AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Avdiu me njesitet

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Avdiu me njesitet   Mar 15 Jan - 3:56

Njėsitet dhe Komandantėt e Njėsive nė kuadėr tė
Komitetit dhe tė Brigadės:

1. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 001. – Sali Saramati – Grykė Lumė.
2. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 002. – Besim Ndrecaj – Suharekė
3. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 003. – Alushė Kryeziu – Prizren
4. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 004. – Elez Durmishi - Krojmir – Komoran
5. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 005. – Hysen Ngucati – Polacė - Skenderaj
6. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 006. – Misin Krasniqi – Nashec – Prizren
7. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 007. – Ilaz Durguti Rezallė – Skenderaj
8. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 008. – Sanije Geci – Llaushė – Skenderaj
9. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 009. – Merita Mazreku – Prizren
10. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 010. - Resul Jusufi – Buzez – Sharr
11. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 011. – Enver Hasani – Pllajnik – Sharr
12. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 012. – Zikri Bojaxhiu -Pllavė – Sharr
13. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 013. – Petrit Bojaxhiu – Plavė - Sharr
14. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 014. – Jetė Hasani – Godancė – Shtime
15. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 015. – Miradin Badalli – Zhur – Prizren
16. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 016. – Gani Saramati – Prizren
17. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 017. – Nazim Hoxhaj - Petrovė – Prizren
18. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 018. – Hazir Saramati – Petrovė – Prizren
19. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 019. – Hakik Vukshinaj – Prizren
20. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 020. – Shaqir Gashi – Prizren
21. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 021. – Zaim Pulaj – Vėrmicė – Prizren
22. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 022. – Ramiz Qeriqi – Krojmirė – Komoran
23. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 023. – Shukri Krasniqi - Vlashne – Prizren
24. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 024. – Zaim Kurtaj – Muradem - Prizren
25. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 025. – Agim Saramati- Dobrushtė – Prizren
26. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 026. – Avdi Ibrahimi – Mushtishtė – Suharekė
27. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 027. – Rrahman Llugaxhiu – Vraniqė – Suharekė
28. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 028. – Idriz Qeriqi – Prizren
29. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 029. – Hajriz Qeriqi – Krojmirė – Komoran
30. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 030. – Jahir Qeriqi – Krojmirė – Komoran
31. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 031. – Shaban Mustafa – Drenicė – Komoran
32. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 032. – Sylė Qeriqi – Drenicė – Komoran
33. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 033. – Agim Shala – Nėperbisht – Prizren
34. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 034. – Mehdi Qeriqi – Krojmirė – Komoran
35. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 035. – Xhergj Kqira – Sėrbicė – Prizren
36. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 036. - Alush Shala – Prizren
37. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 037. – Selami Kryeziu – Retijė – Prizren
38. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 038. –Xhemal Fetahu – Raushiqė – Pejė
39. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 039. –Ferid Fanaj – Vėrmicė – Prizren
40. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 040. – Safet Krasniqi – Prizren
41. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 041. – Muharrem Saramati - Dobrusht - Prizren
42. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 042. – Hysen Rashkaj – Milaj – Prizren
43. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 043. – Nexhat Saramati – Dobrusht – Prizren
44. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 044. – Mifail Saramati – Dobrusht – Prizren
45. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 045. – Sadik Bojaxhiu – Pllavė – Sharr
46. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 046. – Xhemali Berisha – Dushanovė – Prizren
47. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 047. – Mon Karavida – Mazrek – Hasė
48. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 048. – Azem Jahiri – Godancė – Shtime
49. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 049. – Sef Morina – Prizren
50. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 050. – Liman Tejeci – Gorozhup- Hasė
51. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 051. – Maksut Saramati – Dobrusht – Prizren
52. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 052. – Hane Rashkaj – Milaj – Hasė
53. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 053. – Feta Saramati – Dobrusht – Prizren
54. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 054. – Sami Saramati – Dobrusht – Prizren
56. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 056. – Resmie Badalli – Zhur – Prizren
57. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 057. - Zulfie Bilalli – Gjinocė – Suharekė
58. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 058. – Shqipe Telaku – Prizren
59. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 059. – Hamide Buēaj – Lladrovc – Malishevė
60. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 060. - Kadishe Avdiu – Shkup – Maqedoni
61. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 061. – Sevdie Bojaxhiu – Pllavė – Sharr
62. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 062. – Shukri Koqinaj – Vėrmicė - Prizren
63. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 063. – Elizabet Bojaxhiu – Pllavė – Sharr
64. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 064. – Merushe Krasniqi – Kurillė – Prizren
65. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 065. – Rrushadie Gashi – Brezne – Sharr
66. Komandant i Njėsitit , , Zjarri’’ 066. – Sami Vehapi – Lubizhdė – Prizren

SQARIM:
Prof. Selajdin Braha ishte komisar politik nė kuadėr tė komandės sė Brigadės 28 Sulmuese. Nė kėtė rastė njėherit tė gjithė Komandantėt u ngarkuan me detyra tė veēanta sipas terrenit dhe mundėsive poseduese, mendore dhe fiziko taktike. Komandant i pėrgjithshėm u zgjodh Ruzhdi Saramati „ZEFI’’ nė vitin 1993, veprimet ishin tė pjesshme, nė vitin 1993 u formua , , Lėvizja Guerile Shqipet e Lirisė’’, kėshtu tė gjitha njėsitet e ndėrruan shifrėn dhe u quajtėn Njėsit Guerile, Shqipet e Lirisė’’ vetėm kjo shtesė ju shtua, nė vitin 1993 Brigada 28. Sulmuese i kalojė pjestarėt e vetė nė Shqipėri pėr tu ushtruar ushtarakisht pėr luftė guerile, tė armatosur dhe deri nė vitin 1996 arriti tė bėjė pėrgatitjen e qindra luftėtarėve tė lirisė dhe i dėrgoi nė Kosovė tė aftėsuar pėr luftė me forcat sėrbe-jugosllave, kėshtu kur lufta mori njė karakter tė vėrtet luftarak dhe doli nė sken UĒK-ja kėto njėsite ishin tė gatshme tė marrin pėrgjegjėsit e veta qė ishin tė ngarkuara nga komanda e Brigadės 28. Sulmuese dhe filluan aksionet tė armatosura kundėr forcave tė policies dhe ushtrisė jugosllave dhe kur komandanti ishte i rrethuar nė Prekazin heroik njėsitet Guerile tė Brigadės 28 i erdhėn nė ndihmė duke i bashkuar pushkėt e tyre nė pushkėt e Adem, Hamėz dhe Shaban Jashari. Nė mes tė vitit 1999 Brigada 28 e merr emrin Brigada 128 Sulmuese nga SH. P. i UĒK-sė, merr detyrėn nė terenin e caktuar nė Grykėn e Lumes duke bėrė pėrherė detyrėn e sajė tė ngarkuar nga ky shtabė i UĒK-sė. Bėnė mobilizimin e pėrgjithshėm nė Mars tė vitit 1999. E organizuar kryen sulmin vendimtar dhe pėrfundimtarė mbi forcat ushtarake sėrbe nė operacionin Shigjeta nė Pashtrikė ku nė betejat e njė pas njėshme arrin tė liroj 20 km teritor nė pjesėn e Hasit nė Pashtrikė nga Pogajt e Hasit e deri nė Mazrekė tė Hasit, duke lėnė me qindra ushtar tė vrarė dhe tė plagosur sėrb, por edhe nė radhėt e veta pati 23 ushtarė e officer tė vrarė e disa tė plagosur. Kjo biografi ėshtė shumė e saktė dhe me pėrgjegjėsi, e nėnshkruan Komandanti i kėsaj brigade tė UĒK-sė Ruzhdi Saramati.

Ushtria Ēlirimtare e Kosovės
Brigada 28/128
Komandanti
Ruzhdi Saramati
________________

REGJISTRI I DĖSHMORĖVE TĖ UĒK-sė TĖ BRIGADĖS 128 TĖ ZO - PASHTRIKUT

Nr. Emri Emri I Babės Mbiemri Dat.lindjes Vendi lindjes Komuna Data e kyējes nė UĒK Brigada-Zona Data e rėnies /vendi Vėrejtje Prej Deri
1 Albrim Zaim Fanaj 13.08.1978 Vėrmicė Prizren 29.06.1998 10.07.1998 Brig.128-ZOP 10.07.1998 Vėrmicė Landovicė
2 Ylber Zenel Fanaj 29.08.1979 Vėrmicė Prizren 29.06.1998 10.07.1998 Brig.128-ZOP 10.07.1998 Vėrmicė Landovicė
3 Liman Hajdar Tejeci 01.12.1973 Gorozhup Prizren 03.01.1998 09.06.1998 Brig.128-ZOP 09.06.1998 Pashtrik Krumė
4 Adem Selom Berisha 29.07.1963 Buqe Sharr 28.11.1997 15.08.1999 Brig.128-ZOP 15.08.1998 Prizren Buqe
5 Abdurrahman Xhylbehar Gėrdellaj 19.11.1974 Rrenc Sharr 09.041999 02.061999 Brig.128-ZOP 02.06.1999 Gorozhup Sharr
6 Alirizan Selman Selmani 05.11.1973 Tetovė Tetovė 15.04.1999 27.05.1999 Brig.128-ZOP 27.05.1999 Gorozhup Landovicė
7 Astrit Hekuran Suli 15.04.1976 Kuqovė Berat 15.04.1999 27.05.1999 Brig.128-ZOP 27.05.1999 Gorozhup Berat
8 Bafti Nexhip Haxhiu 11.06.1955 Skifter Viti 11.03.1999 26.05.1999 Brig.128-ZOP 26.05.1999 Gorozhup Viti
9 Beran Muhamet Gashi 12.02.1974 Prizren Prizren 03.04.1999 31.05.1999 Brig.128-ZOP 31.05.1999 Gorozhup Landovicė
10 Ejup Tafil Kosumi 09.03.1977 Stanofc I Ep. Vushtrri 11.03.1999 31.05.1999 Brig.128-ZOP 31.05.1999 Gorozhup Vushtrri
11 Fetah Sylejman Sylejmani 14.08.1968 Shajne Sharr 02.04.1999 31.05.1999 Brig.128-ZOP 15.05.1999 Koshare Sharr
12 Flurim Rrahman Rushiti 02.04.1979 Kapit Medvegjė 02.04.1999 26.05.1999 Brig.128-ZOP 26.05.1999 Gorozhup Landovicė
13 Gani Hamdi Saramati 04.01.1968 Petrovė Prizren 27.03.1999 31.05.1999 Brig.128-ZOP 31.05.1999 Gorozhup Landovicė
14 Halil Muhamet Gashi 24.03.1972 Landovicė Prizren 12.04.1999 02.05.1999 Brig.128-ZOP 02.05.1999 Burrel Landovicė
15 Ilmi Ismail Bahtjari 02.02.1965 Blaē Sharr 01.04.1999 15.05.1999 Brig.128-ZOP 15.05.1999 Koshare Sharr
16 Ruzhdi Selman Berisha 18.04.1952 Buqe Sharr Shkurt.1999 20.05.1999 Brig.128-ZOP 20.05.1999 Lugu I keq Buqe
17 Safet Zeqir Peci 13.06.1974 Mitrovicė Mitrovicė 02.04.1999 31.05.1999 Brig.128-ZOP 31.05.1999 Gorozhup Mitrovicė
18 Salih Halim Zenuni 26.08.1979 Lubizhdė Viti 11.03.1999 26.05.1999 Brig.128-ZOP 26.05.1999 Gorozhup Viti
19 Sali Islam Saramati 03.04.1963 Dobrusht Prizren 30.12.1991 06.06.1999 Brig.128-ZOP 06.06.1999 Sp.Tiranė Landovicė
20 Selver Bajram Maqkaj 04.01.1967 Lybeqevė Prizren 17.03.1999 31.05.1999 Brig.128-ZOP 31.05.1999 Gorozhup Landovicė
21 Shpend Sefer Berisha 27.06.1959 Volljakė Klinė 03.04.1999 31.05.1999 Brig.128-ZOP 31.05.1999 Gorozhup Landovicė
22 Xhelal Behlul Sopi 21.11.1977 Dardanė Dardanė 11.03.1999 01.06.1999 Brig.128-ZOP 01.06.1999 Gorozhup Dardanė
23 Zejnullah Rrahim Zena 27.07.1967 Sojevė Ferizaj 11.03.1999 03.06.1999 Brig.128-ZOP 03.06.1999 Gorozhup Sojevė
24 Sherif Beqir Muqaj 15.01.1978 Prizren Prizren 12.04.1999 22.06.1999 Brig.128-ZOP 22.06.1999 Lubizhdė Landovicė
25 Alush Nezir Kryeziu 19.10.1959 Pagarush Malishevė 30.12.1991 19.04.1992 Brig.128-ZOP 19.04.1992 Prizren Arbanė – Pz.
26 Besim Adem Ndrecaj 10.10.1956 Maqitevė Therandė 30.12.1991 03.05.1995 Brig.128-ZOP 03.05.1995 Malsi e re Malėsi e re

Miratoi:
Komandanti I Brig. 128 tė UĒK-sė
RUZHDI SARAMATI
----------------------------------------------------------

TABELA - C
REGJISTRI I USHTARĖVE TĖ PLAGOSUR NĖ FUSHĖBETEJA TĖ BRIGADAVE, ZONAVE TĖ USHTRISĖ ĒLIRIMTARE TĖ KOSOVĖS Brigada 128 – ZOP-it

Nr. Emri Emri I babės Mbiemri Data e lindjes Vendi I lindjes Komuna Data e kyējes nė UĒK Brigada Zona Detyra Data e plagosjes vendi Vėrejtje Prej Deri

1 Enver Izet Hoxha 13.04.79 Vlashnje Prizren 03.04.99 19.09.99 128 Ushtar 25.05.99 Pashtrik
2 Shashivar Ajdin Ajazaj 15.02.72 Zhur Prizren 18.07.98 19.09.99 128 K-Togu 28.07.98 Buqe
3 Tahir Kadri Islamaj 31.03.73 Shkoz Prizren 06.07.98 19.09.99 128 Ushtar 09.07.98 Vėrmicė
4 Bashkim Nazim Hoxha 06.09.70 Petrovė Prizren 28.11.96 19.09.99 128 Sh. S-2 24.05.99 Pashtrik i lėnduar
5 Ramadan Sefer Bytyqi 15.07.80 Prizren Prizren 05.02.99 19.09.99 128 Ushtar 31.05.99 Goruzhup
6 Refki Tefik Ademaj 01.06.63 Muradem Prizren 05.04.99 19.09.99 128 K-Togu 31.05.99 Goruzhup
7 Muharrem Xhafer Qollopeku 27.03.71 Zym Shar 22.04.99 19.09.99 128 Ushtar 27.05.99 Goruzhup
8 Milaim Bislim Shala 31.05.77 Prishtin Prishtin 25.04.99 19.09.99 128 Ushtar 31.05.99 Pashtrik
9 Neshat Vehbi Ademaj 22.12.68 Zhur Prizren 05.06.98 19.09.99 128 K-Skuadre 31.05.99 Pashtrik
10 Ilmi Shefki Kurtaj 17.11.59 Zhur Prizren 05.04.99 19.09.99 128 K-Togu 31.05.99 Goruzhup
11 Agim Haxhi Elezkurtaj 31.05.65 Zhur Prizren 28.07.98 19.09.99 128 Ushtar 02.05.99 Pashtrik
12 Fesal Xhevat Hajdini 15.08.81 Zym Shar 03.04.99 19.09.99 128 Ushtar 31.05.99 Pashtrik
13 Ramadan Mehmet Krasniqi 01.04.59 Brezne Shar 23.06.98 31.05.99 128 Ushtar 31.05.99 Goruzhup
14 Xhezair Izer Ademaj 11.05.77 Zhur Prizren 15.04.99 19.09.99 128 K-Togu 18.09.99 Nashec
15 Elmi Zenun Bytyqi 16.07.59 Prizren Prizren 30.12.91 19.09.99 128 Sh-Sh-Brig. 31.05.99 Goruzhup
16 Ilir Dalip Rakaj 12.11.71 Vėrmic Prizren 05.04.99 31.05.99 128 Tek-Med 31.05.99 Goruzhup
17 Xhevdet Feriz Kastrati 20.10.74 Arbanė Prizren 28.03.99 19.09.99 128 Ushtar 28.03.99 Goruzhup
18 Jeton Asllan Krasniqi 19.12.77 Prizren Prizren 12.04.99 31.05.99 128. Ushtar 31.05.99 Goruzhup
19 Selam Isuf Krasniqi 07.09.79 Brezne Shar 10.04.99 19.09.99 128 Ushtar 31.05.99 Pashtrik
20 Gėzim Bajram Berisha 17.12.64 Prizren Prizren 04.04.99 19.09.99 128 Zv.K-Komp 31.05.99 Goruzhup
21 Bajram Kadri Shigjeqi 27.02.69 Planejė Prizren 28.11.97 19.09.99 128 K-Komp 21.06.98 Pashtrik
22 Muharrem Reshat Shala 19.09.66 Nepėrbisht Therand 21.07.98 19.09.99 128 Ushtar 14.03.99 Pashtrik
23 Arben Isen Rashkaj 12.04.79 Milaj Prizren 15.07.98 17.06.99 128 Ushtar 17.06.99 Stajk
24 Shkodran Limon Bojaxhiu 17.11.77 Plavė Sharr 01.04.99 19.09.99 128 Ushtar 01.04-10.6.99 Pashtrik I lėnduar
25 Mirjan Maksut Saramati 03.10.76 Dobrusht Prizren 01.06.98 19.09.99 128 K. Skudre 15.09.98 Muradem I lėnduar
26 Sadri Haxhi Qovanaj 21.02.72 Petrovė Prizren 13.10.98 10.05.99 128 Ushtar 10.05.99 Petrovė
27 Ruzhdi Ajdin Saramati 19.07.50 Dobrusht Prizren 30.12.91 19.09.99 128 K. Brig. 13. 07.99 Arbanė
28 Rizah Zenel Morina 22.07.80 Gllarevė Klinė 08.04.99 19.09.99 128 Ushtar 31.05.99 Gorozhup
29 Shukri Mahmut Shala 24.04.60 Brezne Sharr 09.04.99 31.05.99 128 Ushtar 31.05.99 Gorozhup
30 Orhan Salla Badallaj 05.10.76 Zhur Prizren 13.04.99 31.05.99 128 Ushtar 31.05.99 Gorozhup
31 Shefqet Milazim Mehmeti 08.06.62 Brrut Sharr 07.04.99 19.09.99 128 Ushtar 31.05.99 Gorozhup
32 Adrian Ymridin Krasniqi 13.10.72 Brezne Sharr 03.04.99 26.05.99 128 Ushtar 26.05.99 Cahan
33 Arsim Rrustem Hoxhaj 01.04.57 Zhur Prizren 15.03.99 19.09.99 128 Ushtar 09.06.99 Pashtrik i lėnduar
34 Behadin Kadri Krasniqi 10.04.68 Brezne Sharr 04.04.99 19.09.99 128 Ushtar 26.05.99 Pashtrik i lėnduar

Miratoi:
Komandanti i Brigadės 128 tė UĒK-sė
RUZHDI SARAMATI...
...............
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Avdiu me njesitet
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: