AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Mesazhe nga Vetvendosja halli Rambujes

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Mesazhe nga Vetvendosja halli Rambujes    Ven 6 Oct - 5:44
Ata qe i kishin nisur negociatat per arsimin e shkollave shqipe ne kosove, bisedat filluan  edhe gjate luftes se UēKes dhe vazhduan edhe mbase rezullutes se Rambijes me  nr.1244,.Sa nuk eshte dhene nje drite e jeshilet per nje egzod ?Por populli po prete qe kur tja bejne te plotfuqishem  aktin e ndonje? pastaj te ngritet  populli nga gjumi,por shuhet ne forme administrative!E forma administrative dihet ēka te gjene?!:Druni,burgu,vrasjet,debimet jo vetem nga TMK e Policia e Sheremetit por edhe e atyre qe ju hypin..

E pergaditi
Haxhi Latif Kuēi(Krasniqi)


Derničre édition par Perparimi le Lun 16 Juin - 19:39, édité 2 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Mesazhe nga Vetvendosja halli Rambujes    Ven 6 Oct - 6:28

I nderuar vella Albin Kurti
Me plote deshire e mora kete dite e te lajmrohem nga diaspora nga Franca dhe dua te deshiroje jete te vazhdushme qe tu perballone fortunave qe sot tu kane mveshur tye per popullin e Kosoves .Sot populli i Kosoves po jetone neper enderra ,ne shpresen e pavaresise,ku politikajt kosovar lozon e qe kane lozur me popullin e mjeruar!Dhe ne vend qe popullit tja tregojn te verteten ata meshefin realitetin se ēka do ta gjeje Kosoven dhe popullin e saj,sepse keta si gjate kohes se Rankut,Fadilit me Titon e Rugoven,dhe qe te gjitha partit qe i keni ne pushtet lozin me popull qe edhe luften e komofluan dhe tani shume komandanta servile behen si kolosal dhe qe na pruren lirin a ne esence na pruren faqen e zeze,:Na pruren vuajtjen,skamjen,papunesin,dajakun ,vrasjet,dhe burgjet e kohes se Rankoviqit,por tani pa prezencen e serbise?Kush tani po e shtype popullin shqiptar?Ata qe dje na shtypern dhe luften e udhehoqen dhe tani perpiqen ta manipyloin popullin se po u vjen pavaresia ne pjate!!!!

Pavaresia e Kosoves nga ana e nderkombetareve eshte vetem nje autonomi sibstanciale edhe me e vrazhde se autonomia e viiteve 1974!

Po ull shqiptar ngrihunu ne kemb i madhe e i vogel sa nuk eshte prue ky vendim,dhe menjehere ti shkarkoni nga pozita udheheqesat dhe partit politike qe jane ne zemer tradhetar!
Se kur bashkesia nderkombetare e jepe vendimin behet vone shume vone dhe ēdo proteste shuhet nepermjet administrimit!E nese se dini se ēka eshte administrimi ,po u them se ju kundervihet po qekjo polici e Sheremetit,dhe TMK e Agim Qekut dhe nderkombetaret e serbet ne ndihme qe do ti thirrin dhe keni me mbetur duar thate.

Ketu i keni qenat qe edhe para luftes banin negociata,dhe i vazhduan ne Rambuje ku ende su ngopen duke e genjyer popullin!Por populli me duar thate spaska se ēka me ba!
http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com/viewtopic.forum?t=263

Te fala te ngrohta ju bane poeti juaj o shqiptar te roberuar

Ma mire vdekje se edhe nje here nere roberi?

Haxhi Latif Kuēi
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Mesazhe nga Vetvendosja halli Rambujes    Ven 6 Oct - 15:12

I nderuar Vedat
Nese nuk e keni ditur se kush i ka udhehequr negociatat edhe para Rambujes?Ja vella,argumente qe ata tradhetar kene qe e nenshkruan edhe roberin ne rambuje!
Ju pershendet Haxhi Kuēi

Ata qe i kishin nisur negociatat per arsimin e shkollave shqipe ne kosove, bisedat filluan edhe gjate luftes se UēKes dhe vazhduan edhe mbase rezullutes se Rambijes me nr.1244,.Sa nuk eshte dhene nje drite e jeshilet per nje egzod ?Por populli po prete qe kur tja bejne te plotfuqishem aktin e ndonje? pastaj te ngritet populli nga gjumi,por shuhet ne forme administrative!E forma administrative dihet ēka te gjene?!:Druni,burgu,vrasjet,debimet jo vetem nga TMK e Policia e Sheremetit por edhe e atyre qe ju hypin..
Nese nuk dine me nxjerr nga kjo qe ta dergova mu lajmro e beje kopje ne pergjithesi dhe ta dergoi

E pergaditi
Haxhi Latif Kuēi(Krasniqi)Vedat Xhymshiti" <v_xhymshiti@yahoo.com> Ajouter ą Mes Contacts
Créer une Alerte SMS
A : hagi.krasnigi@wanadoo.fr
Date : 06/10/06 11:28
Objet : Pershendetje! Voir l'en-tźte complet

Return-Path: <v_xhymshiti@yahoo.com>

Received: from mwinf1407.orange.fr (mwinf1407.orange.fr)
by mwinb0408 (SMTP Server) with LMTP; Fri, 06 Oct 2006 11:28:13 +0200

Received: from web38104.mail.mud.yahoo.com (web38104.mail.mud.yahoo.com [209.191.124.131])
by mwinf1407.orange.fr (SMTP Server) with SMTP id A5ACD4C00092
for <hagi.krasnigi@wanadoo.fr>; Fri, 6 Oct 2006 11:28:12 +0200 (CEST)

X-ME-UUID: 20061006092812678.A5ACD4C00092@mwinf1407.orange.fr

Received: (qmail 39074 invoked by uid 60001); 6 Oct 2006 09:28:11 -0000

From: Vedat Xhymshiti <v_xhymshiti@yahoo.com>

Subject: Pershendetje!

To: hagi.krasnigi@wanadoo.fr

Shgume i dashur Hagi, me keqardhje ju them se nuk po kam kohe te ju pergjigjem letrave tuaja qe po i dergoni, e shoh deshperimin tende ne palce kurrizore, mirepo do te doja te pergjigjesha edhe me qarte, veq kesaj me mire do te preferoja qe te me telefononit, dhe kesaj rradhe te shkruani nje mendim te qarte qe ka te bej me Levizjen VETEVENDOSJE!
Sinqerisht!
Vedat Xhymshiti
+377 44 679 357

Note: forwarded message attached.

************************************************************
Vedat Xhymshiti - Lėvizja VETĖVENDOSJE! Gjilan
Tel: 044 / 679 - 357
Lėvizja VETĖVENDOSJE! ėshtė komunitet i njerėzve qė refuzojnė tė nėnshtrohen. Ajo synon arritjen dhe realizimin e vetėvendosjes pėr popullin e Kosovės. Lėvizja VETĖVENDOSJE! angazhohet edhe pėr ndryshime radikale shoqėrore e politike qė do tė mundėsonin respektimin e tė drejtave tė njeriut, tė drejtave civile dhe drejtėsisė sociale pėr tė gjithė dhe secilin nė Kosovė pa kurrfarė diskriminimi.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Mesazhe nga Vetvendosja halli Rambujes    Ven 6 Oct - 15:15

I nderuar vella Vedat
Ja forumin tim e ke dhe ata qena qe edhe para Ramujes banin negociata dhe mu keta qena ne Rambuje na morren ne qafe.
E qe me kishe shkrue,se ēfare qendrimi kam ndaje levizjes VETVENDOSJES ,kundra nuk jam kur thoni se i kundershtojme tradhetaret ,por po kam frige more vella qe mos po u komofllojne siq e komofluan UēK-en,dhe tani po keta qena po manipuloin me shqiptaret.
Asgje nuk kam kundra kur thoni poshte tradhetaret sepse as serbija e as UNMIKU nek mundet me dhune me ta dhuruar PAVARESIN,kur qenat jane ka hajn mut tane udheheqesat qe jane me parti te ndyra,dhe as njana nuk eshte per mashalla as LDK,as PDK,as ORA,as,E Edita Tahirit qe ka qen grau e Rugoves,as e Mark Krasniqit(Millanit)qe per se dyti ja arriti ta neneshkruan roberin e Kosoves,as e Kaqushes lavirja,e as E Ramush Haredines me siguri kete e kapi Rugova dhe ja bani kulaqin i vetmi eshte nga Komandantet e luftes qe prape kam nje shprese.

Ju pershendesi dhe ju dua pa hile ore vella qe u dogja per se gjalli sepse mua me imponuan dhe me debuan,kush ti kam shkrue me dhjeta here e nese nuk te kane mbetur ne mend vuajtjet e mija,une ti shkruai edhe nje here,por nese ke kohe ne kete forum ke tere aktivitetin tim dhe zhvillime dialogesh me Xhemil Zeqirin e shume e shume te tjere.Nese diēka nuk kupton apo diē me lajmro te japi pergjigje jo me fjale te odave shqiptare por realitete .......http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com/viewtopic.forum?t=263
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Mesazhe nga Vetvendosja halli Rambujes    Ven 6 Oct - 15:20

"Vedat Xhymshiti" <v_xhymshiti@yahoo.com> Ajouter ą Mes Contacts
A : hagi.krasnigi@wanadoo.fr
Date : 06/10/06 22:10
Objet :
Mirembrema! Voir l'en-tźte complet

Received: (qmail 23913 invoked by uid 60001); 6 Oct 2006 20:10:24 -0000


Content-Transfer-Encoding: 8bit


Pershendetje, i dashun bashkeatdhetar yni, zt.Hagi, une vuajtjet tuaja i kam percjellur me vemendje, tek sa i ke shkruar ne e-mail, ne te vertet te tilla jane sot ato qe po na ndodhin ne Kosove.
Ndersa sa i perket asaj, qe thua dhe dyshon, ne mos na kamuflojne keto far organizamsh e struktuarssh te brishta antipopullore, une kerkoj nga ty qe te mos dyshoh ne kete, urrejtja jone qe ekziston ne shpirtrat tane ndaj keytre boshlleqeve antipopullore, nuk mund te kthehet as ne perkdhelje, e as ne ndonje lloj "dashurie" ndaj ketij pushteti serbo-madh.
i Madhi Hegeli thoshte: "Une mund te bindems e ti je Hoxhe, vetem ateher kur te shoh duke i falur 5 namaze", pra keta far politikanesh, se bashku me pushtuesin, zevendesuesin e krimeve Millosheviqiane 'UNMIKOVIQIN', na kan bindur qe ne 1999 se kush jane, ne '99-ten kane neshkruar nje dokument qe eshte ne favor te Serbise, dhe skan ditur te ndalen me!; duke e krijuar hapesiren dhe arsyen e nje gjesti, Avni Rrustemian, per te gjithe keta Esat Pashe TopTanet e Vjenes.
Vemendej: Dikur kishim Esat Pashe Toptana te Parisit, dhe Avni RRustem Shqiperie, tani kemi Esat Pashe TopTanet e Kosoves, dhe duhet te kemi edhe Avni Rrustema Shqiptar te trollit ilir, te Kosoves Historike 'UNMIKISTAN'

Ja edhe nje thenje imja, qe me ka rrjedhur nga muzgu i burgjeve te Kosoves, qe i provova ne moshen 18-vjeqare, duke kerkuar LIRI te cilen na e kane mohuar dhe po vazhdojne te na e mohojne qe 608 vite me rradhe.....!!!!
"Uroj qe kur te vdes ta shijoj lirinė, sepse robėrinė e jetova ketu"

Me sinqeritet!
Vedat Xhymshiti
Kosova Historike - Anamorava Kreshnike
Gjilan
6 - tetor - 2006


************************************************************
Vedat Xhymshiti - Lėvizja VETĖVENDOSJE! Gjilan
Tel: 044 / 679 - 357
Lėvizja VETĖVENDOSJE! ėshtė komunitet i njerėzve qė refuzojnė tė nėnshtrohen. Ajo synon arritjen dhe realizimin e vetėvendosjes pėr popullin e Kosovės. Lėvizja VETĖVENDOSJE! angazhohet edhe pėr ndryshime radikale shoqėrore e politike qė do tė mundėsonin respektimin e tė drejtave tė njeriut, tė drejtave civile dhe drejtėsisė sociale pėr tė gjithė dhe secilin nė Kosovė pa kurrfarė diskriminimi.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Mesazhe nga Vetvendosja halli Rambujes    Ven 17 Nov - 15:29

Shpati
Sa per te bindur tye e tjeret,po te japi sa te done zemra,por me randesi eshte qe populli eshte i hutuar nga skamja e tepert qe kete eh ia kan pergaditur me qellim qe mos ti bie ndermend per pavaresin e kosoves!!!!!!
http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?s=&threadid=17263
Martesa tė pėrziera

Nė Serbi, sipas studimeve tė kryera nė vitin 2001, sipas analistėve ekziston njė distancė e tmerrshme etnike ndaj pakicave tė tjera etnike. Kryesisht kundėr shqiptarėve. Kėshtu ėshtė qė prej 20 vjetėsh. Mė shumė se njė e katėrta e tė anketuarve nuk do tė "rrezikonte " martesėn me jo serbėt. Rreth 60 % martesėn me muslimanėt. Martesa e parė shqiptaro-serbe nė Jugosllavi ėshtė regjistruar nė vitin 1945, kur diplomati Elham Nimani u martua me Sonjėn, e bija i mitropolitit tė Karlovcit (qytet nė Kroaci-shėnimi im. Xh. F.) Rajiē, e cila pati ardhur asokohe nė Kosovė me ushtrinė jugosllave. Nė Beograd, ndėrsa vazhdonin studimet, u martuan me serbe studjuesi i letėrsisė shqipe Anton Ēeta (mė vonė u divorcua dhe u kthye nė Prishtinė, i biri i tij, Llazari edhe sot e kėsaj dite jeton nė Beograd), etnografi Mark Krasniqi (u divorcua dhe u kthye nė Prishtinė, e bija Drita edhe sot jeton nė Beograd), orientalisti Hasan Kaleshi (dy djem Eroli dhe Damiri), aktori Bekim Fehmiu me aktoren Branka Petriē (dy djem Uliks dhe Hedon), aktori Faruk Begolli me balerinėn Zoja (divorcuar), piktori Matija Rodiqi (djali Kolė), piktori Isak Asllani. Disa politikanė shqiptarė, tė cilėt kanė jetuar ose vazhdojnė tė jetojnė nė Beograd, janė martuar me serbe nga Kosova, ndėrmjet tyre Ali Shukrija me Dushankėn (djemtė Zeqir dhe Luan) , Kolė Shiroka me Dushkėn (ka djalė e vajzė, Ilirėn dhe Jugosllavin), Alush Gashi me Lelėn (tre djem Agimin, Skenderin dhe Fatmirin, njėra nga mbesat e tij ėshtė Nora Gashi). Halil Fejzullahu me Danicėn (kanė njė vajzė Katjushėn, njė djalė tė quajtur Korēagin, i cili pat vdekur nė njė aksident automobilistik dhe djali tjetėr Petriti basketbollisti i njohur i Crvena Zvezdės) etj. Ka patur shumė pak martesa ndėrmjet serbėve dhe shqiptareve.

Per Idriz Ajetin


Si lektor me honorar u caktua dr. Xhevat Korēa, ish drejtor i Gjimnazit tė Shkodrės, i cili pėr arsye politike banonte nė Beograd asokohe. Seminari u rinovua nė vitin shkollor 1948/49, ku jepte mėsim pėr gjuhėn shqipe Vojisllav Danēetoviē, sepse Henrik Bariēin, Gjyqi i Nderit i Universitetit tė Beogradit e largoi pėr arsye politike. Si asistentė u emėruan Idriz Ajeti dhe Anton Ēeta, i cili mė vonė do tė japė mėsim nė Fakultetin Filozofik nė Prishtinė. Nė fillimin e vitetev 60-tė ky Seminar u shndėrrua nė degė e kulturės dhe letėrsisė shqipe. Shef i kėsaj dege nė vitin 1974 u bė Halit Ternovci, i cili akoma edhe sot udhėheq kėtė katedėr. Deri nė vitin 1990 nė kėtė katedėr vinin pėr tė dhėnė mėsim Latif Mulaku (gjuhė shqipe) dhe Latif Berisha (letėrsi).


---------- gazeta TEMA ------------


Tjeter per Idriz Ajetin qe ne Rambuje e nenshkroi roberin tende dhe te kosoves se mjere;


idriz ajeti edhe ky nenshkroi rezuluten 1244Page 1 sur 1 résultats ·Options ·Avancé ·Recherche sécurisée - ModéréRecherchiez-vous idris ajeti edhe ky nenshkroi rezuluten 1244 ?Résultats
Albanian - Flamuri Kombėtar - FreeBlogNetwork.com
13)Idriz Ajeti naqalnik odelenje ne univerzitetin e beogradit,i ... ta nenshkruain delegatet shqiptar te kosoves ne Rambuje rezuluten 1244 ... Ėshtė ky edhe njė fakt se pushtetlinjtė shqiptarė dhe ...

www.freeblognetwork.com/Albanian/1241 · Page en cache


Albanian - Flamuri Kombėtar - FreeBlogNetwork.com
Kush jane patriotet qe ne Rambuje te frances e nenshkruanrezuluten1244 Po ja nisim me ... 13)Idriz Ajeti naqalnik odelenje ne univerzitetin e beogradit,i cili pasi specializohet vjen me detyra te ...

www.freeblognetwork.com/Albanian/1241 · Page en cache
Ko su pregovaraci
... nagrada, ili su iz partizanskih porodica, ili su u Rambuje ... Albanske partije se ne smeju odreęi slogana 'Kosovo ... Dr Idriz Ajeti je predsednik skupštine "Republike Kosovo". Rošen je ...

www.vreme.com/arhiva_html/434/3.html · Page en cache
New Page 1
... Rugova, Rexhep Qosja, Anton Ceta, Luljeta Pula, Hajrullah Gorani, Idriz Ajeti, Mark Krasniqi, Veton. Surroi, etj. Nė ... Shirley dhe unė shkuam nė Rambuje ne Shkurt tė vitit 1999 pėr t’i thėnė ...

www.aacl.com/Zeri_shqip.htm · Page en cache
bibliotheca albanica
Ajeti, Idriz; Shqiptaret dhe gjuha e tyre. (Prishtine 1994) Ajvazi, Fehmi; Portreti i luftetarit te ... Kosova nga Dejtoni ne Rambuje. (Koha, Tirane 1999) Baliu, Begzad; Gustav Majeri dhe albanologjia ...

hb6.seikyou.ne.jp/home/iura/biblioa.htm · Page en cache


Serbishten nese e dine ja i ke me rend qe nga Rugova e kalon Idrizin si kryetar te republikes se kosoves ne rambuje!!!!
http://www.vreme.com/arhiva_html/434/3.html


shtojce shqip

http://www.aacl.com/Zeri_shqip.htm


Résultats
SHQIPERIA ONLINE - SHQIPERIA IME - SHQIPERIA SOT - SHQIPERIA - Radio ...
... qe na shtypen,kush shqiptaret ish komunista,sepse ata dhe jugosllavin e paten krijue,dhe tani jane ne ... qe e nenshkruan ... rezuluten 1244 dhe nuk shkruan ne kete rezulute 1244 qe kosova te mbesi si pjese e ...

www.freeblognetwork.com/shqiperia/1050 · Page en cache

Tjeter as nje gazete nuk shkruan ne gjuhen shqipe se kush jane ata qena qe ne rambuje te frances e nenshkruan rezuluten 1244 qe ta roberoin kosoven!Pse nuk ka shkrime?Pse e mshefin te verteten?Tradheti ndej popullit,ndaj vendit,dhe ndaj vetevetes e fares se vete e ju pshurresha faren e spiunave.....

http://www.freeblognetwork.com/shqiperia/1050/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Mesazhe nga Vetvendosja halli Rambujes    Ven 17 Nov - 15:29

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Mesazhe nga Vetvendosja halli Rambujes    Ven 17 Nov - 15:30

Delegacija kosovskih Albanaca

Dr Ibrahim Rugova je predsednik Demokratskog saveza Kosova (LDK) i predsednik "Republike Kosovo". U Rambujeu je samo zamenik šefa pregovaračke grupe Hašima Taćija. Rođen je u selu Crnce, opština Istok, 2. decembra 1944, kao sin jedinac u porodici "narodnih neprijatelja". O tome ima dve verzije. Prva: "Otac je bio partizan. Od SUBNOR-a imam potvrdu da je on 'nestali borac' koji je odmah posle oslobođenja bio prvi predsednik NO odbora sela" (1989). Druga: "Otac i deda streljani su 1945" (1994). Osnovnu školu završio u Istoku, a srednju u Peći (1967). Studije albanskog jezika diplomirao u Prištini 1971. Prvo zaposlenje dobio još kao student-nastavnik albanskog jezika u selu kod Prištine; radio i kao novinar u studentskom listu "Bota e re", a kasnije u listu "Dituria". Asistent istraživač od 1972. u Albanološkom institutu i glavni urednik časopisa "Albanološke studije". Magistrirao 1984. s tezom o istoriji albanske kritike. Školsku 1976/77. proveo u Francuskoj na Školi za visoke studije društvenih nauka, kao stažista kod Rolana Barta. Doktorirao 1986. u Parizu disertacijom "Pravci i premise albanske književne kritike 1504-1983". Isključen iz SK-a krajem osamdesetih zbog potpisivanja peticije "Apel 215" kosovskih intelektualaca - protiv usvajanja amandmana na Ustav Srbije. Aktivnom politikom počeo da se bavi kao predsednik Društva književnika Kosova i Metohije. Predsednik Demokratskog saveza Kosova (od 1989) i predsednik samoproklamovane Republike Kosovo, izabran 24. maja 1992. Ponovo izabran u martu 1998. "Još 1991. godine mi smo preko Ženevske konferencije započeli konkretne razgovore sa srpskim režimom. Dve godine smo razgovarali i ništa", rekao je 1995.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Mesazhe nga Vetvendosja halli Rambujes    Ven 17 Nov - 15:31

Dr Fehmi Agani - bio je šef prva dva pregovaračka tima kosovskih Albanaca. Jedan od osnivača LDK-a i do obračuna sa radikalnom strujom unutar ove partije, aprila prošle godine, potpredsednik, sada je samo savetnik Ibrahima Rugove. Agani uživa reputaciju pragmatičara i iskusnog političkog operativca. "Bez njega je Rugova slep, gluv i nem", kažu poznavaoci kosovske političke scene. Rođen je u Đakovici 1932. godine. Pomagao NOP, član SKOJ-a od 1945, član KPJ-a od 1948. godine. Spoljnopolitički urednik "Rilindije" 1957. godine. Od 1965. do 1969. bio je direktor Albanološkog instituta. Doktorirao je sociologiju 1973. i iste godine je izabran za dekana Filozofskog fakulteta u Prištini. Početkom sedamdesetih bio je predsednik Komisije za međunacionalne odnose UK SKJ-a. Suspendovan iz nastave 1982. godine. Tokom 90-ih kratko je bio član UJDI-ja. "Albanske partije se ne smeju odreći slogana 'Kosovo-republika', jer u tom slučaju padaju. S druge strane, ni Milošević se ne može odreći Kosova, jer i on pada."

Dr Bujar Bukoši, pedesetjednogodišnji predsednik vlade "Republike Kosovo" u egzilu, po zanimanju je lekar-urolog. Ima lekarsku ordinaciju u Štutgartu, mada ga često viđaju i u Švajcarskoj. Njegova vlada od '92. prikuplja novac među kosovskim emigrantima u Zapadnoj Evropi. Jedno vreme je bezuspešno pokušavao da osnuje sebi potčinjenu "paralelnu UČK" u vidu formacije poznate pod nazivom FARK (albanski akronim za "Oružane snage Republike Kosovo"). Bukoši je na kraju priznao ilegalnu UČK "kao jedinu oružanu silu albanskog naroda na Kosovu", ali i dalje odbija da im prepusti kontrolu nad deviznim računima "vlade", zbog čega je postao meta žestokih napada UČK-a. Hašim Taći mu je postavio rok do 10. februara da prikupljena sredstva (procenjena na 60 do 150 miliona maraka) preda Glavnom štabu.

Edita Tahiri je član predsedništva LDK-a. Važi za osobu lojalnu Rugovi i zadužena je za odnose sa inostranstvom. Bila je član prethodnog pregovaračkog tima. "Albanija je zemlja matica svih Albanaca i prirodno je da oni teže ujedinjenju, ali takođe shvataju da je to za sada nerealan cilj, koji će se, duboko verujemo, ostvariti jednog dana."

Dr Idriz Ajeti je predsednik skupštine "Republike Kosovo". Rođen je 1917. u Medveđi. Albanolog, po specijalnosti lingvista-leksikolog, bio je redovni profesor Filozofskog fakulteta u Prištini. Penzionisan je 1983. godine. Završio je Veliku medresu kralja Aleksandra u Skoplju 1938, pod prezimenom Ajetović. Italijanski stipendista 1939. godine. Dekan Filozofskog fakulteta u Prištini postao je 1970. Bio je rektor Prištinskog univerziteta 1973-1975. Dobitnik Sedmojulske nagrade i nagrade AVNOJ-a. Član Akademije nauka i umetnosti Kosova od 1975, a od 1977. njen predsednik. Bio prvi predsednik kosovskog Odbora za zaštitu ljudskih prava na čije je čelo kasnije došao Adem Demaći.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Mesazhe nga Vetvendosja halli Rambujes    Ven 17 Nov - 15:33

Dr Mark Krasnići, predsednik Rugovi bliske Demohrišćanske stranke Kosova, u Rambuje je otputovao kao "nezavisni kandidat". Rođen je u Peći 1920. godine. Bio štićenik katoličkog internata u Prizrenu. Studirao za vreme rata u Padovi, kao stipendista vlade u Tirani - dve godine. Član Akademije nauka i umetnosti Kosova. Učesnik NOR-a od jula 1943 (po tvrđenju svedoka). Po struci geograf. Bio je profesor i dekan Pravno-ekonomskog fakulteta u Prištini. Suspendovan je iz nastave 1982. Bio je predsednik Udruženja književnika Kosova.

Dr Redžep Ćosja, zamenik šefa pregovaračkog tima, predsednik je Ujedinjenog demokratskog pokreta (LBD), koji okuplja šest političkih partija kosovskih Albanaca suprotstavljenih Rugovi i bliskih ilegalnom UČK-u. Rođen je u Vusanju, u Crnoj Gori, 1936. godine. Doktorirao je 1971, pred komisijom u kojoj su sedeli Idriz Ajeti i Mark Krasnići. Po struci albanolog, bio je redovni profesor Filozofskog fakulteta u Prištini. Dobitnik Sedmojulske nagrade. Kosovski akademik od 1975. godine. Pri osnivanju LDK-a nuđeno mu mesto predsednika, koje je on odbio. Zagovornik je ujedinjenja Kosova sa Albanijom. "Poslao sam ćerku i zeta u Švajcarsku da tamo zarađuju za hleb svom ocu," rekao je jednom Ćosja. "Lično sam protiv pristajanja na bilo kakav oblik autonomije pod suverenitetom Srbije i Jugoslavije, jer sam ubeđen: ono što se izgubi danas, u ovom poslednjem ciklusu stvaranja naiconalnih država na Balkanu, izgubljeno je zauvek. Međutim, protektorat UN-a, ili UN-a i EU-a mogao bi da bude prihvatljiv, ako traje dve do pet godina i ako bi se završio referendumom."

Hidajet Hiseni, potpredsednik LBD-a, rođen je u Prilepnici kod Gnjilana. Novinar po struci, bio je jedan od glavnih organizatora demonstracija na Kosovu 1981. godine. Zbog toga je 1982. osuđen na 15 godina zatvora. Oslobođen 1991. Dugo je bio potpredsednik LDK-a i de fakto drugi čovek u stranci, ali se aprila 1988. sa grupom pristalica otcepio i osnovao sopstvenu stranku. Prošle godine je, udruživši se sa Redžepom Ćosjom formirao Albanski demokratski pokret, jezgro LBD-a. Smatra se bliskim političkoj upravi UČK-a.

Bajram Kosumi je predsednik Parlamentarne partije Kosova, članice LBD-a koju je dugo vodio Adem Demaći, i važi za Demaćijevog bliskog saradnika. "Albanci i Srbi su u ratu koji nijedna strana ne može da dobije. Treba neko da pomogne i nama i Srbima", kaže Kosumi.

Mehmet Hajrizi je generalni sekretar LBD-a, gde je prešao iz LDK-a. Jesenas je, tokom razgovora o formiranju jedinstvene vlade i skupštine kosovskih Albanaca, figurirao kao kandidat za novog premijera "Republike Kosovo". Smatra se za osobu koja bi mogla da predstavlja most između LDK-a i LBD-a, jer je očuvao dobre odnose sa svojim bivšim stranačkim drugovima i uživa izvestan ugled u obe partije.

Veton Suroi, vlasnik i glavni urednik dnevnika "Koha ditore", ima 37 godina. Odrastao je u Meksiku, gde mu je otac bio istaknuti diplomata u Titovo vreme. Izuzetno je dobro kotiran u diplomatskim krugovima, mada su ga Amerikanci jedno vreme optuživali za višak naklonosti za UČK. Novinar "Rilindije", jedan od osnivača UJDI-a, osnivač i prvi predsednik Parlamentarne partije Kosova. Fadilj Hodža mu je teča. Godine 1993. osnivač i urednik informativne emisije BBC-a na albanskom. Osnovao nedeljnik "Koha", koji je 1997. prerastao u uspešan dnevni list. Smatra se za jednog od budućih lidera Kosova.

Bljerim Šalja je glavni i odgovorni urednik nedeljnika "Zeri" i portparol prvobitnog pregovaračkog tima. U Prištini se smatra da je prozapadno orijentisan. "Pojava UČK-a je rezultat nasilja srpskog režima i nezainteresovanosti međunarodne zajednice za rešavanje kosovskog problema", kaže Šalja.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Mesazhe nga Vetvendosja halli Rambujes    Ven 17 Nov - 15:34

Naplata starih računa

Članovi "vojnog dela" delegacije kosovskih Albanca su uglavnom stari borci protiv "srpskog okupatora", krivično gonjeni još zbog demonstracija iz 1981. godine, i osnivači UČK-a

Hašim Taći-"Zmija", šef pregovaračke ekipe kosovskih Albanaca, direktor je Političkog direktorata i član Glavnog štaba UČK-a. Ima 31 godinu, rodom je iz Srbice. Diplomirao je istoriju na Prištinskom univerzitetu. Aktivista Nezavisne unije studenata 1991/92., posle toga u Nemačkoj osuđivan u odsustvu zbog subverzivne delatnosti. Blizak emigrantskoj (marksističko-lenjinističkoj) organizaciji Narodni pokret Kosova, koja je stvorila UČK. Bio je komandant samozvane Operativne zone UČK-a u Mališevu. Bio član takozvane Dreničke grupe UČK-a, koju je '93. osnovao Adem Jašari. 1992/93. bio sa Jašarijem na obuci u Albaniji, i važi za "prvoborca" i veterana. Uprkos tome, smatra se da je njegova uloga u UČK-u više političke nego vojne prirode.

Jakup Krasnići je portparol i član Političkog direktorata UČK-a. Jedan od organizatora demonstracija iz 1981, zbog čega je osuđivan 1982.

Ram Buja je član Političkog direktorata UČK-a od novembra prošle godine, pre toga je bio član Glavnog odbora i Predsedništva LDK-a. U oktobru 1997. zajedno sa Hidajetom Hisenijem, Idrizom Ajetijem i s još 27 članova GO potpisao peticiju upućenu Ibrahimu Rugovi. Tada je rekao da "strahuje od nastavka propadanja te stranke ukoliko se nastavi sa pasivnim odnosom prema događajima na Kosovu". Osuđivan je zbog demonstracija iz 1981.

Azem Sulja - "Veliki ujak". Član Glavnog štaba UČK-a, navodno vrhovni komandant. Osuđivan je 1982. zbog organizovanja demonstracija. Učestvovao je u napadu na policijski kombi kod Glogovca 1993. godine, u kome su poginula dvojica policajaca.

Džavit Haliti je član GŠ UČK-a, zadužen za vezu između LPK-a i baza UČK-a u severnoj Albaniji. Njegov osnovni posao je obezbeđivanje dotoka oružja i novca UČK-u. Ranio policajca u centru Prištine 1986, nakon čega je za njim izdata međunarodna poternica.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Mesazhe nga Vetvendosja halli Rambujes    Ven 17 Nov - 15:49

Srpsko-jugoslovenski pregovarački tim

"Šiptarska nacionalna manjina ne može kvalitativno biti većina, u smislu da ima svoju sopstvenu volju koja je jača od volje srpskog naroda", izjavio je još '95. godine prof. dr Ratko Marković, potpredsednik Vlade Srbije i šef jugoslovenskog pregovaračkog tima u Rambujeu. Prof. Marković je rođen je 8. decembra 1944. godine u Požarevcu. Završio je Pravni fakultet u Beogradu. Na tom fakultetu je magistrirao i doktorirao, a usavršavao se u Nemačkoj, Belgiji i Italiji. Od 1994. redovni je profesor na Pravnom fakultetu u Beogradu za predmet Ustavno pravo. Jedan je od osnivača i predavača na Policijskoj akademiji u Beogradu. Potpredsednik Vlade Srbije od marta 1994. Učesnik je u izradi Ustava Republike Srbije iz 1990. i Ustava Jugoslavije, koji je donet dve godine kasnije. Odlukom Vlade Srbije od 11. marta 1998. postao je član pregovaračkog tima za dijalog sa kosovskim Albancima. Član je SPS-a. Govori engleski i italijanski jezik. Bio je sudija Ustavnog suda Jugoslavije. Pisao i zakone o ukidanju autonomije Kosova.

Potpredsednik savezne vlade mr Nikola Šainović (u Beogradu poznat kao "Šaja Paton", piše "Njujork tajms") je glavni oficir za vezu između vlade SRJ i misije OEBS-a na Kosovu. On je vodio pregovore o prekidima vatre i razmeni zarobljenika. Šainović je bio glavni koordinator rada državnih organa na Kosovu tokom prošle godine. Rođen je 7. decembra 1948. u Boru. Diplomirao je na metalurškom odseku Tehničkog fakulteta u Boru 1973, magistrirao 1977. u Ljubljani. Asistent na TFB-u od 1970-1978. Predsednik OK SK-a Bor (1978-1982), predsednik opštine Bor dve godine, predsednik Skupštine međuopštinske zajednice Zaječar, predsednik za razvoj RTB-a Bor, potpredsednik SOUR RTB-a Bor (1988/1989), sekretar za industriju, energetiku i građevinarstvo u Republičkom izvršnom veću (1989-1991), ministar rudarstva i energetike u Vladi Srbije (1991), potpredsednik republičke vlade (od decembra 1991). Septembra 1992. godine razrešen je ove dužnosti, jer je izabran za ministra privrede u Vladi SRJ. Uoči smene Milana Panića sa mesta predsednika Vlade SRJ, podneo je ostavku na ovu dužnost, krajem novembra 1992. godine. Na funkciju predsednika Vlade Republike Srbije izabran je februara 1993. godine. Ta vlada je upamćena po najvećoj inflaciji. Potpredsednik savezne vlade od 1994. Prvo se izjašnjavao kao Crnogorac, sada kao Srbin. Član je SPS-a. Govori engleski jezik. "Predsednik Milošević je uvek govorio da treba obezbediti ravnopravan tretman svih naroda da bi se mir vratio na ove prostore. Konačno su to shvatili i svetski moćnici i za takvu upornost mu treba odati dužno poštovanje", izjavio je povodom potpisivanja Dejtonskog sporazuma.

Prof. dr Vladan Kutlešić, potpredsednik savezne vlade, rođen je u Beogradu 1955. Diplomirao je na Pravnom fakultetu u Beogradu 1978 (sa prosečnom ocenom 9,79), magistrirao 1981, a doktorirao 1984. na temu teorije federalizma. Objavio knjigu "Raspodela zakonodavne nadležnosti između federacije i federalnih jedinica". Radio je u Saveznom sekretarijatu za zakonodavstvo, u Republičkom kao pomoćnik sekretara, bio član Republičkog odbora za praćenje javne rasprave o Nacrtu amandmana na Ustav Srbije. Šest meseci je bio izvršni sekretar CK SK-a Srbije, do ukidanja SKS-a. Od 1990. postavljen je za savetnika za ustavno-pravna pitanja predsednika Srbije Slobodana Miloševića. Bio je potpredsednik u Vladi Srbije i jedan od tvoraca Ustava SRJ od 1992. Stalni je član ekspertskog tima SRJ za sukcesiju, a od 20. marta 1997. godine je potpredsednik u saveznoj vladi. Predsednik SRJ Slobodan Milošević 19. marta 1998. godine imenovao ga je za svog specijalnog izaslanika u razgovorima predstavnika Vlade Srbije i kosovskih Albanaca.

Prof. dr Vladimir Štambuk, potpredsednik Skupštine Srbije, jedini je član JUL-a u Rambujeu. Rođen je 1942. godine u Splitu. Završio je Filozofski fakultet u Beogradu. Magistrirao je i doktorirao na Fakultetu političkih nauka u Beogradu. Na tom fakultetu je bio asistent, a potom i redovni profesor. Objavio je deset knjiga iz oblasti kibernetike, informatike i uticaja savremene tehnologije na društvene promene i menadžment. Jedan je od osnivača JUL-a u kome je od početka predsednik Komiteta za međunarodnu politiku i saradnju. Član je direkcije JUL-a i Biroa Direkcije JUL-a. Za potpredsednika Skupštine Srbije izabran je 3. decembra 1997.

Vojislav Živković je od 1993. predsednik pokrajinskog odbora SPS-a za Kosovo i Metohiju. Pre toga je bio novinar TV Priština i dopisnik "Politike ekspres" iz Prištine. Završio je Filozofski fakultet. On kaže da se "socijalisti Kosova i Metohije zalažu za ukidanje pokrajine". "Politički gledano i Albanci su, pa čak i separatisti, protiv autonomije", rekao je svojevremeno Živković.

Ibro Vait, predstavnik nacionalne zajednice Goranaca, se izgleda slaže sa predlogom Kontakt-grupe. "U opštini i na nivou Pokrajine treba da bude formirana skupština i njeno izvršno veće. Ti organi treba da budu formirani na principu slobodnih višestranačkih izbora i mi Goranci predlažemo da se ti izbori obavezno održe uz prisustvo i po pravilima OEBS-a, ali je za to prethodno potrebno obaviti popis stanovništva radi utvrđivanja biračkog tela", rekao je Vait u novembru 1998. prilikom jednog od susreta sa Ratkom Markovićem. On je tada predložio da svaka nacionalna zajednica formira nacionalni savet koji bi imao svoje izvršne organe. Vait je rođen u Dragašu 1950. godine. Po struci je matematičar, predavač na Učiteljskom fakultetu u Prizrenu. Poslanik SPS-a u Skupštini Srbije, predsednik Okružnog odbora SPS-a za Prizren. Član Privremenog izvršnog veća za Kosovo i Metohiju, zadužen za međunarodne odnose. Prošle godine, 10. aprila, na prevoju Dulje je pucano na njegov automobil i ranjen je jedan od njegovih saputnika.

Guljbehar Reufi-Šabović je član PIV-a, zadužena za kulturu i sport. Rođena je 1958. godine u Kosovskoj Mitrovici, završila je Pravni fakultet, bila je vršilac dužnosti sekretara pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, kulturu i nauku AP Kosova i Metohije. "Kao odjek Hilovog predloga često se čuju i podsmešljivi tonovi nekih lidera albanskih partija o želji drugih nacionalnih zajednica da učestvuju u razgovorima i njihovoj nameri da o svojoj sudbini odlučuju sami."

Ljuan Koka je predsednik Kongresa Roma Jugoslavije i koordinator Udruženja asocijacija Roma Kosova. Poslanik je SPS-a u Skupštini Srbije. Urednik programa na romskom jeziku na TV Priština. "Predlozi i rešenja koja sadrži Hilov papir su komplikovani, presecaju nam procedure u okviru samouprave, nisu u skladu sa našim običajima i kulturom."

Faik Jašari je predstavnik Kosovske demokratske inicijative, jedne od dveju "lojalnih" partija Albanaca. Rođen je 1940. godine u Žegri, opština Gnjilane. Završio je Višu upravnu školu u Nišu. Član je PIV-a, predsednik Odbora za društvene delatnosti. Ranije je bio načelnik Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja u Gnjilanu. Jašari kaže: "Ibrahim Rugova, Adem Demaći i još neki imaju direktnu podršku od Amerike, verovatno su u igri i velike pare, ali nove albanske partije su sve masovnije i pružaju sve veći otpor albanskim teroristima i oni gube tlo pod nogama, što će se vrlo brzo i videti." Ovih dana ga se, zbog učešća u jugoslovenskom timu za pregovore, rodbina javno odrekla.

Zejnelabedin Kurejš je predsednik Turskog demokratskog saveza. Član je PIV-a, zadužen za humanitarna pitanja. Rođen je 1946. godine u Prizrenu, završio je Filozofski fakultet. Direktor je Osnovne škole "Mladost" u Prizrenu. "Mnogi u svetu, ne znaju pravu istinu o Kosmetu. Mnogi misle da je istina ono što kamere slikaju u što sam se uverio kada sam nedavno posetio Tursku i gostovao u emisiji jedne privatne televizije u Izmiru. Oni prikazuju snimke rata iz Bosne i govore da je to Kosovo, a kada sam im rekao da je to laž i da sam ja Turčin, član Privremenog izvršnog veća za Kosovo i Metohiju, gledali su me sa čuđenjem", čudio se Kurejš.

Ćerim Abazi je predstavnik nacionalne zajednice Egipćana i član PIV-a. Ranije je radio kao službenik "Investbanke" u Prištini. "Egipćani Kosova, radi ostvarivanja svojih osnovnih i dopunskih prava, očekuju i zahtevaju da zakonom bude predviđeno učešće pripadnika te nacionalne zajednice u organima lokalne samouprave, preko pokrajinskih i republičkih vlasti do saveznog nivoa", kaže Abazi.

O Refiku Senadoviću, predstavniku nacionalne zajednice Muslimana nismo uspeli da saznamo ništa, osim da je tokom jednog od razgovora sa Ratkom Markovićem, prošle jeseni, rekao da "za Muslimane nije prihvatljivo da Kosovo ima sve državne organe kao Srbija i Jugoslavija, na primer predsednika, predsedništvo, skupštinu, savet ministara, ustavni, vrhovni sud...".

O Sokolju Čuseu, predstavniku Albanske reformsko-demokratske partije, ne znamo ni toliko. Ni fotografiju nismo uspeli da nabavimo.

Dejan Anastasijević
Zoran B. Nikolić i Dokumentacioni centar 'Vremena'

UviđajOdmah po povratku u Prištinu iz Rambujea, gde je prisustvovao početku pregovora, šef Kosovske verifikacione misije Vilijem Voker požurio je da poseti mesto na kome su prošle subote u eksploziji bombe poginule tri osobe. Nekoliko minuta posle eksplozije na mesto nesreće stigao je inače prvi Vokerov zamenik, ambasador Gabrijel Keler, ali je šef KVM-a dva dana kasnije izgleda želeo da se i lično uveri kako se zbila ova tragedija.

Voker je na mesto bombaškog napada došao sa čitavom svitom
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Mesazhe nga Vetvendosja halli Rambujes    Sam 18 Nov - 15:15

Pas Luftės sė Dytė Botėrore Beogradi njė kohė ishte qendėr ku studionin shumė shqiptarė tė Kosovės. Doktorėt e parė tė shkencave nga radhėt e shqiptarėve tė Kosovės dolėn nga Universiteti i Beogradit. Idriz Ajeti, disertacionin e mbrojti nė vitin 1958 nė Fakultetin Filozofik nga lėmi i shkencave filologjike. Nė Fakultetin e Shkencave Natyrore, nė vitin 1959, nė mėnyrė madhėshtore e mbrojti tezėn e doktoraturės Dervish Rozhaja nga lėmi i shkencave biologjike, dhe atėherė ishte doktori mė i ri i shkencave nė Jugosllavi, po kėtė vit nė lėmin e veterinės doktoroi Esat Mekuli. Hasan Kaleshi nė vitin 1960, nė Fakultetin Filozofik e mbrojti tezėn e doktoraturės. Mehdi Bardhi dhe Hilmi Agani nė vitin 1958 ishin tė parėt qė magjistruan nė Fakultetin Filozofik nė lėmin e albanologjisė. Ali Hadri 1960 nė fushėn e historisė, poeti Enver Gjergjeku nė vitin 1961 nė albanologji, qė tė gjithė kėta mė vonė u bėnė profesorė tė njohur nė Universitetin e Prishtinės. Deri nė vitin 1989 nė Beograd doktoruan afro 100 shqiptarė tė Kosovės. Nė kėtė qytet si shkencėtar filloi tė formohet edhe Martin Camaj, emigrant nga Shqipėria, poet lirik, i cili diplomoi gjuhėn sllave nė Fakultetin Filozofik, por si i papėrshtatshėm politikisht, ai nė vitin 1957 qe i detyruar tė largohet nga Jugosllavia me bashkėshorten serbe. Nė vitet 50-ta Instituti Etnografik i Akademisė Serbe tė Shkencave i angazhoi si bashkėpunėtorė, Mark Krasniqin dhe Kadri Halimin, tė cilėt nė revistat shkencore i botuan disa artikuj me rėndėsi pėr etnologjinė. Akademinė e Arteve Figurative e mbaruan Musli Muliqi, Gjelosh Gjokaj, Ėngjėll Berisha, Bedri Emra, Tahir Emra, Hysni Krasniqi, Sylejman Cara, artet aplikative Mateja Rodiqi, Rexhep Ferri dhe Shyqri Nimani, Akademinė e Muzikės Krist Lekaj, Selim Balata, Mark dhe Gjergj Kaēinari, Bajar Berisha, Fahri Beqiri, Bahri Ēela, Selim Kabashi etj., kurse Akademinė e teatrit dhe tė filmit, aktorėt Bekim Fehmiu, Faruk Begolli, Enver Petrovci, Xhevdet Qorraj, regjistorėt Isa Qosja, Selami Taraku, Emin Halili, Artan Skender, dramaturgjinė Ekrem Kryeziu, Petrit Imami, montazhėn Mustafa Presheva, i cili me sukses e ka filluar karrierėn nė Beograd dhe pastaj e ka vazhduar nė Turqi, ku ėshtė sprovuar edhe si aktor duke e luajtur rolin e Ata Turkut, meqė ngjan shumė me tė.

U lidhėn edhe shumė martesa tė pėrziera
Nė Beograd njė numėr studentėsh shqiptarė kanė lidhur martesė me serbe, Anton Ēetta (e ka njė djalė nė Beograd), Mark Krasniqi (njė vajzė), Hasan Kaleshi (dy djem), Hilmi Thaēi (njė vajzė), aktorėt Bekim Fehmiu (dy djem, Uliksin dhe Hedonin) dhe Faruk Begolli, Mateja Rodiqi (njė djalė), Adem Bllaca, ndihmėsdrejtor i Bibliotekės Popullore tė Beogradit (nė fund tė viteve tė 70-ta ka kaluar nė Prishtinė). Martin Camaj ishte i martuar me motrėn e Dimitrije Bogdanoviqit (autori i "Librit pėr Kosovėn"), e tė tjerė. Shumė nga kėto martesa me kohė janė prishur.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Mesazhe nga Vetvendosja halli Rambujes    Sam 18 Nov - 15:26

Pas Luftės sė Dytė Botėrore Beogradi njė kohė ishte qendėr ku studionin shumė shqiptarė tė Kosovės. Doktorėt e parė tė shkencave nga radhėt e shqiptarėve tė Kosovės dolėn nga Universiteti i Beogradit. Idriz Ajeti, disertacionin e mbrojti nė vitin 1958 nė Fakultetin Filozofik nga lėmi i shkencave filologjike. Nė Fakultetin e Shkencave Natyrore, nė vitin 1959, nė mėnyrė madhėshtore e mbrojti tezėn e doktoraturės Dervish Rozhaja nga lėmi i shkencave biologjike, dhe atėherė ishte doktori mė i ri i shkencave nė Jugosllavi, po kėtė vit nė lėmin e veterinės doktoroi Esat Mekuli. Hasan Kaleshi nė vitin 1960, nė Fakultetin Filozofik e mbrojti tezėn e doktoraturės. Mehdi Bardhi dhe Hilmi Agani nė vitin 1958 ishin tė parėt qė magjistruan nė Fakultetin Filozofik nė lėmin e albanologjisė. Ali Hadri 1960 nė fushėn e historisė, poeti Enver Gjergjeku nė vitin 1961 nė albanologji, qė tė gjithė kėta mė vonė u bėnė profesorė tė njohur nė Universitetin e Prishtinės. Deri nė vitin 1989 nė Beograd doktoruan afro 100 shqiptarė tė Kosovės. Nė kėtė qytet si shkencėtar filloi tė formohet edhe Martin Camaj, emigrant nga Shqipėria, poet lirik, i cili diplomoi gjuhėn sllave nė Fakultetin Filozofik, por si i papėrshtatshėm politikisht, ai nė vitin 1957 qe i detyruar tė largohet nga Jugosllavia me bashkėshorten serbe. Nė vitet 50-ta Instituti Etnografik i Akademisė Serbe tė Shkencave i angazhoi si bashkėpunėtorė, Mark Krasniqin dhe Kadri Halimin, tė cilėt nė revistat shkencore i botuan disa artikuj me rėndėsi pėr etnologjinė. Akademinė e Arteve Figurative e mbaruan Musli Muliqi, Gjelosh Gjokaj, Ėngjėll Berisha, Bedri Emra, Tahir Emra, Hysni Krasniqi, Sylejman Cara, artet aplikative Mateja Rodiqi, Rexhep Ferri dhe Shyqri Nimani, Akademinė e Muzikės Krist Lekaj, Selim Balata, Mark dhe Gjergj Kaēinari, Bajar Berisha, Fahri Beqiri, Bahri Ēela, Selim Kabashi etj., kurse Akademinė e teatrit dhe tė filmit, aktorėt Bekim Fehmiu, Faruk Begolli, Enver Petrovci, Xhevdet Qorraj, regjistorėt Isa Qosja, Selami Taraku, Emin Halili, Artan Skender, dramaturgjinė Ekrem Kryeziu, Petrit Imami, montazhėn Mustafa Presheva, i cili me sukses e ka filluar karrierėn nė Beograd dhe pastaj e ka vazhduar nė Turqi, ku ėshtė sprovuar edhe si aktor duke e luajtur rolin e Ata Turkut, meqė ngjan shumė me tė.

U lidhėn edhe shumė martesa tė pėrziera
Nė Beograd njė numėr studentėsh shqiptarė kanė lidhur martesė me serbe, Anton Ēetta (e ka njė djalė nė Beograd), Mark Krasniqi (njė vajzė), Hasan Kaleshi (dy djem), Hilmi Thaēi (njė vajzė), aktorėt Bekim Fehmiu (dy djem, Uliksin dhe Hedonin) dhe Faruk Begolli, Mateja Rodiqi (njė djalė), Adem Bllaca, ndihmėsdrejtor i Bibliotekės Popullore tė Beogradit (nė fund tė viteve tė 70-ta ka kaluar nė Prishtinė). Martin Camaj ishte i martuar me motrėn e Dimitrije Bogdanoviqit (autori i "Librit pėr Kosovėn"), e tė tjerė. Shumė nga kėto martesa me kohė janė prishur.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Mesazhe nga Vetvendosja halli Rambujes    Mar 30 Oct - 1:48

PO ata qe para luftes paskan bere negociata,lufta koka ber vetem me bere ērregullime auuuu
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Mesazhe nga Vetvendosja halli Rambujes    

Revenir en haut Aller en bas
 
Mesazhe nga Vetvendosja halli Rambujes
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: shoqeria-
Sauter vers: