AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Rohrabacher: Kosova nuk fitoi asgjė nga marrėveshja

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Rohrabacher: Kosova nuk fitoi asgjė nga marrėveshja   Sam 27 Avr - 3:18

Rohrabacher: Kosova nuk fitoi asgjė nga marrėveshja 26th Prill 2013Nė njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės, Dana Rohrabacher, anėtar i Dhomės sė Pėrfaqėsuesve nga Kalifornia, thotė se shqiptarėt e Kosovės nuk pėrfitojnė asgjė nga marrėveshja e nėnshkruar kohėt e fundit mes Beogradit dhe Prishtinės pėr pėrmirėsimin e marredhėnieve.

Kongresmeni Rohrabacher prej kohėsh ngul kėmbė se zgjidhja e qėndrueshme mes Kosovės dhe Serbisė do tė vinte nėse dy vendet shkėmbejnė territore.

Kongresmeni Rohrabacher shpjegoi nė intervistė se pėrse marrėveshja e sigluar nė Bruksel mes Kryeministrit tė Kosovės Hashim Thaēi dhe Kryeministrit serb Ivica Daēiē ėshtė e disfavorshme pėr shqiptarėt dhe nuk e ndryshon situatėn nė rajon.

“Sidomos shqiptarėt e Kosovės nuk pėrfitojnė asgjė nga kjo marrėveshje. Nė realitet ata po dorėzojnė jo vetėm autoritetin nė veri, por edhe autonominė. Atyre nuk u lejohet tė sjellin forcat e rendit dhe tė imponojnė ligjin nė veri. Kjo nuk do tė kishte asgjė tė keqe nėse do tė ishte pjesė e njė zgjidhjeje tė pėrgjithshme, pėr tė cilėn unė kam propozuar njė shkėmbim territoresh mes dy vendeve. Mirėpo marrėveshja e arritur nė Bruksel ėshtė thjesht njė fasadė dhe njerėzit nuk e shohin veten mė afėr paqes se sa ishin dhjetė vjet mė parė.”

Zoti Rohrabacher propozon qė zgjidhja tė gjendet te njė shkėmbim territoresh:

“Ajo pjesė e Serbisė, Lugina e Preshevės duhet tė bėhet pjesė e Kosovės, ndėrsa Veriu i Kosovės i banuar kryesisht nga serbė, tė jetė pjesė e Serbisė. Ne mund ta bėjmė lumin kufirin mes dy vendeve. Por ajo qė po ndodh ėshtė se ata as qė po e shqyrtojnė kėtė mundėsi, sepse po mbėshteten te amerikanėt dhe evropianėt pėr orientime se si duhet vepruar. Kėshtuqė shqiptarėt nuk pėrfitojnė asgjė dhe ēėshtja do tė pėrfundojė duke e bėrė veriun autonom pa marrė asgjė si shkėmbim.”

Zoti Rohrabacher nuk ėshtė dakord me shqetėsimet e shprehura nga ata qė ai quan burokratė nė Shtetet e Bashkuara dhe nė Evropė se njė shkėmbim territoresh do tė ēonte nė kaos.

“Kjo nuk ėshtė e vėrtetė. Kaos kemi kur detyrojmė njė pjesė tė madhe popullate tė jetė pjesė e njė qeverie qė ata nuk duan ta kenė mbi krye.”

Kongresmeni nga Kalifornia thotė se Shtetet e Bashkuara kanė shpenzuar mjaft para pėr tė ruajtur qėndrueshmėrinė nė atė pjesė tė Ballkanit prandaj zgjidhjet qė ato ofrojnė duhet tė mbėshteten nė realitetin.

Haxhi Kuēi i pergjigjet pakes me kjarte zotri Rohrabacherit.

Pajtohem me poropozimin e juaj,por jo Mitrovicen ta ndajne pergjysme sepse po krijohet nje varre e luftes se perseritjes mes serbeve dhe shqiptareve te Kosoves.Pra Mitrovica duhet krejte te mbetet e kosoves.Ku kufiri duhet te jete larg nga Mitrovica se paku pese kilometra.Por ēdo gje qe flisni ju zotri dhe une jane fjale boshe dhe me vonese.Sepse tepsia eshte ndare qysh ne Rambuje.Thaqi nuk eshte fajtor vete,por faje ka kajtja e shqiptareve qe vdesin per fotele.Dhe punet madhore kemi deshire qe te huajte te na kryejn dhe ne fund sja dim te miren atyre dhe i marrim kinse ne i kemi krye vete e jo tjeret.Dhe per kete na marrin inatin te huajt dhe na ngulin kungjin ne fund siq po na ngulin miqt qe na ndihmuan.Na ndihmuan ,sepse menduan se jemi vertete nxore nga serbet,e nuk e keni dite se nga vete shqiptaret jemi nenxore.E sidomos nga ata qe dje ishin servila te serbit edhe sot ata na qeverisin.A e din senati amerikan kete ?E din dhe i ledhaton bile keta tradhetar,sepse edhe ałmerikianet kan leverdi siq paten serbet.Per keshtu e pate lutur Adem Demaqin Vuk Drashkoviqi para luftes qe kosoven ta ndajn pa lufte.Pse pra Demaqosi e lejoi qe te kerset lufta ne kosove?A e dini se Albin Kurti ka qen zevendes i Demaqit ne lufte?E tani ky VV.Ky e perkrah kete qeveri ne formen e magjise se zeze.Tani ne kete levizje kyqen shikistet dhe spiunet e serbise.
Kengen po e di mor po ma mbeshtjell populli sepse 89% e deputeteve e votuan marveshjen e Thaqit dhe Daqiqit.

Me kete dmth se 89% e deputeteve (popullit)jan pro serb.
Parashtroj pyetjen;ēfare populli jemi?Dojm keshtu,nuk dojm keshtu.Hyp se te vrava ,zbrite se te vrava.
As me serb,as pa serb.Me serb po u beren ,frigohen nga patriotet se mos po ja rruajn leshin.'i vrajne),Pa serb nuk munden mi shtyp tjeret,sepse me shekuj keshtu na mbajten qeveritaret tan spiuna.Me nje fjale ne kohen e roberise duhet spiunat te na qeverisin dhe te na shtypin bashk me serbet.Pastaj ne kohen e luftes prape keta duhet te na udheheqin luften dhe ne te njejten kohe duke bere marveshje se si me luftue.
Me nje fjale keta perhere te paret ne krye te ogjakut.
.....................
...............
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Rohrabacher: Kosova nuk fitoi asgjė nga marrėveshja
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: