AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Ai tha se komandant i Policisė Ushtarake ka qenė Fatmir Lima

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15044
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Ai tha se komandant i Policisė Ushtarake ka qenė Fatmir Lima   Mer 5 Juin - 13:51

Ai tha se komandant i Policisė Ushtarake ka qenė Fatmir Limaj, megjithėse ai nuk i ka marr urdhrat pėr arrestime.

Ai tha se komandant i Policisė Ushtarake ka qenė Fatmir Limaj, megjithėse ai nuk i ka marr urdhrat pėr arrestime.

Ai tha se komandant i Policisė Ushtarake ka qenė Fatmir Limaj, megjithėse ai nuk i ka marr urdhrat
pėr arrestime.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15044
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Ai tha se komandant i Policisė Ushtarake ka qenė Fatmir Lima   Mer 5 Juin - 13:52

Nga Lirita Halili | 05 Qershor 2013 15:01Madhėsia e tekstit:AAA
TĖ TJERA NGA RUBRIKA

U prezantua pamja e vizės kosovareMe biēikleta, nė mbrojtje tė ambientitPlaēkitet njė agjenci turistikeGjykata: S'ka dėshmi kundėr Lushtakut dhe tė tjerėveHapet “Ekspozita e Teknologjisė Arsimore 2013”
(E plotėsuar)Nesėr nė orėn 10 pala mbrojtėse e tė akuzuarve nė rastin “Kleēka”, do tė marrė vendimin me shkrim nga trupi gjykues ku do tė vendoset nėse tė pandehurve do t’i vazhdohet ose jo arresti shtėpiak.

Nėse vazhdohet, Limaj dhe tė tjerėt do tė duhet tė qėndrojnė tė mbyllur, por nėse ndodh e kundėrta ata do tė lihen tė lirė. Seanca e radhės nė kėtė rast do tė mbahet me 3 korrik.

Zyrapi: Kleēka nuk ka qenė burg

“Kleēka nuk ka qenė burg, por ka pasur dhoma te ndalimit aty. Madje, Fatmir Limaj as qė ka torturuar njerėz”.

Kėshtu ėshtė deklaruar ish-shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė, Bislim Zyrapi, para trupit gjykues nė rastin “Kleēka”.

Gjatė gjithė seancės ai ka folur mė shumė pėr postet e tė akuzuarve gjatė luftės dhe zonat ku ata kanė luftuar.

Ai tha se komandant i Policisė Ushtarake ka qenė Fatmir Limaj, megjithėse ai nuk i ka marr urdhrat pėr arrestime.

“Mua nuk mė kujtohet qė ka pasur civilė tė burgosur nė Kleēkė. Atė e di Sokol Dobruna. Dy serbėt qė kanė qenė aty, janė arrestuar pasi janė zėnė nė zonėn e UĒK’sė”, theksoi ai.

Ai sqaroi se UĒK ka lėvizur shpesh, herė nė malet e Berishės e herė nė Divjakė, ku thotė se ka qenė 3 shtėpi nė tė cilat ata janė vendosur.

“Ne kemi qenė tė informuar si shtab qė ka pas dhoma tė ndalimit por nuk e di sa kanė qenė. Kėto informata i ka pas stafi juridik”, pohon ai.

Derisa Zyrapi sqaron se gjatė gjithė luftės, ata kanė punuar me rregullore tė luftės. Ato kanė ekzistuar kanė qenė nė komanda. Tash nuk e di ku janė pasi nuk e kam pas pėr detyrė t’i arkivojė”, ka sqaruar Zyrapi, derisa nuk e pėrjashton mundėsinė qė kjo rregullore tė jetė diku nė arkivin e TMK’sė.

E pos Limajt Zyrapi thotė se nuk ka asnjė lloj informacioni e as ankesė pėr asnjėrin nga tė akuzuarit e tjerė nė rastin Kleēka, se kanė maltretuar ndonjė njėri derisa e kanė mbajtur nė dhomat e ndalimit.

Megjithėse pohon diēka. Zyrapi thotė se me tė ardhur nga Bosnja ku kishte Luftuar, pėr t’ju bashkangjitur luftės nė Kosovė, ka parė qė ushtria nuk ka qenė e organizuar edhe aq mirė.

“Shtabi ka pas pak njerėz dhe sistemi komandues nuk ka qenė i lidhur. As Limaj e asnjėri nga kėta tė akuzuar nuk kanė pas pėrvojė tė kaluar ushtarake”, tha ai.

Zyrapi, si shef i shtabit tė pėrgjithshėm ėshtė pyetur nga prokurori i rastit, Maurizio Salustro kryesisht pėr organizimin e ushtarėve dhe rajonet nė tė cilėn kanė operuar ata.

Prokurori e pyeti edhe pėr rolin e shefit tė policisė, detyrė tė cilėn atėkohė e kishte Fatmir Limaj. “Ajo ka qenė pozita mė e lartė. Ai ėshtė pėrkujdesur qė t’i trajnojė policinė ushtarake, tė nxjerrė rregullore pėr ata dhe tė inspektojė ata. Megjithėse nuk ka pas funksion ekzekutiv”, ka pohuar Zyrapi.

Ai u pyet edhe pėr burgosjen e Blerim Kuēit, duke rrėfyer gjithė ngjarjen se si ka ardhur deri tek arrestimi i kėtij tė fundit. “Ai ėshtė larguar nė ofensivėn e parė me 1998 dhe ėshtė nisur drejt Shqipėrisė. Largimin e ka arsyetuar se ka shkuar atje pėr tė marrė oficer me pėrvojė tė ish-armatės popullore tė Jugosllavisė”, ka vazhduar rrėfimin e tij Zyrapi.

Kur ka ndodh kjo sipas tij komandant i shtabit ishte Azem Syla.

“Por kur Kuēi ėshtė kthyer ėshtė arrestuar nga stafi legal dhe ėshtė marrė nė pyetje. Megjithėse Dobruna gjithnjė ka kėrkuar mendim prej meje dhe normalisht qė ne e kemi liruar dhe ėshtė dėrguar nė brigadėn e tij dhe ka vazhduar luftėn”.

Sikurse pėr Kuēin, Zyrapi thotė se Dobruna ka kėrkuar mendim nga ai edhe pėr dy serbėt qė po mbaheshin nė Kleēkė, e tė cilėt i kėrkonte misioni i OSBE’sė pėr tija dorėzuar. “Ai mė pati treguar se njėri nga ata ka vdekur nga sulmi nė zemėr, derisa tjetri ishte gjallė. Megjithėse pas marrėveshjes ne ua kemi dorėzuar OSBE’sė qė tė dy”, sqaroi Zyrapi.

Zyrapi sqaroj se tė gjithė tė akuzuarit kanė qenė pjesė e brigadės 121, qė ndodhej nė malet e Berishės.

Zyrapi dėshmon pėr rastin “Kleēka”

Ish-shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė, Bislim Zyrapi, sot do tė dėshmojė nė rastin “Kleēka”, nė tė cilin janė tė akuzuar Fatmir Limaj dhe nėntė ish-bashkėluftėtarėt e tij. Pėr Zyrapin janė rezervuar dy ditė qė ai tė merret nė pyetje nga ana e prokurorit Maurizo Salustro, kryetari i trupit gjykues, dhe pala mbrojtėse.

Nė Gjykatėn e Apelit nė Prishtinė, konkretisht nga sallėn e improvizuar nė “Kinemanė ABC1”, sot (e mėrkurė) nė ora 10:00 nė rastin “Kleēka” do tė dėshmojė ish-shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė, Bislim Zyrapi.

Avokati i Fatmir Limajt, Tahir Rrecaj, ka bėrė me dije pėr “Epokėn e re” se nėse pala mbrojtėse nuk do tė propozojė ndonjė dėshmitar pėr kėtė proces atėherė, pas dėshmisė sė Zyrapit, do tė dėshmojnė edhe dy ekspertė.

Rrecaj, ka thėnė se pėr Zyrapin janė rezervuar dy ditė qė ai tė merret nė pyetje nga ana e prokurorit Maurizo Salustro, kryetari i trupit gjykues, Malkom Simons dhe pala mbrojtėse e tė akuzuarve nė rastin “Kleēka”.

“Bislim Zyrapi ėshtė dėshmitar i prokurorisė, i cili do tė dėshmojė pėr rastin ‘Kleēka’. Pėr dėshminė e Zyrapit janė tė rezervuara dy ditė. Nėse ka nevojė sigurisht do tė vazhdohet edhe me ndonjė ditė tjetėr. Pas Zyrapit do tė dėshmojnė edhe dy ekspertė, njėri ėshtė i prokurorisė, tjetri i mbrojtjes”, ka thėnė Rrecaj.

Nė kėtė kontekst, ai ka thėnė se pret nga dėshmitari Zyrapi ta thotė tė vėrtetėn.

“Besoj se Bislim Zyrapi do ta thotė tė vėrtetėn, e cila ėshtė nė favor tė mbrojtjes”, ėshtė shprehur Rrecaj, duke shtuar se pala mbrojtėse ka kohė deri mė 14 qershor tė propozojė ndonjė dėshmitar tė saj pėr tė dėshmuar nė kėtė proces gjyqėsor.

“Ne si avokatė mbrojtės ende nuk kemi vendosur se a do tė propozojmė ndonjė dėshmitar apo jo. Ne kemi marr njė kėrkesė nga gjykata qė deri mė 14 qershor, nėse do tė kemi ndonjė dėshmitar, ta propozojmė. Nė kėtė drejtim ne jemi edhe nė fazėn e konsultimeve. Do tė shikojmė se a do tė jetė e nevojshme tė propozojmė eventualisht ndonjė dėshmitar”, ka deklaruar Rrecaj.

Avokati i Limajt ka thėnė se sot trupi gjykues mund tė vendosė pėr ēėshtjen e deklaratave tė Urim Krasniqit, i njohur si dėshmitari “I”.

“Siē e dini, dėshmitari ‘I’ ka marrė njė dėnim nga ana e gjykatės pėr mosdhėnien e dėshmisė. Tani ėshtė nėn autoritetin e gjykatės tė vendosė pėr ēėshtjen e pranueshmėrisė ose jo tė deklaratave tė tij tė mėhershme tė dhėna nė polici dhe prokurori”, k
a thėnė Rrecaj.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15044
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Ai tha se komandant i Policisė Ushtarake ka qenė Fatmir Lima   Mer 5 Juin - 13:53

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Ai tha se komandant i Policisė Ushtarake ka qenė Fatmir Lima   

Revenir en haut Aller en bas
 
Ai tha se komandant i Policisė Ushtarake ka qenė Fatmir Lima
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: