AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Ramushi;ne emer tim kan vrare shqiptar pa faje

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Ramushi;ne emer tim kan vrare shqiptar pa faje   Ven 19 Juil - 14:03

Haradinaj: Njerėzit vranė nė emrin tim
Korrik 18, 2013 - Kosova - no comments
Views 32Likes Rating 12345
Kush dhe me urdhėr te kujt u vranė ushtarėt e UĒK-sė ( Bashkim Balajt, Rexhe Osaj, Sinan Musaj dhe Idriz Peja).

Ngjarja kishte ndodhur rreth datės 23 dhe 24 qershor 1999 nė shtabin e UĒK-sė nė Dukagjin nė Pejė, nė fshatin Ratishė dhe nė disa vende tė tjera, thuhet nė aktgjykim. Ahmet Elshani, Bekim Zekaj dhe Ramush Ahmetaj, tė armatosur me kallashnikovė dhe nė uniformė tė UĒK-sė kishin shkuar nė Shtėpinė e Mallrave pėr tė marrė viktimat, tė cilėt ishin civilė dhe tė paarmatosur.

Tė akuzuarit u kishin thėnė pesė viktimave se i kėrkonte Ramush Haradinaj qė tė paraqiteshin nė Shtabin e UĒK-sė pėr Dukagjin nė Ratishė, ku edhe u shoqėruan. Viktimat nuk u takuan me Ramush Haradinaj, siē iu ishte thėnė, por me ta u takua Daut Haradinaj – ka konstatuar Gjykata e Qarkut.

Daut Haradinaj kishte gjuajtur me grusht secilėn prej viktimave, tė cilėt ishin rrėzuar nė tokė. Ai pastaj i kishte rrahur edhe me thupėr, derisa ishin alivanosur. I akuzuari kryesor i kėtij rasti, Idriz Balaj, sė bashku me disa ushtarė tė tjerė kishin dėrguar viktimat tek njė gardh.

Aty, pasi i kishin zhveshur, i kishin urdhėruar qė tė shtriheshn nė tokė dhe i kishin rrahur mė armė tė cilat janė pėrdorur nė vend tė kamxhikut. Gjatė rrahjes, Balaj kishte gėrvishtur me thikė nė shpinė njėrin nga viktimat, Bashkim Balajn, njofton Standardi.

Gjithnjė sipas aktgjykimit, nga rrahjet viktimat kishin humbur ndjenjat, por u sollėn nė vete me ujė tė ftohtė. Aty, Idriz Balaj kishte marrė viktimat te lumi dy nga dy. -Ēdo herė qė ai ka marrė dy veta, janė dėgjuar tė shtėna me armė qė kanė ardhur nga drejtimi ku i ka ēuar ata, shkruan nė aktgjykim.

Por, njėri nga viktimat, Vesel Muriqi, kishte arritur tė arratisej, derisa ishin ndalė nė rrugė, pėr shkak tė defektit qė ishte paraqitur nė njėrėn prej veturave qė po bartnin viktimat. Sipas vendimit gjyqėsor, Veseli kishte ikur nga vendi i ngjarjes duke kapėrcyer telat e njė gardhi dhe me sukses i kishte shpėtuar gjuajtjeve me armė nė drejtim tė tij.

Veseli ishte fshehur dhe pastaj kishte shkuar nė Rozhajė tė Malit tė Zi pėr t’u fshehur.I mbijetuari Veseli ka qenė dėshmitar kyē nė kėtė rast. Ndėrsa katėr viktimat e tjera, tė cilat Balaj i kishte ēuar tė lumi, nuk janė parė mė tė gjallė.......................
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Ramushi;ne emer tim kan vrare shqiptar pa faje   Lun 27 Mar - 5:05

KUSH ĖSHTĖ VESEL MURIQI


Vesel Muriqi, i lindur mė 15 mars tė vitit 1961, nė fshatin Koshutan, komuna e Pejės (tė zhvendosur me banim nė Vitomiricė), nga baba shqiptar dhe nėna serbe. I regjistruar nė librin amzė tė tė lindurve nė Zahaē me emrin Veselin Todoroviq (Todoroviq, mbiemri i vajzėrisė sė nėnės), kombėsia “jugosllave”, e mė vonė do tė marrė edhe emrin Vesel Muriqi (Muriqi, mbiemri i babės).


Me Ahmet Malėn, Vesel Muriqi ka lidhje tė ngushta pune


Vesel Muriqi ka lidhje tė mira me tre personat mė tė urryer nė komunėn e Istogut e me gjerė, veprimet kriminale tė tė cilėve i ka pėrjetuar nė kurriz popullsia shqiptare e kėsaj ane, siē janė Ahmet Mala, Muhamet Zekaj dhe Avdi Rexha, me tė cilėt ka mbajtur dhe vazhdon tė mbajė kontakte tė rregullta, si nė Mal tė Zi ashtu edhe nė Kosovė, tė cilėt pos tė tjerave i ndihmojnė edhe nė kontrabandėn e armėve e drogės nga Mali I Zi nė KosovėEdhe pas luftės, gjatė viteve 2000-2001 nė shtėpinė e Muhamet Zekajt herėpashere ilegalisht kanė shkuar oficerė tė MUP-it serbAvdi Rexha nga fshati Staradran (Istog), bashkveprus i hapt i forcave serbe, tezak i inspektorit te MUP-it serbė Demė Muja, i cili edhe sot e kėsaj dite mban kontakte tė rregullta me inspektorėt e MUP-it serb Demė Muja e Raēiq qe gjenden ne Tutin. 

Vesel Muriqi ka lidhje tė ngushtė me policin ndėrkombtar, pakistanezin Vahid, me shėrbim nė policinė rajonale tė Pejės, i cili bashkė me pėrkthyesin Rifat Berisha nga Klina, tash oficer i Inteligent Service nė Pejė gjatė viteve 1999 –2001 kanė marrė para tė majme pėr pranimin e njerėzve nė polici, duke tentuar me ēdo kusht mospranimin e pjesėtarėve tė UĒK-sė nė SHPK, por tė njerėzve tė shėrbimeve serbe. Edhe femrat qė janė pranuar nė SHPK pėrmes kėsaj linje sė pari ėshtė dashur tė kalojnė nėpėr “duart” e Vahidit, Veselit e Rifatit, duke paguar edhe tarifėn prej 500 – 1000 DM, varėsisht prej pamjes fizike tė tyre. Dhe nuk ėshtė ēudi qė pėrqindjen mė tė madhe tė vendeve nė SHPK nė rajonin e Pejės, e zėnė pikėrisht ato femra qė janė tė njohura pėr historitė e tyre me policė, sigurimsa e paramilitarė serbė. KUSH ĖSHTĖ RAMIZ MURIQI?! 

Ramiz B. Muriqi (1951) nga Koshutani i Rugovės, me banim nė Lagjen Fidanishte nė Pejė ėshtė lidhje e ngushtė e Tahir Zemajt e Vesel Muriqit. Edhe para luftės i njohur pėr koketimet me organet e sigurimit serb dhe pėr marrje me kontrabandė me drogė, falsifikim devizash, rrahje e keqtrajtime tė shumta tė qytetarėve nė Pejė. I lidhur ngushtė me organet mė tė larta tė sigurimit serb. Ramiz Muriqi pėrmes linjės direkte me ministrin e punėve tė brendshme tė Malit te Zi, nė pėrcjellje tė njėsive tė policisė malazeze nė shtator tė vitit 1998 bashkė me Tahir Zemajn kishte kaluar nė Shqipėri. 
Ramiz Muriqi ėshtė i vėllazėruar me Hysen Fazliun, apo siē njihet nė Pejė me emrin Hysen Maxhupi, me tė cilin bashkėvepron qe shumė vite.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Ramushi;ne emer tim kan vrare shqiptar pa faje
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: