AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Thaqi e Albini akuzoin nkjeri tjetrin tradhetar

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Thaqi e Albini akuzoin nkjeri tjetrin tradhetar   Ven 14 Déc - 4:39E Premte, 14 Dhjetor 2012ImpresumRss Feed
BALLINA POLITIKA NACIONALE EKONOMIA BOTA & RAJONI SPORT ROZĖ ARTE OPINIONE SHKURTESHQIP LOJĖRA LIVE KAMERAT
THAĒI KURTIT: MOS E MOHO VENDLINDJEN TĖNDE, VLLADIMIRIN

Nga Express 12 Dhjetor 2012 14:05Madhėsia e tekstit:AAA
TĖ TJERA NGA RUBRIKA

Thaēi: E mbėshtes debatin pėr mandatin e EULEX-it nė KuvendVV: Premtimet e thata tė PresidentesKosova vendos marrėdhėniet diplomatike me DominikėnHaradinaj: Kushti kryesor pėr koalicion ėshtė udhėheqja e qeverisėLDK do tė vazhdoj ta bojkotojė presidenten
(E plotėsuar) Njė debat i ashpėr mes Kryeministrit Hashim Thaēi dhe Kryetarit tė Vetėvendosjes, Albin Kurtit po zhvillohet nė Kuvendin e Kosovės.

Pas fjalimit tė deputetit Kurti - ku ai tha se Kryeministri bėnė patriotizėm nė Shqipėri duke e ngritur flamurin kombėtar, ndėrsa nė kufi me Serbinė nuk guxon ta bėjė atė - ka reaguar Thaēi.

Ai e ka pyetur Kurtin, se si patriot qė tregohet, pse nuk shkon qė flamurin kombėtar ta ngrit nė Vlladimir tė Malit tė Zi ku ai e ka vendlindjen.

Ndėrsa pėrgjigja e Kurtit ka qenė se atij vendi nuk i thuhet Vlladimir por i thuhet Katėrkollė, dhe se ai e as babai i tij nuk e kanė vendlindjen atje.

“Unė kam lindur nė Prishtinė”, ka thėnė Kurti.

Mė pas, ėshtė pėrgjigjur Thaēi.

“Kurrė nuk e pėrmendet vendlindjen tuaj. Ai qė e mohon vendlindjen e vet, e mohon edhe kombin e vet”, ia ka kthyer Kryeministri.

Kryeministri po ashtu ka akuzuar deputetin e Vetėvendosjes, Liburn Aliun, se e ka fshehur armėn gjatė luftės dhe iu ka dorėzuar policisė serbe.

Akuzat janė mohuar nga Aliu, sipas tė cilit, arrestimi i tij ka ndodhur nė Ulpianė.

Thaēi raporton pėr takimin me Daēiqin

Kryeministri i vendit, Hashim Thaēi ka informuar deputetėt e Kuvendit tė Kosovės lidhur me takimin e tij tė tretė tė mbajtur me kryeministrin serb, Ivica Daēiq, duke thėnė se ėshtė arritur marrėveshja qė tė zbatohet marrėveshja pėr Menaxhimin e Integruar tė Kufirit (IBM), si dhe pėr hapjen e zyrave ndėrlidhėse tė mes Kosovės dhe Serbisė, tė cilat zyre do tė vendosen njėherė nė objektet e Bashkimit Evropian pėr shkak tė sigurisė. Ndėrkohė, ai ka dhėnė edhe datėn pėr takimin e ardhshėm qė planifikohet tė mbahet mė 17 janar.

Kryeministri ka thėnė se implementimi i marrėveshjes IBM-it ka filluar dy ditė mė parė dhe ka filluar suksesshėm sė funksionuari nė pikat kufitare mes shtetit tė Kosovės dhe Serbisė.

“Ėshtė njė sukses i kėtij dialogu pėr normalizimin e marrėdhėnieve tona dhe po ndodh pėr herė tė parė mes Kosovės dhe Serbisė. Ndėrsa nė dy pikat tjera nė Bėrnjak dhe Dheu i Bardhė do tė filloj deri mė 31 dhjetor. Unė kėrkoj pėr gjithė qytetarėt e veriut tė vendit tė kuptojnė drejt zbatimin e IBM-it”, ka thėnė Thaēi.

Ndėrkohė, ai ka thėnė ėshtė arritur pajtim edhe pėr hapjen e zyrave ndėrlidhėse nė Beograd dhe Prishtinė.

“Republika e Kosovės do tė ketė zyrėn ndėrlidhėse nė Beograd dhe Serbia tė ketė zyrėn nė Prishtinė. Pėr shkak tė sigurisė kemi vendosur qė kėto zyra tė vendosen nė ndėrtesat e Bashkimit Evropian”, ka thėnė ai.

Pėr mė tepėr, ai ka thėnė se pėr zyrėn ndėrlidhėse tė Kosovės nė Beograd do tė vendoset ndonjėri nga ambasadorėt aktual.

Ai ka thėnė se ėshtė diskutuar edhe financimi i strukturave paralele tė bėhet transparent nga ana e Serbisė.

“Pėr kėtė ne kemi diskutuar qė tė themelohet njė fond i veēantė, dhe tė gjitha fondet qė i ndanė Serbia pėr komunėn e veēantė nė veri do tė jenė transparente. Ēėshtja e shpėrbėrjes sė strukturave do tė disktutohet edhe nė takimin e ardhshėm mė 17 janar qė ėshtė planifikuar tė mbahet”, ka theksuar krye
ministri Thaēi.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Thaqi e Albini akuzoin nkjeri tjetrin tradhetar
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: