AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Babiloni u shkatrrue nga Aleksandri me 331pes

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Babiloni u shkatrrue nga Aleksandri me 331pes   Sam 13 Oct - 3:42

Ndėrtimi i Ziggurat Etemenanki, i njohur mė vonė si Kulla e Babel
604 pes - 562 pes

Pieter Bruegel Plaku, Kulla e Babelit, ca. 1556

Sipas mbreti Nebukadnetsar II , mbreti i cili ėshtė emėruar mė shumė se 90 herė nė Dhiatėn e Vjetėr, restaurimi dhe zgjerimi i Etemenanki ziggurat nė Babiloni u pėrfundua mbas 43 vjet tė punės. Ziggurat ishte ndėrtuar fillimisht nė kohėn e Hamurabit . Ajo ka qenė llogaritur se pėr ndėrtimin e saj tė paktėn 17 milionė tulla duhej tė bėrė dhe qėlloi.

Disa nga kėto tulla janė vulosur me mbishkrimet nė formė pyke . Pėrfundimisht ziggurat u bė i njohur si Kulla e Babelit , dhe tulla pak nga kjo qė mbijetojnė janė tė njohur si "Kulla e tullave Babel" ose Nebukadnetsarit II tulla. Nė e tij Typographia: njė skicė historike e origjinės dhe pėrparimin e Artit e Printime (1825) 2-7 printer dhe historian i shtypjes Thomas Curson Hansard quajtur kėto tulla "hapi i parė drejt artit tė shtypjes."

"Babylon me ziggurat u pushtua nga Kyros 538 pes, Dareios I 519 BC, Kserksi ca. 483 pes, dhe shkatėrruar tėrėsisht nga Aleksandri i Madh nė 331 pes. Ėshtė kjo kullė i gjatė u largua tempulli qė ėshtė pėrmendur nė Zanafilla 11:1-9, dhe u bė i njohur si "The Kulla e Babelit". Tullat janė pėrmendur nė mėnyrė specifike nė Zanafilla 11:03: "Ejani, le tė bėjmė tulla dhe t'i piqni nė zjarr. - Pėr ata kanė pėrdorur gur tulla dhe llaē ata kanė pėrdorur pėr tė 'bitum. Bitum i zi ėshtė ende e dukshme nė pjesėn e prapme tė tullave tė pranishėm pjekur. Kėto tulla janė konsideruar kaq tė rėndėsishme dhe interesante se Muzeu Britanik kishte kopjen e tyre nė ekspozitė me pėrshkrimet prospekt tė veēanta, nga ku pjesė tė informacionit tė prani
shėm ėshtė marr
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Babiloni u shkatrrue nga Aleksandri me 331pes
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: