AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Jezusi jetoje si une

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Jezusi jetoje si une   Sam 13 Oct - 12:20

Pse Jezusi shoqerohej me tagrambledhesit Romak dhe me mekatar ?


Jezusi ėshtė shok i tagrambledhėsve dhe mėkatarėve. Mėkatarėt janė armiq tė Zotit dhe kėshtu armiq tė popullit tė tij. Nėse shkohet aq larg nė Judaizėm, vėllezėrit besimtarė qė luten pėr falje tė falen, nuk bėhej fjalė tė faleshin "mėkatarėt" apo "armiqtė". Pėr kėtė urdhėresa e Jezusit ishte diēka krejtėsisht e re: "Unė por ju them, duajini armiqtė tuaj dhe lutuni pėr ata qė ju pėrndjekin !"


Deshiroje qe me disa rreshta te japi sqarime per shoqerimin e Jezusit me trgrambledhes dhe mekatar ..
.....

http://sq.wikipedia.org/wiki/Jezusi

..................................................................................................
Jam me se i sigurt se profeti Jezusi(Isa) i shihte shume mire prifterinjet Judist duke bere shoqeri me Romaket.

Por mesiguri i ka pare edhe ata patriota ne thonjeza qe kan spiunue per njeri tjetrin dhe ky nga friga nuk ka pasur tjeter rruge pos te shoqerohet me mekatar !


Po pse u thote popullit te tyre ;Paguanjau taksta qe ua kerkon Cezari ?U thote mases ;nxirrni kuletat e juaja dhe shikoni ne parat e juaja se kush figuron ne to ?Kur i nxorren kuletat e tyre masa than;e shohim ne figuren e Cezarit.
E pra merrni ato para dhe hudhnjau Cezarit,ndersa per arken e juaj,nese doni liri,pavaresi,shkoni e mirrnjau arin grave tuaja dhe bine ne arken e qeverise se juaja.
Pavaresia e nje popullit fitohet o me lufte o me lek.

Po kethehemi pakes ne Kosove;

Ne kosove une i shikojsha njerezit duke bashkpunue me regjimin e Milloshit,Sidomos shqiptar ishin ata qe mblidheshin taksat per serbin,dhe mu keta sot ne kosove i keni drejtora ne keto vende te punes si tagrambledhes !
Edhe une si Jezusi ne nje mbledhje ne Theranden ku ishin prezent me mijera shqiptar u thash;Jepnjau keto pare(lek)ndonje grupit qe kujdeset per ēlirimin tone dhe jo veq keto por edhe arin e grave tuaja dhe pavaresin ta bejm me lek,nese nuk jeni ne gjendje te qoheni te luftoni me arme kundra armikut tone shekullor.
Prezenc ishin edhe Mulla Muhamet Paqarizi,Uke Bytyqi,Vesel Kryeziu,Malush Berisha,si dhe shume qytetar nga Theranda.Mulla Muhameti me tha se po vallahi keshtu eshte e vertete qe shkruhet ne librat e shejta.
Por nuk mbeta vetem me keto fjale,por vazhdova duke u thene se;Ketu ne mesin ton gjinden edhe shume mekatar qe jan antikombetar qe kerkoin denim te rende,dhe i shajta ne ēka kam mundur .

Une menndova se kisha do shok te idealit per ēlirim te shqiptareve,por edhe ata ishin me tiranin te lidhur si mishi me kocken,dhe mu keta e udhehoqen luften ēlirimtare duke u shite si ēlirimtar,por nuk ishin ēlirimtaret e vertete,pos tradhetar qe na tradhetuan dhe ketu mbetem ku mbetem.

Jezusi i shkreti ka qen ne halle,dhe ka qen ne rrugen e drejte edhe pse e ka ditur se me kete popull nuk shkohet gjere ne fund.Ky vendosi te kryqohet nga populli i tij,ndersa une ika si Jakupi,duke kalue shume bariera te vdekjes beshk me femit e mi.Sot gjindem ne jete,por duke vuajtur bashk me femit e mi.
Lavdia i mbetet vetem te Gjithfuqishmit i cili vendos fatin e secilit se si do vazhdoi jeten gjere ne diten e gjykimit.

Si perfundim pse Jezusi shqoerohej me Romak dhe mekatar ?

Nuk ka pasur miq judist te pastert e te beses!
Pse u shoqerue me mekatar?Po njerez te pastert nuk kishte rrethe vetes pos mekatar,o me keta o me dreqen ish dashur te shoqerohej.
Ndersa une;
Kurr me armiq nuk kam bashkpunue,kete e di mire dhe jam i pastert si loti.
Ndersa qe nuk e kam dite se shoket jan tradhetar e mekatar,nuk e kam ditur se as me keta nuk kisha bere shoqeri ,i betohem Perendise me shpirtin tim.

Nje gabim te madhe ja shoh profetit te nderuar Jezusit;Pse u fliujue per tjua lare mekatet mekatareve ?Pse pse pse ?Mesiguri e kan mashtrue me slloganet e tyre te poshterta qe te vdedsi per ta per tua shpetue prapanicen pisave nga Romaket .
U munduan qe une te flijohem per keta llojet e dhempirave,duke me shpallur spiun serb,tradhetar e tjera etiketime.
Sllogani i tyre per te shkue drejte vdekjes ka qen;Ti je spiun serb,e ti me u thene e shohim a jam spiun serbe ,me dale me vra nje serb dhe ata ty me te mbyte ne formen ma mizore siq ja kan bere profetti Jezusit.
Une e kam ditur se spiun serb nuk jam dhe as tradhetar.Pse e them se nuk kam qen tradhetar;Sepse po te kisha qen tradhetar kisha qen ne mardhenje pune ne profesionet e mia te shkolles qe isha i diplomuar ne disa profesione dhe naten kisha bashkpunue me policin serbe e marr jetra te shqiptareve.
Por a ka bir shqiptari qe mi shpif keto poshtersira ?I vetmi Judist ndere shqiptar eshte Avdi Ibrahimi nga Mushtishti me klanin e tij te zemunit qe i din se kush jan tradhetaret e shqiptareve .Po ta nxeja une kete me vellaznit e tij do i qesin te gjithe tradhetaret varg e vije..
Lavdi Perendise ,
vetem Perendia mundet te hakmerret ne mekatar e tradhetar shqiptar

Atdhetarizimi im shkruhet nga une vete e ndersa nga deshmitaret e gjalle qe jane ende ne jete nuk thuhet,pos heshtet me qellimet ogurezeza.

Atdhetarizmi im

Me 11 mars dita e merkur e vitit 1981 ne menzen e studenteve i nisa vete demostratat e Kosoves per kushte ma te mira per studentet shqiptar.
Ketu as emrin nuk ma permendin mekateret qe ende jan ne jete.
Sa e sa shqiptar kan bere pasuri maramendese nga kjo demostrat ?
Deshmitar te demostratave
Bajrush Xhemajli
Ruzhdi Kuēi kur mi pruri dy student qe te nesermen duhet ne mengjez me u lajmrue tek drejtori i menzes ,tek Shefki Stublla.Keta dy studentet me thane se ne ty te kemi lajmrue qe ti i ke nis demostratat sepse ty te ka qelluar qimja ne gjelle.

Me 1971 ne sutjeske e pata mbrojtur flamurin kuq e zi,nga serbet,dhe shqiptaret ne vend te serbeve deshten te me hakmirren.
Deshmitar kan qen;
Reshit Bytyqi
Sakip Sulaj
Sadik Sulaj
Sh.Vraniqi
Smail Berisha
Jetullah Berisha
Zvonku i Vllades qe e pata rrahur per flamur
Mlladenin poashtu
Muharemm Shaban Kuēi nje spiun serb
Halit Shalen qe dshti te hakmirret per serb !Tjeter
Me 1989 isha tek minatoret bashk me

Dem Ndrecen
Asllan Shalen
Sali Elshanin qe tek ky i qova ndihmat bashk me pronarin e ndihmave njefar Samiu nga Mamusha bashk me Malush Berishen,Ruzhdiun,Xhem Shalen ,Uke Bytyqin dhe kur ua kerkova nje vertetim per keto ndihmat nuk e pranoishin qe i kemi dergue keto ndihma tek Saliu.E dine mire Samiu !Mekatar gjere ne fyt shqiptaret.

Dhe ne prani te minatoreve kerkova qe une po behem kurban,po flijohem per shqiptar,por e dine keta deshmitar se ēka kam fole e ēka me thane mekataret dhe a u delen fjalet e mia apo te tyre atehere dhe tani !

Vuajtjet e mija dhe mundimet qe i bartesha per dite per shqiptar qe tjua bija lirin ishin te kota,sepse vete shqiptaret shkonin e benin shoqeri me serb duke bere dafranga e orgji dite e nate,mallkuar qofte ky kombe dhe kurr vuajtjet e mia mos e lafshin te qet kete popull mekatar.E tradhetar.

A nuk ka ndonje shqiptar,apo ndonji gazetar shqiptar ne bote qe te meret me mua siq bejne gazetaret ngaj veprimtareve te qeshtjeve kombetare ?
Ka ka por e verteta njerezise nuk po u intereson,pos mesiguri mbas vdekjes sime do qohen gazetar e romanista te shkruajn per veprimtarin time.
Edhe une kam qen i lidhur si Jezusi ne kryq me pranga ne tela me gjemba prane komunes se therendes por deshitarit i duhet qe ta harroi kete vdekje te ringjalljes qe me shpetoi nje Rom qe nuk e njoh per ti shprehur bile nje falenderim.E bekofte Perendia .Serbet dhe servilat e tyre shqiptar ne zhdukje masive o Perendi.Serbo shqiptaret jan bashkarisht dhe shume ne numer,ndersa pjesa 1/3 e popullit shqiptar punoine si sklever per qeverin qe gjinden ne pushtet,.Dhe ua pin gjakun duke i detyrue tu paguain taksa pa pasur paga mujore qe bredhin rrugeve per kafshaten e gojes.

Ndersa ata qe ishin kinse si te burgosur politike,ja u beren servila te serbise, te gjalle nga burgjet serbe nuk kan pasur te dalin,po por te smur jan lirue ,ose nga servilet serb jan distancue qe masa mos tu besoi per aktivitetin e tyre atdhetar,.Pra siq ma beren mua servilet shqiptar te serbeve qe e udhehoqen luften kinse ēlirimtare.
Nje gje qe shihet nuk do kallauzin ?Ja ku e lane Kosoven ?Nje serbi e debuan nga Kosova e e pruren tane njerezin duke manipulue me kete pjesen shqiptare ma zi se serbi bashk me udbashet qe i kenin ne qeverin e kosoves !
Ja ku e lane Iliriden nen maqedoni ?Nen sllavomaqedonet !Luften e nisen,dhe u vetdorzuan !Pse?

Ja ku i lane shqiptaret e Lugines se Presheve?Nen serbi ne vend te bashkimit me majken shqiperi !

Une jam i zgjedhur si peraqesues i AKSH ne france,por ai qe me ka zgjedhe i kam thene se si te me zgjedhish ,ne ket organizate,ka mu shkaperderdhe menjeherit,sepse udbashet qe ua shoh ftyrat me maska si te ma ndegjoin emrin tim kan mu zhduk nga dheu,sepse keta maskohen me frigue masen e 1/3 te shqiptareve,qe nuk kan liri e pavaresi apo bashkimin kombetar .E jo siq deklarohen keta kinse me frigue armikun serb,sepse jan argatet e serbise ( enveristet)qe atdhetaret i etiketoin tradhetar ne vendin e tyre kinse jane udbasha.Keta dijten dhe po dijne te na udheheqin neve si kem nen serbi.Keta perhere udheheqesa mbi neve,si kem ne lufte ,keta me na udhehequr luften ēlirimtare si Fadil Hoxha e enveri,bashk me serbin.
Vra atdhetar e e tiketo tradhetar.A kan kufi keta mekatar ,duke vrare Jezusin dhe ne qe ndoqem rrugen e Jezusit ?

O Perendi ,kupa e mekatareve u mbush pasha JUVE.
U mbushe Toka me mekatar shqiptar .E per ne shtete tjera e kan fjalen ata qe e ndekin rrugen e profetit Jezusit,le te tregoin a eshte e njejta si tek ne ndere shqiptar,nese jo eshte tjeter qeshtje.Une nuk kam te drejte te flasi per kombet e tjera.


Shteti Gjerman;
Pos gjermania i shkel ne menyren drastike te drejten e kerkim azilit te njerezve qe jane ne rrugen e profetit Jezusit dhe shkelin rregullat nderkombetare qe vete ky shtet i ka nenshkrue.Mua mi ka shkel pike se pari,duke me urdherue qe me dhune ta leshoi kete shtet,duke mos me besue ne realitetin qe e kam deklarue.

Ne gjermani azil kerkuesve u japin atyre qe kan dhunue ase jan dhunue me piken e qefin e tyre.

Azil u kan dhene atyre udbashave qe vete serbija i ka dergue ne diaspore me detyra te caktuara ogurezeza.Kinse kan ik nga zullumi i serbeve,vetem qe ti din me emra kush jan kundra serbise,per ti likvidue,apo per ti burgosur.
Azul u kan dhene atyre qe u kan meshue teneqeve naten kur jepte Rugova kesi urdherash!
Populli gjerman si popull eshte i mire,por qeverin e ka te qelburosur.Ky shtet pa dallim nga qeveria e kosoves ma kan shkatrrue jeten time dhe te femive te mi.


O Perendi;O i Gjithfuqishmi
Vetem ty te besoi
Me duket jeta kur e krahasoi me Isain(Jezusin),qindra here kam vuajtur me zi.
Vdiqen dyzet e nente vete ne kamionin friz,por JU na ringjallet!
Deshten te me pushkatoin policet serb te lidhur per gjemba,por e dergove shpetimtarin dhe me ringjallet
Me rrethuan te ēlirimtareve me kamiona e pincgauera,por mi lirove Portat,dhe me ringjalle
ēdo njeriut qe i besova me tradhtoi si armiku si hiena,si dhelpera qe as gjarperi kur donte te me nxinte nuk shpetoi siq mendoi ,e dini Ju O i Madhi Perendi !

Robi yt Haxhiu, o I Larti Perendi
Falemenderimi u takon vetem juve o i Bekuari Perendi
........................................
...............
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Jezusi jetoje si une
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: