AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Dhendrri i Reshat Badalles(udbashit te serbise)

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Dhendrri i Reshat Badalles(udbashit te serbise)   Dim 10 Fév - 5:27


A e lexoni Muhamet Hoxhen qe i pari me provokon.
Une kerkoi autorin ai ma jep emrin,kete:Autorja është Mona Agrigoroaiei.Shpresoj të mos ju kemi
shqetësue .

I pari nuk ja kam nis me shpifje as kundra Avdi Ibrahimit as kundra Reshat Budalles
..............Per kete te jeni te bindur.
Me tradhetar e kurr nuk ka miqesi.Ndersa me armiq egzistone paqa.
Pa qen une bashkpuntor i serbise ,te ma ngjesin faqen e zeze mua.Jo more shok,nese ju jeni mesue me tradhetar te beheni paqe,dhe nese jeni mesue qe gjate paqes me ta tju shuanin jeten dhe ftyren me mua jo.Pse ,sepse sa here kam bere paq me Avdiun ,ky edhe ma shume mi ka shtue dhembjet.Reshatin nuk e kam njohur,por Avdiu e ka nxite sepse vete Avdiu nuk ka mundesi me mua.Pardje e kam thirre ne telefonat Avdi qenin dhe kur i tregova qe duhet te mergjigjet me po ose jo,kur ma kerkoi emrin qe nuk duhesha tja tregoja,e ka mbyllur si prostitutka e stambollit.A ne faqen e juaj ma ka que kuqka e serbise qe kurren e kurres nuk e kisha mendue qe me shpifet me kesi shpifje kinse e paskam shetit Arkanin neper pikat e luftes.O njerez ,a jeni me gjak shqiptari?Avdiun ju ma mire se une nuk e njihni,sepse me te qe nga viti 1996 gjere ne vitin 1998 ne dhjetor te ketij muai sna kan nda as nata as dita.E ky shkruan kinse une paskam shetit Arkanin bashk me Reshatin.
Paqe beje kur keta e pranoin se kan qen sherbetar te shkaut dhe publikisht kerkojne ndjese ndaj meje dhe kombit qe kane vrare shqiptar patriota.
Une mundem lirisht tju them se Avdiu dhe Reshati kane vrare shqiptar patriota e jo shpiuna se vete jane shpiuna.
A ka shkrue Reshat Badallaj kinse une per dhendrrin e tij Uke Mehen kam thene se UKa ka qen udbash?Une nuk ja kam shkrue keshtu,port ai kerkoi qe une dite e nate mos te beje gjume gjere sa e zbulova se vertete Uka kishte qen me detyra qe ta pergjoi Adem Jasharin.Ndersa i kam thene se per Uken te ka thene haptas Kadri Mani se Uke Meha dikuri ka qen udbash e pastaje gjerat ndryshuan.Por duke zbulue e marr informata e zbulova qe ne Hage kishin deklarue se qindra komandanta te uçk es kishin qen duke u dhene informata serbeve ne lufte.
Sa here me keni kerkue argumente dhe fakte?JU kam dergue,dhe nuk mi keni botue.Zemra ime e dine se si e kam ndie veten.Ateherit kur ketyre udbashave ua botyojshit shkrimet kundra meje,duke me etiketue zi e terr.Po ta kisha nje njoll sa do te vogel qe kam punue kundra shqiptareve e trojeve as pakes nuk do ma kishte ndie palla.Ama zot une puno e rreziko jeten per juve e ju kundra meje ,a jeni njerez apo kafshe pash njat zot qe ju ka fale.
Une mbrjau flamurin kuq e zi e jo te serbeve ,ju qohunu kundra meje.
Une demostratat per te miren e juve,ju me thoni se tjeter kush i ka nise demostratat e kinse me paskan dergue serbet mi nise.
Une flijou, per shqiptar ,ju mua tradhetar.
Une thirr naton ta bombardoi serbin,ju mua me shpifeni genjeshtar.
Une thirri ndihmat per refugjatet e luftes per shqiptar e luftetar,ju me shpifni genjeshtar.E çka deshtet qe une tju behem i dashur qe punova per qeshtjen shqiptare qe 50 vjet?Te me kishin vrare udbashet me serb e ju te me qitni ne qifteli ?
Reshati kerkon me Avdiun nga une pse as nje therre nuk me kishte hyre nga serbet!Serbet nga une kerkojshin se pari tju betohem se nuk do te punoi kundra tyre,e pastaj te bejne alarme per burgosjen time.
Sa per te me rrahur,me kan rrahur policet shqiptar ne vend te shkive dite e nate per dite.Per kete dhe vuaj nga zemra qe nga mosha rinore duke marr ne kosove ekstacilin 24000 kubikve.Dhe ketu ne franc mjekohem me barna.Ku ne anen e majte as qe guxoi te beje nje dite nje gjum si Avdi Shpiuni dhe Reshat zagari i shkjaut.
Reshat zagari informahet nga Bahtir Hamza qe edhe Isuf Gervallen e shpall udbash,Psataj Kadri Manin udbash,por edhe mua ky qen si shkak qe Bahtir Hamzes nuk ja kam shly inqizimin e Rexhep Qosjes me ka thene se kam me ta marr ftyren.Kam me qindra mesazhe nga qeni Bahtir Hamza.Reshati bazohet ne kete qen,bashk me Avdi Ibrahimin.
Keta dhe shoket e ketyre kane gishte ne vrasjen e Adem Jasharit,Ilir Konushevcin,Ahmet Krasniqit,Xheve e Fehmi Lladrovcit,Ismet Jasharin, dhe ne shume e shume vrasje pa e dite populli.Keta me çdo kushte i bindin shqiptaret se nuk jane tradhetar,vrastar,duke ua lene fajet te tjereve si mua Haxhi Latif Kuçit.
Kur je i paq si loti,pse Avdi Ibrahim qeni nuk fol me mua ne telefone dhe te ma kundershton me fakte?POr me shkrime se nuk me ka perpara e ta leshoin dy kembet si lepurin dhe dhelpren dinake.
Ky qen me çdo kusht eshte mundue qe te me qete ne kurthe,por fale gjindshmerise sime dhe perendise jam ne jete.
Ky shoket ma tye mire i ka etiketue shpiuna ,vetem e vetem ti nxisi qe te kacafyten me policin serbe qe serbet ti vrasin ne çrregullime psiqike.Ja kush jane Avdi Ibrahimi dhe Reshat Badallaj.
EDhe ne lufte Fatmir Lima me thoshte se ti je shoqerue me Avdiun dhe per kete nuk te marrim.Kete perhere ja kam thene Avdiut dhe per nje telefon qe e kishte pase ne zyren e tij ne mbrojtjen popullore te jugosllavise Avdiut kerkush nga shoket e punes nuk kishin guxue me ja que.Keto nuk i kam dite per Avdiun,pos Fatmir Lima ne Deberdelan mi ka thene ne prani te F.Balaj,Bajram Bekteshit dhe shume ushtareve te tjere.Tjeter gje i kam shkrue se me merrte Avdiu dite e nate duke me que skute ne skut me qellime ogurezeza.Une vetem perjetimet e mija qe kam perjetue me Avdiun i kam shkrue.As gje nuk ja kam shtue vetem sa ja kam mangue se kur po me bine ndermend edhe tjera provokime te Avdiut,me duket vetja vertete tradhetar.
Pse e theme kete ,
Nje dite ne banesen e profesor Bajram Kurtit ne kohen e luftes i pata thene;Pse profesor po rrin me Avdiun ?Me tha ;,une po iku,por ky nuk po me leshone!
Edhe une me Avdiun jam shkputur ne vitin 1998,por ne janar nese nuk gaboi e kishte que Haziz Morinen dhe me dhune me pajtoi duke mu lut si zotiti.Por prape po sa jemi pajtue ,menihere me provokime Avdiu,Veli Kuçi,Osman Gega,e Haziz Morina.I kam treguar me dhjetra here ,mu kane bere bajate,por sa me kane lendue ?Dhe a kishit mundur ju te beni paqe me keta tipa.
Lum Avdiu,lum Reshati
ketyre mire
po u prine tradhetia.
Spiuna ma te rrezikshem
kurr
nuk ka pasur shqiptaria.
Vete jam gjygjetar e Historian,por kesi populli qe luftoin kinse per çlirim e i vrasin mbas shpines popullin e vete,zot runa nga keta dhempira.
Nuk duhet kerkue serbein si gjakatare as europen
pos keta na paskan pire gjakun e len fajet serbeve.
Kuku zot a je ka sheh e ndegjon nga ky milet.
Nuk e theme se tere populli jane tradhetar,por shumica e perqindjes jane anti shqiptar.
Perendia dhe kombet me kesi populli nervozohen,e ju a e dini ,nuk e di une kete.


Me keta derra na perseritet historia,dhe roberia.
A juve zotri te kesaj gazete ,ju duket mire jeta e shqiptareve ne Kosove ?
Ku e kemi veriun e Kosoves ?
Sa komuna serbe jane me shtetesi teritorjale(Eksteritorialitet)E sa manastire qe kerkush nga shqiptaret nuk guxoin te kaloin aty pari.
A u betuan se po luftoin ta bashkoin trojen me nanen shqiperi ?Ku eshte ILirida ,?KU pas tere asaj lufte Ali shpiuni bere marveshje me maqedonas dhe i riroberoi shqiptaret.
A nuk eshte tradheti kjo ?Edhe ne Luginen e Presheves a mire po u duket,ku krenohen luftetaret tradhetar se ne kemi luftue per te miren e shqiptareve ?çfare te mire ju e shihni ne keto luftera zotri ?A keni gjak arberori pash nanen qe u ka dhene gji ?
Me nderime arberore
Haxhi Latif Kuçi
A kerkojshit edhe ju nga une argumente?
Ja argumente kundra Reshat qenit se çfare dhendrri paska pasur ,e kam fjalen per Uke Mehen.
Kjo eshte fotoja e artikullit
http://oi38.tinypic.com/2v835l1.jpg
Kjo eshte gazeta
http://oi38.tinypic.com/2v835l1.jpg
.........................
...............
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Dhendrri i Reshat Badalles(udbashit te serbise)   Dim 10 Fév - 7:39

Njihov junak, naš špijun
E. R. | 05. novembar 2007. 19:01 | Komentara: 7
Svedok haškog tužilaštva protiv Ramuša Haradinaja, Zoran Stijović, govori za „Novosti“ - Jedan od nekadašnjih šefova DB u Prištini objašnjava da je u OVK bilo 200 saradnika Državne bezbednosti. Albanski general decenijama kao „Moravac“ radio za Srbe

SRODNE VESTI

Hag: Odbrana traži oslobađanje Stanišića

Nikola Selaković stigao u Hag
Tolimir traži duži rok za pisanje žalbe
Branilac Haradinaja sada postao sudija!
Suzana Grubješić u Hagu

BEOGRAD - Bivši šef analitike Državne bezbednosti Srbije u Prištini Zoran Stijović nedavno je kao svedok Haškog tužilaštva govorio o zločinima bivših komandanata OVK Ramuša Haradinaja, Lahija Brahimaja i Idriza Baljaja. Informacije o njihovim nedelima, kako je objasnio, služba je dobijala od oko 200 „živih izvora“ - saradnika u redovima OVK.
O nekima od saradnika, ali i o zločinima ove terorističke organizacije, Stijović „svedoči“ i za „Novosti“.
- Insajder službe pod pseudonimom „Jaglić“ bio je član užeg rukovodstva štaba OVK u Glođanima i jedan od najbližih pomoćnika Ramuša Haradinaja - kaže naš sagovornik. - Važne informacije o delovanju terorista dobijali smo i od saradnika „Moravca“. Bio je to Mek Ukaj, naš saradnik za područje Kosovske Mitrovice.
„Moravac“ je, objašnjava Stijović, bio dugogodišnji zatvorenik i pripadnik tzv. Narodnog pokreta republike Kosovo (NPRK), čiji je vojni projekat bila upravo OVK. Više od deset godina proveo je po zatvorima bivše SFRJ, a dobar deo robijanja bio je angažovan na zadacima službe.
Devedesetih godina, kada je „pušten na slobodu“, bio je zadužen za praćenje grupe Adema Jašarija. Stradao je sredinom 1996. godine. Ne znajući da je radio za srpski DB, Glavni štab OVK ga je posthumno proglasio za narodnog heroja NPRK, dodelio mu čin general-majora, a brigada OVK koja je delovala na području Kosovske Mitrovice nazvana je po njemu. Tek posle 1999. godine, kada se srpska policija povukla sa Kosova, saznalo se ko je, u stvari, bio „Moravac“.
Od ove dvojice, ali i od mnogih drugih saradnika, DB je saznao i o odluci o terorističkim dejstvima donetoj u proleće 1993. godine.
- Tada je održan tajni sastanak u selu Zajas u Makedoniji - kaže Stijović. - NPRK je tada odlučio da OVK deluje u pet zona - KiM, Makedoniji, tzv. istočnom Kosovu kako su Albanci nazivali opštine Preševo, Bujanovac i Medveđu, ali i u Crnoj Gori i užoj Srbiji. Strateški cilj je bio da se ujedine sve teritorije na kojima su živeli Albanci.
Pet godina kasnije, tačnije 23. juna 1998. godine, u selu Jablanica, za komandanta OVK u operativnoj zoni Dukađin, izabran je Ramuš Haradinaj. Ubrzo posle toga, u Peći, Dečanima, Đakovici, Klini, koje su bile u njegovoj zoni odgovornosti, ređali su se monstruozni zločini nad Srbima i drugima.
- Mučko ubistvo policajca Srđana Perovića u Peći bilo je početak onoga što se kasnije dogodilo njegovim kolegama, kaže Stijović. - Posle toga, stradalo je više od 30 njegovih kolega. Iza tih ubistava kao i iza zločina nad civilima čija su tela nađena u Radonjićkom jezeru stajala je OVK.
Od doušnika OVK, DB je informisana o sastanku, iz avgusta 1998. godine, u selu Papraćane. Tada su upozoreni Haradinaj i njegovi saradnici da se ribe u Radonjićkom jezeru hrane ljudskim mesom.


KNJIGA
DA za Službu nije bilo nedodirljivih, govori i podatak da je rođeni brat danas visokog funkcionera, kosovskog Albanca, radio za DB. Konkretno, i on je pratio Adema Jašarija.
Mnoge od tajni, najavljuje Stijović, biće otkrivene u knjizi koju piše o svom svedočenju u Ha
škom tribunalu.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Dhendrri i Reshat Badalles(udbashit te serbise)
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: