AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Reshat Badalles

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Reshat Badalles   Lun 1 Oct - 3:40


Reshat Badallaj drejtuar zotris Kryeministrit te Shqiperise Sali Berishes;
Nuk do t┤iu quaj tradhtar larg qoftŰ,por tri raste qe ndodhen nga Ju,mjerisht kanŰ erŰ tamam tradhtie. Nuk e di se ška ŰshtŰ nŰ pyetje:


Dy semestrat e fundit mi nderprenŰ jo serbet,por,zagarŰt titist,jo serbet po qentŰ shqipfoles edhe njŰherŰ po e perserisŰ jo shkijet, po langojt shqipfoles,argat denbabaden serbianŰ-tradhtaret e kombit...

Kam qenŰ i burgosur politik, qe ne vitin 1989,per veprimtari armiqesore,gjithmonŰ sipas shkijeve dhe veglave te tyre,shovenist,irredentist... u kerkua denimi me vdekje...


Ju ne vitin 1999, gjate Konferences ne Rambuje, e ETIKETUAT UăK-Űn SI NJ╦ GRUP TERRORIST. Perse? A keni kerkuar falje?

Pergjigje;
Ju Reshat Badallaj nuk keni nje perqendrim te duhur dhe te vendosur.
Ju se pari nuk deshironi ta quani tradhetar Berishen,dhe se fundi e etiketoni kinse i vjen ere tradhetari.
2)Thuani se Berisha e ka furnizue Milloshin me derivate ne kohen e luftes se uškes. Nuk eshte e vertete qe ne kohen e ušk es e furnizoi Milloshin,por ne kohen e luftes ne Bosne.
3)Ty te paskan distancue shqipfolesat nga fakullteti ku paske studjue.Pse nuk i qet emrat e ketyre qenve ?
4)Ti thua se Berisha si para ashtu dhe ne Rambuje e paska quajtur ušk si grup teroriste.

Ti zotri Reshati a e kupton fjalen terorist se ška don me thene apo vetem po shkruaj diška qe te marrin vesh se je que nga gjumi dimror ?

Fjala terorist dmth;

Grupet qe ngriten per ta šlirue atdheun nga thundrat e armikut,me nje fjale nderkombetare quhen terorista.
Por ju keni studjue matematiken dhe me tutje nuk dini me teper per ligje nderkombetare.

Une po ta spjegoi fjalen teroriste;Kur grupet e armatosura ,apo kombi qohet ne šfaredo forme per tu šlirue nga roberia, eiketohen si grupe teroriste.A je que me luftue me thike,apo me šfaredo arme automatikishte je que me vrare armiq,dhe me debue nga atdheu y armikunt.Dhe ne defakto e merr emrin terorist.Besa edhe nese e ke kap nje dru me dore e done me vra nje armik e njejta fjale te etiketohet.Sepse me dru ke mundesi me vra armikun dhe me ja marr armen dhe me vzhdue me tutje luften duke u shumzue ne numer.
Ti enverist me shoke e kundershtoni ligjin nderkombetar dhe beheni ma trima se tere njerezia.
Dhe fjalen terorist e perzini me teroristet qe kindapojne njerez per te perfitue baza materiale.
Teroristet per perfitime dhe teroristet šlirimtar kan dallim si hena nga dielli !

EDhe Hitleri šlirimtaret franqez,dhe ata amerikan i quante terorista,por as Haga as gjygji i gjeneves nuk i denoi keta te dyte,sepse e šliruan njerezin nga nacizmi !

Lufta teroriste zhvillohet ne dy menyra per šlirimin e atdheut;

1)Diverzante
dhe
2)Ajo teroriste.

Lufta Diverzante ,zhvillohet ne ate menyre duke ia shkatrrue armikut uzinat e Kosoves,e sidomos duke i prish motoret ata njerez qe punoine neper uzina.Pra duke hudhin rere ne motoret me qellim qe prodhimtaria tu nderpritet qe mos te ken te ardhura armiqet.E kam fjalen tek prodhimet ushqimore dhe ato te armatimit.
Tjeter ne kete lufte diverzante armiku duhet te sulmohet ne prapavije qe tu kallet,ose tu konfiskohet konvoji me ushqime dhe armatimi.
Luften diverzante e kryejne njerezit e besuar dhe profesionaliste.

2)Lufta teroriste
Ne kete grup marrin pjese njerezit profesional te ushtruar mire.
Ne keto grupe luften teroriste e bejne grupet nga tri apo edhe pese veta.Jane te armatosur gjere ne dhemb duke posedue arme ma moderne gjere tek ato me mbushje berthamore.
Keto grupe teroriste jane te betuar se nuk do bijne ne doren e armiqeve ,por kan edhe shpirt asi soji qe nuk kan meshire te masakroin armiq.Qellimi eshte qe armikut kurr mos ti bije ndermend qe te kethehet ma ne mesin ketij populli .
Keto grupa vraje edhe tradhetar,dhe nuk ka ligj ne bote qe i denon keta teroriste.
Por a ndodhi kjo lufte ne kosove keshtu,ti e dine mire se sa patriota u vrane mbas shpines dhe disa u etiketuan si tradhetar pa qen tradhetar.Qellimi ishte diku tjeter ,qe ta merrni pushtetin ne vend te armikut.
Sipas nenit 51 alineja 2 e kodit te se Drejtes nderkombetare publike,thuhet se lufta duhet ta marri kahjen e luftes se vertete boterore e jo te revoltes se zvoglume.
Ne kete nen thuhet;Nese nje njeri qohet ne luften šlirimtare,duhet mbas tij te qohen i madhe e i vogel ne luften šlirimtare.Dhe nuk duhet marr parasysh se šfare armatimi p˘sedon armiku.KS,i OKB es merr masa preventive meniherit duke urdherue OKB ra qe te nderyhne ndermjet paleve nderluftuese qe ta ndaloin gjakderdhjen e metejme .Dhe dyja paleve i kercnohen qe ta ndalin luften dhe te nenshkruajn marveshje .Cilado pale qe e para e pranone nje gje te tille konsiderohet si kapitulim te luftes.Kjo eshte rregulle e nderkombetareve.
Neqoftese pala šlirimtare mashtrohet dhe thote se po na kercnohen nderkombetaret,dhe duhet ta nenshkruajm kete marveshje e befte me shendet roberin edhe per disa dekada.
Neqoftese pala šlirimtare e nenshkruan e dyta,KS i OKB es šlirimtareve ua cakton nje protektorat qe tja ruan pavaresin per nje kohe zgjatje prej pese vitesh.Dhe para se te skadoi ky afate populli duhet te qohet ne protesta qe protektori te largohet nga vendi se ndryshe KS i OKB es e merr parasysh se ai popull nuk eshte ne gjendje ta mbroi lirin e saj dhe e merr ne konsiderat se ky popull e pranon protektorin si ruajtes ne vend te armikut te debuar.
Apo nese pala okupatore e nenshkruan e para e pranone kapitullimin qe pala šlirimtare ta merr pavaresin apo bashkimin me pjesen e cungume.
Reshat Badallaj nese keni veprue keshtu pa gabime qe ti ceka mos u frigo se fitorja eshte e jona,e nese keni gabue ne neshkrime para se me lind foshnja e keni ngrere dhe na paqit ne qafe ju qe kikirisni se keni luftue per bashkim !

Per šdo gje qe kam shkrue jam i gaqem te pergjigjem para kombit shqiptar dhe atij nderkombetar.


Haxhi Latif Kuši
.........
..............Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Reshat Badalles   Lun 1 Oct - 4:39

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Reshat Badalles
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas rÚpondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: