AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Kunder reprike ndaj Avdi e Reshat Badalles

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kunder reprike ndaj Avdi e Reshat Badalles   Jeu 15 Nov - 15:51

Shkruan Haxhi Latif Kuši(Krasniqi)
France
Kunder pergjigje ndaj Reshat Badalles dhe Avdi Ibrahimit

Reshat Badallaj
Ti ore njeri i persosuri i udebs serbe.
Ti me thua se i paskam organizue une demostratat e 11 marsit te vitit 1981 ?
Mi gjeje ato shkrimet e mija se ku kam shkrue kinse une i kam organizuar demostratat ?More qen bir qeni me kete thenjen tende shpifese?
Demostratat e 11 marsit te vitit 1981 i kam nisur vete pa qen ne asnje levizje ilegale,sepse kam pasur vler sa nje milion shqiptar ne ate kohe.
Dhe kurr nuk ju kam frigue njerit te gjalle e as tere jugosllavise.
Sa per qe thua se me paska urdheruar udba mi nise keto demostrata keto shpifje thuaja nanes tende dhe udbasheve te tu.
Nuk me burgosen serbet se me thane;
Ne ty Haxhi te burgosim,kur ti na japi besen serbeve se nuk ke me punue kundra jugosllavise,por kam me punue per serb,e diten para shqiptareve te behem patriot si ti dhe Avdiu.Dhe ata qe me afrohen si atdhetar, duhet ti shti ne kurthe.Ja burgu yt Reshat dallaverja.Kete oferte une Haxhi Lata nuk e pranova.Ata me thane me tutje ,se ti nese mundesh me bere gje kundra serbeve vazhdo punen tende,veq ta dine se spiunat tan si Reshat Badallaj e Avdi Ibrahimi i kemi shume dhe keta kan me te leqitur nga shqiptaret,dhe kan me te etiketuar si njeri tonin !
Dhe me thane se nese na jep besen,kemi per ti pergaditur gazetaret qe te shkruain per ty me dite te tera.Sa per qe ke me ndejtur ne burg as nje dite ,vetem ndoj dite sa me te pare tjeret te burgosurit.Dhe kur ti leshoim ata nga burgu, kane per tju thene popullit a kemi qen bashk ne burg me Haxhiun dhe kane me u thene popullit shqiptar po patriot qe ish..
Dhe me premtuan se ma shume kam per te fjetur neper hotele e me femra ma te bulkura.
Une kete nuk e pranova Reshat udbashi.Udbashllakun mbaje per vete dhe lejau femive ne trashigimi.
Ty te dogji qe te thash se kusheriri yt ka marr nxensen e vete per grua.E ti ma demantove duke me thene se jo nxensen por studenten e vet.Thon nje fjale popullore;Jo buka po kulaqi.
Familja jote eshte pa moral,dhe Imriu ka šnjerezuar Ymrie B.,si dhe nxensen e tij nga Dushanova Driten.
Reshat Badallaj tpu udbash;
Ti e etiketon edhe Kadri Manin udbash,vetem pse u ka akuzuar se keni gishte bashk me Demaqin ne vrasjen e Ahmet Krasniqit.
Dhe ja mvesh kinse e ka vrare Nuhi Berishen dhe Rexhep Malen ne nje podurm te Prishtines.Kjo eshte shpifje e jotja qe bazohesh ne nje njeri siq jeni ju dy me Avdi Ibrahimin.
Nuhi Berishes,dhe Afrim Zhitis.ti bashk me Avdi Ibrahimin ja keni pergaditur vdekjen,e keni nxitur te kacafytet me forcat serbe.Duke iu shpifur se je duke bashkpunue me serb dhe iu kercnuar te gjoreve.
Avdi Ibrahimi me ka pas thene se bashk me ty Reshat i keni thene se jeni me serb.Ata a u paten thene mos bre mos mu shpifni se nuk eshte e vertete se ška po me shpifeni.A ju than
Reashat qeni;Ti thua pse nuk me burgosen ?
ška lypa tek drejtori i menzes ?
........................................
Tek drejtori me kishin shpiunue shoket si ti dhe me thane se neser duhej te lajmrohemi ne zyren e drejtorit.
Pse nuk me burgosen serbet Reshat serbi ? se na ndegjoni zerin se a jam me serb,apo jem atdhetar.
Nuhiu me Rexhepin jan vrare ne luftim me forcat serbe,e jo ne podrume.

Ndoshta ti Reshat ke gisht edhe ne rrethimin e Tahir Mehes,sepse ju e preni ne bese dhendrrin dhe mikun .
Genjeshtar ju jeni vrases te ketyre dhe te Ahmet Krasniqit e tjere e tjereve..
Edhe ne Rahoves ke gishte ne kete masaker,sepse dihet mirefilli si hakmarrje per Fadil Vokrin qe e kishin rrahur ne nje loje qe ishte zhvilluar me Rahovecjanet.E din ti me se miri me Avdiun se kush u ka thene Rahovecjaneve se sherrin nje dite keni per te ma pare !!!!!

https://www.youtube.com/watch?v=immORdwe6u8&feature=player_embedded#!
https://www.youtube.com/watch?v=LSyV59NFBmw&NR=1&feature=endscreen
https://www.youtube.com/watch?v=RvD3rT2OS8Y

Arkanin e keni shetit ju Reshat Badallaj dhe e keni derguar tek refugjatet ne shqiperi.
Thaqi bashk me ty keni qen ne mbrojtjen e tij dhe u ka percjell tej kufirit ne shqiperise dhe maqedoni.
Kete zbulim ua ka bere vellau i Komandant Kumanoves Murat M.Jashari ja ška thote ne kujtimet e tija;

Hashim Thaši strehuar tek Faik Morina shoku Arkanit.
Sa per qe thua se nuk kam diploma shko ne Normale dhe kerko qen.Shko edhe ne fakulltetin juridik dhe bene pyetje.
Shko ne Gjakove dhe veti a ka diplomuar Haxhi Kuši ne Shkollen e Larte,drejtimi "Histori Gjeografi".
A jam poet i popullit e din tere kosova per mua.
Ti Reshat qeni ne storjen qe kam bere biseden me ate ish polic,ti nuk deshiron ta kupton realitetin kur thote se kam hekur shume ne regjimin e jugosllavise.
Ti qen nuk deshirone ta pranon realitetin kur me thote se edhe ish krytari i suharekes ka dashtur tja beje pagesen e llotos pa fitue.Ti nuk deshiron drejtesin,pos drejtesin e shendrron ne sofizmin e kokes se qelbur.
Storja qe kam biseduar me Rexhep Qosjen,shko more qen pyete Qosjen se a po genjen Haxhiu ?

Ti bazohesh ne thenjen time kinse e kam shetitur Arkanin.PO them se ty Reshat te kam pare duke bere orgji me nanen tende tek ura e Xhevrise,tani shkruaj per veten,pastroje moralin e poshter tendin ?

Ti Reshat Badall spiuni keto forat e tua ti peshurri dhe ti shti ne gojen e qenit.

Ti vetem bazohu me thenjet e Bahtir Hamzait,sepse nuk ke dallim nga ky qen i ndyre.Bahtir Hamzai mu ka kercnuar qe nese nuk e heki storjen nga jou tybe te Rexhep Qosjes,ka per te mu shpifur me kesi poshtersira.
...
Avdi Ibrahimi
Nese ju dy spiuna keni argumente per mua,urdheroni e dilni ne duel.E mos perzini balte me gjuhen e juaj te ndyre.
Ju nese vazhdon me kete ritem ,duke me etiketuar pa baza materiale,dhe pa deshmitar si njeri te UDBES ,keni per ti bartur pasojat e pa papara!
Une per ju kam fakte te gjalla dhe mesazhe nga shoqeria juaj dhe e imja.

Reshat Badallaj,Avdi Ibrahimi dhe Bahtir Hamza jane bere tre udbash bashk,dhe etiketoin šdo atdhetar si udbash,ku si qellim e keni qe masa tu besoi genjeshtrave te juaja .
Ju zagar jeni ka e shfrytezoni ate fjale popullore te pleqve qe thone.Kur tre veta te thone se je i pire,mbaju per kungji.Vertete jeni rrote same,por kote e kni.

Avdi zagarit;
Sa per qe kerkon llogari nga une Avdi aliosi,se ku kam marr para qe e kam ndertue kalan apo shtepin e bardhe ,une kam qen shef i firmes sime,dhe te teren e kam ndertuar me duart e mija engjllore.Per kete shtepi kam ndertuar dhetra shtepi te tjera zotrinjeve franqez.
Por ndoshta ka mundesi qe ti e ke que ate Arkanin tend nga varri dhe ai Arkani yt mi ka que nja dy miliard euro dhe nuk e din se jam miliarder ore koke peshku?
Dhe po del se tek Arkani qenka strehuar Thaqi me ty ,e jo une .
Po ta kisha vozite Arkanin ju sot ne jete nuk do ishit.Por ju e vozitet neper Kosove dhe e derguat kete ne shiperi ne mesin e refugjateve nga Kosova more lesh derri kuq.Ku me detyruat ta leshoi Kosoven,jo qe ika nga ju,por ika sepse ju pash qe ishit kon shume dhe e pash te arsyes qe me mire te iku sa nuk mu keni leshue sikurse Behadin Allaqit,Ismet Jasharit,Ahmet Krasniqit,Fehmi Lladrovcit,Ilir Konushefcit,Afrim Zhitise,Nuhi Berishes,Rexhep Males,Kadri Manit ,Haxhi Kušit,Isuf Gervalles,Adem Jasharajve,etj.A po te kujtohen kush i qiti ne prite te serbise ?Kush,pos ju qe me propaganden serboenveriste etiketo udbash shokun qe te vrtiet ne lufte me armiq,e ju mshifnu neper grat e juaja si minjet cullak !
Ty Avdi aliosi po te beje tani pyetje;

Rexhep Pantinen e ke marr ne pune afer teje,ne KEK te Prizrenit!
Dhe thua kinse paske punesuar vetem ata qe kan luftuar kundra qetnikeve ?

A e din se ata qe ishin te pezmatuar ne qetnik na i vrat mbas shpines?
A ne komunen e Prizrenit nuk paska pasur luftetar te ušk-es,qe kan luftue kundra serbise?
Por ti shkove ne rts ne Kline gjete njerez qe prizreni nuk i njeh.Me šfare qellimi?Me ta ruajtur prapanicen e shkrete te ndyre.
Sa toke shoqerore keni uzurprue ne Prizren ?
Sa shtepia keni ndertuar neper keto toka shoqerore,ne kete komune ?
Sa euro per šdo muaj ne llogarin tende Rexhep Pantina ti venon?
Ti e ke pergaditur qeverin e Hashim Thaqit,per te debuar nga KEKU !Por me ato planet e tua ogurezeza,si qellim qe ti bashkon rrethe vetes atdhetaret.
Dhe nese kercet diq ti zini dhe ti likvidoni siq i likviduat gjate luftes dhe pas saj,atdhetaret me te devotshem !
Te gjithe ishe te burgosurit politike pa ua dhene besen serbeve qe nuk punojne kundra serbise nuk i kane burgosur.

Pastaj u kane burgosur,e organizuar gazetaret qe te shkruajn per atdhetarizem e juaj .Dhe ju nuk keni vuajtur burg ,pos nganjeherit sa per sy e faqe me ju pa tjeret dhe me propagandue se ju kan par ne burgje.Ju nuk keni fjete ne burgje,por keni bere fjetje komode neper hotelet e sallavise,duke bere qefe me femra te ndryshme!
Te gjithe ishe te burgosurit politike me tu leshuar nga burgjet,se pari udbashet kan ardhur per tju vizituar, dhe mbas tyre kan organizuar edhe masen duke u prue peshqesh e ndertuar pallate.Po t'kishin qen anti serb nuk do u kishin mundesuar te punsoheshin neper vende e ndishme jugosllave.Ju kan dhene raste te punsoheni neper komuna,neper shkolla e edhe neper gjygje.Po t'kishit qen vertete nacionalista e iredentista kurr te punsuar ju jo ,pos si un ?

Pra po ta ketheje pergjigjen Reshat Udbash Badallaj.
Une se pari kam diplomuar ne Akademin Pedagogjike ne prezren me sukses te shkelqyshem.Dhe sa here qe kam qitur kerkese ne arsim kurr nuk me kan pranuar ne arsim,duke mu pergjigjur se Haxhi L .Kuši nuk i plotson kushtet moralo politike ne arsim ,dhe kerkesa ime refuzohej perhere.Per kete e din ish ushtruesi i drejtorit ne shkollen fillore ne Therande Muharrem Gashi,te cilin per kete e kam marr ne telefonat dhe nuk i kujtohet,kur me pranoi si mesimdhenes i gjuhes ne fshatin Peqan ne vitin 1979.Po sa ja kisha filluar ores se dyte,erdhi ne oren e mesimit, Ismet Krasniqi kurir ne shkolle dhe ne vesh me tha se Haxhi po te thirre drejtori ne oborr.
E kam kuptuar qe ne ate qast se ku eshte puna.Sherrin ja pashe flamurit kuq e zi qe e kisha mbrojtur ne sutjeske nga serbet me 1971.
Dhe kur dola ne oborr ,drejtorit i dridhej buza,duke mu lutur qe ta leshoi arsimin se iu kishte kercnuar komiteti dhe inspektori i arsimit Ruzhdi Berisha duke iu kercnuar ketij; ;si ke guxue me marr ne shkolle nje njeri anti jugosllave.Kete drejtor e kam marr si Rexhep Qosjen ne telefone.Apo sikurse Muharem Sh.Kušin qe nga ndihmat e mia ia kerkova nje thes mill,ai me thote; shko te Milloshi te jep miell.Dhe Reshati bashk me Avdiun e mbrojne kete njeri .Ndersa mua me etiketoin si udbashi serbise.Mashallah.Pa fakte pa deshmitar duke fabrikuar rrena e duke argumentue me fjalet e zagarit Bahtir Hamzait.
Bahtir Hamzai vajzen e vete ne Zvicerr e ka šnjerezuar,dhe eshte denuar,dhe mbas denimit nga marrja ka ik ne Kanada.Ku edhe ketu flitet se ka dhunue te mitura.Kam mesazhe qe edhe mua ky qen me shkruan se a kam mundesi tja gjej ndonje grua,dhe hidherohet qeni duke me thene se te gjitha femrat shqiptare jan prostitutka dhe nuk martohet me to.
.Ju nuk keni dallim nga brumi i Hamzajve.Ty po te them Reshat Badalli dhe Avdi Ibrahimit.
Edhe Ju dy e moret persiper qe te me njollosnisi njeri te udbes serbe.
Ju dy vete jeni spiuna dinake, e udbasha.Per keto trillimesh,keni per te dhene llogari nje dite.
Nese populli nuk i hap syt qe tani,ka per te pesuar me keq se sa para luftes,dhe gjate saj !

Pse e them ate luften juaj?Sepse na tradhetuat ,si ne Kosove,si ne Maqedoni,dhe ne Luginen e Presheves.Ku i shtinet prape shqiptaret nen serbo sllavo maqedonas .

Dhe ti, beshk me Reshat udbashin na thuani se na šliruat ?Haj haj medet!Shpiuni kur e ka šlirue kombin e tij?
Dialogu me ju eshte plume ne lule te ballit.
Jo vetem ju dy,por tan shpiunat qohunu se leshin vetem ma ngrenshit
Ku per šdo gje qe kam shkruar e kam shkruar me vetedien time me nje arsye apsolute.

Kam shkrue si thote Bibla e shenjet.
Kam shkru ne baze te Kuranit te madherishem.
Kam shkrue ne baze te se Drejtes Nderkombetare Publike.
Avdi ti na tregon se i paske rregulluar punet me Gafurrin,e Bashkimin ,kjo eshte qeshtje e jotja nuk me intereson kjo dot hiq .Por me sa e njoh Gafurr Adilin atij po ti afrohesh do ta japi hakun.Por nese ke shkuar me Azizin ne shqiperi ,ky ka mundesi te ndermjetsoi me Namik Doken tju pajtoi dhe ta beni pajtimin,por kote e keni dhelpraka enverista.

Pse e permendi Aziz Morinen si ndermjetsues ?
Po pis, sepse ateherit kur u prishem mes vedi ne dyte,e qove Azizin qe te pajtohemi,ku ky dhelperak me mashtroi dhe me pruri ne sofren tende ku ishte duke pire shlivovice bashk me; Osman Gegen, e Veli Kušin.

Pse ishim prishe ne dyte ?
Sepse ti kur mu afrove afer taxit me the se tane shqiptaret lypin q.. nanen,dhe ma te mire jane magjupet se ju .E kam fjalen per romin Rexhepin e Bades nga Leshani nese nuk gaboi.Dhe shoket me thane se edhe mua me rrokin keto fjale.
Ku me tu ulur ne tavoline e juaj;Azizi ja nisi me provokime me keto fjale;Haxhi me ta dhene nje bombe atomike a kishe guxue me ja leshuar beogradit ?Larg jush ishin ulur tre polic serb qe na pergjojshin.
A ja bera po ku m... ke mundesi me posedue kete bombe o Aziz ?Ku e morre o m...,po nese e ke ma jep se pa ja qite beogradit nuk e la.Dhe ne keto momente jam que e dalur perjashta ku edhe ju mbas meje duke mu pergdhelur si dhelprat e lara ,dhe me te hyre ne stacionin e autobusave ,Perseri ja niset me provokime te ndryshme.

Osman Gega me thoshte a e din Haxhi qe mua Dervish Shaqa me kendon ne kenge?
Avdiu,po se ne vitin 1968 e ka ngrite flamurin kuq e zi ne suhareke.
Veliu;Hajde Haxhi ti na trego ška ke bere per shqiptar e nuk po te qesin ne qifteli ?
Kam d... per shqiptar bre spiuna .Me tutje mu ata polic qe ishin afer nesh na kishin afrue afer dhe rrinin mbeshtetur per telat e INES,dhe na pergjonin !Dhe jam larguar nga ju Avdios pa hezetim.

Gafurr Adili ky,mesiguri ende i posedon mesazhet e mija , lirisht le te mi boton,pa kurrefar problemesh.
Nga une Haxhi Lata nuk ka njeri mbi kete toke dhe nen toke qe i kam shkaktuar plage,apo tradhetuar njeri.Jam i paster mu si loti.E ju tradhetar lehni si zagaret e shkaut .Kurr nuk e kam ndermend ta ndali Lokomotiven qe e kam dhezur ,gjere ne destinacionin e Bashkimit te trojeve shqiptare duke u likviduar juve tradhetar,bashk me shoket e juaj te ndyre e te lare me gjakun e shqiptareve.
Ndofta u vjen per te qeshur,por nje dite une do u qeshi dhe dhire mbi gjakun e juaj te prishur.

Aktiviteti i Haxhi Latif Kušit;
1)Ne vitin 1971 jam kacafyte me serb duke ua mbrijtur shqiptareve flamurin kuq e zi.
Dhe ne vend te serbeve ,mu versulen shqiptaret pse ua mbrojta flamurin kuq e zi.
Pse ?;Sepse te gjithe shqiptaret vendosen qe ma mire me hek flamurin se sa me vdek per nje pelhur qe mundemi me fshire prapanicen.Keshtu ka thene me gojen e tij Muharrem Sh Kuši,qe e mbron Avdiosi bashk me Reshatin.

E mbrone Avdiu,sepse Muharremi eshte dhenderr i erorit te tij ne MPP te jugosllavise Reshit Bytyqi.
Edhe daja im Destani e ka dhenderr vellaun e eprorit te Avdiut.
Nese daja ime i frigohet Avdiut apo e mbron kete nuk ka faj se me 1974 ne Maribor ja shpetova jeten nga shkau qe donte tja merr jeten dhe doren e kam edhe sot te thyer nga goditjet qe ja bejsha shkaut.Thone nje fjale popullore atij qe ja shpeton jeten ,nga meria te kundervihet.Por nuk e besoi qe daja ka shkruar kundra meje se Avdiu keto fjale mi shkruar ka qe disa vite me rradhe.Pos ka mundesi qe Avdi zeza te merr informata nga daja emrin e nanes e te babes.

Dhe mu keta shqiptar qe ua mbrojta flamurin, me shpallen tradhetar dhe bandit te jugosllavise,si dhe person "Non Grata"
Dhe mu keta shqiptar shumica e ketyre e udhehoqen luften e ušk-es.
Pse e them se e udhehoqen ušk-en ?
Sepse na mashtruat kinse ishit armatosur per te na bashkuar me nenen shqiperi.Por a na bashkuan me nenen shqiperi ?Jo,pos na humben flamurin kuq e zi dhe ne vend te shkretit na dhuruan nje flamur gabelesh.
Dhe ne vend te bashkimit te Kosoves me nenen shqiper ,Kosoven e coptuat dhe po na genjejni se nuk ka coptim.Pra si magari para ngordhjes se tij.

Shukri Buja,vellau Rame Bija , rrinte ne mes Prishtines e nuk e vritshin qe vellaun e kishte komandant ne zonen e Nerodimes !
Shukri Buja na tha se veriu i Kosoves kurr nuk ka qen pjese e Kosoves dhe nuk na vyne !
Por thote me tutje se edhe Lugina e Presheves na ka humbe per jete.
E sa per Maqedonin na genjejne se ne vend te bashkimit me nenen shqiper ,ua kemi permirsuar kushtet,sepse nuk ka nevoje bashkim as me Kosove as me nenen shqiperi.
2)Ne vitin 1971/2,ne shkollen Normale ,ia pata kushtue nje poezi kosoves me titull;"Republika e Kosoves"
Dhe kete poezi ja dhash prof.Nezir Rrezjes,ku ky me kishte lajmruar ne sekretarjatin e policise se Prizrenit dhe te nesermen erdhen tre police ,ku me nxoren nga oret e mesimit e duke me derguan ne sup. Ketu malltretimet ndaj meje nuk kishin te ndalur.Me se shumti qe me kan malltretuar njeri nga zhuri emrin nuk ja kujtoj,por ka qen prof ne Normale qe ipte lenden e fizikes.dhe Xhevat Sunduri.Por isha i detyruar qe te lajmrohem pathuaj šdo dite.

Po kete vite mu afrue Reshat Sahitaj ku kerkoj ndihme nga une qe tia tregoj llogorin e italis ne Perugja,sepse kinse po e ndjekin pushtetaret.Qellimi ishte se a kam qen ne llogor!
Dhe te nesermen erdhen policet dhe me moren sikurse ate dite per poezin qe ia kisha kushtuar Republikes se Kosove.Pyetje nga me te poshteruara qe mi parashtrojshin e duke ma shti revolen ne goj ky Xhevat Sunduri,e duke me bere pyetje,me kend shoqerohem,ška lexoj,a ke qen ne llogor ne Perugja ?
Pas disa diteve mu luten qe a bene une te shkoj ne ate llogor e ne tjera llogore me qellim qe ti marri emrat e shqiptareve dhe te shtetaseve jugosllave.Per shkolle me than se jo vetem Normalen ,por edhe doktoraturen e ke te kryer.Kete nuk e kam pranuar po qe se edhe do me vrasin.Keshtu dhe i kam thene ketij Xhevatit,i cili e nxorri revolen nga fijoka dhe duke e reperu,ja kam kape nga dora e ne gjoks ja kam drejtue duke i then mbaroi jeta jote dhe e imja.
Shqip nuk fliste aq ja nisi me qalue pash zotin mos me merr ne qafe se mua tjeret me kan shti me te marr ne biseda,duke ma permendur Reshatin.Dhe me tha se vetem mos ta vrasi se kurr nuk do me thirr ne biseda.
Per kete raste e bera bisede me tezakun tim qe ishte ne nje klas me Reshatin dhe ai me tha se nuk besoi qe Reshati kete ta ka bere.Por po dalin para syve ngjarjet dhe faktet.Sepse Reshati ka qen ai qe te dashuren deshti te ma marri Drita Krasniqin nga prizreni.Ja kush jeni ju te burgosurit politike ?
Reshat Badallaj ato mustaqe qitja qenit nere bisht ndoshta ai behet burr dhe atdhetar shqiptar.


Per Kadri Osmanin(Manin)

Kadri Mani, vetem qe te akuzoi ty bashk me Adem Demaqin qe keni gisht ne vrasjen e Ahmet Krasniqit,ti bazohesh ne fjalet e Bahtir Hamzait,kinse e paska vrare ne podrum,Nuhi Berishen dhe Rexhep Malen.
Jo jo nooo Reshat Badallaj Kadri Mani nuk ka gishte ne vrasjen e ketyre dy trimave,sepse populli e din se kan ra duke luftue haptas me policin serbe e nuk jane gjetur neper podrume te vdekur.

Nuhi Berisha dhe Rexhep Mala ne mesnaten e 11 dhe 12 janar rane heriokisht gjate perleshjes me forcat serbe ne Kodren e Trimave ne Prishtine
Avdi a te kujtohet kur ti mua me the;Se une e kam nxitur Nuhi Berishen qe te luftoi me forcat serbe ,duke i thene se ti Nuhi je bashkpuntor i serbeve?

A me the se Nuhiu me tha;Pse bre Avdi me thua qe po bashkpunoi me serb ?Ku ke faket bre Avdi ?
A me thije se une iu kercnojsha se po je dhe pike ,sepse me kan then shoket se po bashkpunon tinza me serb!
A me the Avdi se Nuhiu me tha;E pra e shohim se a po punoje me serb e marrish vesh qe sonte.
A me the ne oden tende Avdi ,se une di me nxite shqiptarin me vdek per budallaki ?
Po mos tja kisha thene keto fjale ai nuk kish dal me luftue kundra serbeve .
Ti dhe Reshati keni gishte ne vrasjen e ketyre trimave qe na jan dashur me se shumti ne kohen e luftes šlirimtare
.Por ju edhe ne kete lufte do ti kishit likviduar mbas shpines ,apo ne prita!
Tani nga flliqesirat e Bahtir Hamzait,merrni fakte kinse Kadri Mani i paska vrare ne ndonji podrum te Prishtines.

Avdi ti me Reshatin koket njohur qysh ma heret dhe te ndare ne regjione.Me detyra te caktuare.
Edhe Sanie Rexhaj(Geci) ty te mbrone shume dhe te larteson. !!!!!!!
Ku me Sanije Rexhen kam shkembim shkrime qe mundem ta shkruaj nje roman.Dhe kjo pa dallim nga Avdiu me thote se une qenkam pas pergaditur me perpara qe te bisedoi me kete lahpere.Kinse ta nxeje ne fjale dhe me lutet qe femit e saj tja le gjalle!!Pse kuptone se ku e ka frigen.Dhe me thote se me paska paguar Gani Geci.Kurr nuk e kam par Gani Gecin,pos ja kam lexue Luften me Maska,asgje tjeter .
Ju qenkeni nje rrjet shume i perhapur si ne kosove dhe ne diaspore......

Edhe nje here po e dergjome storjen e Bahtir Hamzait qe shpifet ndaj atdhetari e patriotit Kadri Manit,apo Osmanit qe eshte konvertuar ne fen katolike sikurse edhe Bahtir Hamza dhe shan muslimanet qe shkrimet e ketij pisi i posedoi ne mesazhe.Vetem gazetaret kan mundesi ti shikojn mesazhet origjinale dhe dihet se a i kam shkruar une apo mi ka derguar ky idiot .
Ku mbas storjes dua tua pershkruaj te gjitha fjalet e Bahtir Hamzes se ška eshte ka llomotit.

https://www.youtube.com/watch?v=immORdwe6u8&feature=player_embedded#!
https://www.youtube.com/watch?v=LSyV59NFBmw&NR=1&feature=endscreen
https://www.youtube.com/watch?v=RvD3rT2OS8Y

Kadri Mani,Osmani i konveruar ne Mani,here me kapel serbi e here me kapel shqiptari.
Kadri Osmani ka punue si polic civil e here polic ne burgun e Pozharevcit.Kadri Mani ka qen perkthyes ne kete burg ,ku u ka perkthyer Sanies dhe Sabitit.Dhe si perkthyes ua paska shqiptue denimin ketyre dyve,sa qesharake ?

Kadri Mani eshte pergjegjes per trazirat ne lagjen e Turk Bashit ne Prishtine,aty ku kam banue une Bahtir Hamzai.Ne maj te vitit 2003 ne oren 21 e 30 minuta.A jeni ka e kuptoni se ne cilin vit paska qen kjo ngjarje mos dhini nga goja pa e kuptue ket njeri te Avdiut dhe Reshat Budalle udbashit.
Me tutje thote se Kadri Mani raporton policin e Prishtines,nga banesa ime qe ishte musafir tek Bahtir Hamzai ,,dhe ushtroi padi private tek une,per te me burgosur,kinse une posedoi arme pa leje.Dhe policia e paska kontrolluar dhe nuk i paskan gjete kurrefare arme dhe e paskan lirue te nesermen.Sipas Bahtirit policia e Prishtines e paskan arestuar ne baze te kerkeses se Kadri Manit.A i besoni kesaj genjeshtres se Reshat Udbashit o popull shqiptar ?Ndegjone mire edhe nje here stojen e Bahtir Hamzait ,ku thote se;Nese i lexoni gazetat e asaj kohe te vitit 1981 gjere te vitit 1986,Rilindjen,Novostin, serbe,Osllobogjenjen hopa Reshat shkau,edhe gazeten zeri kosoves i botuar ne zvicerr me 1986.Reshat udbashi per kete te zvicrres ke mundesi te hulumton ne zvicerr ne arhiva.Dhe argumentoje vete se ke hyre qe ke mbete ne ta,sepse ti qenke vertete dhelperak dhe udbash bashk me Avdi pishpirikun.
Bahtir Hamzai me tutje na thote se ka shkrue edhe gazeta Koha Jone ne botuar ne Parise.
Po kur eshte botue kjo gazet ne Parise more Reshat udbashi.Kur ka botue franca gazeta shqiptare ?
Koha Jone ka qen nje revist mujore si broshur qe eshte botue nje here ne muaj,ku edhe une kam shkrue vjershen e dashurise dhe poezin Republika e Kosoves.
Pse Bahtir Hamzain nuk e bene pyetje se ne cilin vite eshte kjo gazet e botuar ne paris cili numer,dhe a mendon se nuk gjenden neper arhivat e frances,une e gjeje per 1 ore.Me tutje ne kete storje Bahtri Hamzai ndegjone o shqiptar se si hane balte per tane shqiptaret dhe Reshatit dhe Avdiut i vjen mire kur Bahtir Hamzai thote;

Shqiptaret e Kosoves ,jane ata qe mjelin edhe pelen.

Reshat Badallaj eshte ai qen qe edhe pelen e mjel dhe ja pin qumshtin.
Avdi Ibrahimi eshte ai qen qe edhe pelen e mjel dhe ja pine qumshtin.
Bahtir Hamza edhe u shane dhe nuk e kuptoni thenjen,apo ja futni si peles.

O te mjeret shqiptar edhe kur ketu nuk e kuptoni se ška po ju thote ky njeri i Reshat Badalles dhe i Avdi udbashit ,kuku per ju.
Reshat Badallaj e pranone se Kadri Manin e leshuan para vuajtjes se denimit nga Porazhevci.Por ty o Reshat Badallaj a na thua se edhe ty te kan leshuar nga burgu para kohes dhe meniherit je punsuar ku ta ka dashur qefi.

Reshat Badall udbashi;Ti paske ruajtur gazetat qe kan shkrue per ty e sidomos te Nadira Vllasit,heee.Une as nje nuk e kam ruajtur ,por i kam ne kujtime e dine ata polic qe kan pare duke me malltretue.Por kur ne storjen time ,me thote polici se me kan malltretue shume , pushteti jugosllave ,ty nuk te vjen mire.Pos me etiketoni njeri te udbas!Peshurr ne nje rrafsh e shiqoje ftyren ne urinen tende.
3)Me 11 mars 1981 ne menzen e studenteve jam i pari qe ja kam nis demostratat gjithepopullore.Si shkak ka qen perleshja ime me prof.Kurtesh Saliun qe me rrexoi nga provimi,vetem pse e permenda shiperin si shtet te paster.Si dhe ne menze ,ku ne gjellen time me kishte qelluar qimja.
4)Me 1989 i kam vizitue minatoret dhe doja te flijohem per shqiptar.Deshmitar jane gjalle keta;Dem Nrecaj,Mertez Kuši,Sali Elshani(kapuqi),Shaip Gashi qe e kishin vrare serbet,apo ka mundesi edhe ju dy.Sepse nuk ka dite dredhira si ju.
Pse deshiroja te flijohem per shqiptar?
Sepse i pashe qe minatoret nuk e kishin njemende qe te flijohen .Dhe u thash dilni te gjithe nga zgafellja e une vete po e perfundoi iksplodimin dhe po behem kurbani shqiptareve.
E ška deshten me shume nga une shqiptaret o Avdi dreqi dhe ti Reshat udbashi ?
Po kete vite ishte pergaditur atentat ne mua.Kur me kan marr policet per kete qe kam qen tek minatoret e din policet shqiptar se ška i kam thene policit nga serbia e sidomos ish komandanti i policise ne Suhareke Ramadan Nrecaj.Por juve u intereson me se shumti qe atdhetaret ti mekembni dhe ti etiketoni me njollat e juaja qe i posedoni ne shpirt prishur.

5)Me 1991 ne kioskun tim behej votimi i referendumit per pavaresin e Kosoves.
Po keto dite ma thyen kioskun policet shqiptar mos po mi nxejne fletvotimet.Policet qe ma thyen kioskun jane;Skender Krasniqi dhenderr i Haxhi Kryeziut apo burri i kengetares Hajrie Kryeziu.Ku polic ka qen i martuar ne Prishtine .Hajrie Kryeziun nuk e ka marr me deshiren e saj,e tani eshte vone per šdo gje.Ky pis edhe sot eshte me grada te larta ne policin e Koves.

6)Ne sherbimin ushtarak poashtu kam pasur tentim likvidimi me 1977/78,Vetem pse i kam mbrojtur shqiptaret!Deshimtar jane Shefki Baraliu qe ia kam shpetue jeten,Ylfeti nga gjinovci, Sherifi nga Samadrazha dhe njefar Agim Gashi nga Drenasi qe edhe ketij ja shpetova jeten.
7)Me 1996 prape tentim vrasje.
8)Ne vitin 1996Jam i pari qe kam kritikuar marveshjen e Rugoves me Milloshin permes gazetes javore "zeri i rinise".
ku si ndermjetsues i kesaj marveshjeje ishte shoqata humanitare e "Shene Exhidios"
Me 1996 deshironja ta hapi gjelltoren e kryqit te kuq nderkombetar,por Fehmi Agani kerkoi nga une qe mos ta hapi ket gjelltore. Kinse kryqi kuq nderkombetar po bashkpunone me serbin.Dhe kishte thene;po bera dhe e hapa kete gjelltore, do me shpallin tradhetar te shqiptareve!Dhe ška eshte me e keqja Vesel Kryeziu,Xhem Shala bashk me Malush Berishen me ftuan qe te shkoi ne lagjen e baraktareve qe kishin nje mbledhe tek Jete Gashi,ku me thane se te ka ftuar Fehmi Agani qe ti betohem se nuk do e hapi kete gjelltore!Pasi shkuam me taxin tim hyrem ne oborr dhe ma beren sikurse tek drejtori i menzes Shefki Stublla me ata dy studentet.Nuk me ftuan brenda e dine keta qe i permenda.Dhe ne ballkan kishin dalur dhe me thane a na betohesh qe nuk do e hapish gjelltoren?PO u thash se u betohem se nuk do e hapi fare.Dhe apllauduan dhe me thane se je i lire !!!
Por ška u be me tutje;Ne vend qe skamnoret shqptar te hanin buke ne kete gjelltore,te nesermen e hapen serbet ku dhe e perfituan rastin.E din kete rast Daut Hoxha,dhe kryetari i kryqit te kuq nderkombetar Majkell Frejd.Kete e dine mire edhe Avdi Ibrahimi se a po genjeje.

9)Me 1997 kam botue vepren e pare me titull
"Leter Popullit Tim"

Ku ne kete promovim ishin si pjesmarres;Prfesor dr.Kajtaz Rrecaj,Reshit Reshitaj,Avdi Ibrahimi,prof dr.Mehdi Elezi,Selatin Fazliu,Qerim Pllana,Begzat Baliu,Halit Behrani gazetar i cili posedon lasetn se ška kemi biseduar.e te tjere.
Me kan kerkue policia per vepren e botuar,por u kam thene se eshte tjeter Haxhi !Nuk kam dashur te me burgosin e te punoja me serb.E dini tani Reshat Badallaj se ku e kam fjalen.Pa iu bere servil i serbeve nuk te kan burgosur.Ose;Ja te kan likviduar,ose te kan distancue nga dietaret si ti e Avdi Ibrahimi !

Po kete vite kam qen ne shqiperi tek Merihan Braha,per tja kerkuar plan programin e arsimit per kosove.Deshmitar e keni Ramadan Mujen.Sot eshte kryetar i Prizrenit.Ku e din se šfare malltretimi me beren policet serb ne te dalur nga gjakova,qe me vete nuk e kishte leternjohtimin.Kam edhe ne Zhu(Ngute) dashamire Reshat mos u hamend.

Po kete vite kur tentuan te me vrasin policet serb,shkova tek akademiku Rexhep Qosja qe te ma gjen nje zgjidhje se si ti iku atentatit nga serbet.Por Qosja ai me mesoi keshtu;Ja ku e ke rastin qe te hakmerresh ne serb;Ja ku serbet e kan ndertuar bustin e Vukut prane univerzitetit, shko e rrexojau dhe nese te vrasin do e shkruaj nje roman per ty si hero e atdhetar!
Une ja prita ;A po me meson shume mire per nje buste te vdesi ?A nuk ke tjeter zgjidhje per mua?Po nese vdesi une duke e thyer kete bust ,a do šlirohet Kosova ?Po mire i thash shoku profesor, do e theje,por me nje kusht qe te vjen edhe ti afer meje,dhe nese na vrasin le te na vrasin te dyve serbet.Jo me tha Qosja,palla ime eshte kalemi e me luftue nuk ma nxen !Dhe me tha se jam ka e pergadisi nje roman.O profesor Qosja ia bera me romane nuk šlirohemi,por pos pendes na duhet me shtrengue poshte.
Ti nuk šenke akademik,se ti si intelektual duhet te na prish.Dhe pas luftes e pata inqizuar Qosjen ne telefonat dhe Avdiosi me thote se jam pergaditur se pari pastaj e kam thirr Qosjen me zene ne pate pozicion.Benju pyetje Qosjes se mos valle e kam kercnuar qe ti pranon ato pyetjet qe ia bejsha ?Pos kam bere pyetje ška dhe si kan qen bisedat ndermet nesh ne shtepin e Qosjes ne ate vit te vuatjes sime.
Avdiu dhe Reshati nuk eshte qe nuk e kuptoin realitetin ,por behen kinse e doni shume akademikun,qe masa te revoltohet ne mua.

10)Me 1998 me Avdi Ibrahimin kemi marr pjese neper protesta gjithpopullore 1998.Por Avdiu kur kaloishim afer policise serbe me shtynte me krah kah policet me qellim qe te me marrin,apo te me vrasin! .Tani me bijne ndermend gjestet e Avdi Ibrahimit se kush paska qen udbashi?
Dhe nje dite prej ditesh kur me shtiu ne polic nga inati kam bertitur rrofte uškeja ušk,ušk,ušk.
Meniherit policet nau versulen ne neve,ndersa Avdi trimi,nuk dinte ka tja mbathi,pos u trete si shurra e pules.Por u takum te taxi im,e dinte se aty takohemi.Dhe me tha,a po per bese budalle je,na prishe myzlishten sa mire kem duke bere shetisje.Po pse bre i poshter me shtyjshe ne police,,kesi shoku je, ik nga une ja bera,por qeshte dhelpera,au Haxhi si kam dite qe behet nami !!!!O Avdi ti nuk me ke shtyr pakes,por te isha i ligesht,isha ra ne duart e tyre si foshnje,ti nuk me shtyre nje here a dy here por pa kufi...............pa u ndalur...

Avdiu te din ti nxite tjeret e ti lash shoket qe te vdesin.Sa per ftyre ti nuk skuqesh fare.Ndersa Reshat Badalles i nxihen mustaqet e minit.

Avdi per ty kam kujtime qe shpirtin ma ke kall.Po jo vetem mua ,por shume shokeve edhe ata qe te besuan i ke tradhetuar,bashk me Reshat Badallen.Shoket jane fajtor,qe per shkak kinse te ruajtjes se shoqeris me ty po vuajn e mbajtur ne vehte mllefosjen.Keta qe shuajn e denojne veten pa qen arsyerja.Sepse keta duhet haptas tjua thojne tjuve para mases dhe shoqerise.


Avdi a e ke šlirue kosoven?Dhe e bere "Republika Shqiptare e Kosoves"Eu rrenci keq.Kjo eshte sllogani yt me i thene se ja gjaharri si manipulon me ju hajvanata shqiptar!

A e ke dhene betimin para flamurit shqiptar,para se te kyqesh ne lufte kundra forcave serbe ?
Po para flamurit serb, sa here jeni betue ,ti bashk me Reshat Badallen,qe gjere ne vdekje nuk keni mi tradhetue majken serbi?
A je betue prane flamurit shqiptar per ti bashkue trojet shqiptare ne nje trung (shtet)?

A je betue qe Kosoven me bashkuar me nenen shqiperi ?Apo kesi Kosove qe e quan ti me koken tende qelbsore"Republika Shqiptare e Kosoves" ?Po matuf qe me je !
Ku ke prapanice ta shpalle "Republike shqiptare Kosoven"?Pse more behesh fudull ?
Avdi spiun dhe udbash qe na qenket.Une jo se nuk ke fakte,pos fabriko sa ta deshiron etiketa.
Ne vend qe te deklarohesh haptas qe je vete udbash, etiketon ata qe nuk kan ditur se ška eshte fjala udbash.Une kete fjale e mesova mu nga ti qysh mbas perfundimit te luftes,dhe nga Reshat Budalla.Po kush ua ka mesue e qen kete shkolle te shpifjeve ?
Sepse ke qen i punesuar ne kete shkolle,qe te na shkatrron me rrenje.Por ke me shkatrruar gjenin tend tradhetar.Bashk me Reshat Badallen nji udbash mu si ti.
Por ti nuk je tradhetar i yni,pos armik i yni,sepse ne Mushtisht kur ka fole shqip mushtishtjani?Serbisht gjere vone keni fole,pa dallim nga Rahoveci.

Nese mendoni ju tradhetar qe do jetoni mire me keso spiunllaqe, njerezia nje dite do e ndryshon mendjen ne ju dhe ku do shkoni me pastaje?

Nese nuk po ta shoh per te madhe se je ne vorber ndofta. O keshtu duhet ti mbroni servilat e serbit o vdekja u pret.
.A eshte kjo e vertete Avdi aliosi ?Mos kujton se ham bari ?Jo jo.

Ti vazhdo te me etiketon kinse paskna shetit Arkanin neper pikat e ušk.Dhe paskna shetit punkte ne punkte te serbeve.
Dhe ušk pasi me paska pare me Arkanin na paskan lirue te kalojna me tutje !Sa i qoroditur qe qenke !Po Avdi aliosi,nese paskna shetit neper punkte serbe,ateherit paskemi shkue bashk me ty o qeni zi,se gjere ne muain dhjetor 1998 nuk na ka ndare dita e as nata. Pra po del qe paskemi shkue bashke neper punktet e serbeve.
A do ja arrish qellimit ,qe te me mposht ?vete veten dhe mendo mire.
Ti dhe Reshat Budalla jeni ka e sharroni veten dhe rodin e juaj thell e me thelle.
E din mire Fatmir Lima sa here kam qen tek ai qe ti bashkohem,dhe e din mire me kan kam shkue tek Lima .E ti rrijshe mbyllur ne shtepin tende si i burgosur.Dhe kurr nuk ta ka mbajte birja te vjen me mua ne shtabet e ušk_es !
E dijn se here kam qen i lajmruar ne shtabin e Reshtanit .Kujt po i tregoj o kuku per mua ?Po flasi me dy udbasha qe na shiten ne pazar si šlirimtar eu kuku per shqiptaret.

Une po ua nxjerri ate se kush keni qen dhe me šfare detyrash jeni duke punuar dhe sot.

Tek e fundit ndegjo Avdi epror serbi;Ti komandant tendin ne ušk e ka patur eprorin e jugosllavise Agim Qekun.
Agim Qeku drugar Ratkog Mlladiqa(Qeku shoku i Ratko M.)

https://www.youtube.com/watch?v=RvD3rT2OS8Y

Serbia per Qekun ka leshuar flete arrest dhe e beret kinse e nxuren ne qeki si Limen ne slloveni dhe i leshuan.E a na tregon more qetnik,si eshte e mundur qe Agim Qeku te shkon ne serbi dhe ne RTS te jep deklarata ne emisionin "samo serpski" ?(Vetem serbishte)Pse nuk e burgosen serbet ne serbi?Po shihet puna e luftes se juaj sa keni luftuar dhe sa keni vrare shqiptar civil e dhunuat vasha shqiptare .Pastaj plaqkitet shtepit e braktisura e ne fund ua kallet,bashk me braqay serb .
Dhe ma keq beret duke mos i mbrojtur as dhe te vdekurit,ku forcat serbe ua morren nga varret hej e i derguan ne serbi per ti rivarrosur,kinse per tua humbur gjurmet syve tuaj ,dhe te njerezise.Sa qesharake dhe fudulle kjo mesele!
Dhe mbas kesaj nje rivarosje e trete mi na kethyer prap eshtrat ne Kosoven e Pavarure.Si emertohet kjo rivarosja e tret Avdi e Reshat Budall zagari ?Keshtu prej si eshte krijuar toka nuk ka pasur keso ngjarjesh.Bravo u kjofte juve.

Ju mbureni me luften e juaj,kinse keni mbrojtur grat shqiptare !Ndersa 45 000 femra shqiptare jan te dhunuara,nga ju dhe serbet.Ku ishe ti qe nuk i mbrojte te gjitha keto vasha te mjera ?Ma teper ju keni vrare ushtar e civil shqiptar se sa serbi.Dhe pas vrasjes mbas shpines i keni que neper male e deklarojshit se jan vrare ne fronte nga forcat serbe.
Vertet jeni mjeshter te tradhetise .
Ndersa per civilet shqiptar mos te flasim fare qe as bam as kaka nuk beret qe mos ti deboi shkau nga Kosova.Dhe u zbraze kosova e mbeti pa shqiptar,pos sorrat kikirikshin ne vend te trimave si ju.Hyri NATO dhe si i deboi serbet,u fluket si mizat ne mute dhe krenoheshit se keni qen ne lufte.
Me 15 janar 1999 ,intervenimi i NATOS eshte bere nga shtepia ime,si shkak imasakres se Raqakut.
Kush e ftoi nga shtepia ime NATON ?Ihsan Aksay polic nderkombetar nga Ankaraja.
I cili ma plotesoi deshiren time.Sa per luften tende dhe te Reshat Budalles ,kurr nuk ka pasur shanc populli te kethehet prapa ne Kosove,pos destinacioni i popullit ka qen Qadi,qe ky egzod ka qen i pergaditur me nje shume prej 46 miliarde dollar.
Por ani more pisa ani,nese populli nuk do ma din kete te mire,po ja la ne dore nderkombetareve(Perendise) qe ta qoj ne vend ate qe ua nderpreva.Dhe haptas kerkoj ndjes qe nga Wollkeri dhe tek NATO ne pergjithesi.E me se shumti po ia leje Perendise,ai din tju hakmirret me se miri !.
Une kam mendue ta nxjerri shqiptarin nga roberia,e ju qe jeni te mendimit qe shqiptaret ti shtypni,kete nuk e paskna ditur fare.U mesova,por me vonese!.
Ka mundesi Milaim Zeka ta merr ne pyetje kete Ihsanin a ka qen keshtu apo po genjen Haxhi Latif Kuši ?Por kete e ke shok per kulmi te kokes sepse ta ka inqizue ftyren ne mes te AKSH si minikun qe te zbulova une.

Pra edhe ketu keto te verteta qe ti them jan genjeshtrat per ju dy tradhetar.
Shkoni ne rr te s ore tradhetar.Qe shkatrruat šdo gje qe merr fryme shqip.

Une asgje kundra teje nuk kam thene as qe i kam smadhue gjerat,pos kam thene perhere se ne lufte shkaku yt nuk me mori Fatmir Lima,qe te luftoi kundra qetnikeve..
Po pse Avdi ja nise ne emer te Limes te me pergjigjesh ?Lima per kete e ka fjalen e jo ti. Ti o qen behesh kinse e mbron Limen,a ky nuk e din qe nje dite ke me ja marue sandukun !Ti je dhelper dinake,dhe kryetradhetari i tan tradhetareve,bashk me Reshat Budallen.
Ju dyt lozni me te gjithe,me Sali Berishen,me Hashim Thaqin!E me se shumti me atdhetar ,ndersa kundra serbise as kund nuk keni shkruar ,bile nje rreshte se paku !Ju mirreni vetem me spiunat e vdekur,ndersa qe ju jeni kryesoret,veten e ngrisni ne lapidar.
Ti me shkruajshe ne mesazhe ,se Haxhiun nuk e kemi marr ne lufte, sepse pikerishte Haxhiu ka qen dore e zgjatur e shkive.Po me qindra here te kam then a ke fakte qe Haxhiu ka qen dore e zgjatur e shkive ?
Ti Avdi,bashk me Reshat Badallan,e keni nxite Bahtir Hamzen qe te etiketoi Begzat Baliun si hajdut e spiun.Dhe ju mirreni fakte nga ky qen, dhe per mua.Ti e merr neper goje edhe Begzatin ,kinse une e kam mekembur.Jo Avdi ti je mbeshtjelles i poshter.Une vetem i pata thene Begzatit qe tja jep gruas sime Merveten se po ka deshire me fole.Asgje tjeter te keqe nuk kam kundra Begzatit.Por ti nuk ke faj,se ky te ka ushtruar te shkruan poezi e romane .
Ti ja ke ngrer buken me sherr Begzatit , mua,Bajram Bekteshit e Kurtit,qe e ke hel¨uar,sipas disa deshmitareve.
!
Ti Bahtir Hamzain e ke nxite te shkruan poshtersira ndaj nje njeriu qe ka perkrahur atdhetaret,bashk me bashkshorten e tij Mervete Dreshen.
Kur ka vjedh Begzat Baliu?Kan e ka vjedhur more shpifes i ndyre?šfare udbashi paska qen Bagzat Baliu moj ndytesire. .Ku i keni ato fakte?Pos me faktet e Bahtir Hamzait.
Qe me fjalorin ndytes e shpifes qe ju e keni mesue te flasi pa dokumente,pos me anet te fotografive qe mbane ne dore dhe thote here keshtu here ashtu.
Kur kam qen une polic ne Therande ore Reshat Badallaj? A ka shqiptar ne Therande more koke peshku ?Duhet te shkoni ne policin e Therandes dhe te merrni shenime nga ata qe jan polic e qe kan qen polic ne Therande e ti merrni dosjet sekrete e ti binduni fakteve a ka qen Haxhiu polic .
Po kur kam qen polic ne Podujeve ore Reshat Majmuni ?Ti prape i beson ketij servili tend ?A ka shqiptar ne Podujeve ?Pse nuk shkoni ne Podujeve e me argumentue realitetin.A ka gazetar ne Podujeve qe ta hulumtoin rastin e Haxhi Latif Kušit ?Sa per qe thua se Veli KUši me paska punsuar ne Podujeve si polic,shkoni e benju pyetje se a me ka punsuar si polic ne Podujeve.Gjalle eshte Veli Kuši shoku me i ngusht i Avdi Ibrahimit .
Por tek e fundit,ne podujeve komandir ka qen Jetullahu djali i migjes se Veliut,te cilin e vrane policet e serbise.
E njohin me shume Podujevasit se a ka qen me serb, apo njeri i mire.Familjet e ketyre kan luftuar kundra serbeve e tjeret 1800 ushtar iken dhe i lane te vetmuar duke luftuar me forcat ruso serbe.
Mua nuk me hyne me teper ne pune, Avdi Ibrahimi e ka shoke te mire Veli Kušin dhe bani bashk te dyte dhe parashtroju pyetje.Dhe pyetje me ane te kameres se Avdiu i hane fjalet si te largoheni !......
...............


Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kunder reprike ndaj Avdi e Reshat Badalles   Jeu 22 Nov - 17:43

Pra kur nje popull nuk ja din te miren e nje njeriut qe i shpetoi nga vdekja,ate popull nuk duhet me lene me ua ngrere buken e atyre qe e meritoin me jetue.Keshtu thuhet neper librat e Shejta.
Siq kam ditur tju beje te munduren tju ketheje ne Kosove ,e di edhe anen e kunderthenjeve te iracionaljes.Kete e mesova nga ju dy !Keni mu penduar,por ne qastet e fundit te jetes,kur u behet shume vone.
Me Bahtir Hamzain kam mbi dhjetra mesazhe dhe do ja qesi ,sepse qeni ka menduar se ja kam shlyre. Vetem nje njeri ma ka mashtruar,e ai eshte Halil Matoshi qe permes Radio Mitrovices Osm.Vocit duke me perbe qe mos tja ruaj mesazhe se ne drejteshkrim nuk eshte i mire .
Avdi ti me thojshe ne mesazhe; a nuk po me beson ,qe Haxhiu eshte udbash !A me thojshe qe ne duhet ty te besojm se ti nuk na genjen,dhe ška na thuash per Haxhiun eshte me se e vertete.Pra te besojme si Babes sheh?Pa fakte!
Enver Hoxha ka vra atdhetar me urdherin serbo grek,pa dallim nga ju dy.
Haxhi Lata do vrasi vetem spiuna e tradhetar,edhe femit ne djep,nese me ipet rasti,nese jo jetoni parajsen e edenit ,bashk me serbet e greket.
Thone pleqet,ra kjo mort e ju njoha.
Mbama djalin sa nuk me ka thene tradhetar.
Po ju po lypket vrare edhe minjet neper qati.
Por ,po te kisha njohur ty Avdi,nuk do kisha bere shoqeri me ty.
Pos ta kisha dhene hakun si duhet.

Avdi ate serb qe thoja ne shkrimet e mija,se Arkanin e kam shetit me taksi per Mushtisht,ka qen bashkvendasi yt,dhe ka qen shofer i autobusave.Dhe e kam dite mire se ke per te mu kap kinse ke fakte per mua.Dhe ti ne baze te ketyre pordhavicave, dalish si patriot,e mua te me shet ne pazar per udbash.
A mendon se nuk e di se kush ma ka que ore zagar kete serb?Mi kan que edhe ka shtate polic serb ne taxi qe te me sheh populli se kan po i shetisi,dhe ne qafe dule e kam drejtuar kerrin teposht qe ti mbysi ata bashk dhe veten.Ti e din kete zagar,e din,por e din qe jam larg dhe llomotiti si zagar qe ndjek lepura.Eu po kur lepuri behet Luan a ka me veshtire kur nuk ke ška i ben se derzan qent udbashat.
Une kur jam kethyer nga Mushtishti e kam kapur per gjoksi dhe e kam grushtu njerin dhe te dytin e i treti ikte e din cili eshte kapiteni Shashivari ku ne shitoren e Shefketit per toke e kam perplasur .
Eu kuku per njeriun kur edhe breshka pi hypka leprit dhe spaska ka me shkue !Rrofshin shqiponjat ne qiell per ty Avdi e Reshat Badallaj.
Njeri nga keta ka shkuar ne amshim ,kur pakes pa vdekur(cofe) e mora ne telefonat dhe e leshoi shpirti pas ca kohe ?Ky ne kete kohe ka qen polic ne Therande..Edhe dy tjere jan ne jete qe kan gisht ne ate serbin.Por emrat nuk ua permendi,sepse ka mundsi ti helmoni dhe deshmitar mos te kam.Ky polic qe ka cofe ,ne telefone me thoshte kush je se nuk po te njoh,ose po ta mbylli telefonin.Kur ja tregova emrin,me tha au tani po te njoh ty,qe ke ik nga Kosova para luftes nja shtete vite!Hahahaaa me kapi gazi!
Si me thua keshtu ia prita,a te kujtohet kur me pyete te varrezat e Berisheve,se ška duhet tani me bere ušk -ja?A te thash o kapitan se ušk duhet te shendrrohet ne ushtri popullore,si qellim qe te mobilizohet populli per tu Bashkue me Shqiperin .Kush te ka bere keso pyetjesh me thote,ti nuk qenke njeri,dhe ma msheli telefonin .Edhe kete e kam te inqizuar Reshat taravoli.
A te kujtohet kur shkuam bashk ne banesen e ketij dhe nga rafti e nxori nje fletore qe kishte shkrue disa poezi qe ti ja more duke ia lexuar.Dhe a te kujtohet kur i bere pyetje se nga kush je inspirue ?A ta beri se nga poezit e tua Avdi jam inspirue dhe te erdhi shume rende,duke i ngrehur qyrrat !!!!
Ndoshta edhe kjo eshte fabrika e genjeshtrave te mijave !!!
Po ta marrim daten kur e kam marr ne telefonat dhe vdekjen e tij do te leshoin kembet.

Besen po ta japi edhe ty e Reshatit ka per tju dalur shpirti si lepurit nga friga!
Jo Avdi nese ua ke ngulur shumices se shokeve te tu, qenke mashtrue keq ne mua.
Banju pyetje mesuesve te juaj ka te ikini?E ku te kerkoni azil?
Reshat Badallaj ka ik ne Hanover,dhe pin kafe ne nje kafiq duke e bartur internetin nen sqetull.

Me lexue se kush ne internet po i kercnohet ?Por kete Reshati nga hija e vete tmarrohet.
Dhe me se miri ja qete qe te bene vetvarej duke shkrue nje testament qe na ka tradhetuar kombin shqiptar.
Me kete vetvarje di ti shpeton femit e tu.Qe mos tja shofin sherri babait te prishte.
Ti e ke nxitur Reshat Badallen dhe Bahtir Hamzain i kepergaditur qe te shkruan kundra meje,kundra Isuf Gervalles,kundra Begzat Baliut,kundra Bajram Kurtit,kundra Kadri Manit e te tjereve qe per detyra ua ka dhene serbija !
Por edhe demonet nxiti se kurr nuk do te triumfon ne kete duel,e sidomos me mua..
Ti thua edhe per ata akademik serb,qe i kam vozitur per ne Gjilan,e me thua, pse i kam vozitur ?Taxi kam qen,dhe kush ka patur nevoj i kam vozitur. .Pse jo,sepse tjeter te ardhure nuk kam pasur.E ti per veten tende ,e din me se miri,nuk po e ceku.?Por ,une ty nuk eshte dashur te voziti pa lek more shkavell.
Ti thua pse akademiket serb me kan thene qunu e luftoni ju shqiptar,e merrne Kosoven me lufte.

Se ne serbet nuk guxoim me ua dhurue pavaresine si mendoni,se nuk e posedonim ne pjate.Se, nese ua japim pavaresin,na denone KS i OKB es.E ne serbet nuk jemi si ju spiuna qe punoni kundra vellaut,kundra shokut,kundra mikut.Por vazhduan me tutje duke me thene se ju jeni popull i veqant qe punoni edhe kundra vetevetes.Ku shqiptaret para mases britmonin si patriota e me neve bashkpunojne dhe na tregojne se cili nga shqiptaret eshte kundra neve serbeve?Na kan lodhur hordhet me thane me keso spiunllaqe shqiptaret e tu.Me tutje me thane se po benen keta nderkombetaret e na hoqen kosoven nga serbija ,nuk ka zot qe na shtin tju behem gjendar i shqiptareve.
Si ti Avdi,dhe soji i Reshat Badalles ,i kishit lodhur serbet duke u dhene informata per mua e shoket e tjere.

Pra;
Juve zagara nuk u paska konvenuar qe serbet te hiqen nga trojet tona !Me kete doni te thoni haptas se jeni gjak shkau,ska koment.Pra pa serb nuk mundeni te rroni .
.
Pse edhe kjo thenje e serbeve te djege ?
Pse nuk te tingllojne drejte veshi?
Pse i merr ngjarjet mbrapeshte?
Po si me ju quajt juve ndrysh,pos antikombetar,anti shqiptar,anti njerezor.
Sa per qe me etiketon racist,po jam por jo ne kuptimin e fjales ekstreme,sepse ju beheni ekstremist kinse jeni ka luftoni per ta shpetuar qeshtjen shqiptare .Dhe nuk them se jemi raca e persosur.
Ju jeni ata racista qe luftoni kundra shqiptareve,qe ne ekstremizem vrisni atdhetaret,kinse ishin tradhetar.Dhe ne baze te kesaj ndytesires shpallni veten patriota pisa.
Sepse jeni mesuar me serb te na shkatrroni dhe ndere sy te na genjeni se jeni šlirimtar.
Apo ndoshta;
Ndoshta ti ke dashur te shkruan ne vendin tim dhe te mbesi ty merita ?Pa e perjetuar ngjarjen time !
Apo edhe tjetra eshte ne thes,se ju pa majken serbi nuk mundeni me jetuar ne brendi te shqiptarve.
Nje me mbete merak qe nuk me lat te luftoi kundra shkive.Kete e din mire,kur ishim ne bisede e siper,para luftes. E din kur me bere pyetje se ška te jete marak ne kete jete ?A te thash se me jete marak me luftue kundra shkive dhe spiunave , e me u tregue se kush eshte Haxhiu.
A ma bere se per bese kurr kete anderr ske per ta pare.!!Tani po te njoh se šfare hafije paske qen .

Pra ti nuk pranon asgje te vertete,pos ne duhet tju bindemi genjeshtrave te juajave e ta bejme amin.
Amin bejme kur to ngordhni,bashk me Reshat Badall zagarin.
Ti dhe Reshati šdo te keqe keni mundesi te keni ne trupin e juaj,por gjak shqiptar kurr jo.
Nuk kemi nevoj tu themi shkoni e bani analizat e ADNES,sepse u kemi kuptuar qysh moti.

Pse genjen masen kur thua se ne ušk ke qen i inkuadruar me 1993 ?Pastaj thua se ne fund te dhjetorit me Riza Vaten iu bashkangjitem ušk ne zonen e Pashtrikut?Ciles genjeshter ti besojme?
Ti thua se me Haxhiun dy a tri here kemi bere shoqeri,nje here thua kemi qen tek Bajram Bekteshi e dy here tek Bajram Kurti.Genjeshtar i paskrupullt qenke.Ku edhe dhelpres dinake ja tejkalon .

Jo,jo Avdi ty nuk te konvenon me thene te verteten.Pse?
A paske harrue se sa here kemi qen tek Riza Vata ne Sallagrazhde ? Pastaj tek Motra jote ne Sallagrazhde e tek motrat e mia ?
Paske harrue sa here kemi qen te motra jote ne Krushe te Madhe gjate luftes ? Avdio kam rrezikue jeten per ty.E ti ,paske qen kundra meje i porositur nga udbeja.
A paske harrue kur shkuam me pa ne spitalin e Prishtines prof Ali Aliun?
Dhe a ja bleva do molla ,banana dhe soka ?
A paske harrue Avdi kur te qova tek shoku im ne Prishtine tek Selajtin Fazliu ?A kemi fjete tek ky ne Prishtine?

Pse more ma permbysish kupen e bukes ?Mire e paska pasur Naxhmi Krasniqi kete thenje.

A te kam que edhe tek dajte e mi tek Destani.Ti je ai qe me ke kerkue me shkue te Destani.
Ti je i pari qe me ke que neper shoqerin tende.Por pastaj me the se ja une po te qoj te shoket e mi e ti pse nuk me qon tek shoket e tu.Pra,po konkludoje se paske pasur kete opreacion si obligim qe te me pergjon se me kan po shoqerohem.Por tek ata qe e kam pasur besimin e madhe kurr nuk ke per tjau pare ftyrat !Sepse me pare i kam pyetur a bene me prue Avdiun musafir tek ju?Ata me kan thene se ti je ka shoqerohesh me nji njeri te serbise qe ka detyra nga udbaja te na zbulon.
Dhe tani shkruan ne emer te Destanit ,e mallkuar qofte gjeni yt.
Dhe ma pergojon nanen e vellaun tim .Dhe femit mi shane e ne ška jo !
A mendon qe ne fillim neper forume nuk te kam njohur se me kan po shkruaj ?Dhe ate qysh mbas perfundimit te luftes e kam fjalen...Shume forume ma kan que emelin tend !
Ti u paraqiteshe here si Isa,here si Bajlozi detit,here si Pirra,here si Shaq Landovica,here si LEONORA SHEHU, PASHTRIK HASI,Llapi,etj.Me kesi emrash je paraqitur kinse jan gazetar qe ta mashtron masen shqiptare,dhe mi u thene kinse Haxhiu paska qen dore e zgjatur e serbeve.A zagara pushka ju marrt ne lule te ballit.Por edhe une kam hulumtuar ne Kosove dhe me than se keso emrash te gazetareve nuk egzistojn as si te tille,as gjall e as si te vdekur.Ti ke menduar se une nuk i di keto qmendurirat e tua ?

A behesh burr turreci e na tregon ,se si quhen eproret e tu qe te nxisin ne lufte kundra meje dhe popullit shqiptar ?
A mendon se nuk jemi ne dijeni?Ti per ta pastruar ndytesiren tende ,je ne gjendje edhe familjen tende ta zhdukish nga toka!Nese shoket qe jetoin ne Kosove te kindapojn,ke per tju treguar edhe si ke lindur e jo veq me u tregue ška ke bere dhe šfare detyra keni nga KOSI dhe UDBeja......Ra Avdiu e zbuluam edhe Reshat Badallen.Mjaftojn keta dy,sepse i qesin rende tjeret.

Ne Kuran thuhet ;Spiuni eshte ne gjendje qe djalin e vdekur ta nxjerri nga varri dhe tja ngrene mishin.

Ti e ke nxite Reshatin te shkruan kundra meje.Ti dhe Reshati me emra anonim shkruani kundra meje duke me etiketuar me ndytesira qe keto ndytesira kan per tju kushtue shume.Por ndytesirat e tradhetise lenjau gjenit te juaj .

Sa per qe ka tjere qe shkruajn kundra meje jo Avdi zagari .Pos edhe Reshatin e bere magar e tani hypi pa samar.

Ju nuk keni te drejt ti kushtoni kenge martireve,sepse ju jeni vrastaret e tyre.
Ju nuk keni te drejte tu mbani pervjetret e martireve ,sepse vete ua moret jeten !

Avdi a kemi qen edhe tek miqet e vellaut tend tek Azem Gashi e Halim Gashi ?Ndoshta ke harrue edhe kete ?
Avdi a kemi qen edhe ne Lutogllave tek shoku i Demaqit ?Po a ka nevoj edhe tjera emra me ti permend ? Dhe ška eshte me e keqja jote,i nxisish tjeret qe ti besoin rrenes sate, kinse Haxhiu ka qen dore e zgjatur e serbeve,pa qen nje e vertete.Ty keto mesime ti ka mesuar nana serbi,dhe baba Enver Hoxha.A te kan thene edhe nese te nxejne me pele per dore mos e prano qe je spiun,sepse shqiptaret e hajne kur tju betohesh ne zot se nuk u ke bere spiunllaqe.Keto fjale qe i shkruaj ,ti me ke treguar.

A prehet shoku ne bese more Avdi aliosi?
A keni turp ?
A ke shpirt?
A keni ndjenja njerezore?
A ka diš shpirterore ne trupin juaj?
A posedon gjaku juajt gjen shqiptari ?
A kemi qen tek Aziz Morina per šdo dite gati ,bashk me ty?
Dhe šdo dite pothuajese tek une?
A keni fjet tek une?Dhe une tek ju!
Ku u kam dhene buke dhe me ke dhene buke.
E ti nuk paske frige as nga i madhi ALLAH .
Vetem perendia ka mundesi qe tju vrasi per se kethjellti.
O Avdi ,a te kujtohet kur librat i qitem ne shitje ?

A te kam shetit shkolle me shkolle neper tere kosoven bashk me ne a ishte edhe prof.Bajram Kurti?E kam fjalen kur neper shkolla i qojshim librat me ua shitur nxenesve.Dhe bashk me ne ishte edhe Daut Hoxhaj i kryqit te kuq ne Malisheve?
Dhe kurr bre burr nuk te kam kerkuar as dhe nje lek?
Pse bre Avdi ma kujton te keqen?
Nga kush je i kercnuar qe te me etiketon mua si udbash,pa fakte?
Kush eshte mesuesi yt ketu ?
Kush te ka dhene obligime qe te me pergjon mua ?
Kush pash ata femi qe ti ka fal ALLAHU ?
Por ti ske as Allah e as bese.Besa jote eshte friga mos me te vrare si lepur.
Ti per ta mbrojtur tradhetin tende ,je ne gjendje ta vrasish tere familjen ,sepse je i pa shpirt.
Ty Avdi dhe Reshat Badallen duhet tju kindapoi ndonji grup patriotesh e tju shtijne ne nje podrum e tjua repin lekuren gjere sa e tregoni se kush jeni, kush qendron mbrapa jush?
Kush ju nxite?Kush ju paguan?Kan e keni marr ne qafe?Kan e keni shti ne kurth?Kan e keni shti ne dore te serbeve qe ta burgosnin ose ta likvidoin ?
Nese nuk veprohet keshtu me ju,gjendja e shqiptareve ka per tju keqsuar edhe me teper.

Nese je i paster dhe ske tradhetue shok e njeri,pse te ka kapluar e gjitha kjo zerzele?
Por nese e ke mizen mbas veshit,nuk te kam faje .Keni per tu pergjigjur dikuri ju ose femit e juaj sherin kan per tua par.
SI ENVER QENI QE I VRAU ATDHETARET SI QELLIM QE MASA TI FRIGOHET Dhe masa te thote kuku ky i vrau atdhetaret po neve po na grika.

Mu kesi lojrash keni lozur gjate luftes dhe po lozni ende .Nese mendon se une duhet tjua laje mekatet e juaja ,mallo mrgen zagara.!Sepse nuk dua te behem budalla si Jezu Krishti per tjua lare mekatet e (tradhetareve).
Ju flliqesirat e juaja ja hedhni serbise dhe europes.Por e dijm qe keni marveshje me keta dy!
Dhe nje dite do vjen koha qe kriminelet ta marrin denimin e merituar.

Shkruaje rastin kur e kerkojshim Besim Nrecen qe ta strehoim nga barbaret serb..Por ti nuk deshiron ti hyne drejtesise,sepse je i lindur te punon mbrapesht , ne favor te shtetit serb..
Nese shkruan per kete rast ,besen e shqiptarit po ta japi se te gjitha temat dhe shkrimet e mia do i shlyje dhe mbesim shok siq kemi qen dikuri.Shkruaje vetem te verteten, e mos genje.
Por nese deshiron me ane te gjygjit ,nuk ka problem fare.Por vetem gjygj nderkombetar qe ta din njerezia punen mes nesh.


A mendon ti qe se di esencen e luftes ?.Ku pa urdherin e nderkombetareve as nje ushtri si ajo okopuese dhe ajo šlirimtare nuk guxoin me qite as dhe nje plume?
A mendo ti qe nuk e di pse nderkombetaret i roberoin popujt?
Po ta tregoj Avdi e Reashat;Popujt roberohen,me qellim qe nje dite kur shumohet populli i dy paleve,keta te roberuarit,organizohen kinse per nje lufte šlirimtare,ku nuk bahet fare per nje lufte šlirimtare,por behet me masakrue popullin e dyja paleve dhe kur te arrihet numri i te vrareve,prape nderkombetaret siq e shohin gjendjen ,ose i šliroin ose i lene edhe per nje kohe te roberuan qe si qellim te behen akresiv šlirimtaret.E kam fjalen nese serbet behen rober a kan shpirt shqiptaret me masakrue,nese jo nuk šlirohet ky popull.
A mendon se kete nuk e kam ditur luften e kosoves?Si do zhvillohet.
A mendon qe nuk e kam ditur planin "Henri Kisingjer"
A mendon qen qe nuk e kam ditur qe ju e keni destinacionin e duhur ?
A mendon se nuk e kam ditur se betimi juaj para flamurit ka qen sa per sy e faqe ?
A mendon qe nuk e kam ditur qe do e nisni luften sa per mu masakrue masa shqiptare dhe plaqkat mi ndare bashk me serboqetniket ?
A mendon ti qe nuk e kam ditur qe edhe ne Iliride do ja ngulni shqiptareve ?
A mendon qe nuk e kam ditur qe edhe ne Luginen e Presheves do e nisni luften dhe prape shqiptaret nen serbi ?
A mendon qe nuk jam ne dieni pse te kan debuar nga KEKU?
Nese mendon qe nuk kam mundur te kyqem ne ate lufte gabim e ke shume.Por nuk kam pranue ato sende qe mi kan propozuar si urdhera qe ta masakroi kombin shqiptar.
Ndersa ju me Rashat Badallen, pranuat dhe pritet gjere sa ua afruan keto plane ogurezeza.
Per kete e din shoku yt emrin nuk po ja permendi.Ku njerit nga nderkombetareve ua kam pergjakur turinjet !

Avdi ti ke shkru kinse une kam shkue neper shtabe te ušk dhe kam provokue ushtaret e saj ?Po na trego cilin ushtar dhe ne cilin njesi e kam provokue e kercnue šlirimtarin ore shpifes ?
Une ma nuk ju besoi genjeshtrave tuaja qe Esat Pasha paska qen udbash,sepse Avni Rrustemi ka qen zagar i Zogut.
Dhe i paguar nga Zogu qe ta vrasi per 3600 franga.Dhe Avni Rrustemi nuk eshte vrasesi i Esatit,pos e ka vrare nje oficer franqez dhe ja lene patriotizmin Avdniut,mashalla.
Si e shpallet tradhetar Esatin kur me Ismail Qemailin ishin bashk qe ne stambolle mbajten mbledhjen per ta šlirue shqiperin !!!
Po a nuk e dine se Enver Hoxha edhe ma tradhetar se ky,ja fali kosoven,sangjakun,Luginen e Presheves serbise,bashk me Plaven e Gucin .E Qamerin Greqise.
Dhe me u thene keto fjale une po dali tradhetar e ju atdhetar qe keni dhurue tokat serbit.Sa qudi e vertete.

Edhe lufta juaja ,veriun e Kosoves e keni lene si Jerusalemin.,humbet flamur e shtetesin,humbet Luginen e Presheves,dhe Iliriden.Si duhet tju emroim me kete luften e juaj,?Pos tradhtar zagara.

Edhe ndaj meje Reshat Badallaj bazohet ne fjalet e Bahtir Hamzes kinse kam qen Polic ne Suhareke e ne Podujeve .

Ja storja e Bahtri Hamzait ku bazohet Reshat shpiuni.
https://www.youtube.com/watch?v=LSyV59NFBmw&NR=1&feature=endscreen
https://www.youtube.com/watch?v=got42OzZsRg

Reshat Budalla ;ku bazohet se kinse Haxhiun e kan que udbashet qe ti nisi demostratat e 11 marsit 1981 ne menzen e studenteve?
Rrena e pare e ketij qenit Bahtir qendron se pari se si ka mundesi qe antar i partis komuniste te panohet ne moshen 13 vjeqare .

e pranue me librezen e kuqe 1968
Une jam i lindur me ............1955
..........................................13 vjeqar po del
Ne keto vite kam qen i prijashtuar nga shkolla fillore,vetem pse e kam rrahur,mesuesin serb.
Dhe per kete gjeste arsimtari i kimis Hamzi Bylykbashi me ka rrahur nga mbrapa me grushta e thuper,qe pastaj ketij i kam thupren e meshuar e ik nga shkolla .Ku shkolles ia theva te gjitha gjamat.
Te gjithe shqiptaret , Bahtir Hamzes iu qenkan perkthyes te serbishtes.Edhe une paskna punue si perkthyes neper gjygje e supe,apapaaa.
Me arme zjarri paskna vrare shqiptar,
I veshur me tesha telefonike thote hohooo
Para lindjes se diellit te dalshit syt kaperdhece o Reshat Hamzai,mirru me kete njeri se fakte tjera nuk te intereson.Etiketo atdhetaret udbasha e veten ngrite patriot a ani ani se koha po e ngrenka kashten.Perhere po keni mundesi qe kohen ta pervidhni,dhe ne vend te mira.

Reshat zagari une po shkruaj nga Franca e ti nga gjermania !Bytha tengjeres mbi zjarr po e kesh kapakun.
Une po ti shoh edhe vithet po edhe trurin.

PO Reshati vete deklaron,se ne vitin 1989 ka organizue dy mij demostrues per me shkue ne prishtine ne demostrata. Dhe nga demostruesit ishin vrare dy te medhenje dhe nje femi.Ateherit Reshat Badallen e paska nxite udba me organizue demostrata.Dhe Reshat Badallaj paska gisht ne vrasjen e ketyre te tre Zhurjaneve dhe mbi gjakun e ketyre ky te shete atdhetarizem !Pse nuk e vran Reshat qenin serbet ?Qe paska qen organizator ????????Armiku ka kqyr me likvidue organizatorin kryesor,e me pas kan Reshati armiku serbeve vertete,heheeee sot ishe kan vere dhe i tokes.Ndytesira jote nuk do koment.

Ai Reshat Badallaj,me fale qe ketu po te flasi per ket Badall ,sepse kam tentue ti kunderpergjigjem neper forume por se di pse nuk mi botojne se ja qoj trupin terqeth qe kurr per kerkand ska mi ra ndermend me shkrue.

Me tutje thote se me 1981 me arrestuan dhe se denuan,dhe nuk e cek sa e mori denimin! .Me 1982 prape e kishin arrestue,dhe e leshuan.
Me 1984 e kishin arrestue pse nuk ka qite flamurin e jugosllavise.Apapa po trimi qe paska qen ne keto vite.

Pou ška ua ka ndie serbeve a e qet apo jo flamurin e jugosllavise...Dhe thote me tutje se per kete arrest paska shkrue gruaja e Azem Vllasit,gruaja e nje tradhetarit .Ku e kishte ruajtur si deshmi me na thene ja une kam qen dikushi.
Ne Hanover thote e ka themeluar shoqaten" Gryka e Lumes",me kesi njerez mesiguri per kete e kan nxitur udbashet me planet e tyre se kush jan ata patriota qe hyne ne kete shoqate dhe tua heqin flamen.

Por njerezit jan asi lloji qe i durojn torturat kinse mos te perballohen me me te keqen.

Me kete durim, vuajtjet kurr nuk do i hiqen shqiptareve .
Te gjitha shoqatat e themeluara ne diaspor e sidomos ne gjermani e zvicerr , kan qen nen kontrollin e udbes !!

Reshati nuk na tregon se ne cilet burgje ka vuajtur dhe a eshte leshuar me heret?Apo gjere ne fund ka vuajt denimin?
Nuk na tregon se si ua ka dhen besen serbeve qe nuk ka me punue kundra shkive.

Nje e kam mesuar nga ju Avdi,a te kujtohet Haxhiu i Bukoshit qe tha e kam shkrue nje liber per jeten e burgut ?A te kujtohet se ška i the ?E une po i zbuloi nga mesimet e tua,ja edhe Reshatit ia thash troq.

https://www.youtube.com/watch?v=immORdwe6u8

Per Reshat Badallen ,po thone se ka gishte ne vrasjen e Ahmet KRASNIQIT.Mesiguri ka gisht jo vetem ne kete por edhe ne shume te tjere atdhetar shqiptar.
A te kujtohet masakra e Rahovecit kur u ba?Kur ma bere; e nxorri hakun e Fadil Vokrit baca.?Emrin nuk po ja permendi se behet hajmedet e din apo ndoshta e ke harruar qe me ke thene ,.?A po e sheh veten se gjere ne cilen dite kemi qen ne shoqeri ne dyte ?
Reshat Badallaj ,me tutje vazhdon te me etiketon me argumentet e njefare pisit qe jeton ne kanada Bahtir Hamzain.
Se ška ka deklarue pa fakte ne jou tybe Reshati me fjalet e tija shkruan keshtu;
Hxhi Kuši nga suhareka ka qen nji udbash qe ka punue ne policin e suharekes dhe ne Podujeve qe e ka punsue Veli Kuši.
Por Veliu e din se nuk ka qen komandir ne Podujeve .Po ka qen Jetullah Kuši.Qe kurr me te nuk kam ndejte se leje per te me punsue si polic.Po te me kishte punsue pse mos te kisha punue siq ishin edhe tjeret dhe ja sot prape ata qe po e sjellin kosoven ne gishte.

Reshati dhe ti keni per detyra qe atdhetaret ti shkatrroni me ane te etiketimeve qe ju ka mesuar nena shkine dhe shkolla enveriste qeniste.

Po e lem edhe kete ,po vazhdojm me Reshat pisin,ku thote se une paskam que polic ne Podujeve dhe kan vrare shqiptar dhe kinse edhe une kam vrare me llovaqke.Por le te leh zagari se pa fakte me turret ne bythe.Por ky Reshati thote se Arkanin e paskam que edhe ne Zhur hede.
Arkanin le ta marrin ata qe kan pasur lidhje se une kurr as pare as ndegjue,po te kisha qen i kyqur ne lufte e kishin pare te maqorrit shkijet dhe servilet e tyre,po ška me ba keshtu paska qen fati im dhe i shqiptareve .
Reshat Badallaj eshte hakmarr ne mua si shkak qe i kam thene se Imri Badallaj ka marr per grua nje nxense te tij ne normale.Ai thote jo nxensen por studenten e vet.Siq thone nje fjale pleqet,jo buka po kulaqi.Asgje tjeter kundra Reshatit nuk kam shkrue pos e kam lavderuar si patriot,dhe me kete qe ka shkrue kundrejt meje e ka mumbur moralin dhe etiken e gazetarise.Me kete dmth se nuk ka prirje per te zbuluar te verteten si gazetar.Por ky jo qe nuk ka prirje per gazetari,por eshte i prir nga qarqet e ndyra qe ti mekembi atdhetaret si Avdi shkau(tradhetari).

Reshat sa per kete storje qe e kam iqizue ,kam dashur ta shti qe ta tregon te verteten kur policet shqiptar ma thyen kioskun per te mi nxen fletvotimet.Por ky ka frige dhe nuk deshiron me fole per shkak te kercnimeve nga udbashet.A e ndegjone storjen dhe si u ik fjaleve.Nese ka shenime ne policin e suharekes dalin ne drite keto ngjarje.The a nuk e ndegjon se e pranon se ish kryetari i suharekes Mustaf Kolgeci i kishte nxitur keta polic qe te me kercnohen pse une nuk ia beje pagesen e tiketit fallco.Kete ja kam thene edhe Muftaf Kolgecit, nese mendon se nuk dua ta beje pagesen ty ,urdhero e shkoni ne Prishtine dhe bene ankese.Nese jam fajtor ata do me denojne.A e ndegjon kur me thote se me kan munduar shume udbashet.Ti mbrapeshte i kapish fjalet o koke derr.

Po e shoh se mundi im paska shkuar ne mullirin e udbashave.Pse ne mullirin tend ?Sepse ju pasket qen ata hajdut qe meritat e atdhetareve ja vidhni,siq vidhni votat,dhe mashtroni masen e mjeruar.
Ja e keni pruar situaten e popullit ne nje mjerim,qe mos tju shkoi mendja popullit tek pavaresia,as tek Bashkimi Kombetar.Pos te mendoi i shkreti ne kafshaten e gojes .E cila kafshate nuk kaperdiet.

Reshat qeni,apo zagari serbise a po te djege edhe kjo qe nuk kam pranue ti behem servil i Millan Shipkes dhe tju behem shoku i juaji?A paske pasur qef te punoj kundra shqiptareve si ti dhe para mases ti paraqitem si šlirimtar?
Udheheqesi i komandantave te uškes eshte vete Millan Shipka.
Po banen e arrestuan nderkombetaret kete kriminel serb,ky do ua shpalosi se kush jeni ju shpirtshiturit .Ne pazar tendin ske per tja arritur qellimit te ma shesish tradhetin tende .

Tradhetin lenjau femive te juaj,larg nga une ju kriminela qe na shpifeni me ndytesiren e juaj.
Ju jeni bere ne grupe nga treshi qe ti thoni njeriut udbash dhe tju beson masa.Ju e keqperdoroni ate fjalen e maqme;Kur te thone tre vete je i pijte,mbaju.Jo udbasha jo flliqesirat mbaja nenes sate tek varri more hedepsez.

Edhe nje here po te them Rshat ,se ti e more ket emision kundra meje,vetem pse te thash se Imri Badallaj ka marr per grua nxensen e vete per grua.E ti ma kundershtove duke me thene se jo nxensen nuk e ka marr per grua por studenten e tij.
Pleqet thone nje fjale popullore;Jo buka ,po kulaqi.
Imriu ka šnjerezuar Driten nga Dushanova si dhe Imrie B.,tani edhe me teper te tregova per moralin e gjenit tend.
Prape ndegjoje Bahtir Hamzain dhe Avdi Ibrahimin.Dhe mos mendo se do te shkon gjate.Kush e kerkon ka me gjete.............................
...............
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Kunder reprike ndaj Avdi e Reshat Badalles
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas rÚpondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: