AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Ali Ahmetit pyetje

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Ali Ahmetit pyetje   Jeu 1 Nov - 2:18

286 PYETJE PĖR ALI AHMETIN


Pėrmes njė letre dėrguar mediave dhe liderit tė BDI-sė Ali Ahmetit, Murat Jashari, vėllai i komandantit tė rėnė tė UĒK-sė, Ismet Jasharit – Komandat Kumanova ka ngritur njė listė me 286 pyetje, tė cilat ia ka drejtuar Ali Ahmetit, duke kėrkuar edhe sqarime nga ai.

Kjo ėshtė letra e plotė me 286 pyetjet, tė titulluar “Letra e Shenjtė Nr. 4″.

1. Nė cilat demonstrata tė vitit 1981 ke qenė dhe me kė?
2. A e keni kryer ushtrinė nė ish-Jugosllavi, ku dhe kur dhe sa kohė?
3. A keni marrė pjesė nė pėrvjetorin e demonstratave nė vitin 1982 nė Qendrėn Studentore dhe me cilėt?
4. Sa kohė burg pas 1981 ke bėrė, ku dhe me cilėt tė burgosur ke qenė shok burgu ?
5. Ku dhe kur ke diplomua ?
6. Si erdhe deri tek pensioni Zviceran?
7. Kur erdhe nė Zvicėr, pse dhe sa herė deri mė 1992 ke qenė nė R.S tė Maqedonisė e IRJM ?
8. A ke qenė nė strukturat organizative tė Refendumit tė Iliridės nė Janar 1992?
9. Ēka ishte pėr ju formimi I PPD-sė?
10. Ēka ishte pėr ju formimi I LDK-sė?
11. Ju si udhėheqės 11 vjet pas lufte 2001, dhe gati 13 vjet nė Parti me Fatmir Limajn dhe me tė tjerė tė PDK-sė a keni gjurmuar vrasjen e 17 Janarit 1982, sepse edhe nė Kėrēovė organizoni; “Flaka e Janarit”?!
12. Nė vitin 1981 u kėrkua Republika e Kosovės, dhe pse nė Zvicėr u formua Organizata Marksiste-Leniniste dhe Lėvizja pėr Republikėn Shqiptare nė Jugosllavi, pse jo Kosova Republikė e Pavarur, por „nė Jugosllavi“?!
13. Nė Lucernė nė sallėn pėrpara i ulur sė bashku me Xhavit Halitin, nė Nėntor 1993, pse njė farė Osmanit (i LDK-sė) nga rrethi i Ferizajt i bėre pyetje; sa armatim ka brenda nė Kosovė dhe a janė formuar grupe tė armatosura… Pse kėto pyetje publike?!
14. Kur u bė shyerja e kufirit shqiptaro-shqiptar, cili njeri nga Dibra ushtar i UĒK-sė tė dėrgoi me helikopter nė spital tė Tiranės?
15.Kush ka qenė “motra” nė spitalin ushtarak nė Kukės nga Vranja (?!) me pseudonimin Mi(u)nire Dumani, herė si dibrane, herė si pejane, nė tė vėrtet ajo ka qenė serbe?
16. Si Drejtor politik, pastaj si Shtab i Pėrgjithshėm ushtarak, nė cilin front-betejė ushtarake komandove dhe sulmove?
17. Si SHP, sa ushtarė nga IRJM ishin nė luftėn e Kosovės dhe a keni dokumentacion tė plotė. Nėse jo , pse jo?
18. A e ke dhėnė Betimin e ushtarit tė UĒK?
19. Kur, ku dhe para kujt i ke dhėnė (dy betimet)?
20. Kur je njoftuar me Gėzim Ozdrenin(ish-komandantin regjional tė Mbrojtjes Territoriale nė ish-YU-Zona perėndimore nė R.S. tė Maqedonisė dhe si?
21. Kush e organizoi takimin Ali Ahmeti – Branko Cervenkovski nė Pogradecė nė Nėntor 2000?
22. Nga e dinte LSDM se nė Tanushė ka persona tė uniformuar (Vllado Buēkovski, Ilinka Mitreva… ) dhe se, quhet UĒ Kombėtare?
23. Pse Lideri i UĒ Kombėtare, ishte caktuar Rr. Kastriot Axhirexha dhe pse ai u postua dhe si erdhi qė ti tė bėhesh Lider i UĒ sė, Kombėtare?
24. Pse dole me nofkėn Abaz Xhuka dhe jo direkt Ali Ahmeti, mbase edhe ishit nga njė vend qė veē pretendonte nė BE dhe NATO?
25. Lufta nė IRJM u bė me 2-3 muaj me armėpushime dhe asnjėherė nuk ishit brenda dhe qėndruat nė Prizren deri sa u krijuan kushtet pėr bisedime?
26. Njė delegacion prej tre vetash nga Dibra e Madhe; dy nga Dibra, Jakup Marku, Sazan Papraniku e njė nga Shqipėria-SHIK, A.B. mė 21-24. Mars kanė kėrkuar takim me Gjen. Gėzim Ozdrenin dhe ti, pse nuk i pranove?
27. Pse nė restorantin “Ēamėria” tek Alush Shala nė Prizren dėrguat Resi Kamberin, natėn e 21 Mars, 2001 me dibranėt dhe SHIK-istin dhe pse dibranėt u larguan; si anti-luftės???
28. Si doli qė Shtabi I Pėrgjithshėm i UĒ Kombėtare nė fillim ishte caktuar nė Dibėr dhe u transferua pak kohė si nė Tanushė (Karadak) e Prizren?
29. Pse Shtabi i Tanushės u suspendua nga ai i Prizrenit brenda natės ?
30. Kush dha urdhėr qė nė prill 2001 tė minohet Ura e Madhe mbi liqenin e Dibrės ?
31. Pse nė radhėt e UĒ Kombėtare ka pasur ma shumė oficerė tė ish-ushtrisė jugosllave apo mė vonė si oficerė rezervė territorialistė tė RSM dhe IRJM tė njohur edhe si bashkėpunėtorė tė shėrbimeve policore e ushtarake.
32. Pse nuk u prononcove pėr vrasjet nė Gazibabė, Tanushės sė Rekės, Brodecit, Sopotit dhe pėr vrasjen e Komandant Ilirit, Harun Aliut-“Kushtrimit ?
33. Nuk je prononcuar se edhe ti nė mėnyrė konspirative je i pėrzier,100%, a po ?
34. Pse shkuat nė Kondovė ?
35. Pse nuk kėrkuat gjykim nė Hagė kundėr vrasjeve civilė, gra e fėmijė nė Zonėn e luftės,familjes, Zymberi- Sllupēan-Likovė (Kumanovė)?
36. Pse nuk ngritėt aktpadi ndėrkombėtare pėr vrasjet nga ushtria sllavomaqedone ndaj civilėve shqiptarė ?
37. Pse votuat nė Parlamentin e Shkupit pėr ndihmė nė euro pėr mbrojtjen e Lubo Boshkovskit nė Hagė ?
38. Pse pėr ty ēdo partnerė koalicioni LSDM, VMRO duhet tė jetė mik?
39. Keni deklaruar para Parlamentit : “Nė Kamionin me ceradė: „Nikolla Gruevski tė munda ushtarakisht dhe do tė mundi edhe politikisht“, -dhe cilat janė frytet, ēka fshihen nė konspiracion mbrapa kėsaj deklarate?
40. U bė „atentat“ ndaj teje nė Rahovė tė Tetovės nė kohėn e fushatės zgjedhore dhe e akuzuat PDSH-nė, kryesisht Menduh Thaēin, dhe tani ku janė atentatorėt, policia, gjyqet dhe ti?
41. Mos ishte kjo inskenim politik pėr tė fituar pikė, pėr tė pėrfituar vota?
42. Ali Ahmeti pse asnjė kuadėr I luftės aty ku ėshtė caktuar (vetėm dy- tre raste) si Min., zv/Min.,Drejtor,… s‘ ėshtė ai UĒK-sė qė duhet tė jetė?
43. Pse nuk merrni masa ndėshkimi ndaj abuzuesve tė drejtuesve tuaj nė dėm tė popullit dhe interesave Kombėtare?
44. Pse nuk ke pasur mundėsi tė vendosėsh Drejtorė tė shkollave tė Mesme me karakter Nacionalist (kombėtare-arsimore), si rastin nė Kumanovė, Strugė, Dibėr, Tetovė etj.?
45. Pse Selinė e Partisė nuk e dėrguat nė Shkup edhe pse nė Statut ashtu ju figuron?
46. Kur diplomove dhe ku?
47. Pse u munduat pėrmes rinisė sė BDI me komunikatė nė FAKTI tė diskreditoni ish-Rektorin Fadil Sulejmanin si deputet i BDI-sė?
48. A ke vendosur ndonjėherė, tė paktėn nga njė lule ose a keni bėrė nderim heshtje tek vendi i vrasjes sė Komandantėt “Teli” dhe “Kushtrimi” me shokė?
49. Pse ligjėrisht kurrė s“ke kėrkuar shpėrblim material pėr shkatėrrimin dhe djegėjen e shtėpive tė civilėve tė bombarduara nga ushtria sllavo-maqedonase?
50. Pse vendet e shqiptarėve nėpėr struktura drejtues, policore, referentė, gjygjsorė, administratorė i kanė zėnė; tėrbeshėt, turqit, romėt,…?
51. Mos vallė kėta e bėnė luftėn e luftuan mė 2001 dhe sa dėshmorė i kanė dhe ti si komandant i tyre?
52. Ti si Nacionalist-Marksist i 1981 dhe i luftės nė Kosovė, pse pranove qė Gėzim Ostreni tė ishte Shef i Shtabit tė UĒ Kombėtare, kur ai, nė organet e shtetit i ka marrė nė pyetje dhe i ka dėnuar nė Dibėr gjithė ata veprimtarė tė `68, si dhe tė `81 si irredentistė, separatistė, nacionalistė dhe prishės sė rendit Kushtetues tė RSM dhe RSFJ-sė ?
53. Pse po e mbanė Gėzim Ozdrenin si Sekretar i Pėrgjithshėm i Partisė dhe Shef i Shtabit pėr Zgjedhjet ?
54. Pse pranuat UĒ Kombėtare tė ēarmatoset ku nė Marrėveshjen e Ohrit askund nuk theksohet as pėrmendet qė UĒ Kombėtare si organizatė e apostrofuar nė tekst, dhe ēarmatosja e saj ?
55. Pse lejuat qė Gjenerali i juaj Gėzim Ozdreni tė ēarmatoste UĒ Kombėtare dhe vetė popullin e tij.
56. A ka kund nė botė qė gjenerali tė ēarmatosė ushtarėt-ushtrinė e tij e t“a dorėzojė armikut tė vetė a po “Ali Baba”, -unikat je me babaxhanėt tu nė Kosovė pėr kėtė punė dhe nė botė ?
57. A i thonė kėsaj atdhetari ?
58. Ali Baba, -kėsaj i thonė tradhti?
59. Pėr tradhti lufte, me ligjet e luftės ka ekzekutime para ushtarėve tė lirisė, a po?
60. Ka me ardhur shumė shpejtė kjo ditė, apo?
61. Kush e mori vendimin qė Ozdreni tė vihet nė krye tė shtetit sllavo-maqedonas pėr t“i ēarmatosur ushtarėt e lirisė dhe UĒ Kombėtare dhe pse?
62. Pse pranuat qė nė Marrėveshjen e Ohrit nė Preambullėn e Kushtetutės tė mos quhemi Popull Themelues i shtetit RM, por si pjesė e…?
63. Kush ju detyroi, ose vetė e sollėt Komunikatėn Nr.6?
64. Unė, me shokėt e logjistikės bėnim plane pėr furnizim me tė gjitha nevojat qė do t“i duhen pėr 50 mijė ushtarė lirie dhe bėhet ndryshimi i Komunikatės sė tanishme dhe lėshohet Komunikata Nr.7 a ka qenė kėshtu “muhabeti” o, Ali Rrenci, e udbashi?
65. Pse pranuat tė tėrhiqen ushtarėt e lirisė e UĒ Kombėtare nga Kalaja e Tetovės?
66. Cili qe qėllimi dhe pse e dorėzuat atė duke e lėnė armatimin duke ikur kah sytė kėmbėt?
67. Pse deshe qė, pas dezertimit nė Kala tė ikėsh pėr Zvicėr?
68. Ato armatime qė i keni lėnė duke ikur me lekė djerse dhe gjaku tė MĖRGATĖS apo?
69. Pse nuk ke respekt ndaj djersės, gjakut, – e, nė pėrgjithėsi ndaj Mėrgatės?
70. Pėr sa pare ėshtė dorėzuar Kalaja e Tetovės?
71. Kush ua dha paratė?
72. Sa pare?
73. Kush i mori ata pare?
74. Kush e solli Festim Laton nga Vlora (njė trafikant droge) nė UĒ Kombėtare, nė anėn e Karadakut?
75. Cili ishte roli i Diamantit (Grekofilit) nė radhėt Drejtorisė Politike tė UĒ Kombėtare?
76. Mos ishte Diamanti ai qė solli Festim Laton me ju?
77. Sipas tė dhėnave jo oficiale, grekofili Diamanti solli sė bashku me Festimin edhe 10 milionė DM pėr UĒ Kombėtare dhe pjesė nga kjo si ushtarė dhe armė personale tė niseshin pėr UĒĒ (Ēamėri)?
78. Cili qe takimi dhe roli i Koēo Danės nė Sharr mes teje dhe pse tani DANAJ ju kritikon si politikan i Servilizuar?…
79. Pse mbas ndėrprerjes sė luftės ēlirimtare, aq shpejt simpatia ndaj LSDM sė Branko Cervenkovski dhe e gjithė popullata e Tėrbeshėve, Turqve, boshjnakėve dhe e Romėve para se tė dilnit votimet e ēara si BDI tė ju mbėshtesin aq fort ?
80. Pse liderė degėsh tė LSD fuqishėm tek shqiptarėt agjitonin pėr mbėshtetjen tuaj nė kundėrshtim nga ajo PDSH…?
81. Mos ka tė bėjė kjo me takimin paraprak tėndin me Brankon nė Pogradec nė vitin 2000 ?
82. Pse pranuat qė Flamurit Kombėtar tė shqiptarėve tė“i zvogėlohen pėrmasat?
83. Pse kryetari I Dibrės, Argėtim Fida dhe I Strugės Ramiz Merko nuk zbatuar vendimin e BDI-sė dhe vendimin tėnd qė tė mos rikandidoheshin pėr kryetar komune dhe tė lėshonin mandatin njėherėsh edhe tė Kryetarit tė Degės sė Partisė?
84. Ti pranove tė jesh mysafir nė shpalljen e Nikollas Knauf si Qytetar Nderi iDibrės, apo?
85. Mos ishte loja e Fidės qė ju shpėrbleu dhe lejuat rikandidimin e tij? 86. A vlejnė tani kėtu „Vendimet e Partisė » dhe sa ju shpėrbleu FIDA pėr kėtė lojė dyshe?
87. Kishe qenė njeri qė i donė shumė pushtetin e paret, apo ?
88. Edhe Muhamer Ell Gadafi e kishte pas shumė n“qejf pushtetin e paret, apo?
89. Pse BDI-ja, jote private, gjėja e dalė prej lufta „ēlirimtare“ kombėtare nuk pranoi lista tė pėrbashkėta me partitė tjera shqiptare, tė paktėn nė vendet rurale (Gollnen, Ohėr, Manastir, Resnjė, Krushqevė, Ēashkė, Zhupė. Qendėr Kumanovė, Veles…nė zgjedhjet e fundit lokale 2009?
90. Pse zotri Komandant (jo i imi), ke qejf me tė thėnė kėshtu, asnjėherė nuk ke marrė fjalėn nė foltore tė Parlamentit tė shkive, a turp po tė vjen, apo tė kanė prekė fort nė qafė ?
91. Pse aty nuk ja ke pėrplasė PDSH-seØ, tradhtitė qė kanė bė para teje ?
92. Pse qe 11 vjet gėnjen popullin se je nė marrėveshje pėr Statutin e familjeve tė dėshmorėve dhe invalidėve tė luftės ?
93. Qė mė 2003 tė kam thėnė se nė njė territor nuk ka dy palė dėshmorėsh e invalidėsh. Pra, ka tė vetėm tė sllavėve. Se ti ke kėrkuar falje pse i ke shti ata nė gazepė tė granatojnė e tė vrasin ushtarė lirie dhe civilė tė pafajshėm, apo?
94. Kur do ta zbardhni misterin e vrasjes sė Ilirit, Komandant, “LIKA”?
95. Edhe kjo vrasje do tė jetė konspiracioni i yt, apo?
96. Nuk zbulohet kurrė deri sa tė jesh nė pushtet, a po?
97. A e dinė mė se pushtetet nuk janė tė pėrjetshme?
98. Sadam Huseini, Gadafi… shkuan mė, apo?
99. Edhe ti me ata oficerė spiunė, narkomanė e drogirantė e shitės keni me ecė shpejt, apo?
100. A e din se populli njė shpresė jete tė ketė nga dikush tjetėr, qė nesėr qysqitė ja vejnė kėsaj bashkėqeverisjes sė turpit?
101. Kėtė shpresė rinia e artė dhe populli shqiptar liridashės e kanė nga Murat Jashar Jashari.
102. Qė nga 15 Maji 2012 ora 03.26 jam mė i fuqishėm se horrat, kodoshėt dhe dilinxhitė, frymorė me dy kėmbė, surat njeriu!
103. Kėtė force ma ka dhėnė Zoti dhe drejtėsia!
104. Ti ju ke thėnė shokėve se dy muaj ke qenė nė burg, pėrveē atyre dy muajve qė ke qenė nė Dubravė, ke qenė nė Kėrēovė, a ėshtė kėshtu?
105. Ju pritėn mirė nė burg?
106. Me kė ishe nė dhomė?
107. Ditėn ēfarė bėje?
108. Po natėn?
109. Nėpėr salla -klasa kush ju shpinte?
110. Ishin shqiptarė?
111. Femra apo meshkuj?
112. Aty ke filluar kursin, a po?
113. Ēfarė kursi?
114. Mėsuesit (oficerėt) flisnin shqipen?
115. Kishit literaturė pėr orėt e mėsimit?
116. Sa mėsues ishin qė flisnin shqipen?
117. Sa orė paradite kishit kurs ?
118. Po pasdite, sa orė mėsim kishit pėr atė kurs?
119. Dreka (ushqimi) ishte i mirė?
120. Po darka?
121. Kohėn e drekės, pushimin si e kaloje?
122. Kush tė shoqėronte?
123. Mas orarit tė pasdites kush tė shoqėronte?
124. Po nė mbrėmje ?
125. Kishte femra aty te kursi ?
126. A ju sjellshin femra aty ?
127. Ēfarė nacionaliteti?
128. Nė javė sa herė?
129. Ata mėsues qė ju mėsonin nė atė kurs sa vjeē ishin?
130. Nga cili vend ishin?
131. Mėsues sllavė a kishte qė iu mėsonin?
132. Sa kanė qenė?
133. Ishin tė sjellshėm?
134. Kishit tekste ?
135. Nė cilėn gjuhė ishin tekstet ?
136. E njehė gjuhėn sllave?
137. Pėr marksizėm-leninizėm dhe enverizėm nuk mėsonit apo?
138. Pėr organizatat atdhetare shqiptare a mėsonit?
139. Pėr cilat?
140. Lėvizja ishte e para apo?
141. A i mėsonit emrat e atdhetarėve, idealistėve dhe enveristėve?
142. Pėr brenda nė hapėsirėn shqiptare jashtė Shqipėrisė londineze, apo nė Mėrgatė?
143. Pėr Jusuf Gėrvallėn, Kadri Zekėn e Bardhosh Gėrvallėn a keni biseduar nė atė kurs?
144. A e dinit se ata veē ishin vra ?
145. Kur keni marrė lajmin se ishin vrarė ?
146. A e ke ditur se atė ditė mė 17 Janar 1982 vriten?
147. Ma tė mirin informator e ke nė Zvicėr, apo?
148. Kur e ke rekrutuar?
149. Po pėr Ibrahim Kelmendin tė kanė folur gjė?
150. Po pėr Enver Hadrin tė kanė shpjeguar?
151. Pėr atė nuk tė kanė folur a jo?
152. Vetėm pėr atdhetarėt, idealistėt e enveristėt, apo?
153. Si e kalonit vikendin?
154. Sa mėsues i keni pasur?
155. A e ka ditur familja se ku je?
156. Gjashtėdhjetė ditė zgjati kursi apo ?
157. Diplomė nuk tė dhanė apo ?
158. Po siamezin ku e ēuan?
159. Mbas dy muajve kurs, qė mėsuesit i kishit oficerė, ke ndenjur nė vendlindje apo?
160. Kush ta dha urdhrin me dalė nė perėndim ?
161. Ndonjė mėsues i kursit apo ndonjė tjetėr ?
162. Sa vetė ishin pas teje rrugės pėr nė perėndim ?
163. A ishte pas teje siamezi ?
164. Relacioni si ka qenė ?
165. Me ēka udhėtuat deri nė Zvicėr ?
166. Te kush u vendosėt nė Zvicėr?
167. Shkas qė jemi njohur para 28 viteve nė Zvicėr ka qenė Programi i Lėvizjes, apo ?
168. O Ali Ahmeti, nga baba e paraardhėsve tuaj a keni pasur „rob“ tė gjakut tė huaj nė shtėpi?
169. Kur ke dalė nė perėndim, me urdhra tė dy oficerėve qė tė pėrgatitėn nė atė „burg“, siē iu ke thėnė shokėve tė Lėvizjes, me kė menjėherė nė Zvicėr u takove?
170. Saktė, ditėn, datėn, muajin e vitin, tė tregosh takimin e parė qė e bėre me “Muhametin”, (Emrush Xhemajlin) dhe me “Rrustėn”, (Mustaf Xhemajlin)?
171. Kush ishte me ty tek ata dy vėllezėr?
172. Ēka ju the atyre?
173. O Ali Ahmeti, ēka tė lidhė me atė djalin e ri qė ia ka kontrolluar kutinė e postės Jusuf Gėrvallės?
174. A e dine ty ai djali i ri ku e ka bėrė gjumin sa ka qenė nė Gjermani?
175. A e din sa kohė (muaj) ka fjetur te Riza Saliu ai djali i ri, shoku dhe informatori kryesor, i yti nė Zvicėr?
176. Po a po e din pėr kė e kamė fjalėn?
177. Me ēka e shpėrblen rregullisht?
178. Me para apo me ēka?
179. Pėr sa aktivist tė ka dhėnė informata apo ka spiunuar ?
180. Po pėr mua sa herė ka spiunuar ?
181. Pėrse i beson atij?
182. Ku qėndron sekreti ?
183. Sa informatorė ke rekrutuar nė Zvicėr dhe nė perėndim ?
184. Pėr Maqedoni, po shihet ?
185. A ka lidhje diē me 17 Janar (e diel) 1982 ?
186. Ku ke qenė mė 17 Janar 1982 ?
187. Me kė ke qenė ?
188. Sa paqeta cigare pi nė ditė ?
189. Kur je i shqetėsuar sa paqeta nė ditė i pinė ?
190. Ēfarė marke tė cigareve pinė ?
191. Nja dy muaj ke qenė nė burgun e Dubravės a po?
192. Nė dhomė me Agim Gashin, a po?
193. Po nė Kėrēovė me kė ke qenė nė “burg”?
194. Ka pasur tė tjerė shqiptar aty?
JO!
195. Pse jo?
196. Ka qenė “burg special”, apo Abaz Alia?
197. Si ishin kushtet nė atė burg special?
198. A ju nxjerrshin nė shėtitje?
199. Sa here nė ditė?
200. Me pėrcjellės apo vetė?
201. Pėrcjellėsit deri nė sallė shqiptarė ishin?
202. Sa ishin?
203. Misioni kryesorė ishte, me ju ofrua atdhetarėve, enveristėve idealistėve, apo?
204. Pastaj me ua bėrė kurthin, me i arrestuar apo me i vrarė, apo?
205. Kjo do tė thotė edhe ti je anėtarė i asaj partie qė ėshtė formua mė 1988-90, qė themelues janė; Xhavit Haliti, Kadri Veseli, Hashim Thaēi, Fatmir Limaj etj.
206. E dijė mė tani se turp nuk keni, por habitem, si u kamufloni, pėr tė ruajtur misionin qė keni apo e keni kryer, ju ndreqni shtatore, buste, bile edhe jepni pare pėr me ndreqė edhe ndonjė shtėpi familjeve tė dėshmorėve psh. familjes sė Agim Bajramit, tė Afrim Zhitisė, a ėshtė kėshtu?
207. Pse jeni tjetėrsuar?
208. Pse jeni kundėr atdhetarėve, idealistėve dhe enveristėve?
209. Pse e mėsuat kėtė zanat?
210. Me i vrarė –sepse, ishin; me mendjet, shpirtrat e zemrat pėr popull e atdhe. PSE?
211. Po pėr ēka keni qenė ju si surrat?
212. Zanatin oficerėt ua kanė mėsuar qė tė zbuloni e t“i spiunoni tek oficerėt e juaj apo?
213. A kanė emra e mbiemra ata oficerė ?
214. Femra a keni oficere?
215. Kush ta la pseudonimin Abaz Gjuka ?
216. A e dinė kush ka qenė Abaz Xhuka ?
217. Pse po ia fėlliqė pėr sė vdekuri emrin atij trimi ?!
218. Jam i zhgėnjyer shumė, sepse edhe unė kam dhėnė pėlqimin qė ti tė jesh nė krye tė asaj lufte « ēlirimtare », apo ?
219. Pse e qitėt nė kurth Arif Seferin ?
220. Ai, ishte Kryetar Kordinues i LPK-sė pėr IRJM dhe Komandant pėr IRJM, apo?
221. Arif Seferi ishte antarė i Komitetit Drejtues i LPK-sė (gjithsejtė gjashtė kanė qenė), ju pėr kėtė arsye e spiunuat?
Afrim Zhitia, Fadil Vata, Xhemajli Berisha, Behajdin Allaqi, Fahri Fazliu dhe Arif Seferi, apo? – PSE?
222. Kush i dha urdhėr Nazmi Beqirit, e ky e mori me vete Ulusi Beqirin dhe Menderez Zendelin,(ky i fundit i rrethit tė Preshevės) dhe shkuan nė Shtrazė , e thyen derėn e shtėpisė sė Arif Seferi, mė 18 Qershor 1992 dhe aty brenda nė shtėpi ka pasur materiale, qė ja kemi dėrguar ne prej Zvicrės, shaptilograf e shumė materiale tė tjera dhe Nazmiu ia ka dorėzuar oficerit tė vet, pra, UDB-sė dhe atė ditė Arifin e kanė arrestuar dhe mbas 5 ditėve nga torturat ka dhėnė shpirt., -PSE?
223. Po tė ishin gjallė Arif Seferi, Beqir Limani e Naser Hani, ti Ali qeni i keq, akoma ishe nė Zvicėr, apo?
224. Pėr ta bėrė IRJM Republika Makedonia i keni spiunuar e vrarė atdhetarėt, 105 djem nėnash e baballarėsh dhe shumė djemve tė tjerė ende gjymtyrėt iu u kullojnė gjak o pis, a ėshtė kėshtu?
225. Nė fillim-prilli 2001, nė Prizren tė nxjerra nė dhomėn tjetėr, ishim vetėm unė e ti kur tė pyeta; a ti e ke marrė Nazmi Beqirin apo ta kanė sjellė, nuk fole. Tė thashė se ėshtė Oficerė I UDB-s, heshte apo?
226. Tė thashė se, kjo luftė s’ qenka ēlirimtare, por pėr rregullimin kushtetues nga IRJM nė Republika Makedonia, a ėshtė kėshtu?
227. Kush ia dha UDB-s, CD me tė dhėnat e Brigadės 113 , “Ismet Jashari”?
228. Mė 7 gusht 2001, mbas 16 viteve nė mėrgim, po kthehesha nė Vendlindje, thellė nė pyll ishim duke zbritur pėr Brezė, kush I kishte qitė ushtarėt me mė vra mua e shoqėruesit?
229. Njė dėshmitar e keni vrarė, apo?
230. Njė ėshtė gjallė dhe nuk vdes, jo, -pa cofė ti!
231. Sa miliona CHF i keni dhėnė Shefit Xhaferit pėr me ia mbyllur gojėn?
232. Me ato pare tė Fondit „Liria Kombėtare“ ka ble 7 banesa nė Kanton tė ZUG dhe 4 banesa nė Kanton Lozanės, a ėshtė kėshtu?
233. Ku mbeti Ruzhdi Veliu?
234. A mos ėshtė ky viktimė e konspiracionit tėnd?
235. Je nė bashkėqeverisje, pse nuk e zbardhė rastin?
236. Tė lajmėrova se Behajdin Allaqi e Shaban Shala ishin tė kidnapuar, po i mbajshin nė burgun e Kleēkės, pse nuk reagove?
237. Mos edhe kjo ėshtė konstipacioni yt?
238. Nė fillim Marsi 1994 Kryesia e LPK-sė kishte caktuar tre anėtarė tė saj tė bashkėpunojnė me UDB-ėn, apo?
239. Kush tė propozojė ty?
240. Ti kė e propozove?
241. Tani do tė njihnit oficerė tjerė, apo?
242. Si i mbanit takimet nė dy javė, nė muaj apo si?
243. Shkėmbim informatash apo?
244. Me takimet e oficerėve tė UDB-sė, a ke raportuar nė Kryesi tė LPK-sė?
245. Pse jo?
246. Nė Mbledhjen Konsultative nė Kollare (Kėrēovė), Prill 1993, Roje ka qenė Beqir Limani apo?
247. Roje ka qenė edhe Ulusi Beqiri, apo?
248. Pse Beqir Limani deshti me u vra?
249. Pse Ulusi Beqiri nuk duhet tė vritet ?
250. Beqir Limani duhet tė vritet se ėshtė atdhetar, enverist e idealist, apo ?
251. Ulusi Beqiri nuk duhet tė vritet, sepse vet ėshtė spiun dhe babė e gjysh i ka pasur tė lidhur me UDB-nė, a ėshtė kėshtu?
252. Mė 28 Shkurt ( e enjte) 2002 kur po formohej Kėshilli Koordinues i Subjekteve shqiptare, tė pyeta kush pėrfaqėson Brigadėn 113 « Ismet Jashari », mė the Nazmiu. Rreptėsisht tė kundėrshtova dhe tė thashė se Hysniun e kam thirr, me e pėrfaqėsua atė luftė, fjala ime ėshtė ligj, a ėshtė kėshtu?
253. Me sa dhoma e ke shtėpinė?
254. Rreth 12 dhoma i ka, apo?
255. Me ndihma sociale ke jetuar nė Zvicėr, apo ?
256. A pėr pushtet e kapital me surratet e tu janė vrarė mė tė mirit e invalidėve u kullojnė varrėt a?
257. Si e pėrgatitėt planin e vrasjes sė Telit me shokė ?
258. Ēfarė roli luajti oficeri i shėrbimit ushtarak, Nazim Bushi pėr vrasjen e Telit me shokė?
259. Si e pėrgatitėt planin me e masakruar Harun Aliun me shokė?
260. A e din se pėr tė gjitha tė bėmat nė kėtė botė ke me i paguar?
261. Luftė ēlirimtare me pushtues dhe me bashkėqevrisė, diē nuk ėshtė nė kokat e juaja tė thata normale, apo?
262. Tė bėsh luftė ēlirimtare dhe pas kėsaj lufte tė dilet nė rrugė nė protesta e tė kėrkohet tė drejta kombėtare, kjo ėshtė abdonmale. Unikat nė botė jemi pėr shumė punė, apo?
263. Posi, unikat nė botė, sepse kemi udhėheqės si ti dhe babaxhanėt tjerė nė Kosovė, apo?
264. Enver Hoxha, ish-udhėheqės i luftės kundėr fashistėve tė Musolinit, apo?
265. Si ka pasur mundėsi e kuptim qė, Enver Hoxha tė bashkėqeverisė me Musolinin?
266. Po kėsaj bashkėqeverisje tėnden me pushtues si i thonė?
267. Pse e denigrove luftėn ēlirimtare?
268. Pse kėrkove falje (amnisti) nga pushtuesi?
269. A pėr kėtė tė emėruam e ta udhėheqėsh luftėn a?
270. Pse pranove tė dorėzohet pushka e lirisė?
271. Pse nuk ngule kėmbė pėr tė kundėrtėn?
272. Lufta u fitua, pse nuk kėrkove qė pala kundėrshtare dhe humbėse t“i dorėzonte armėt?
273. Mė 2003 mora nismėn nė Zvicėr tė formoj Shoqatėn e familjeve tė dėshmorėve dhe Invalidėve tė Luftės, a ishte kėshtu?
274. Mė the se, ke premtime nga ndėrkombėtarėt se, brenda katėr vjetėve kėtė problem kanė me e futė nė Parlament, kėshtu ishte apo?
275. Tė thashė se, kurrė kjo ēėshtje nuk hyn nė parlament, a ishte kėshtu?
276. Dhe tė thashė se; nė njė territor ( nė njė vend), nuk ka dy lloje dėshmorėsh e invalidėsh. A ėshtė kėshtu?
277. Aq ma pak kur kėrkon falje (amnisti). A duel si thashė?
278. A vazhdon tė mendosh ende se tė rėnėt janė material harxhues?
279. Ēka dinte pėr ty, Gafur Zendeli i cili pastaj u desh tė vdesė tragjikisht?
280. E njėjta i ngjau nė Shkup mė 2001 Shefit tė Financave nė kuadėr tė SHP tė UĒ Kombėtare, Haxhi Babės, apo?
281. Ti dhe dy babaxhanėt e Kosovės, nė Marrėveshje me BIA-n, Serbe, DBK –n, Maqedone dhe Asfalinė Greke, i futėt nė luftė 3 muaj tė ngratit shqiptarė, me u vrarė e me mbet invalidė dhe nė fund me e nda Maqedoninė. Kėshtu qė, ju tre babaxhanėt me i fituar milionat, Serbia e Greqia me siguruar korridorin, shqiptarėt me fitua vajtime e varrė nė trupa. Kėshtu, mendoni dhe Planifikoni ju, apo?
282. SIGURIMI ka qenė e para nė botė, kėtė duhej ditur apo?
283. Tė gjitha planet, kam me ua bėrė shkrumb e hi, a se dini kėtė?
284. Kam gjene e gjak shqiptari deri te Skėnderbeu, a e din ti dhe ata babaxhanėt e Kosovės kėtė?
285. A e dini ju horra, kodoshė e dilixhinjė se Zotin e Drejtėsinė i kam para dhe mbrapa meje; e kamė rininė e artė e popullin liridashės?
286. Fundi i jetės sė Muhamer Ell Gadafi ka me ju dukur si film, ēka ka me ju gjetur juve tė gjithėve edhe tė PDSH-sė e tė gjithėve qė kanė luajtur me nderin e moralin e kėtij hallemadhit pop
ull qe 22 vjet.Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Ali Ahmetit pyetje   Jeu 1 Nov - 2:27

14. Kur u bė shyerja e kufirit shqiptaro-shqiptar, cili njeri nga Dibra ushtar i UĒK-sė tė dėrgoi me helikopter nė spital tė Tiranės?
15.Kush ka qenė “motra” nė spitalin ushtarak nė Kukės nga Vranja (?!) me pseudonimin Mi(u)nire Dumani, herė si dibrane, herė si pejane, nė tė vėrtet ajo ka qenė serbe?20. Kur je njoftuar me Gėzim Ozdrenin(ish-komandantin regjional tė Mbrojtjes Territoriale nė ish-YU-Zona perėndimore nė R.S. tė Maqedonisė dhe si?0. U bė „atentat“ ndaj teje nė Rahovė tė Tetovės nė kohėn e fushatės zgjedhore dhe e akuzuat PDSH-nė, kryesisht Menduh Thaēin, dhe tani ku janė atentatorėt, policia, gjyqet dhe ti?Gėzim Ozdreni tė ēarmatoste UĒ Kombėtare dhe vetė popullin e tij.67. Pse deshe qė, pas dezertimit nė Kala tė ikėsh pėr Zvicėr?70. Pėr sa pare ėshtė dorėzuar Kalaja e Tetovės?70. Pėr sa pare ėshtė dorėzuar Kalaja e Tetovės?101. Kėtė shpresė rinia e artė dhe populli shqiptar liridashės e kanė nga Murat Jashar Jashari.a ishe i butgosur ,sa,a mesove kurs ne burg me vra patriota,,kush te mesonte?167. Shkas qė jemi njohur para 28 viteve nė Zvicėr ka qenė Programi i Lėvizjes, apo ?Tek Riza rezili sa kohe keni qendrue,a ja keni kontrollue posten Gervalles bashk ?170. Saktė, ditėn, datėn, muajin e vitin, tė tregosh takimin e parė qė e bėre me “Muhametin”, (Emrush Xhemajlin) dhe me “Rrustėn”, (Mustaf Xhemajlin)?Ne burgun e dubraves ke nejt du muaj,me ty ka qen Agim Gashi !Kush ta la emrin Abaz Gjuka?A kishe fermra oficere serbe ?203. Misioni kryesorė ishte, me ju ofrua atdhetarėve, enveristėve idealistėve, apo?
204. Pastaj me ua bėrė kurthin, me i arrestuar apo me i vrarė, apo?
205. Kjo do tė thotė edhe ti je anėtarė i asaj partie qė ėshtė formua mė 1988-90, qė themelues janė; Xhavit Haliti, Kadri Veseli, Hashim Thaēi, Fatmir Limaj etj.223. Po tė ishin gjallė Arif Seferi, Beqir Limani e Naser Hani, ti Ali qeni i keq, akoma ishe nė Zvicėr, apo?
224. Pėr ta bėrė IRJM Republika Makedonia i keni spiunuar e vrarė atdhetarėt, 105 djem nėnash e baballarėsh dhe shumė djemve tė tjerė ende gjymtyrėt iu u kullojnė gjak o pis, a ėshtė kėshtu?
....
...............
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Ali Ahmetit pyetje
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: