AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Shaip Muja;grat e dhunuara skan lidhje me uēk !

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Shaip Muja;grat e dhunuara skan lidhje me uēk !   Mar 26 Mar - 11:19


Ndodheni Indeksonline / Lajme
13:05 / E martė, 26 Mars 201339 Komente
Muja: Gratė e dhunuara nuk janė viktima

Deputeti i Partisė Demokratike tė Kosovės, Shaip Muja, ka sqaruar nė njė intervistė dhėnė Radios Evropa e Lirė, se pse kundėrshton qė kategoria e grave tė dhunuara gjatė luftės nė Kosovė nuk bėn tė pėrfshihet nė njė kategori nė kuadėr tė ligjit pėr veteranėt e luftės.
Zoti Muja ėshtė pėrfshirė nė njė debat me deputetė tė Lėvizjes Vetėvendosje nė Kuvendin e Kosovės, lėvizje kjo e cila ka inicuar qė nė shenjė kujdesi pėr gratė e dhunuara, atyre t’u sigurohet njė pėrkujdesje institucionale nė kuadėr tė ligjeve nė fuqi.
RADIO EVROPA E LIRĖ
Ēka ndodhi nė kuvend, dhe ēfarė debati u inicua pėr gratė e dhunuara gjatė luftės, si njė kategori pėr tė cilėn po kėrkohet njė pėrkujdes institucional, dhe ēfarė thatė ju nė Kuvend qė shkaktoi gjithė kėto polemika?
SHAIP MUJA
Propozimin qė gratė e dhunuara, tė mbrohen me ligj nuk e ka kundėrshtuar Partia Demokratike, nė asnjė moment. Dhe asnjė deputet i Partisė Demokratike nuk e ka kundėrshtuar. Mirėpo, pėrzierjen e kategorisė sė grave tė dhunuara me ushtarėt e UĒK-sė, unė e kam quajtur njė spekulim politik, dhe nuk e ka nė esencė dhembshurinė e grupit politik tė Vetėvendosjes dhe tė njė pjese e deputetėve, por ėshtė mė shumė spekulim politik qė tė marrin vota, dhe mendojnė se do tė marrin vota.
Nė Kuvend kam thėnė se kėta nuk janė marrė asnjėherė me kėtė kategori, kurse unė personalisht jam marr me kėtė kategori. Gjithė ato gratė qė e dėgjojnė kėtė emision, e qė ju kam ndihmuar pėr 12 vjet, e dinė shumė mirė se ēka ju kam ndihmuar. Kam sjell edhe grupe tė ekspertėve psikiatėr nga SHBA-tė.
RADIO EVROPA E LIRĖ
Po ēfarė keni thėnė saktėsisht?
SHAIP MUJA
Saktėsisht kam thėnė se kėto gra janė tė atakuara nga Post-Trauma Sindromi (PTSD-ja), dhe se ky sindrom do tė jetė nė rritje, e jo zbritje. Jo vetėm pėr ato gratė e dhunuara, por edhe pėr tėrė familjen e saj, pėr rrethin shoqėror tė ngushtė, dhe rrethin e gjerė. Tė themi shumė thjesht, ne do t’i futim nė ligj, ua japim edhe 200 euro ose 250 euro, njė pagė dhe i harrojmė ato. Kjo nuk ėshtė zgjidhje.
Kam kėrkuar qė institucionet e Republikės sė Kosovės tė ngrisin kapacitete nė Ministrinė e Shėndetėsisė, me grupe tė veēanta tė specializuara pėr t’i trajtuar nga aspekti psikiatrik, sepse kėto kanė lėndime shpirtėrore shumė specifike. Duhet me qenė grupe tė profesionalizuara, tė shihen ato a janė nė gjendje tė ri-socializohen dhe tė integrohen nė sistem, apo tė mbesin nė skedat sociale tė Ministrisė pėr pėrkrahje sociale. Kjo ka qenė kėrkesa ime nė parlament. Ndėrsa, spekulimet qė po bėjnė disa nėpėr Facebook, nėpėr...
RADIO EVROPA E LIRĖ
Njė ka qenė se keni thėnė se “duhet tė kontrollohen ato gratė e dhunuara”?
SHAIP MUJA
Nga PTSD-ja, post-trauma sindromi. Ėshtė proces verbali, i cili...unė jam mjek, unė jam profesional. Ata tė cilėt e kanė devijuar janė spekulantė. Lėre qė janė spekulant, por nuk janė marrė asnjėherė me ēėshtjen e Kosovės. Nuk ka asnjė vlerė kontrolli gjinekologjik sot! Ka niveli psikiatrik, kam thėnė dhe psikologjik, prandaj kėta spekulantė, tė cilėt janė tė ulur nė parlament, nuk kanė as vlerė kombėtare dhe as intelektuale.
Unė e ndiej pėr turp tė debatoj me ta nė kėtė drejtim, sepse nuk janė marrė me kėtė kontingjent asnjėherė. Kėto gra meritojnė njė pėrkrahje, njė statistikė tė mirė dhe diskrete, njė grup shumė profesional, sepse ato janė njė pjesė, sė cilės i takon nė mėnyrė permanente pėrkujdesja. Jo vetėm sot t’i fusim nė ligj dhe t’i harrojmė.
RADIO EVROPA E LIRĖ
Por, a nuk mendoni se ėshtė njė hap i parė, qė ato tė kenė njė ndihmė sociale, para se tė bėhet shkallė-shkallė sic e thoni ju, pasi dhatė njė shpjegim pėr sistemin e tėrė, e nė shkallėn e parė do tė ishte ndihma sociale, ta themi!?
SHAIP MUJA
Fatkeqėsisht nė Kosovė, me to kanė punuar shumė grupe. Unė e di qė kanė punuar shumė grupe. Nė mesin e grupeve kam punuar edhe unė. Unė kam nxjerr nga psikiatria gra tė tilla, pėrmes njė fondacioni tė psikiatrisė amerikane qė quhet “Through Field Therapy”, ėshtė terapi pa medikamente bėhet vetėm me shkarkimin e energjisė negative, qė e kanė brenda. S
ecili nga ne kemi energji negative, por kėto gra, dhe ata tė cilėt kanė qenė direkt tė atakuar nga sistemi i dhunės, edhe fizike, edhe seksuale, tė gjitha, janė me energji jashtėzakonisht negative. Ata duhet tė shkarkohen nga ajo energji negative, dhe fillojnė ta kuptojnė realitetin, por realiteti nuk i ngarkon mė.
Prandaj, kjo ka qenė edhe njė intencė, por fatkeqėsisht unė nuk gjeta fonde qė tė pėrkrahem tutje, dhe tė aktivizohet ajo. Ne kemi ndihmuar shumė gra, sa kam qenė nė Trupat Mbrojtėse tė Kosovės, dhe jashtė TMK-sė kur kam dal. Mirėpo, ky grup duhet nė mėnyrė permanente tė monitorohet. Ky grup duhet nė mėnyrė permanente tė shihet dhe tė risocializohet nė jetėn normale.
Duke u gjetur punė tė adaptueshme, sipas kualifikimit, apo sipas rrethanave. Kjo ka qenė kėrkesa ime. Hapi fillestar qė tė futen ato nė ligj, nė ligjin e kategorisė sė veteranėve tė luftės, unė nuk e besoj qė dikush, edhe nga aspekti juridik, por edhe nga aspektet tjera mund tė thotė se ėshtė i qėlluar.
RADIO EVROPA E LIRĖ
Pra, kėrkoni njė diferencim?
SHAIP MUJA
Njė diferencim, me njė ligj tjetėr. Me njė grupim tjetėr. Edhe grupimi duhet tė jetė i klasifikuar fiks. Me obligimet shtetėrore, tė cilat duhet tė jenė permanente, ndaj kėsaj kategorie.
RADIO EVROPA E LIRĖ
pėr shembull pėr Viktimat e Luftė , apo nuk munden tė futen gratė e dhunuara nė kategorinė e viktimave tė luftės?
SHAIP MUJA
Nuk mundesh me i quajt viktima, sepse nuk janė tė vrara. Viktimat janė tė vrarėt. Tė lutem ato janė spekulime, fjala nė fjali. Prandaj pėr atė ju kam thėnė se janė spekulantė. Unė kam qenė pjesėtar i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UCK-sė. Edhe nuk mund ta ndiejnė ata persona qė kanė nėnshkruar mė shumė sesa unė dhimbjen.
Unė kam pa shumė foshnje, e shumė fėmijė, e shumė gra tė dhunuara, e tė lėnduara. Unė kam vet tė humbur nga familja, jam i atakuar. Prandaj, kėta spekulantė tė cilėt janė sot politik, janė duke e dhunuar edhe publikun, duke krijuar percepcion./Radio Evropa e Lirė/
Kendi i komenteve
Altini 26.03.2013 / 16:10
O mos u merrni me te se deri dje nuk ka pas me ngene buk e tash i ka kcy rrotes se pampurit si te tjeret ne PDK, ka ba miliona. Te varferit te tille do te mbeten se te tille jane ne KOKE, keshtu jane PDK-istat. Ma gjeni nje Minister apo nje funksionar te larte te PDK qe ka qen dhe eshte i pasur. Te gjithe kan ardh morracak ne politik e tani jane milionera. Sa per ekspert mundesh me qen ne mashtrim, hajni, mafiozitet, poshtersi, paftyresi, genjeshter, por jo ne mjekesi dhe politikberje o matrapaz. Keta nuk e kan bere luften dhe kjo tregon se ata qdo dite e me teper po e demaskojne veten sa me shum qe po thirren ne emer te luftes. Luften dhe lirin e Kosoves e sollen populli dhe viktimat qe ju i kontestoni o matrapaz. Ku ishit ju qe nuk qet ne gjendje qoft edhe ne nje rast te mbroni popullin. Ju e keni servuar popullin para gjelati qe te kete sa me shume viktima, dhe ne emer te tyre eshte fituar liria. Nato ka intervenue mu p[r ahkak te viktimave e jo per shkak tuajin o hijena qe keni uzurpuar qdo gje. Ne PDK vlen parulla " Hjana e te gjithe Kosoves Bashkohuni.
Fadili 26.03.2013 / 15:54
Po une e di qe ky vet ka dhunuar gra...
Prekazi 26.03.2013 / 15:42
Shaip ti je burr i mir, ik pi asaj partije se veq shka koritesh me nejt mo aty.
Dr Mengele 26.03.2013 / 15:18
E ki dhane provimin pranues te une!
VV-vetevendosje 26.03.2013 / 15:12
mos u lironi ju populli i shkret me shenu shum kunder te famshmes PDK-s se na han dreqin tonve..ihihihihihihihihh Mos u merni me kta laperaa po qonu Demostrat me shkarku meniher
bURIMI 26.03.2013 / 15:09
Njeriu kur goditet me makine ne komunikacion eshte viktime, njeriu i cili plackitet eshte viktime e plackitjes, njeriu i cili rrahet eshte viktime.
feta 26.03.2013 / 14:59
He hajvan bre po ski faj se je perfaqsus i popullit e kto gra sjan popull per ty jan gra t serbis.!11!! kali bre.
Dauti 26.03.2013 / 14:54
TI JE MONSTRUM
dardania antike 26.03.2013 / 14:50
Ky u kon anetar i shtabit te perhjithshem te kaqubave, qysh po doket ky e paska dhunu na njo vete, qata nuk po i pelqejka me i quajtur grate e dhunuara viktima. Nese votohen prap qiftat e kti bakteri kan me i shpall shkiet heroi te dhunes. Ky bakter komunist eshte ma shka se ni shka.
KunderTeKeqes 26.03.2013 / 14:41
Respekt per grate e dhunuara,zoti qofte me juve.
AG 26.03.2013 / 14:38
Thot se ka kerku qe te krijohen grupe te veēanta te specializuara per t’i trajtuar nga aspekti psikiatrik, po leje bre pash neren, ku pat eksperta tek ne qe kishin dite mi trajtu kete kateguri ne menyre te duhur! garant e ka gjet noj formule per noj projkt e mi ra milionerllakut me shqelm!! Nje trajtim i vecant ligjor dhe nje mbeshtetje financiare do ta kishte bere me te leht jeten ketyre VIKTIMAVE qe kane pas nje fat te tille.
jeti 26.03.2013 / 14:33
Ne u treguam populli me frigacak ne evrop e i lam serbet te na dhunojm. Num u pregaditem tu e dijt se ēka do te na gjej nga serbia. Por me e keqja eshte se mos me qen USA edhe sot sjemi te pergaditur.
mergimtari 26.03.2013 / 14:28
me ben te quditem se si munde te genejen aqe shum ky njeri i paftyre kure bashkeshortaj e tina na ka pas lodhun me nje emisjon ne RTK qe u mundojke me i mesuar femrat shqiptare kosovare se si te mbajn linjen e trupit po e nevizoj gruja e turpit e ky me tregon e rren se si eshte marre me kete kategori te grave te dhunuara pranda bashkobas te mi mos priteni diqka me te mire nga katogorija e njerzeve te tille.
Blerimi 26.03.2013 / 14:28
arsyeja pse PDK po insiston shume me kan kunder ligjit per grate e dhunuara eshte sepse gjate luftes disa nga keta komandantat qe jane ber kriminel, kane dhunuar edhe vete gra e vajza. Ky eshte fakt qe dihet kurse kta po tuten mos po ju dalin ne shesh dunimet e tyre, pas miratimit te ligjit.
sabit RRahmani 26.03.2013 / 14:19
ky eshte antar i shikut dhe ka marr vet pjes ne dhunimin e grave ;ky han e dan kane qene dore e zgjatur e serbise ;viktimat jan te gjalla dhe te vdekura ; po me trafikim organesh si te shkuan punet shoku frankenshtajn? ti nga pelhura bebave te grave ne ceki prodhove krem per ftyre sebashku me plurat sejdiun kete akoma njerzimi nuk e din por do ta mesoi.ti je kriminel e shkuar kriminelit; ne shume raste ka viktima qe jane dhunuar nga vet pjestar te uēk; ky duhet te luftoi kunder viktimave qe ka shkaktuar ky me shoket e vet.
popopo 26.03.2013 / 14:16
masi skokan viktima kto t dhunune m falni ju t demtunet "" hajde t takohemi e t shti n dor e t dhunoj e torturoj e tani fol o majmun o idijot i pa ftyr spo di tjeter qka me t than ma keq bre ma mir mos me u marr me ty
besniku 26.03.2013 / 14:13
Njerez respektoni motrat, grate, vajzat e nenat tona. Ato jane heroina te ketij vendi. Sa me shume flasim pa lidhje, perfshi edhe keto komente ne vetem sa tregojme sa burra frikacake ishim qe nuk i mbrojtem. Nderoni e ndihmoni ne heshtje se kur ndihma behet me zhurme as ndhme nuk eshte
Lina 26.03.2013 / 14:12
Shaip ta shkerdhefshin shkijet grun !
drenicaku 26.03.2013 / 14:05
I nderuari Muja.Ne po e shohim qdo dite se qysh perkujdesen Institucionet per shume kategori qe kane nevoje per perkujdesje.Keshtu qe ju duhet ta beni ligjin qe ato te kene nje lloje pagese mujore e te kujdesen vete per veten ....Nuk ju duhet pas 14 viteve perkrahje morale.por materiale
Tomi 26.03.2013 / 14:04
Dhasht zoti qe edhe gruan tande ta dhunojn shkijet o pis o katil o vrases
Turp injorantave 26.03.2013 / 13:58
Zoti ju ktheft te gjitha te mirat qe i keni bere per invalidet e luftes dhe njerzit ne nevoj njeri prej njerzve te rrall qe duhet te mburremi me ju
Dr Eki 26.03.2013 / 13:51
O telemedicina po nashta duhet ty me te dhunu e tana e mer vesh a osht viktim a jo?e kryetari i lidhjes se rinis komuniste ktyneheri me Ilir Tolen a po prevaranta jeni e shtatrut QKUK
Rrustem Rama 26.03.2013 / 13:50
Sipas udbashave tė PDK-se pėrdhunimet gjatė luftės duhet patjetėr tė mohohen sikurse nuk kan egzistue fare. Kėta udbashat e PDK-se po e kryejn punėne UDB-se. Kėta udbasha tė PDK-sė edhe pse e kan ndihmėn e Serbisė , nuk munden ta mohojn faktin se ushtria serbe ka pėrdhunuar mė shumė se 20.000 vajza shqiptare dhe se pėr kėtė krim heret a von duhet tė dalin para drejtėsisė. Para drejtėsisė do tė dalin edhe kėta udbasha tė PDK-se tė cilit pos qė e mohojn kėtė krim po e shkatrrojn edhe Kosovėn tė cilin e kan bėrė shtetin mė tė varfėr , shtetin mė tė korruptuar, shtetin mė tė kriminalizuar dhe shtetin mė tė pėrfolur pėr dukuri negative nė Evropė. Kėta udbashat e PDK-se duhet qė sa mė parė tė mbyllen nė Dubravė dhe mos tė lejohen tė shohin mė dritė.
sheqeri 26.03.2013 / 13:50
mir e ka bravo se ka keq kys en sju kan bo rroft partia
BALLISTI 26.03.2013 / 13:37
PO KY ESHTE SE BASHKU ME SHKIJET DHE E TERE PARTIJA E TIJ I MBROJN SHKIJET SEPSE KETA JAN BIJT E TYRE.SHIKOJANI VETEM FETYREN SI SHKA E KA ,KU ME DITE NANA E TIJ ME KAN E KA BERE ME QFARE SHKAU E KE BERE KETE UDBASHE DHE HASHIMI SE ESHTE NJE UDBASH.PRA KETA JAN KUNDER CDO GJEJE QE KA TE BEJE KUNDER SHKIJEV
hunleshi 26.03.2013 / 13:35
Ky osht shipoc me zemer shkau.
irid 26.03.2013 / 13:30
ooo injorant, ti po thu per vete se je ekspert, dhe nuk din se qka eshte viktima.. marre turp per ata njerezs qe ta kan dhon voten, turp per ty qe po thu se je kon uck.. phuuu t dhunofshit ty sot ho
luani 26.03.2013 / 13:27
O fush o mjerim Ka dul ky matrapaz tash
drejtesia 26.03.2013 / 13:27
Te na deshmoret i quajne heronj, viktimat - deshmore, ushtaret e vrare - gjenerala e majora, kalimtaret e rastit - veterane, te plagosurit - invalide te luftes, e pse atehere te mos quhen grate e dhunuara - viktima.
Drenicaku 26.03.2013 / 13:27
Ky su as mjek e as politikan ky esht vetem dallavergji as gje ma shum
hana 26.03.2013 / 13:22
Ti Shaip katastrofa,duhesh urgjent ta kryesh nje trajnim e tė informohesh me detajisht se cilėt persona quhen viktima.Sipas teje gratė e dhunuara kanė qenė dashur edhe te vriten pėr ti quajtur viktima.TURP PER TY,INJORANT I MJERĖ
Petiriti 26.03.2013 / 13:20
O Doctor doctor po kush ka ka dhene at diplom a?Po nashta sipas teje Dhunuesi eshte viktim .Kjo eshte mizerie cka fol ky njeri.Kjo eshte eshe nje perdhunim i ketyre grave ,vajzave qe jane perdhunu me akt jonjerzore pa vullnetin e tyre .Deri sa kemi kesi njerez ne sferen publike jemi afer Mesjetes
Doktorri 26.03.2013 / 13:19
O Popull i mjere.Po nese ne kishim qene burra si duhet nuk i kishim lane nenat,motrat,vajzat,femijet tane te na i dhunojne shkijet.Po kishim vdek bashk me to .Po cdo njani e ka shti bishtin nder kame dhe ka ik neper mal .Keto Gra tona jane perball me poshtrimin me cnjerzore dhe sot nga po ata kriminela te cilet kane bo lufte nga shqiperia e tetova e gostivari.Nuk ju njohin statusin.Ky popull duhet te zhduket nga Faqja e dheut se pjell e felliqet ish kane .Respekt ketyre Grave tona .
erdon 26.03.2013 / 13:19
krejt kontributen e vet na kallxoj ma shum foli per kontribtin qe e ka bo vet me demek. po qysh spo i vjen marre me fol kshtu se!
NALETI 26.03.2013 / 13:18
Nuk pritet nje deklarate me e mire nga tregtari i veshkeve , kti edhe grate e familjes se vet me ja pas dhunu , nuk ish merzit sepse ia kishin bere vllezrit e tij serbe , ky klysh serbe nuk ka gjak shqiptari , ka sa veshket o veterinar .
Antipolitikani 26.03.2013 / 13:17
Dr Muja, a munden keto te trajtohen me TELEMJEKESI?
Roni 26.03.2013 / 13:16
Ky ehste viq....
Teuta 26.03.2013 / 13:10
Nese ky eshte mjek dhe ekspertune jam Queen Mother hehheheh
Dardan 26.03.2013 / 13:09
Nese eshte ky mjek e ekspert une jam Queen
Mother hehheee
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Shaip Muja;grat e dhunuara skan lidhje me uēk !
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: