AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Gryka e Lumes,si gryke e tradhetareve,qe i hane atedhetaret

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Gryka e Lumes,si gryke e tradhetareve,qe i hane atedhetaret   Mar 15 Jan - 7:16

U kremtua ditėlindja e shoqatės atdhetare “Gryka e Lumės”Gryka e tradhetareve


Reshat Badallaj
* Me tre janar lindi kjo shoqate |
*Kombi yne njeh vetem kater epoka ne historinė e saj: EPOKA E GJERGJ KASTRIOTIT, LIDHJES SHQIPTARE TE PRIZRENIT, SHPALLJEN E PAVARSISĖ SE SHTETIT SHQIPTARĖ DHE EPOKEN E USHTRISĖ ĒLIRIMTARE TE KOSOVES.
EPOKĖ TJETER NUK KA!
Kryetari i kesaj shoqate foli edhe per gabelin, Haxhi Latif Kuqi, bashkepunetorin e Arkanit, qe bene krime ne Kosove.
Hanover, 4 kallnor

* Anetare te shoqates rane kunder pushtuesit ne fushen e nderit, qe ne i perkujtojm me pietet!
* Perpos Serbise, kunder shoqates ishin edhe argatet e konsulatave serbiane, kryetare e anetare te klubeve serbosllave “Bratstvo-jedinstvo”, qe kishin sherbyere edhe per ditelindjen e qenit te Liljana Petrashiqit, kishin shtypur si rezervist edhe demonstruesit e vitit 1981. Keta langoje UCK-ne e quajten dore e zgjatur e Sheshelit, Arkanit…Beogradi (V. Novosti) UĒK-ne dhe shoqaten i quajti terroriste
* Mbi 700.000 marka per luften e Kombin!
* Shoqata ishte ne perkrahje te Kombit, Ushtrisė Ēlirimtare te Kosovės e assesi ne politiken poshtruese qe nuk e njeh kombi shqipetar.
* Shoqata u themelua me 3 janar 1998, me seli ne Hanover te Gjermanisė, qe per nje kohe te shkurter ne shume vende te Europes dhe Kosovė u themeluan deget e saj

* Dy bajraktare (nje burrė rrospie qe hiqet si patriot qe nuk e dha asnje metelik dhe nje MELEZ), hajnisht u futen ne shoqate kinse eshte merite e tyre.
* Perse Shtabi i UCK-es, i rajonit te Verrinit, komandant Petrit Kodra ia besoi punen shoqates dhe jo ketyre qenve. Kush i atorizoi keta? Perse nuk u zbatua urdheri i komandantit? Per shoqaten keta jane TRADHTARĖ.


Shoqata Atdhetare Gryka e Lumės
Themelimi i Shoqates Atdhetare “Gryka e Lumės” me seli ne Hanover, ishte i domosdoshem per dy arsye. E para, kjo ide lindi krahas levizjeve dhe organizimeve te gjera politike, patriotike e kombetare dhe qe Shoqata te vehet ne binaret kombetar, per te ndihmuar drejtperdrejt Shtabin e Ushtrise Ēlirimtare te Kosoves, ne rajonin e Verrinit, qe drejtohej nga Remzi Ademaj-komandant “PETRIT KODRA”.

Heroi i kombit, Remzi Ademaj, ishte i burgosur politik, krahu i djathte i Jusuf Gervalles dhe Simbolit te Rezistences Shqiptare Adem Demaēit.
Shoqata nuk kishte karakter lokal, por kishte karakter gjithekombetar qe dha provat e veta gjate veprimtarise se saj.
Keshtuqe, me 3 janar 1998, ne klubin “Jusuf Gervalla” ne Hanover, ne kryeqendren e Saksonisė se Poshtme (Niedersachksen) te Gjermanisė, u mblodhen bashkeatdhetare nga te gjitha trojet, e ne veqanti nga treva e Lumes, Verrinit dhe Opojes. Ne fillim u formua keshilli iniciatues. U vendos qe Kryetar i shoqates te jete z. Reshat Badallaj, i burgosur politik dhe themelues i shoqates, Sekretar Zymer Ēengaj, ushtarak nga Opoja, Arketar Bashkim Pulaj, veprimtar. Nderkaq, anetare u zgjodhen: Hamdi R. Susuri, Mirfan Panikaj, Muhamet Krasniqi, Nevzat Xhemaj, Ruzhdi Krasniqi, Shaban Shala, Rafet Ajazaj, Enver Ferizi, Minir Badallaj, Afrim Jashari etj.
Pasi u muar vendimi per themelimin e shoqates atdhetare “Gryka e Lumes” me seli ne Hanover, telegrame urimi erdhen nga te gjitha anet: nga Diaspora, nga Kosova, Maqedonia, nga Kukesi etj.
Po e veqojme telegramin e Komandant Petrit Kodres.
Shih per kete, nje bir bushtre ishte munduar per te vertetuar kete pune ndoshta per sherbimet sekrete serbiane, gje qe une personalisht e kam te ngulitur ne tru. Bile hiqet ne Diaspore si patriot, qe asnje metelik nuk e dha per luften, por vetem leh pa pushuar si nje zagar i zgjebosur. Ky hajvan, deri ne aksionet tona, ku ishte, perse nuk organizoi, sepse nuk ka fare autoritet, por shitet si patriot ne Diaspore dhe nuk e njeh askush. Njehere moti e ka matur veten ne kandar, por nuk i dhane vote as anetaret e familjes e lere te mahalles…
Shoqata atdhetare “Gryka e Lumes” qe ne fillim u ve ne sherbim te atdheut, ne binaret e Ushtrise Ēlirimtare te Kosoves, e assesi ne sherbim te politikes poshtruese e nenqmuese qe nuk njehe kombi yne nga njemijeenjeqinde lufta qe zhvilloi kunder pushtueseve. Ishte kunder politikes pacifiste “gandiane”qe kishin sherbyere argatet neper konsulatat serbiane te Liljana Petrashiqit e Shtjefan Lajtmanit. Ishin argate te klubit “Bratstvo jedinstvo-vellazerim bashkim), ne Hanover, ne rrugen flgstr.21 Keta gjakprishur ishin edhe vizitor ne Beograd, biletat me “Luftansa” i paguante Serbia. Shume deshmitare tregojne se keta kane sherbyere si “konubar” edhe per ditelindjet e qenve te funksionareve serbiane. Njeri prej tyre kishte marrur pjese ne shtypjen e demonstruesve te vitit 1981, ne Prishtinė, qe tronditi themelet e Jogosllavise titiste e rankoviqiane dhe te tradhtareve te sojit te Haxhi KUĒI.
Klyshi me mish e me shpirt serb,Haxhi Kucka,i, Demonstrat e vitit 1981, i quan Demonstrata famekeqe, the thote se ky maxhup i nisi dhe nuk i ka hyre asnje therre ne kembe nga pushtuesi, perveq shperblimeve dhe bakshishet qe i morri, origjinal, mbron haptazi tradhtaret e kombit dhe ligjet serbe, dite me pare fyu edhe Simbolin e Resistences Shqiptare, Adem Demacin… Kam dhene fjale e BESĖ SHQIPTARE PUBLIKISHT, sepse vetem nje Bese ka, qe do te bindeni me fakte se ēfare ēerdhe spiunesh dhe ēfare tradhtari ka qene…
Bandat e konsulatave dhe klubeve cetniko-serbiane, propagandonin se nuk ekziston kjo krijese – UCK-ja, por jane dore e zgjatur e Sheshelit, Arkanit, e Serbise, e filanit e fistekut. Kapo i kesaj bande, punonte me planprogramet sebe. Autori i ketij shkrimi NUK PO I THOTE TANI KETO FJALE, JANE TE BOTUARA DHE KA FAKSIMILE DHE KOMUNIKATA NE TVSH. Nga anet tona thuhet: “Ne qofte se eshte ngren pitja, tepsia ka mbete”. Te gjitha komunikatat qe botoheshin ne TVSH dhe neper gazeta ishin ne udhen e UĒK-se.
Per te bindur mergimtaret, kryetari i kesaj shoqate, perpos komunikatave, ne Hanover, kishte pasur mysafire neper tubime informative kishte mysafire veprimtare te deshmuar te ēeshtjes kombetare shqiptare: Lulzim Jasharin, djalin e komandantit legjendar ADEM JASHARIT, deshmorin Bahri Fazliun, Dr. Shukri Klinakun, Nebi Fazliun, Dr. Muje Rugoven, Halit Krasniqin, tani deputet, Bedri Islamin, gazetarin shkodran, atehere kryetar i Levizjes, ushtarak… Me nje fjale te gjithe ata qe ishin ne krahun e luftes kunder Serbise, Te LKĒK-se dhe te LPK-se, qe shume rane ne fushen e nderit, ne betejat fytperfyt me ēetnike e mercenare ruse. Dhe shih per kete, fara serbiane qe kane qene amshur te nenave te tyre keta trima i quajne: staliniste, marksiste… Por, nuk kane faj, sepse ne damaret e tyre ka gjak shkau dhe fare e flliqur te zhumpaneve. Keta edhe sot veprojne nen omrellen e sherbimit sekret serbian. Per t’ju bindur Ju lexues te nderuar, veni re, pas ketij shkrimi se kush “komenton” ose i ndersejne te tjeret… Shoqata edhe gjate luftes ne Maqedoni nuk pushoi. Organizoi tubime informative, qe merrnin pjese krahet e Ali Ahmetit.
Pas aktiviteteve te shumeta dhe konkrete te Shoqates, u shfaq interesim i madh ne Europe. Keshtuqe, linden dege si kepurdhat pas shiut. Shoqata ndihmoi shume sofra te varfera ne Kosove, jetim te deshmoreve, te burgosurit politik (i“u derguan Berat Luzhes, atebote kryetar i Shoqates te Burgosureve politike), te burgosureve politike ne treven e Verrinit (mjetet iu derguan Mr. Hazir Susurit, avokat), mbi 500.000 (Pesqindemije) marka gjermane Shtabit te UCK-se, ne treven e Verrinit. Ketu u fut nje MELEZ, qe nga anet tona njihet si dallaverexhi dhe rrenacak, kishte genjyere kinse ishte merite e tij, qe atij nuk iį besonte askush asnje pfenik e mos te flasim per nje marke.
Se vertete eshte keshtu, le te thote se sa para ka mbledhur me pare. Asnje cent! Ka shume hajdute. Do t“i ndjekim deri ne varre keta qene. Askush nuk e autorizoi kete zagar nuhates. Bile dergoi faxin Komandant Petrit Kodra, qe mos t“i jepet asnje pfenik dallaverexhiut. Sa i perket faxit ketu ka dore zagari tjeter qe nuk shkonin mire keta te dy. Kush i AUTORIZOI keta TRADHTARE EDHE SOT PYES!? Por, spiuni dhe melezi deshtuan turpshem! Bajrakun qe deshen ta vjedhnin nuk munden, sepse i njeh populli. Bile shume mergimtare me pyesnin se si u fut nipi i Ilia Vakiqit…? Pragu i tij njihet per te keq per shqiptaret.
Reshat Badallaj, foli edhe per spiunin e UDB-es serbe, gabelin, Haxhi Latif Kuēi, por ne komunen e Suharekes, njihet si Haxhi Kucka. Ky gabel qe kerkon vrasjen e kombit tone thote se nuk eshte gabel cergash, por ashkali, ishte zagar nuhates i Latif Dulles, udbash serbian. “Kur isha ne doren e udbashit Zenel Celina, nje klysh serbe me tha: ne kemi deshmi se ne Prishtine, ke qene pjesemarres aktiv i Demonstratave, te ka percjellur hap pas hapi “maxhupi”, emri i vertete i Haxhi Kucit. Ky gabel kinse per merita kunder shqiptareve dergohet ne Podujeve, kinse si krah i djadhte i Jetullah Kuqit. Per kete jam i gatshem te perballem para gjyqit me udbashin Latif Dulla, se si e angazhoi kete zagar maxhup serbian…
Reshati per kete langua serbian, foli se si me Arkanin kriminelin dhe kasapin nderkombetar, e voziti neper fshatrat e Kosoves, qe mjerisht me vone u be kasaphana. Ky masakara, jeton i vetmuar ne France, me urdher te Serbise, por ky akoma mallkon dhe kerkon te gjithe shqiptaret qe te futen me nje grope dhwe te digjen…
Ky maxhup shka, pranon se ka mbet i vetmuar dhe se edhe vellau i tij eshte distancuar nga maskaralleqet e keti kunder kombit tone. Per te gjitha keto me gjersisht tha badallaj kur te shkoni ne shtepi, kerkoni ne google UDBJA JUGOSLLAVE HAXHI KUCI. Per cudi doli Mirfani me celular dhe nxorri videon per te pare, kete zagar shka dhe si hajn,spiun dhe duke marrur hallkun neper goje. Reshat Badallaj, tha se DUHET TE GOZHDOHET SI KRISHTI NE KRYQ!
Z. Badallaj, tha se per kete cergash do te botohet nje liber i veqant me fakte deshmi dhe deklarata te qetetareve, e ne veqanti,vetem me deklaratat e keti gabeli, se cka thote ai vete per kombin tone, se sa per shpifjet askush nuk merakoset, se te gjithe populli i njeh se cka kane bere, per te mire e per te keq…
Per veprimtarine atdhetare te shoqates, shtypi serbian ne gazeten “V.Novosti”, shkroi se UĒK dhe Shoqata Atdhetare “GRYKA E LUMĖS” jane organizate terroriste, shih reagimin ne librin “VERRINI NEPER LUFTERA”, faqe 164, te autorit…
Jemi shume krenar qe mergimtaret, qe ishin ne kulmin e Shoqates Atdhetare “GRYKA E LUMES” dhane kontributin dhe u futen ne grupin e atyre qe mund te thone lirisht se edhe ju jeni pjese e Clirimit te vendit nga pushtuesi serbiane dhe langaojte e tyre. Ju jeni argate te LIRISE KOMBETARE TE GJAKUT TE GJERGJ KASTRIOTIT qe djersa dhe mundi i juaj do te kujtohet brez pas brezi. Nderkaq tradhtaret titiste deshtuan turpshem dhe varret e tyre VETEM QENTE DO T“IA PSHURRIN ME LEZET!

Dhe kombi shqiptar ne historine e vet shekullore njeh vetem kater epoka: Gjergj Kastriotit, Lidhjes shqiptare te Prizrenit,Shpallja e Pavarsise se Shqiperise dhe epoka e katerte eshte epoka e USHTRISE ĒLIRIMTARE TE KOSOVES. Epoke tjeter nuk ka. Mos e mashtroni veten dhe mos lejoni qe t“iu mashtrojne te tjeret argatet e pushtuesit, sepse per ate pune paguhen.
Ata NA RANĖ SAKICĖ PRAPA KURRIZIT…
Foli edhe Mirfan Paniku, Imer Krasniqi, Hamdi Susuri,per meritat e shoqates…
Ky ishte rrugtimi i Shoqates Atdhetare “Gryka e Lumes” DHE VAZHDON RRUGĖTIMIN DREJT BASHKIMIT KOMBETAR DHE KUNDER LANGOJEVE TE PUSHTUESIT.
Ejani me ne. Jeni te mireseardhur…!
Kryesia e Shoqates Atdhetare “GRYKA E LUMES”/GazetaDitore.com

Shpėrndaje
Facebook93
Twitter1
Google +1
LinkedIn
Email
Print


5 komente pėr U kremtua ditėlindja e shoqatės atdhetare “Gryka e Lumės”

Sejdi usa
15 Janar, 2013 nė 2:08 pm
Komenti juaj ėshtė nė pritje tė aprovimit nga GazetaDitore.com

Per ēka e keni fjalen ju Reshat Budallaj?Pse mua nuk me jepni pergjigje,por ēka u ka kalle ky fare Haxhi Kuēi,nuk ju kuptoi dote!Me urdherin e zerit te amerikes ne gjuhen serbe argumentoheni se Haxhi Kuēi eshte here kundra luftes tradhetare,e here antiserbe e anti ruse.Dhe lexova se keto shenime ti kishte derguar Bahtri Hamza nga Kanada. St tju besojna genjeshtrave tua qe bazohesh ne shenimet serbe ? A je shqiptar apo serbofil ?Pervjetorin e shoqates “Gryka e Lumes”mutit e kishit krijuar me urdherin e serbise!Si qellim qe ti mbidhni emrat e patrioteve qe ne fund emrat e ketyre tua ipni “Cerna Rukes” dores se zeze serbe.Ti more Reshat shume mire i dike se si ishin vrare serbet gjate Milloshit dhe u dhimsen shume.Dhe per qudi tanve serbeve qe ishin vrare ja dinit emrat e mbiemrat.Mekat eshte qe nuk qohet dikush naten e ne kete shoqaten tende me nje pa ze me ta dhene ne lule te ballit. Ti more Reshat Badallaj,kusheririn tend e shpallesh antikombetar ,Ridvan Badallen qe ka vrare qetnik serb ne lufte,dhe ky atdhetar ka qen komandant i nisitit te uēk _es.Tu kan sosur kokrrat,je ka i ngjeh sekondat,ti bashk me Avdi Ibrahimin,Aziz Morrin e disa Gec e din se per kane e kemi fjalen. Ti Reshat Badallaj kur fole keq per luftetarin e lirise,qe e njeh mire,ka diēka tek ti ,sepse vetem me kesi llojet e shpifjeve te atdhetareve mundohesh ta pastron fliqesin tende.Ti je i flliqet shume qe nga e kaluarja jote e gjere me ditet e sotme. Reshat Badallaj,ti sado qe merr emra tjere,diktohesh nga hena.Nuk ke fije burrerije.Burrerija jote dhe e Avdi Ibrahimit eshte qe shoket,vellaznit ,kusheriret ti etiketoni tradhetar dhe ne emer te kesaj metode mroni prapanicen e poshter dhe mekatet qe ja keni bere shqiptareve . Ti Reshat Badallaj permjet gazetave serbe qe i paske ruajtur me kujdes te madhe,mundohesh ta shendrron veten atedhetar.Por edhe me keto dallavere,nga hana shihesh qe ke qen dore e Cerna Rukes (dores se zeze serbe).Ke sulmue i pari,duke mendue me metoden e enverit se do fiton,por ke sharrue ne balte ku do gjene ate se ēka e meriton. E vertete eshte qe ne SHBA i tere kongresi amerikan i ndjekin shkrimet e Haxhi Kuēit,sepse Gjenerali amerikan i OSCES qe ka qen si pergjues ne kete komune emrin e ka Fisel …ka fole per trimerin e Haxhi Kuēit. Keto shpifjet e tua qe ja beni Haxjiut ,bashk me Avdi Ibrahimin SHBA,shume lehte munden te na kethein shpinen.Pastaj a do jemi ne gjendje ta mbroim Kosoven vete ?

Reply
RUZHDIU
14 Janar, 2013 nė 2:01 pm
SEJDI USA ESHTE VETE SPIUNI I UDBES HAXHI KUCI I NJOHUR SI HAXHI KUCKA. HAXHI KUCKA DIHET BOTERISHT SE KA QENE BASHKEPUNETOR I ARKANIT QE U BA KASAPHANA NE KOMUNEN E SUHAREKES. SE KJO ESHTE SHUME E VERETET JU KENI PARE FAKTET SE CKA THOTE VETE. KY PRANON SE KA QENE BASHKEPUNTOR I ZLLATKIK DHE I SHIPKOS. ASKUJ MOS I BESONI BESONI VETEM VIDEOKASETET VEQ HAXHI KUCKA QE E PRANON ME GOJEN E VETE. HAXHI KUCKA; THA SE UNE E KAM BABE ARKANIN KETE MUND TE DESHMOJNE SHUME NJERZE TE SUHAREKES. POR HAXHIU VETE E PRANON DHE E SHKRUAN SE KERKON VDEKJEN SHQIPTAREV DHE PER TI VRARE KOMANDANTAT E UCKES VETEM PSE MA LUFTUAN BABEN TEM ARKANIN DHE TA THOTE SE JO. NE TE KERKUAM E TE KERKOJM O KLYSH ARKANI EDHE PSE PO TE RUAJN POLICIA. PERSE E FSHINE TELEGRAMIN QE JA DERGOVE CECES KUR E VRAN ARKANIN, PERSE I SHKARRAVITE JAME DUKE MBAJTUR ZI PER BURRIN TEND ARKANIN. PERSE E FSHINE KETE. PERSE I SHKROVE CECES SE E KAM NDRYSHUAR EDHE KOMBIN E JAM BERE ASHKALI SE KOMB SHQIPTAR NUK KA:PERSE KLYSHI I SHKINES: KERKONI HAXHI KUQI VIDEO UDBAJUGOSLLAVE HAXHI KUQI DHE HAXHI KUCI KINSE JA KANE THYERE KIOSKUN QE U PUNESOI NJE MILIC SERB I QUAJTUR ZLLATKI DHE NE VIDEU NDEGJONI SE SI KA BASHKPUNUAR ME ZLLATKIN E SHIPKEN AI VET CKA THOTE KY BIR SHKINE: HAXHI KUCKA =RA ESHTE PESE MINUTA PA DYMBDHJETE. RUZHDIU

Reply
Sejdi usa
11 Janar, 2013 nė 2:23 am
Sipas Hysen Geges,shoku i Reshat Badalles,pra Maksut Saramati ka dore ne vrasjen e ;Isuf Gervalles me vella dhe te ndjerin Kadri Zeken. Ky Reshat udbashi ne nje ane Ifuf Gervallen e bene udbash ,e ne tjeter ane patriot. Ky shkruan nepermjet patriotizmit stalinist duke njollosur patriotet. Si qellim Reshati ka qe patriotit Haxhiut tja ndryshoi kahjen qe te ngrene ne sofren e Reshatiti.Por me falni shqiptar te ndershem,se Haxhiun me sa e njohu une ai nuk i frigohet as serbise e aq me pakes tradhetareve. Vllazer shqiptar; Reshat Badallaj,Sanije Geci,Aziz Morina nga komuna e Rahovecit,Avdi Ibrahimi dhe shume shoke te tyre kane detyra te posaqme qe ti shpallin me ēdo kusht tradhetart patriotet qe si qellim me ua thye ndjenjen per atdhedashuri. Gryken e Lumes Reshati e ka organizue me qellim qe kush e cilet jane ata qe deshiroin bashkimin shqiptar.Dhe ne fund ti shine neper lista qe ti likvidoin. Ky Reshat tinzari eshte ujk serbi,dhe ka mundesi qe te manipulone shume lehte me atdhetaret,dhe ti shtine ne nje rruge pa koke. Ata qe deshmoret i perkrahin per interesa personale e antikombetare ,kurr hajrin mos ja pafshin. Zoti i shpetofte shqiptaret dhe trojet shqiptare ,nga rreja e Reshat UDBASHIT. Me habite kjo gazet qe vete shkruan shqip,qe mos ti degjeneroni njerzit pa fakte,kjo u jep edhe me shume zjarr diskriminimit patriotik!!!!!!

Reply
KUKESI
5 Janar, 2013 nė 4:36 pm
Selimi qenka dore e Serbise pa fije dyshimi, ose ka te ngjare se eshte Haxhi Kucka, vegla e Arkanit.

Reply
Selimi
4 Janar, 2013 nė 1:39 pm
Nuk kam per qellim ti ofendoj antaret e thjesh te shoqates “kryka e lumes”,por pasi lexova fjalimen e krytarit erdha ne perfundim se ky Batalli nuk esht ne Terezi,vrejta se vun nga semundja shizofrenike,si pa te keq lus shokun Reshat te bej nji kontroll te Psyhatri aj me siguri do ti rekomandon per nji terapi urgjente.

Reply
Mirfani
4 Janar, 2013 nė 9:18 am
Kjo shoqate ishte dhe mbetet shoqata me e sukseshme ne rrafshin Kombetar. Kjo tregoi edhe dje se sa ishte interesimi i madh ne salle per te degjuar, poashtu tregojne edhe duartrokitjet e panderprera… Mirfani

Reply
Komentoni

Emri
Komenti
Heqje e pėrgjegjėsisė:Ndalohen tė gjitha shkrimet dhe komentet qė pėrmbajnė gjuhė diskriminuese, denigruese, tė urrejtjes apo tė nxitjes sė veprimeve kriminale. Gazeta Ditore rezervon tė drejtėn e publikimit ose jo tė shkrimeve dhe komenteve. Pėrmbatja e komenteve nė asnjė mėnyrė nuk mund tė konsiderohet si pasqyrim i pikėpamjev
e tė redaksisė.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Gryka e Lumes,si gryke e tradhetareve,qe i hane atedhetaret
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: