AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Nasa,largon asteroidin nga toka

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Nasa,largon asteroidin nga toka   Lun 24 Déc - 9:20

NASA, plan per te kapur nje asteroid qe ta eksploroje
12:51
Ky do tė jetė projekti i parė qė do tė shėnonte modifikimin e rrugėtimit tė njė trupi qiellor nga njerėzit
Burimi: Daily MailShkencėtarėt e NASA-s janė duke planifikuar tė kapin njė asteroid 500 ton, ta zhvendosin atė dhe ta kthejnė nė njė stacion hapėsirė pėr astronautėt nė rrugėn e tyre nė Mars. Zyra e Shkencės dhe Teknologjisė nė Shtėpinė e Bardhė do tė konsiderojė planin nė javėt e ardhshme, teksa pėrgatitet ta pėrfshijė kėtė nė axhendėn e eksplorimit tė hapėsirės pėr dekadėn e ardhshme. Nėse aprovohet ky projekt, atėherė do tė bėhet fjalė pėr trupin e parė qiellor rrugėtimi i tė cilit ndryshohet nga njerėzit.
Nė njė raport tė pėrgatitur nga NASA dhe shkencėtarėt e "California Institute of Technology" (Caltech) tregohet se si do tė realizohet kapja e asteroidit. Njė kapsulė kapėse asteroidi do tė lidhet me njė raketė "Atlas V" tė vjetėr dhe do tė drejtohet pėr nga asteroidi midis Tokės dhe Hėnės. Sapo t'i afrohet, kapsula do tė lėshojė njė rrjete tė veēantė qė do tė pėrfundojė e tjerrur rreth shkėmbit. Mjeti hapėsinor do tė kthehet nė bazė, duke pėrdorur njė shtytės tė vlerėėsuar 300 kg, pėr tė ndaluar asteroidin qė tė vazhdojė nė gjurmėt e tij dhe ta tėrheqė atė nė njė vend me gravitet zero. Kjo do tė bėhet me qėllimin pėr tė eksploruar risitė natyrale tė asteroidit, gjė qė ėshtė synuar qė prej 100 vjetėsh, por vetėm tani ekziston teknologjia pėr ta bėrė realitet njė ide tė t
illė...........
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Nasa,largon asteroidin nga toka
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: