AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Reshat Badalla (tradhetari)kundra Haxhi Kušit

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Reshat Badalla (tradhetari)kundra Haxhi Kušit   Mer 14 Nov - 13:12

Reshat Badallaj argat i Avdi Ibrahimit

Shume keq e jeni rrokur per Haxhi zezen(Atdhetarin e qeshtjes ma.

Une me sa e njoh veten si Haxhi, me serb perhere kam qen ne kacafytje.Por edhe me spiuna qe kam rrahur gjere ne alivanosje.
Haxhiun me sa e kam kuptuar ne disa shkrime nuk thote se demostratat kan qen te organizuara,e as qe ka qen ne ilegale sepse i ka njohur spiunat te kyqur ne te !pos e cek se jan nisur si shkak i depresionit qe eshte rrok me pro.Kurtesh Saliun dhe qe i ka qelluar qimja ne gjelle.
Zotri Reshati ke ra shume poshte kur thua se e ka derguar udbeja serbe ne menze.
Askund Haxhiun nuk e kam lexuar se thote i ka tri fakulltete,pos e cek i shkreti se ka studjue Juridikun dhe ka diplomuar ne SHLP ne Gjakove drejtimi Histori Gjeografi si dhe e cek se ka te kryer Akademin Pedagogjike ne Prizren.
Por Haxhiu kur nuk mundi si ju te punsohet ne ato pune me profesionet e tija.
Haxhiu kurr nuk ka qen i burgosur politike si ti e Avdiu,.Pse?
Sepse per ta burgosur serbet i paten thene se pari na jep besen qe nuk do punon kundra nesh e pastaj ta shpallim aktgjykimin.Haxhiu keshtu nuk pranoi dhe nuk e burgosen e ju Reshar qeni keni pranue ta merrni kete zakon kundra shqiptareve.
Ju Reshat Badallaj thuani se Imri Badallaj e paska marr marr studenten e tij ne fakulltet dhe a e ndegjoni Haxhiun kur thote se e ka šnjerezuar nxensen e tij ne normale Ymrie Beqen dhe e ka šnjerezuar edhe nxensen e tij Driten nga Dushanova !
Haxhiu vete thote se e kam shetit Arkanin,por thote e kam bere me qellim qe tradhetaret te lehin dhe ti zen me pel per dore.
Kur je taxi tek e fundit ske qare pa e vozitur cilindo njeri pamarr parasysh a eshte serb apo shqiptar,a ciles do nacionalitet.Haxhiu nuk thote se ka qen kjo vozitje gjate luftes,sepse Haxhiu ka ik duke u strehuar here ne prizren,here ne sopi,here ne Marali.Dhe nese ky po na genjen ,kemi rastin qe keto vende ti vizitojna dhe tu bejna pyetje se a eshte e vertete apo po na genjen ky Haxhiu qe e etiketoni spiun.

Avdiu thote si ti se Haxhiu paska shetit me taxi edhe akademik serb,pse jo kur kerkohet nga nje taksist.Dhe Haxhiu u paska bere pyetje se a na takon pavaresia neve shqiptareve.Ata akademik u paskan thene se po u takon,por ne serbija nuk mundemi me ua dhene ne pjate pavaresine,duke i thene Haxhiut se qohunu e luftoni dhe merrne se na keni lodhe duke spiunue njeri per tjetrin.
Dhe serbet me tutje i thone se po vetem nje here te na heqin kosoven nga serbia nuk ka zot qe na shtin tu behemi gjandar shqiptareve.
Ty Reshat a te vijn rende keto thenje qe ia paskan thene Haxhiut serbet ?Me kete dmth se ju jeni udbashet e serbise.Dhe nuk pasket deshire me u šlirue nga serbia !Keto fjal Haxhiu i cek edhe kinse me Arkanin,i cili i kishte thene Haxhiut nese doni pavaresi qohunu e luftoni si burra e jo me protesta.A e sheh se edhe kjo nuk paska lidhje me luften e kosoves qe i shpifeni Haxhise se e ka shetit Arkanin neper pikat e luftes.Arkani gjate luftes o Reshat udbashi ka qen ne mesin e refugjateve ne shqiperi!!!!E kush e qoi ne shqiperi Arkanin ?UNe mesiguri jo,e per bese ja pafshit piken e karit.
Ti je bere argat i Avdi spiunit.Ke me barsue nanen tende per keto shpifje,qe shkruan me fjalet e Avdiut.

Paska harrue Avdiu me te tregue se une jam fara e Bajram Currave e jo as e kuqve as e zhurjaneve.
Ti more qen bire shkine siq e ke zakon tju shpifesh tanve ti ti ti,dhe thua dil ne pazar ,šfare pazaresh kerkon me bashkpunue me ty dhe dem ti shkaktoj kombit tim qe punova pa dredhire as dhe nje sekonde.Ti mundohesh me shkrimet e tua ti qesish spiunat e serbise dhe tja ngrisish namen vetes permes ketyre shkrimeve.Kote mundohesh ta pastron ftyren tende te shkaut.Kur kam shkrue une per kete ti paske qen nen jargan duke bere qef e ta dhefsha qefin.Lexoi shkrimet e mija kur kam shkrue,por une i kam kupjue nga tjeret si ti.
Badallaj
A na trego ti diška;A ke punue ne kohen e titos ne profesionin tend ?

Si i burgosur politike ne cilin burg qendrove bashk me Avdi Tripkoviqin ?

Para se te burgosin serbet a ju premtove qe neper burgje ke mi zbut atdhetaret dhe te binden ty qe te behen servila te serbise.
Neper burgje serbe a ju binin femra ?Te cilave nacionaliteteve u binin ?

Me Avdiun kishit kaluar nga LPK(LKJ) ne ate te Wetvendosjes !

Reshat ne lufte telefonat mobil a i kishit te koduar,dhe kodet a ua dheat serbeve qe ti vrasin atdhetaret !
Sa shok ne front i vrajtet mbas shpines ?

Ne storjen qe flasi me policin qe ma kan thyer kioskun ,polici frigohet,vetem ai qe nuk e deshiron drejtesin e kundershton Haxhiun.Dhe a i thote Haxhiut se Mustaf Kolgeci ka dasht me te shti ne burg kinse Mustafa ka fitue ne lloto e kinse Haxhiu nuk ka dashur tja beje pagesen.
Per kete i ka nxit dy polic,Skender Krasniqin dhe Basriun qe te me kercnohen dhe te me rrahin pse une nuk dua tja beje pagesen ?U kam thene se djali Mustaf Kolgecit ka bere tiketin falco,dhe nese tenton me dhune te kerkon para do te ndeshkohet me ligj.Kete ja kam thene edhe Mustafes ish kryetar i therandes.Dhe i kam thene se a e dini drejtorin ku gjindet ?Shkoni atje dhe thuani se Haxhiu nuk don me ma ba pagesen.Tek e fundit ne qe kemi punue neper kioska,kemi pasur te drejten e pageses gjere ne nje shume te caktuar ndersa premin e ka dhene drejtoria e jo une ,per kete beni pyetje ne llotarin e kosoves a eshte keshtu?

Une jam ai qe shume puntor te llotaris qe donte kjo organizat tju shqiptonte denime me burg nuk i kam lejuar.Kete humanizem e din llotaria qe jan aty ata shoket e mi.Dhe jam ai qe kam bere shume gjera ne favor te shqiptareve.Haxhiu me pas vjedh dike ka pasur gjygje qe e kishin burgosur pa asnje fjale.Sepse policet shqiptar me nje kembe kan nejt per te me burgosur si hajn e edhe kan derguar gra duke mu ledhatue dhe ne fund me thonin se i kan derguar policet qe te me mirret ftyra.Keto tri te zeza ,tradhetin,hajnin,dhe amoralitetin kurr nuk e kampasur ne shpirt e ti me Avdiun veq a mundeni se sa per shok nuk keni ftyre fare.

Keto shkrime qe shkruani ne emer te tjereve mendoni se nuk ua njohim shkrimet e juaja.
Ju vetlavderoheni veten dhe shpifni kundra nje njeriut qe ka dhene aq shume per qeshtjen kombetare ,e ju e tiketoni me ma te shemtuarat.

Ju tradhetin e juaj e shendrisnit ne atdhetarizem.
Juve se shpejti u pret denimi me vdekje nga ky popull i mjer.
Dy tradhetar i kemi nder shqiptar Reshat Badallen dhe Avdi Ibrahimin.
Siq e kam kuptuar Haxhiun keni per tja pare sherrin dhe te gjitha te ligat e juaja do dalin ne driten e diellit ,e per ju terri zi u pret.

Haxhiu siq ka ditur te punoi per qeshtjen madhore per shqiptar din edhe si ju te veproj,dhe do e nxisni te aktivizohet !

E nohim shume mire Haxhi Luanin,dhe shumica e Therandaseve kan vetem fjale te mira qe u ka dalur ne ndihme kur ka qen nevoja,si ne ndihma humanitare ,si ne ndihma duke na shpetue nga serbi.

Gjate luftes kam kerkuar ndihma humanitare per refugjat,kete e din Malush Berisha qe ky vete me ke kerkue ndihme.Edhe ne Malisheve kamprue ndihme me kerkesen time e din pompa e benzines se paqarizeve qe i kam ftue me telefonat nga pompa e tyre .
Ti Reshat Badallaj po te kishe luftue per šlirimin e Kosoves nuk kishe ik nga Kosova,duke jetuar ne gjermani.Se šfare operacioni ke per detyre e din ti me se miri !

Ti po tishe luftetar i vertete kishe qen kembkryq ne Kuvendin e qeverise se kosoves dhe i kishe qite ne terezi punet dhe vuajtjet e popullit,e jo te mirresh nga diaspordha me shkrime te ndyra !

Shko ne kosove dhe drejtoi maskerallaqet e qeverise sate,sepse nga lufta ka dal kjo qeveri e jotja.Ti edhe Thaqit i shkruan,dhe e kritikon,por atje te shkon nuk ta zen bithuqi.Une Thaqit kur i kam shkrue ti ke qen duke bler ushqime neper kauffalla.Zoti ta marroft ftyren e qenit.
Haxhi Kuši nuk ka ik nga serbet,por nga tradhetaret si ti e Avdiu.
Haxhiu thote haptas se kur me rrethuan ne Marali,policia e ušk_es i kishin thene se po bere e i mbrojte civilet shqiptar kemi me te gri.Dhe si i thuash kesaj meseles Reshat patrioti ?Sipas teje nese une kisha luftuar kundra serbeve jam tradhetar e magar e magar qe koke,zoti ta dheft ftyren e qenit.

Une kur kam qen ne oden e Afrim Morines kur me e paten provokuar ushtaret e uškes,e sidomos,,nje kuqi dhe Fadil Suka,ja po ia perserisi fjalet e Haxhiut.

Kuši;Haxhi zoti ta marroft ftyren,!Pse ia pret Haxhiu ?
Kušii;Neve po na del flakka duke ngajte poshte e perpjet e ty te shohim ne lendinat e Maralise duke u mrezue.
Ti Haxhi i thote me tutje,perhere ke file neper foltore se duhet te ngritemi me arme kundra serbise e ti po ikish tani,marre te qoft.
Fadili ja pret;Mi meshuar vetes me guri nuk ka ma keq !

Haxhiu;E ška po doni me thene me keto fjale?
A mos mendoni se ju jeni ma trima se une !
O hajvan beni pyetje djalit te vellaut te Afrim Morines qe e bene regjistrin e ushtareve se sa here jam lajmrue vulletar ?

Djali i vellaut te Afrimit(farmacist)emri nuk me kujtohet,ishte aty dhe tha se shume here ka qen mu shkrue,por e kemi urdherin qe kete mos me marr !

Haxhi me tutje;Jo vetem ketu qe jam lajmrue por jam lajmrue edhe tek Fatmir Lima e ne Peqan,por nuk me marrin.
Po pse as vete nuk po e di.
E nese doni me tregue forcen e juaj me serb ja ku jane serbet tek vreshtat e Shirokes dhe po bejme sulm mbi serb,por me nje kusht qe ju larg meje dyqind metra.Por beret e ikni nga sulmi kam me ju vra si lepura,e nese une beje e iku me gjuani pa meshire.
E ti qurani blaces i keni meshuar ju kokes se juaj.
Kušii;E ne kemi mbajte mbledhje dhe kemi marr vendim qe Haxhiun mos ta marrim, sepse ti šfare budalle je mos me te ngue,ti na vret .Dhe per kete nuk te marrim ne lufte kundra serbeve.Dhe vazhdon me tutje se pa na dhene urdher Rugova nuk kena me shkrep as dhe nje plume.Tek e fundit serbet e din se ku jemi thote me dashte na gjuajn dhe nje nuk na lene gjalle,Ata nuk po na nguxin pse na ti sulmojna !

Afrim Morina;Qohet ne kembe dhe bertete o Haxhi Lata e kam dite qe je trim por keshtu se kam bere mend me puthe ne faqe.
Keni rastin ti parashtroni pyetje Afrim Morines.Nese nuk e pranon eshte drejta e tij,a une po e them si ka qen situata ne ato qaste.

Keni rastin ti parashtroni edhe Fatmir Limes se pse nuk e pranoi prane vetes Haxhi Kušin ?Shkaku ka qen;Se Avdi Ibrahimi ka qen ne mardhenje pune ne mbrojtjen popullore ne Therande,dhe kinse Avdiu e ka pasur nje telefon extra dhe kurkush nga shoket nuk ka patur guximin me ja que !Dhe kinse e din vendin se ku i ka pas meshefur do arme Besim Nrecaj diku ne malin e quajtur Biraq.Dhe vazhdon Lima se Avdiu ik dhe nuk deshiron te na i tregon ato arme
.
Beja pyetje,Pse Fatmir Lima ne dhjetor te vitit 1998 ta pranon Avdiun ne ušk dhe ne ate ne regjistrin e ushtareve .

Avdi Ibrahim Gjeburi;Haxhiu kur nuk i ka nenqmuar patriotet e as qe ju ka kercnuar.
As qe tha se i paskam provokue ushtaret e uškes o gjebur na permend nje emer te ndonje ushtarit.A ke nder mend me shpik nje emer ne koken tende te qelbosur ?
Pos ka shkue dhe i ka pergezue si mbreter te arberit.
Haxhiu kerkund nuk i ka shajte deshmoret e vertete.
Avdi ti e din si i ke qite neper prita shoket ne lufte dhe njeri nga ata sot eshte invalid per jete nga ti .
Per ty se ška i kishin thene Haxhiut ne letra si Gafurr Adili,sekretari i AKSH Genci,,Dalloshi dhe shume te tjere

juve duhet paraqit ne gjygjin e Hages,dhe me ju lamrue ne KS.
Dhe ju dy tradhetar ,nese shkaku juaj do na ndeshkon KS ,a keni ftyre te rroni ne kete toke ?
A do jeni edhe ju te ndeshkuar ?Me vetvarje ndoshta.
Nese mendoni se kerkujt nuk ja japim mikrofonin qe mos tua qesin tradhetirat mbi lendine ,kan marr fund sehiret e juaja njehere e pergjithmone.

Edhe nje here po u themi juve dyve se;Nuk kemi nevoje qe ju dy te shkruani per deshmoret e vertete.
Nese populli ende nuk e ka dite biografin e Haxhiut?
Baba i Haxhiut ka qen sternipi i Rame Bllaces.Nana e babes mesa e Rame Bllaces.

Per kete e kam per detyre ta hulumtoin atdhetaret e jo ju dy tradhetar te kombit qe paraqiteni shpetimtaret e serbise.Dhe mekatet e juaja mundoheni tja hudhni Haxhiut.
Me fjalorin e juaj ndytes dhe shpifes jemi ngopur,dhe si do e kaloni diten e gjykimit me thuani jo spiunat e serbise ?
Po nuk shkon kungulli permbi uje perhere ,keq jeni ka u mashtroni more qen e zagaret e serbet qe me šdo kusht mundoheni qe atdhetaret ti shendrroni ne tradhetar.

Reshati i paska ruajtur gjykimet qe ja paskan bere braqat serb,si qellim ti duhen sot kinse ka qen patriot qeni.EDhe Avdiu kur kishte shkue ne nje pame ne Podujeve ne nje vrasje te nje patriotit,bashk me Riza Vaten,Bajram Kurtin.Ne te kthyer per ne Therande me keta shok i kishin ndalur policia e serbise,dhe ja kishin nis ti rrahin me rend.Keta dy shoket me tregojshin se ne Avdin kur kriste palica ne karrik jo ne Avdi qenin,Avdiu piskatke au kuku vdiqa.Ndersa ketyre dyve si ne shtaze duke i rrahur.
Me dhimbset i shkreti profesor Bajram Kurti dhe me thonte mos shko me kete qen se ta bane ndonji sherr.E edhe une i thash e ti pse po shoqerohesh ?Me tha se me ka lidhe dhe kur dua ti largohem me vjen ne bythe e nuk me leshon.Thone nje fjale popullore;O e nxura hajnin ,ška me ba ?

Hajte e leshoje.
O une po e leshoj,por ky nuk me leshon.Po edhe me mua o profesor po ma bene keshtu Avdiu.
I pata thene se para do kohe u patem prish me Avdiun dhe thash e zot me shpetove.
Por nje dite e kishte que Aziz Morinen ,vellaun e Afrimit tek taxitat dhe me disa lutje te shumta ma mbushi mendjen qe te pajtohemi me Avdi qenin,por duke me que ne nje kafiq te Berisheve,ne qender te zejtareve.
Aty ne tavolin ishin ;Avdiu,Veli Kuši dhe Osman Gega.

Pasi u pershendetem ,si u ula ne shkam,Aziz Morina ma priti;
Haxhi me ta dhene nje bombe atomike a kishe guxue me ja leshue beogradit ?
Se ška me pare nje meter larg nesh ishin tre polic serb duke pire e ndegjuar neve.
Eu i mpira me tere trupin dhe me kaploi nje ankth,por e mbaja veten kinse nuk po ma ndin palla,dhe ia prita;O mut,po ku e ke ate bombe,a paske pasur pare me ble?PO si jo more ma jep se pa ja qi nanen beogradit nuk e leje.
Ja nisen me kesh te gjithe dhe me thane se vallahi ti ja qesish.
Edhe pse me luten te pij diš nuk pranova dhe ju luta qe te qohem e te shkoj tek taxi,por edhe at u ngriten dhe dolem ne oborrin e stacionit te autobusave dhe ja nisen per te me provokue me keso fjale.;
O Haxhi e dine qe Dervish Shaqa e kendon Osman Gegen me kenge ?
Nuk folsha fare ne keto qaste,pos syt me shkuan diku kur papritmas shiqoi ata tre polic te mbeshtetur per telat rrethore te pompes se benzines duke me pergjuar me bisht te syrit.

Avdiu;Hajde Hagji na trego ti ška ke ba per shqiptar qe nuk te qesin ne kenge..
Kurgje more nuk kam bere une e me leni rahat allahile.
Pastaj si njeri edhe tjetri me keso provokime,dikuri ika nga ata se e pash se prej ketyre nuk pritet gje e mire.


Haxhiu ka pakes shok e shoqeri,por i ka te pastert si uji i destinuar dhe ja keni frigen shume ju spiunat e serbise.

Gjygji i Hages duhet ta gjeje medoemos komandirin dhe gjakpirsin e shqiptareve dhe te udbasheve,e ai e ka emrin

Millan Shipka dhe ai ka dosje se kush eshte tradhetar e dore e zgjature e serbise.

Reshat ty dhe Avdiun duhet qe boterishte te dilni para gjygjit nderkombetar dhe le ta merr vesh bota njerezore se kush jan armiqet e shqiptareve bashk me serbet ? Dhe te jepni llogari qe i shkaktuat kauzes shqiptare.
Ju na thoni se ;E fituam pavaresin e Kosoves.
Ndersa ;Shukri Buja na thote se veriu i Kosoves eshte i serbise,dhe thote se kurr veriu nuk ka qen i Kosoves žNdoshta edhe ketu po genjeje ?A juve a kujt ti besojna ne fitoren e Kosoves ?
Saj i perket Kadri veselit qe ka thene Haxhiu se ka shtetesi serbe ,pse e kundershtoni kur RTK,e gazetat e tere shqiptareve thone te njejten gje.Ju a keni lexuar apo mundoheni ta mbroni shtesin e serbise qe e posedon Kadriu ?Kush jeni pra ju djemosha te Gja Jahes (spiunat e serbise)?
Nje send qe shihet nuk do kallauzin.E ju šfare kallauzi kerkoni nga Haxhiu ?Qe tju behet servil ?!Jo u iken dhent njehere e pergjithmon.
Sa qe ka thene Haxhiu se Demaqi e ka shtetesin Kroate,Haxhiu nuk e shpiku kete thenje,por vete Demaqi i tha Milaim Zekanit ne RTK se e kam shtesin Kroate.
EDhe kjo e vertete juve u djege,pse?Kush jeni ju more turr
eca te serbise?
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Reshat Badalla (tradhetari)kundra Haxhi Kušit
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas rÚpondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: