AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Pacolli;Kosovo ne moze bez srbije

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Pacolli;Kosovo ne moze bez srbije   Dim 14 Oct - 4:31

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Pacolli;Kosovo ne moze bez srbije   Dim 14 Oct - 4:32

Intervista 2006’ Pacolli: Kosova nuk mundet pa SerbinėBEOGRAD- Mediat serbe ripublikojnė njė intervistė tė presidentit tė ardhshėm tė Kosovės Behxhet Pacolli dhėnė nė vitin 2006, pėr tė pėrditshmen e Beogradit “Nedeljni Telegraf”. Intervista 8 faqėshe mban titullin: ‘Fati i rajonit ėshtė nė duart e Beogradit: Kosova nuk mundet pa Serbinė’.
Faqja e parė ekskluzive fillon me njoftimet rreth pasurisė sė z. Pacolli, me theks tė posaēėm nė kohėn e lirė qė ky e kalon nė hotelin e tij luksoz me pesė yje Diamond Sėiss Olivela. Gjithashtu pėrmenden konsideratat qė z. Pacolli ka pėr qytetarėt serb, tė cilėt janė tė punėsuar nė bizneset e tij.
“Tek unė punojnė edhe njerėzit nga Serbia. Kompania Montazha nga Beogradi m’i kryen instalimet elektrike nė tė gjitha objektet. Dy pilot nė aeroplanin tim janė serb”:- thotė z. Pacolli.
Shkrimi ekskluziv i gazetės serbe pėrmban 8 fotografi, nė tė cilat shfaqet Osmani, gjyshi i z. Pacolli, babai Isa Pacolli nė uniformėn e APJ-sė (Armatės Popullore tė Jugosllavisė) me gradėn, nė bazė tė dy shiritave, “desetar”.
Fotografia e radhės ngjitur me atė tė dytėn, ėshtė e tė birit tė Isa Pacolli, Behgjet Pacolli nė uniformėn e APJ-sė, e bėrė nė vitin 1975, dhe lexuesit i tregohet domethėnia e fotografisė: Pacolli ka punuar si sigurim-s i Titos.
Intervista mbyllet me shprehjen e Pacollit: ‘Serbia ėshtė motor i zhvillimit tė Evropės Juglindore dhe politika e menēur do t’u sillte ekspansion tė pabesueshėm.’
(
e.m/BalkanWeb)
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Pacolli;Kosovo ne moze bez srbije   Mer 8 Fév - 15:13

1.1. Ēka thotė evidenca zyrtare e medieve serbe pėr z. Pacolli, ose ēfarė planesh u prezanton z. Pacolli atyre?
30 novembre 2013, 21:49
Vetėm diēka mė shumė se njė muaj para se tė themelohet Aleanca Kosova e Re – AKR (e themeluar nga z. Pacolli mė 17 mars 2006), gazeta e Serbisė “Nedeljni Telegraf” (Telegrafi Javor) e datės 4 janar 2006 i kushton njė publicitet tė hatashėm, mjaft hulumtues, ilustrues, me intervistė mjaft tė gjatė z. Pacolli, plot 8 faqe (dhe ndoshta nuk u ka mjaftuar!). I tėrė materiali mban mbititullin: Sudbina regiona je u rukama Beograda: KOSOVO NE MOŽE BEZ SRBIJE (Fati i rajonit ėshtė nė duar tė Beogradit: KOSOVA NUK MUNDET PA SERBINĖ). Kėshtu thotė Pacolli, e jo serbėt ose shqiptarėt. Shiko faqen 9 tė gazetės javore:


http://www.lajmet.com/cutenews/data/upimages/1.jpg.Nė njoftimin hyrės ose pėrmbledhės, gazetarėt intervistues serbė (duke pėrfshirė kryeredaktorin) ua tėrheqin vėrejtjen lexuesve se “shtypi serb dhe kosovarė e dejonizon [z. Pacollin], ky ndėrton qytete nėpėr botė dhe ėndėrron paqen dhe jetėn e lumtur pėr tė gjithė popujt e Ballkanit”. Pyetje pėr ty lexues i dashur, serbėt, shqiptarėt, dhe z. Pacolli: Ēfarė paqe dhe jetė tė lumtur mund tė kenė tė gjithė popujt Ballkanit nėse fati i rajonit tė Ballkanit qenka nė duart e Beogradit dhe Kosova nuk mundet apo nuk bėnė pa Serbinė?


Faqja e parė ekskluzive fillon me njoftimet rreth pasurisė sė z. Pacolli, me theks tė posaēėm nė kohėn e lirė qė ky e kalon nė hotelin e tij luksoz me pesė yje Diamond Swiss Olivela. Gazeta vazhdon, pėr t’i rėnė nė kokė secilit serb, pėr tė mirė natyrisht, “Dhe drejtoreshė ėshtė gjithmonė e hapura me buzėqeshje Milica nga Kragujevci”. Po, po. Milica nga Kragujevci, tė cilėn gazetarėt e bėjnė gjithmonė tė hapur dhe me buzėqeshje, pėr t’iu treguar mediave dhe serbėve se nėse nė Kosovė e domonizojnė z. Pacolli, kanė tė drejtė, por kujdes ju serbėt qė mund t’ia mėsyni kur tė doni tek drejtoresha e jonė atje qė u pret juve gjithnjė e hapur duke u buzėqeshur. Kėtė po ua themi nė bazė tė pėrvojės sonė si gazetarė serbė, se po tė ishim gazetarė shqiptarė nuk mund tė themi kurrė kėshtu. E kuptoni tani pse ėshtė plotėsisht normale qė shumė gazetarė shqiptarė e demonizojnė kėtė njėri, dhe pse ata qė i thonė vetes serb tė denjė nuk duhet ta demonizojnė, ėshtė porosia ndėrmjet rreshtave e Nedeljni Telegraf.


Pėr mė tepėr rreth prezencės sė “marrėdhėnieve” tė serbėve dhe shqiptarėve nė Zvicėr, shiko dosjen Kobra. Mund ta shikosh mė vonė, por mos harro se UDB ka qenė pėr dekada shumė aktive nė Zvicėr, siē ėshtė edhe tani.


Faqja e radhės ose e dhjeta e gazetės menjėherė tė bie kokės nga pėrmbajtja bombastike dhe fenomenale. Mbitutitulli EKSKLUZIVNO PACOLI. “Tek unė punojnė edhe njerėzit nga Serbia. Montazha (kompani) nga Beogradi m’i kryen instalimet elektrike nė tė gjitha objektet. Dy pilot nė aeroplanin tim janė serb”, thotė z. Pacolli. Pėr mė shumė:


http://www.lajmet.com/cutenews/data/upimages/2.jpg.Kėtu z. Pacolli thekson se nuk ka ambicie politike, por mendon se ėshtė koha qė Ibrahim Rugova tė tėrhiqet (nga politika dhe kryetari i Kosovės) dhe tė gjejė njė trashėgimtar nga rrethi i vet. Shėnim interesant: z. Rugova vdes mė 21 janar 2006, ose vetėm 3 javė pas intervistės sė z. Pacolli. Dyshimi im se ai mund tė jetė helmuar njėsoj sikur spiuni dezertor rus Aleksandėr Litvinenko nė Londėr nga Specnaz GRU (Glavnoje Razvedyvatelnoje Upravlenje – Drejtorati i Ushtrisė pėr Inteligencė tė Jashtme) dhe SVR, nuk doli ta hulumtoj kush seriozisht dhe autopsia mbi shkaqet e vdekjes sė I. Rugovės edhe sot po refuzohet. Ka edhe njerėz qė dėshmojnė se vdekjen e I. Rugovės sė pari e kanė dėgjuar nga mediat e Serbisė si Beta, Vreme, ndėrsa pas dy ditėve janė informuar nga RTK-ja dhe mediat e Kosovės. Po nė tė njėjtėn faqe tė gazetės, z. Pacolli thekson se Aleanca Kosova e Re (AKR) ėshtė formuar si organizatė jopolitike dhe vetėm si ekip i ekspertėve, dhe i garanton serbėt (gazeta e ka futur kėtė nė kornizė speciale) se kjo do tė jetė pėr mirėqenien e Evropės juglindore ani pse ky mision po mė kushton shumė para, thotė z. Pacolli, por mos harro lexues i nderuar se kėtė garancion z. Pacolli e bazon, siē thotė ai nė fillim tė intervistės me titull fort tė madh, se fati i kėsaj pjese tė Evropės ėshtė nė duart e Beogradit. Vetė Beogradi nuk mendon kėshtu, por merr garancione nga z. Pacolli (dhe nga Specnaz GRU, dhe SVR) se duhet tė jetė nė pozitė tė tillė, dhe ia bėnė me dije Serbisė se ky ėshtė duke shpenzuar shumė para pėr arritjen e kėtij qėllimi – qė fati i kėtij rajoni tė vendoset vetėm nga Beogradi. Mjaftuan vetėm mė pak se dy muaj nga vdekja e Ibrahim Rugovės dhe AKR-ja e themeluar pa kurrfarė ambicie politike tė deklaruar, tė shndėrrohet nė parti politike, me ē’rast deklarimi i z. Pacolli se z. Rugova duhet tė zgjedh pasardhėsin e tij (d.m.th. kryetarin e Kosovės dhe tė LDK-sė) nga rrethi i tij, tė bien poshtė komplet.


Faqja 10 e gazetės pėrmban 8 fotografi dhe nė mes tė tyre titullin NUK KAM AMBICIE POLITIKE. Nė fotografinė e parė shfaqet Osmani, gjyshi i z. Pacolli, nė tė dytėn me radhė babai Isa Pacolli nė uniformėn e APJ-sė (Armatės Popullore tė Jugosllavisė) me gradėn, nė bazė tė dy shiritave, “desetar” (dhjetėsh). Grada me dy shirita duket se pėrmban edhe diēka, qė mund tė jetė njė apo dy yje (nuk vėrehet mirė), e qė do tė duhej tė ishte “zastavnik” (flamurtar) ose “flamurtar i klasės sė parė. Fotografia ėshtė bėrė nė vitin 1950, vetėm pesė vite pas pėrfundimit tė Luftės sė Dytė Botėrore dhe fillimin e njė lufte tjetėr dhe terrorit nė Kosovė. Fotografia e radhės ngjitur me atė tė dytėn, ėshtė e tė birit tė Isa Pacolli, Behgjet Pacolli nė uniformėn e APJ-sė, e bėrė nė vitin 1975, dhe lexuesit i tregohet domethėnia e fotografisė kėshtu: Pacolli radio kao Titovo obezbedenje, qė nė shqip mė duket se do tė thotė: Pacolli ka punuar si sigurims i Titos (fjalėn “obezbedenje” nuk po e kuptoj mirė). Nė njė fotografi tjetėr duket me dikė qė quhet Jonuz, dhe nė tjetrėn me Nuredinin. Nuk kemi ide se kush janė kėta Jonuzi dhe Nuredini por pyesni KGB-nė dhe UDB-nė, me siguri do ta dinė, sepse fotografitė janė tė asaj kohe kur Lufta e Ftohtė ishte nė kulminacion. Fotografitė flasin sa njė mijė fjalė, por ju vazhdoni tė lexoni edhe tekstin nė faqe 10 tė gazetės se ka gjėra tjera dhe tė ndryshme nga fotografitė.


Faqja 11 e gazetės sjell materiale edhe mė tė nxehta dhe interesante pėr t’iu rėnė kokės dhe pėr t’i lėnė kopėrdak tė gjithė ata serbė tė denjė pėr atdheun e tyre – Serbinė – qė guxojnė ta demonizojnė z. Pacolli nė bazė tė thashethemeve dhe me t’nime. Ja se ēfarė titulli pėrmban, tė cilin e ka thėnė z. Pacolli: SERBIJA ĖSHTĖ ROTOR I ZHVILLIMIT TĖ EVROPĖS JUGLINDORE DHE POLITIKA E MENĒUR DO T’U SILLTE EKSPANSION TĖ PABESUESHĖM.Shiko: http://www.lajmet.com/cutenews/data/upimages/3.jpg


O Zot, o Zot!!! Fanatikėt dhe fashistėt e ndryshėm serbė kanė paraparė ekspansionin e besueshėm pėr krijimin e Serbisė sė Madhe, por nuk e kanė ėndėrruar ekspansionin e pabesueshėm pos me ndonjė grafit nėpėr mure nga emocionet. Kėtė pėr Serbinė mė konkretisht e parasheh vetėm z. Pacolli i cili ėshtė nė gjendje tė sakrifikoj ēdo gjė pėr ekspansionin e pabesueshėm tė Serbisė. Kėshtu z. Pacolli ua mėrdhinė tė gjithė fanatikėve dhe fashistėve serbė, se po qė se ata nuk janė tė gatshėm pėr ekspansion tė besueshėm pėr Serbinė e Madhe, atėherė duhet tė kenė besim nė strategjinė e tij pėr ekspansion tė pabesueshėm dhe krijimin e Perandorisė ose Superfuqisė Serbe, sepse z. Pacolli llogaritė nė fuqinė e Rusisė.


Fjala “rotor i zhvillimit” thuajse nuk pėrdoret kurrė nė terminologjinė standarde ekonomike, me pėrjashtim tė rasteve tepėr ambicioze ose emocionale. Nė rast sė flitet pėr ndonjė bum ekonomik, atėherė nė anglisht pėrdoret termi “economic engine” (motor ekonomik), si pėr shembull me rastin e rritjes ekonomike tė Kinės mesatarisht 10% pėr 30 vite n’gjim. Por rotori ėshtė diēka mė i rėndėsishėm se motori, sepse i pari ėshtė pjesa lėvizėse e tė dytit, ose qė funksionalizon dhe paralizon ēdo gjė. Kėtu bie poshtė konstatimi i z. Pacolli se Serbia ėshtė “rotor i zhvillimit tė Evropės juglindore”. Sa pėr informimin e opinionit, nė bazė tė pėrllogaritjeve tona tė bazuara nė burime tė besueshme te tė dhėnave nga institucionet mė tė rėndėsishme ndėrkombėtare si Fondi Monetar Ndėrkombėtar (FMN), Banka Botėrore, Banka Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim, dhe CIA World Factbook, ekonomia e Serbisė ėshtė vetėm sa njė pjesė e ekonomisė sė disa shteteve veē e veē. Pėr shembull, nė bazė te tė dhėnave pėr vitin 2009 nga burimet e FMN-sė, madhėsia e ekonomisė sė Serbisė (ose rotorit tė tėrė Evropės juglindore sipas z. Pacolli), ėshtė kėshtu:


Bruto Produkti Vendor (GDP) i Serbisė ėshtė vetėm sa 13% e GDP-sė sė Greqisė ose 7,7 herė mė i vogėl; sa 26,6% i Rumanisė ose 3,8 herė mė i vogėl, sa 63,5% e GDP-sė sė Kroacisė (edhe pse Kroacia ka mė pak se 4,5 e Serbia mbi 7,3 milionė banorė), sa 88,4% e Sllovenisė (Sllovenia ka vetėm 2 milionė banorė), dhe sa 91,2% e Bullgarisė (po tė jetė 100%, atėherė nėnkupton se GDP e Serbisė ėshtė sa ajo e Bullgarisė). Vendet tjera tė Evropės juglindore qė e kanė GDP-nė mė tė vogėl se tė Serbisė, janė vetėm ato qė e kanė numrin e popullsisė dukshėm mė tė vogėl se tė Serbisė (Mali i Zi, Kosova, Maqedonia, Shqipėria, dhe Bosnja e Hercegovina). Po tė merret Serbia nė krahasim me tė gjitha vendet e Evropės juglindore, atėherė del se madhėsia e ekonomisė sė saj ėshtė sa 6% e totalit. Ja pra lexues i nderuar, 6% z. Pacolli e quan rotor i zhvillimit ekonomik tė Evropės juglindore! Sikur tė jetė 50%:50%, ende ėshtė pikėpyetje a mund ta quash motor, e lėrė mė rotor. Mirėpo, mos tė harrojmė se kėtu z. Pacolli e llogaritė edhe ekonominė e Rusisė dhe Kazakistanit, tė cilat janė shtete tjera qė nuk i pėrkasin fare Evropės juglindore.


Pacolli me UDB-ashin mė tė famshėm dhe famėkeq tė Kosovės Selim Broshaj nė Restorantin DoraFanatikėt serbomėdhenj fillimisht mendojnė se z. Pacolli po tallet, por gazeta u sjellė dėshmi faktike tė forta dhe i lė kopėrdak tė gjithė ata qė mendojnė se z. Pacolli nuk ka ambicie pėr ta bėrė Serbinė Superfuqi. Vendin qendror nė atė faqe e zė fotografia e vitit 1981 me z. Pacolli me UDB-ashin mė tė famshėm dhe famėkeq tė Kosovės Selim Broshaj (duke i buzėqeshur fotografistit), duke festuar nė restorantin Dora pas shtypjes sė pėrgjakshme tė demonstratave tė studentėve shqiptarė nga ushtria dhe milicia serbe e jugosllave dhe shumė shqipfolės. Nė foto duket edhe njė njeri tjetėr, ose i pari nga e majta (z. Pacolli ėshtė nė mes ndėrsa Selim Broshaj i pari nga e djathta – nėse ėshtė ky, sepse nuk e kam njohur), por gazetarėt e kanė theksuar Selim Broshajn pėr t’ua mbyllur gojėn tė gjithė atyre serbėve qė kanė dyshim nė z. Pacolli nėse e ka seriozisht sakrificėn e tij pėr krijimin e Superfuqisė Serbe, me fjalė tjera, gazeta u thotė serbėve: O njerėz, a e shihni se ne nė Kosovė i kemi ujqit tanė shqipfolės kundėr deleve tė quajtur “šiptari”?


Ti lexues i nderuar duhet tė bėsh pyetjen se nga e mori gazeta serbe atė fotografi tė vitit 1981, kush ia dėrgoj, z. Pacolli (sepse ata qė intervistohen duhet t’i sigurojnė edhe fotografitė, ose sė paku tė japin lejen pėr botimin e tyre), nga UDB-ja, apo nga kush? Pėr ēfarė qėllimi gazeta e vė nė qendėr kryesore Selim Broshajn dhe Behgjet Pacollin?


Nė njė fotografi mė lartė, djathas janė intervistuesit Momēillo Gjorgoviē (krye-redaktori), Stanislava Pak (gazetare), dhe i intervistuari (Behgjet Pacolli). Fotografia tjetėr pėrfundi saj paraqet z. Pacolli me nėnėn e tij. Ndonėse lexues i nderuar kjo ėshtė foto familjare dhe duhet tė ndahet shapi prej sheqerit kur hulumtohen veprimtarinė kombėtare ose anti-kombėtare, arsyeja pse armiku boton edhe fotografi tė anėtarėve tjerė tė familjes qė s’kanė lidhje apo nuk mund tė kontribuojnė nė “kauzė”, ėshtė qė t’i bėhet me dije ushtrisė dhe milicisė se nė rast lufte, duhet ta dini se kė nga shqiptarėt nuk guxoni ta prekni, madje duhet ta mbroni, dhe kė duhet ta vritni (nė rastet kur botohen fotografi me anėtarė tė familjes tė atij qė UDB mendon se nuk i shėrben interesave serbomėdha).


Vazhdoni tė lexoni edhe tekstin, sepse fotografitė ndonėse vlejnė mijėra fjalė, ė tekst ka gjėra interesante, si pėr shembull ato kur z. Pacolli thotė se Kosovės nuk i duhet ushtria pasi qė nuk do tė ketė kufij, domosdoshmėrinė e tij pėr t’u kyēur nė procesin e privatizimit nė Serbi (duke pėrfshirė edhe Kosovėn!) se “Tajkunėt (njerėzit shumė tė pasur) nuk janė nė gjendje tė ndėrtojnė gjė, ata vetėm me shpejtėsi e vjedhin shtetin e popullin dhe pėrfitojnė nė fatkeqėsinė e tij. Mua mė shumė mė intereson tė ndėrtoj, dhe nėse ndėrtoj qytete tė mėdha nėpėr botė, pse tė mos ndėrtoj edhe nė Beograd pėr ardhmėrinė e rinisė sonė?!”, etj.


Gazeta nuk e ka tė qartė se ēka kishte ndėrmend z. Pacolli kur thoshte “ardhmėrinė e rinisė sonė” nė Beograd, prandaj i ka vėnė kėsaj fjalie tė z. Pacolli njė pikėpyetje dhe njė pikėēuditėse. Ndėrsa pėr ato se Kosova s’ka nevojė pėr ushtri, se nuk do tė ketė kufij, dhe tash lobon pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės (por jo nė ato shtete tė cilave u shėrben dhe ka lidhje tė forta me to) do tė njihemi mė vonė se kush dhe si e ka planifikuar dhe po e zbaton kėtė strategji konspirative.


Nė faqe 12 gazeta fillon me fotografinė ku duket z. Pacolli me Mahmut Bakallin (ish-udhėheqėsin komunist tė Kosovės) nė vitin 1998 ose nė vigjilje tė luftės nė Kosovė. Fotografia tjetėr mė poshtė tregon njė mbledhje nė Lugano me Afrimin (kush ėshtė ky?) dhe mė poshtė me Bujar Bukoshin. Ne vitin 1999 ėshtė takuar nė Lugano me pėrfaqėsuesit e qeverisė sė pėrkohshme tė Kosovės, ndėrsa fotografia e skajshme paraqet nė tė djathtė tregon vizitėn qė i ka bėrė varrit tė Adem Jasharit nė fshatin Prekaz i Ulėt i Skėnderajt nė vitin 2000. Burimi i kėsaj fotografie do tė ishte interesant tė tregohet. Kėtė ose duket se ia ka ofruar z. Pacolli gazetės, ose gazeta ka qenė prezente aty. Vazhdoni tė lexoni edhe tekstin me gjėra tjera interesante, ku nė mes tjerash z. Pacolli tregon se familja e tij rrjedh nga Mirdita e Shqipėrisė. Shiko dhe lexo mė gjerėsisht:


http://www.lajmet.com/cutenews/data/upimages/4.jpg


Nė faqen 13 fillojnė fotografitė me Jelcinin, Klintonin dhe Borodinin nė Kremlin mė 1996, mė poshtė nė fotografi me senatorin amerikan Bob Doll dhe ish-gruan Ana Oksa. Faqja mban titullin me shkronja tė mėdha. NUK JAM NJERI I LUFTĖS. NJĖ MILIARDĖ E DYQIND MILIONĖ TĖ MIA PO I FUS NĖ PAQE.” Kjo ka rėndėsi tė mbahet mend sepse tash ato nuk mund t’i fus nė shtetet ku ka sundim tė mirėfilltė tė ligjit pėr shkak tė aferave nė shpėlarjen e parave me mafinė ruse, por manipulon kėtu nė Kosovė ku nuk ka sundim tė ligjit. Mė vonė u sjellim dėshmi.


Titulli tjetėr nė tė njė faqe qė tė bie nė sy, ėshtė “Oferta ime pėr Koshtunicėn”, ish-kryetarin e RFJ-sė (2000-2003) dhe ish-kryemistrin e Serbisė (2004-2007 dhe 2007-2008), ku z. Pacolli tregon pėr ofertėn qė ia ka bėrė Koshtunicės. Dhe ēfarė oferte se! I ka dėrguar Koshtunicės letėr dhe e ka njoftuar se ėshtė i interesuar “tė ndėrtoj nė Beograd njė kompleks banesoro-afarist aty ka qenė mė herėt MUP-i (Ministria e Punėve tė Brendshme), pėrgjatė autostradės. Projekti parasheh ndėrtimin e dy kullave, ndėrsa nė bazė do tė jenė qendrat tregtare. Kėto do tė jenė objektet mė tė larta nė Ballkan, dhe iu siguroj se do tė ngazėllehen tė gjithė ata qė kalojnė nėpėr autostradė. Mund tė ndėrtojmė rrjetin e autostradave, ashtu qė njerėzit mund tė vijnė tė papenguar shpejt nga e tėrė bota. Realizimi i kėtij projekti do tė hapte shumė vende tė reja pune gjatė ndėrtimit dhe pėrfundimit tė tij”, thuhet nė letrėn e z. Pacolli drejtuar shovinistit dhe anti-shqiptarit Vojisllav Koshtunica, qė gjendet nė origjinal kėtu: http://www.lajmet.com/cutenews/data/upimages/5.jpg


Faqja 14 qė mund tė shkarkohet nga kjo adresė: http://www.lajmet.com/cutenews/data/upimages/7.jpg, pėrmban fotografi dhe tituj bombastik e skandaloz. Kryetitulli nė maje t’majės EKSKLUZIVNO PACOLLI, tituj tjerė tė mėdhenj: ĖNDRRA IME E MADHE: NDĖRTIMI I XHAMISĖ, KISHĖS KATOLIKE DHE ORTODOKSE NĖ PRISHTINĖ NJĖRA PAS TJETRĖS, dhe njė tjetėr titull skandaloz: S’KA BISEDIME PĖR BASHKIMIN E KOSOVĖS ME SHQIPĖRINĖ. Lexoni tekstin nė detaje.


Faqja 15 dhe e fundit nga gazeta nga kjo adresė: http://www.lajmet.com/cutenews/data/upimages/8.jpg, mban titullin: “Takimi i fundit me Millosheviqin: HOLBRUK KA SHKAKTUAR HUMBJEN E VENDEVE TĖ PUNĖS NĖ BALLKAN.” Njė titull i pazakonshėm, apo jo? Mirėpo, brendia tregon diēka edhe mė interesante. Aty z. Pacolli dėshmon pėr takimet qė i ka pasur me Millosheviqin nė “Beli Dvor” (Pallatin e Bardhė), pikėrisht ku ka punuar mė herėt si roje e Titos. Takimin e parė me Millosheviqin e kam pasur nė vitin 1996 kur ka qenė kryetar i Serbisė, thotė Pacolli, dhe vazhdon: “Herėn e parė kemi biseduar gjatė, dhe herėn e dytė (nė mars 1998) jemi takuar nė Beli Dvor tė cilin e kam njohur nė ēdo cep.” Pėr takimin e dytė thotė se ka biseduar me Millosheviqin rreth zgjidhjes sė ēėshtjes sė Kosovės dhe se dialogu ka qenė konstruktiv, por pėrsėri thotė se nuk ka ambicie politike. “Pak mė vonė, Holbruku ka tentuar ta bėjė atė qė tanimė unė kisha provuar, por nuk ka pasur sukses”, ej. Lexoni faqen e plotė nga adresa e mėsipėrme.


Pėrpos kėtij bashkėpunimi fanatik tė Pacollit me politikanėt shovinistė dhe anti-shqiptarė tė Serbisė duke u premtuar atyre mrekullira, duke pėrfshirė edhe takimet me krye kasapin e Ballkanit Sllobodan Millosheviq, krimi i organizuar i z. Pacolli me mafinė ruso-serbe ėshtė i dėshmuar edhe nga hulumtimet e Institutit Evropian pėr Parandalimin dhe Kontrollin e Krimeve nė Helsinki, i lidhur me Kombet e Bashkuara. Raportin e plotė mund ta shkarkoni dhe lexoni nga kjo adresė:


http://www.heuni.fi/uploads/v2t9skuki.pdf. Lexim tė kėndshėm!


Mafia ruso-serbe tash sė voni ėshtė zbuluar nė Mal tė Zi duke vėnė baste me fėmijėt, si rrjet kriminal qė organizon luftėra fizike ilegale mes fėmijėve tė moshave prej 7 deri nė 12 vjet. Mali i Zi ėshtė shtet fqinj me Kosovėn. N Kosovė mafia ruse qarkullon edhe pa viza, dhe pėr kėtė mafi tė pėrbashkėt ruso-serbe. punojnė disa grupacione politike dhe politikanė shqipfolės. Ju i njihni fort mirė kėta pėrfaqėsues tė mafisė ruso-serbe, rrini me ta dhe mund t’u duken burra tė mirė dhe femra shqipfolėse tė bukura, e madje disa prej jush na rekomandoni t’i votojmė!


http://www.forumishqiptar.com/threads/130901-Komploti-i-mafies-ruso-serbe-kunder-Kosoves

Pacolli & GadafiPacolli & Gadafi
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Pacolli;Kosovo ne moze bez srbije   Mer 8 Fév - 15:17

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Pacolli;Kosovo ne moze bez srbije   

Revenir en haut Aller en bas
 
Pacolli;Kosovo ne moze bez srbije
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: