AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Pyetje per xhavit halitin

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Pyetje per xhavit halitin   Ven 2 Nov - 2:20


http://www.telegrafi.com/lajme/murat-jashari-510-pyetje-per-xhavit-halitin-2-24020.html


[color:ae53=darkred
Disa pyetje ta marura nga Telegrafi dhe analizuar


]„shkrime-kujtime-testament“

Fundi i vitit 1985 dhe fillim viti 1986 bėri njė dimėr shumė i madhė. Nė njė prej atyre mbasditeve m’u lajmėru Rrusta (Mustafa Xhemajli) dhe mė tha: “Nji shok i Organizatės ka mbėrij nė Itali dhe duhet tė shkosh patjetėr me e marrė. Tė lutem, gjejė disa pasaporta tė moshės 28-35 vjeēarė”, dhe mė dha adresėn dhe nji numėr telefoni fiks.
E morem xhavitin dhe e vendosem ne oden time.

Nė Celulėn e OMLK-sė kisha dy shokė, Jonuz Musliu dhe Hajrush Ramabaja. Ata nė fund viti shkuan pėr nė vendlindje dhe nuk u kėthyen mė. Jonuzin nė fillim tė shkurtit 1986 e arrestuan.

Mė ra nė hise qė nė Celulė tė jem me Ismetin, (Gafur Elshani), dhe Zekėn, (Xhavit Haliti).

Ndoshta dikush mund tė na thotė se ėshtė vonė me ba kėto pyetje, por populli thotė: Ma mirė vonė, se kurrė1. Si munde tė arratiseshe nga burgu i sigurisė sė lartė pa tė hy as nji gjamb nė kambė, si askush deri atėherė?
4. Ku ishe mė 3 Nėntor 1985 ?
8. Tashmė ėshtė bėrė e ditun se Sabri Novosella pat marrė prej shtetit shqiptar tė Enver Hoxhės

gjithėsejt 2’ 000.000.- Dollarė, qė sot bėjnė 20. 000.000 Dollarė. A e ke ditė mė herėt kėtė fakt?
9. Elezi, vjenė nė Zvicėr nė fund tė gushtit 1985 pėr tė bėrė koordinimin me degėn e OMLK-sė, apo jo?

10. A ke qenė nė dijeni pėr kėtė lėvizje tė Elezit (Elmi Reēica)?

11. Nė kėtė periudhė qė vjen Elezi, Sabri Novosella a e kish ndėrprerė aktivitetin e Organizatės? Po kėtė a e dije?
13. Unė kam qenė ai qė luaja rolin e shoferit, a po jo?
25. Kujt ja dorėzoje dhe kujt i ke dhėnė raport pėr antarėsinė qė grumbullojshe?

26. Mbledhja e Pėrgjithshme e OMLK-sė u mbajt nė Dorf str.53, Richtersėil kanton Cyhri, nė banesėn time, a po jo ?

27. Kjo qe Mbledhja e fundit e OMLK-sė, e cila solli shuarjen e aktivitetit tė Organizatės, a po jo?

31. Po me shėrbime inteligjente slave a bashkpunon?
33. Ke bashkėpunuar dhe bashkėpunon me Goran Staniskovski i (Kumanovės) i Shėrbimit DBK tė IRJM, a po jo,sepse ju te kosoves keni spiunue per shqqiptaret e maqedonis e ne per te kosoves.

40. Mė 19 Prill (e mėrkur) 1989 fillonė arrestimi i atyre emrave qė unė t’i dhashė nė Manedorf, dhe ata ishin: vėllau i im Xhemal Jashari (Orizare-Kumanovė), Haxhi Maliqi Likovė-(Kumanovė), Fuat Jashari (Orizare-Kumanovė), Fadil Uka (Podujevė), Die Uka (Podujevė), Haki Rexhepi (Hajvali), Nazmi Musa (Gjilan), Destan Ajdini dėnohet nė mungesė, Sabile Maliqi (Prishtinė) e shumė tė tjerė. A ėshtė kėshtu?

44. A e ke ditur se Hajdin Sejdiu sėbashku me Tahir Zemaj kanė qenė nė Kosovė nė burg pėr drogė?

45. A e ke ditur se Mira Markoviēi (gruaja e Millosheviēit) ka intervenu me i liru ng burgu ?

46. Pse atėhere Hajdin Sejdiun e ēove nė Shqipėri, duke i bėrė edhe shoqėri?

47. Cili ishte qėllimi qė Hajdin Sejdinė e takove me presidentin Ramiz Alia?

48. Pse nuk i tregove se ky Hajdini ėshtė UDB-ash?

49. Si mundėt ta realizonit qė nė fillimet e viteve ’90 t’i sulen Shqipėrisė gjithė horrat, kodoshat e dilinxhitė e Kosovės?

50. Shaip Latifin e LDK-sė, nė diasporė, a e ke pasė shok dhe ē’u lidhte?

51 Ky Shaipi i LDK-ja ka dėrgu 300 automatik nė Shqipėri pėr Sali Berishėn (PDSH), pėr me e marrė pushtetin me dhunė, a ėshtė kėshtu?

58. Sa ton informata i keni dhėnė UDB-s ?
60. Sa shqiptarė ke rekrutuar pėr UDB-nė ?

61. Sa herė nė muaj u takoheshe me oficerėt e UDB-sė ?

62. Nė cili qytet tė Zvicrės u takoheshit ?

63. Po nė Europė nė cilėt shtete e qytete u takojshit ?

64. Pėr takimet dhe bisedat qė kishit me oficerėt e UDB-s, a raportojshe nė Kryesi tė LPK-sė dhe a ka dokumenta pėr kėto raportime?

65. Cili oficer i UDB-sė tė ka pėrgatitur se si me arrit nė krye tė LPK-sė?

66. Ēfarė tė lidh me Fatos Nanon?

67. Ti dhe Fatosi a kini tė njėjtin UDB-ash qė u komandon?


71. A ke bė analizėn e ADN-sė, dhe nėse e ke bėrė, cilit popull i takon?

...................................................................................................
nait hasanin


75. Ke njohur vetėm Nait Hasanin, a po jo?

76. Pėr me i njoh ata antarė tė shtabit dhe me i burgos e me i vra, si e shfrytėzove naivitetin e Naitit?

77. A ėshtė e vėrtetė qė je ti ai, i cili i dėrgove nga Zvicra Naitit Telefona Paeger, a ėshtė kėshtu?

78. Dhe Naiti ua shpėrndajti antarėve tė Shtabit Qendror tė UĒK-sė kėta Telefona Paeger, apo jo?

79. UDB i pėrcjellke se ku po lipen numrat dhe shumica e Antarėve ranė nė burg dhe disa u vranė, a ėshtė kėshtu?

83. Kushė i kodoi Telefonat Paeger ?

84. A e di kėtė kurth Nait Hasani dhe tė tjerėt ēka kanė mbetur gjallė?

85. Qėllimi i ytė dhe i komandantit tėndė ka qenė qė tė likuidohen anėtart e Shtabit Qendror, a ėshtė kėshtu?

86. PSE?
90. Mė 9 Maj (e shtunė) 1998, a je ti qė pėrgadite vrasjen e Mėrgimit, a ėshtė kėshtu?

91. Cili ka qenė Roli i Sokol Bashotės nė kėto burgosje e vrasje?

92. Rexhep Selimi doli ma intelegjent se ju e padronat tuaj, a ėshtė kėshtu ?

93. A tė lajmėrova se Behajdin Allaēi e Shaban Rexhep Shala ishin tė kindnapuar dhe po mbaheshin nė Burgun e Kleēkės, pse nuk reagove qė t’i lirojnė ?


98. Mė 10 Mars (e martė) 1998 kanė ardhė me linjėn ajrore Cyhri-Tiranė, vėllau im (Ismet Jashari) me Fatmir Limaj dhe Haxhi Shala, ndėrsa unė nėpėrmjet tokės mbėrrina nė Tiranė mė 12 Mars (e enjte) 1998, dhe tė pyeta ti Zekė se ku mundem me e taku vėllaun. Dhe Ti mė the : Ismetin nuk ke mė pėr ta parė. Doli fjala jote. Bravo! A ėshtė kėshtu ?PER

Adem Jasharin ?????

99. Tė pyeta se pse nuk kanė shku shokėt me i ndihmu Adem Jasharit. U pėrgjygje shkurt : Ne i kemi thėnė me u largu, por ai ka dashtė me pijė ēaj. A ėshtė kėshtu ?


..........................................


129. A jemi betuar se do punojmė veē pėr popull e Atdhe, dhe aspak pėr interesa individuale, a ėshtė kėshtu ?

130. Nė ēfarė gjendje sociale ėshtė populli dhe nė ēfarė gjendje sociale je ti?
132. Edhe Muamar Ell Gadafi kėshtu si ti me kompaninė tėnde (udhėheqja aktuale e PDK) ishte pasuruar, a ėshtė kėshtu ?
138. Ju anėtarėt e Drejtorisė Politike, tė identifikuar edhe antarė tė SHP tė UĒK-sė, qė e shporrėt Adem Demaēin nė momentin mė kritik tė Kosovės, ēfarė ndjenjash kombėtare kini, pėrderisa nuk ngjasoni me luftėtarėt e thjeshtė tė UĒK-sė?Adem Dzmaqi eshte mesuesi kryesori i juaji.

142. Cila dorė tradhtare shkrepi mbi Agim Bajramin, Sali Ēekun, Agim Ramadanin, Tonin, Micin, e… ?A ishte nga keta epror jugosllave ?........... Tradhetia.........................
143. Pėr Marrėveshjen e Crans Montana tė Zvicrės a e keni informuar, kur e kini informuar dhe ēfarė i keni thėnė secilit veē e veē : Jakup Krasniqit, Fatmir Limaj, Sami Lushtakut, Ramush Haradinaj, Gani Krasniqit, Remit, Shukri Buja, Zafir Berisha, Haxhi Shala, nėse i keni informuar ?

144. Nė janar 2000, isha me vėllaun Xhemal dhe u takuam me ty Zekė, para Hotel Grandit nė Prishtinė, a po jo ?

145. Mė the tė rrijė nė Kosovė dhe po ma siguron njė dhomė nė Hotel Grand, a ishte kėshtu?

146. Unė tė thashė, kamė familjen time dhe tė Ismetit nė Zvicėr dhe nuk kemi pasur kohė ti krijojmė kushtet me u kėthye, nuk kemi asnjė dhomė banimi, a ėshtė kėshtu?

147. Tė thashė se puna na ka mbetur nė gjysėm, me ndėrprerjen e luftės ēlirimtare, a ėshtė kėshtu?


........................................
51. Ti e Bilall Sherifi rrini e bėni qejfė nė Hotel Grand, tė thashė, se kjo paska qenė andra e juaj, a ka qenė kėshtu?

152. Nė Zonėn Operative Nr.2 dhe nė Zonėn Operative Nr.3 pati luftė ēlirimtare, a ėshtė kėshtu?

153. Kush u pengoi qė asnjė gotė ujė mos me ju dėrgu ushtarėve tė lirisė nė ato dy zona gjatė viteve 2000-2001? Kush u urdhnoi me kriju atė Kėshillin Politik pėr UĒPMB-nė me nė krye Jonuz Mysliun? Sa herė shkut dhe kush shkoi prej juve tė ish Drejtorisė Politikė tė UĒK me bisedu me komandantėt e zonave tė UĒPMB pėr me i bind tė ndalnin luftėn?
159. Jusufi, Kadriu e Bardhoshi kanė qenė me mendje, shpirt e zemėr pėr popull e atdhe,
a ėshtė kėshtu?

Derničre édition par Perparimi le Sam 3 Nov - 5:53, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Pyetje per xhavit halitin   Ven 2 Nov - 2:28

Ne zvicerr jetove nga sociali
164. Po pasuri tjetėr, a ke vu pas lufte? A i ke tregu tė gjitha shpijat qė ke ble dhe qė ende i ke nė Tiranė?

166. A ėshtė e saktė Xhavit, qė nė kohėn studentore ke bėrė disa dhunime nė femra ?

167. A ėshtė e saktė Xhavit, qė ke shitur armė, revole, shqiptarėve nė rrethin e Pejės ?

168. A ėshtė e saktė Xhavit, qė armėt i ke shitun nė bashkpunim me zyrtarė tė policisė dhe mė pas i ke
Xhaviti paska pąasur lidhje me Xij Balidemen nga shiroka punojke ne doganen e prizrenit ky paska bashkpunue me kete qen3

A ke pasur kontakte me Sabri Hamitin dhendrrin e Rugoves
175)Ti ne vitet e 1980 ke shkue ne shqipni me dere
ktivat e udbes!
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Pyetje per xhavit halitin   Ven 2 Nov - 2:34

177. Kur ra sistemi komunist nė Shqipėri, ēfarė raportesh tė fshehta ke patur me Sali Berishėn, kur dihet se ishe me krahun kundershtar tė Ramiz Aliut ?


178. Kur u shkatėrrua shteti Shqiptarė, a ėshtė e vėrtet se kanė ardhur zyrtarė tė lartė tė shėrbimit serb nė Tiranė?

179. Kur ėshtė vendosur tė bėhet Shėrbimi i ri nė Shqipėri, SHIK-u, kush vendosi pėr personat qė do ta drejtojshin? Cili ėshtė kontributi yt nė kėtė rast?

180. A ėshtė e vėrtetė se ėshtė vendosur nga Stanishiqi dhe Simatoviqi ?

181. A ėshtė e vėrtetė se SHIK-u ėshtė bėrė me 02/07/1991 me Bashkim Gazideden nė krye ?

Shoku i Arkanit


182. A ėshtė e vėrtetė se Bashkim Gazideda ka qen daja i Petrit Amit nga Dibra, shoku ma i ngusht i Arkanit ?
183. A ėshtė e vėrtetė se tė gjithė shqiptarėt nga Kosova dhe Maqedonia, tė cilėt kanė punuar si personel nė SHIK, kanė qenė agjentė tė UDB-s?

184. A ėshtė e vėrtetė se duke kontrolluar shtetin amė Serbia ka vėzhguar njė pjesė tė madhe tė lėvizjeve ilegale shqiptare?

185. A ėshtė e vėrtetė se janė konfirmuar shumė takime sekrete tė Bashkim Gazidedes me Arkanin dhe me tė tjerė?

186. A ėshtė e vėrtetė se nė krijimin e piramidave fiskalė nė Shqipėri ka gisht Shėrbimi sekret Serb dhe

ai Grek pėr tė shkatėrruar dhe dėmtuar edhe njė herė Shqipėrinė dhe se ti e Sali Berisha kishit dijeni

pėr kėtė punė?


Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Pyetje per xhavit halitin   

Revenir en haut Aller en bas
 
Pyetje per xhavit halitin
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: