AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Ikin shqiptaret nga kosova sikurse ne kohen e Rankoviqit

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Ikin shqiptaret nga kosova sikurse ne kohen e Rankoviqit   Lun 10 Juin - 0:02

Faton Macula
Pas shumė reagimeve qė u nxiten nga fjalimet hoxhės Irfan Salihu mbi moralin e femrės nė Kosovė, Faton Macula i ka kushtuar vėmendje tė veēantė kėtij rasti.

Kitaristi nga Mitrovica, cili ka vite qė jeton nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, shkruan:
”Njė fjalė e hoxhės ka nxjerrė nė pah shumė mllef tė mbledhur nė popull, e qė po rezulton qė mė sė paku ka tė bėjė me tė shprehurit e hoxhės. Ēka do qė ka thėnė hoxha i nderuar edhe nėse ka qenė nga nervoza dhe mė i ashpėr nė fjalim, nuk duhet kuptuar si njollosje e gjinisė femėrore, pėrkundrazi kujdes ndaj femrės shqiptare.”

Tutje, ai ka shprehur brengosjen e tij lidhur me disa dukuri nė shoqėri:
“ Vėllezėr e motra, numri i fėmijėve tė posalindur tė braktisur ėshtė enorm viteve tė fundit, e askujt nuk i lėn pėrshtypje kjo. Shkurorėzimet poashtu kanė arritur numėr qė nuk do ishte paramenduar mė herėt. Tradhėtitė bashkėshortore kanė arritur nė atė shkallė, sa qė kur dėgjon qė dikush qė nuk e ka tradhėtuar partnerin asnjėherė, merret si hero. Ēdo ditė njė storie e re e tillė dėgjohet tek ne.
Kah je drejtuar o Shqiptari ?!
Kujt kjo dukuri duhet tė i faturohet vėllezėr e motra?
Unė e shoh kėtė vetėm tek mungesa e edukatės familjare. Ju lutem mos e futni nė kėtė tani shkollimin, emancipimin, se kurrė mė tė shkolluar nuk kanė qenė shqiptarėt se sot. Tradhėtia mė sė shumti ėshtė e shprehur nė qarqet “e shoqėrisė sė ngritur”, “tė emancipuar”. Kėto dukuri nuk kanė qenė asnjėherė traditė shqiptare e aq mė pak muslimane.
Hoxhės Irfan dhe hoxhallarėve tė tjerė iu dėshiroj jetė tė gjatė, dhe shumė ligjerata tjera edukative, se ata janė tė vetmit qė kujdesen pėr moralin e shoqerisė sonė dhe ju vėrehet qartė nė fytyrė hidhėrimi ngase njerėzit kanė devijuar nga rruga e drejt. Ne muslimanėt e quajmė devijim nga rruga e Zotit.
Ju quajeni rrugė e drejt, apo si tė doni, por kjo rrugė e drejt nė asnjė shoqėri nuk bazohet nė imoralitet, gėnjeshtra, hajni, tradhėti, mosrespekt, etj. “

Macula ka pėrmendur edhe politikanėt e Kosovės, tė cilėt sipas tij, nė kėtė kohė do tė duhej tė merren edhe me rininė, “kanė dėshtuar”:
“ Shoh deputetet e Kosovės qė kinse shprehin mllefin e tyre ndaj hoxhės dhe pėrkrahin femrėn. Do i kisha lutur tė mos i mbrojnė femrat, se ju vėrehet se nuk e bėjnė me sinqeritet. Po tė ishin tė sinqerta do tė kishin reaguar qysh moti kur iu janė cenuar tė drejtat femrave pėr shkollim. Aty nuk e kanė ngritur zėrin e tyre, bile janė bėrė si tė shurdhėra nė atė temė. Dua tė i informoj nėse nuk e kanė ditur atėherė, se edhe ato ishin femra poashtu, bile mė tė moralshmet e rinisė sot.
O vėllezėr e motra kjo qė ėshtė parė kėto ditė nėpėr mediume shumė qartė tregon qė nuk ka fare tė bėjė as me njollosjen kinse tė femrės, por ka tė bėjė me mllefin e kėtyre “tė emacipuarve” qė tė rinjėt shqiptar me tė madhe i kthehen rrėnjėve islame. Por dua tė i qetėsojė “te emancipuarit” se mund tė frustrohen edhe nga ky shkrim i imi. Jeni tė painformuar, ose tė manipuluar nga bombardimi medial islamofobist. Mos lejoni tė iu imponojnė mendimin tė tjerėt.
Gjėja me ēka Allahu na ka dalluar nga ēdo krijesė tjetėr ėshtė mendja. Nga islami nuk ka dėm, por vetėm dobi. E dobinė mė tė madhe e kemi tek pendimi. Pendimi i shlyen gabimet e kaluara tek Allahu.
Pra nė asnjė mėnyrė hoxhallarėt kėtė nuk e pėrjashtojnė nga ligjeratat e tyre.
Paramendoni mos tė na kishte dhėnė Krijuesi kėtė mundėsi. Po tė kishte thėnė ēka do qė bėni mbetet ashtu e regjistruar dhe nuk ka mundėsi pėr korigjim dhe kėrkim-falja nuk pranohet. A do kishte mundėsi Krijuesi i gjithėēkaje ta bėn kėtė? Pa dyshime se po. Ėshtė autoritet i vetėm qė nuk i jep llogari askujt. E kjo do tė kishte qenė fatale pėr ne. Por Mėshira e Tij na e ka lėnė kėtė derė tė hapur, pėr ēka jemi falenderues pafundėsisht.
Tė kthehesh nė rrugėn e Allahut nuk mund tė mbesėsh njeri i keq edhe nėse ke qenė dikur, e as “rospi”, as gėnjeshtar, e as hajn. “
Pra, mos na mėsoni gjėra nė tė cilat ju vet nuk besoni. Nga mėsimet e juaja ndoshta duhet edhe tė kemi kujdes qė hajnin tė mos e quajmė “hajn” se mund tė preket. E mos gaboni vrasėsin ta quani “vrasės”, se mund tė ofendohet, e ndoshta edhe tė ju padit. Se ju “tė emancipuarit” na mėsoni qė tė gjithė, ēfarėdo mėnyre tė jetesės qė kanė zgjedhur ta jetojnė, duhet tė respektohen. Allahu ju udhėzoftė!”, pėrfundon a.i

Ndryshe, Macula ėshtė nė pėrgaditje tė albumit tė tij tė ri, qė pritet tė publikohet brenda kėtij viti dhe do tė sjellė disa bashkėpunime
. /Indeksonline
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Ikin shqiptaret nga kosova sikurse ne kohen e Rankoviqit   Lun 10 Juin - 1:02

DITARI

BALLINA / DITARI / SHOQĖRI
Varfėria, tė rinjtė po ikin
Kajtaz Gecaj
Publikuar: 07.05.2013 - 09:34
Komente (8)Printo Publiko nė:

Nuk shohin perspektivė, ndonėse kanė edhe diploma universitare. Shumė tė rinj tė komunės sė Skėnderajt, kohėve tė fundit migrojnė nė shtetet tjera, nėpėrmes tė njė lidhjeje, e cila siguron shkuarje dhe vendosje tė rehatshme nė shtetet qė ata preferojnė. Ajo qė shtynė ata ta marrin kėtė rrugė, pa dyshim janė varfėria e madhe dhe papunėsia. Vetėm nė dy javėt e fundit, rreth 150 tė rinj tė komunės sė Skėnderajt, kanė ikur fillimisht nė Hungari, nėpėrmes tė njė linjeje Prishtinė-Beograd-Suboticė, e pastaj nga aty janė shpėrndarė nė shtete tjera. Vetėm nga Tėrnafci, njė fshat me rreth 70 shtėpi, kanė migruar 20 tė rinj.

Nuk duhet tė paguajnė mė me mijėra euro, vetėm pėr t’u gjendur nė vendin e preferuar, tė bindur se do ta sigurojnė veten, apo edhe familjet e tyre qė jetojnė nė varfėri tė skajshme. Toka e premtuar u ka hyrė nė gjak dhe secili i ri, i cili kryen ndonjė shkollė, nė pamundėsi pėr tė gjetur punė nė vendin e vet, nxiton tė ikėn jashtė vendit.

Tanimė atyre qė dėshirojnė ta lėshojnė vendin e tyre nė kėrkim tė kafshatės sė bukės nė shtetet perėndimore u nevojen vetėm 21 euro, pėr autobusin qė qarkullon nga Prishtina pėr nė Beograd. Nga aty, u nevojiten edhe 17 euro tė tjera, pėr tren apo edhe pėr autobus, i cili shkon nga Beogradi pėr nė Suboticė. Sipas disa tė rinjėve drenicas qė kanė provuar kėtė rrugė, por qė janė kthyer dhe prapė janė nisur pėr atje, nė Suboticė janė njerėz tė caktuar tė cilėt merren me kėtė punė. Ata sigurojnė transportin e tyre deri nė njė qytezė hungareze (nuk tregojnė se cila ėshtė ajo), nė tė cilėn ndodhet njėlloj kampi. Secili qė gjendet nė kėtė kamp dhe ka dikė nė Gjermani, Francė, Austri, Zvicėr, apo edhe nė shtetet tjera evropiane mundet pa frikė t’i ftojė ata dhe tė vijnė e t’i marrin nga kampi dhe t’i dėrgojnė atje ku duan ata vetė. Mė sė lehti thotė se ėshtė me Francėn, sidomos pėr ata qė kanė fėmijė, sepse, siē pohohet, autoritetet franceze nuk paraqesin asnjė problem dhe asnjė pengesė pėr ata qė duan tė shkojnė nga ky kamp, nė Francė.

“Kam kryer fakultetin juridik, para lufte. Familja ime jeton nė kushte mizere, nė varfėri tė madhe. Me njė social, as bukėn nuk mund ta sigurojmė. Kam kėrkuar punė kudo qė dėgjoja se po kėrkojnė punėtorė. Por, tash tė gjithė po i marrin nė punė tė vetėt, e nė ndėrmarrje dhe institucione publike, nuk ka asnjė shans m’u punėsu. Pėr me gjet punė duhet me pas dikė tė njofshėm, ose duhet me pas para ose gruan e mirė. E unė nuk i kam asnjė prej tyre. Ia kam mėsyrė kėsaj rruge, ishalla shkoj ēatje se kėtu nuk ka kurgja”, thotė njėri prej atyre qė tha se do tė niset kėsaj rruge, tė dielėn, Blerimi, nga njė fshat i bashkėsisė lokale tė Turiqefcit.

Nė anėn tjetėr, Zymer Voca, njė banor i Tėrnafcit, tha se vetėm nė dy javėt e fundit, fshatin e kanė lėshuar 20 tė rinj, tė cilėt ia kanė mėsyrė, siē thotė ai, “kėsaj rruge” tė pasigurt dhe me shumė sakrifica. “Po ikin tė rinjtė, sepse kėtu nuk po shohin pėrspektivė. Nuk ka punė pėr ta, kryejnė shkolla, mbesin nė shtėpi, kryejnė edhe fakultete, madje ka edhe magjistra, tė cilėt nuk gjejnė punė. Revoltohen, pezmatohen kur shohin tė tjerėt qė pa kurfarė kualifikimi u sigurohet punė. Ata mbajnė shpresa se do t’i shpetojė Perėndimi, thjeshtė ata nuk kanė kah t’ia mbajnė“, ka thėnė Voca.

Ndėrkaq, Sahit Z. nga njė fshat i thellė i komunės sė Skėnderajt, i cili gjithashtu tha se tė dielėn niset pėr udhė me linjėn Prishtinė-Beograd-Suboticė, tha se kishte konkurruar pėr njė vend pune nė njė institucion publik tė komunės, sipas njė konkursi tė shpallur, por ndonėse i kishte plotėsuar tė gjitha kriterėt, ishin pranuar tė tjerė, pa kritere.

“Isha edhe te njėri prej udhėheqėsve komunalė, ėshtė i madh atje nė komunė, ia tregova hallin, por edhe e sigurova se i plotėsoj kushtet mė mirė se tė tjerėt qė kanė konkurruar, por menjėherė e tregoj veten, mė tha, ‘jo bre djalė, ata janė tė pranum’. Humba durimin, fola gjithēka. Mė thirren nė intėrvistim, sa pėr sy e faqe. Edhe atyre nė komision iu thash pse po e mbani kėtė intervistim vetėm formalisht, pasi qė njerėzit janė pranu. U krijua njėfarė rrėmuje, kryesore doli e saktė ajo ēfarė tha ky udhėheqės i komunės. Ēka me ba, ky ėshtė realiteti kėtu”, ka thėnė ai.

Ndonėse tė rinjtė marrin kėtė rrugė me shumė shpresė, disa nga ata pak besojnė se do tė mund ta rehatojnė veten, por duan ta provojnė fatin.
“Nuk dihet, ndoshta del diēka e mirė. Fat ėshtė ky”, thotė njėri prej tyre. Por, tė gjithė ata thonė se nuk druajnė tė kalojnė nėpėr Serbi, ndonėse policia serbe ka raste qė ndalon autobusėt dhe kontrollon pasagjerėt
...............
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Ikin shqiptaret nga kosova sikurse ne kohen e Rankoviqit   Lun 10 Juin - 1:03

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Ikin shqiptaret nga kosova sikurse ne kohen e Rankoviqit   Lun 10 Juin - 1:05

Foto: Laura Hasani
Nuk ėshtė vetėm komuna e Vitisė epiqendėr e ikjes masive tė shtetasve kosovarė nė Perėndim. Problemi i shfaqur i “arratisjes” nga Vitia tashmė ka ditė qė ėshtė bėrė publik. Koha.net mėson se ikja masive dhe tentime pėr t’ia mėsyrė Perėndimit me ēdo kusht, para se gjithash nėpėrmjet rrugėve ilegale, ka ditė qė po ndodhin edhe nė disa qendra tė tjera tė Kosovės.

Me qindra shtetas kosovarė kėto ditė kanė lėshuar Kosovėn duke u nisur nga Podujeva, Skėnderaj, Drenasi, Ferizaj dhe Prishtina, pėr tė udhėtuar nėpėr Serbi nė drejtim tė Hungarisė, prej nga nėse kanė fat, ilegalisht udhėtojnė pėr ndonjėrin shtet mė tė afėrt tė perėndimit.

Sipas njė burimi tė sigurt nga Stacioni i Autobusėve tė Prishtinės, ka ditė qė ka nisur “lėvizje” e madhe e udhėtarėve me autobusėt e linjave tė rregullta nė drejtim tė kryeqytetit serb.

Fillimisht mbushej pėrplot pėr ēdo natė autobusi qė niset nga Prishtina nė drejtim tė Beogradit nė orėn 22.00, mė pastaj pėr shkak tė numrit tė madh tė udhėtarėve nė kėtė linjė janė nisur gjatė ditėve tė fundit po tė njėjtėn kohė edhe nga dy e mė shumė autobusė. Tė gjithė kėta tė mbushur me shtetas tė Kosovės, prej tyre shumica absolute qytetarė tė moshės sė re, e jo rrallė minorenė fare.

Nė Podujevė, sipas burimeve flitet se nė kėto kohėt e fundit, qė kur ka filluar ikja ilegale pėr nė Hungari, nga ky qytet janė larguar sė paku 1.000 qytetarė, ndėrsa nga Skenderaj dhe Drenasi madje edhe mė shumė se kaq. Po kėshtu, sipas burimeve, edhe nga Ferizaj nė tė njėjtėn mėnyrė, me qindra tė rinj farizajas janė nisur nė kėtė rrugė.

Burimi i Koha.net shpjegon se udhėtarėt e “zorit” nisen vetėm me letėrnjoftime, pėr ēka tashmė Serbia nė rastet mė tė shumta nuk bėn problem, ndėrsa me zbritjen nga autobusi nė Beograd bien nė duart e “sekserėve” shqiptarė dhe serbė tė cilėt kundrejt njė ēmimi prej 250-500 euro i dėrgojė deri nė kufirin serbo-hungarez, tė cilin e kalojnė ilegalisht pėr t’u dorėzuar te policia hungareze, e cila i dėrgon nė qendrat e pėrkohshme tė azilit.

Pastaj, kush ka fatin qė tė lejohet pėr tė ikur nė Perėndim vazhdon rrugėn, tė tjerėt kthehen pėr nė vendlindje tė zhgėnjyer, pas shpenzimeve jo tė vogla dhe peripecive jo tė pakta tė pėrjetuara gjatė “aventurės” pėr tė ikur nė P
erėndim./koha/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Ikin shqiptaret nga kosova sikurse ne kohen e Rankoviqit   

Revenir en haut Aller en bas
 
Ikin shqiptaret nga kosova sikurse ne kohen e Rankoviqit
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: