AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 A jan marr me magji edhe profetet

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: A jan marr me magji edhe profetet   Dim 2 Juin - 3:26

EzoOccult> Kabala> Tekste Traditional> Elemente Tsohari alkimike II - 23b-24b.
Neni botuar mė 5 janar, 2006
I jam shfaqur Abrahamit, Isakut dhe Jakobit nė emėr tė Zotit tė Plotfuqishėm, por pika e kam bėrė tė njohur atyre nė emėr tė YHVH. Rabbi Ezekia filloi tė flasė si vijon: Ai ėshtė shkruar: "I bekuar ėshtė njeriu pėr tė cilin janė dhėnė pėrulje, etj. "Sa njerėz janė ata tė verbėr qė tė mos shohin dhe jo pėr tė kuptuar se ēfarė ėshtė e bazuar bota! Kur Shenjti, i bekuar qoftė Ai, krijoi botėn, ai e bėri njeriun sipas shėmbėlltyrės sė tij kėshtu qė ai iu pėrkushtua studimit tė sė drejtės, dhe tė ecin nė rrugėn e tij. Adami u krijua nga vendi nė tė cilin Sanctuary ishte kėtu poshtė, apo toka nė tė cilėn qėndronte shenjtėrorja ishte sintezė tė katėr pikat kardinale tė botės. Tė katėr pikat kardinale ishin tė bashkuar nė kohėn e krijimit tė katėr elementet e botės, kėtu nė tokė: zjarri, uji, ajri dhe toka ėshtė nga pėrzierja kėto katėr elemente qė i Shenjtė Bekuar qoftė ai, krijoi njė trup nga imazhin e mėsipėrme. Trupi ėshtė i pėrbėrė nga elemente tė tė dy botėve, ato e botės mė tė ulėt dhe ata nga bota e sipėrme. Rabbi Simeon tha: Vini re se tė katėr elementet primitive pėrbėjnė misterin e besimit, ata janė burimi i tė gjitha botėve, ata fshehin misterin e ushtrive qiellore. Pėr kėto katėr elemente qiellorė korrespondojnė katėr elemente materiale: zjarri, uji, toka dhe ajri, tė cilat janė simbol i njė mister i madh. Ajo ėshtė e kėto katėr elemente qė janė formuar ari dhe argjendi, bakrit dhe hekur. Mė poshtė [24a] prej kėtyre katėr metale, ka edhe tė tjerė si ata. Vini re se uji, ajri, uji dhe toka janė origjina dhe rrėnja e botės sipėr dhe bota poshtė, tė gjitha botėrat janė tė bazuara nė to. Kėto katėr elemente janė tė shpėrndara nė mes tė katėr pikat kardinale tė botės: Veri, Jug, Lindje dhe Perėndim, secila nga katėr pikat kardinale tė rajonit, si njė prej elementeve tė lartpėrmendura katėr. Dhomė zjarri nė veri, lindje e ajrit, ujit nė jug, toka nė Perėndim. Tė katėr elementet janė tė bashkuar pėr tė katėr pikat kardinale tė botės, ai vijon se katėr metale, ari dhe argjendi, bakri dhe hekur, formėn e dymbėdhjetė elementet qė formojnė njė trup. Vini re se drita ėshtė lėnė nė anėn veriore, pėr shkak nxehtit dhe thatėsira dominojnė nė zjarr apo nė veri, e cila ėshtė e kundėrta e nxehtėsisė dhe thatėsirės, ​​ka qenė pėr tė ndarė zjarrin, kėshtu qė ky element kompenson ajo qė mungon nė kėtė pikė kardinal, e cila ėshtė arsyeja pse zjarri ishte i pėrfshirė nė Veri pėr tė formuar njė trup me tė. Uji ėshtė e drejtė nga ana e Negevit, sepse i Shenjti, i bekuar qoftė Ai, i ėshtė bashkuar edhe kardinal kundėrtave. Nė veri ėshtė i ftohtė dhe i lagėsht, zjarri ėshtė e nxehtė dhe e thatė. Perėndia ėshtė kthyer nė drejtim tė jugut ėshtė e nxehtė dhe e thatė. Uji ėshtė i ftohtė dhe me lagėshti, dhe i Shenjti, i bekuar qoftė Ai, mixes kėtė mėnyrė veriun me jugun nga rrymat e ujit deri nga veriu nė jug dhe nga jugu nė veri, nė mėnyrė qė Zjarri zbret nga Veriu dhe Jugut, dhe pastaj kthehet ngrohjes warms jug dhe nė veri. Nė kėtė mėnyrė, i Shenjti, i bekuar qoftė Ai, e bėn tė sigurt qė secili prej katėr pikat kardinale jep tė kundėrtėn e saj ajo qė mungon. Ajo ėshtė ajri i njėjtė qė i takon nė Lindje, ky element ishte vendosur nė pikėn kardinal nė pikėn e kundėrt qė jep atė qė i mungon. Vini re se zjarri i takon nė njė pikė kardinal, Veriut, dhe se uji i pėrket pikės kardinal kundėrt nė jug. Kjo ėshtė arsyeja pse nuk ėshtė njė konflikt nė mes tė kėtyre dy elementeve. Por, kur ajri ėshtė vėnė nė qendėr, ajo tėrheq dy elemente nė tė dyja anėt formojnė njė vizė ndarėse nė mes tyre, sikurse ėshtė shkruar: "... Dhe Fryma e Perėndisė fluturonte mbi uji. "Zjarri ėshtė i lartė, qė do tė thotė, mė lart nė atmosferė, uji ėshtė mbi tokė, nė mes tė zjarrit dhe ujit ėshtė ajri qė bashkon dy elemente kaluarėn dhe tė ndryshojė natyrėn e papajtueshmėrisė zakonisht dallon. Arinjtė toka ailsi ujė sė pari, ajrit mbi ujė dhe uji ėshtė mbi ajrit, katėr elemente janė mbivendosur nė kėtė mėnyrė, ai vijon se toka merr Fuqia e tre elementeve ajo vesh tė saj. Vini re se ajri i takon Lindjes, Lindja ėshtė e nxehtė dhe i lagėsht, dhe ajri ėshtė i nxehtė dhe i lagėsht, dhe kjo ėshtė arsyeja pse ai mund tė bashkojė dy anėt. Sepse njė zjarr ėshtė e nxehtė dhe e thatė (Veri) dhe uji ėshtė i ftohtė dhe me lagėshti (Jug). Por ajri ėshtė i nxehtė dhe i lagėsht jep nga ana zjarrit nxehtė (veri), dhe pika ėshtė i lagėsht bashkon me uje (South). Nė kėtė mėnyrė, ajri kombinon zjarr dhe ujė dhe pėr tė hequr papajtueshmėrinė e tyre se zakonisht ndan. Toka ėshtė e ftohtė dhe e thatė, dhe kjo ėshtė arsyeja pse ajo merr tė gjitha elementet e tjera dhe ka tė ngjarė qė tė pėrzihen me ta, pėr tė nxjerrė forcėn dhe kėshtu prodhojnė ushqim nė botė. Pėr Perėndimin, i cili ėshtė rajoni i elementit tė tokės, ajo ėshtė e ftohtė dhe e thatė, kėshtu qė ajo i bashkon me anėn e saj tė ftohtė nė veri ėshtė e ftohtė dhe i lagėsht, sepse ftohtė bashkohet ftohtė. Ja se si Perėndimi Veriut bashkohet me njė anė.

Afrika ėshtė e nxehtė dhe e thatė bashkohet, thatėsira thatėsirė ​​nė Perėndim. Pra bashkuar West tė dy palėt, nė veri dhe nė jug. Jugut ėshtė bashkuar edhe nė lindje, sepse e Jugut ėshtė e nxehtė, ngrohje bashkohet ngrohjes ėshtė. Lindja gjithashtu bashkon veri nga ana e lagėsht, lagėshtia e Lindjes bashkohet lagėshti Veriut. Nė kėtė mėnyrė, ne gjejmė bashkimin e jug dhe lindje, perėndim dhe veri, veri dhe perėndim, dhe perėndim dhe jug nga pikat e tyre tė prirje, katėr pikat kardinale janė tė lidhura sė bashku nė kėtė mėnyrė.

Nė mėnyrė tė ngjashme, North prodhon ari, sepse ari ėshtė prodhuar nga forca e zjarrit, dhe kjo ėshtė arsyeja pse Shkrimi thotė: ". Ari vjen nga veriu" Zjarri bashkuar vendin dhe arin prodhuar, siē ėshtė shkruar: "... dhe toka prej ari". Ajo ėshtė nė kėtė mister ėshtė fshehur nė dy ari mposhtjes arkėn e Besėlidhjes Cheroubim. Uji bashkon tokėn prodhon tė holla duke pėrzierjen ftohtė dhe i lagėsht. Toka ėshtė e bashkuar kėshtu dy metale ari dhe argjendi, tė cilat ajo ėshtė e vendosur. Njėsia e ajrit dhe ujit [24b] nga zjarri dhe pėrzierja e saj me kėto dy objekte, si bakri, siē ėshtė shkruar: "Dhe nga ata tė ndez si ajo Fati i bakrit nė vetvete. " Toka prodhon hekur nga pėrzierja e thatė dhe tė ftohtė. Vargu i mėposhtėm mund tė shėrbejė si kujtesės nė kėtė parim: "Nė qoftė se hekuri ėshtė i hapur, etj. "Kėshtu, toka bashkon tė gjitha elementet e tjera, dhe tė gjitha elementet tjera tė transformojė tokėn nė pikėn e duke i bėrė ato tė ngjashme. Vini re se pa tokė, nuk ka ar, as argjend as bakėr, pėr formimin e ēdo metal ėshtė kryer nga njė element i konkurrencės gati pėr njė tjetėr nėpėr tokė, e cila bashkon tė gjitha komponentėt nga njė artikull prirje. Zjarri, uji dhe ajri janė tė pėrziera me tokė, dhe dy pika tė ngjashme, operon metale tė trajnimit. Ai vijon se, kur toka ėshtė duke u martuar me tre tė tjerė elementė, ajo prodhon lloje tė tjera tė tokės qė ėshtė ngjashmėria me elemente tė cilat ishin bashkuar nė tokė. Qė metale janė produkt i njėrit prej tre elementeve me tokė, ai vijon se, kur toka bashkohet me ndonjė metali, ajo prodhon njė tjetėr metalike qė ka njė ngjashmėri me parė. Kėshtu, pėrzierja e dheut me matrice ari prodhuar qė duket si ari tė pėrzier me argjend prodhohet plumbi, pėrzierjen me tė kuqe bakrit tė lartė prodhon bakrit verdhė tė ulėt, dhe tė pėrziera me hekur prodhon ēelik ka njė kujtesės pėr parimin e fundit nė ajetin vijues: "Hekuri mpreh hekurin. "Vini re se zjarri, ajri, uji dhe toka janė tė lidhura me njėri-tjetrin pa ndonjė ndarje. Dhe kur, me kėtė bashkim, toka lind njė produkt tė ri, produkt i ri nuk pėrmban nė vetvete katėr elemente primitive, siē ėshtė shkruar: "... Dhe pastaj lumi ėshtė i ndarė nė katėr kanale. "Por, gems dhe ari, janė nė njėrėn nga kėto katėr kanale, ku tashmė ndarja siē ėshtė shkruar atje:" Ky ėshtė vendi ku janė bdellion dhe guri i oniksit. "Depozitat e gurė tė ēmuar janė dymbėdhjetė nė numėr, tė katėr pikat kardinale tė botės, pėr tė korrespondojnė me tė dymbėdhjetė fiseve, e cila ėshtė arsyeja pse Shkrimi thotė:" Ju vėnė atė mbi kėta gurė emrat e bijve tė Izraelit, dhe dymbėdhjetė tyre Emrat do tė gdhendura nė dymbėdhjetė fiset e tyre, ēdo emėr nė ēdo gur. "Ky ėshtė edhe numri qė korrespondon dymbėdhjetė dema mbėshtetėse detin prej bronzi. Vini re se, edhe pse katėr elementet e botės janė tė lidhur sė bashku nga disa ēėshtjeve tė privatėsisė, ajrit peshon mė shumė se tre tė tjerė, tė cilėt mbijetojnė vetėm nga ajri. Jeta gjithashtu ėshtė e pamundur edhe pėr njė sekondė pa ajėr. Ky mister ėshtė shprehur nė fjalėt e Shkrimit: "Pa shkencės sė shpirtit nuk ka asnjė tė mirė", qė do tė thotė: Jeta pa shpirt nuk ėshtė e mirė dhe nuk mund tė mbijetojnė. Vini re gjithashtu se numri i dymbėdhjetė, e cila u pėrmend mė herėt dhe qė pėrfaqėsojnė dymbėdhjetė gurė tė ēmuar dhe dymbėdhjetė qe mbėshtetėse detin prej bronzi, ėshtė gjetur edhe nė ajetin vijues mbi dymbėdhjetė princėrve tė Izraelit: "... dymbėdhjetė dema tufė pėr njė holokaust. "Tė gjithė e mė lart qėndron njė mister i madh, dhe kushdo qė studion natyrėn e katėr elementeve do tė zbuloni misterin e Urtėsisė Supreme ato janė vetėm imazhi. Rabbi Simeon tha: mė sipėr konfirmon dėnimin e Rabbi Ezekia sipas tė cilit, nė kohėn e krijimit tė njeriut, i Shenjti, i bekuar qoftė Ai, i formuar nė trupin e tokės nė tė cilėn qėndronte shenjtėroren e kėtu, dhe formoi bėrthamėn e "tokės", nė tė cilėn qėndron shenjtėroren lart, dhe madje edhe se kur njeriu u formua nga toka kėtu, tre tė tjerė Elementet erdhi tė jenė tė lidhur me tokėn, madje edhe kur shpirti u krijua nga "toka" nga lart, tė tjera tre komponentėt e botės sipėrme erdhi qė tė lidhen me "tokė" pėr njeri i lartė dhe kėshtu u bė i plotė. Kjo ėshtė arsyeja pse Shkrimi thotė: "Lum njeriu tė cilit Perėndia i ka dhėnė pabarazitė dhe mendja e tė cilėve ėshtė i lirė nga mashtrimi. "Tė cilit Perėndia ai vesh asnjė mėkat? - Pėr njė mendje tė cilit ėshtė i lirė nga mashtrimi. Vini re se Moisiu arriti pėrsosmėrinė mė tė madhe se patriarkėt, qė i Shenjti, i bekuar qoftė Ai, tregoi se ai kishte zbuluar tė gjitha diplomė tjera Moisiu ishte pjesė e anėtarėve tė brendshme tė pallatit vetė mbreti. Kjo ėshtė arsyeja pse Shkrimi thotė: "Unė shfaqur Abrahamit, Isakut dhe Jakobit, etj. "Siē ėshtė sh
pjeguar tashmė.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
A jan marr me magji edhe profetet
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: