AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Pėrplasen prokurorėt dhe mbrojtėsit pėr rastin Limaj

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Pėrplasen prokurorėt dhe mbrojtėsit pėr rastin Limaj    Mer 10 Avr - 17:14

Pėrplasen prokurorėt dhe mbrojtėsit pėr rastin Limaj Artikujt tjerėPėrplasen prokurorėt dhe mbrojtėsit pėr rastin Limaj Kabashi: Luftimi i korrupsionit, sfidė e Prokurorisė A ėshtė Vetėvendosje alternativė?Zhvarrosen mbetje mortore nė njė varrezė nė veri tė MitrovicėsVlerėsohet bashkėpunimi ndėrparlamentar Kosovė-Hungari Premtimet ndaj Kosovės pėr anėtarėsim, testi kredibilitetit tė BE-sėMundėsia e fundit pėr marrėveshjeMustafa vizitoi Qendrėn Inovative tė KosovėsBelgjika mbėshtet reformat nė KosovėMinistrja Kusari – Lila nė Samitin Ekonomik tė Euro Azisė
Publikuar: 10.04.2013 - 22:31
Prishtinė, 10 prill - Fatmir Limaj dhe tė tjerėt nė rastin e korrupsionit, i njohur si MTPT, nuk ndjehen fajtorė pėr krim tė organizuar e korrupsion, pėr ēka i akuzon EULEX-i. Sipas aktakuzės, keqpėrdorimet ishin bėrė duke rregulluar ēmimet e tenderėve e duke aranzhuar fituesit paraprakisht. Ish-ministri i Ministrisė sė Transportit, i cili po ballafaqohet edhe me rigjykimin e rastit pėr krime lufte, ka drejtuar njė kėrkesė pėr Gjykatėn, njofton KTV-ja.

Fajėsinė nuk e kanė pranuar as dy vėllezėrit e tij, ish-shefi i kabinetit nė MTPT, shefi i Prokurimit, IT-ja nė kėtė ministri dhe pronari i kompanisė “Tali”.

Nė kėtė seancė, prokurorėt kanė vazhduar me leximin e aktakuzės, sipas sė cilės keqpėrdorimet ishin bėrė duke rregulluar ēmimet e tenderėve, e duke aranzhuar fituesit paraprakisht.

Johannes Picket, prokuror i EULEX-it tha se faktet demonstrojnė qė Fatmir Limaj me rregulluesit kishin aranzhuar 20 pėrqindėshin e tenderit qė pastaj iu pėrcollėn 'kryesorėve'. “Kjo dėshmon se kompania Tali nuk ishte zgjedhur nė bazė tė ēmimit mė tė lirė, por nė bazė tė lidhjeve familjare dhe kontributeve tė tjera. Kompania Tali kishte kompensuar humbjet e saj duke kryer punėn keq, me leje tė Endrit Shalės. Dėmi i shkaktuar buxhetit tė Kosovės ėshtė sė paku shuma e tenderit qė ėshtė rreth 2 milionė e 250 mijė euro”, tha prokurori i huaj.

Me kėto para tė ryshfetit, sipas aktakuzės, Demir Limaj ishte i angazhuar pėr pagesa financiare pėr vėllanė e tij dhe shpėlarje parash.

Robert Kucharski, prokuror i EULEX-it tha se Demir Limaj nė vitin 2010 transferoi nga njė xhirollogari tė sapo hapur gjithsej 485 mijė funte pėr avokatin Karim Khan nė Holandė. “Shuma rrjedh pjesėrisht nga njė tokė e shitur, ndėrkaq origjina e pjesės tjetėr tė parave ka mbetur e panjohur pėr Prokurorinė dhe njerėzit e Kosovės”.

Sipas aktakuzės, Limaj dhe njerėzit e afėrt tė tij kishin arritur tė korruptonin hetuesin e rastit, Troy Wilkinson.

Pėrmes Endrit Shalės e vėllezėrve Florim e Demir Limaj, atij i ishin dhėnė para nė shkėmbim tė dėshmive tė tij nė favor tė Limajt e kundėr EULEX-it.

Ndėrkaq, nė fillim tė seancės, avokati mbrojtės i Limajt, Tomė Gashi, ėshtė pėrplasur me prokurorin gjerman tė EULEX-it.

Gashi e ka akuzuar prokurorin se po i bėn presion atij dhe ekipit mbrojtės tė Limajt.

Gjyqtarja Anna Admaska-Gallant ia ka kujtuar Gashit se Gjykata vendos nė bazė tė provave dhe nuk e trajton kėtė rast si politik.

E prokurori Picket ka thėnė se EULEX-i ėshtė krenar qė ėshtė kėtu pėr tė ndihmuar Kosovėn, sidomos pėr tė pastruar vendin nga lėndėt e krimit tė organizuar dhe korrupsionit.

Seanca tjetėr ėshtė caktua
r pėr 17 maj.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Pėrplasen prokurorėt dhe mbrojtėsit pėr rastin Limaj
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: