AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 U nenshkru marveshje midis thaqit e Daqiqit,humbi Kosova

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: U nenshkru marveshje midis thaqit e Daqiqit,humbi Kosova    Sam 20 Avr - 1:43

 • Nėnshkruhet marrėveshja Kosovė - Serbi, ja teksti Artikull i sponsorizuar:
  Vodafone Red pėr klientėt me kontratė: revolucion nė tregun shqiptar tė komunikimeve elektronike Sot ėshtė nėnshkruar Marrėveshja ndėrmjet Kosovės e Serbisė. Nėnshkrimin, me iniciale e kanė bėrė kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi dhe ai i Serbisė Ivica Daēiq.

  Televizioni Kohavizion ka siguruar tekstin e kėsaj marrėveshjeje qė ėshtė:

  1. Do tė ketė njė Asociacioni/Bashkėsi me shumicė serbe nė Kosovė. Anėtarėsia do tė jetė e hapur pėr secilėn komunė tjetėr nėse anėtaret aktuale pajtohen.

  2. Bashkėsia/Asociacioni do tė krijohet me statut. Shpėrbėrja e saj do tė ndodhė vetėm njė vendim tė komunave pjesėmarrėse. Garancionet ligjore do tė jepen me ligjin pėrkatės dhe ligjin kushtetues (duke pėrfshirė shumicėn prej 2/3.

  3. Strukturat e Asociacionit/Bashkėsisė do tė ndėrtohet nė bazėn qė e parasheh statuti aktual i Asociacionit tė Komunave Serbe, si Presidenti, zv/president, Kuvendi dhe Kėshilli.

  4. Nė pėrputhje me kompetencat e dhėna nga Karta Evropiane pėr Vetėqeverisje dhe ligji kosovar komunat pjesėmarrėse duhet do tė jenė nė gjendje tė bashkėpunojnė pėr tė zbatuar fuqitė e tyre bashkėrisht nė krejt Asociaionin . Asociacioni/Bashkėsa do tė ketė mbikėqyrje pėr zhvillimin ekonomik, arsim, shėndetėsi dhe planifikim urban e rural.

  5. The Asociacioni/Bashkėsa do tė ketė tė tjera kompetenca qė mund ti delegohen nga pushteti qendror.

  5. Bashkėsia/ Asociacioni duhet tė ketė njė pėrfaqėsues nė autoritetet qendrore dhe pėr kėtė qėllim tė ketė njė ulėse nė Kėshillin konsultativ pėr komunitete. Nė ndjekje tė kėtij roli parashikohet njė funksion monitorues.

  6. Duhet tė ketė njė forcė policore tė quajtur Policia e Kosovės. Tė gjithė policėt nė veri tė Kosovės duhet tė integrohen nė strukturėn e Policisė sė Kosovės. Pagat do t’i marrin vetėm nga Policia e Kosovės.

  7. Pjesėtarėt e strukturave tjera tė sigurisė serbe do t’iu ofrohet njė vend i njėjtė nė strukturat kosovare.

  8. Do tė ketė njė Komandant Rajonal tė Policisė pėr katėr komunat me shumicė serbe (Mitrovicė Veriore, Zvecan, Zubin Potok dhe Leposavic). Komandanti i kėtij rajoni duhet tė jetė serb shtetas i Kosovės i nominuar nga Ministria e Brendshme nga njė listė e dhėnė nga 4 kryetarėt e kėtyre komunave nė emėr tė Asociacionit.

  9. Pėrbėrja e Policisė nė veri duhet tė reflektojė pėrbėrjen etnike tė popullatės nė 4 komunat. Do tė ketė edhe njė komandant pėr Komunat e Mitrovicės Jugore, Skėnderajit dhe Vushtrrisė. Komandanti rajonal i 4 komuanve veriore do tė bashkėpunoj me komandantėt e tjerė rajonal.

  10. Sistemi i drejtėsisė do tė integrohet nė kornizėn ligjore tė Kosovės dhe do tė operoj brenda kėsaj kornize. Gjykata e Apelit nė Prishtinė do tė formoj njė panel tė pėrbėrė nga shumica e gjyqtarėve serb tė Kosovės pėr t’u marrė me tė gjitha komunat qė kanė shumicė serbe.

  11. Njė njėsit i Gjykatės sė Apelit, i pėrbėrė nga stafi administrativ dhe gjyqtarėt do tė jenė tė vendosur nė Mitrovicėn veriore, ( Gjykata e Qarkut e Mitrovicė). Secili panel i divizionit tė lartshėnuar, do tė jetė i pėrbėrė me njė shumicė tė gjyqtarėve tė Kosovės. Gjykatėsit pėrkatės, do vendosin varėsisht nga natyra e rastit nė tė cilin janė pėrfshirė.

  12.. Zgjedhjet komunale do tė organizohen nė komunat veriore nė vitin 2013, me lehtėsimin e OSBE-sė nė koordinim me ligjet e Kosovės dhe standardet ndėrkombėtare.

  13. Diskutimet pėr Energji dhe Telekomin do tė intensifikohen dhe pėrfundohen para 15 qershorit.

  14. Janė pajtuar qė asnjėra palė nuk do tė bllokojė ose inkurajoj tė tjerėt tė bllokojnė palėn tjetėr nė rrugėn drejtė BE-sė.

  15. Njė komisioni i zbatimit do tė themelohet nga tė dyja palėt, me lehtėsimin e BE-sė.
  Shtuar mė 19/04/2013, ora 20:02
  Tage: komunat asociacioni
veriore shumice policise
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: U nenshkru marveshje midis thaqit e Daqiqit,humbi Kosova    Sam 20 Avr - 2:44

1. Do tė ketė njė Asociacioni/Bashkėsi me shumicė serbe nė Kosovė. Anėtarėsia do tė jetė e hapur pėr secilėn komunė tjetėr nėse anėtaret aktuale pajtohen.

pergjigjet;Haxhi Kuēi
Association(organizate)humanitare jo politike,tani e shendrruar ne organizat politike
Pra;Si serbet si shqiptaret kan te drejte te krijoin komuna te reja neper tere Kosoven.

2. BashkėsiaAs/ociacioni do tė krijohet me statut. Shpėrbėrja e saj do tė ndodhė vetėm njė vendim tė komunave pjesėmarrėse. Garancionet ligjore do tė jepen me ligjin pėrkatės dhe ligjin kushtetues (duke pėrfshirė shumicėn prej 2/3.
Pergjigjet
Haxhi Kuēi
Si serbet ashtu edhe shqipovecat kan statutin e tyre si organ shteteror,qe nje dite mund te shendrrohen ne shtetesi.Ketu serbet do fitoin sepse jan shumice.

3. Strukturat e Asociacionit/Bashkėsisė do tė ndėrtohet nė bazėn qė e parasheh statuti aktual i Asociacionit tė Komunave Serbe, si Presidenti, zv/president, Kuvendi dhe Kėshilli.
pergjigjet;
Haxhi Kuēi
Ne baze te ketij statuti kosova po serbijanizohet.Dmth se lufta e uēk paska qen keshtu,e kurdisure.

4. Nė pėrputhje me kompetencat e dhėna nga Karta Evropiane pėr Vetėqeverisje dhe ligji kosovar komunat pjesėmarrėse duhet do tė jenė nė gjendje tė bashkėpunojnė pėr tė zbatuar fuqitė e tyre bashkėrisht nė krejt Asociaionin . Asociacioni/Bashkėsa do tė ketė mbikėqyrje pėr zhvillimin ekonomik, arsim, shėndetėsi dhe planifikim urban e rural.
Pergjigjet;
Haxhi Kuēi
Qeveria e Kosoves duhet ti zbatoi rreguloret e nderkombetareve,qe duhet respektue kombesin serbe shumice ne kosove,ndersa shqiptaret si pakice,duhet tju nenshtrohen organeve serbe.Serbeve duhet tju garantohen te gjitha te drejtat,e shqiptaret geto.


5. The Asociacioni/Bashkėsa do tė ketė tė tjera kompetenca qė mund ti delegohen nga pushteti qendror.
Pergjigjet Haxhi KUēi
Serbet mund te vendosin per ēdo ndryshim edhe ne kuvendin e Kosoves.

5. Bashkėsia/ Asociacioni duhet tė ketė njė pėrfaqėsues nė autoritetet qendrore dhe pėr kėtė qėllim tė ketė njė ulėse nė Kėshillin konsultativ pėr komunitete. Nė ndjekje tė kėtij roli parashikohet njė funksion monitorues.
Pergjigjet
Haxhi Kuēi
Organizata humanitare(politike serbe)kan te drejte te vendosin si tu teket ne Kuvendin e Kosoves,edhe nese deshiroin mund te ndahen dhe ta coptoin Kosoven si jeat.

6. Duhet tė ketė njė forcė policore tė quajtur Policia e Kosovės. Tė gjithė policėt nė veri tė Kosovės duhet tė integrohen nė strukturėn e Policisė sė Kosovės. Pagat do t’i marrin vetėm nga Policia e Kosovės.
Pergjigjet
Hacxhi Kuēi
Kjo polici e kosoves eshte polici serbe,intergrimi i tyre dmth qe ta udheheqin tere policin e kosoves.
Dhe pagen tua garantoin shqiptaret plus page serbe nga serbia.

7. Pjesėtarėt e strukturave tjera tė sigurisė serbe do t’iu ofrohet njė vend i njėjtė nė strukturat kosovare.
Pergjigjet
Haxhi Kuēi
Me kete dmth se policia eshte e ndame nga policia kosovare.

8. Do tė ketė njė Komandant Rajonal tė Policisė pėr katėr komunat me shumicė serbe (Mitrovicė Veriore, Zvecan, Zubin Potok dhe Leposavic). Komandanti i kėtij rajoni duhet tė jetė serb shtetas i Kosovės i nominuar nga Ministria e Brendshme nga njė listė e dhėnė nga 4 kryetarėt e kėtyre komunave nė emėr tė Asociacionit.
pergjigjet
Haxhi Kuēi
Si te permendet se keto kater komuna do e ken nje komandant te veqant dmth se skan lidhje me strukturat kosovare.Dhe vetem hajvan me qen se si te thuhet se komandanti duhet me qen serb,ēka deshironi me teper me u tregue o zagarenje.Ketu vetem spiuni qen tradhetari e mbrone.
9. Pėrbėrja e Policisė nė veri duhet tė reflektojė pėrbėrjen etnike tė popullatės nė 4 komunat. Do tė ketė edhe njė komandant pėr Komunat e Mitrovicės Jugore, Skėnderajit dhe Vushtrrisė. Komandanti rajonal i 4 komuanve veriore do tė bashkėpunoj me komandantėt e tjerė rajonal.
Pergjigjet
Haxhi Kuēi
Leje qe komandante duhet te jen serb ne keto kater komuna serbe,por komandanta serb duhet te jen edhe ne skenderaj,vushtri e mitrovicen jugore.
Me kete dmth se kosova po serbijanizohet.


10. Sistemi i drejtėsisė do tė integrohet nė kornizėn ligjore tė Kosovės dhe do tė operoj brenda kėsaj kornize. Gjykata e Apelit nė Prishtinė do tė formoj njė panel tė pėrbėrė nga shumica e gjyqtarėve serb tė Kosovės pėr t’u marrė me tė gjitha komunat qė kanė shumicė serbe.
Pergjigjet
Haxhi Kuēi
Edhe ne gjygjesor do te vendosin gjygjetaret serb,e sidomos ne Prishtine e me gjere.Kosova e ndame dhe e coptume sipas deshirave serbe.Nuk ka mbetur kosove.Ilirifden e nenshtruan sikurse edhe luginen e presheves e sidomos lufta ēlirimtare.

11. Njė njėsit i Gjykatės sė Apelit, i pėrbėrė nga stafi administrativ dhe gjyqtarėt do tė jenė tė vendosur nė Mitrovicėn veriore, ( Gjykata e Qarkut e Mitrovicė). Secili panel i divizionit tė lartshėnuar, do tė jetė i pėrbėrė me njė shumicė tė gjyqtarėve tė Kosovės. Gjykatėsit pėrkatės, do vendosin varėsisht nga natyra e rastit nė tė cilin janė pėrfshirė.
Pergjigjet
Haxhi Kuēi
Nese shkilen te drejtat e serbeve kan te drejte gjygjetaret serb ti anuloin vendimet e gjygjetareve shqioptaoviqa.

12.. Zgjedhjet komunale do tė organizohen nė komunat veriore nė vitin 2013, me lehtėsimin e OSBE-sė nė koordinim me ligjet e Kosovės dhe standardet ndėrkombėtare.
Pergjigjet
Haxhi Kuēi
Kesaj i thuhet ndarje te kosoves.Jo vetem ndarje por edhe ma keq se ne kohen e Rankoviqit.

13. Diskutimet pėr Energji dhe Telekomin do tė intensifikohen dhe pėrfundohen para 15 qershorit.
Pergjigjet;Haxhi KUēi
Ku e kan fjalen per energji dhe telekom?Sa per energji ndoshta e marrin nga serbia,sikurse edhe telekomin.

14. Janė pajtuar qė asnjėra palė nuk do tė bllokojė ose inkurajoj tė tjerėt tė bllokojnė palėn tjetėr nė rrugėn drejtė BE-sė.
Pergjigjet;Haxhi Kuēi
Me kete dmth se as serbet as shqiptaret nuk kan te drejte qe serbeve tua ndalin hovin e tyre per ti masakrue shqiptaret.Pra qeveria e kosovares duhet tu mbesi vasal i serbise.
15. Njė komisioni i zbatimit do tė themelohet nga tė dyja palėt, me lehtėsimin e BE-sė.
Pergjigjet ;Haxhi Kuēi
Si serbet ashtu dhe kosovaret duhet ta ken komisionin e tyre,qe te vleresoin punet e tyre qe edhe bes tju shkoin per shtati.Budalles futja gjere ne dell.Por keta qeveritar nuk frigohen sepse me qeverin serbe kan pasur edhe para luftes kesi marveshje si dhe gjate luftes ēlirimtare.
Sa per perfundim ;Kesi ndarje edhe ma mire para luftes i pate ofrue Demaqit Vuk Drashkoviqi ne nje program televiziv serb ,drejtpersedrejti ateherit ne vitet 1997/8.Me kete dua te perfundoi se edhe Adem Demaqi eshte ne "Lozhet e Iluminateve".ILUMINATI rrethe vetes tubon njerez te letersise,me qellim qe ta manipuloi rinin e popullin qe ta shtine drejte humnerave pa koke.Me fjale e me patligjana as nje popull nuk ka mundur te lirohet nga roberia ,si nga jashte ashtu edhe nga brenda.Shqiptaret me mijera vite jan te roberuar si nga jashte ashtu edhe nga vete udheheqesat e tyre qe populli nuk i zgjedh vete pos vin me ndihmen e armiqeve.Dhe bashkpunoin me armiq,duke e shtyp popullin pa meshire.
Kohet kan ndryshue tani,sepse nese mendon Iluminati se me keta e zvogloin nartalitetin ne bote gabim e kan sepse spiunet jan 90% e me shume.Pra nese doin ndryshime,duhet ta ndihmoin 10 % qe ta zhdukin tradhetin.Keshtu ne bote do mbesin 4 qind milion njerez.Matematike e qelluar.

Shtuar mė 19/04/2013, ora 20:02
Tage: komu
nat asociacioni
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
U nenshkru marveshje midis thaqit e Daqiqit,humbi Kosova
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: