AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

  PSE PO SHPIF O VEHBI RAFUNA?!Reshat Budalla=dreni drenova

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: PSE PO SHPIF O VEHBI RAFUNA?!Reshat Budalla=dreni drenova   Sam 9 Fév - 20:40

me tė vėrtet ne nuk lėshojmė shkrime pa emra.... E kontrollova dhe e pash se pa emėr e kemi publikue kėtė shkrim, meqense kishte edhe autoren. Shkrimi ndodhet edhe nė portale tjera, Autorja ėshtė Mona Agrigoroaiei.
Shpresoj tė mos ju kemi shqetėsue diqka nė kėtė drejtim. Pėr kritika po edhe propozime dhe kėrkesa, kemi qenė, dhe do tė jemi edhe nė tė ardhmen pėr vizitorėt dhe lexuesit tanė.

Sinqerisht dhe me rrespekt,

Muhamet Hoxhaj / Administrator dhe Moderator
Ja shqiptar qeni i maqedonise si shprehet duke e mbrojtur udbashi udbashin

http://www.KosovariMedia.com
http://www.facebook.com/KosovariMedia
http://www.myspace.com/KosovariMedia

http://www.RadioDrijona.de
http://www.facebook.com/RadioDrijona.de
https://www.youtube.com/user/RadioDrijona


PSE PO SHPIF O VEHBI RAFUNA?!
User Rating: / 0
PoorBest
Monday, 17 September 2012 10:07Denoncim publik
Sot, mė 15 shtatorit 2012, u takova me njė person tė quajtur Vehbi Rafuna, nga Kosova nė lokalin pranė “Albanian University” nė qendėr tė Tiranės. Dėshmitarė nė kėtė takim ishin edhe Ruzhdi Saramata, babė dėshmori tė luftės sė UĒK-sė dhe Halil Canolli, ish komandant tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.
Kursi i bisedės nė fillim ka qenė rreth domosdoshmėrisė sė aktivitetit kombėtar. Unė kam theksuar faktin se vetėm dėshmorėt e kombit kanė kryer misionin e tyre ndaj atdheut, kurse ne qė jemi tė gjallė duhet tė vazhdojmė kėtė drejtim dhe pėr fat tė keq ka njerėz qė vetėm nė dukje vazhdojnė kėtė rrugė, por bashkėpunojnė mė armiqtė e kombit dhe me kolaboracionistėt.
Papritmas, Vehbi Rafuna mė pyeti: “Me kėnd mbani kontakte kėtu nė Tiranė?”.
Pyetja m’u duk provokative. Qė tė mbulohem shokėt dhe aktivitetin tim, i jam pėrgjigjur: Me Koēo Danaj.
Dhe, pastaj e pyeta edhe unė: “Po ju, me kėnd mbani lidhje?
” Pėrgjigja e Vehbiut ka qenė befasuese pėr mua. Ai mė tha:
“Tani, nė si ish luftėtarė tė UĒK-sė, mbajmė lidhje me tė gjitha qeveritė” (!).
Kjo mėnyrė e tė formuluarit mė jep tė drejtėn tė konsideroj se ai nuk vazhdon rrugėn e drejtė kombėtare pėr ēlirim dhe ribashkim kombėtar, por ėshtė i shitur tek qeveritė tė Thaēit dhe tė Berishės, dhe vetėm bėn “gam gam” pėr tė mashtruar atdhetarėt se qenka patriot.
Nė atė moment unė i jam kundėrpėrgjigjur (dhe referenca ishte drejtpėrdrejtė pėr tė, gjė qė nuk e ka kuptuar): "Paska njerėz qė vetėm nė dukje veprojnė pėr ribashkim kombėtar, por nė fakt bashkėpunojnė me horrat"!
Ky pėrfundim e kam edhe pasi unė e pyeta ēfarė mendon pėr Gafurr Adilin, duke i thenė se: “unė kam dėgjuar pėr kėtė politikan tė shquar nė opinion, e di se ėshtė kėtu nė Shqipėri, nuk e kam takuar deri mė tani”.
Kurse ai filloi tė hidhte vrerė ndaj Gafurr Adilit, duke thenė: “Ai hiē nuk ėshtė politikan i shquar.
Gafurr Adili ishte nė organizimin e quajtur Frontin pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar […emrin nuk e shqiptoi korrektesisht dhe plotėsisht], por mė pas u largua dhe formoi partine e quajtur FDBK”.
Kėto janė thellėsisht shpifje. FBKSH ka qenė organizatė ilegale politike udhėheqėse e AKSH-sė dhe mė pas, pėr shumė arsye tė qendrueshme, ka qenė reformuar nė njė organizatė politiko-demokratike (jo parti politike!), tė emėrtuar Fronti Demokratik pėr Bashkim Kombėtar (FDBK).
Ky mjeran, spiun i SHIK tė Kosovės dhe edhe i agjenturės sekrete tė Kroacisė, kujton se unė nuk e dija se ai, Vehbi Rafuna, ka qenė nė Konferencė Riorganizuese tė ish FBKSH-sė, tė mbajtur mė 28 Nėntor 2009 te Hotel Romana nė Durrės, qė ka qenė edhe Kuvendi Themelues i Frontit Demokratik pėr Bashkim Kombėtar (FDBK), dhe aty, nga vetė Gafurr Adili, lideri i ish FBKSH-AKSH-se dhe qė nga 28 Nėntori 2009 President i FDBK-sė, i ka marrė librat "Platforma e Shqipėrisė Natyrale" tė Koco Danajt dhe nuk i ka paguar librat, por i ka vjedhur, siqėshtė mesuar tė vjedhė ai dhe banda e tij, qė e kanė vjedhur, jo vetėm UCK-nė, por edhe Kosovėn.
Gjithashtu, mjerani Vehbi Haruna, kujton se unė nuk e dij se ai ėshtė invalid i luftės se UCK-sė, jo i plagosur nėdyluftime me bishėn serbe, por i vetplagosur me armė e tij, qė tė mos shkonte nė betejat clirimtare.
Por, mua mė shumė habiti qėndrimi oportunist dhe shumė i poshtėr i zotot Ruzhdi Saramata, i cili heshti kur shpifte spiuni Vehbi Rafuna ndaj liderit tė bashkimit kombėtar, Magjister (tė shkencave Juridike-Ekonomike) Gafurr Adili nga Kėrcova nė Tiranė, sepse unė e dija shumė mirė se, zoti Ruzhdi Saramata e njeh shumė mirėzotin Gafurr Adili. Mjafton qė zotit Ruzhdi Saramata t'ia rikujtoj vetėm disa sekuenca tė bashkėveprimit tėdikurshėm tė tij (2004-2009), pėrmes dėshmorit Xhaferr Shala, me Gafurr Adilin, dhe jamė shumė e sigurt se, zoti Ruzhdi Sramata do t'i bjen pishmanit pse endet me poliagjentin Vehbi Rafuna.
Nėse zoti Ruzhdi Saramata do tė guxojė ta kundershtoje kėtė fakt, gjė qė unė e mirėpres, atėherė unė do tėjesha e detyruar qė t'i publikoj edhe ate "pazarin" prej 20 mijė eurosh, nga te cilat 3 mijė euro ia ka marrėdėshmorit Xhaferr Shala "Xhafės" dhe... (vjeshtė 2005) pėr...., dhe qė edhe 17 mijė eurot e tjera ėshtė dashur t'ia paguante zoti Gafurr Adili, sepse ashtu zoti Gafurr Adili iu kishte thėnė Xhafės dhe..., por qė pastaj, kur Zoti Ruzhdi Saramata ishte takuar (te "Zabeli" nė Kukes) me zotin Gafurr Adili, i kishte ra pishmanit se pse djemve te tij ua kishte marrė 3 mijė eurot pėr gjėra (sende) qė nuk ishin tė tij, por i kishte ble populli shqiptar.
Prandej, keni kujdes dahi, kur shpifni kundėr Liderit tė Bashkimit Kombetar, Magjistėr Gafurr Adilit, aktualisht President i Frontit Demokratik pėr Bashkim Kombėtar (FDBK), sepse do tė na detyroni qė, ashtu si ish spiunėve tė ish UDB-sė (Ali Ahmedi & Co), edhe ju t'ua publikojmė tė gjitha pislliqet tuaja tė deritanishme.
Tiranė,
15 shtator 2012
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
PSE PO SHPIF O VEHBI RAFUNA?!Reshat Budalla=dreni drenova
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: