AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Histori e vertete

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Histori e vertete   Jeu 31 Jan - 15:35

Haxhi Latif Kuši(Krasniqi),neper fortuna qe ty me tu shtie enderr ke mu tranue

u kemi lexuar shume artikuj qe jane te shkruara shume kujtime ne koken tende.
Por nje na preokupon tek ju ,e sidomos kur na thue se i keni organizuar demostratat ne fshatin e juaj ne Zhur.Na interesone shume ta dim nje te verteten e juaj ?;

Para se ti nisni keto demostrata a shkonit ju zotri ne sekretarjatin e puneve te mbrendshme qe tju japin leje per demostrata policet e serbise?

A u paiseshin me sherita te kuq serbet qe ta ruani rendin dhe kahjen e de¨mostratave.A ua ke dhene emrat e patrioteve te fshatit tend te Zhurit,me qellim qe kur te nisen demostratat policet serb dhe servilat e juaj ti vrasin patriotet.Te gjithe i njohim se kush ka qen spiun i serbieve nga shqiptaret.Ju zotri Reshat Badallaj,keni gisht ne vrasjen e Ahmet Krasniqit bashk me mandelen ne thonjeza.Kete ta ka thene edhe atdhetari Kadri Mani(Osmani)

Ja shkrimi me i poshter i Reshat Budalles se me šfare fjalori e pershkruan dhe e etiketon atdhetarin Kadri Manin,
Dhe shqiptar te dashur ky i kapet šdo patriotit duke e etiketuar spiun te serbise.

http://diplomacia.dk/lajme/lajme/1115/reshat-badallaj-dhe-adem-dema-i-nuk-kane-gisht-ne-vrasjen-e-ahmet-krasniqit-n-tiran.html

Z. Kadri Manit, i dergova porosi qe te terhiqet nga kjo shpifje e rende: ADEM DEMAăI DHE RESHAT BADALLAJ LIRISHT MUND TE AKUZOHEN PER VRASJEN E KOLONES AHMET KRASNIQIT NE MIDIS TE TIRANES! Ndoshta ka dashur te thote kolonelit... edhe njehere e luta t┤i bie "pishman", por preket ne tel dhe thote se cila shpifje o fatzi. Do te thote se ne me bacen lirisht mund te akuzohemi per vrasjen.
Perse i shkrova ne adresen e tij...?
E para, nuk jam i prire i pari te hapi sherre (ZOTIN DOREZAN!), por i kam shume per qejf ata qe e fillojne te paret.
e dyta, e respektova per me te vjeter dhe si i burgosur politik.

Ky shkrim i me siper qe i Reshat Budalles nje njeri qe i shpifet Kadri Manit kinse sipas fakteve te Bahtir Hamzes ,qe fabrikon genjeshtra me porosit e serbofileve e qe marrin ryshfet per shpifje,kinse Kadri Mani ka gisht ne vrasjen e Nuhi Berishes dhe Rexhep Males ,kinse Kadri Mani i paska vrare ne nje podrum te Prishtines.
Bahtir Hamza edhe per Isuf Gervallen,Kadri Zeken ,Bardhosh Gervallen,Haxhi Latif Kušin e shpalle UDBASH te serbise.
Reshat Badallaj,pse ne kohe te vonuar shkruan per spiuna ?Pse nuk shkruajti meniherit mbas perfundimit te luftes ?Pse veten e ngrite aq larte me ngulem ?Per vrasjen e Nuhiut dhe Rexhepit duhet se kete nate,sipas nje deshmitarit tim qe e kam ne mesazhe me thote se naten para vrasjes se Nuhiut dhe Rexhepit keta kane qen musafir tek Kadriu dhe sipas shpifjeve te Reshat Badalles,ose Reshati ose Avdi Ibrahimi ose te dyte keta kan qen musafir tek Kadri Mani dhe iu kane kercnue te dyve se jane ne sherbim te serbeve me qellim qe te kacafyten me policin serbe tek Kodra e Trimave.Per kete shpifje ma ka thene vete Avdi Ibrahimi ne shtepin time dhe te veten.Pra nese Reshat Badazllaj e shkruan artikullin duke ia shpifur vrasjen Kadri Manit ,se pari informata merr nga Bahtir Hamza dhe se dyti nga Avdi Ibrahimi.
Sepse duhet dhe tere Prishtina dhe lagjeja e Kodres se Trimave e dine shume mire se Nuhiu dhe Rexhepi jane vrare ketu e jo te gjetur ne ndonji podrum te Prishtines.
Kadri Mani i ka thene Reshatiti se Uke Meha dikur ishte me udben e pastaj ndryshuan gjerat,ky qen me shpifet mua kinse une po the¨m se Uka ka qen me UDBEN serbe.Taman shpifes sikurse enver duke ua montuar shpifjet Hoxhallareve, Prifterve ,dhe patrioteve,kinse jane antikombetar.
Ky shkruan edhe per Haxhi Kušin kinse e paskna shetitur kasapin e shqiptareve Arkanin me taxi neper vijat e frontit te luftes.Ky me paska pare kur kinse une me Arkanin paskemi dhunue femra shqiptare,kur paskemi prere femra me bark dhe me ja shikuar se a eshte djal a vajze.
Keto shkrime reprizash i bene ne šdo shkrim edhe kur greket kane prere femra shqiptare ne greqi.Pra ky Reshat permes shpalljeve te tradhetareve mekembe edhe patriotet qe kontribuan per qeshtjen shqiptare.
Ky Reshat Badallaj shpifet sipas jou tubes se Bahtir Hamzes e Avdi Ibrahimit kinse Haxhi Kuši ka punue ne policin e suharekes si polic dhe me llovaqke paskna vrare demostrues e burgosur shqiptar.Pos qe thote se Haxhi Kuši ka punuar si polic ne suhareke ,me paska punesuar si polic Jetullah Kuši ne Podujeve,ku edhe ne POdujeve paskna vrare shqiptar me arme.
Une kam thene se para luftes me 1997 e kam bartur nje serb per ne Mushtishte ne fshatin e Avdi Ibrahimit kete e ka ditur edhe Avdi Ibrahimi.Dhe ška kam bisedue me ate serb ia kam thene Avdiut mu ate dite.Por me qellim mbas luftes them se ky ka qen ArkanižPse kinse ti japi argumente Avdiut se kush ka qen!
Ne bisede me ate serb ka qen keshtu;
Pse ju shqiptaret po qoheni kundra serbeve ,kur ne u kemi dhene shkolle qe te beheni njerez si njerzia?PO a ju me keni shkolluar mua ?Jo ,me tha por Kosova eshte djepi i serbise.Me ška e argumentoni qe Kosova eshte djepi i serbise ia ketheve?
PO me tha ja shiqoi kishat e manastiret qe na zbukuroin Kosoven tone.
Une Une ;PO mire a i shiqoni keto vorreza zotri a jane serbe ,apo te shqiptareve?Nese dhia ka ngrodhe,brirat jane tonat e jo te serbeve .JU ja prita keni ardhur nga Karpatet dhe ne dheun e te pareve tane keni krijuar shtet pa pasur fare.
Ai;Po mire me thote nese doni te ndaheni nga serbia qohunu e luftoni si burrat e jo si kurvat me protesta se ne nuk guxoim me ja dhure ne tepsi ne te gaqme pavaresin apo bashkimin me shqiperi.
Pra shqiptar a e shihni te rruges se Haxhi Latif Kuši paska qen sherbetor i Arkanit dhe serbise ?Ne komente ju lutemi shiqoni se vetem Reshati dhe Avdiu me Aziz Morinen nr0dtsh(klonazh)i Avdiut shkruain shpifje,dhe mundeni ti nxini.
Kam bartu para ketij rasti edhe disa akademik serb qe iu kishte prishur kerri i tyre ne oret e mbermjes ku i dergova ne Gjilane.Dhe rruges u bera pyetje;Ju lutem juve si akademik serb,A e meritojna ne shqiptaret Pavaresine si ju serbet dhe tjeret?
Akademiku i gjuhes serbe me pergjigjet;
Shiqo taxist;E meritoni pse jo,por ju mendoni se duhet tjua dhurojme qe merrne ne te gaqme.Po berem e ua dham neve na leshohen mbi supe nderkombetaret dhe ka mundesi te na roberoin e ne nuk jemi si ju shqiptaret qe jetoni si qeni ne zingjir.Pra duhet ti ndegjojna nderkombetaret.Por me tha se nese nje here ndekombetaret na heqin Kosoven nga serbia nuk ka zot qe na shtine qe tju behemi gjandar i juaji,sepse na keni lodhur duke shpiunue njeri per tjetrin jo ky jo ai eshte ka pergadite diš kundra serbeve,apo po fole kundra serbise.
Keto fjale i therrin Avdi Ibrahimit dhe Reshat Udbashit qe na shitet aq patriot me bateria te sosura.
Dhe me shpifet edhe me keq Reshat Budalla bashk me Avdi Ibrahimin;Me thote se me 11 mars te vitit 1981 ne menzen e studenteve kur Haxhi Latif Kuši i nisi demostratat vete pa organizimin e as kujt,.Sepse shkaku ka qen qimja qe me kishte qelluar ne gjellen time.Dhe u kam meshuar pjatave e thyer šdo gje ne menze dhe ne keto qaste fillon me te madhe demostrata as qe e kisha paramendue qe do te ndodhe nje gje e hatashme.Ne mbremje vine dy studen bashk me Ruzhdi Kušin dhe vellaun e tij Samiun dhe me thone se te kemi lajmruar se ti i ke nisur demostratat ne menzen e studenteve dhe nuk ke se ška te frigohesh se ty te ka qelluar qimja ne gjelle dhe ja thua te gjitha.Dhe me thane se neser ne mengjez ne ora shtate duhet ti paraqitemi tek zyra e drejtorit Shefki Stublla.Emrat e ketyre dy studenteve nuk me kujtohen.E kam marr ne telefone para ca viteve kete ishe drejtor ,por here thote nuk me kujtohen ,here thote po,e ne fund me thote harroi keto gjera ,ška po te nevoiten ?
Dhe Reshat Badallaj bashk me Avdi Ibrahimin,me etiketoin si njeri te udbes ,pse i marri ne telefonata njerezit qe me kane shkatrrue ne shpirt dhe ne fizike e psiqike.Pra keta dy i mbroin ata qe na shkaktuan plag dhe vuajtje me dekada.

Ja shqiptar te nderuar ndegjone storjen a jam udbash apo e kerkoi drejtesin time qe te dali ne siperfaqen e dheut e jo meritat e mia ti merr Hidajeti e Ali Lajqi.

Haxhi Kuši ne bised me Shefki Stubllen per demost.e 1981 - VidÚo ...

https://www.dailymotion.com/video/x5xsam_haxhi-kuci-ne-bised-me-shefki-stubl_news#.UQrSvmnBL3I

.................
Ndersa Reshat Badallaj me shpifet se kinse demostratat qe i paskam nisur me paskan nxitur serbet.
Mbas demostratave dhe gjer ne qershor kur jam martuar,pasi isha fejuar dhe perveq kushteve te veshtira qe kisha,hyrem borgj qe te banim dasem,por mbas dasmes borgjelit vinin per šdo dite duke mi lkerkuar borgjet.Kete borgj me beri nana sepse kishte deshire si nanat djalin e pare.Kam ndegjuar qe ate nate te marteses shume polic kur kishin ndegjuar,per martesen time, neper sheshin e suharekes me rafalle armesh kishit qite e duke thene policet;Shpetuam tani nusja ja nxene kembet,dhe veprimtarin kundra jugosllavise.Rahat edhe suhareka dhe kosova.
Me 1971 si me i riu nga suharekasit ,pasi nuk isha ne shkolle ,sepse me paten debuar,pasi nje mesues te serbishtes e kisha grushtue .Drejtori i shkolles Ruzhdi Berisha dhe ,mesuesi i kimis Hamzi Bylykbashi me rrahen gjere ne alivanosje,e prijashtue nga shkolla,kjo ngjarje ka qen ne vitin 1969.Si shkak ka qen ndoshta edhe per demostratat e vitit 1968 kur ne suhareke u nisen demostratat per me mbrojte flamurin kuq e zi .Flamurin e nisi ne dore Osman Gega,gjere pertej ures se Zhivkut qe e quanim atehere.Afer meje ishte baca Zek Bajraktari dhe me njifte mire se kush jam,dhe ia prita baca Zek a ka mundesi pash zotin ta marri edhe une pakes flamurin se me tranoi ?I kujna je bre bac ma beri ?Jam djali i Lat Smailit,roja e Bajraktarit te suharekes.Djali baces Late je ?Po.O burra leshone Osmanin e e le ta mban flamurin djali i Lates Smailit.E kane leshuar Osmanin dhe ma kane dhene mua flamurin duke me kapur e ngritue perpjet si pellumbin.Mu duke vetja se u takova me Perendin.Pas pakes metrave me tha nese je lodhe te nderrojna ,.Po i thash nuk ka problem se vertete aq ia kisha frigen nga madhengjimi mos valle me bjen e ška do me thone ,qyqar,Pra tek Ura e madhe me kane nderrue dhe kush e ka kapur nuk e di sepse ne ate vit isha 13 vjeqar.Me kujtohet kur nje kurir i shkolles Fondaj ,ku e pati hequr nga shtylla
.Sipas Reshat Badalles dhe Avdi Ibrahimit serbet me paskan nxitur ta rrahi mesuesin serb e te me prijashtoin nga shkolla.
Nje vite me vone u regjistrova ne shkolle private,por nje mesues Jashar Basha qe mi pat humbur dy viteedhe kesaj here nga meria nuk donte te me notonte duke me thene se nuk dij gje.Muhamet Kryeziu ka qen qe me ka ndihmuar duke u kacafytur me kete ogurezi duke me pare se nuk jam i paditur dhe e ka peshty ne ftyre.
Ne vitin 1971 ne sutjeske isha ne nje akcion vullnetar;PO i permendi edhe disa emra te shokeve;

Reshit Bytyqi komandanti brigades,dhendrri tij Muharemm Shaban Kuši,Shaban Kuši kusheriri im,Sakip Sylaj,Samil Berisha,Hajrullah Berisha,Rexhep Kryeziu me vellan,Kadri Kuši,Hysen Kolgeci dhenderr i Xhavit Mustafes ,Brahim Kuši, etjer.
Diten e dyt pasi u stacionuam ne nje barake afer ne oborrin e barakes ne nje shtylle e venuam edhe flamurin kuq e zi.Por diten e dyte erdhen disa serbe dhe Reshitit i thane se keni afat gjere neser qe flamurin ta hiqni,ndryshe do u masakroin serbet.Erdhi mbremja dhe i rroku te gjithe paniku dhe ja nisen te benin biseda se a me lane e a me hek?Njeri thoshte a per nje flamur dojna me dhene jeten e me shkue neper shtepia neper sanduqe ?Dhe rane ne pajtim qe ma mire po e hekim flamurin dhe shkojna gjalle ne kosova.Dhe per ta hequr ja besuan njefare Zoranit serb nga suhareka djali i njefare Vllades qe kishte nje shitore te pelhurave.Ne mengjez kur dolem perjashta ishte alarmuar qe shqiptaret kane ra ne pajtim me hek flamurin kuq e zi ,dhe ška me pare,serbet me mijera dhe ushtarak qe ne kete vit gjirohej filmi "Sutjeska"
Ja nisi ky serb me zgidhe flamurin kuq e zi,mu duke se qielli po me bie permbi,dhe syt per nje sekonde mu kane terruar aq shume sa qe kam kercyer mbi Zoranin dhe me shkelme i kam ra ne hordhe dhe nje grusht filqive dhe eshte ra per toke dhe flamurin e kam lidhe per shtylle dhe se di as vete se ku e kam marr nje dru e ju kam hyre serbeve me rend duke u ra ka kam mundur dhe bertitsha;Ne me ardhe me u ndertuar si vullnetar e ju neve na konsideroni si majmuna.Aty ishte edhe komandanti gjeneral i ushtrise jugosllave Nikolla Lubiqiq ku tha lene kete budalle se šenka i tremt per flamur.Atehere serbet ishin ne drejtime te ndryshme dhe flamuri mbeti duke valvitur.Reshit Bytyqi si njeri i komitetit te suharekes me kishte lajmrue per kete gjest dhe kur erdhem ne suhareke ne vend qe te me japin mire njohje me shpallen bandit te jugosllavise bashk me Fadil Hoxhen ne zyren e tij.
Sipas Reshat Badazlles zagarit te serbise ,serbet me paskan nxitur ta mbroje flamurin kuq e zi qe serbet te mbesin si te dhire.

Ne vitin 1989 kur Sllobodan Millosheviqi e suspendoi autonomin e Kosoves dhe Kushtetuten e Kosoves,minatoret u mbyllen qe ti mbroin keto.Dhe ne sallen e suharekes e zgjodhen nje delegacion qe tju qojna ndihma familjeve te minatoreve dhe ti vizitojme minatoret;Ne kete delegacion ishim,Une Haxhi Latif Kuši,Dem Ndrecaj,Shaip Gashi ,Sali Hoxhaj(kapuqi) dhe njeri nga minatoret me tha se nese nuk na plotesoin kushtet kemi me eksplodue zgafellen.Une u thash;Serbet jane kopila ,kane per tju premtue dhe kan per te dhene dorheqje udheheqesat,dhe si te dilni nga zgafella kane per tju rrahur e burgosur,por une po hy ne zgafell dhe ma tregoni vendin ku eshte eksplozivi dhe po e beje eksplodimin dhe po behem kurbani shqiptareve .Sali Hoxha Dema e keta tjere me thane a qe budalle qe je Nese japin doreheqje,nuk guxoin para botes me loz.O shok keta bota po i nxite te na shtypin si hudheren,per bote nuk qajne koken vetem endrroin qe ne shqiptaret te behemi sharagkinje per serb,por nese nuk me lini te vdesi e shihni ma vone a ju dalin fjalet e mija.Jemi kethyer ne suhareke dhe per me tutje e dine suharekasit a dolen falet e mia.Po kete vite ne sallen e suharekes erdhe Kajdomqaj dhe ne foltore tha se iredentistet e seperatistet nuk po na lene te shkojna perpara.Une Haxhi Latif Kuši jam ngritue ne kembe dhe i kam thene ta qifshin nanen seperatistet shqiptar dhe mbylle gojen se qetu ta maroi varrin he qen.Nje polic emrin Rexhep sot gjindet ne Lyon te frances me tha aty afer mos shaj se te beje llom?Ja bera mbylle se do e hane ne vend te tij tij.Me tha kur te kryhet e shohim mbledhja,E kam kapur per gjoksi dhe i kam thene hajde dalim perjashta pis a je kundra te drejtave tua aa?Nuk ka bere ze ma shume,por kryetari i suharekes Halit Berisha tha;Shoke edhe nese magari e merr fjalen duhet ta ndegjoni.
Kur dolem nga salla e takoj Rexhep Policin nga ferizai dhe i them a done me vazhdue me mua apo po e harrone ?O Haxhi Lata ta ngrensha loqken,po nuk kam pasur qare pa te fole se me me diktue qe nuk kam intervenue me burgosin.Kaq di per kete polic,dhe e di qe mbas demostaratave qe isha ne Prishtine qe u vra nje nga Reqani ,ne suhareke ishte bere kasaphanja nga forcat serbe,dhe kerre neper suhareke nuk linin ne Duhle,ku u detyrova te zbresi ketu,dhe e hasi kete polic Rexhepin nga ferizai,ku me thote duke qajte;Haxhi pash zotin mos gabo me shkue rruges se qysh jane te pezmatuar ne ty kan me te likvidue.Dhe me mesoi ka tja mbaj neper ara e male duke kalue tek vrashtat e suharekes ka rruga e peqanit ku edhe atypari kishte tanksa e ushtri dhe polici.Dhe kam hyre ne shtepi.

Te nesermen ka shtepia ime ishin mbledhur demostruesit dhe policia na hudhete lotgaze me shumice bile edhe nga helikopteri,ku une Haxhi Kuši kur nga helikopteri e kishte kapur per setre Dervish Gashin dhe nisen ta ngrisin larte qe mesiguri kishin qellim ta leshoin si mollen kam kapur gur dhe e kam qellue ate qe e kishte kapur per setre dhe i ka ra nga dora por jo ne ndonji lartesi te madhe dhe shpeton mire.A ma dine ky kumbara im per kete le te me shperblej zoti.Por menjeherit helikopteri ja ka nise e te me ndjek mua sikurse zagari lepurin,por fati ka qen nje mur L dhe here ne njeren ane here ne tjetren dhe nuk kishin si te me kapin sepse si iu iksha i gjujsha me guri dhe ua theva xhamin sepse njeri nga ata qe ishte me snajper donte te me qellonte ne mua.Prezent tjeter ka qen Xhemajli Shala ku me se shumti ky me pengonte duke me kapur per midisi qe mos te gjuaj,a ,uk e bente mend qe po dojne te me vrasin.Sa mundej me thonte ta ngrensha ..mos gjuaj se kane me na vra tanve.
Helikopteri iku dhe i shpetova te gjithe.Ne qytet e sidomos tek voorat e berisheve e dine ai i Dules qe e kishte nje puntori per ngjyrosjen e kerreve tek Islam Berisha ,i mbushesha shishet me benzin dhe kemi djeg karre te policis dhe tanke e dine suhareka dhe ky qe mi mbushte shishet.
Sipas Reshat Badalles edhe per tua djege keret dhe mi shpetuar shqiptaret me paskan nxitur serbet.Kush na qenka ky Reshat udbashi ?
Une kurr ne jeten time nuk kam organizue as demostrata e as lufte.Ndersa siq me shpifet Reshati Badallaj dhe Avdi Ibrahimi se i paskam organizue demostratat eshte shpifje e kulluar sepse ne organizim e kam ditur se kyqen udbashet dhe sa ma larg iu kam ndejtur.Ndersa Reshat Badallaj thote se une kam organizue demostrata ne zhur her thote 2000 zhurjan i kam organizue me shkue ne protesta ne Prishtine.Pra sipas Reshatit dhe Avdiut qe thone kemi organizue kete e ate po del se me urdherin e serbise e pasken organizue si njeren dhe tjetren.

.......................
Tjeter me shpifet kinse une i them Reshat Badalles (udbashit);KInse Kadri Veseli ka shtetesi serbe ne Zvicerr.?Ndersa e verteta eshte se mjetet e informimit kan shkruar e jo une .Por ky me koken e vete mbron shtetesin e Kadriut,kinse nuk eshte e vertete
Per tu arsyetuar Haxhi Latif Kuši per kete ja linkun dhe shqiptar te dashur vertetone se cili nga ne eshte duke e mbrojtur udbashhet,
Kadri Veseli

http://www.pashtriku.org/?kat=43&shkrimi=763


Nje pjese po e shkoqiti qe ta dini mbrendesin .
SKANDALOZE: KADRI VESELI, N╦ ZVIC╦R ľ BIZNESMEN ME SHTET╦SI SERBE!

(Pashtriku.org, 20. 09. 2012) ľ MŰsohet se, ishĺshefi i SHIK-ut, Kadri Veseli, nŰ ZvicŰr ka nŰ bashkŰpronŰsi njŰ kompani qŰ merret me tregtinŰ e kompjuterŰve me emrin: ôFK Computer GmbHö. Dhe kŰtŰ kompani Veseli e ka tŰ regjistruar si shtetas i SerbisŰ, edhe pse dihet mirŰfilli qŰ Zvicra e ka pranuar RepublikŰn e KosovŰs si shtet, menjŰherŰ pas shpalljes sŰ PavarŰsisŰ, mŰ 17 Shkurt
EDhe per Adem Demaqin me shpifet se kinse une Haxhi Latif Kuši kam thene me shpifje kinse ka shtetesi Kroate.
EDhe per kete une nuk kam thene ,por mjetet e informimit dhe vete Demaqi ka deklarue ne prezencen e Milaim Zekes se ka shtetesin Kroate .
Ja argumentet per Demaqin qe ka shtetesin Kroate,e jo genjeshtra te Haxhi Latif Kušit(Krasniqit)Kurr ne jeten time nuk kam genjyer njeri te gjalle.Nese ka dikush qe e kam tradhetue mashtrue le te dalin haptas .

Adem Demaši ŰshtŰ bŰrŰ kinez i Vranjevcit

http://pashtriku.beepworld.de/files/Kosova_09/tetor09/behxhet_shala_ademdemai_kinezivranjevcit_5.10.09.htm

PŰr habi, nŰ kontrollin e aeroportit tŰ Zagrebit, Adem Demaši, i cili pŰr lirinŰ e shqiptarisŰ dhe popujve tŰ robŰruar anekŰnd botŰs i kaloi mbi 28 vjet nŰ burgjet e ishĺJugosllavisŰ u identifikua me pasaportŰn kroate, shtet ky ku i kaloi mbi 14 vjet burg tŰ rŰndŰ pŰrkatŰsisht nŰ kampin e shndŰrruar nŰ burg tŰ Stara GradishkŰs. Kroacia e cila ishte republikŰ nŰ pŰrbŰrje tŰ ishĺJugosllavisŰ e vlerŰsoi sakrificŰn e Adem Demašit duke ia njohur shtetŰsinŰ kroate dhe pasaportŰn kroate, me procedurŰ tŰ pŰrshpejtuar dhe duke mŰnjanuar tŰ gjitha pengesat burokratike.
......................

policia shq. 1991 thene kioskun e haxhi kuši Video Watch Online ..

http://whatiexpect.in/index.php?option=com_watch&Itemid=150&video=x62xec

Ne vitin 1991 Rugova kishte organizuar nje referendum gjithepopullor per pavaresine e Kosoves,dhe ne kisokun tim Afrim Morina mu lute a guxoi tja marri disa qindra fletushka qe ne se doin me votue shqiptaret le te votoin ?PO i kam thene pa hezetim dhe sa kane mundur kane votue shqiptaret me plote deshiren e tyre.Por edhe njerin e aktivizova nga fshati sllapuzhane Isuf Dergut Sulen djali dajes tim ishte.Dhe ne mbremje ja dergojsha fletevotimet sepse e mendojsha ma se miri per mos me u ra ne dore policise.Dhe nje dite te marte ma kishin thyer policet shqiptar ,dhe ne mengjez dola qe ta shkoj ne kiosk dhe ška me pare mbrapa e kishin thye kioskun.Por e kemi pasur me shkrim nga drejtori qe ne kiosk leket mos ti lem,sepse nese thehet kiosku vete je pergjegjes per to dhe nuk me brengoste kjo fare,por ne moment duke vrapuar erdhi Gani Krasniqi dhe i nxjerr do fleta te sportit dhe me luftet qe tja shtypi,se eshte per gute.Po i tregova o Gani ška te ka kapur me hygjym prite te shtunen dhe i shtypish!

Ky e ketheu koken ka thyerja dhe me thote a ta paskan thyer kisoskun?Automatikisht ma rroku se diška nuk eshte ne rregulle.Ja prita jo more nuk ma kane thyer por ka qen perpara i thyer nga nje hajne nga Bllaca ku edhe Baqes se Sopise ja kishte thyere perpara .Ky me te shpejtuar me thote jo duhet me ta lamrue se mos me lajmrue mua me marrin ne pyetje pse nuk e ke lajmrue.O Gani ja bera,une jam pronar i kisokut dhe une duhet m¨e lajmrue e jo ti .Nese une kerkoi diš nga ju ateherit lajmroje rastin,por asgje nuk me mungon a kupton o njeri.Ganiu eshte gjalle dhe le ta flasi te verteten ose le te genjen .E ka marr toki vokin dhe i lajmroi ne polici dhe nuk ka vonuar pese minuta erdhi kerri duke duke britue me sirenen e tyre 101 i policise ku zbriten me te shpejte ,dhe hyren brenda duke me bertitur ;Kush ta ka thye kioskun he nanen ta qifsha?Keta ?Ju i thash ma keni thyere e ška po don tani?Mi lidhen duart dhe me derguan ne stacionin e policise,ja nisen te me shajne se kush te ka thene se ne ta kemi thyer ?Mendojshin se Ganiu ma ka tregue,aty ishin te dyshuar,por nuk ishte e vertete fare.Por u thash pe qe ma kan thyer kioskun nuk po me dhimbset fare,por nanen me ma shajte ju ne pleqeri mbane mend o Skender Krasniqi(burri i kengetares Hajrie Kryeziut).Sot ne Kosove ky pis eshte komandir policie ne Prishtine apo diku tjeter sepse e kam pare dhe e kam ne fotografi si pjestar te saj.Dhe polici tjeter qe mi qiti prangat e ka emrin Basri mbiemrin nuk ja di,por eshte me duket ka ana e ferizait.
Nje polic tjeter baca Ram qe e thirreshin ishte kujdestar dhe e ka nxjerr revolen dhe iu ka kercnue tanve leshone dhe mos e prekni se per bese tanve kam per tju vrare.Me ka thene hece me bacen e shko ne shtepi se nuk ke faje fare.Kete kurr nuk e kam cekur,sepse aty e kam pare se ka gjak shqiptari.
Kam dale perjashta dhe duke hecur Polici me emer Tahir Elshani qe e kam marr ne telefonat rruges me thote;Me dajen mos me kqyre kur te flasi se me merr ne qafe;Policet ta kane thyer kioskun per me ti nxene fletushkat per pavaresin e Kosoves.Mos e zgjate ma shume e vazhdo rrugen dhe mos e zgjate ma shume.Dhe lumi ti qe nuk ti kane nxene se e kane pasur ndermend me te likvidue.
Por ky polic me thote ne storje se edhe Mustaf Kolgeci ka dashurme te vjedhur ne lloto dhe ti ka que keta dy polic me te rrahur.Vertet Basriu dhe Skender Krasniqi erdhen ne lloto dhe mu kercnuan se ti kemi mbledhur bete sepse une kinse nuk dua tju beje pagesen njerezve e sidomos Mustaf Kolgecit.E kam kapur per mbrapa Basriun dhe e kam hudhur perjashta si kompirin dhe Skenderin shkelma bytheve sa kam pasur haze dhe u thash qe Mustaf Kolgecit i kam thene nese e sheh qe une nuk dua ta beje pagesen shko urdhero ne llotarin e Kosoves ne Prishtine ne qender dhe thuajuse Haxhi Latif Kuši me ka vkjedhur dhe ka ligj mbi mua se ti je kryetar dhe nese e ke fitue mua ma rrasin e ti fiton.Por djali i Mustaf Kolgecit e kishte lene nje zbrastire dhe mbasi eshte luajtur loja e ka plotesuar lloton dhe nuk ka pasur mundesi qe te fiton me dallavere.
Nuk e kam ditur qe ish policet prape ne Kosove jane kyqur ne te njejtin post,ndoshta kete telefonat nuk do e kisha instalue,sepse ndoshta i kam sjellur telashe,por kerkoje ndjese nga ky njeri qe me ka freskue kur isha ne nje gjendje jo te mire psiqike.
A ka diš te poshter qe e kam inqizuar klete polic qe te ma thote te verteten e atehershme?
Reshati dhe Avdi Ibrahimi me etiketoin spiun qe i marri njerezit ne telefonata.I kam marr ne telefonata qe ne drite ta nxjerri te verteen time.A šenka krim mi marr deshmitaret ne pyetje.

Me 1996 jam i pari ndere shqiptar qe kam kritikue marveshjen e Rugoves me Milloshin qe e beren per arsimin shqip ne Kosove,ku si ndermjetsuese ishte shoqata e"Shene Exhidios"


DerniŔre Údition par Perparimi le Jeu 31 Jan - 21:16, ÚditÚ 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Histori e vertete   Jeu 31 Jan - 16:56Ja se ška ka shkrue ne Zerin e Rinise" Haxhi Latif Kuši
Zotri Ibrahim Rugova;
Per šfare marveshje behet fjale,ndermejt jush dhe Milloshit?
A ka forca kjo shoqat qe ta mbroje kete marveshje ?E nese jo,ateherit nuk vlen kjo marveshje ,pos behet fjale per pastrimin e shkollave qe femit sa ishin te mbyllura keto shkolla benin nevojat e tyre neper klasa.Dhe per mos te shpallet ndonje epidemi keni bere kete marveshje qe ti pastroni keto ndytesira.Jo per te hyre neper klasa nxensit,por mos tju ngjitet ndonji smundje juve,dhe femive te juaj.
Marveshjen qe e keni bere a ka figuruar ne dy gjuhet apo vetem nje serbishte ?
Keto fjale edhe ne nje mbledhje ua kam thene te LDK ,sidomos Uke Bytyqit,Malush Berishes,Hoxhes mulla Muhamet Paqarizit.Uka me tha se ne dy gjuhet,por kur e nxorra gazeten dhe para te gjitheve ua tregova se marveshja figuron genjeshtar komunist vetem ne gjuhen serbe,.Pse genjen popullin i poshter,dhe ju kam drejtuar mases .A me keta tradhetar po beni mbledhje?Qunu e dilni perjashta.Por edhe prof Fehmi Agani kishte ardhur vetem per tu tajuar me mua,pse kam shkure ne gazet kundra Rugoves.Dhe me pate thene se ;O Haxhi a e njeh popullin tend ?A eshte i gaqem te vdesi per atdhe?Ty tut nuk ta doin te miren,!U habita nga kush ishte informue kaq mire.
POr gjate mbledhjes njeri i beri pyetje;Zotri Profesor Agani;A do behet mire pash zotin se dojna mu tranue ?Agani;Duhet njeriu me qen optimiste,se fitorja eshte e jona.

UNe u ngrita dhe i thash;Zotri profesori;A bene qe ju te ma spjegoni ma kjart ška dmth fjala optimist?

Po tha,ska qare pa u bere mire.
PO ma spjego si ska qare pa u bere mire,ma kjart ju lutemi se une jam nje bir qobani dhe nuk i kuptoi thenjet me bishyta.

Te gjithe ja nisen ne salle e po qeshnin dhe po me thone he budalla nuk e dine fjalen optimist ?
Ju drejtova publikut;A e din ti,?Ma spjego pra qe qeshe?Jo nuk di me te spjegue!E pse leh kur nuk dine dhe nuk e kuptone?Hajde tjetrit e me rend dhe as njeri nuk kishte guxim me fole.Hajde profesor na spjego pash zotin se nuk po dijna a i ndegjove te gjithe thene e dim ne fillim e tani as njeri nuk e kupton optimizmin ?Per bese Haxhi nese e dine ma mire na tregoni ju ?PO ua spjegon Haxhi Lata dhe me fjale qe edhe qobani ne bjeshke do me kupton e jo me fjalor sofizmash;
Optimizmi fillon tek njeriu kur e sheh qe diška nga puna e tij ka fillue te bine diš qe e ka mbjellure.
Por si?;
Bukju i vyere e merr traktorin dhe shkone ne aren e tij dhe e laveron aren e vllaqit,dhe e mbjelle.Kesaj i thone optimizem fillestar.
Mbas disa diteve shkone dhe e viziton aren e vete dhe nese ne are ka bie fara,atij i shprhet ndjejna se ka per te korrur diška.Kjo eshte faza e mesme e besimit ne optimizem.Ndersa faza perfundimtare kur e korr faren dhe e fudhe ne kosh.Kesaj i thone optomizem i plote te fjales.
Ju zotri Agani jeni ka ja bani keshtu;Ndegjoni o popull,ne asfallt kemi mbjellur grur dhe kur te vijn te korrurat do korrim shume.
O Popull pa pune nuk ka te ardhura,edhe pa lufte nuk kemi mu šlirue nga shkau.Po ju genjejn keta me fjale e qohunu nga salla ,e kuku per ne .Mbas meje jane que me rend dhe mbeten vetem ata qe ishin ulur perpara nesh.
Ndoshta edhe ketu,sipas Reshat Badalles dhe Avdi Ibrahimit mr paskan nxitur serbet qe ta them vetem te verteten ndaj popullit tim?.
Po kete vit 1996 nje dhenderr i imi bashk me Millan Shipken dhe njefare Bekteshin e kishin thyere shtepin e dhendrrit me disa djem te vellaut te dhendrrit,dhe nipat e tij me qellim qe mu te me likvidoin.Njeri nga keta eshte Nysret Voci ushtar i Fatmir Limes qe i ka bartur arme ne kohen e luftes.Por a ka qen ky i kyqur ne thyerjen e shtepise se dhendrrit nuk e di sepse as qe me intersonte as njeri.
Ne vendin qe punojsha si taxi,isha duke ndejtur me nje djale te dajes Shefqet emrin Zaim Sulaj ardhen policet serb dhe me thane qe te vij ne stacion.Bektesh dhe Shipka me kane rrahur me dru ku tere trupin tim e kampasur zi nga te ramet e tyre.Ku me qellim me automjete dhe disa here me njefare tankse vinin dhe me merrnin ne polici,qe ta pranoi se une keta hajna kinse i kam shetitur me taxin tim.Nje dite me derguan ne gjygj qe me šdo kusht te me dergoin ne burg.Ne gjygj perkthyes ka qen Xh.G.kur me ka marr gjygjetari ne pyetje sa a i kam shetit me taxi,I kam thene veti a me njohin kur te hyne pas Nysretit .
Vertete kur ka hyre nipi dhendrrit kur i beren pyetje cili eshte Haxhiu nuk dinte.Ateherit i kam thene Millan Shipkes ;JU e keni thyere shtepin e dhendrrit tim dhe i kam meshue tavolines.Kush te ka thene se ne e kemi thyere shtepine ?Ai qe ju ka paguar per mua.Kete fjale ne menyre instikte ja thash,sepse isha i lodhur me shpirt nga druri.Po me kujtohet para dy diteve kur u takuam me Avdi Ibrahimin dhe me tha ne zyren e nje shokut te tij nga semetishti;Haxhi me ta ngull shoku me te spiunue nuk duhet mu hidherue ?E kam shajte aty dhe doja ti prishi mardhenet me kete;Me tha ha me te lajrue mos bane aman mos me sillni se jam i smur nga zemra !KJo me perku shume sepse vertete kur me rrinin keta polic serb i pata thene mosni bre se dhimbjet nuk po muj mi durue e vritmi ma mire se edhe keshtu jamka marri ekstacilin per šdo 21 dite.Kjo dmth se Avdiut i ka thene ja Millan Shipka ose Bekteshi nje goran nga prizreni.
Me 1998 kur ndegjova nga taxistat se ne drenice e kishin nis luften kundra Adem Jasharit,kam shkue me vrape tek Avdi Ibrahimi dhe iu kam lutur qe ti shkojna ne ndihem.Ky qeshte dhe te nesermen mbas vrasjes se familjareve ne mur kishte qite fotografin ,e Adem Jasharit kinse eshte aq i kallur per bte.Avdi Ibrahimi dhe Reshat Badallaj deshoret i mbrojne per ta mbrojtur prapanicen e tyre.Mbas vrasjes se Adem Jasharit,neper suhareke mbaheshin demostrata ne perkrahje te lirise,dhe Avdi Ibrahimi vinte tek taxi dhe me merrte edhe mua qe ti beje shoqeri ne demostrata,.POr ška eshte me e poshterta e tij kur iu afroheshim policeve serb me krahin e tij Avdi Ibrahimi me shtynte me sa kishte fuqiKu une u duhesha te rri ne gadishmeri qe mos te me nxenin qetniket.Pas disa herave i thash o pis pse po done me ma bere sherrin ?PO beje shaka !!!!Shaka me jeten e shokut!!Tpuf e kam peshtye dhe kam bertetur per inati rrofte ušk eja,ušk ušk disa here dhe turma ja nisi te iku nga te gjitha anet.EDhe une ika dhe ¨mbrapa ndertesave shkova tek taxi im dhe u ula brenda,.Por nuk zgjati shume erdhi Avdi Ibrahimi dhe me thote e prishe muzlishtin se sa mire kem duke bere shetitje!!!!O i poshtyer ik nga une se ti sje i paster hiq,ik nga une se ti po ja qike nanen shokut bre idiot.
Thone nje fjale pleqet ;O babo e nxura hajnin
O leshoje o biro.
O babo une po e leshoi,por ky nuk po me leshon.
Avdi Ibrahimin ma kishte prue se pari ne shtepin time nje kusheri imi Rraif Kuši ,me ,šfare qellimi tani po del ne drite e verteta,kinse per te mi korigjuar poezit qe doja ti botoj.Ky kusheriri im ka shkue ne amshim dheu i let i qofte ,por sherrin mbrapa ma paska lene .

Avdi Ibrahimi thote e shkruan neper gazeta se me Haxhiun vetem dy a tri here kam bere shoqeri!Qudi se šfare kameleoni na šenka!Pse genjen,kur sa here me Profesor Bajram Kurtin kane fjete tek une e une tek Avdiu e tek Bajram Kurti.
Sa here kemi qen ne samadrazhe tek Bajram Bekteshi ?
Sa here kemi qen tek Selatin Fazliu ?
Sa here kemi qentek Aziz Morina vellau i Afrim Morines?E ky tek une me Avdiun ?Sa here kemi qen me pare ne spital prof ZAli ZAliun?Tek shoket e Adem Demaqit ne Llutogllave ?Sa here kemi qen tek dhendrri i tij ne Sallagrazhde ?Sa here ne sallagrazhde te Rame Vata e Riza Vata ?Ne sa shkomma te kosoves bashk me Avdiun dhe prof Bajram Kurtin i kam que me taxi qe ti shesim librat tona?Kurr benzinen nuk ma ka pague.Haram i kofte ndjersa ime .Sa here e kam qeue tek dhendrri tij ne Krushe te madhe neper granata eh Avdi te vrafte mundi im.

Me 5 apo 6 qershor Qaze Morina nga Reshatani pasi e parkon autobuzin me afrohet dhe te veshi me thote,;Haxhi ne Deberdelan ishe mbush me ušk.O sa mire mi pare te knaqet shpirti.Qaze a po bane shaka ja beje ?Tane lendinat ishin mbushur o po tu rritke zemra.U largova nga ai dhe kinse po e dhezi nje cigare,e kam dhezur taxin dhe ja drejtova koken per ne Deberdelan dhe nje i ri me thote ka po shkoni i tregova per ne Deberdelan.O pash zotin mu lute edhe une qatje po due me shkue e,me iu bashkue ušk es.Po a ,Hajde hyp quni baces ja beje .E kam nise dhe tim e mjegull mbrapa sa qe nuk mu pritke minuti qe ti shoh ushtaret e ušk es.Dhe mbas nje kohe arrijm nga udhekryqin samadrazhe deberdelan dhe afer nje therres e shoh nje me tesha dhe me nje automatik,ku an vjen ka ne dhe ška me pare nje fqiu im S.K.PO ška po bene ketu more kusho ?Ku jane tjeret ?Jo tha shtabi eshte ne deberdelan dhe nese doni mu regjistrue mundeni atje tek shkolla.Jemi nisur dhe me te arritur,nuk kishte pasur sa e paraballonte Qaza,bernda ishte X.Shala,Du Kuš a tre dhe u ulem dhe u treguam se kemi ardhe per tju bashkue vullnetar.
Fatmir Lima mua me tha se ty njeherit nuk mundemi me te marr se nuk kemi arme e na lajmrohesh mbas disa diteve ,ndersa ky i riu nese done mundet sot te na bashkohet.Ketu nuk ma ka prhe mendja kete qe erdhi me mua po e mua jo ???!!!!
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Histori e vertete   Jeu 31 Jan - 20:12

Me 1996 jam i pari ndere shqiptar qe kam kritikue marveshjen e Rugoves me Milloshin qe e beren per arsimin shqip ne Kosove,ku si ndermjetsuese ishte shoqata e"Shene Exhidios"
..........................................................

Ja se ška ka shkrue ne Zerin e Rinise" Haxhi Latif Kuši
Zotri Ibrahim Rugova;
Per šfare marveshje behet fjale,ndermejt jush dhe Milloshit?
A ka forca kjo shoqat qe ta mbroje kete marveshje ?E nese jo,ateherit nuk vlen kjo marveshje ,pos behet fjale per pastrimin e shkollave qe femit sa ishin te mbyllura keto shkolla benin nevojat e tyre neper klasa.Dhe per mos te shpallet ndonje epidemi keni bere kete marveshje qe ti pastroni keto ndytesira.Jo per te hyre neper klasa nxensit,por mos tju ngjitet ndonji smundje juve,dhe femive te juaj.
Marveshjen qe e keni bere a ka figuruar ne dy gjuhet apo vetem nje serbishte ?
Keto fjale edhe ne nje mbledhje ua kam thene te LDK ,sidomos Uke Bytyqit,Malush Berishes,Hoxhes mulla Muhamet Paqarizit.Uka me tha se ne dy gjuhet,por kur e nxorra gazeten dhe para te gjitheve ua tregova se marveshja figuron genjeshtar komunist vetem ne gjuhen serbe,.Pse genjen popullin i poshter,dhe ju kam drejtuar mases .A me keta tradhetar po beni mbledhje?Qunu e dilni perjashta.Por edhe prof Fehmi Agani kishte ardhur vetem per tu tajuar me mua,pse kam shkure ne gazet kundra Rugoves.Dhe me pate thene se ;O Haxhi a e njeh popullin tend ?A eshte i gaqem te vdesi per atdhe?Ty tut nuk ta doin te miren,!U habita nga kush ishte informue kaq mire.
POr gjate mbledhjes njeri i beri pyetje;Zotri Profesor Agani;A do behet mire pash zotin se dojna mu tranue ?Agani;Duhet njeriu me qen optimiste,se fitorja eshte e jona.

Une u ngrita dhe i thash;Zotri profesori;A bene qe ju te ma spjegoni ma kjart ška dmth fjala optimist?

Po tha,ska qare pa u bere mire.
PO ma spjego si ska qare pa u bere mire,ma kjart ju lutemi se une jam nje bir qobani dhe nuk i kuptoi thenjet me bishyta.

Te gjithe ja nisen ne salle e po qeshnin dhe po me thone he budalla nuk e dine fjalen optimist ?
Ju drejtova publikut;A e din ti,?Ma spjego pra qe qeshe?Jo nuk di me te spjegue!E pse leh kur nuk dine dhe nuk e kuptone?Hajde tjetrit e me rend dhe as njeri nuk kishte guxim me fole.Hajde profesor na spjego pash zotin se nuk po dijna a i ndegjove te gjithe thene e dim ne fillim e tani as njeri nuk e kupton optimizmin ?Per bese Haxhi nese e dine ma mire na tregoni ju ?PO ua spjegon Haxhi Lata dhe me fjale qe edhe qobani ne bjeshke do me kupton e jo me fjalor sofizmash;
Optimizmi fillon tek njeriu kur e sheh qe diška nga puna e tij ka fillue te bine diš qe e ka mbjellure.
Por si?;
Bukju i vyere e merr traktorin dhe shkone ne aren e tij dhe e laveron aren e vllaqit,dhe e mbjelle.Kesaj i thone optimizem fillestar.
Mbas disa diteve shkone dhe e viziton aren e vete dhe nese ne are ka bie fara,atij i shprhet ndjejna se ka per te korrur diška.Kjo eshte faza e mesme e besimit ne optimizem.Ndersa faza perfundimtare kur e korr faren dhe e fudhe ne kosh.Kesaj i thone optomizem i plote te fjales.
Ju zotri Agani jeni ka ja bani keshtu;Ndegjoni o popull,ne asfallt kemi mbjellur grur dhe kur te vijn te korrurat do korrim shume.
O Popull pa pune nuk ka te ardhura,edhe pa lufte nuk kemi mu šlirue nga shkau.Po ju genjejn keta me fjale e qohunu nga salla ,e kuku per ne .Mbas meje jane que me rend dhe mbeten vetem ata qe ishin ulur perpara nesh.
Ndoshta edhe ketu,sipas Reshat Badalles dhe Avdi Ibrahimit mr paskan nxitur serbet qe ta them vetem te verteten ndaj popullit tim?.
Po kete vit 1996 nje dhenderr i imi bashk me Millan Shipken dhe njefare Bekteshin e kishin thyere shtepin e dhendrrit me disa djem te vellaut te dhendrrit,dhe nipat e tij me qellim qe mu te me likvidoin.Njeri nga keta eshte Nysret Voci ushtar i Fatmir Limes qe i ka bartur arme ne kohen e luftes.Por a ka qen ky i kyqur ne thyerjen e shtepise se dhendrrit nuk e di sepse as qe me intersonte as njeri.
Ne vendin qe punojsha si taxi,isha duke ndejtur me nje djale te dajes Shefqet emrin Zaim Sulaj ardhen policet serb dhe me thane qe te vij ne stacion.Bektesh dhe Shipka me kane rrahur me dru ku tere trupin tim e kampasur zi nga te ramet e tyre.Ku me qellim me automjete dhe disa here me njefare tankse vinin dhe me merrnin ne polici,qe ta pranoi se une keta hajna kinse i kam shetitur me taxin tim.Nje dite me derguan ne gjygj qe me šdo kusht te me dergoin ne burg.Ne gjygj perkthyes ka qen Xh.G.kur me ka marr gjygjetari ne pyetje sa a i kam shetit me taxi,I kam thene veti a me njohin kur te hyne pas Nysretit .
Vertete kur ka hyre nipi dhendrrit kur i beren pyetje cili eshte Haxhiu nuk dinte.Ateherit i kam thene Millan Shipkes ;JU e keni thyere shtepin e dhendrrit tim dhe i kam meshue tavolines.Kush te ka thene se ne e kemi thyere shtepine ?Ai qe ju ka paguar per mua.Kete fjale ne menyre instikte ja thash,sepse isha i lodhur me shpirt nga druri.Po me kujtohet para dy diteve kur u takuam me Avdi Ibrahimin dhe me tha ne zyren e nje shokut te tij nga semetishti;Haxhi me ta ngull shoku me te spiunue nuk duhet mu hidherue ?E kam shajte aty dhe doja ti prishi mardhenet me kete;Me tha ha me te lajrue mos bane aman mos me sillni se jam i smur nga zemra !KJo me perku shume sepse vertete kur me rrinin keta polic serb i pata thene mosni bre se dhimbjet nuk po muj mi durue e vritmi ma mire se edhe keshtu jamka marri ekstacilin per šdo 21 dite.Kjo dmth se Avdiut i ka thene ja Millan Shipka ose Bekteshi nje goran nga prizreni.
Me 1998 kur ndegjova nga taxistat se ne drenice e kishin nis luften kundra Adem Jasharit,kam shkue me vrape tek Avdi Ibrahimi dhe iu kam lutur qe ti shkojna ne ndihem.Ky qeshte dhe te nesermen mbas vrasjes se familjareve ne mur kishte qite fotografin ,e Adem Jasharit kinse eshte aq i kallur per bte.Avdi Ibrahimi dhe Reshat Badallaj deshoret i mbrojne per ta mbrojtur prapanicen e tyre.Mbas vrasjes se Adem Jasharit,neper suhareke mbaheshin demostrata ne perkrahje te lirise,dhe Avdi Ibrahimi vinte tek taxi dhe me merrte edhe mua qe ti beje shoqeri ne demostrata,.POr ška eshte me e poshterta e tij kur iu afroheshim policeve serb me krahin e tij Avdi Ibrahimi me shtynte me sa kishte fuqiKu une u duhesha te rri ne gadishmeri qe mos te me nxenin qetniket.Pas disa herave i thash o pis pse po done me ma bere sherrin ?PO beje shaka !!!!Shaka me jeten e shokut!!Tpuf e kam peshtye dhe kam bertetur per inati rrofte ušk eja,ušk ušk disa here dhe turma ja nisi te iku nga te gjitha anet.EDhe une ika dhe ¨mbrapa ndertesave shkova tek taxi im dhe u ula brenda,.Por nuk zgjati shume erdhi Avdi Ibrahimi dhe me thote e prishe muzlishtin se sa mire kem duke bere shetitje!!!!O i poshtyer ik nga une se ti sje i paster hiq,ik nga une se ti po ja qike nanen shokut bre idiot.
Thone nje fjale pleqet ;O babo e nxura hajnin
O leshoje o biro.
O babo une po e leshoi,por ky nuk po me leshon.
Avdi Ibrahimin ma kishte prue se pari ne shtepin time nje kusheri imi Rraif Kuši ,me ,šfare qellimi tani po del ne drite e verteta,kinse per te mi korigjuar poezit qe doja ti botoj.Ky kusheriri im ka shkue ne amshim dheu i let i qofte ,por sherrin mbrapa ma paska lene .

Avdi Ibrahimi thote e shkruan neper gazeta se me Haxhiun vetem dy a tri here kam bere shoqeri!Qudi se šfare kameleoni na šenka!Pse genjen,kur sa here me Profesor Bajram Kurtin kane fjete tek une e une tek Avdiu e tek Bajram Kurti.
Sa here kemi qen ne samadrazhe tek Bajram Bekteshi ?
Sa here kemi qen tek Selatin Fazliu ?
Sa here kemi qentek Aziz Morina vellau i Afrim Morines?E ky tek une me Avdiun ?Sa here kemi qen me pare ne spital prof ZAli ZAliun?Tek shoket e Adem Demaqit ne Llutogllave ?Sa here kemi qen tek dhendrri i tij ne Sallagrazhde ?Sa here ne sallagrazhde te Rame Vata e Riza Vata ?Ne sa shkomma te kosoves bashk me Avdiun dhe prof Bajram Kurtin i kam que me taxi qe ti shesim librat tona?Kurr benzinen nuk ma ka pague.Haram i kofte ndjersa ime .Sa here e kam qeue tek dhendrri tij ne Krushe te madhe neper granata eh Avdi te vrafte mundi im.

Me 5 apo 6 qershor Qaze Morina nga Reshatani pasi e parkon autobuzin me afrohet dhe te veshi me thote,;Haxhi ne Deberdelan ishe mbush me ušk.O sa mire mi pare te knaqet shpirti.Qaze a po bane shaka ja beje ?Tane lendinat ishin mbushur o po tu rritke zemra.U largova nga ai dhe kinse po e dhezi nje cigare,e kam dhezur taxin dhe ja drejtova koken per ne Deberdelan dhe nje i ri me thote ka po shkoni i tregova per ne Deberdelan.O pash zotin mu lute edhe une qatje po due me shkue e,me iu bashkue ušk es.Po a ,Hajde hyp quni baces ja beje .E kam nise dhe tim e mjegull mbrapa sa qe nuk mu pritke minuti qe ti shoh ushtaret e ušk es.Dhe mbas nje kohe arrijm nga udhekryqin samadrazhe deberdelan dhe afer nje therres e shoh nje me tesha dhe me nje automatik,ku an vjen ka ne dhe ška me pare nje fqiu im S.K.PO ška po bene ketu more kusho ?Ku jane tjeret ?Jo tha shtabi eshte ne deberdelan dhe nese doni mu regjistrue mundeni atje tek shkolla.Jemi nisur dhe me te arritur,nuk kishte pasur sa e paraballonte Qaza,bernda ishte X.Shala,Du Kuš a tre dhe u ulem dhe u treguam se kemi ardhe per tju bashkue vullnetar.
Fatmir Lima mua me tha se ty njeherit nuk mundemi me te marr se nuk kemi arme e na lajmrohesh mbas disa diteve ,ndersa ky i riu nese done mundet sot te na bashkohet.Ketu nuk ma ka prhe mendja kete qe erdhi me mua po e mua jo ???!!!!
Jam lajmrue edhe mbas nje javes ,por Fatmir Lima me te njejtat fjale nuk kemi ende arme,dhe me thote tye ta qete ma se miri te shkruan per luften e uškes !
Jam kethyer prape si i deshpruar,sepse kete dite e kisha kerkuar qysh moti,kur baba im Latifi me thoshte biro syte nuk do me mbyllenpa te pare ty duke hec me kundra te ushtrise shqiptare.Dhe me kujtohet kur si i vogel femit e lagjes sime ngritshin flamujt e jugosllavise e mu me thojshin ju nuk keni lek me ble e me qite si ne ?Dhe une ja nisa me qajte para babes duke iu lutur qe ta ble nje flamur e ta qesim edhe ne si fqinjet e tjere.Por baba me perkthelli per floke dhe lotet i nisen ti dilnin dhe nenerisesha ne mendjen time ?O zot pse e ngushtova baben ,ndoshta nuk ka vertete lek per ta blere ,pse e luta baben per kete ?Baba ja prita bera shaka me ty se nuk e pata nime me blere flamur.Jo biro ma beri,kesi flamuri nuk eshte problem se nana jote mundet me qepe ,por a e dine ti se ky flamur nuk eshte i yni ?Eh ška u be thash me veten ?Pse babe a tjeter kemi ne shqiptaret ?E more biro,nese ma jep besen qe nuk me qesish e nuk i tregon njeriut baba ta tregon flamurin tone shqiptar qe te hidhet ta ngrene nga bukuria qe ka .
Hade bre babe pash zotin a ma tregone ?PO vetem mu beto qe kujt nuk di i tregon se po i tregove shokeve ,ata u tregoin prinderve dhe fjala e merr dhene ,dhe ma babe me sy kurr nuk ke per te pare,pos ne burge do qelbem gjere ne vdekje ?PO pse nuk kemi te drejte me qite babe flamurin tone ?Me baben serbet me dhune na kan okupue fale tradhetareve qe na shtypin me serb..
Eja me baben e ta tregon baba se šfare flamuri ka populli yne shqiptar.E ka marr nje shkalle dhe kemi hypur ne qatin e shtepise dhe nnga muri i nxorri disa qerpiq dhe e nxorri nje pelhure te kuqe,ku e puthi me lote nga permallimi dhe nisi ta shpalosi si nje lule kuqe me fletet e njoma,dhe me pase nisi te qel nje zogu i zi dhe kur e hapi ,ja biro ky eshte flamuri yne dhe per kete nuk e qesi flamurin e armiqeve.Por biro mos harro se po na diktuan fqinjet ,po beren e na lajmruan ma babe nuk ke a ndegjove biro,si te done tani banja babes tend ?

Pas disa diteve une edhe pse dilsha tek taxistat nuk kisha fije te vullnetit per pune,pos e kisha drojen pse nuk me marrin ne lufte kundra armikut shakullor dhe tani nisi nje frike si nga serbet ashtu edhe frika pse ne lufte kundra serbit nuk me marrin,dhe ne keto qaste erdhi Haki Gashi me djemt e vete dhe pasi kishi kerkuar nga tjeret taxista qe nje nuse ta qion per ne Bukosh nga fshati samadrazhe,ata te gjithe e kishin refuzue,dhe pas shume lutjeve me thane se ti japim 50 marka me shkue ne samadrazhe e me que nusen ne Bukosh dhe nga atje njerin nga samadrazha me kethyer ne samadrazhe qe ne kete kohe nje liter benzin shitej 10 marka,po ti hargjon njeriu 10 litra benin 100 marka e neper ato rruge kalldermi as qeraja nuk paguahej.Por pasi mu luten aq shume se nusja eshte bere gati e krushqit kerkund ,sepse ne Vraniq serbet kishin masakrue e dhunue shqiptare,kete kerkushi nuk e dinte e as une .
U nisem per ne fshatin samadrazhe dhe defat kercasin kendoin ,zot thash a jane ne vete keta njerez qe šenkan tranue me ka krejte.Nisen e po ma qesin nje kemish ne kerr ,hej ua prita a doni sherrin me ma bere,nuk ua kam marr,une nisa te frikohem tani,duke thene me vete;Po more Haxhi ška te gjeti qe ta bene kete gjeste,?PO beren e na dalin policet perpara,ška do bene?PO bane,n e ne ndalen dhe e marrin nusen dhe e dhunoin šfare ftyre do te mbesi ty ?Pse more koke peshku i hyre kesaj pune.Ia prita atij qe ishim marr vesh .Shok une nuk mundem me que kete nuse ne Bukosh,une kam mendue se ka edhe kerre tjera qe me percjellin a vete edhe une kam shpirt dhe qe te pruna gjere ketu nuk dua pagese naten e mire.Ja nisen me bertete kuku per neve nusja eshte bere gati e mos na merr ftyren pash zotin.Une o burra a e dini qe ne ate fshate ndoshta ka serb polic e ushtar,a mendoni qe une kam femi,dhe po me vrasin ška mendoni ?JU vetem per vete mendoni ta perzini nga shtepia kete vajze!Po banen e ma morren nga kerri nusen e neve na lidhin,ška mendoni ?A keni fture e mendje.Hajte bre se me kete njeri kaloni mire mos u tute.Flaka me dilte nga koka,ndjeret si uji me shkonin qe nga kripa e djereseve syt nuk mundesha te qeli e ta shohe rrugen me hec.E kam dheze kerrin dhe kam ra Shahadet,BISMILAHI e Zoti i Madhe ne doren tende .Ja kam mbajte ka shpia ime dhe kam dal jashte qe ti tregoi gruas sime se ka mundesi te me ndodhe šdo e keqe.EDhe gruaja me tha mos e qo ketheje mbrapa a nuk i ndegjoin krismat ?Vetem i kam thene ne doren e te Madhit Allah,se nuk e ketheje me mbrapa.Ka reka ja kemi mbate e kemi dal ka ballkani dhe grykes se hisarit dolem ne Shiroke,rruga ishte e paster as dhe miza nuk degjohej,sikurse šdo gje ishte e vdekur.Mbas disa minutave arritem ne shtepin e dhendrrit ,kush nuk ndegjohet sikurse heshtja kishte marr šdo gje te gjalle.Zbritem nga kerri trokita ne dere duke thene a ka njeri ne shtepi,?Doli djali i nuses,me thote ška po doni ne kete kohe ?Asgje i thash,pos ta kemi prue nusen ty per me hyre dhenderr sonte ti.

PO per šfare dhendrri je ka flasish pash zotin a si ndegjoni krismat ?Ne šdo qast jemi duke pritur te na hyne brenda shkijet.PO banen e hyren ne shtepi serbet e me ma dhunue gruen a ?O djalosh i them,mua me kane marr si taxi dhe mu kane lutur me ore te tera se kerkushi nuk donte me ta prue.Une mendova se te bera mire,por u kam thene edhe ketyre se djali po te ishte mire koha vete do organizonte krushqit e me marr si duhet.
O djalosh nese se don nusen,paguami 50 marka e ta ketheje prape nusen ne samadrazhe ?Jo me thote nuk kam pare,pse ma ke prue nusen ?I kethehem ketij te samadrazhes mi jep paret?Jo nuk kam pare ?E pse po bani shaka me mua ?punen ua kam rye ,kam rezikue jeten e ju shaka bani me mua.Kam hypur ne kerr dhe deshta ta lenja kete te samadrazhes aty,por mu lute o burr nuk di se ška ke fole me Haki Gashin qe ishte vullkanizer ne suhareke ?Po mire dhendrrit i them po ta kishe bere dasmen a pa leke do shkojshe me marr nusen ?Ato leke qe e pata me thote kam blere 2000kg mill!PO ma jep nje thes miell se per bese nuk kam une as nje kg.Jo bre pse me te dhane!PO nuk po ta lypi ndjersen tende por timen o zotri,nje thes 25 marka e gjysmen po ti fale.E kote ishte ta marri hakun tim.
E pashe se thelle eshte puna,sepse shqiptari ma i mire eshte keshtu.I thash eja hyp se mire ma keni ngul gygjen se shqiptari qe te prete ne bese nuk skuqet fare.Jemi shkue tek Haki Gashi,dhe i them se ti me ke lutur qe ta kryej punen ma beni pagesen ,por as ky nuk u skuq duke mi afru dy goma te vjetra ne shkembim te lekve.
POr ka pasur raste kur ate dite qe e paten rrethuar Adem Jasharin u pata lutur tane taxistave qe ti thejm firmat e taxit ,te gjithe rane te pajtimit,duke me thene theje ti i pari pastaj ne,e kam kapur e per toke i kam meshuar e ata ja nisen te qeshnin ,haha ta ngulem tani ti mbete pa firme.Ka pasur raste kur taxistat,si Hamit K,S.K.Naser G.Shasivar kapitani qe sot ka punue si polis i kosoves iu kane lutur policeve serb shtete p˘lic qe te hypin ne kerrin time ,vetem e vetem qe masa te me shohi se po barti polic serb.Kur kemi mbrri ne qafe te dules ,timonin e kam kethyer per ne homner,qe ti vrasi ata dhe veten ,por ma kane kapur nga dora dhe e kane ndalur kerrin dhe me kane rrahur.Kur jam kethyer,taxistat ja nisen te qeshnin,dhe njerin qe e kisha si shok She...Gru...me tha se filani filani ne kafen e Naserit iu kane lutur qe te hypin ne kerrin tend.Kapetanin ,duke bere shaka me mua e kamkapur e kam ngritu ne qiell dhe e kam perplasur per toke qe shpirti ke duke i dalur dhe ma me mua ai njeri kurr nuk ka guxue me fole.Pos ky pis tek varret e Berisheve me pate pyetur;Se ška do te behet me luften ?i thash se ušk duhet te shendrrohet ne ushtri kombetare dhe ka ike nga une.Dhe mbas luftes kur e marri ne telefonat qe e posedoi ende kaseten kur e thirri ,ai me thote a e din se kush jam?Kush i them ?Polic ne suhareke,Kush je ti ma pret se nese nuk tregon ta mbylla.
I trgova se jam Haxhi Latifi .A me thote ti qe ke ik para luftes ne azil! Jo more ja prita,a te kujtohet kur me the tek vorrat e Berisheve se ška duhet me bere me luften ?A te thash se ušk duhet te shendrrohet ne ushtri KOMBETARE .Kush te ka bere kesi pyetjesh dhe ma meshel telefonin.Keto fakte i posedoi ne kaset.Me shqiptar vetem inqizime se te ngrejne fjalet dhe te bejne ty me fole vete me vete.

Ne kete muain qershir ishte ferku i mbremjes dhe erdhi nje fqiu im dhe me afrohet m¨urit te oborrit dhe me thote;Arsim SH.baca Haxhi a hala je ne shtepi ?Pse ia prita?PO a nuk e sheh qe krejte suhareka kane ike vetem ti paske mbete ne suhareke!Qysh bre ma shtini friken eu ška koka kjo?
Pse ?PO sonte ušk na kane lajmrue se dojna me sulmue stacionin e policise dhe pastaj policet kane me masakrue neper shtepia.Qysh bre a jane ne vete ata ?Ma se pari eshte dashur me tregue ,e me na armatos e pastaj me sulmue policin.PO kjo nuk eshte sheje e šlirimit bacao mazamakeq.Ne keto qaste vjen fqiu tjeter Kuši edhe ky po te njejtat fjale,pas ketij i treti Nazmi G.edhe ky baca Haxhi ška po presish ik me femi se kane me te masakrue!PO ku hamami baca done me ike ne kete mbremje?Erdhi Nezir Shala,.Me bacin hala si ke ik femit ?Une ne studenqan i kam ik,e ti shko te reka dhe nere shelqe rrini sonte,se beren e tju nxuren ne shtepi pasha zotin kane me ju grie serbet.Shyqyr qe ju i pasket ik familjet e juaja e une kysmet si Adem Jashari me ška kam e si e ka shkrue ai i madhi se as serbit as kerkujna borgj sdi kam e per te me vrare ndoshta po ,por edhe serbet lehte pasha nji zot me kalue mire jo.I kam marr femit e i kam prue ne shtepin e vellaut ku u thash qe te bini me fjete e une tere naten duke bere roje,me Nazmi Gashin,Kušin,e Arsim Shalen bashk me baben e tij NezirinArmet nuk kish guxim qe ti qitsha para tyre se kisha frike,por vetem revolen e kisha ne shoke e kallashin ne nje vend tjeter siq e kish pergaditur terenin nese me sulmoin,dhe koridorin e femive per te ikur neper oborre e une me ndejte gjere sa te shpetoin femit..
Zgdhiu mengjezi dhe asgje nuk krisi,pos alarm i mashtruar.Ka mesdita kam shkue ne Deberdelan ne shtabin e Fatmir Limes dhe i tregova ndodhin si ka qen situata mbreme,ai mu kercnue se kinse une po propagandoi kundra ušk es.Mu kercnua keshtu;Ti je ka fabrikon propagande kundra neshe a e din se te vraje!!
PO kush po bene propagande ore zotri ?Hajde me mua dhe i pyesim fqinjet,jo nja e dy,por disa shtepi,nese une po te genjeje ateherit une vete do beje vetvrasje e nese eshte e vertete ška me bere me ty ?Kujt pi thua keto fjale ty ty,ška po ta merr mendja a mos te tutem jam que ne kembe.NJeri nuk me kujtohet,tregon,po po ka qen e vertete se Agim Kuši ka pire raki dhe ju ka thene suharekes qe kemi mi sul¨mue policin e pastaj ka me ju tregue juve policia ka me u masakrue me rend.He shok a po genjeje a ?Po kusheriri yt paska bere propagande.
PO po Lima,por ti po vjen ketu me spiunue,ja po te qon Rugova ja serbet.
He me vete them se mire ma bere;Para ca diteve shkova tek brica qe ti nenqethi floket dhe po sa ja ka nise per te mi qethi,kane hyre disa polic dhe me karrike me kane marre e que ne stacionin e policise duke me thene se per qielli te kemi kerkue e te gjetem per toke.

Dhe polici Millan Shipka si kyesori e merrte thiken dhe ma sillte rrethe qafes duke me thene se perhere ty ta kam mendue me ta pre koken dhe ja te shtira ne dore.
PO ia prita lehte eshte te luftoni me nje njeri civil e nese keni trimeri qe ku i keni ušk shkoni e luftoni me ta .
Pse ti luftoim ata ?A po shkone mu lajmrue ne ušk ?A po te marrin me luftue kundra nesh?Dhe ma rrasi gishtine ne goje ,ku buzet mi pergjaku,dhe me tha qe karin tim te marrin pis ,derr.A i ke thene qelikut pash zotin me merr vetem te vrej magjupet , polic dhe spiunat ?
Vertete betohem ne Perendi se keto fjale i kisha fole vetem me qelikun,dhe nenerisi neper shpirtin e trazuar,po ku hamamin e din se ška kam fole me Fatmir Limen ?Jo i thash nuk eshte e vertete se kam fole me qelikun.,dhe i kam thene te lutem me merr ne lufte qe te vrasi magjup,spiuna e serb dhe ti tregoi serbise se kush eshte Haxhi Lata.

E ka thirre nje polic me te madhe eja ketu ,.Ndegjo ti patriot,tani e bim brenda qelikun dhe nese thote se po me ke thene ,a me ta pre lekuren gjere sa shpirti yte del per bythe ?Mu nxune fyti,as nuk mundesha ti them thire as mos e thirre,vetem e e e e i thash se po me nxihet fryma nuk jam mire,dhe nuk po me dalin fjalet.
Ndegjo me thote,nese na jep besen se nuk na vrasish njerzit tane ne lufte,as magjupet as policet,ne ty brenda dy a tri oreve ta formaim nje njesit te ušk es prej 2 00 ushtar te ušk es apo treqind e sa ti deshiron.Dhe plaqkat qe do ti fitoni i ndajna bashk,dhe mbas perfundimit te luftes ke mu bere person i larte.Me koke kam bere jo dhe nuk kam mbetur une qe te luftoi as per ju as per ušk,,šenka perzie hesapi e mazamakeq.Ti po paraqitesh tosha ma priti,e dim ne qe ti ke ushtar ekstra,veq nje po te them,tani nuk dua me te vra,por kam deshire me te nxene me arme ne dore duke luftue kundra nesh e pastaj ke me pa se si kam me ta nxjerr shpirtin.PO i thash,po ta kisha pasur ushtrin time a mendon se komandanti del neper qender e tju bie ne dore kundershtarit ?O shok ia prita te uškes me kercnohen se ju apo rugova me ka que me spiunue,.Eju me thoni se kam ushtar te mi,dhe doni te me nxini duke luftue kundra jush .Ne sy ma thote se po te shohe se nje dite ne dy kemi me dale ne duel ne lufte,por nese deshiron mundemi edhe tani te dalim ne dy ne duel!Ma hudhi nje revole dhe me ftone qe revolen ta shti ne brez dhe cili ta vrasi i pari njerin nga ne le te fiton.Por si ta kapi, ate revole kur mbrapa meje rrethi i policeve qe silleshin rrethe meje me gryka te automatikeve .Por ja se ška i kam thene ;Me nje kusht me ju e beje;Ja me kerr tendin ja me timin po shkojna ne malin biraq,dhe ti merr arme e une jo,nese mundesh te me vrasish vritem e nese mundem te fitoi ty me liro a me te vra nuk e kam ndermend.E pasjtaj ju si e keni miqasin me keta kallushana vritni civilet e fiton ari e leke.Por si po e shoh kjo nuk eshte lufte per šlirim,pos mi u qie nanen civileve serb e shqiptar.Ku po e din ti kete me thote ?PO sipas udhezimeve dhe fjaleve te juaja dhe atyre qe po hane viqa e populli duke u gatue ,ku buka e tyre po dojka mi vra.Dil ma shpejta perjashta sa nuk e kam ndryshue mendjen,se ti nuk don me jetue si perendi,perjashta.
Ku e lam tek qeliku,ti ke ardhe ne ušk me spiunue ja Rugova ja serbet te kane dergue me spiunue.Si ke ftyre te me thuash kesi fjale o njeri ?PO benju pyetje tanve ketyre ushtareve qe me njohin se šfare njeriu jam une ?Ne keto qaste iu drejtue edhe djalit te Elmi Sali Kušit;EDhe ti ke ardhe ketu me spiunue ?I shkreti u ngushtue u rrudhe dhe fjale nuk qitke nga goja.Une ja presi;PO si ke guxim ti thua edhe ketij se paska ardhe me spiunue ?Per kane me spiunue ?Kundra migjallareve te tij?Kundra dajeve te tij?Kundra niperve te tij ?Ateherit ne keto qaste i kane ngrehur armet dhe iu drejtuan qelikut kujt i thua se ka ardhe me spiunue ?Menjeherit kam nderhyre ne mese dhe iu kam lutur qe mos tju hyne grindja,sepse dikush qenka duke u perzire ketu,nuk ka faje qeliku i shkreti.Iu luta qe te me marrin,por e kote ishte,prape me thane se mbas nje jave,dhe me tha qeliku se dhe femit nuk ka kush me ti ruajtur .Kete e kuptova mire ,por i thash qe ka i keni ju edhe une mashk me familet e juaja.EDhe kesaj here nuk ishte e mundur qe te ju bashkangjitem ketyre,dhe u nisa per ne shtepi.

Po sa hyra brenda dhe ja nisa te ngreje buke erdhen te Salmiut Jetes dhe mu luten qe tjua largoi femit e tyre ,sepse serbet shume po granatoin.Disa i qova ne Peqan e disa ne Studenqan e disa ne deberdelan.Dhe ne mbremje femit me thone babe ti tjeret po i largon nga suhareka e neve nuk na ke kujdesin !Jo me baben si ju si ata jane njerez edhe per juve mendoi,por po ua merr mendja se nuk ua kam kujdesin gabim e keni.Rash me fjete dhe vertete bombardimet dhe krismat na tronditen edhe trurin sa qe ishte e pamundur te qendron ne kete shtepi,dhe kur e zbardhe dita neper oborr timin dalin disa familje dhe Arsimi me troket tek xhami dhe me thote o baca Haxhi tane suhareka kan ik,ška po prete ?!

U zgjuan femit ashtu te pergjumur dhe nuk dijshin se ška me bere,po disi kjo si ne zgabim,njeriu e humpka edhe vetdijen,i mblodha femit dhe disa sende dhe menduam qe te shkojme ne sopi tek tezaket e mi.Po sa rame poshte lendines ,ja hasim ne Ruzhdi Kuši dhe pasi pershendetemi me thote .Kush per ka ja keni nisur ?Per sopi bre Ruzhdi se po thone Shaljanet krejte suhareka ka ike ,ška ke pritye dhe une vendosa mi ik femit.Haxhi ty si te shohin kane me te likvidue,e sherri yt edhe femit kane me ti vra.Jur me tha se edhe femit sherri yt kane me ti vrare i ndalova dhe i thash vajzes qe ta thirri Avdulla Kušin nese ka mundesi me ju que ne sopi edhe ata le te rrine atye e merremi vesh me telefone.
Ka ardhe Avdullahu dhe pa fjale i ka marr femit e i ka que ne sopi,dhe eshte kethyer prape me vajzen e tij ku me tha se mire i kam que gjere tek tezaku.
Te nesermen,pasi isha duke ndegjue lajmet,ne keto qaste dikush troket ne dere dhe ška me pare djali madhe !Lat ška u ba,?Pse vete je?Ku jane ata ?Ne sopi me thote.E ška lype ti vete ?Djali dajes tend me tha se a se din qe baben ta kan vrare serbet,dhe kam mendue se vertete te kane vra.E zoti e vrafte ate pis qe na paska marr ne qafe.Po a e dine nana jote qe ke ardhe ketu ne shpije ?Jo ška ,Jo !Jam ngriitur menjeherit e babe po zoti e vraft ate qen qe ta paska thene ate fjale.Jam que e ka proi Haliti e tek ndertesa dhe ne ato qaste tanksat po sa kemi kalue rrugen dhe i kam thene djalet mos shiko ka ata biro.Ka shtepia e Sejdi Elshanit e neper tapallnica,duke i bere pyetje se ka ka ardhe sepse topat pa nderpre gjuanin.Jo qendej jo kendej kur iu kemi perdredhe shpati te dybiqakut me te dale ne rrafsh si kam hapur nje dushk ja tanksat nja 30 metra e kam kapur djalin per setre dhe e kam terhequr mbrapa ngadale dhe mbrapas nja disa metra dhe i kam thene shpejte te dalim tek lumi dhe perpjet deri tek vrashtat,ku ishte nje shtepi dhe u trokita kur doli nje shok,por emri mu ka mbeshtjell na futi brenda dhe i kerkova uje se flaka e tymi nga koka me dilte.Jemi que e se shpejti arritem tek tezaket e mi dhe hyrem brenda.Tezaku me tha se si kam mundur mi lane femit vetem e une ne shtepi ?Mirepo tezaku te nesermen me tha;Ty po te kerkonte ušk !Pse per ška me kerkon ušk ?E din ti pse !
Une i tregova se ka qe ca here lajmrohem por nuk me marrin.Au po qeshet dhe po thote nese te nxene ty nuk ke me kalue mire !A po mendon se po te genjeje qe kam qen lajmrue qe tju bashkangjitem ?PO de me thote!Po a ke deshire me mua me shkue e mu bashkue me ata ?PO me thote.A ke diš ng armet me lajmrue ne ušk i them?Po me thote i kam tri granata dore te proddhimit jigosllave.
Shko merri dhe shkojna per shtab.Shkoi dhe i mori ato granata dhe pasi hyri ne kerr me thote,hej me na nxene policet ne suhareke ška me ba ?Mbylle bythen i thash e pergadite bomben si te na ndalin gjuajave dhe ikim,atyre pastaj nuk u bjen ndermend me na gjaute kur ti shohin granatat.Jo, jo ja nisi po done me ndale,por une i dhash gaz dhe ma nuk e ndala kerrin ,por fati qe neper suhareke njeri i gjall nuk ishte dhe vazhduam rruges per ne Deberdelan.Me te mbrrijtur ne shtabin e qelikut u ulem dhe na gostisen nga nje leng portokalli,por tani kete dite veq sa ishte shume fishue numri i ushtareve .Me tu ulur ia prita qelikut pasj zotin tani me prano qe tju bashkangjitem se jam lodhe ne shpirt.Qeliku Haxhi te kemi thene qe jo dhe pike mos na mundo.PO mire a po e mirrni kete tezakun tim ne ušk ?A ti kane na ke prue a i kemi thene jo!!!!!

A done shok ti mu regjistrue ?PO i thote tezaku .Ulu ma afer dhe ti marrim do shenime;Emri babes,nanes gjyshes,stergjyshit e tjera e tjera dhe e pyeten a ke me dorezue diš nga armet ?PO u tha tri bomba.Na jep,.Ua la mbi tavoline dhe iu falenderuan per bombat.Me pas i thane se tani mundeni te shkoni ne sopi dhe ju ftoin personat qe jane me detyra atje ne fshat.U ngritem dhe u pershendetem duke vazhdue rrugen prape per ne sopi.Mirepo po sa kaluam nja 200 metra ma priti tezaku;A tezak ma ngule!Pse? Mua me regjistrova e ti nuk u regjistrove!
Po a i luta o tezak ?A me thane se ty nuk te marrim e tezakun po.
Ja ti ma nule mire,mi morren shenimet tani me lajmroin dhe serbet munden me ardhe ne shtepi dhe me vrasin.E kam kethyer kerrin menjeherit sepse atje ky e bene alarme kinse une tani i beje sherr.Nje here po te kerkoij te uškes tani pasi erdhe me thote se ja bana sherrin.Ku po kethehesh tezak?Me te que edhe nje here e mi u thene a po doni me lajmrue ne polici e ata me vra tani ?Jo pash zotin po beje shaka se ketheje kerrin.Prape e kam kethyer kerrin dhe vazhduam rrugen per ne sopi.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Histori e vertete   Jeu 31 Jan - 21:14

Isufi po thone se ti e ke nise luften

Femit e tu po pijne qaj shume

u kethyem ne shtepi
Kemi kerkue strehim tek Mehdi Emezi
shqja e Mehdiut ,per bese po then se ti e ke nise luften e tani pse po ike

Motra po thone se ti e ke nise luften
me pas nise luften ška kam pase me ike por me ushtaretb e mi si begu
prape ne deberdelan,Lima ste marrim se je shoqerue me Avdiun
E ftova Bajram Bekteshin i trtegova

edhe mesuesi F.B si Lima me thote
Strehimi ne marali
rrethimi ne mengjez nga ana e policise se uškes,pse po organizoi qe ti mbroje civilet shqiptar
shkuarja tek Uke bytyqi

e ftoi avdiun me aziz morinen ne oborrin tim dhe ia tregoj pse nuk me marrin ne lufte
Avdi ib kur shane ne vitin 1997 shqiptaret e magjupin Rexhepin e Bades nga terrna e bane sa mijera shqiptar me vlere
Ndahem nga shoqerie me avdiun,
pas disa diteve e ndermjetson Aziz qe te pajtohemi kur shkojm me azizin ne tryeze ishin veli kuši,osman gega
kur dola perjashta me ndiqeshin mbrpa gjere ne stacion ška ke ba ti e mua dervish shaqa me kendon kengen per flamur e ty pse jo !Uke Bytyqin miku i Avdiut bagjanak
Avdiu ne mars me betohet se nuk do votoi per rugoven ,une jo avdiu po dhelper dinake
Kumara kur femit i qova ne sopi

1997 me 8 mars promovimi i vepres se pare me titull
Kethimi nga maralia ne pagarushe

16 janari 1999 masakra e reqakut
Udhetimi "Vdekjen e pashe me syt e mi
emrat e 49 shqiptareve qe i shpetova ne kamionin friz
sllovaki djalin e adem jasharit lulin qe kish dashur me mbyte vellau i azem vllasit e kam lexue ne burgun e sllovakis dhe mbytjen e Haxhiut nga mushtishti dhe disa tjereve qe i ka rrotullue nga barke me qellim
si e shkeva lkauqukun ndermjet dy portave te kamion frizit qe ti shpetojna vdekjes.emrat 49 shqiptar
ne burgun e qekis
si na tradhetoi limani dhe porositur me na mbyte
mi morri paret dhe me la te vdesi
Si ua shpetova leket shqiptareve ne qeki
si e pagova per se dyti qekun per gjermani
si dolea ne gjykim
pse ja beri gjygjit se jam i smur psiqikisht
pse doli nga seanca
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisÚ
MessageSujet: Re: Histori e vertete   

Revenir en haut Aller en bas
 
Histori e vertete
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas rÚpondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: