AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Merci de nous avoir confié votre histoire!

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Merci de nous avoir confié votre histoire!   Dim 24 Mar - 5:37

Merci de nous avoir confié votre histoire!
Merci d'avoir participé à ce projet de partage de récits.

Voici le lien qui vous permettra d'accéder à votre histoire: http://www.avaaz.org/fr/20mm_story_page/?toxPIdb&story_id=4057

Les membres d'Avaaz peuvent désormais lire votre histoire, vous offrir un coeur en signe d'appréciation et vous envoyer leurs commentaires. D'ici une semaine environ, vous recevrez un courriel qui récapitulera les commentaires que vous avez reçus et les adresses électroniques de ceux qui ont choisi de vous la divulguer. Vous pourrez alors leur répondre directement si vous le souhaitez.

Vous recevrez également une confirmation électronique. Elle comprendra le lien pour accéder à votre récit, le texte que vous avez publié et un lien pour supprimer votre histoire si vous le souhaitez. Si vous avez des questions ou des inquiétudes, n'hésitez pas à contacter stories@avaaz.org. Maintenant, retrouvez les histoires des autres membres d'Avaaz dans le monde entier:

>> Revenir sur la carte mondial des histoires <<
Parlez-en à vos amis
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Merci de nous avoir confié votre histoire!   Dim 24 Mar - 5:39

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Merci de nous avoir confié votre histoire!   Dim 24 Mar - 5:40

Traduire: Français, Autres langues
< lire d'autres histoires

Haxhi Kuçi
France, Plagny

Une Haxhi Kuçi i lindur me 18.08.1955 ne Suhareke pas gjithe punes sime atdhetare qe kontribova per qeshtjen e shqiptareve ne fund shqiptaret me shpallen tradhetar.
Si i ri qysh ne ditet e rinis ne moshen e re ne vitin 1968 mbas Osman Geges ne qender te qytetit tim e mbajta flamurin ne krye te turmes,por emrin tim kerkund.
Me 1971 ne nje akcion vullnetar ne sutjeske serbet na rrethuan dhe na dhane ultimatim gjere neser qe flamurin ta hekim,ne te kunderten do na masakroin.Te gjithe shqiptaret rane ne takort qe ma se miri e heqim flamurin e shkojm gjalle ne kosove.Por une si ma iriu ne mengjez kur nje serbit qe ua besuan qe ta hek flamurin,e kam grushtuar dhe flamurin e vendosa prape qe te valoi.Me tu kethyer ne Kosove ne vend te mirnjohjes shqiptaret me shpallen tradhetar te jugosllavise
.
Me 1971 ne shkollen normale per diten e shkolles ja kushtova nje poezi me titull"Republika e Kosoves"dhe mbas disa diteve ai qe profesor Nezir Rrezja ne vend qe te ma botoi poezin me kishte lajmrue ne polici dhe me morren ne ore te mesimit per çdo dite dhe me malltretonin.
Me 11 mars 1981 ne menzen e studenteve mua ne gjelle me qelloi nje qime dhe nisa te proestoi ku protesta u zgjerua dhe mori permasa te gjera.Ne mbremje erdhi Ruzhdi Kuçi me vellaun e tij bashk me dy student tjere ne konvikt dhe me tha se te kemi lajmrue qe ti i ke nise demostratet si shkak i qimes dhe ska gje te keqe.Dhe te nesermen ne mengjez shkuam ne zyren e ish drejtorit te menzes Shefki Stublla dhe na morri ne bisede informatike,por mua nulk me morri,pse nuk e di kete.Per keto demostrata emri im kerkund nuk figuron sepse shqiptaret servila te serbise i pervetsuan per nevoja te tyre personale.
Ne mardhenje pune sa here kam kerkue te punsohem kurr nuk munda te punsohem,sepse per ta isha person i papershtatshem moralo polike.Studjova Juridikun ne kete kohe,por ishte e pamundur gjere ne vitin e trete u desha qe provimet me komision ti japi,sepse profesoret ishin te detyruar qe mua mos te me notoin fare.Kam diplomue ne SHNP ne Gjakove degen "Histori Gjeografi"por as me kete diplome nuk me mirrshin ne mardhenje pune.
Me 1989 sa ishin minatoret te ngujuar ne zgafelle,ne suhareke formuam nje delegacion qe ti vizitojna minatoret e nder ta isha edhe une ne liste dhe kur shkuam i luta minatoret qe te dalin te gjithe e une po behem sakrifica e shqiptareve ,por benin shaka me mua ata dhe delegacioni yn,siq ishin ;Sali Hoxha,Shaip Gashi,Deme Ndercaj,qe disa ende jane ne jete.Mbas erdhen forcat jugosllave ne Kosove te gjitheve na mirreshin ne polici dhe mbas malltretimeve te shumta na leshuan.Por mua me thane se ne ty te burgosim,kur ti neve na jep besen se ke me qen njeriu yn,ndryshe kurr nuk do te denojna.Ja kush na çenkan te burgosurit politike shqiptar?Pra se pari duhet tju behesh servil serb,pastaj i burgosur politike.
Gjere ne kohen e para luftes per sistemin jugosllave isha person Non Grata.Ne regulle e tera,por ne lufte qe te luftoi kundra qetnikve serb mos te me marrin,nuk e kam besuar kurr kete.
Se pari ne fillim jam lajmrue tek Fatmir Lima ne fshatin Deberdelan me emrin qeliku,por ky ne fillim me tha se nuk te marrim,sepse na mungoin armet.Pastaj e njejta fjale,te treten kinse po me ka dergue Rugova apo serbet per te spiunue.Te katerten here me nje tezak kam shkue mu reghistrue por e kote ishte inkuadrimi im,sepse edhe tezaku me provokonte se po me lypin te uçk se per çfare arsye me provokoi me kete se kuptoi ende..Te pesten here me tha se ne ty nuk te marrim sepse je shoqerue me nje spiun Avdi Ibrahimin se ky para luftes ka qen ne mardhenje pune ne mbrojtjen popullore te suharekes,qe nga viti 1984 gjere ne vitin 1987.
Kam qen lajmruar edhe ne shtabe tjera por nuk me pranojshin duke me thene se ti je i eger ne serb dhe po berem e nk te degjuam me luftue kundra serbeve na vrete.
Ne vitin 1998 ne shtepin time banojshin dy perfaqesues te ISCES dhe keta ne vezhgim e kishin Reqakun dhe me 15 janar kur erdhen ne oret e vona ne shtepin time me thane se serbet kan masakrue civil shqiptar.UçK nuk po lufton drejte pos provokon dhe serbet vrasin civil.Me vone me thane se a ke deshire qe ta lamrojna NATON qe ta bombardoi serbin?PO u thash si nuk kam deshire,i kam perqafue dhe kerkuan nje telefon tua siguroi.Shkova tek nje fqiu im Jashar Shala dhe e luta qe te na hauzon telefoni per kete gjeste ai me tha se nuk me intereson a i mshoin forcave serbe dhe telefonin ma reuzoi.Por keta Ihsan Aksai e morri radio lidhjen dhe foli me amerike per disa ore dhe me tha se ta plotsova deshiren.Te nesermen me thane qe ta leshoi Kosoven sepse e dinin se ne dy ane isha i rrezikuar si nga serbet ashtu edhe nga shqiptaret.Dhe sa interesant Avdi Ibrahimi mbas ikjes sime nga Kosova ishte kyq ne uçk ne zonen e Pashtrikut.Tani ky bashk me nje ish udbash me emrin Reshat Badallaj me etiketoin si njeri te udbaes pa fakte,vetem e vetem te ma njollosin ftyren time.
Jam munduar qe historin time tua pershkruaj sa me shkurt,sepse historia ime ka shume vuajtje qe nuk ka as lapes ta pershkruan.
telefoni im ne france
0033781133677
Me nderime
Haxhi Latif Kuçi
............
...............
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Merci de nous avoir confié votre histoire!   

Revenir en haut Aller en bas
 
Merci de nous avoir confié votre histoire!
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: