AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Bust Fadil Hoxhes,serbofilit te demaqit

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Bust Fadil Hoxhes,serbofilit te demaqit   Ven 30 Nov - 13:27

Busti i Fadil Hoxhės vjen nė 100-vjetorin e pavarėsisė (me video)
Prishtinė, (Kosovapress) 25 Nėntor 2012 15:22

Nė zyrėn e Shoqatės sė Veteranėve tė Luftės Antifashiste Nacionalēlirimtare tė Kosovės (LANĒ), tė dielėn u bė zbulimi i bustit tė ish-komandantit tė Shtabit Kryesor tė Ushtrisė Nacionalēlirimtare, Fadil Hoxhės. Ai u cilėsua nga bashkėluftėtarėt e tij si njė burrėshtetas i urtė dhe i guximshėm, i cili veproi pėr bashkimin kombėtar. Ndėrsa familjarė tė heroit u ankuan pse busti i heroit nuk ėshstė vendosur nė ndonjė hapėsirė publike, por nė njė vend tė mbyllur.

Nė zyrėn e Shoqatės sė Veteranėve tė Luftės Antifashiste Nacionalēlirimtare tė Kosovės (LANĒ), tė dielėn u bė zbulimi i bustit tė ish-komandantit tė Shtabit Kryesor tė Ushtrisė Nacionalēlirimtare, Fadil Hoxhės. Ai u cilėsua nga bashkėluftėtarėt e tij si njė burrėshtetas i urtė dhe i guximshėm, i cili veproi pėr bashkimin kombėtar. Ndėrsa familjarė tė heroit u ankuan pse busti i heroit nuk ėshstė vendosur nė ndonjė hapėsirė publike, por nė njė vend tė mbyllur.Para shokėve dhe bashkėveprimtarėve tė tij, tė cilėt nė prag tė shėnimit tė 100-vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė ngritėn bustin e heroit Fadil Hoxhės nė zyrat e tyre, nė mungesė tė njė hapėsire tjetėr. Motra e Fadilit, Myrvete Hoxha-Limani, tha se ngritja e bustit tė vėllait tė saj nė njė dhomė tė tillė ėshtė turp pėr Kosovėn dhe bashkėqytetarėt e tij tė Gjakovės.

“Kjo ėshtė turp. Kjo po mė vjen me rėndė sot se krejt tė tjerat. Nuk ka qene Fadili me iu bė busti me njė dhomė. Jo vetėm se ėshtė vėllai ynė.... Ėshtė e tmerrshme, ėshtė e tmerrshme. Vahidja kur mė lajmėroi e pata rėndė edhe me ardhė. Qysh more Fadilin kėtu me njė dhomė“, pohoi ajo.

Ndėrsa, nėnkryetari i kryesisė sė shoqatės Vehap Shita, i cili foli pėr jetėn dhe veprimtarinė e Hoxhės, e quajti atė njė burrėshtetas tė urtė dhe tė guximshėm. Ai tha se pas pėrpjekjeve 10-vjeēare pėr tė siguruar njė lokacion publik, pėr ngritjen e monumentit tė ish-komandanti tė tyre Fadil Hoxhės, kanė vendosur qė kėtė ta bėjnė nė zyrat e tyre, pasi qė lokacioni i kėrkuar tash e sa vite nuk ėshtė gjetur. Ai tha se Hoxha ishte njė bir i Gjakovės kreshnike dhe djalė i Kosovės martire, i cili ndjeu peshėn e robėrisė, duke kaluar kufirin qė ndante tonėn e kombin tonė dhe duke dhėnė kontributin e tij pėr Kosovėn dhe Shqipėrinė.

“Fadil Hoxha qė dhe deri nė fund mbeti luftėtar pėr lirinė e popullit tė vet dhe bashkimin kombėtar. Tė kėtillė do ta mbajmė nė mend, jo vetėm gjeneratat e bashkėluftėtarėve tė tij, por edhe gjeneratat qė vijnė pas nesh. Ky bust qė po zbulojmė ne sot, do tė na shikojė nga ky kėnd i shoqatės sonė, se ai ėshtė kėtu mes nesh, na shikon dhe na vėren, na kujton se ky vendi ynė, atdheu ynė i shtrenjtė i ruan dhe kultivon traditat qė i kanė krijuar ata duke i trashėguar brez pa brezi”, pohoi ai.

Fjalė pėr veprimtarinė e Fadil Hoxhės folėn dhe tė pranishmit e tjerė nė kėtė eveniment, duke e quajtur atė njė hero dhe njeri i cili bėri shumė pėr vendin e tij Kosovėn.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Bust Fadil Hoxhes,serbofilit te demaqit
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: