AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Njeriu mund te jetoje njemije vjet?!

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Njeriu mund te jetoje njemije vjet?!   Mar 6 Nov - 8:00

Njeriu mund te jetoje njemije vjet?!
2012-10-30Nje zbulim shokues. Shkencetari britanik Aubrey de Grey po trazon ujerat e shkences dhe te gjenetikes. Njeriu mund te jetoje lirshem deri ne njemije vjet, mjafton qe mjeket t’ia japin mundesine cdokujt qe te jetoje!

Aubrey de Grey eshte president i nje instituti shkencor te dedikuar per kerkimin shkencor ne jetegjatesi. Ai thote se mjeket e i kane te gjitha mjetet e nevojshme per te "kuruar" plakjen, duke realizuar eliminimin e semundjeve qe vijne si rezultat i kesaj dhe zgjerimin e jetegjatesise - pafundesisht. Sipas tij, mjafton qe shendeti i njerezve te mbahet nen kontroll duke kuruar cdo semundje qe e prek ate dhe plakja eshte e eliminueshme.

"Une po deklaroj se ne kemi shanse 50-50 qe brenda 25 viteve te ardhshme ta cojme plakjen ne nje nivel vendimtar te kontrollit mjekesor, pra ta mbajme ate nen kontroll mjekesor”, tha Dr. de Grey gjate nje interviste te bere pak para mbajtjes se nje leksioni ne Institutin Mbreteror Britanik te Shkences, transmeton NOA.

"Dhe ajo qe dua te them eshte pikerisht lloji i njejte i kontrollit mjekesor qe kemi kunder semundjeve infektive te kohes sone", shton profesori britanik.

Duke nenkuptuar se nese mjeket punojne per kurimin e plakjes se njeriut, ashtu sic punojne per eliminimin e semundjeve ngjitese, arrijne ta frenojne plakjen qe shkaktohet nga semundje te ndryshme joinfektive. Dr. de Grey thote se do te vije nje kohe kur njeriu do te vizitoje mjekun per nje "mirembajtje" te rregullt te trupit te tij.

E ardhmja e afert, pohon mjeku, perfshine gjetjen e terapive per qelizat embrionale, perteritjen e sistemit imunitar dhe nje sere teknikash te tjera te perparuara mjekesore per te ruajtur formen e mire fizike dhe mendore te njeriut. Ndaj mjeku i njohur britanik pohon se nuk ka asnje pengese qe njeriu te rroje njemije vjet apo me shume, mjafton qe t’i jepet mundesia permes mirembajtjes fizike te vazhduesh
me. /Telegrafi/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Njeriu mund te jetoje njemije vjet?!
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: