AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Eproret e uēk-es

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Eproret e uēk-es   Mer 8 Mai - 16:02

Agim Ramadani (1963-1999) lindi nė fshatin Zhegėr tė komunės sė Gjilanit, nė Kosovė, me 3 maj tė vitit 1963. Shkollimin filor e kreu nė vendlindje, tė mesmen shkollėn teknike nė Gjilan nė vitin 1980, ndėrsa Akademinė ushtarake-drejtimi i komunikacionit nė Zagreb tė Kroacisė.

Ndonėse kishte tė rregulėuar statusin e emigrantit, Agim Ramadani nė vitin 1998, iu pėrgjigj thirrjės sė atdheut dhe u inkuadrua nė radhėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, duke lėnė nė Zvicėrr tre fėmijė dhe gruan
Ishte njėri ndėr hartuesit e planit pėr thyerrjen e kufirit shqiptaro-shqiptar, gjė tė cilėn edhe e bėri bashkė me shokėt e vet. Ishte i pari qė shkuli gurin-piramidėn-kufitare nė Koshare.
..........................................................................................
...............
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Eproret e uēk-es   Mer 8 Mai - 16:09

Agim Ēeku
Agim Ēeku
Ish-Kryemministėr i Kosovės
10 mars, 2006 - janar, 2008

Emri: Agim
Mbiemri: Ēeku
Lindi mė: 29 tetor 1960
Vendlindja: Pejė
Profesioni: kryeministėr, politikan
Agim Ēeku, lindi nė Pejė mė 29 tetor 1960, ėshtė ushtarak, politikanė shqiptarė nga Kosova. Ishte kryeministėr i qeverisė sė Kosovės.

Shef i Shtabit tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės gjatė muajve tė fundit tė Luftės sė Kosovės, dhe me pėrfundimin e luftės mori drejtimin e Trupave Mbrojtėse tė Kosovės, po ashtu si gjeneral.

[redakto]Karriera ushtarake

Ai kreu dy vite tė akademisė ushtarake nė Beograd dhe dy tė tjera nė Zarė tė Kroacisė ku i'u bashkėngjit Armatės Popullore tė Jugosllavisė. Kur filloi lufta nė ish-Jugosllavi nė tetor 1991, ai i'u pėrgjigj kushtrimit tė gardės kombėtare tė Kroacisė dhe fitoi komandėn e njėsive artilerike nė Zarė, dhe pastaj u bė zėvendės-komandant i divizionit luftarak. Nė shkurt 1992 i u besua komanda e divizionit luftarak Masleniēko (Masleničko), e pastaj komanda e divizionit anti-tankist e garnizonit nė Gospiē (Gospić) nė ushtrin Kroate.

Ēeku morri pjesė aktive nė luftėn qė pasoi me Republikėn Serbe tė Krajinės e cila kėrkonte ndarjen nga Kroacia. Nė shtator 1993 gjatė luftimeve nė Medak, Qitluk (Čitluk) dhe (Počitelj), si pjesė e Operacionit “Toka e Zjarrtė”, Ēeku u plagos. Aty ai e fitoi gradėn gjeneral dhe pastaj mori pjesė nė stėrvitjen .ekun kur e nxuren kroatet,e shkembyen me lirimin e disa kroateve qe i kishte nxen armata serbe.

Ēeku vendosi kontakte me Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės rreth mesit tė viteve ‘90. Ai dha dorėheqjen nga posti ne ushtrinė kroate nė shkurt 1999. Mė pas i bashkangjitet UĒK-sė ku caktohet shef i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė. Nė ditėt pėrmbyllėse tė Luftės sė Kosovės, UĒK-ja filloi t'i ofrojė NATO-s informata tė rregullta si dhe tė sulmojė forcat serbe pėr t'i vėnė nė pahė tė avionėve tė NATO-s.Agim Ēeku dhe Uesli Klark inspektojnė gardėn e TMK-sė
Me pėrfundimin e luftės nė qershor 1999, Ēeku mbikėqyri ēarmatosjen e UĒK-sė dhe transformimin e saj nė Trupat Mbrojt
ėse tė Kosovės.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Eproret e uēk-es   Mer 8 Mai - 16:27

Tahir Zemaj lindi mė 28 dhjetor 1951 nė Strellc tė Epėrm, tė Deēan , Kosovė. Shqiptar i angazhuar gjate luftes se UĒK-se ne Kosovė.
Shkollėn fillore dhe tetėvjeēare i mbaron nė Strellc dhe Isniq. Pas tyre ndjek gjimnazin “11maji”, nė Pejė, pas vitit tė dytė orientohet nė drejtimin shkencor. Ai rrjedh nga njė familje punėtore e fshatare, ka katėr vėllėzėr dhe tri motra. Dėshira e babės sė tij, si e ēdo prindi tė etur pėr arsimin e fėmijėve tė vet, ka qenė t’u krijonte mundėsi fėmijėve pėr shkollim. Zemaj pėrmend dėshirėn e babės sė tij qė njėri nga djemtė tė studjonte nė njė akademi ushtarake. “ Vėllai i madh nuk ka qenė shumė i lidhur me familjen dhe prindėrit, ndaj kam pranuar tė konkuroj dhe kam fituar tė drejtėn pėr t’u regjistruar nė Akademinė Ushtarake. Kam kaluar pa asnjė pengesė kontrollet psiqike dhe fizike.
Kėshtu kam filluar studimet nė Akademinė Ushtarako-Teknike nė Zagreb. Gjatė vitit tė parė kam pasur vėshtėrsi tė jashtėzakonshme lidhur me gjuhėn. Tė gjitha provimet i kam dhėnė duke pėrdorur fjalorėt dy gjuhėsh dhe
ia kam arritur.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Eproret e uēk-es   Mer 8 Mai - 16:49

Ramush Haradinaj


Kosovelli
i/e regjistruar

Anėtarėsuar
26-10-2009
Postime
2,384
Keshtu shkruan nje person nga peja ne nje forum shqiptar:

Pasi vi nga Peja desha te shkruaj ate qka une di dhe e dine e gjithe qyteti i Pejes, njerzit qe kane bashkpunuar me Serbine pra direkt me Arkanin me biznes (kotrabande) dhe tani bashkpunojne me Serbine.

Ekrem Lluka boshnjak perpara thirrej me mbiemrin Llukiq.
Njeri nder kotrabandistet me te medhenje qe ka pasur ndonje here Kosova, para lufte ka qene njeri me i afert i Arkanit ku se bashku me Arkanin kontrollonin kotrabanden me derivate te Naftes dhe cigareve ne gjithe teritorin e Kosoves, si mbulese kishte shtyp shkronjen Dukagjini.
Pas lufte ne Peje u muar nen mbrojtjen e Ramush Haradinaj, ky njeri kontrollon kotrabanden e Naftes dhe Cigareve per teritorin e Kosoves ku kotrabanda vien nga te njejtat rruge qe vinte dhe para lufte, Nafta nga Greqija-Shqipari-Mal te Zi-Kosove, Cigaret Serbi-Kosove. KFORI para ca muajve konfiskoj 40 ton cigare ku u arrestua vellau i Gjeneral Qekut.

Ekram Lluka posedon tani me:
1.shtyp shkronjen Dukagjini
2.TV Dukagjini ku kryesisht behet propagande per Ramush Haradinaj dhe vlerat e luftes.
3. Radio Dukagjini
4.Privatizoj klubin baskedbollistik ne Peje ku tani thirret me emrin Dukagjini.
Truprojet e keti biznismeni jane ish ushtar te Ramush Haradinajt, pra ky njeri eshte i pa prekshem nga qdo regjim.
Pasi ky "biznismen" meret me kotrabande dhe nuk i paguan shtetit te Kosoves asnje tatim, tatimin e paguan tek Ramush Haradinaj, pra ne stilin e mafis Italiane
Njerzit me te afert dhe bashkpuntoret e tij jane: Ramush Haradinaj, Ethem Qeku AAK tani ne parlamentin e Kosoves, velau i Agim Qekut gjeneralit, ku KFORI ne rastin e kapjes se kotrabandes burgosi 2 dite kete njeri.

Naser Kelmendi
Njeri para lufte merej me kotrabanden e Droges ne bashkpunoi me Arkanin, ne martesen e djalit te tij ne vitin 1996 ne diten e Hene beri nje banket te madhe ku ishin te thirrur kreret me te medhenje te policise se Jugosllavise ku ne ate darsem muar pjese dhe vete Arkani.
Pas lufte Ramush Haradinaj muar kete "biznismen ne mbrojtje dhe e shpalli permes gazete dhe radios qe Naser Kelmendi ndihmoj TMKen me 6.000 dm dhe ky njeri u be i pa prekshem, dhe tani Naseri posedon shume pasuri te pa tundshem ne Peje dhe Bosnje (sarajeve) ku dhe jeton diali i tije me te shoqen, Naseri dhe sote eshte bos i Droges ne Kosove dhe rajon me lidhje shum te ngushta me Serbine.
Tatimin apo haraqin e paguan tek Ramush Haradinaj.

Keta dy individ Ekrem Lluka dhe Naser Kelmendi posedojne nje rrjete shum kriminalitetit shum te forte ne Kosove dhe jane direkt ne lidhje me Serbine dhe te keqijat qe ndodhin ne Komunen e Pejes mendoj qe lidhen ngusht me ket
a individ (BOSA


http://www.forumishqiptar.com/threads/119414-Sh%C3%ABrbimet-Sekrete-Serbe-n%C3%AB-Kosov%C3%AB/page10
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Eproret e uēk-es   Mer 8 Mai - 16:51


BEOGRAD (5 Shkurt) - Zėvendėskryeministri serb Nebojsha Ēoviē e cilėsoi sot si akt terrorist vrasjen e njė agjenti kosovar tė shėrbimeve sekrete, i cili u qėllua mė armė zjarri ndėrsa po udhėtonte me tė birin. Ēoviē u shpreh se ka informaicone tė sigurta se vrasja mban firmėn e anėtarėve tė ashtuquajturės Ushtria Ēlirimtare e Preshevės, Medvegjeės dhe Bujanovcit (UĒPMB). "Ata nuk duan qė tė jetojnė nė njė shtet i cili ka ligje dhe rregulla dhe nuk duan qė tė punojnė dhe jetojnė nė jetė normale", tha ai. (Ballkan Web)
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Eproret e uēk-es   

Revenir en haut Aller en bas
 
Eproret e uēk-es
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: