AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Identifikohen vrasėsit e Xhemajl Mustafės?

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Identifikohen vrasėsit e Xhemajl Mustafės?   Jeu 18 Oct - 6:54

Identifikohen vrasėsit e Xhemajl Mustafės?
Prishtinė, (Kosovapress) 09 Tetor 2012 19:48

Njė deputet aktual nė Kuvendin e Kosovės dhe njė polic dyshohet se e kanė vrarė Xhemajl Mustafėn. Lajmin e raporton Klan Kosova duke theksuar se emrat e tė dyshuarve janė tė njohur edhe pėr redakisinė. Prokuroria Speciale e Kosovės ka arritur t'i identifikojė tė dyshuarit pėr vrasjen e Xhemajl Mustafės dhe shumė shpejt pritet ta bėjė arrestimin e tyre. Lajmin e kanė konfirmuar burime tė Klan Kosovės nė kushte anonimiteti. Ndėrkaq kėtė gjė nuk e ka pėrgėnjeshtruar as EULEX-i.

Zyrtarja pėr informim e Misionit Evropian pėr Sundim tė Ligjit, Bardha Azari, ka sqaruar pėrmes telefonit se krejt ēka kanė pėr tė thėnė organet e ndjekjes "ėshtė se janė duke hetuar rastin".

Klan Kosova kontaktoi edhe familjarėt e Mustafės, tė cilėt thanė se nuk janė nė dijeni tė njė informacioni tė tillė.

Pak ditė mė herėt prokurorėt e EULEX-it u takuan me liderin e Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Isa Mustafa.

Nė kėtė takim, sipas liderit tė LDK-sė, ėshtė diskutuar mu mbi vrasjet politike tė pasluftės, pėr tė cilėn vetė Mustafa bėri thirrje qė tė ndriēohen.

Xhemaj Mustafa ishte kėshilltar politik dhe njėri nga bashkėpunėtorėt mė tė ngushtė tė Presidentit Ibrahim Rugova.

Ai u vra me 23 nėntor tė vitit 2000 nė Prishtinė. Ndėrsa ky akt cilėsohet si nder mė tė rėn
dit pas luftės.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Identifikohen vrasėsit e Xhemajl Mustafės?   Jeu 18 Oct - 6:55

Shkruan: Imeri09 Tetor 2012
Lideret e LDK kan asgjesu kundershtaret qe tjua leshojn vendet,Isa mustafa eshte i gatuar ne regjimin jugosllav,edhe LDK-n teresisht e ka vu ne nje regjim te modelit komunist diktatorijal,me metoda dinakerie permes aleancave tenton ti shkaterroj edhe LDD-AKR-AAK-ne psimbas gjitha gjasave do te deshtoj,ata qe do te shkaterrohen do te jen vet LDK.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Identifikohen vrasėsit e Xhemajl Mustafės?   Jeu 18 Oct - 7:02

Pastaj, nga tė dhėnat e raportit tė datės 18 tetor 2002 jepet edhe emri i njė personi nga qyteti i Podujevės, pėr tė cilin thuhet se ka organizuar dhe vrarė Xhemajl Mustafėn nė hyrje tė banesės sė tij nė qendėr tė Prishtinės.

Personi Driton Zh. Nga Podujeva ėshtė person i cili merret me akte kriminale (likuidime tė njerėzve nė Prishtinė dhe mė gjerė). Driton Zh. ka lidhje tė ngushta me oficerėt A. SH. dhe D. G. nga Shqipėria, njėri prej tė cilėve konsiderohet si shumė i rrezikshėm dhe tashmė i ėshtė ndaluar hyrja nė Shqipėri. Nė raport konkretisht thuhet se personi Driton ZH. ka dorė nė vrasjen e Xhemajl Mustafės dhe ekipin e ka nė Shqipėri, pėr ku edhe udhėton shpesh.

Personi vrasės qė e jep “Sigurimi i Atdheut”, Driton Zh. thuhet se ka lidhje shumė miqėsore me kėshilltarin pėr siguri tė Ibrahim Rugovės, tė dyshuarin me bazė tė fortė pėr organizimin e shumė vrasjeve politike tė pasluftės, Ramė Marajn. Opinionit i ėshtė i njohur fakti se Maraj u bė kėshilltar pėr siguri nė kabinetin e Ibrahim Rugovės vetėm pas vrasjes sė ish-shefit tė FARK-u
t, Tahir Zemaj.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Identifikohen vrasėsit e Xhemajl Mustafės?   Jeu 18 Oct - 7:02

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Identifikohen vrasėsit e Xhemajl Mustafės?   Jeu 18 Oct - 7:03

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Identifikohen vrasėsit e Xhemajl Mustafės?   Jeu 18 Oct - 7:07

i dyshuar pėr kėtė vrasje deputeti i dyshuar ėshtė nga Lėvizja Vetėvendosje bėjnė tė ditur burimet e kėtij portali tė cilat theksojnė se ėshtė pėrgatitur edhe fletėarresti pėr tė”, ka theksuar Selimi, tranmseton Express.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Identifikohen vrasėsit e Xhemajl Mustafės?   Jeu 18 Oct - 8:35

Driton Zh. ka lidhje tė ngushta me oficerėt A. SH. dhe D. G. nga Shqipėria, njėri prej tė cilėve konsiderohet si shumė i rrezikshėm dhe tashmė i ėshtė ndaluar hyrja nė Shqipėri. Nė raport konkretisht thuhet se personi Driton ZH. ka dorė nė vrasjen e Xhemajl Mustafės dhe ekipin e ka nė Shqipėri, pėr ku edhe udhėton shpesh.......................
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Identifikohen vrasėsit e Xhemajl Mustafės?   Jeu 18 Oct - 8:36

“LUFTA NDRYSHE“ – Pjesė nga libri i BATON HAXHIUT - BesianaInfo
264517.forumromanum.com/.../forum.php?...2 - Traduire cette page
Perderisa aksionet e armatosura nuk jane shtuar as per nga intensiteti e as per nga .... Pse Serbia dyshonte qe ne UCK ishin te perfshire oficere nga Shqiperia?
Sekiraqa akuzon UĒK-nė pėr krime lufte - Kosova - Bota Sot
www.botasot.info/.../sekiraqa-akuzon-uck-ne-per-... - Traduire cette page
3 ditė mė parė – Policia ishte nė kėrkim tė tij qė nga vrasja e policit Triumf Riza nė ... tash pasi tė gjitha palėt e pėrmendura nga Sekiraqa janė kontaktuar. ... E pash tė hapur derėn e njė salloni ku kishin qenė ulur disa oficerė tė lartė tė UĒK-sė. ..... Kombėtarja e Shqipėrisė deri nė 19 vjeē ka humbur nė takimin mė tė rėn.
Zogu mė 1952: Bashkėpunimi me Titon, s'preken kufijtė e pavarėsia
www.zeriikosoves.org/index.php?...e... - Traduire cette page
I hartuar nga njė prej Oficerėve tė lartė tė OPC-sė, (Drejtoria e Operacioneve ... janė pjesė normale e luftės politike nė Shqipėri, kur vijnė nga politikanė qė i p. .... Ka vdekur nė moshėn 54-vjeēare, Gjenerali i UĒK-TMK-sė, Shaban Veli Shala ...
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Identifikohen vrasėsit e Xhemajl Mustafės?   Jeu 18 Oct - 9:05Nė Llapashticė mė kanė mbajtur nė njė ahėr tė kafshėve. Latif Gashi mė ka rrahur me palicė… Ka pasur edhe tė burgosur tė tjerė, mirėpo me rastin e bombardimeve tė NATO-sė, aty kanė marrė vendim me na liru, vendimin e mori Sabri Gashi”.

ty e pashė Latif Gashin. Mė vonė kishin marrė disa vendime oficerėt e lartė. Ata qė do tė liroheshin e morėn nga njė letėr. Letra morėn 6-7 persona...por jo unė, Agim Musliu dhe Idriz Sfarqa. Mė vonė kuptuam qė edhe Drita Hoxha nuk kishte marrė letėr, sepse atė e kanė mbajtur veēmas nga ne tė tjerėt, nė njė dhomė tjetėr. Ata qė nuk kanė marrė letra, kishin qenė pėr tu ekzekutuar”, tha Sekiraqa.

me rastin e bombardimeve tė NATO-sė, aty kanė marrė vendim me na liru, vendimin e mori Sabri Gashi”.

Ka qenė njė gardh afėr, e kam kapėrcyer. Mė kanė gjuajtur me automat, por fati, nuk mė ka kapė asnjė plumb. Prej aty kam bėrė gjashtė orė me dalė nė rrugėn magjistrale Prishtinė - Podujevė dhe kam arritur tė vijė nė shtėpi, nė Prishtinė”.
Latif Gashi, tani deputet nga radhėt e Partisė Demokratike tė Kosovės nė Parlament, thotė se qe 13 vjet ėshtė duke u marrė me kėtė rast (tė Majacit) nė proces gjyqėsor nė vend. “Enveri ka shkruar edhe letra pėr gjykatėn, mirėpo as qė ėshtė ftuar qė tė dėgjohet si dėshmitar nė kėtė proces. E ēka thotė Enver Sekiraqa sot pas gati 15 viteve, pėr mua nuk ėshtė shumė me rėndėsi”, tha Gashi.

Nuk u prononcuan as Nuredin Ibishi, Sabri Gashi, Nazif Mehmeti, Idriz Bajrami dhe shoferi me pseudonimin Besi- Skender Krasniqi. Nuredin Ibishi vetėm e konfirmoi qė Enver Sekiraqa me tė vėrtetė ishte ndalur e mbajtur nė burgun e Llapit.


Aty (sė bashku me policinė e UNMIK-ut) kemi gjetur varrezėn e tre tė vrarėve: Idriz Sfarqa, Agim Musliu dhe Drita Hoxha”

Nė muajin korrik ka filluar nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė rigjykimi i Latif Gashit, Nazif Mehmetit me nofkėn Nazi dhe Rustem Mustafės me nofkėn Remi. Qė tė tre tė pandehurit gjatė luftės kishin mbajtur pozita komanduese nė UĒK. Sipas aktakuzės, qė nga gushti 1998 deri nė prill 1999, ata kishin pasur dijeni pėr qendrat e ndalimit nė vendet Bajgorė, Llapashticė, Majac, Patok dhe Kolec. Nė kėto qendra ishin ndaluar civilė shqiptarė me arsyetime se janė kolaboracionistė tė pushtetit serb.
Gjatė vitit 1999, tha Sekiraqa, ai po ashtu ka qėndruar edhe katėr muaj e gjysmė nė njė burg serb, si i dyshuar pėr terrorizėm.“Mė 31 maj 1999, Policia Serbe mė ka arrestuar nė Prishtinė, kinse pėr terrorizėm. Mė kanė mbajtur 4 muaj e gjysmė nė burgun e Sremska Mitrovicės nė Serbi”.
Qė nga kthimi prej burgut nė tetor 1999, Sekiraqa tha se janė bėrė diku 10 atentate. “Nuk e di nga kush.I kam 6-7 plagė tė plumbave nėpėr trup”.
Rasti mė i njohur qė e ndėrlidhė atė ėshtė vrasja e policit Triumf Riza, pėr tė cilėn ai ėshtė nė ndjekje. Ėshtė pėrfolur shumė se acarimi mes Rizės e Sekiraqės kishte si burim kėngėtaren e njohur Adelina Ismajlin, e cila pati konfirmuar se ishte nė lidhje me policin e ndjerė.“Me Adelinėn, kemi qenė nė njė parti, kemi pasur edhe shoqėri … asgjė mė tepėr”, tha Sekiraqa.
“Me Triumf Rizėn, nuk mė kujtohet kur jam pa pėr herė tė parė. Mirėpo mė kujtohet kur kam pasur problem me tė pėr herė tė parė. Nė vitin 2005, nė Swiss Casino, ka qenė festė e Krishtlindjes. Unė sė bashku me disa shokė e shoqe kemi shkuar tė pimė. Aty ka ardhur Triumfi me shokė edhe na kanė sulmuar”.
“Mua, nė atė rast, mė kanė rrahur shumė keq. Nuk e di as vetė pse na kanė sulmuar. Me siguri kanė pas urdhėr prej shefave tė tyre. Ka pasur edhe tė shtėna armėsh, ėshtė plagosur Agron Bytyqi, njė shoku im dhe Arben Selmani qė ka qenė me Triumfin”.
Por babai i policit tė ndjerė, Shefqet Riza, thotė se Triumfi ka pasur probleme me Sekiraqėn qė nga viti 2000.Ismet Beqiri sė bashku me Sekiraqėn dilte nėpėr fushata.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Identifikohen vrasėsit e Xhemajl Mustafės?   Jeu 18 Oct - 9:23

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Identifikohen vrasėsit e Xhemajl Mustafės?   

Revenir en haut Aller en bas
 
Identifikohen vrasėsit e Xhemajl Mustafės?
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: