvodėn Menuh Thaēi, si lider partiak shqiptar, i mundėsojnė hapėsira mediatike (ndoshta edhe kundėr pagesės), qė ky kriminel tė pėrhap demagogjitė e tij, tė plasojė denigrimet e tij ordinere edhe kundėr Kryengritjes se vitit 2001. Vetėm tė painformuarit shprehin keqardhjen naive, pėrse liderėt shqiptarė nė Maqedoni nuk po merren vesh pėr ēėshtjet kryesore kombėtare, duke barazuar pavetėdijshėm liderėt me “liderė”.

Kryengritjen e vitit 2001 nuk e kanė iniciua
segmente tė shėrbimeve serbe!

T’i kthehemi akuzės kryesore, se Kryengritjen e armatosur nė Maqedoni e kishin iniciuar struktura tė shėrbimeve serbe, siē shpif qysh gjatė asaj Kryengritjeje vojvoda Menduh Thaēi. Qasja tangjente gjatė vendimmarrjes pėr atė Kryengritje, mė shumė nė cilėsi tė kėshilltarit, me ka mundėsuar tė jem i mirėinformuar dhe prandaj tė jem i bindur se vendimin pėr atė Kryengritje e kanė marrė strukturat udhėheqėse tė LPK’sė. Vojvoda Menduh Thaēi dhe bashkėmendimtarėt e tij, sikur nuk kanė informata se nė LPK, qysh kur ėshtė themeluar, mė 17 Janar 1982, vendimet janė marrė kolegjialisht, mbi baza statutare, se vendimet nuk janė urdhėruar nga ndonjė komandant, pra, janė marrė nė mėnyrė kolegjiale nga strukturat udhėheqse. Dhe shpesh vendimet miratoheshin pas debateve tė gjata, nga se LPK ishte organizatė ēlirimtare, pluraliste e demokratike. Edhe nė prag tė vendimmarrjes pėr tė bėrė kryengritje tė armatosur nė Maqedoni, pėr barazi nacionale, nė strukturat drejtuese tė LPK’sė janė zhvilluar debate, ndonjėherė edhe tė tensionuara. Pėrfundimisht, nga ato struktura Ali Ahmeti ėshtė zgjedh udhėheqės politik dhe komandant ushtarak. Kėtė mund ta dėshmojnė tė gjithė pjesėmarrėsit e atyre vendimeve. Ndoshta konformizmi, tjetėrsimi ose injorimi i vojvodės, i shtynė disa prej tyre tė heshtin, tė vuajnė, ndoshta edhe nga frika se mund ta pėsojnė nga pjesėtarėt e njėsive paramilitare tė vojvodės.
Gjatė vendimmarrjes pėr atė Kryengritje janė konsultuar edhe personalitete qė nuk bėnin mė pjesė nė LPK’nė e kohės. Ndonjėri prej tyre ishte kundėr asaj Kryengritjeje, tė bindur se mund tė dėmtohej procesi i pavarėsimit tė Kosovės. Por ata nuk ishin vendimmarrės dhe gabojnė kur e gjykojnė edhe sot, me arsyetime tė sotme, se Kryengritja nuk arriti fitoret e synuara, se pozita e shqiptarėve po pėrkeqėsohet, etj. Por argumenti kryesor qė kishin atėherė, - se do tė dėmtohej procesi i pavarėsimit tė Kosovės, - rezultoi i pavėrtetė. Edhe sikur tė ndodhte dėmtimi i procesit tė pavarėsimit tė Kosovės, pėrse do tė duhej tė duronin shqiptarėt nė Maqedoni atė pushtet fashist e nacionalist!? Edhe kur po fillonte Kryengritja e armatosur ēlirimtare nė Kosovė, kishte nga ata qė kėshillonin, “tė durojmė, sepse po dėmtohet Shqipėria londineze nė procesin e saj tė demokratizmit dhe tė anėtarėsimit nė NATO e BE”. E pėrse do tė duhej tė duronin shqiptarėt nė Kosovė pushtetin fashist tė Millosheviqit?! Vetėm pėr hir tė procesit tė demokratizimit e anėtarėsimit tė Shqipėrisė londineze nė NATO e BE?!
Rėndom, tė gjitha pushtetet nacionaliste, diktatoriale, kur ndodh qė qytetarėt tė rebelohen e tė kryengriten, argumentimi i parė i sundimtarėve, pse ndodh rrebelimi dhe kryengritja, ėshtė se ato i organizojnė sigurimet e huaja tė fshehta. Kėshtu ato nuk duan tė pranojnė se pakėnaqėsia e qytetarėve ndaj mėnyrės sė sundimit ka arritur ato pėrmasa, sa tė shpėrthejnė rebelime e kryengritje. Pėrse tė ishte pėrjashtim nga kjo praktikė pushteti i atėhershėm nacionalist e kriminal maqedonas, vasal mercenar i tė cilit ishte edhe PDSH’ja!? Kryetar i PDSH’sė atėherė ishte Z.Arben Xhaferi, ndėrsa njėsitė paramilitare tė saj i komandonte vojvoda Menuh Thaēi. Dhe ndodhi mrekullia: Aksidentalisht e mrekullisht Arben Xhaferi ndėrroi pozicion nė momentin pakėsa tė vonuar, nga kundėrshtari u bė pėrkrahės politik i Kryengritjes. Mos vallė edhe z. Xhaferi e detyruan shėrbimet serbe tė ndryshoi qėndrimin?! Ky ndryshim cilėsor i Arben Xhaferit ndodhi pa miratimin e vojvodės Menduh Thaēi, nė rrethana e vend ku ky i fundit nuk e kishte kontrollin e komandimin mbi Arben Xhaferin...
Atė ndryshim cilėsor tė Arben Xhaferit nuk ka mundur ta pėrpunojė e gėlltit asnjėherė vojvoda shqipfolės. Aty e tutje ai e toleronte Arben Xhaferin pėr kryetar tė PDSH’sė vetėm si kamuflazh politike, qė opinioni tė mos i merrte vesh riorganizimet e sforcuara paramilitare tė Menduh Thaēit...
Po tė pyeste hetuesia dhe gjyqi vojvodėn, nėse ka argumente pėr kėtė akuzė tė tij, sigurisht qė ai nė vend tė argumenteve do ofronte bindjen e tij (qė nuk pranohen pėr prova). Ai do tė shtonte pėr “argumentim” edhe deklaratat politike tė disa personaliteteve politike evropiane, tė cilat provonin tė pengonin zgjerimin e forcimin e asaj Kryengritje. Edhe kjo ėshtė njė praktikė taktike e njohur e personaliteteve vendimmarrėse ndėrkombėtare, tė cilėt nė fillim tė pothuajse ēdo kryengritje pozicionohen kundėr, meqė u dalin zot interesave tė tyre - ruajtjes se “rendit botėror, paqes e stabilitetit”. Do tė ishte mrekulli e llojit, po qė se ato personalitete tė pėrkrahnin qysh nė fillim Kryengritjen! Tani, nėse pėr kėtė akuzė do bėhej gjyq dhe do tė thirreshin pėr dėshmitarė personalitetet ndėrkombėtare (Solana, Robertsoni, etj.), tė cilėt vojvoda i pėrmend nė kėtė intervistė, si argument pėrforcues, jam tepėr i bindur, ata do tė thoshin para trupit gjykues, se kanė qenė deklarata taktike politike, nė shėrbim tė pengimit e tė zgjerimit tė Kryengritjes!
Siē dėshmova edhe mė lartė, vendimin pėr atė Kryengritje e morėn strukturat drejtuese tė LPK’sė se kohės, Kryengritjen e komanduan dhe e bėnė trimėrisht vetė shqiptarėt patriot! Argumentimet, se ajo nuk ėshtė kurorėzuar me fitore tė synuara, prandaj ka qenė e gabuar, janė “argumentime” qė pėrjashtojnė akuzėn se Kryengritjen e kanė iniciuar segmentet e sigurimeve serbe. Kėto pėrdorėn nė rastet kur shpifjet skandaloze nuk e kanė efektin e tyre, nga se pakkush i beson mė ato. Analizat tė bindin se ajo nuk ishte e gabuar, edhe pse nuk doli krejtėsisht e fituar. Hovin kryengritės tė Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare pėr tė marrė nėn kontroll Aeroportin e Shkupit dhe prej andej tė vazhdonin drejt Shkupit, e preu NATO, e cila imponoi armėpushim dhe bisedime politike (qė pėrfunduan me Marrėveshje tė Ohrit, tė firmosur edhe nga Arben Xhaferi). Ndokujt qė mendonte se duhej tė vazhdonte Kryengritja edhe pas ndėrhyrjes se NATO’s do tė mund t’i jepej tė drejtė, sikur UĒK’ja tė ishte mė e fuqishme se kjo Alenacė. Pėrmbyllja e Kryengritjes me Marrėveshje tė Ohrit qe fat pėr vojvodėn Menduh Thaēi dhe njėsitė e tij paramilitare. Mendoj, po mos tė ndėrhynte NATO, do tė kishim zhvillime e pėrfundime krejtėsisht tjera, nė kuadėr tė tė cilave mund tė ndodhnin edhe gjyqe ushtarake kundėr vojvodės dhe paramilitarėve tė tij...
Hovin e realizimit tė Marrėveshjes se Ohrit e preu pushteti nacionalist maqedonas nė vitin 2006, koalicionist virtual i tė cilit u bė PDSH’ja, e komanduar nga vojvoda Mendu Thaqi. Realizimi i asaj Marrėveshjeje ishte nė rrugė tė mbarė gjatė viteve 2002-2006, edhe pse zvarritshėm, kryesisht pėr shkak tė mungesės se mjeteve dhe infrastrukturės, por edhe pėr shkak tė frenimeve qė i bėnin nacionalistėt maqedonas, qė kishin dhe kanė nėn komandim segmente vendimmarrėse tė administratės shtetėrore maqedonase. Edhe shumė arritje tė viteve 2002-06 u dėmtuan rėndė dhe u regresuan me ardhjen nė pushtet tė nacionalistėve maqedonas dhe vojvodės Menduh Thaēi me sejmenė...

Pėrse po hesht Arben Xhaferi (kryetar i nderit i PDSH’sė)!?

Vojvoda shqipfolės tashmė e ka mbushur kupėn me kėto shpifje denigruese dhe me “dosje” tė falsifikuara dhe mund qė i ka ditėt e fundit edhe nė krye tė PDSH’sė. Tashmė shumė anėtarė janė irrituar e zhgėnjyer, por frikėsohen nga vojvoda dhe paramilitarėt e tij qė tė dalin hapur. E pakuptueshme dhe qesharake ėshtė vazhdimi i hezitimit tė anėtarėve tė ndershėm e patriotė tė PDSH’sė, nėse vazhdojnė ta tolerojnė vojvodėn komandant, i cili me kėto veprime kriminale po komprementon gjithė anėtarėsinė dhe votuesit e PDSH’sė, tė cilėt e pėrkrahėn Kryengritjen!
Duke pas parasysh gjithė turbulencat aktuale me “dosje” dhe akuzat inkriminuese, duhet shtruar pyetja:
- Pėrse po heshtė Arben Xhaferi, tani Kryetar nderi i PDSH’sė!?
Nuk me besohet qė ai tė miratoj gjithė kėto veprimtari e akuza inkrimenuese tė vojvodės. Nėse kjo qėndron, atėherė Arben Xhaferi ose i frikėsohet vojvodės, meqė di se ai ndėshkon rėndė, edhe me eliminim “misterioz” fizik, ose ia ka zėnė “dera bishtin”, siē thuhet kur dikush ėshtė i zėnė peng nga bėmat e tij nė tė kaluarėn. Me vend ėshtė tė shtrohet edhe pyetja, pėrse po hesht edhe Prof. Dr. Sadi Bexheti, Kryetari aktual i Komunės se Tetovės!? Nė prag tė zgjedhjeve tė fundit komunale PDSH’ja kishte arritur pikėn kritike tė vetėasgjėsimit. Ish Rektori Sadi Bexheti kandidoi pėr kryetar Komune, fillimisht duke kamufluar se nuk ishte kandidat i PDSH’sė dhe nė balotazh me kandidatin e BDI’sė fitoi. Fitoi edhe pėr faktin se disa militantė ekstremistė tė BDI’sė, dy ditė para votimit, plasuan “dokumente” qė “dėshmonin” se Prof. Bexheti kishte qenė kodosh i UDB’sė. Fitorja individuale e Prof. Bexhetit e rikthej nė skenė PDSH’nė. Kjo pėrvojė e atėhershme do tė duhej ta merakoste tani Prof. Bexhetin, se lufta e tanishme me “dosje” do t’i kthehet PDSH’sė...
E pakuptueshme dhe qesharake do tė ishte nėse strukturat drejtuese tė BDI’sė do tė hezitonin t’i kundėrviheshin meritueshėm vojvodės, vetėm pėr hir tė konformizmit e frikės tė disave qė janė nė strukturat drejtuese tė kėsaj partie! Mbase ėshtė momenti, - pikėrisht pėr shkak tė mosveprimit pėrkatės tė organeve kompetente tė shtetit dhe institucioneve tė drejtėsisė kundėr vojvodės, - qė tė diskutohet me vendosmėri partneriteti nė koalicion qeveritar me VMRO-DPMN’nė e nacionalistit Grujevski, krahas argumentimit pėr bllokim tė qėllimshėm tė anėtarėsimit nė NATO. Dhe kjo do tė ishte njė sprovė domethėnėse, nėse Grujevski e ka Ali Ahmetin vetėm partner virtual, kurse vojvodėn Menduh Thaēi mercenar tė diversionit konkret pėr ta (sh)pėrdorur si mjet pėr tė defaktorizuar e nėpėrkėmbur shqiptarėt!
E pakuptueshme dhe qesharake do tė ishte nėse Tirana dhe Prishtina do tė vazhdonin tė trajtojnė vojvodėn Thaēi si lider politik shqiptar! Po ish’komandantėt dhe ushtarėt e e UĒK’sė cilin qėndrim duhet tė mbajnė, kur dėgjojnė kėso akuzash kaq tė rėnda, kaq denigruese, kaq ofenduese, kaq antishqiptare!?

* ) Kontakti me autorin - i.kelmendi@hotmail.com
Prishtinė, 23. 11. 2010

PS: Mbrėmė (22.11.10), nga njėsitet speciale policore “Tigra”, ėshtė arrestuar Hisen Musliu i Tetovės, ish’funksionar i Shėrbimit tė Sigurisė Shtetėrore tė Maqedonisė, i dyshuar pėr falsifikim tė “dosjeve”. Qė kur u kam bėrė analizėn e komentimin e “dosjeve”, e kam drejtuar gishtin e dyshimit ndaj kėtij personi, qė prezantohej si kėshilltar i Menduh Thaēit pėr siguri...

( Lexoni: Hisen Musliu - Dosjet i kam marrė nga PDSH-ja )


( Ilustrimet i bėri moderatori i pashtriku.org )
Dosjet e shpifura tė oborreve!TELENOVELA E SHPIFUR “DOSJA IBAR”
(pėr Ali Ahmetin)Shkruan: Ibrahim Kelmendi ( * )Qysh kur i zbėrtheva “dosjet” e Fazli Veliut dhe Musa Xhaferit parashikoja se do tė pasonte “dosja Ibar”, e cila do t’i mvishet Ali Ahmetit. Kjo “dosje” u paralajmėrua qysh kur u plasuan nė opinion ato “dosje”. Pėr tė demantuar dhe diskredituar “dosjen” e Ali Ahmetit, sėrish po merrem me analizimin e saj, nė mungesė tė dokumenteve konkrete (tė cilat as qė i pres nga ish’shėrbimet jugo-sllave dhe as qė do t’u besoja). Dėshiroj ta them qysh nė fillim, se kėtė “dosje” e kundėrshton tepėr bindshėm vetė veprimtaria patriotike, ēlirimtare dhe politike e Ali Ahmetit, e cila ka zanafillė qysh nė vitet e 70-ta. Pėr tė lehtėsuar kuptimin e zbėrthimit dhe kundėrshtimit tė kėsaj “dosjeje”, po bėjė njė renditje thjesht numerike. Renditjen sipas kohės nuk e bėjė dot, meqė “dokumenteve” u mungojnė datat dhe numrat e protokollimit. Kurse pėr fragmentet e pėrkthyera po pėrdor shkrimin kursiv. Kjo “dosje”, pjesė tė sė cilės pėr herė tė parė i publikoi gazeta maqedonase “Dnevnik”, pėrbėn 29 “dokumente” me 56 faqe kopje format A4.
Gazeta “Dnevnik”, pėr herė tė parė i bėri publike “dosjet” e oborreve.


* * *
(“Dokumenti” nr 1): Ky “dokument” i ngjason formularit tė protokollimit kur Ali Ahmeti ėshtė rekrutuar tė angazhohet si bashkėpunėtor i SDB’sė federative. Nuk pėrmban datė dhe nr. protokollimi. Qė kėtu tė lind bindja pėr falsifikim, meqė SDB’ja federative nuk duhet tė ketė qenė aq sharlatane, sa tė mos tė vė datė e nr. protokollimi.
“Emri: Ali
Mbiemri: Ahmeti
Datėlindja: 4 janar 1959
Vendlindja: Zajazi
Republika: RS Maqedoni
Vendbanimi: ./. (nuk ka plotėsim)
Gjendja martesore: ./.
Kualifikimi: i lartė
Shkalla e angazhimit: bashkėpunėtor
Pseudonimi: IBAR
Baza (arsyeja): gatishmėria (personale)
Mjedisi: ekstremistėt
Dosja: bazike nė SDB RSUP SR Srbije
Pėrcjellės: SDB SSUP drejtoria I dhe II
Dokumentacioni: nė emėr (konkret)
Raportimet: tė marra nė kontaktim tė drejtpėrdrejtė
Ndihmėse: pėrcjellėsi - lidhja operative OO
Regjistruar: 1981
Data: ./.
Arkiva: Albanski ekstremisti (ekstremistėt shqiptarė)
Dokument: deklarata vetanake pėr pranim tė bashkėpunimit
Tė tjera: ./.
Plotėsoi: punėtori operativ i CAOP SDB SSUP
Gjurmė: Mikrofilmuar 01702 – 0023481”
Firmosje (e fotokopjuar): “Komandanti i drejtorisė ... Nikolic”
E pėrktheva kėtė “dokument” bazik pėr t’i bėrė komentimin vijues: Nuk mė besohet se ai institucion aq kompetent, - SDB’ja (ish UDB’ja) federative, - tė mos evidentoj emrin e babės, kur dihet se ashtu kanė vepruar nė dokumentet mė elementar, pėr tė saktėsuar identitetin. Pastaj viti i rekrutimi figuron 1981, por rubrika e datės ėshtė zbrazėt. Nuk mė besohet se ai institucion tė mos e dinte se viti ka 365 ditė dhe se nuk ėshtė njėsoj nėse rekrutimi ndodh nė fillim, nė mes ose nė fund tė vitit. Falsifikuesi qėllimisht nuk ka vėnė datė, meqė i ėshtė frikėsuar alibisė seė Ali Ahmetit, pasi, po tė evidentohej data, ai do kishte mundėsi tė dėshmonte vendndodhjen e vėrtetė, gjegjėsisht pamundėsinė pėr tė qenė atė ditė nė Beograd nė selinė e SDB’sė federative. Tė habit fakti se pėrse falsifikuesi nuk ka ofruar asnjė “dokument”, ta zėmė me nėnshkrim autentik tė Aliut, mbi gatishmėrinė dhe kontratėn e tij pėr bashkėpunim.Tiranė, fundi i majit 1997: Qerim Kelmendi - “Dema”, Ali Ahmeti, Ramush Haradinaj dhe Adrian Krasniqi - “Rexha”, nė banesėn e Adrianit nė Tiranė.


(“Dokumenti” nr 2): Ky “dokument” ka vetėm njė shkarravitje nė vendin e datės dhe protokollimit, pa asnjė kuptim. Kurse pėr titullar ka Ministrinė e Brendshme tė ish’RSFJ’sė dhe SDB’nė federative.
“Lėnda: Ali Ahmeti dhe Fazli Veliu
Lidhja: Raportimi ynė nr 020103434 i datės 05.07.85
Jemi dakord qė raportimet e Ali Ahmetit pėr aktivitetet e emigracionit armiqėsorė shqiptar mund tė pranohen edhe pėrmes kushėririt tė tij Fazli Veliu.”
Sikur bėhet fjalė pėr “dokument” tė pėrpiluar pas 05. 07. 1985. Nėnsekretari i SDB’sė federative (Srdja Andijevic) sikur e ka ngatėrruar se raportin nė mes tė Aliut e Fazliut, meqė ata nuk janė kushėri, por nip dhe dajė, siē e kanė precizuar nė “dokumentet” tjerė.
“Kemi pėr bazė kontributin e paēmueshėm tė Fazli Veliut qė tė angazhon Ali Ahmetin, ekstremist nga Maqedonia”, pėr bashkėpunėtor tė Shėrbimit pėr siguri tė shtetit.”
Kėtu na del se Fazli Veliu e ka angazhuar Ali Ahmetin, gjegjėsisht se Fazli Veliu ka pas rrol mė tė madh, por kur tė kemi parasysh pamfletėt tjerė tė kėsaj “dosjeje”, shihet se SDB’ja pėrvetėson meritėn pėr rekrutim tė Aliut, pa ndihmėn e Fazliut.
“Gjithashtu kemi parasysh kontributin e paēmueshėm tė Vazli Veliut nė prerjen e veprimtarisė armiqėsore tė vėllezėrve Jusuf e Bardhosh Gėrvalla i dhe Kadri Zeka, tė cilėt kanė vdekur nė atentatin e 17.01.1082.”
Ky farė falsifikatori vėrtetė ėshtė sharlatan. Nė “dosjet” tjera ka bėrė falsifikime se Fazliu ėshtė rekrutuar nė vitin 1977 dhe pėrmes tij na qenkėsh rekrutuar edhe Aliu, se Fazliu ka luajtur rrol tė paēmueshėm dhe tani sikur mundohet tė lut e tė bind SDB’ja federative SDB’nė republikane (tė Serbisė), qė raportimet e Ali Ahmetit tė bartėn edhe pėrmes “kushėririt” tė tij, Fazli Veliut. Kjo tingėllon sikur Fazliu do bėhet korrier i Aliut. Absurde! Sikur nuk meriton komentim mė tė gjatė.
“E nevojshme ėshtė qė tė mė lartė pėrmendurit t’i caktohet pseudonim i veēantė dhe mėnyra e takimit si dhe mėnyra e pranimit tė raportimeve.”
Falsifikuesi sikur ka harruar qė Fazliut i janė caktuar pseudonimet qysh nė vitin 1977! Pėrse do tė duhej tė kishte arsye tė kėrkonte caktimin edh tė njė pseudonimi!?
“Ju lutem qė gjatė pėrgatitjes se kėtyre aksioneve operative tė keni veēanėrisht parasysh faktin se duhet mbrojtur Fazli Veliun, duke pasur parasysh faktin se i pėrmenduri me kėrkesė tė tij kontrollon Ali Ahmetin dhe e orienton atė drejtė grupeve qė janė me interes tė veēantė pėr Shėrbimin pėr sigurimin shtetėrore.”
Falsifikuesi sharlatan sajon naivisht se SDB’ja federative lut SDB’nė republikane qė t’i besohet Fazliut pėr tė qenė korrier i Aliut nė bartje tė raportimeve, edhe pse Fazliut i ėshtė dhėnė pėr detyrė qė tė kontrolloi Aliun, njėherit ta orienton atė drejt grupimeve tė rrezikshme! Kėto pėshtjellime, gjithsesi janė qesharake. Nuk mė besohet tė ketė lutur SDB’ja federative SDB’nė republikane, meqė e para ka qenė strukturė sipėrore e shtetit nė kėtė lėmi. Nuk mė besohet se nė kėtė dokument lutet Fazliu, i cili nė “dosjen” e sajuar pėr te, i janė dhėnė pėrgjegjėsi mė tė mėdha se sa Aliut.
“Ekziston mundėsia qė Fazli Veliu tė regjistrohet si rezident i SDB-sė meqė kemi parasysh se i pėrmenduri nė kohėn e shkuar e ka propozuar kushėririn e tij Ali Ahmetin pėr angazhim me status tė bashkėpunėtorit.”
Nuk po kuptohet nėse SDB’ja federative po i propozon SDB’sė republikane, ose vetėm po parashikon. Sėrish sikur pėrpiluesi, - hiē mė pak se nėnsekretari i SDB’sė federative, Srdan Andrejeviq, - nuk ėshtė i informuar se Fazliu e ka nip Aliun dhe jo kushėri. Unė kam bindjen se kėto pėshtjellime kompetencash nė kėtė “dokument”, ngatėrrimi i relacioneve familjare dhe shumė gjera tė tjera, nuk do t’i kishin shpėtuar nėnsekretarit Andrejeviq. Kėto u kanė ndodhur vetėm falsifikatorėve sharlatanė...

(“Dokumenti nr. 3): Logoja e “dokumentit” kopje pėrmban stemėn e RSFJ’sė, dhe titullarėt: “RSF e Jugosllavisė/Sekretariati Federativ pėr Punė tė Brendshme”. Nė shabllon pėrkatės figuron e evidentuar: “Drejtoria e II-tė e SDB SSUP” (qė do tė thotė SDB-ja federative) dhe me nr. Tė protokollimit: “Str.pov. 02-365/07” Rėndom numri 07 nė fund tė shifrės sė protokolimit paraqet vitin. Nėse ėshtė kėshtu, atėherė stema e RSFJ’sė dhe titullimi RSF e Jugosllavisė nuk korrespondojnė fare me vitin, sepse nė kėtė vit nuk ekzistonin as stema dhe as RSFJ. Datė formulimi nuk ka as ky “dokument”, edhe pse letra me logo ka vendin pėr datė. Interesant, si janė orientuar nė kohė me kėta “dokument” komandantėt e lartė tė SDB’sė federative dhe mė duket e pabesueshme qė ata kanė pėrpiluar dokumente pa datė, fund e krye tė dokumentit. Besoj se kėto lėshime, - mospėrputhja e logos se letrės zyrtare me vitin, mungesa e datės, - janė produkt gjatė falsifikimit nga kodoshė (UDB’ash) sharlatanė.
“SDB RSUP SR Makedonije
II Sektor
Lėnda: Kėrkohen tė dhėna
Nga burim i besueshėm i SDB-sė, pseudonimi “Ibar”, kemi marrė informata pėr aktivitete armiqėsore tė personave vijues
Aziz Polozhani,
Rizvan Sulejmani,
Hazbi Luka dhe
Hisni Shakiri.
Ju lutemi qė tė na jepni vėrtetėsinė operative pėr personat e paraqitur.
Ndihmsi i komandanti tė drejtorisė Predrag Djordjeviq. (nėnshkrimi)”
Shfaqa vlerėsimin mė lartė se shifra 07 nė fund tė shifrės se protokollimit paraqet vitin 2007, atėherė ky dokument bie nė ujė, sepse nė kėtė vit nuk ekzistojnė as SDB’ja federative dhe as SDB’ja republikane e Republikės Socialiste tė Maqedonisė.
Meqė “dokumenti” nuk pėrmban datė, nuk kam se si tė bėjė koment konkret.

(“Dokumenti nr 4): Falsifikimi ka tė montuar pėr titullar Sekretariatin Federativ pėr Punė tė Brendshme, kryekreje stema dhe RSFJ, pason “Shėrbimi pėr informim dhe dokumetacion, drejtoria pėr emigracion”. Ky sektor shfaqet pėr herė tė parė nė gjithė dokumentacionin!? Nuk ka datė dhe nr. protokollimi. I mungon ēfarėdo lloj shifre, siē i kanė “dokumentet” tjera njė shifėr shumėshifrore, nė anėn e djathtė.
“Lėnda: Ali Ahmeti, informim
Nga burimi ynė i besueshėm nė Zvicėr, kemi marrė informacion se nė Cyrih Zvicėr ėshtė mbajt takim i shqiptarėve ekstremistė.
Takimin e ka organizuar burimi ynė, Ali Ahmeti, me qėllim qė tė formohet shtabi i tė ashtuquajturės “Ushtria e Armatosur e Kosovės”, emri publik i tė cilės do tė ishte OVK.
Nė takimin qė ėshtė mbajtur nė njė banesė nė afėrsi tė Cyrihut kanė marrė pjesė Fazli Veliu, Xhavit Haliti, Gefurr Elshani, Sejdi Geci, Bardil Mahmuti, Halil Selimi dhe burimi ynė Ali Ahmeti.”
Tė habit fakti se pėrse nė kėtė “dokument” nuk pėrmendet fare pseudonim “Ibar”, por emri “Ali Ahmeti”?! Garantoj se njė takim i tillė, me kėtė pėrbėrje dhe pėr kėtė qėllim, nuk ėshtė mbajtur asnjėherė nė Zvicėr. Pėr kėtė mund tė dėshmojnė Xhaviti, Gafurri (tė cilit ia kanė shkruar emrin gabimisht), Sejdi Gega (tė cilit ia kanė vėnė gabimisht mbiemrin “Geci”, Bardhyli dhe Halil Selimi. Ky i fundit kurr nuk ka qenė nė Zvicėr, as ilegalisht dhe as legalisht. Le tė tallemi pėr njė qast: Organizimet tona, LPK dhe UĒK, paskėshin qenė aq tė fuqishme, sa pėr tė infiltruar Ali Ahmetin nė ato nivele, qė tė dezinformojė instancat mė tė larta tė shėrbimeve federative, ndaj tė cilit komandantėt madhor e komandues tė SDB’sė federative paskėshin pas besim absolut!!! Meqė ky takim nuk ka ndodhur, nuk ia vlen tė pėrkthej broēkullat vijuese nė kėtė pamflet tė sajuar. Po them falsifikues, meqė duhet tė kenė qenė mė shumė se njė, nga se tekstet e sajuara ndryshojnė nga “dokumenti” nė “dokument”. Ato pėrmbajnė edhe gabime tė rėndė gjuhėsor, siē me kanė thėnė njohėsit e mirė tė serbokroatishtes.Fotokopja e pasaportės, ku figuron emri i njėfarė Aleksandėr Antiqit, me tė dhėna tė tjera shoqėruese, dhe me njė fotografi montazh tė Ali Ahmetit!


(“Dokumenti” nr 5): Edhe ky falsifikim ėshtė montuar me logon zyrtare tė RSFJ’sė dhe tė Sekretariatit Federativ pėr Punė tė Brendshme. Kėsaj radhe kemi tė plotėsuar me dorė: “Drejtori II-tė e SDB-sė, rreptėsisht i besueshėm 1128/92”. Ky “dokument” ishte pjesė e “dosjes” se Fazli Veliut dhe ėshtė radhitur edhe nė “dosjen” e Ali Ahmetit.
“Ditėn e 02. 08. 1981 nė ambientet e SDB SSUP (shkurtesė zyrtare e UDB’sė federative)ėshtė zhvilluar bisedė informative me lidhjen operative shumėvjeēare tė Shėrbimit pėr siguri shtetėrore Fazli Veliu. (...)”
Ajo ditė ka qenė e diell. Nuk me besohet tė ketė punuar Komandanti i drejtorisė sė SDB’sė federative, Stanko Ēollak, emri dhe nėnshkrimi i tė cilit ėshtė vendos nga falsifikues tė fund tė kėtij “dokumenti” prej tre faqeve, meqė ai ka mundur tė komandoi shėrbėtorin e tij tė paraqitej gjatė ditėve tė punės. Pastaj, jam i bindur se nė firmėn ku ka punuar Fazliu nė Zvicėr, mund tė dėshmohet evidenca nga punėdhėnėsi, se ai ka punuar tė hėnėn pasuese. Si ka mundur Fazliu tė arrij punėn?!
“(...) Gjithashtu Fazli Veliu informon se me ekstremistėt Jusuf e Bardhosh Gėrvalla dhe Kadri Zeka janė tė lidhur ngushtė Xhavit Haliti dhe gruaja e tij Violeta, por se nė emigracion pėshpėritet se Violeta ka diē me Jusuf Gėrvallėn.”
Ja pra, ēfarė e paskėsh informuar Fazli Veliu SDB’nė federative. Edhe nėse ėshtė nga falsifikatorėt e tepėrt ėshtė! Por si do tė arsyetohen shpėrndarėsit dhe propaganduesit e kėtij “dokumenti”?! Kėta sikur pėrbetohen nė krye tė heroit Jusuf Gėrvalla, bile e mashtruan tė vėllanė, Hysenin, tė vinte pėr vizitė “zyrtare”, tė defilonte nė konferencė shtypi me ata qė po shpėrndajnė, po propagandojnė e po mbrojnė vėrtetėsinė e kėtyre “dosjeve”, pėr tė demonstruar lidhjet e ngushta dhe simpatitė e kėtyre kretenėve me Familjen Gėrvalla. Sa keq ndjehesha pėr naivitetin e Hysen Gėrvallės, i cili e kishte hėngėr karremin se gjoja ishte aty nė vizitė “zyrtare”. Edhe mė shumė po mė vije keq, pėr tė mos nxjerrė tė vėrtetėn se po me hidhėron deri nė tėrbim pėrgojimi i shpifur i Jusufit dhe bashkėshortes se Xhavit Halitit! E po, si paskėshin mundur tė kenė diē nė mes tyre njerėzit qė nuk janė takuar nė jetė dhe nuk janė njohur fare?! Pėr hirė tė Zotit dhe pėr hirė tė Heroit Jusuf, shpėrndarėsit, propaganduesit dhe mbrojtėsit e vėrtetėsisė se kėtyre “dosjeve” ėshtė dashur tė paktėn kėtė “dokument” ta censurojnė (tė mos e shpėrndajnė)! Kurse bashkėshortes sė Xhavitit (e cila nuk e ka emrin Violetė) si do tė mund t’i japin llogari kėta kretenė tė shpifur?!
“Pėr kėtė Veliu ka biseduar me Selim Halitin (vėllau u Xhavitit -sqarimi im) i cili ia ka vėrtetuar se gruaja e Xhavit Halitit, Violeta, nuk ėshtė larg prostitucionit dhe fshehurazi takohet me njėrin nga vėllezėrit Gėrvalla edhe pse ka fėmijė.(...)”
No coment! Nuk po e komentoj fare, sepse frikohem se edhe duke e komentuar po bėjė njė gjynah, gjegjėsisht njė faj tė rėndė! or duhet bėrė sqarimin, se edhe po tė kishte qenė Fazliu kodosh dhe i pa cipė (mos qoftė e thėnė nga goja ime!), siē po mundohen ta diskreditojnė me kėto “dosje” kretenėt e shpifur, ai nuk do tė dinte tė formulonte kėtė dezinformatė, meqė jam i bindur se ai nė vitin 1981 nuk i ka ditur fare emrat e Xhavit Halitit dhe bashkėshortes se tij, meqė kėta nė atė kohė ishin nė Kosovė!

(“Dokumenti” nr 6): Edhe ky falsifikim ėshtė montuar nė kopjen e letrės zyrtare tė Sekretariatit Federativ pėr Punė tė Brendshme, kabineti i nėnsekretarit tė SDB’sė federative. Kurse nga shkarravitja e qėllimshme (ndoshta pėr tė ndryshuar falsifikuesi kaligrafinė nga “dokumenti” nė “dokument”), sikur ėshtė evidentuar nr. i protokollit: “01--2/89”. As nė kėtė dokument nuk kemi datė tė sakt(!).

“Informatė speciale
Shėrbimi pėr sigurinė shtetėrore ka ndėrmarrė operacion special “trn” ndaj pjesėtarėve tė emigracionit armiqėsor ustash (kroat - sqarimi im) e shqiptar.
Akcioni ėshtė kryer me 26 nėntor 1989 (festimi i ditės se flamurit shqiptarē nė Shtutgart, Gjermani. (...)
Pėrmes lidhjes sonė operative Ali Ahmeti, tė cilin Shėrbimi e ka infiltruar nė bėrthamėn terroriste, grupimi armiqėsor shqiptar i mbledhur rreth tė ashtuquajturės Lėvizja Popullore pėr Republikėn e Kosovės, tė cilėn e kanė formuar ekstremistėt Kadri Zeka dhe Vėllezėrit Gėrvalla.
Kėto ditė nė Shtutgart ėshtė mbajtur tubim i pėrbashkėt i pėrfaqėsuesve tė emigracionit armiqėsor ustash (kroat) dhe shqiptar, qėllimi i tė cilėve ka qenė veprimtaria e pėrbashkėt. Nė tubim kanė marrė pjesė pėrfaqėsuesit e HNV-sė, Petar Hiniq, Malkica Dugeq, Tomo Naletiliq nga Shtutgarti, Josip Lediq nga Frankfurti, ekstremistė e terroristė, si dhe ata tė grupimit armiqėsor shqiptar, Xhavit Haliti, Raif Gashi, Bardhyl Mahmuti, Emrush Xhemaili, Musa Xhaferri, Ali Ahmeti, Emin Fazlija, Fazli Veliu dhe tė tjerė.
(...) Sipas raportimeve tė bashkėpunėtorit Ali Ahmeti dhe Fazli Veliu, nė kėtė tubim ėshtė bėrė kėrkesa pėr tė ndėrmarrė aksion ofensiv kundėr vendit.
(...) Pėr kėtė qėllim me 26 nėntor 1989 ėshtė thirrė demonstrata e pėrbashkėt ustasho-shqiptare (pėr herė tė parė pėrdoret shprehja “siptarsko”) nė Shtutgart.
(...) Bazuar nė raportin operativ, i cili ėshtė pėrgatit nga lidhja kualitative operative Ali Ahmeti dhe Fazli Veliu, Shėrbimi ka koordinuar organizimin e demonstratės dhe ka pėrgatitur aksionin operativ “TRN”.
Nė kuadėr tė aksionit “TNT” janė marrė masat vijuese:
- Ėshtė bėrė identifikimi i mbi 100 pjesėtarėve tė emigracionit ustash-shqiptar, pėr tė cilėt Shėrbimi nuk ka pas informata se janė tė angazhuar armiqėsisht
- Pėrmes pozicionit bashkėpunues tė Ali Ahmetit e Fazli Veliut, Shėrbimi ka bėrė dokumentime, foto, fono dhe video regjistrime pėr demonstratėn e pėrmendur
- Me akcion tė pėrbashkėt, nėpėrmjet pozicionit qė kanė siguruar Ali Ahmeti e Fazli Veliu, nė pjesėn pėrfundimtare tė demonstratės ka ardhur deri tė hedhja e bombave lotsjellėse, me peshė specifike, me ē’rast demonstrata ėshtė thyer...
- Mbi 60 veta, pjesėmarrės tė demonstratės, kanė kėrkuar ndihmėn mjekėsore (...)
Shpifje famoze! As nuk ka ndodhur ai tubim dhe as ajo demonstratė. Pėr kėtė mund tė dėshmojnė shumė veta, emrat e tė cilėve u pėrmendėn mė lartė. LPRK’ja nuk ka bashkėpunuar nė kėtė nivel me emigracionin e organizuar kroat dhe as me Emin Fazliun. Nuk mė besohet qė kabineti i nėnsekretarit tė SDB’sė federative tė ketė sajuar dezinformata tė kėtij niveli pėr t’ia servirur organit mė tė lartė tė RSFJ’sė: Kėshillit Federativ pėr Mbrojtje tė Rendit Kushtetues! As Aliu dhe Fazliu, edhe po tė kishin qenė kodoshė, nuk do tė kishin ditur dhe nuk do tė kishin guxuar tė sajonin shpifje tė tilla kaq famoze.

(“Dokumenti” nr 7): Ky falsifikim i mvishet Ministrisė Federative pėr Punė tė Jashtme. Nė krye mban kopjen e logos sė letrės zyrtare tė RSFJ’sė. Kėsaj radhe ka njė protokolim: “str.pov. 02/68”, por nuk ka asnjė datė. Teksti i falsifikuar flet “pėr rregullim tė statusit tė bashkėpunėtorit Ali Ahmeti”. Nuk ia vlen tė pėrkthehet e as tė komentohet.

(“Dokumenti” nr Cool: Ky “dokument” ka pėr titullar ministrinė e jashtme tė RSFJ’sė, protokollimin: “str.pov. 01/3245”.
“Lėnda: Ali Ahmeti, informim
Sipas udhėzimit tuaj konzulli ynė M.K. nė Zhenevė, i ka dorėzuar tė holla nė cash, tė cilat sipas shkresės suaj str. pov. nr 12312/09 i janė dedikuar Ali Ahmetit, emigrantit shqiptar me banim nė Zvicėr.
(...)
Nė takim Ali Ahmeti ka dorėzuar dy kaseta video me incizime tė ushtrimeve tė terroristėve shqiptarė nė njė kamp tė lėshuar, llogore, nė kufirin e Zvicrės dhe Francės. Nė incizim shihen Xhavit Haliti, Xhafer Shatri, Fazli Veliu, Selim Rexhepi, Florim Maloku, Bardhyl Mahmuti, Sabri Aliu dhe njė njeri i veēantė, pėr tė cilin Ali Ahmeti thotė se e ka pseudonimin “kuri”. (...)”
Edhe ky tekst ėshtė shpifje famoze. Nuk kemi pas kampe atje dhe nuk janė bėrė ushtrime. Pėr kėtė mund tė dėshmojnė tė gjithė personat e pėrmendur. Nuk mė besohet qė strukturat mė tė larta federative tė kenė sajuar kėso
dezinformatash.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Ibrahim Kelmendi mbron Ali Ahmetin, kerkon tja falim serbit
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: