AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Pyetje Fatmir Limes

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Pyetje Fatmir Limes   Jeu 1 Nov - 4:56

http://www.telegrafi.com/lajme/vellai-i-komandant-kumanoves-372-pyetje-per-limajn-2-22988.html
DISA PYETJE TE MARRURA NGA TELEGRAFI QE I KA PARASHTRUE MURAT JASHARI DUKE I SHKOQITUR E ANALIZUAR E SHFLETZUE

Si quhet personi qe ne shtepin e tij organizuat?
A fisnit shqip ,apo serbisht?
Kush u zgjodhe kryekar?I juaji!
Sa ishe ne moshe ne vitin1981?
45. Mė 2 Nėntor 1989 kur u vranė Afrim Zhitia e Fahri Fazliu, ku ishe?E din mire Avdi Ibrahimi per kete!
50. Nė kohėn e grevės sė minatorėve – shkurt 1989, me atė parti ku ishit?

51. Mė 23. 03. 1989, kur u hoq Autonomia, ku ishit ju anėtarėt e kėsaj partie? Haxhiu shkrunUNE E SHKRUAJ KETU SE;Haxhiu ka qen tek minatoret bashk me ;Dem Ndrecen,Une Haxhi >Kuēi,Sali Kapuqi(elshani),Shala,
56. A keni patur tė afėrm ose tė familjes tuaj qė kanė qenė dhe kanė mbet policė tė shkaut deri nė ditėn qė u ēlirua Kosova?

57. Keni pasur e ndėrruar femra kur keni qenė tė rinj?
A e keni kall qiriun me pordhe ne ferizaj Fatmir Lima ?
61. Keni tentuar pėr tė mashtruar gratė e shokėve, apo ju kanė refuzuar?
83. Nė mbledhjen e Shtabit tė Pėrgjithshėm, kur u emrua Ekrem Rexha (Komandant Drini) komandant pėr Zonėn e Pashtrikut, a ke qenė prezent?

84. Kush e propozoi? Po nė Shtab tė Pėrgjithshėm mė pas, kush e emroi?

85. A e dinit se Ekrem Rexha ishte anėtar i partisė sė Mira Markoviēit?

86. Nėse jo, Pse jo? Dhe me ēka merrej Luli?

87. A keni pasur G2-sh?

si ra nė pritė Mujė Krasniqi (KAPUĒI) me bashkėluftėtarėt nė kufirin Shqipėri-Kosovė, nė dhjetor 1998? A bashkėveproi Azem Syla dhe Zeka me ata brenda se nisej kollona dhe a e dinit qė pėrgjoheshit nė telefon? Kur e dinit pse flisnit hapur?
93. Mė 23. 03. 2000 shkuat nė Gjilan me Hashim Thaēin, Halil Selimin e tė tjerė. Urgjentisht ftuat udhėheqėsit politik e ushtarak tė UĒPMB-sė, apo jo? Pse aq urgjent?

94. Kėrkuat ndėrprerjen e luftės ēlirimtare, a po jo?

95. Kush ju detyroi?

96. Pse e penguat dhe e ndėrpretė atė luftė ēlirimtare?

97. Pse asnjė kallash tė Brigadės 121 „Komandant Kumanova“ nuk e dhatė pėr nisjen e luftės ēlirimtare nė Zonėn e vendlindjes sė Komandantit tėndė, „Ismet Jasharit – Kumanovės“?

98. Tri herė t’i kam dėrguar udhėheqėsit e kėtij Sektori, a po jo?

99. Pse pengove ti dhe antarėt e tjerė tė Drejtorisė Politike luftėn ēlirimtare tė UĒ Kombėtare? Pėr ēfarė e keni nis Hoxhėn nė Sharr kur luftohej nga UĒ Kombėtare dhe ēka u ka raportuar kur ra Kalaja e Tetovės?

100. Pse e ke „ndėrsye“ Komandant Kumanovėn me e vra Gani Krasniqin?

101. Komandant Kumanova a u kėrkoi telefon?

102. Pse nuk i dhatė telefon? Kush tė urdhėroi qė tė mos i jepni telefon?

103. Fillim korriku 1998. Aksionet ushtarake (me eksploziv) qė janė kryer nė IRJM, nė Shkup te hekurudha, nė Tabanocė, nė hekurudhė, dhe nė kazermėn ushtarake nė Kumanovė, mbrenda rrethojės 16 m. Pėr kėto aksione a ke ditur?

104. A e ke ditur se kėto tri aksione janė krye nė njė kohė?

105. A e ke ditur se kush i ka udhėheq kėto aksione ?

106. A e ke ditur se kėto aksione i ka udhėhequr Komandant Kumanova?

107. Pse SHP pengojė, qė mos tė dilet me Komunikatė?

108. Mos ishte Marėveshja e Crans-Montana, e Zvicrrės – pengesė?
111. Komandant Kumanova ka mesi i Gushtit 1998 ka pasur me ardhė nė Zvicėr, pėr kontroll mjekėsor pėr dorėn, a ke pas dijeni pėr kėtė?

112. Ai ėshtė bėrė gati me ardhė nė Zvicėr pėr disa ditė. Ka hekur mjekrėn. Unė pasaportėn ja pata lėnė nė vend tė sigurtė. Ismeti e ka ditur se ku. Po ti a ke qenė nė dijeni?

113. Pse nuk i dhatė leje pushimi?

114. Nė natėn e 24/25 Gusht 1998 pėr ēka shkoi Elmi Reēica nė Kleēkė?

115. Ēfarė misioni kishte Elmi Reēica atė natė?

116. Mė 25 Gusht ėshtė vrarė Komandant Kumanova, a po jo?

117. A keni bėrė Raport tė hollėsishėm pėr rrethanat se si u vra? Nėse po, kujt ia ke dorzuar atė raport? Nėse jo, pse nuk e ke bėrė atė raport?

118. Kush ta dha lajmin i pari pėr vrasjen e Komandant Kumanovės? Po ti ku u ndodhe kur u vra Kumanova?
119. Mė 02 dhjetor 1998 Shukri Buja (Gazetari), i ka dhėnė lajmin familjes pėr vrasjen e Ismet Jasharit. A ėshtė kėshtu?

120. Pse me 100 ditė vonesė?! Ku ėshtė arsyeja?

124. Kur vjenė nė Kosovė gruaja e Komandant Kumanovės, Habibja, me fėmijėt e vetė, me bė homazhe dhe me vendos lule te varri i Burrit dhe i Babait tė vajzave tė Komandant Kumanovės (Donika, Monika, Marigona, Margarita e Arta) pse duhet tė paguajn nė kufi Maqedoni-Kosovė 50 Euro, apo s’e dini kėtė?

130. Aty afėr ke qenė edhe ti, bėjshe qejfe nė hotele, e Adem Grabovci 200 DM pėr hotel natėn ta paguante, a po jo

233. A e dini se sa familje tė dėshmorėve tė kombit – tė vrarė me Emblem tė UĒK-sė ndodhen nė Mėrgatė?


263. Nė Qeverinė e Pėrkohėshme, kryeministėr ka qenė Hashim Thaēi, a po jo?

264. Ministėr i Finasave ka qenė Adem Grabovci, a po jo?

265. Ky Grabovci a ka raportuar ndonjėherė si gjatė luftės edhe pas saj se sa para ka pasur dhe si i ka harxhuar, ku i ka harxhuar, sa kanė mbet dhe si i keni pėrdorur pas lufte?

266. Nėse ka raportuar pse nuk i bėni publike ato raportime?

267. A e dini sa veprimtarė tė Fondit „Vendlindja Thėrret“ kanė qenė? Mujė Rogovėn pėr atė mosraportim e keni shpėrbly me pozitėn e rektorit tė Universitetit tė Prishtinės

279. A ishte Komandant i Pėrgjitshėm i UĒK-sė Azem Syla (Daja) dhe Kush e emroi?

283. Agim Ēekun kush ua rekomandoi pėr tė zevendėsuar Bislim Zyrapin dhe pse njė muaj pasi patėn filluar bombardimet e NATO-s? Ku ishte ai mė herėt?
288. Nga kush u erdhi urdhėri me i arrestu Behajdin Allaqin e Shaban Shalėn kur ata mbrritėn nė Kleckė?

Kush i qoi policin e uēk me rrethue ne Marali atdhetarin Haxhi Kuēin?
299. Mbledhja Konsulltative e LPK-sė, u mbajt nė Kollare (Kėrēovė) nė prill tė vitit 1993, ke ditur pėr kėtė mbledhje?

314. Pse nė Qershor 1999 nė Prizren i bėtė atentat nėnės biologjike tė UĒK-sė?

315. Vetėm pse e kishte LPK-ja nė Program pėr ta bėrė realitet Programin e Lidhjes sė Prizrenit?

316. Ēfarė faji pat bėrė LPK qė ia ndėrrut programin?

317. LPK ishte armikja e pėrbetuar e pushtuesve sllavė. A ėshtė kėshtu?

318. Ēfarė tė keqe e mėkati kishte bėrė Komandanti Legjendar Adem Jashari, pse ishte anėtar i LPK-sė, nuk e mbėshtesnit dhe nuk e furnizonit apo jo?

319. A nuk e dėshmoj LPK-isti Adem Jashari se ėshtė pėr ēlirim e bashkim kombėtar? Po ju pėr ēfarė ishit qė nuk e mbėshtesnit?

320. Kur ėshtė vrarė Adem Jashari, a pati pjestarė tė partisė suaj qė e festuan atė natė?

z. Limaj? Tani pas luftės ēlirimtare po thoni se populli ėshtė i lirė. Pse po ndodhė ky fenomen i prostituimit tė gruas shqiptare? Pėr kėtė luftuat?

(Atėherė, pse nė kushtetutėn Me paret e kumareve!
tuaj e keni vendos se nuk do tė bėni asnjė lloj bashkimi dhe ndryshimi kufijsh dhe nuk ia lini popullit tė vendos)Lima nuk e dha as nje jete per shqiptar as nje plume nuk e goditi nga ajo lufte!
335. Djalin pėr shkollim nė SHB-a me tė kujt pare e financove?Me dinarin serb ,me gjakun e Rahovecalinjeve !
344. Kemi dėgjuar e marrė vesh se tė gjithė ata oficerė qė patėn ardhė me luftu nė Kosovė i keni ndjek dhe nė vend tė tyne keni marrė do tjerė qė u kanė lėpi tė prapmen, a ėshtė e vėrtetė? Mandej kėtyne laperėve u paskit lidhė edhe pension, a s’ėshtė kėshtu?

345. Kur Partia e juaj e famshme nė Parlamentin tragjiko-komik tė ‘Kosovo *1244′ shpalli Pavarėsinė e Kosovės, a i ftuat familjen e Zahir Pajazitit, Edmond Hoxhės, Hakif Zejnullahut, Agim Ramadanit, Fehmi Lladrovcit, Xheve Krasniqi-Lladrovcit, Sali Ēekut, Ramush Haradinajt, Muj Krasniqit-Kapuēi, Adrian Krasniqit, Tahir Sinanit, Andrit Carrės, Komandant Kumanovės, Jusuf e Bardhosh Gėrvallės, Kadri Zekės, Rexhep Malės, Nuhi Berishės, Tahir Mehės, Zija Shemsiut, Afrim Zhitisė, Fahri Fazliut, Xhemajli Berishės, XHAVIT HAZIRIT, Ali Ajetit, Ahmet Axhiut, Behajdin Allaqit, Arif Seferit, gjeneralė e oficerė tė Shqipėrisė londineze, qė ishin nė fronte lufte me emblem tė UĒK-sė, gjithė veteranėt e LPK-sė si dhe gjithė veteranėt tjerė tė ēėshtjes kombėtare tė

trojeve etnike, apo u mjaftuat veē me vėllaun e Adem Jasharit? Adem Jashari po tė ishte gjallė nuk do tė bėnte sikur ju, apo jo?

349. Pėr kė e keni shpallė „Pavarėsinė e Kosovės“?

350. Pėr horrat e dilinxhitė?

351. Tė gjithė tė moshuarit e tė rinjtė, qė takoj mė thėrrasin Baca Murat. Nė gjithė hapsirėn shqiptare ka tė shkojė. Po, po edhe tė Mėrgatės, o Fatmir shoku. A ėshtė kėshtu? Po ju pse na keni harru?

352. Nuk u kam kėrku as veturė dhe as bodigarda ! A e dini kėtė?

353. Ma i varfėri prej shqiptarėve materialisht nė Zvicėr unė jam! A e dinė kėtė? A e din se gjithė pasuninė teme ua dėrgova juve atje nė malet e Kosovės?

354. Me ndihma sociale jetoj. A e din kėtė?

359. Lėviz i lirė e nuk frikohem prej askujt. Vetėm prej Zotit – e mos tė gaboj diē pėr popullin! A ėshtė kėshtu?

360. Jetėn e jetojė nė liri. A ėshtė kėshtu?

367. Nga paraardhėsit e juaj, a keni pasur „rob“ tė gjakut tė huaj?

368. Nga familja e nėnės keni pasur „rob“ tė gjakut tė huaj?

369. Nga dajallarėt e nėnės keni pasur „rob“ tė gjakut tė huaj?

370. Nga dajallarėt e babės keni pasėur „rob“ tė gjakut tė huaj?

371. A e keni bėrė testin e ADN-sė?

372. Cilit popull po i takojshit, qė nuk keni treguar asnjė pikė respekti pėr tė rėnėt nė luftė dhe shokėt e luftės?
… /Telegrafi/331. Shtėpinė nė Bajė me tė kujt pare e ndreqe?Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Pyetje Fatmir Limes
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: