AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Kapiteni Osman Musa (1961),azil ne angili

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kapiteni Osman Musa (1961),azil ne angili   Mer 12 Sep - 5:02

Kapiteni Osman Musa (1961), shef i Njėsitit pėr Standarde nė SHPK, mė 15 prill 2005, pa asnjė paralajmėrim ishte larguar nga Kosova, duke kėrkuar azil politik nė Londėr, ku ka pranuar se ka qenė agjent i shėrbimit sekret serb (BIA). Musa, ėshtė larguar pėr shkak se ka dėrguar dokumente dhe dosje tė SHPK-sė nė Agjencinė Informative dhe tė Sigurisė sė Serbisė – BIA. Kurse pėr pranimin e serbėve nė SHPK, pothuajse asnjėherė nuk janė kontrolluar listat se kush janė, as nuk iu ėshtė verifikuar biografia. Nė njė mėnyrė ka pasur amnistim tė vazhdueshėm tė kriminelėve serbė, tė cilėt kanė kandiduar nė SHPK dhe janė bėrė pjesėtarė tė saj.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kapiteni Osman Musa (1961),azil ne angili   Mer 12 Sep - 5:03

P.sh., ish-polici serb Boban, i cili kishte kaluar nė SHPK, nė rajonin e Prishtinės, ishte i njohur si kriminel i luftės bashkė me Novicėn, ish-komandant i burgut dhe inspektorėt e atėhershėm serbė Momqillėn, Qanoviqin dhe Bjeliqin si dhe drejtorin gjeneral tė burgut tė Prishtinės, Lubo Qumburoviq. Tė lartpėrmendurit, sipas dėshmitarėve okularė, kishin marrė pjesė nė keqtrajtimin dhe vrasjen e shqiptarėve. Vetėm nė njė konkurs (tė shpallur nė qershor 2006), pėr pranimin e pjesėtarėve tė MUP-it serb nė SHPK, kanė konkurruar 466 ish-policė tė MUP-it serb. Askush nuk e garantoi popullin e Kosovės se ndonjėri nga ta ėshtė i pėrzier nė krimet e luftės sė fundit nė Kosovė. Nuk mundi tė garantojė as komisionari i atėhershėm i policisė, Kai Vittrup.
Pos nė polici, njė numėr i tyre mbajnė uniformat e kompanive tė sigurimit privat, tė licencuar nė Kosovė. Ka edhe tė tillė qė mbajnė uniforma tė policisė serbe, mbrojtjes civile etj. Njė pjesė e qytetarėve serbė, nėn ndikimin e propagandės sė Beogradit, e konsiderojnė ndarjen e Kosovės si punė tė kryer, prandaj ata edhe besojnė se sė bashku me njėsitet e xhandarmėrisė serbe dhe strukturat tjera, do tė vendosen nė urė dhe do ta “mbrojnė” kufi
rin e ri te ura
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kapiteni Osman Musa (1961),azil ne angili   Mer 12 Sep - 5:06

Sipas tė dhėnave tashmė tė ditura, policia e UNMIK-ut i ka raportuar policisė sė Serbisė (MUP) edhe pėr detaje. Raportet kanė qenė mujore por edhe pėrmbledhėse ēdo gjashtė muaj. Kryesisht, policia e Serbisė ėshtė furnizuar me informacione qė kanė pasė tė bėjnė me strukturat e ish-Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Nė bazė tė kėtyre informacioneve janė ngritur qindra aktakuza kundėr ish-pjesėtarėve tė UĒK-sė. Serbia ka pasė aq informacione tė pėrimtuara, duke i pėrfshirė edhe gjobat e shqiptuara nė komunikacion ndaj personave tė caktuar. Se a ka qenė marrėveshje mes UNMIK-ut dhe Serbisė pėr t’ia dhėnė policisė sė Serbisė tė gjitha informacionet qė i ka poseduar UNMIK-u, mbetet tė vėrtetohet nė tė ardhmen.
Ka dyshime tė bazuara se edhe gradimi i disa pjesėtarėve tė SHPK-sė, ėshtė bėrė jo nė bazė tė meritave tė punės, por sipas pėrzgjedhjeve tjera. Krahas kėsaj, thuhet se shėrbimi sekret serb e ka dėrguar nė UNMIK njė “listė” me emrat e kandidatėve me priori
tet nė gradime.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kapiteni Osman Musa (1961),azil ne angili   Mer 12 Sep - 5:12

Nė shtator tė vitit 2008, flitej dhe diskutohej pėr njė marrėveshje ndėrmjet UNMIK-ut dhe Qeverisė sė Serbisė, brenda tė cilės pėrfshihej edhe ndarja e policisė dhe krijimi i dy komandave tė veēanta. (Ėshtė koha kur bisedohej pėr gjashtėpikėshin).
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kapiteni Osman Musa (1961),azil ne angili   Mer 12 Sep - 5:13

hkarkimet e pjesėtarėve serbė tė policisė duhet tė bėhen nga eprorėt ndėrkombėtarė,
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kapiteni Osman Musa (1961),azil ne angili   Mer 12 Sep - 5:14

Dihet botėrisht se njė pjesė e madhe e policėve serbė nuk i pėrgjigjen zinxhirit komandues tė Policisė sė Kosovės. Ata, siē dihet, u larguan masovikisht nė shenjė proteste pas shpalljes sė Pavarėsisė sė Kosovės, duke marrė pjesė edhe nė djegien e pikave doganore nė dy portat kufitare 1 dhe 31 nė veri tė Kosovės, dhe nė trazirat e organizuara mė 17 mars 2008, ku u vra njė polic i UNMIK-ut, ndėrsa u plagosėn dhjetėra polic
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kapiteni Osman Musa (1961),azil ne angili   Mer 12 Sep - 5:16

shėrbimet sekrete serbe, nė shumė pjesė tė Kosovės, kanė aktivizuar edhe strukturėn e “spiunėve tė fjetur”.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kapiteni Osman Musa (1961),azil ne angili   Mer 12 Sep - 5:17

Pjesėtarėt e kėsaj njėsie kanė qenė tė pėrqendruar edhe nė Kosovėn Lindore (Luginėn e Preshevės), nė pjesėn e kufirit me Kosovėn dhe me Maqedoninė. Eprorėt e kėtij formacioni kanė pasė kontakte tė vazhdueshme me tė ashtuquajturat “Shtabe tė Mbrojtjes Territoriale”
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kapiteni Osman Musa (1961),azil ne angili   Mer 12 Sep - 5:19

Duhet tė pėrmendet se nė lokalitetet ku shkrepen armė tė ndryshme nga serbėt, vepron lirshėm MUP-i serb, ku shef i operativės ėshtė Zharko Kosovac, i cili sipas raporteve tė KMDLNJ-sė, ishte i njohur si ushtrues i dhunės mbi popullatėn shqiptare, gjatė viteve tė ‘90-ta, gjatė luftės 1998/1999 dhe pas lufte. Po ashtu, epror i policisė sė SHPK-sė ėshtė edhe Xhavit (Rexho) Dervisheviq, i cili po ashtu ėshtė i njohur si ushtrues i dhunės mbi shqiptarėt qė nga viti 1990 e kėndej. Kėta tė dy me shumė serbė tė tjerė, kanė qenė ushtrues tė dhunės, posaēėrisht mbi arsimin shqip.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kapiteni Osman Musa (1961),azil ne angili   Mer 12 Sep - 5:30

Goran Bogdanoviq, u bė publike ideja pėr krijimin e policisė serbe brenda policisė sė Kosovės!
Propozimi i Bogdanoviqit qė tė formohen struktura tė veēanta tė policisė pėr serbėt lokalė nė Kosovė, do tė thotė se ka tendenca pėr krijimin e komandės sė ndarė tė policisė serbe, sipas shembullit tė Bosnjės,
Edhe ashtu ka tė dhėna tė prekshme pėr ekzistimin e forcave tė MUP-it serb nė Kosovė, pėr veprimtarinė e njėsive tė Brigadės sė 58 serbe tė Kėmbėsorisė, tė cilat operojnė nė disa pjesė tė vendit, si p.sh, nė Zveēan, Zubin Potok, nė veri tė Mitrovicės, nė disa pjesė tė Gjilanit, Kamenicės, Vitisė, Novobėrdės, Ranillugut dhe Shtėrpcės. Pos kėsaj, nė Kosovė operojnė rreth 7-8 organizata ilegale serbe, tė cilat duket se dirigjohen nga shėrbimet sekrete ushtarake, tė cilat aktivizohen herė pas here nė momente tė caktuara.
Njė kohė qendrėn e policisė paralele serbe nė Zubin Potok e drejtonte kapiteni Zhivojin Gjuriq, bashkė me asistentin e tij Zvezdan Mihajloviq. Brenda kėsaj qendre pėrfshihej edhe Departamenti i Gazivodės qė numėronte rreth 35 policė, duke pėrfshirė kėtu qendrėn operative, njė patrullė nė terren dhe njė patrullė nė Gazivodė. Kėto pika tė policisė paralele serbe kanė pas mjetet pėr qarkullim dhe komunikim. Policia paralele, apo siē ėshtė quajtur “policia komunale”, ka funksionuar edhe nė Leposaviq. Komandant ka qenė Dushan Ivanoviq, ndėrsa zėvendės i tij, Zhivan Nestoroviq. Ata janė ndihmuar edhe nga Radenko Nedelkoviq dhe Sasha Arsiq. Nė mesin e tyre dyshohet tė ketė edhe pjesėtarė tė BIA-s. Kjo bazė ka pas njė Departament nė Soēanicė dhe nė Leshak, dhe ka numėruar rreth 90 policė.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kapiteni Osman Musa (1961),azil ne angili   Mer 12 Sep - 6:50

Osman Musa

Dihet boterisht se KAPEDANI FEHMI LLADROVCI u vra ne Drenicė, me 22 shtator 1998. Shih per kete spiuni Musa Prushi,i paguar serbiane jo rastesisht reagon ne te njeten date, me 22 kallnor…
Zagari serbian, Musa Prushi, per cfare arsye njollos KAPEDANIN dhe heroizmin e Heroit, qe tashme jane shkruar shume libra. Dhe pyet perse nuk po shkruan kush i vrau? Duke aluduar ne shqiptaret.
Ēka tha Komandanti Legjendar ADEM JASHARI per Fehmi Lladrovcin:”VEĒ VDEKJA ME NDANE NGA FEHMI LLADROVCI”, Drenicė,prill 1997
“VDEKJA PER LIRINE E KOSOVES DO TE ISHTE FATI ME I MADH JETESOR” Fehmi LLadrovci,prill 1998, Drenicė
“ZERI I POPULLIT TE KOSOVES QE KERKON LIRI,ESHTE ME I FORTE SE KRISMA E GJITHE TOPAVE TE SERBISE TE ZBRAZUR SE BASHKU” XHEVĖ KRASNIQI-LLADROVCI,nentor 1989,Drenicė
Qeni serbian, Musa Prushi, duhet te jap pergjgje poblike,familjes Lladrovci,popullit dhe Shtabit te Pergjithshem te Ushtise Ēlirimtare te Kosoves, se cka di per vrasjen e Kapedanit,perse pyet keshtu,ne ke dyshon se eshte vrare,perse njollose dhe hedh balte ne heroizmin e pashoq, sa paguet….!? Do te jep pergjigje se s“benė. Eshte mire qe te arrestohet dhe te kapet per germazi ky derr dhe te tregoj nje nga nje, te bemat e tradhtareve…
Nuk ndalet me kaq spiuni me damke MUSA PRUSHI. Ky qen serbian,pra Musa Prushi, me ne fund haptazi pranon vet se eshte ne anen e tradhareve te kombit dhe kunder kombit shqiptare…
KUSH ĖSHTĖ TRADHTARI I KOMBIT MUSA PRUSHI…?
http://tribunashqiptare.net/?p=4841
* Ky tradhtar hedhe baltė ne Komandantin Legjendar Adem Jashari, Fehmi Ladrovci,Mehe Uken,Remzi Ademajn…* Ky spiun thote se shqiptaret e kane vrare Fehmi Lladrivcin…!?* Kalaboracionisti Musa Prushi,Demonstrata e vitit 1981, i quan DEMONSTRATA FAMEKEQE. Perkrah tradhtarin Azem Vellasi e fyen Ukshin H…

http://tribunashqiptare.net/?p=4841
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Kapiteni Osman Musa (1961),azil ne angili   

Revenir en haut Aller en bas
 
Kapiteni Osman Musa (1961),azil ne angili
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: