AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 http://www.vetevendosje.org/repository/docs/vetevendosje_376

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: http://www.vetevendosje.org/repository/docs/vetevendosje_376   Mar 5 Mar - 1:22

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: http://www.vetevendosje.org/repository/docs/vetevendosje_376   Mar 5 Mar - 1:30

Nga ajo qė po quhet raport nė
kėtė seancė, e qė deri tash
asnjėherė nuk kemi marrė
diēka tė shkruar po del se
Hashim Thaēi nė Bruksel ka
shkuar tė takohet me Daēiēin
pėr tė rikujtuar memoaret nga
Vjena pasi atje asgjė nuk qenka
.fol pėrtej Pakos sė Ahtisarit
Pra, ai takim i vėshtirė qė
paralajmėrohej paska qenė
gabim i prezantuar. Nė fakt ne
Bruksel Thaēi paska shkuar
tė takohet me Daēiēin pėr tė
komentuar atė qė ėshtė folur nė
.Vjenė
Ē’ėshtė ky cirk kėshtu? Ē’ėshtė
kjo fyerje e inteligjencės pėr
?kėta deputetė
Ju folėt pėr veriun, edhe pėrtej
veriut, folėt pėr atė qė ėshtė nė
platformėn e Serbisė qė ata i
thonė bashkėsi e komunave
serbe dhe ju pėrpiqeni ta
emėrtoni me asociacion. E qė
gradualisht po shkon drejt njė
autonomie tė qartė pėr territoret
.e banuara me shumicė serbe
Asociacioni i komunave me
shumicė serbe e pėrcakton
qartė territorin, vijėn territoriale
ndarėse nė mes tė shqiptarėve
dhe serbėve. Fjala me shumicė
serbe, i bie qė po krijoni diēka nė
vija etnike dhe kur thoni komuna
i bie territor. Ju po vendosni vija
territoriale ndarėse nė baza
etnike. Kjo nuk di si mund tė
vizatohet mė qartė. Dhe kėsaj
nuk i thonė integrim. Kėsaj i
.thonė ndarje e brendshme
Nė radhėn e shkuar tė
negociatave, kėtij territori iu
.pėrcaktua ndarja e buxhetit
Ju u morėt vesh pėr ndarje tė
buxhetit tė Kosovės nė baza
etnike nė tė ashtuquajturin fond
pėr zhvillimin e veriut. Tani ky
.do na dalė edhe pėrtej veriut
Kjo sė pari ėshtė diskriminuese
pasi privilegjomi i dikujt ēdo
herė bėhet nė kurriz tė dikujt
tjetėr dhe kjo po bėhet mbi
ata mė tė varfrit dhe sė dyti
si po mund tė quhet ky hap si
integrim kur kjo ėshtė tejet e
qartė se muros ndarjen. Kur
njė territori i ndan buxhet ti atij
territori i ke dhėnė autonominė
dhe kėtu kompetencat tjera
.pothuaj u bėnė tė qarta
Me buxhet tė ndarė qė buron
nga pikat 1 dhe 31 e qė do tė
menaxhohet nga pėrfaqėsuesi i
,BE-sė, pra nga dikush neutral
dhe mė territor tė ndarė de fakto
.ėshtė siguruar mosintegrimi
,Sė pari, u nda buxheti, sė dyti
,u caktua territori dhe sė treti
mbeti qė nė takimin e radhės
tė pėrcaktohen kompetencat
ekzekutive. Kėsaj i thonė
.autonomi
Qė takimi i radhės do tė sjellė
kompromiset qė do tė shkojnė
ende tutje drejt autonomisė
tregon mė sė miri dobėsia juaj e
.treguar nė takimin e fundit
Ju zotėri keni shkuar nė takim
me Daēiēin pas turpit qė ndodhi
nė Preshevė. Ai demonstroi
dhunėn dhe shtypjen kundėr
shqiptarėve atje dhe ju u takuat
thua se nuk ndodhi asgjė. Ju e
.legjitimuat dhunėn atje
,Ju pranuat tė flisni pėr veriun
pėr serbėt nė Kosovė,jo mė
pa e vėnė si kusht tė drejtėn e
shqiptarėve nėn serbi, jo mė pa
qenė as temė madje por edhe
pas poshtėrimit qė Daēiēi bėri
me shqiptarėt atje. Dhe tani
na ripėrtypni marrėveshjen pėr
diplomat. Tėrė autonominė
territoriale dhe financiare tė
serbėve ju e barazoni me
.diplomat
Zotėrinj ata njerėz atje nėn serbi
ai Daēiē po i shtyp dhe ju bėheni
.cinik dhe na flitni pėr diplomat
Dhe mė e rėnda ėshtė se e
.quani cirk reagimin tonė
Fjalė e mbajtur nga Liburn
Aliu nė seancėn e raportimit
tė Kryeministrit tė Kosovės nė
Kuvend nė lidhje me takimin e
radh
ės nė Bruksel
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
http://www.vetevendosje.org/repository/docs/vetevendosje_376
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: