AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Koha Ditore;1600 000shqiptar me shtetesi serbe,e ne gjermani

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15315
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Koha Ditore;1600 000shqiptar me shtetesi serbe,e ne gjermani   Dim 28 Oct - 11:18

Koha Ditore;1600 000shqiptar me shtetesi serbe,e ne gjermani sa shqiptar ka me shtetesi serbe ?
Por ne vendet e tjera zot runa nga kjo e qume pesh !

http://time.ikub.al/Lajme/bc08374634/Nga-na-dolen-160-000-kosovare-me-shtetesi-serbe-.aspx

Zvicėr, nga na dolėn ’160.000 kosovarė me shtetėsi serbe
http://albinfo.ch/sq/content/nga-na-dol-n-160000-kosovar-me-shtet-si-serbe

Zvicėr, nga na dolėn ’160.000 kosovarė me shtetėsi serbe’?

23 June, 2012Kategoria: Lajme

Zvicėr, 23 qershor 2012 – Blaser: Nė Zvicėr jetojnė 150 mijė deri nė 170 mijė persona me prejardhje kosovare. Prej tyre, me shtetėsi kosovare janė 74.794 sish

Nė njė artikull qė ka qarkulluar dje nė disa medie nė gjuhėn shqipe, mund tė lexohej se nė Zvicėr jetojnė rreth 160 mijė shtetas kosovarė me pasaportė serbe. E pyetur se si ka mundur tė nxirret kjo shifėr kur dimė se numri i gjithmbarshėm i shtetasve serbė nė Zvicėr ėshtė rreth 100.000, Lisa Blaser nga Zyra Federale pėr Migracion (BFM), e cituar nė kėtė artikull mohon njė gjė tė tillė.

„Njė deklarim i tillė nuk ėshtė korrekt. Deri nė njohjen e pavarėsisė sė Kosovės nga Zvicra, nė fillim tė vitit 2008, kosovarėt (me termin “kosovarėt” pėrfshihen kėtu tė gjithė njerėzit qė kanė migruar kėtu nga territori i Kosovės, pavarėsisht nga ajo se cilėn gjuhė e flasin ose cilit religjion u takojnė), nė statistikat zyrtare tė Zvicrės nuk janė pėrfshirė si njė tėrėsi e veēantė, por nė varėsi nga shteti tė cilit Kosova i takonte: deri nė vitin 1998 si shtetas tė “Jugosllavisė”, pastaj nga viti 2005, tė “Serbisė dhe Malit tė Zi dhe sė fundi si shtetas tė “Serbisė”, thotė Blaser.

Mė tutje ajo nėnvizon se “njerėzit me prejardhje kosovare por me shtetėsi tė Zvicrės, nė statistika, sipas rregullit prezantohen si shtetas zviceranė dhe jo si kosovarė. Nisur nga kėto qė u thanė, njė pėrkufizim kuantitativ dhe kualitativ i popullatės kosovare nė Zvicėr mund tė bėhet vetėm nė masė tė pėrafėrt”.

Mė tutje, punonjėsja e BFM, sqaron se “numri i pėrgjithshėm i shtetasve nga Kosova, Serbia dhe Mali i Zi me qėndrim nė Zvicėr, nė vitin 2007 ka qenė 195. 376. Analizat e tė dhėnave nga regjistrimi i popullsisė i vitit 2000 bėjnė tė ditur se brenda kėsaj kategorie, migrantėt shqipfolės nga Kosova janė nė numėr mė tė madh se ata nga Serbia dhe Mali i Zi. Prandaj, njė vlerėsim i kujdesshėm do tė na e jepte sot njė numėr prej 150 mijė deri nė 170 mijė personash me prejardhje kosovare nė Zvicėr. Por shumė prej tyre ndėrkohė janė natyralizuar (kanė marrė shtetėsinė zvicerane). Pėr kėtė arsye BFM, nė statistikėn e tė huajve, tė bėrė nė fund tė prillit 2012 ka publikuar numrin prej 74794 vetave nė Zvicėr qė kanė shtetėsinė kosovare”, shprehet Blaser.

Ajo e hedh poshtė edhe njė vlerėsim qė, nė shkrimin e pėrmendur prezantohet si citim i zonjės Blaser. Konstatimi thotė: “sikur kosovarėt nė Zvicėr t’i kishin pasaportat e Kosovės, Berna do t’i radhiste ata nė rangun e parė dhe jo nė tė tretin, pas portugezėve dhe gjermanėve”. Bashkėbiseduesja jonė e sqaron pėrse nuk qėndron njė vlerėsim i tillė: “Komuniteti italian, me 291.017 pjesėtarė, vazhdon tė pėrbėjė grupin mė tė madh tė njerėzve me shtetėsi tė huaj nė Zvicėr. Pason komuniteti gjerman me 279.672 pjesėtarė dhe ai portugez me 229.146 pjesėtarė (kėto shifra do tė ishin diēka mė tė larta nėse do t`i numronim edhe italianėt, gjermanėt dhe portugezėt tashmė tė natyralizuar).

Kėshtu, edhe me numrin e supozuar prej 150.000 deri 170.000 vetave me prejardhje kosovare nė Zvicėr – njė pjesė e tė cilėve janė tė natyralizuar – Kosova nė statistikat e pėrmendura nuk do tė figuronte mė lartė se Italia, Gjermania dhe Portugalia”, pėrfundon Lisa Blaser, zyrtare pėr informim nė Zyrėn Federale pėr Migracion, nė Bernė.

Po ashtu se nuk qėndron konstatimi i artikullit nė fjalė sipas tė cilit: “Deri tash, nga 18 shkurti i vitit 2008 numri i qytetarėve me pasaporta serbe ėshtė reduktuar pėr rreth 9 mijė sish. Por, nėse kemi parasysh, se pėr pesė vite institucionet e juaja kanė arritur tė furnizojnė vetėm shtatė mijė pasaporta…”. Se kėto shifra janė nxjerrė nga konteksti dhe janė interpretuar krejtėsisht gabimisht mund tė kuptohet fare lehtė po tė lexohen shėnimet statistikore tė publikuara dje nė tė gjitha mediet zvicerane. Aty shihet fare qartė se zvogėlimi pėr 9126 i numrit tė shtetasve serbė nė Zvicėr ka ndodhur brenda njė viti (nga 2011 deri nė vitin 2012). Po kėshtu brenda njė viti ka shėnuar rritje prej 7796, numri i personave me shtetėsi kosovare. Kjo rritje ėshtė bėrė nė radhė tė parė nė saje tė shtimit tė numrit kosovarėve qė kanė marrė pasaporta kosovare, pra, gjithnjė brenda njė viti. (albinfo.ch)

Burimi i Artikullit:  
Zvicėr, nga na dolėn ’160.000 kosovarė me s
htetėsi serbe’?
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15315
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Koha Ditore;1600 000shqiptar me shtetesi serbe,e ne gjermani   Mar 16 Jan - 15:09

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15315
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Koha Ditore;1600 000shqiptar me shtetesi serbe,e ne gjermani   Dim 16 Sep - 14:21

https://telegrafi.com/ne-zvicer-mbi-160-mije-kosovare-me-pasaporta-serbe/
[size=14]LAJME / KOSOVĖ
[size=44]Nė Zvicėr mbi 160 mijė kosovarė me pasaporta serbe!?[/size][/size]
 22.06.2012 • 23:24

[size=34]0[/size]Shkepje

 [url=https://twitter.com/intent/tweet?text=N%C3%AB+Zvic%C3%ABr+mbi+160+mij%C3%AB++kosovar%C3%AB+me+pasaporta+serbe%21%3F&url=https%3A%2F%2Ftelegrafi.com%2Fne-zvicer-mbi-160-mije-kosovare-me-pasaporta-serbe%2F&via=telegrafisti&related=telegrafisti T%26euml;+fundit+nga+Telegrafi][/url]


Gati pesė vjet pas pavarėsisė sė Kosovės, nė Zvicėr jetojnė mbi 160 mijė shtetas tė Kosovės, tė cilėt ende posedojnė pasaportėn e Serbisė.
“Sikur t’i kishin sot pasaportat e Republikės sė Kosovės pas katėr vjetėsh pavarėsie, sigurisht Berna zyrtare kosovarėt do t’i radhiste nė rangun e parė dhe jo tė tretin, pas portugezėve dhe gjermanėve”, ka deklaruar pėr agjencinė informative kombėtare “Presheva Jonė”, Lisa Blaser, zyrtare nga Departamenti Federal pėr Migracion.
“Shpesh nė mediat apo nga personalitet zvicerane sa herė qė flasin pėr kosovarėt nė Zvicėr, vazhdimisht nga ta kemi dėgjuar refrenin se ‘kosovarėt janė komuniteti mė i madh dhe mė i rėndėsishėm nė vendin tonė’ Por nė fakt shifrat e Zyrės Federale pėr Statsistika me seli nė Neuchatel, flasin tė kundėrtėn. Kėshtu ndodhė pėr shkak se nė Zvicėr ende shumė kosovarė posedojnė pasaporta serbe, prej mbi 160 mijė sish”.
Megjithkėtė, Blaser ka thėnė se gjithnjė e mė shumė ėshtė nė rritje numri i personave qė paraqiten me pasaportė kosovare. “Por, nėse kemi parasysh se pėr katėr vite institucionet kosovare kanė arritur tė furnizojnė vetėm shtatė mijė pasaporta, atėherė pėr tė arritur shifrėn prej 200 mijė kosovarėve, siē flitet nė vendin tonė, natyrisht se nevojitet punė dhe kohė, bile sė paku edhe disa vjet pėr tė arritur shifrėn e lartpėrmendur”. /Telegrafi/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Koha Ditore;1600 000shqiptar me shtetesi serbe,e ne gjermani   

Revenir en haut Aller en bas
 
Koha Ditore;1600 000shqiptar me shtetesi serbe,e ne gjermani
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: