AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Adem Demaqi,gjarperinjet e gjakut,thenja

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Adem Demaqi,gjarperinjet e gjakut,thenja   Mer 2 Jan - 12:48

Adem Demaēi
Gjarpinjtė e gjakut. Roman.
Prishtinė. Gjon Buzuku. 1990. 111 faqe.
Ribotimi i veprės Gjarpinjtė e gjakut ėshtė njėfarė befasi letrare tridhjet vjet pas
botimit tė parė nė Jugosllavi mė 1958. Pas mė se njėzetetetė vjetėsh burgimi, autori i veprės,
Adem Demaēi (l. 1936), tė cilin shumė e quajnė edhe Nelson Mandelė tė Evropės, u lirua pa
pritur mė 28 prill 1990, njė gjest tepėr i vonuar i vullnetit tė mirė nga ana e qeverisė serbe
ndaj popullsisė shqiptare. Ai pat qenė arrestuar mė 1958, sepse kishte kritikuar dėbimin pėr
nė Turqi tė dhjetra mijėra e ndofta qindra mijėra shqiptarėve tė Jugosllavisė, pėr arsye gjoja
se ata ishin turq. Mė 1964 ai u dėnua edhe me pesėmbėdhjetė vjet burg tė tjerė pėr gjoja
organizimin e njė lėvizjeje kombėtare ēlirimtare nė Kosovė e pėr shpėrndarje traktesh
studentore me kritika ndaj sistemit politik jugosllav. Mė 1976, ai u dėnua pėrsėri nga njė gjyq
i rremė me pesėmbėdhjetė vjet burg, ku ndenji deri mė 1990 si njė nga disidentėt politikė mė
tė shquar tė Jugosllavisė.
Ėshtė mjaft interesante se Gjarpinjtė e gjakut nuk ka tė bėjė drejtpėrdrejt me kauzėn
politike tė Demaēit, as me problemet e dilemės politike nė Kosovė. Ai merret me problemin
'tjetėr' shqetėsues pėr shqiptarėt e Kosovės: gjakmarrjen. Ai ėshtė njė botim nė kohėn e
duhur, jo vetėm pėr njohjen e autorit dhe rolit politik tė vazhdueshėm tė tij nė Kosovė, por
edhe pėr fushatėn e tanishme pėr t'i dhėnė fund kasaphanės sė pakuptimtė tė gjakmarrjes. Ata
qė mund tė kenė kujtuar se gjakmarrja, e cila nė fillim tė shekullit shkurtonte njė ndėr dhjetė
meshkujt e krahinave tė tėra nė Shqipėrinė e Veriut, nuk ishte gjė tjetėr veēse njė relikė e
ēuditshme e sė kaluarės, do tė befasoheshin po tė mėsonin se ajo mbahet ende gjallė pėr
bukuri nė Kosovė. Duke shfrytėzuar ndjenjat e tanishme pėr bashkim e solidaritet tė
shqiptarėve tė Kosovės pėrballė kėmbėnguljes sė egėr tė serbėve pėr tė sunduar me ēdo ēmim
kėtė krahinė tė varfėr, si dhe pėrballė shkeljeve tė tilla tė tė drejtave tė njeriut tė papara nė
Evropė qė nga rėnia e Ēausheskut, nė Kosovė u ngrit mė 1990 njė komitet me intelektualė
kosovarė, i cili me manifestime publike plot skena dramatike e me pjesėmarrje masive, ka
mundur tė pajtojė mė se nėntėqind raste gjakmarrjeje, pėrfshirė edhe disa ndėr shqiptaroamerikanė tė SHBA-sė.
Titulli i veprės ėshtė marrė nga njė alegori pėr tre gjarpėrinj gjigandė ngjyrash tė
ndryshme, qė iu sulėn tre vetėve, njė turku, rajasė sė tij dhe njė shqiptari, tė cilėt, nė udhė pėr
tė kėrkuar fatin, hynė pėr tė kaluar natėn nė njė shpellė tė madhe ku banonte njė plak. Nė
errėsirė e sipėr, gjarpėri i verdhė mbėshtillet rreth qafės sė turkut dhe i pickon ballin. Gjarpėri
i dytė i zi mbėshtillet rreth kėmbės sė rajasė dhe i pickon shputėn. Gjarpėri me ngjyrė tė
gjakut (prej kėtu vjen titulli) mbėshtillet nė dorėn e djathtė tė shqiptarit dhe e pickon nė gisht.
Tė nesėrmen nė mėngjes i zoti i shpellės u shpjegon fatin secilit:
Turkut i kish pa thanė: "Ty t'ka thimthue gjarpni i sefasė! Ti kie me bā sefa sa t'jenė
jeta. Ty ta ka ēkrue Perenia veē me nejtė kamėkryq e me sunue!" Rajės i kish pa
thanė: "Ty t'ka thimthue gjarpni i vimit. Ti kie me punue e me vye sa tė jenė jeta! Ty ta
ka ēkrue Perenia me u ēue me knojsit e parė e me ra ma i mrami i t'tanėve!" Shyptarit
i kish pa thanė: "Ty t'ka thimthue gjarpni i gjakut. Ti kie me e vrā vllaun tan e vllau yt
ka me t'vrā ty e s'kanė me t'u da gjaqet sa t'jenė jeta! Ty ta ka ēkrue Perenia gjak me
pi e gjak me vjellė!"
Gjarpintė e gjakut, e botuar dhe e shitur nėn banak nė Kosovė, ėshtė njė rrėfim
pasionant pėr njė konflikt brezash, tė cilėt Demaēi edhe i kupton, edhe i do tė dy. Kryetari www.elsie.de / Dr. Robert Elsie
patriarkal i njė familjeje konservatore kosovare nuk sheh rrugė tjetėr veēse tė mbėshtesė
gjakmarrjen si tė vetmin mjet pėr tė vėnė nė vend nderin e burrit, ndėrsa i biri i kupton
pasojat e saj shkatėrrimtare dhe lufton mė kot, pėr t'i dhėnė fund zakonit. Nė fund i biri u
lutet fėmijėve tė vet t'i shtypin kokėn gjarpėrit.
Adem Demaēi, dikur bir aktiv e luftėtar pėr njė botė mė tė mirė, tani ėshtė bėrė njė
lloj patriarku shpirtėror pėr mė se dy miljonė shqiptarė nė Jugosllavi. Qė prej daljes nga
burgu, ai ka theksuar nevojėn e njė zgjidhjeje kryesisht paqėsore tė krizės sė tanishme
politike e tė rezistencės pasive, dhe ka pėrsėritur atė kushtim tė veprės sė vet qė kur ishte
botuar nė Prishtinė mė 1958:
"Jo - atyre qė janė trima
tė ngrenė gishtin e krimit,
por - atyre qė janė burra
tė shtrijnė dorėn e pajtimit."
botuar nė World Literature Today [Letėrsia Botėrore Sot] 65.1
Dimėr 1991................
...............
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Adem Demaqi,gjarperinjet e gjakut,thenja   Mer 2 Jan - 13:22


Romani i Demaqit qenka botuar ne vitin 1958,dhe po te kishte permajtje kundra serbeve,ai kurr ne jet ndoshta nuk do ishte.Dihet ne kete vite se ēka e kishte pritur.Por ne kete vit qenka burgosur per shkaqe tjera kinse per te debuarit e shqiptareve per turqi.A dihet se shperngulja ka qen ne hove ne vitet 1948 gjer ne vitin 1955.U perzi atdhetarizmi me tradhetin.

gjarpėri i verdhė mbėshtillet rreth qafės sė turkut dhe i pickon ballin. Gjarpėri
i dytė i zi mbėshtillet rreth kėmbės sė rajasė dhe i pickon shputėn. Gjarpėri me ngjyrė tė
gjakut (prej kėtu vjen titulli) mbėshtillet nė dorėn e djathtė tė shqiptarit dhe e pickon nė gisht.
Tė nesėrmen nė mėngjes i zoti i shpellės u shpjegon fatin secilit:
Turkut i kish pa thanė: "Ty t'ka thimthue gjarpni i sefasė! Ti kie me bā sefa sa t'jenė
jeta. Ty ta ka ēkrue Perenia veē me nejtė kamėkryq e me sunue!" Rajės i kish pa
thanė: "Ty t'ka thimthue gjarpni i vimit. Ti kie me punue e me vye sa tė jenė jeta! Ty ta
ka ēkrue Perenia me u ēue me knojsit e parė e me ra ma i mrami i t'tanėve!" Shyptarit
i kish pa thanė: "Ty t'ka thimthue gjarpni i gjakut. Ti kie me e vrā vllaun tan e vllau yt
ka me t'vrā ty e s'kanė me t'u da gjaqet sa t'jenė jeta! Ty ta ka ēkrue Perenia gjak me
pi e gjak me vjellė!"
...........................................................
Nje studim sado te vogel,por feminoz.

Ku e paska ditur Demaqi se turku paska me jetue sa ta jeta ne sefa ?Ku sot dihet se turqia sundon vetem nje popull fukara ate kurdistan,siq na sundonte serbia dje dhe tani !Rajen e paraqet serbine,ndersa vimin ,me duket se e ka per venen e kuqe Demaqi,sepse serbet e kane merak.
Dhe e dine >Demaqi se serbet penoin dite e nate qe ti mbajne shqiptaret nen sundim dhe nga plaqkat e shqiptareve te jetoin si zoterinje.Pra sipas Demaqit ,serbet bine ne gjume vone sepse jane te nxenur me plane qe ua pergadisnin shqiptareve ,dhe qohen para kendimit te knojseve qe mos ndoni shqiptar po pergaditet kundra serbeve.

Per shqiptarin ,Demaqi e ka ditur se jane nen ndikimin serb ,ku serbet nxisin tradhetaret ti vrasin atdhetaret shqiptar dhe keshtu gjakmarrja nuk ka te ndalur.
Per Demaqin;

Zotri Demaqi;Kur ne nje popull nuk ka ligj e drejtesi,aty behen ēnjerzore,vriten mes vedi,prostitucioni eshte ne shkallen ma te larte,hajnia,tradhetia zene vendin e pare.Mu per kete kurr nuk do ēlirohemi nga roberia.


Vellavrasjet i nxiti serbija dhe servilet e serbit.Pse,dhe si?

Serbia eshte mjeshter qe shqiptaret ti mashtroi per nje gote raki,apo per nje kafe,e ndoshta per nje pozite te peshurret.
Te gjitha vrasjet ndere shqiptar kane karakter politike!Pse,sepse serbia nese e ka pare qe nje shqiptar eshte nacionalist i rrezikshem e ka nxite nje servil qe ta vrasi per ndonji shkak me te vogel pa kurrefare demi.
Anton Qeta qe e morri kete nisme per pajtimin e gjaqeve e morri nga ana e serbise me qellim qe tradhetaret te dalin ne liri dhe nese kercet lufta ēlirimtare keta ta marrin timonin e luftes.

Kete e kam ne inqizim nga udheheqesit e pajtimeve te gjaqeve.Ku me thote se pajtimin e gjaqeve e kemi bere me qellim qe tradhetaret te lirohen nga vrasjet,nga ana e atdhetareve .
Keta e morren timonin dhe i vrajten atedhetaret.Ky lloj pajtimi ka qen edhe ne kohen e Skenderbeut,por edhe ne kohen e Enver Hoxhes.Kesaj i thone perqa e sundo...............
...............
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Adem Demaqi,gjarperinjet e gjakut,thenja
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: