AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 I pergjigjem zotris Qerim Pllanes

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: I pergjigjem zotris Qerim Pllanes   Mar 6 Nov - 15:44

Haxhi Kuši thotŰ:
Gusht 5, 2012 te 9:27 AM
Zotri Qerimi,ju shkoni larg ne vendet e arabise dhe kritikoni tiranet e ketij vendit.
More zotri por diktatiret e tu i ke ne Shqiperi,Kosove,iliride,Sangjak,ne Luginen e Presheves,Qameri,e ne Mal te Zi.Po i lem anash keto si shqiperin qe moti Enveri e shiti Kosoven,Qamerin,iliriden dhe viset e tjera,dhe as Zogu nuk ishte me i keq se ky i dyti i treti qe ua dhuroi hapsiren detare greqise per nje lek.
Sa ishte i pari preu patriot dhe shqiptar ,i dyti preu njerez te shkolluar qe ishin per qeshtjen kombetare.
Ne kosove Fadil Hoxha vrau e burgosi me qindra mij shqiptar e bashk me Qubrolloviqat deboi jashte shqiptar me miliona dhe kerkush nuk qan koken per ataaa.
Pajtimin e gjaqeve qe e nisi Anton Qeta e nisi me derektiven e serbise,si qellim qe mos te nxirret haku ndaj tradhetareve,dhe nese niset lufta keta tradhetar ta marrin timonin dhe ia arriten qellimit famkeq !Po shifet mire qe sot.
Po shkojm pakes tek Skenderbeu dhe luften e tij te shenjet ,ku ky trim preu shqiptar musliman me teper se turku,e sidomos ata qe nuk deshten ti kethehen fejes se pare.A nuk eshte edhe kjo tradheti dhe ky shkoi ne itali i ndihmoi princit te Napolit Ferdinantit qe ta mposhti princin e Torantos Antonion.
Ja ca fjale te Antonis;O Skenderbe ju e lat fushen e luftes dhe erdhet ne itali dhe drejtuat ushtrin tende kundra te kishtereve,kinse per ta mbrojtur krishtin..šfare te keqe u beme ne juve dhe ju na sulmoni mbrapa e dhunue grat.Ju jeni nje dele frigacake dhe dinak.Ju e late vendin e juaj ne lufte e erdhet neve te na gjunjuzoni.Nuk po shkoi me tutje .Nese nuk eshte e vertete kjo ke ne italisht dhe mundesh ta lexosh.
Po kemi edhe rastin me te fresket te diteve te sotme;UšK u formue me qellim te bashkimit te trojeve .E jo pjesen e veriut tja lejne nen ambredhen e paramilitareve dhe argateve te serbise qe jetoin bashk ne kete enklave te ndyre.Dhe pse ušk u šarmatizue dhe u shendrrue ne TMK,e tani ne FSK(zjarrfiksa)e jo si ushtri e rregullteůšfare pavaresie i thuash kesaj ne kosove ,kur populli jeton ne mjerim ma zi se ne kohen e Milloshit ?Te gjithe ata qe ishin epror ne ushtrin e jugosllavise u benen komandanta te ušk,dhe a eshte per tju besue atyre qe ishin betue ne kete armate ?Dhe a besuat qe do e bashkoin vendin me nenen e cunguar ?Ne kosove me teper gezoin te drejta minoritetet se populli shumice shqiptar.A nuk eshte e vertete kjo ?Edhe Pirakut i pata thene nese nderkombetaret u thone ngreni balte a duhet bere kete ?Ai me tha se po duhet ngrere balte .Pra me kete dua ta ceku edhe nje thenje te Esat Stavilevcit ku tha mbas luftes ne nje emision keshtu;Me keqardhje e them se ne shqiptaret nuk e meritojna pavaresi.Pra keta ish komunista nuk kan deshire qe shqiptaret te bashkohen .Pra, mos tja lem sherrin serbise as nderkometareve,sepse vete shqipfolesat jan ata qe e prishin bashkimin sepse jan mesue te rronin nga tradhetia.
Po e lem edhe kete kinse nuk ia kam qellue,por po shkojna tek Lugina e Presheves;E nisen luften ketu per bashkim ne nje shtet ame,dhe ušk u dorezue duke bere aleance me qeverisn e Milloshit,Keta komandanta tani ne udheheqesin serbise si dje .E popullin e riroberuan.Per tu riroberue zotri Qerim Pllana nuk ka pasur nevoje ta nisin luften,sepse ne mas shqiptaret tani e leshoin luginen duke kerkue strehim neper shtete si shtazet e malit.
Po e lem edhe kete ndoshta nuk ja kam qellue,po shkojna pakes ne Iliride.Edhe ketu e nisi luften Ali Ahmeti dhe e nderpreu pa kurrefare presioni nga jashte,ku edhe zevendes ambasadori amerikan pate thene se eshte hera e pare qe nje ushtri šlirimtare e bene nje gje te tille interesante.Aliu pa pritue beri aleance me sllave duke e riroberue popullin e vete dhe krenohet si šlirimtar.
Edhe Qosja flet ne ditet e sotme per shkembim teritoresh ; veriun serbise e duke anderrue qe do na bashkohet lugina e presheves,kjo eshte nje frustim i tij intelektual e jo ta thirrim si akademik te persosur se marrja nuk ja pastron fetyren akademikut .
Nese kam shkrue diq jo te vertete me shkruani dhe do e pranoi pendimin,por me shkruani reale e jo sofizem te persosur se jam ngopur me gjepura te tilla.
JU pershendes zotri Qerim Pllana
Haxhi Ku
ši
PŰrgjigjjuni
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: I pergjigjem zotris Qerim Pllanes   Mar 6 Nov - 15:45

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: I pergjigjem zotris Qerim Pllanes   Mar 6 Nov - 16:11

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisÚ
MessageSujet: Re: I pergjigjem zotris Qerim Pllanes   

Revenir en haut Aller en bas
 
I pergjigjem zotris Qerim Pllanes
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas rÚpondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: