AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Shtate lloje te strategjise se luftes per fitore

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Shtate lloje te strategjise se luftes per fitore   Sam 13 Oct - 3:51

Strategjia civile : Strategjia Civil ofron rrėfimin se si Jiang Ziya erdhi pėr tė diktu Mėsimet Gjashtė sekrete te mbreti Wen dhe shtjellon se si shteti duhet tė organizohet nė mėnyrė qė tė sigurojė njė bazė logjistike pėr ēdo zgjerim tė ardhshėm ushtarak. "Morale, qeveria efektive ėshtė bazė pėr mbijetesėn dhe themel pėr luftė.

Shteti duhet tė lulėzojnė ekonomikisht, ndėrsa kufizimin e shpenzimeve, tė nxisė vlerat e duhura dhe sjellje nė mesin e popullatės, pėr tė zbatuar shpėrblime dhe ndėshkime, tė punėsojė denjėt, dhe tė pėrmbahen nga shqetėsimet dhe mos mi dėmtuar njerėzit ".

[ 2 ] Kjo strategji mėson komandantėt kurrė tė kėnaqet nė avantazhet e tė vogla, apo a ėshtė arritur. Ajo na mėson se fitimet mė tė mėdha rezultojnė nga dashamirėsia dhe duke ndihmuar tė tjerėt tė arrijnė aspiratat e tyre pėr njė botė mė tė mirė.

Strategjia Ushtarake :
Strategjia Ushtarake vazhdon diskutimet seksionin e mėparshėm te ēėshtjeve civile, analizon gjendjen aktuale tė , dhe vlerėson perspektivat e suksesshme per pėrmbysjen e armikut.

"Tėrheqja e pakėnaqur dobėson armikun dhe forcon shtetin; hile punėsuar dhe teknikat psikologjike lejon manipulimin e armikut dhe hastens dėshtimin e saj sunduesi duhet tė jete i dukshme kultivimi virtyt tij (德) dhe tė pėrqafojnė politikat qeveritare qė do tė lejojė shteti pėr tė konkurruar pėr. mendjet dhe zemrat e njerėzve, shteti do tė fitojė kėshtu fitoren pa u angazhuar nė betejė ".

[ 2 ] Kjo strategji mėson komandantėt pėr tė arritur fitoren me anė tė mirėsisė dhe zgjuarsi, mundėsisht nė fakt pa luftuar. Ajo mėson komandantėve tė outwit kundėrshtarėt pėrmes diplomacisė dhe manipulimit.
Strategjia Dragon : Strategjia Dragon kryesisht diskuton organizatėn ushtarake, karakteristikat e nevojshme tė oficerėve ushtarakė, dhe si pėr tė vlerėsuar dhe zgjidhni pėr kėto cilėsi. Ai diskuton se si pėr tė krijuar njė sistem tė shpėrblimit dhe ndėshkimit pėr qėllim tė krijimin dhe mbajtjen e njė awesomeness gjeneralit dhe autoritet, dhe diskuton metodat e nevojshme pėr tė nxitur besnikėri dhe unitet nė ushtarėt e dikujt. Temat e mesme tė strategjisė Dragon pėrfshijnė: komunikimi ushtarake dhe nevojės pėr fshehtėsi;

parimet themelore taktike (theksuar fleksibilitet dhe unorthodoxy); gabimet e pėrbashkėta tė komandės dhe si pėr tė shmangur ato; Cues tė ndryshme pėr tė interpretuar situatėn e armikut, dhe, njė diskutim i ushtrisė sė pėrbashkėt aftėsitė dhe pajisjet.

[ 3 ] Kjo strategji shqyrton aspektet delikate dhe komplekse tė situatave kritike, pa humbur kontrollin pėr kėshilltarė ose duke u bėrė i hutuar.

Ai thekson se qeveria varet nga njė pasqyrė tė centralizuar dhe tė rregullt tė cilat duhet tė informohen mirė nė mėnyrė qė tė funksionojė nė mėnyrė efektive.

Strategjia e Tiger : Strategjia Tiger diskuton pajisje ushtarake, parimet taktike, dhe ēėshtjet thelbėsore tė komandės. Shumica e seksionit ofron "taktikat pėr nxjerrjen veten nga situata tė pafavorshme betejės. Zgjidhjet pėrgjithėsisht theksohet shpejtėsi, manovrimit, veprim tė unifikuar, angazhim vendimtar, punėsimi i misdirection, krijimi i prita, dhe pėrdorimin e duhur tė llojeve tė ndryshme tė forcave".

[ 4 ] Ai thekson se njė komandant duhet mbrojtur kundėr shkujdesjeje dhe tė veprojė nė pėrputhje me gjithnjė nė ndryshim kushte. Njė komandant duhet tė respektojnė dhe tė shfrytėzojė efektet dhe ndėrveprimet e variablave tė tilla si moti, terrenit, dhe psikologjisė njerėzore, nė mėnyrė qė tė arrihet sukses.
Strategjia Leopard :. "Mėsimi Sekret Leopard thekson zgjidhje taktike pėr llojet, veēanėrisht tė vėshtira tė terrenit, tė tilla si pyje, male, luginat dhe ndot, liqene dhe lumenj, lugina tė thella, dhe vende tė tjera tė ngushtė Ajo pėrmban gjithashtu diskutimet e metodave ta pėrmbajnė inatosur pushtuesit, pėrballet me forcat superiore, vendoset nė mėnyrė efektive, dhe tė veprojė explosively ".

[ 4 ] Ky seksion mėson se si komandantė tė dini forcen e tyre, dhe se si pėr tė drejtuar ato forca kundėr dobėsitė e armikut tė tyre.
Strategjia Dog : Strategjinė Dog diskuton njė numėr tė temave tė ndryshme, tė ndryshme nė seksionet e tjera. Pjesėt mė tė rėndėsishme "sqarojnė nė parimet e detajuara pėr pėrshtatshme punėsuar te tre forcave - komponent qerret kėmbėsorisė, dhe kalorėsia - nė njė shumėllojshmėri tė gjerė tė situatave konkrete taktike", dhe diskuton efektshmėrinė krahasuese fushėbetejė e kėtyre tri forcave. Ajo diskuton njė shumėllojshmėri tė "mangėsive dhe dobėsive nė armikun qė mund dhe duhet tė shfrytėzohen menjėherė me njė sulm tė pėrcaktuar." Ajo diskuton disa tė tjera, ēėshtje tė pėrgjithshme: ". Identifikimi dhe pėrzgjedhja e shumė tė motivuar, individė tė talentuar fizikisht pėr njėsitė e kėmbėsorisė elitės dhe pėr kalorėsisė dhe qerre dhe metodat pėr trajnimin e ushtarėve" [ 4 ] Kjo strategji nuk mėson pėr tė sulmuar njė armik kur morali i tij ėshtė i lartė, si dhe pėr kohėn kur njė sulm tė pėrqendruar moment ėshtė e drejtė.
[ redakto ] Shėnimet

tarake tė Kinės lashtė . New York: Basic Books. 2007. faqe 39.
[ redakt
oni ] Shih edhe
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Shtate lloje te strategjise se luftes per fitore   Sam 13 Oct - 5:05

Shqip
Shembuj tė pėrbashkėta mund tė gjendet edhe nė pėrdorim Shqip, siē vargun 18 nė kaptinėn 1:
兵 者, 诡 道 也. 故 能 而 示 之 不能, 用 而 示 之 不用, 近 而 示 之 远, 远 而 示 之 近
All luftė ėshtė i bazuar nė mashtrim. Prandaj, kur ne jemi nė gjendje pėr tė sulmuar, ne duhet tė dukmi si tepaaftė; kur duke pėrdorur forcat tona, ne duhet tė duket pasiv, kur jemi afėr, ne duhet tė bėjmė armikut besoj se ne jemi larg, kur larg, ne duhet tė bėjmė atė besoj se ne janė afėr.
Kjo ka qenė shkurtuar nė formėn e saj mė elementare dhe tė kondensuar nė fjalė e urtė angleze moderne:
All luftė ėshtė i bazuar nė mashtrim.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Shtate lloje te strategjise se luftes per fitore
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: